ACTIE aa £3 C.e UNIEKE «topmodellen» Sg" MEUBEL in prijs E 1.395; 189,- Spoorlaan 404: veel plannen en verder. Meubel Gallery Waalwijk Leo v. letsel Sfeervolle diashow brengt u naar Griekenland en Kreta I J en misschien wint u wel een reis of andere prijs IER vereld Aandacht voor lichamelijk gehandicapten blijft onvoldoende GRATIS Een pand met monumentale waarde onder de slopershamer ir alle F.v. Gïnneken P. MEYS Actlepril. 1.095,' ..^7 I 3F1 - M Donderdag 18 april 1985 - paginS 11 DE TILBURGSE KOERIER •I11985-pagina 10 groot- Kreta, grafie :ien Heerlijk ronddwalen tussen de ruïnes op Knossos. 1.013/360134 proc reld, nan, het Nachthemden Ook in andere combinaties leverbaar Fabrieksadviesprijs Uw voordeel 10 jaar fabrieksgarantie Actieprijs jNSTR. GROTESTRAAT Foto Frans van A arle knikarm schermen CONSTANT Ook in blank eiken en overgestoffeerd klassiek is Meubel Gallery ongeëvenaard In kwaliteit voordeliger dan wie en waar ook Grotestraat Tei. 04160-40680 Pyjama's Dusters Vrijdagavond koopavond Maandagmorgen gesloten Ira nz. CT 18, cherm n, ierd I ft over spoorlijn rechte Einde Putstraat links T.V.-kast eiken met uitschuifplateau Wij zijn er weer Besterdplein 3 Tilburg Tel. 426584 ;ters, Jiti Er ligt een Constant ringenboekje voor je klaar met meer dan 150 modellen. Gratis! Horloger - Juwelier Korenbloemstraat 121 - TILBURG bel?ids i ook de iventarisÉ op de bekende hoek LUXE-EN HUISH. ARTIKELEN v/h Meys v. Gorp L Golrkestr. 52, tel. 359526 voor i te ko- aantal n aan het groot- iterranée, Kreta, Ierland en ba- aving die nog an het Griekse inrit MEUBELGALLERY chamelijk Gehandicapten Tilburg zijn naast de diverse plaatselijke afdelingen der verenigingen van gehandicapten instellingen vertegenwoordigd als de Tilburgse Kruisvereniging, de Sociaal Raadsman, het Nederlandse Rode Kruis, het algemeen maatschappelijk werk en Charlotte-Oord. drager irvaste montage Geschikt voor i. Kompleet met oalk en ANWB ijs275.- Athene is het laatste stukje Grieks vasteland wat in de diapresentatie ge toond wordt; hierna steken we over en loe zit het van het i de mo- laatste aat niet het Houdt u van sfeer en gezelligheid? Dan nu de kans om een prachtig bankstel van het beste eiken en het mooiste en sterkste Look-leder I aan te schatten voor een ongekend lage prijs Fabrieksadviesprijs 1.595,- Uw voordeel 5OO,. '/«te"*»-. Nooit eerder zag u voor de kwaliteit een zo dure eethoek, voor een zo lage prijs gaan bezoekjes afsteken ste eiland van de Médite bijna een vierde van Nede kermat van een beschav veel ouder is dan die van vasteland. «Geweldig mooi» en «wat voordelig» is ongetwijfeld de kreet die u slaakt bij hfet zien van deze kast f met veel bergruimte j Vervolg van blz. 1 woordvoerder daar verwees-ons naar het bijkantoor in Tilburg, zijnde Na gron Vastgoed Zuid bv. aan de laan. Zo is de cirkel rond. £^^»tezijn Griekenland, aan het uiterste zuid- oostpuntje van het oude Europa gele gen en de bakermat van onze Europe se, westerse beschaving - Griekenland, 1 veraf en toch ook weer zo dichtbij, h gastvrij en zonnig vakantieland met f een aparte en indringende atmosfeer, met de smeltende en tegelijkertijd wer velende muziek van de sirtaki - de dans van Zorba - met zijn culinaire specialiteiten en zijn majestueuze res ten van een indrukwekkend verleden. Tuincentrum l TEL 013-421605 A? Monument Tenslotte nog één vraag. Ho< met de monumentale waarde bewuste pand en staat het op numentenlijst? Om met de vraag te beginnen: het pand staat j op de monumentenlijst. Waarom Aanstaande maandag, 22 april, kunt u in de Studio-zaal van de Stadsschouw burg vanaf 20.00 uur genieten van een grootse diashow over Griekenland. Deze diashow, waarin niet alleen het vasteland van «Hellas» uitgebreid aan de orde komt, maar ook dat verrukkelijke eiland Kreta wordt gepresenteerd door Foto Mulder (Heuvelpoort 361) en Raptim Reizen aan de Heuvelring 31. Bij de twee organiserende firma’s kunt u ook toegangskaarten voor deze avond kopen, een avond die u al helemaal in vakantiesfeer zal brengen. Temeer wanneer 11 een van de prijzen wint, die kunnen vallen op het nummer van uw toegangsbe wijs. Vervolg van blz. 1 ningen voor gehandicapten door de hele stad; zo’n netwerk wordt trou wens beloofd in het gemeentelijk Ver keer- en vervoersplan maar is nog niet uitgevoerd. Ook wordt gestreefd naar speciale routes voor gehandicapten waarbij naast een verbeterde over- steekbaarheid van drukke verkeerswe gen wordt gedacht aan voldoende bre de trottoirs: voor niet-gehandicapten een veronachtzaamd detail, maar in al die straten waar ten behoeve van het autoverkeer parkeerhaventjes zijn aan gelegd, werden de trottoirs navenant versmald, zodat er vaak geen rolstoel meer overheen kan: die moet dan weer uitwijken naar de rijweg met alle geva ren vandien. Dat de «gehandicaptenroute» ook van nut is voor «valide» voetgangers als bejaarden en moeders met kinder wagen, is alleen maar een extra argu ment voor de aanleg ervan. Tot de beleidsvoornemens 1985 horen ook de plannen om men tot inventarisatie van het er niet op staat, is enkele monumen tendeskundigen absoluut onduidelijk. Het pand heeft namelijk een unieke monumentale betekenis volgens één van hen. De voorgevel bestaat uit zandsteen en dateert uit 1914. In Til burg zou er naast deze gevel nog maar één zandstenen gevel voorkomen en wel in de Gasthuisring tegenover de fraters. Een gevel van zandsteen is uniek omdat er al geruime tijd in de bouw niet meer met zandsteen gewerkt mag worden vanwege het gevaar voor de gezondheid van de steenhouwers wat dit materiaal oplevert. Het pand zelf is er neergezet rond 1880 en het is ontworpen door de be kende Tilburgse architect Francois C. de Beer. Naast deze bijzonderheden is het pand van een aparte vormgeving. Vermoed wordt dat het interieur, er zat vroeger de «Natobank» in, nog ori gineel is en misschien ook wel dateert van 1914 (zie foto). De plannen zijn: slopen. Wanneer: onbekend. Konklusie: al met al zeer onduidelijk en bovenal doodjammer dat zo’n pand met de grond gelijk ge maakt mag worden. Wat dat betreft is men hier ter stede hardleers, zeer hard leers. Griekenland bovenal met zijn gast- 1 vrije, hartelijke bevolking waar de ver- cult moeide reiziger en de zonaanbiddende die vakantieganger zich meteen thuis voelt: als Zeus op de Olympus. cm framehoogten cm framehoogten demi-course stuur luwe spatborden, atten. 'f 749,-) immelremmen en itraciet (f 799,-) itvalnaven isslot Kreta, met de Knossos, waarbij we aan koning MinOo noemde Minoïsche paleizen met de doolhoi vu waarop de «stierdanseres kunsten vertoonden, waar van wat eens wellicht de l van het mytische Atlantis j nog her en der zichtbaar 2 met Phaistis, de vallei van het geboortestadje van Griek, Iran Petra uit de gelijknai beroemde roman van Nikos Kazar kis. De foto werd afgelopen zondag gemaakt tijdens de rommelmarkt die gehouden werd in de school op het Paduaplein. De omcirkelde figuur kan op ons bureau de volgende prijzen komen afhalen: 10,- van de Tilburgse Koerier, 1 gratis servicebeurt door Habotex-naaimachines, Inge ho venlaan 303; 1 doos antiekwas t.w.v. 7,50 van Het Nieuwland Antiek, Nieuwlandstraat 34; 1 plantenbon t.w.v. 7,50 van Plantenkas Groenewoud. Stappegoorweg. 277; een ijstaart voor 12 personen van Diepvriescentrum Ad Bertens. Ringbaan Oost 16; 1 waardebon voor haarverzorging t.w.v. 10,- van dames- en herenkapsalon Ter Rele, Bemardusplein 22; 1 waardebon van 10,- voor restaria Lucullus, Wan delboslaan 38; waardebon voor het slijpen van een handzaag van Gereedschap- en Profielslijperij GPS, Ringbaan Oost 114a; 1 jaarabonne ment van de Openbare Bibliotheek. Koningsplein 1; 1 sorbet van Ijssalon Tropical, Heuvelpoort; een waardebon voor 4 broodjes van Broodje Jantje, NS-plein. Bart Vorselaars, Friezenlaan 11, stond op 11 april jl. in de cirkel. Wie Kreta niet kent en niet houdt van haar ruige landschappen, haar bouwkundige schat uit alle eeuwen van het verleden, van haar bevolking en de verrukkelijke gerechten, be sproeid met helleense wijnen en opge diend in een van de talloze gastvrije ta- vemas, waar de bouzouki-muziek uit de antieke grammofoon schalt, wie Kreta nog niet kent, zal er meteen naartoe willen na het zien van de dia show van aanstaande maandag. firma’s dat voorzieningen voor gehan dicapten levert en een soort «gebrui- kersgids» samen te stellen waarin de aangeboden produkten niet alleen worden vermeld, maar ook beoor deeld. De manier waarop centraal in Til burg informatie verstrekt kan gaan worden ten behoeve van lichamelijk gehandicapten vormt voor dit jaar een belangrijk aandachtspunt voor het SOLGT, dat daarvoor een aparte werkgroep in het leven heeft geroepen. Toegankelijkheid tenslotte is voor li chamelijk gehandicapten een bron van blijvende zorg en ergernis. Voor 1985 heeft de werkgroep toegankelijkheid van het SOLGT zich voorgenomen om, naast het organiseren van een the- ma-avond over het onderwerp, zowel de gemeente aan te spreken over de toegankelijkheid van haar gebouwen alsook de winkels - individueel én col lectief, via de Federatie Economisch Belang - de dienstverlenende instellin gen en, niet te vergeten, de banken. In het Stedelijk Overleg orgaan Li- «Tja, dat is koffiedik kijken», aldus een woordvoerder van Nagron. «Dat jis afhankelijk van externe faktoren», ie Spoor- aldus dezelfde woordvoerder. Onder externe faktoren rekent hij bijvoor beeld het wel of niet tot overeenstem ming komen met een aannemer. En steeds letterlijk: «Het is prematuur om een Spoor- ^atum te noemen». Vragen Na zoveel jaar is het nog steeds pre matuur om een datum te noemen en natuurlijk dringt zich de vraag op waarom het prematuur is. En waarom vraagt Nagron in eerste instantie een bouwvergunning aan en wordt op het laatste nippertje plotseling door Na gron aan Bouw- en Woningtoezicht ge vraagd de bouwvergunning op naam te zetten van het moederbedrijf Natio naal Grondbezit NV in Den Haag? Vragen, vragen en geen antwoorden helaas. e oude hoofdstad jij we natuurlijk denken nos en de naar hem ver- cultuur, aan zijn >lhof en de feesten essen» hun ir de resten beschaving geweest is, zijn, Kreta 1 Lassiti en Zorba de elijknamige In de diapresentatie die I der en Raptim Reizen u voorschotelen, wordt via de plaatjes een architektoni- sche reis door de tijd gemaakt: op het Griekse vasteland krijgt u beelden van het middeleeuwse klooster van Meteo- ra in het noorden en verder sfeerbeel den van Trikale, Metsovan, Rion en het verhaal van Korinthe. U zult be- dve het schitterende landschap de laf bewaarde alsook tot ruïnes ver dien overblijfselen zien uit riekenlands tweede bloeitijd, die van het Oostromeinse of Byzantijnse Rijk, maar ook van gebouwen uit de tijd van de Turkse overheersing, die duurde van omstreeks 1300 tot 1830. Vanuit het noorden dalen we langzaam af naar het zuiden en krijgen op het vasteland de laatste beelden gepresen teerd, die, hoe kan het anders, het on sterfelijke Athene laten zien, de wieg van de democratie, de geboortegrond van het westerse denken, de broed plaats der muzen. Athene met de - he laas door zure regen danig bedreigde - Akropolis met haar tempels en zuilen gangen, waar zo’n 2.500 jaar geleden de filosofie op superieure wijze werd bedreven door mannen als Socrates, Plato en Aristoteles. Een foto van het interieur van de «Natobank», Spoorlaan 404. De foto werd 60 jaar geleden gemaakt en toont vele fraaie dingen zoals de U-vormige balie drong in de werkruimte van de bankemployées. Prematuur Maar onbeantwoord is nog de vraag wat er met het pand laan 404 gaat gebeuren, wanneer de bouw van kantoren, praktijkruimten en appartementen van start gaat. Bij Nagron houdt men zich op de vlakte. Het pand zal hoogstwaarschijnlijk ge sloopt gaan worden maar wanneer? Provincial* w«g I Tilburg - Waalwijk I Tegenwoordig biedt zonnig Kreta het beeld van een meer vreedzame be zetting: die door toeristen voor wie het eiland een schier magische aantrek kingskracht heeft. Magie die ook bleek uit de grote kolonies «hippies» die in de zestiger en zeventiger jaren min of meer permanent op het oude eiland neerstreken. Kreta, waar zoveel beschavingen en '’ulturen overheen zijn gegaan na de _.e eerste, grootse eigen beschaving, die 5.000 jaar geleden begon en zestien eeuwen duurde, tot zij omstreeks 1.400 voor Christus ten onder ging: na die Foto Mul- eigen cultuur volgden invloed en over- irschotelen, heersing vanaf de vier zijden vasteland die zich in de nabijheid bevinden: van de Klein-Aziaten, de Phoeniciërs en de Egyptenaren, maar bovenal van de Hellenen, later gevolgd door de Ro meinen, de Byzantijnen, de Saracenen en de Turken, om tenslotte in deze eeuw, na te zijn teruggekeerd bij de broedernatie» der Grieken, tijdens de Tweede Wereldoorlog nog door Duit sers en Engelsen te zijn bezet. Schitterende porseleinen St.-Bernard (38 cm) Bij aankoop van 500,- of meer Winkelwaarde 80,- L M C

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 11