HANDYMAN 5 Happel Wintersporten in de Efteling t Leo v. leisel 795 495 1395 TUINME UBELEN ’85 Miele /die Zure-regenactiviteiten Service op de eerste plaats, ook nadat de auto gekocht is Circus Holliday op tournee Centraal Wonen in Oisterwijk ]59 succes 1 vooralle onderdelen en gratis advies --- Speciale aanbieding velours gordijnen I «Lees en Lach»: 9Q 90 (©koppelmans ril 1985-pagina 14 Donderdag 11 april 1985-pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER II /an af hooi. De Bob, een nieuwe attractie in De Efteling. na- ren als (kcx Holli- optredens van circus Holiday sn in Oisterwijk op 17 april a uit, hij luistere bekommernis ’s maandags vanaf 13.00 uur geopend Nachthemden Pyjama's Dusters Eigenaar Engelen van nieuwe Fiat-garage Zure - regenwandeldag - Bosalarm ;rs met erij ag 12 en 100 katoen 120 cm breed 7 kleuren Besterdplein 3 Tilburg Tel. 426584 indse hting lartstichting an 10 ivenhage. Kunststof tuinmeubelen met 3 tot 5 jaar garantie Lens- riënte- 1 a.s. Tilburg Stadhuisplein 271 013-436877 ttise- eluk- jwe t ondti /oorde- tor». Na- >p nieuwe Luto Til- van snel m< Medewerkers De Efteling biedt werk aan bijna 1.200 mensen. Er zijn 110 medewer kers in vaste dienst, ruim 300 hebben een contract voor het hele seizoen en (ook biblio- m deze erg veel honderdc paar urn zijn». U kunt verwachter a.s. ren ing dui- aan de bijSvuvuug gvMJ-gvn ui v h°” de Engelse taal. Uiteraar id de verêrot'n8 van de service. p.m. inclusief meten en maken. St.-Annaplein 16. tel. 430617 Parkeren geen probleem. ;ns- der-/ rvice dus, ste zin van Engelen sheuvel bestaat al meer dan 30 jaar en heeft nog 2 miljoen bezoekers uit binnen- en buitenland l weten te vinden. Men staat dan ook niet stil bij april jl. de deuren weer geopend heeft voor het iker wintersport beoefenen op de sensationele itersporten in de zomer» vermelden de folders. Geschiedenis De Efteling kan terugblikken op een interessante geschiedenis. Het begon eigenlijk allemaal al in 1933 toen twee kapelaans een soort sportparkje maak ten op de plaats waar nu De Efteling is. Na de oorlog, in 1949, zag de toen malige burgemeester van Loon op Zand en Kaatsheuvel kansen om grootscheepse recreatiemogelijkheden in zijn gemeente te scheppen. In 1950 werd er een stichting opgericht en in 1951 werd De Efteling officieel ge opend. Het meteen al beroemde Sprookjesbos werd door 300.000 men sen bezocht en dat aantal bleef alleen maar groeien. Regelmatig kwamen er vervolgens nieuwe attracties bij. Een paar voorbeelden: in 1956 het stoom- carrousel; in 1958 Holle Bolle Gijs als vuilvreter; in 1968 een echte stoom trein; in 1971 een waterorgel en een Diorama; in 1978 een Spookslot; in 1981 de Python, een reuzenachtbaan; in 1982 een piratenschommel; in 1983 de Pirafia, een wildwaterbaan. En dit verkc jaar is de Bob dan niéuw, een brok Mevi wintersport in het hartje van de zomer. Bob Per uur de solide o bobsleewagentjes snelle tocht make nuten. boven de 5< «bobs» kle\ war hoe organisatorisch gaat er onder van de h. Engelen het een en veranderen elke afdeling laats, magazijn, service-station, istratie en verkoop, draait onder die de volle verantwoorde- iraagt voor zijn «secto* is de afdeling «verkoop j het secreta- auto’s» zeer belangrijk voor Au s, 04242-16663. burg de showroom krijgt ook een fris >uw biedt Circus 1 geheel nieuw pro- ook wel, want van ie gemeenten die per vorden, zijn er jaar- Belgis dat is o niets meer te graden. De H j ten B nauwkeurig Sprek met de -Technische Voor een langer Dat is de zeeeen dat w5e die het Donderdagmiddag 4 april werd het 10.000ste abonnement voor het seizoen 1985 "kocht Dit gebeurde door het districtskantoor van de AMRO bank in Tilburg. levrouw Cristine Gille uit Dongen werd door algemeen directeur van De Efte ling, H.J. ten Bruggencate, verrast met een bloemetje en - uiteraard - een gratis abonnement. Dit seizoen goed voor 200 dagen Efteling-plezier. de I.V.N., K.N.N.V. en van het Moller- de Instituut. Oisterwijkse Bossen. Vanaf 10.30 tot 15.00 uur vertrekken er continu wan delingen vanaf het Bezoekerscentrum Natuurmonumenten Oisterwijk, t.o. Groot Speyk. Hier wordt u door leden van de Vogel werkgroep Midden-Bra- bant rondgeleid. Andere activiteiten Op dinsdag 23 april om 20.00 uur wordt er in het Noordbrabants Na tuurmuseum een avond over zure re gen gehouden. Een openbare avond waarop iedere Tilburger zich kan laten voorlichten voer het zure-regenpro- bleem. Wim Haalboom, medewerker van de B.M.F., zal met dia’s de proble matiek toelichten. De h. Bikker van Staatsbosbeheer zal dë*schade aan de bomen tonen. Aan het eind van de de HAT-stuurgroep Groene Gemeen ten, is door de architecten LVO-Mens een haalbaarheidsonderzoek uitge voerd. Hieruit bleek dat een project met daarin diverse soorten van wonin gen en gemeenschappelijke ruimten en voorzieningen zeker mogelijk is. Op 4 maart j.l. kreeg de Vereniging Centraal Wonen Oisterwijk een brief van de gemeente Oisterwijk met de mededeling dat er nu een geschikte lo catie beschikbaar is voor dit Centraal- Wonen-Project. Voor de vereniging was dat een zeer welkom bericht, te- PHILIPS VHS VIDEORECORDER speelduur 4 uur stilstaand beeld versneld beeld voor- en achteruit 2 progr. ook 30 dagen programmeerbaar 19 voorkeurzenders VHF UHF S kanalen Nu van 2.095,- voor 1.595,- RADIO - T.V.-ELEKTRO Wilhelminapark 73, 5011 EE Tilburg-Tel. 013-432029 Traditiegetrouw bi day ook dit jaar een Dat moet Nederlandse seizoen bezocht woi lijks vele dezelfde. Eens was Martens trapeze, luchtnur keur eerst Nieuwe collectie, betere merken ir kunnen 1600 bezoekers over uitgevoerde kunstpiste in de agentjes een spannende en tocht maken van zo’n twee mi- i. De snelheden komen regelmatig - 50 kilometer per uur. De o- lieven als het ware aan de ■•'anden en maken soms een zijwaartse aoek van meer dan 80 graden. De bobsleebaan staat onder toezicht van de TüV, de Überwachungs Verein. 1 scherpste veiligheidscontrole amusementswezen kent. De bobsleebaan is bijna 600 meter lang en kost zo’n 7,5 miljoen gulden. Tilburg heeft sinds maandag 1 april nieuw kleurtje en men kijkt nu al reik- Op de zaterdagen huist in hetzelfde garagept hoek van Ringbaan West Brabantlaan als de vof een nieuwe naam Ati Ook een oriënte- leiding op 15 april a.s. ander juden in de bo- werkpla gemeenschapshuis adminis aan de Stations- een chef, L, aanvang 20.00 lijkheid di tuurhjk ito’s» ingei van de f’* 1.001 nachi zijn. De h. de Verenig o. reizen 53-jarige land, i. Frans beeld 5 jaar in kan hij ideeën op. En op sommij «Vroeger .zijn we Disneyland zelfs met ont- kwamen. Ik iemand d maar toen Holiday is met zijn tent voor 2000 personen het grootste circus dat ons land kent. Een Nederlands circus dat desalniettemin veertien nationaliteiten onder zijn medewerkers telt. rijk komen ip wijzen dat de F bben ontdekt. Maar veel n meer publiciteit v de samenwerking mse Toeristen Bond in België en de ADAC in Duitsland. Ook het aantal bezoekers uit Groot-Brit- tië zal stijgen, maar daar moet De dueling toch nog behoorlijk aan de bekendheid van het park werken. Nu de prijzen van de veerdiensten over het Kanaal zo gedaald zijn, stijgt de be stelling van de Britten voor De Ef- iJing. Om al die buitenlandse bezc goed te kunnen ontvangen, hebbe na 100 medewerkers van De Ef afgelopen ginter op vrijwillige bijscholing gekregen in de Franse en cïlse taal. Uiteraard is dat een Natuurpark De Efteling in Kaatst steeds veel te bieden aan de ruim 1 die elk jaar weer het attractiepark De Efteling. Sinds het park op 4 i nieuwe seizoen, kan elke bezoeker bobsleebaan. «Wint Tevredenheid Uit enquêtes is gebleken dat bijna 98% van de Nederlandse bezoekers van De Efteling tevreden tot zeer te vreden is. En die tevredenheid is bij de Belgische bezoekers nog groter. Maar dat is geen reden voor De Efteling om niets meer te verbeteren. Directeur ’encate: «We zijn in ge- gemeente Loon op Zand tgere openstelling. Dat wil zeggen dat we gedurende 42 dagen in de zomer ’s avonds tot 9 uur open wil len zijn. Dat heeft een heleboel voor delen. Zo zullen de files in de ochtend en de avond afnemen omdat er een grotere spreiding mogelijk is in aan komst en vertrektijd. De wachttijden voor de attracties zullen afnemen door een hógere dagcapacitéit. Er zal meer werkgelegenheid zijn. De plaatselijke horeca is erbij gebaat. En zo zijn er nog meer voorbeelden. In ieder geval komen we zo tot een betere dienstver lening aan de bezoekers.» Sprookjeslijn Dat het bezoekersaantal in zeven jaar tijd van 1 naar 2 miljoen per jaar gestegen is, houdt in dat De Efteling de service aan de bezoekers ook danig verbeterd en uitgebreid heeft. Er is een speciale informatiepost ingericht. Men kan videosets lenen om een dage Efte ling op video vast te leggen zodat men het later nog eens kan herbeleven voor de televisie thuis. Er is een nieuwe fo toservice bijgekomen. Er zijn meer parkeerplaatsen, kassa’s en zitplaatsen in de overdekte restaurants gekomen. En een heel leuk nieuwtje is de Sprookjeslijn. Als men telefoonnum mer 04167-88111 draait, dan hoort men een spannend verteld Sprookje. Buitenland De Efteling n de 2 iland avond wordt besproken wat de mens zelf aan het zure-regenprobleem zou kunnen doen. Van 6 april t.e.m. 1 mei zijn de vitri nes bij de ingang van de bibliotheek aan het Koningsplein ingericht rond om het thema zure regen. Er wordt daarin aandacht besteed aan de boe ken die over zure regen en luchtveront reiniging op de bibliotheek te leen zijn. Ook elders in de bibliotheek kunt u in formatiemateriaal over dit onderwerp vinden. Iedere woensdag tussen 14.00 en 17.00 uur houdt de medewerker rni- lieu-educatie zijn spreekuur. Op woensdagmiddag 10, 17, 24 april en 1 mei zal tijdens het spreekuur allerlei materiaal over zure regen in te zien, te koop of om gratis mee te nemen zijn. Kunt u op deze tijd niet langskomen op het Noordbrabants Natuurmu seum, Spoorlaan 434 te Tilburg, geef dan uw wensen telefonisch door; tele foon 353935. i vreemde- heeft nodi8 8ehad’ wordt eindelijk be loond. De onderhandelingen die heb ben plaatsgevonden met de gemeente Oisterwijk en de Woningbouwvereni ging St. Joseph, beginnen duidelijk re sultaat te krijgen. Met een subsidie van de overige medewerkers zijn geduren- die was ook al thuis. Toen hebben ze de het hoogseizoen actief. het kind ’s avonds laat nog op moeten Eén van de vaste medewerkers is de halen.» heer P.W. Schapendonk, Hoofd van de o Dienst Buitenobjecten, dat zijn als het SPr(»okjes bouwen ware de «openbare werken» van De Heel interessant werk doet ook inge- Efteling. De heer Schapendonk is ver- nieur B. Jutte, Höofd van de Techni- antwoordelijk voor de natuur en de sche en Bouwkundige Diensten van ruimtelijke vormgeving op het 64 hec- De Efteling. «Als je sprookjes wilt tare grote park. De helft van zijn tijd is hebben, dan moet je sprookjes bou- gericht op de plantsoenen en het bos. wen,» is zijn opvatting en die brengt De h. Schapendonk: «Kwaliteit in de hij voortdurend weer in praktijk. De natuur heeft bij ons de hoogste priori- ingenieur is nu bezig met het uitvoeren teit. Wij zijn daar heel het jaar druk van de plannen voor een kasteel uit mee bezig. In de winter hebben we 1.001 nachten dat in 1986 klaar moet zelfs meer te doen dan in de zomer.» zijn. De h. Jutte gaat regelmatig naar De h. Schapendonk is tuinarchitect en de Verenigde Staten, waar hij studie- al 20 jaar in dienst van De Efteling. reizen maakt naar onder meer Disney- Heel ander werk doet de 63-jarige land. Is Disneyland het grote voor- portier van De Efteling, de h. Frans beeld voor De Efteling? De h. Jutte: van der Gouw. Hij werkt al 16 jaar in «Gedeeltelijk wel. We doen er zeker het familiepark. Over die tijd kan hij ideeën op. En op sommige gebieden leuke anekdotes vertellen: «Vroeger .zijn we Disneyland zelfs een stapje hadden we hier een strenge directeur voor. Maar de animatie van de poppen die niet wilde dat bezoekers met ont- kunnen wij weer niet zo goed bewerk- bloot bovenlijf in het park kwamen. Ik stelligen omdat we niet zoveel geld wist eerst niet hoe ik iemand dat ken- hebben. Daarom maken we veel met baar moest maken, maar toen had ik eigen ervaring en die mag inmiddels het gevonden. Ik zei, mijnheer, u trekt tot de grootste van de wereld gerekend alles aan of alles uit. Nou, dat zou ik worden.» tegenwoordig niet meer durven zeg- De Efteling is weer open. Voor 15 gen, want ze kiezen gerust voor het gulden per persoon zijn alle attracties laatste.» Frans van der Gouw krijgt te bezoeken. En wie durft, kan nu in ook regelmatig te maken met kinderen een bobslee vanaf 20 meter hoogte met die hun ouders verloren zijn. «Het is duizelingwekkende vaart naar beneden een keer gebeurd dat hier een kind glijden. De Efteling blijft een attractie! kwam waarvan de vader al naar huis was gereden, helemaal in Amsterdam. Die vader dacht dat het kind wel 1"“* de buurman terug gereden was en di buurman dacht precies andersom. Dus Honderden kinderen hebben van december 1984 t./m. maart 1985 mee gedaan aan het leesprogramma «Lees en Lach» en lazen grappige en gekke boeken. Op bierviltjes schreven of te kenden ze waarover ze het hardst moesten lachen. De leukste inzendin gen werden gebundeld in de «Lache- bekgids». Deze gids is vanaf 9 april (in de paasvakantie) te krijgen in alle jeugdbibliotheken; maar... er moet eerst een «Neuzengeheimschrift» voor worden opgelost. Alle kinderen die nog geen lid zijn van de b: theek) kunnen tot eind irêi aan activiteit meedoen. Directeur Martens juicht het inter nationale karakter van zijn circus toe: «Je moet ver over de grenzen kijken om kwaliteit te kunnen bieden. Alleen zo blijf je op Europees niveau meetel len. Het Nederlandse publiek weet Holiday-directeur Hans topkwaliteit te waarderen en is gaan acrobaat aan de vliegende houden van ons moderne maar op Vandaar dat spectaculaire klassieke leest geschoeide circus. Dat jmmers nog steeds zijn voor- blijkt wel uit het feit dat we ieder jaar hebben. Daarom ook voor het meer bezoekers mogen ontvangen, sinds lange tijd weer vliegende Daarom heeft Circus Holiday er weer trapeze in Nederland: The Circus Ho- erg veel zin in om ook dit jaar enige liday Flyers. Andere luchtnummers honderdduizenden Nederlanders een 7 New Elisons aan de vaste- en paar uur lang «Hooggeëerd» te laten Stéphane aan de solotrapeze. Behalve Russische paarden en hon den zijn er nog veel meer dieren in Cir cus Holiday. Zoals de tien Bengaalse tijgers die Job Lijfering in een opmer kelijke dressuur presenteert en de Afri kaanse baby-olifanten van Hans Mar tens. Daarnaast een hele stoet kleine dieren (waaronder apen en vossen) van Antoinette en Harry Bergmans en de tientallen witgevederde duiven van Mademoiselle Patricia. Circus Holliday biedt in een tweeën half uur durend programma verder nog een grote parade, de uitgebreide Merlins Magic Show en de draadloop- -*Maria en Daniela. Vast onderdeel u.t jaar: een echt orkest vol ko perklanken. j - 20 en 27 april zal een nieuwe Fiat-Dealer. De nieuwe halzend uit naar de koms"t van de nieu- de bekende cartoontekenaar Dik Brui- dealer huist in hetzelfde garagepand we Fiat Tipo Quattro, die dit najaar in nesteijn bij Auto Tilburg de portretten op de hoek van Ringbaan West en de showroom verwacht wordt. tekenen van degenen die op deze da- Hart van Brabantlaan als de vorige en Voor de gebruikte auto’s gaat men gen een automobiel kopen. heeft ook een nieuwe naam Auto Til- de kelder gebruiken van het garage- Fiat, het automerk dat als geen an- burg B.V. complex. In deze kelderruimte kunnen der in Europa met vooral haar kleinere De problemen van de vroegere Fiat- maar liefst 60 auto’s ten toon worden typen als de Topolino, de 500 en de dealer zijn in de pers uitgebreid behan- gesteld, terwijl de aspirant koper er 600 alsmede nu natuurlijk de Panda, deld, en die kunnen we, aldus de direc- met zijn/haar auto vanaf de begane heeft bijgedragen tot de «democrat- teur-eigenaar van Auto Tilburg, maar grond via een afrit zo binnen kan rij- ring» van het autobezit, is zeer gelu het best zo snel mogelijk vergeten. Die den hij kan dus met zijn auto gaan kig met de zo snel gevonden niem nieuwe directeur is de heer P.P. Enge- winkelen. dealer voor Tilburg en omstreken len, een man met een grote en veelzij- Is Auto Tilburg B.V. vanaf 1 april jl. tenslotte neemt Fiat in Nederland wat dige ervaring in het autovak. feitelijk in bedrijf, de officiële opening verkoop betreft de vierde plaats in. Niet alleen heeft hij zowel in de ad- vindt plaats op donderdag 18 april Ook in Tilburg loopt Fiat zeer goed, ministratieve sector, de verkoop - ook aanstaande om 19.00 uur. Die dag du- dat bewijzen de 500 nieuwe auto’s die van landbouwmachines - en het mana- ren de feestelijkheden tot 21.00 uur in 1984 werden verkocht. gement zijn sporen verdiend, ook als (koopavond), terwijl de «feestweek» Ook wij wensen Auto Tilburg B.V. monteur staat hij desgewenst zijn man- nog voortduurt tot 27 april. toe «auguri, auguriveel sukses netje terwijl zijn ervaring zich daar naast uitstrekt over zowel Europese, Amerikaanse als Japanse automobie len. Die jarenlange en veelzijdige erva ring komt de heer Engelen, die vanuit Amsterdam via Eindhoven hier in Til burg terecht is gekomen, goed van pas gramma, in zijn nieuwe werkkring die hij ook de 150 N duidelijk ervaart als een uitdaging. De heer Engelen wil met Auto-Til- burg een bedrijf opbouwen waarin de dienstverlening aan de klant op de al lereerste plaats komt. Dienstverlening, die, zo zegt de nieuwe dealer, in het verleden maar al te vaak ophield of veel te wensen overliet nadat de dealer zijn nieuwe auto aan de klant had ver kocht. j Als de verkoop eenmaal had plaats- zijn The New Elisc gevonden dan werd de klant verder Stéphane aan de sc nogal patriarchaal en uit de hoogte be- Behalve Ruosiow handeld hij mocht als het ware blij zijn als hij een afspraak met de garage kon maken voor reparatie of service- beurt. Die houding van een merkdea ler acht de heer Engelen volstrekt uit de tijd en uit den boze gemiddeld rijdt een automobilist.vier jaar met een meer daar al vanaf april 1983 verwoe- nieuw aangeschafte wagen, dat bete- de pogingen zijn ondernomen om zo’n ^ent dat na de aanschaf elk jaar project in Oisterwijk van de grond te twee ^eer> dus m totaal acht keer, te- krijgen. Eerder door de gemeente aan- rug moet komen voor een «grote» ser- geboden locaties bleken niet geschikt vicebeurt. Het is dus belangrijk om die en enkele door de vereniging voorge- klant ook na de verkoop van een auto stelde locaties werden niet goedge- terug te laten komen en hem niet door keurd. Inmiddels heeft de vereniging hooghartig optreden of anderssoortig sters Ma ingestemd met de door de gemeente gebrek aan service voor die acht on- ook dit aangeboden locatie, gelegen aan de derhoudsbeurten naar de beunhaas te hoek Hoog Heukelom/Pannenschuur- laan in het uitbreidingsplan Pannen- schuur-Centrum. Het ligt in de bedoeling dat het pro- de h< ject een regionaal karakter krijgt, dat B V. wil zeggen dat inwoners van alle ande re gemeenten (behalve Tilburg) zich r -a- ook aan kunnen melden als gegadigde alsmede op voor woonruimte in dit project. In 13 00 uur. Aang principe moeten gegadigden voldoen neigmg hebben aan de (Oisterwijkse) normen voor den, betekenen dt x woonruimte toedeling in de sociale Tilburg B.Vom het bedrijf meer open woningbouw. te stellen voor de klant dat er volgens een ploegensysteem gewerkt zal moe- Informatie-avoild ten worden, dus, dat er meer mensen Voor kandidaat-bewoners en/of in dienst zullen worden genomen - en geïnteresseerden, houdt de Vereniging daarover kunnen we natuurlijk alleen Centraal Wonen Oisterwijk i.s.m. het maar verheugd zijn. Samenwerkingsverband Midden-Bra- bant (S.M.B.; voorheen bekend als het Stadsgewest Tilburg), een orië rings/wervingsavond op 15 april De avond wordt gehotJ J venzaal van het g— «De Kunstkring» aa. straat te Oisterwijk, uur. Nadere informatie bij riaat, Jeanny Kooymans, Zondag 14 april excursies door Oude Warande, Gorp en Rovert, en Oisterwijkse Bossen. Op deze openba re wandeling kan men o.l.v. excursie- leiders zelf gaan bekijken hoe het met ons bos gesteld is. Tijdens de wande lingen wordt ook ingegaan op het ont staan van zure regen en op mogelijke oplossingen om het probleem aan te pakken. Op 3 plaatsen rondom Tilburg vin den wandelingen plaats: Oude Warande, Tilburg. Vertrek om 11.00 en om 14.00 uur vanaf de par keerplaats van de Hogeschool. Gorp en Rovert. Vertrek om 11.00 en 14.00 uur vanaf de ingang Nieuwe Hoef (van Goirle richting Poppel, na boomgaard bij paddestoel links het zandpad inrijden). Ift de Oude Waran de en op Gorp en Rovert wandelt u o.l.v. gidsen van de W.N.M. Tilburg, doet ook inge- /an de Techni- *>iensten van rookjes wilt t je sprookje itting en die praktijk, het uitvoi ook na de te laten komen optreden i service v loudsbeurten nas jagen. Service dus, dienstverlening in de ruimste zin van het woord dat hopen J’ heer Engelen en zijn Auto Tilburg onder meer te bereiken door het garagebedrijf vaker open te stellen, nu op werkdagen van 8.00 tot 17.00 uur, alsmede op zaterdag van 10.00 tot ngezien de werktijden de ;n steeds korter te wor- ;n de plannen van Auto het bedt klant c 13.C. nei£' voor T-ik jciale Tilbi 5 Efteling verwacht dat een kwart van de 2 miljoen bezoekers uit het bui- F'miTlilllC dqn tenland zal komen. Met name uit I^illlliau» aan Noord-Frankrijk komen boekingen rlzi I zij binnen die erop wijzen dat de Fransen Uv L/CI De Efteling hebben ontdekt. Maar veel De man hield zijn pas in en hep met bezoekers komen o^ mij op als iemand die iets belangrijks landen België en Duits kwijt wilde. We bleken langs de Lei en bezoekersaantallen en meer door de Rechte Hei gedwaald te zijn worden bereikt door en zochten nu eendrachtig naar een met de Vlaamse 'T'- binnendoor naar Goirle. Van wind Beleië en de AD? was nauwelijks sprake, onder onze jivu aauiai uvtA/vlLVli stappen plofte en rommelde de omge- tannië stijgen, maar woelde akker en het knisterde onder Efteling toch nog behc de bast van vliegdennen en struikge was alsof de natuur via een centraal computersysteem doende was een co- k«u<.< deboodschap in te toetsen: wees waak- iangst zaam de lente is nu heus serieus op til - teling, nadere instructies volgen. Want voor een fervent wandelaar i buitenvriend was de verandering di delijk te proeven in de lucht, a<w kleur van de grond, de geur van en kruiden, aan het gedrag van trel gels en kleinwild, maar vooral aan hcht dat door haar open helderheid schaduwen verkleinde en de terugkeer van het leven het meest overtuigend aankondigde. «Ik ben al vroeg het veld ingetrok ken», zei de man naast mij, «omdat ik me zo belabberd voelde. Er die kwaaie dagen - totdat i_v__ Nieuwkerk opeens tegen een vreemde ling aankeek, die mij de weg vroeg. Zijn spraak was niet van hier, zijn kle ren waren besmeurd en geschonden, hij was er niet best aan toe, vel over been, maar zijn blik straalde warmte uit, hij luisterde en sprak in begrip en bekommernis en zijn handdruk was welgemeend. «Laat mij maar begaan», zei hij toen ik hem aanbood bij mij op verhaal te komen, «ik wil wel gerieven maar niet ontrieven». De daken en schoorstenen van Goirle werden zichtbaar, de klok van St.-Janskerk stroeide traag en sonoor haar zondagsklanken uit. «Nu voel ik mij merkwaardig opge lucht, het zijn soms onbeduidende voorvallen die ons blij maken, rust en hoop geven». Een Echte aarzeling in zijn openhartige getuigenis vroeg om mijn mening. «Ik heb eens gelezen», hielp ik hem, «dat God zich niet zicht baar maakt door presidenten en prela ten, die luid en veelvuldig praten maar dor de mond van de geringsten die be ter zijn dan U en ik». Mijn metgezel hield pardoes de pas in en nam vreugdevol mijn tekst over: Dan vond ik na vruchteloos talen en dwalen toch mijn rust en mijn bevestiging: de man van Emmaus kwam mij nader niet als een vorst maar als ’n vrind, ’n vader in de huid van ’n verschoppeling. K. Eiband pr‘GKööo“

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 15