ffiïl Tilburg zoekt naar aantrekkelijker uiterlijk T iryn Nacht van het boek IN K IS {95 I z DENISSEN I i De gemeente bruist van ideeën Het circus komt eraan een keuze Stad RUM Nieuwe leidslieden F \ie’vn mnve Tilburg compact in beeld: audio-video VERF-BEHANG BEHANGMARKT Besterdrlng 79 L S2S ^^2223 Ophaalacties van La Poubelle in Tilburg 1 1985-pagina 28 Deïïffl Keener ZVER 7 Oplage: 80.855 ex. BEGRAFENISONDERNEMING Circus Mullens in Tilburg iet Een blik op het Stadhuisplein ter hoogte van het Paleis-raadhuis met links tussen de Schouwburg/Kultureel Sentrum en het kantongerecht een nieuw gebouw. en ereniging het j van uren. i vanaf 1 in naar jn v.a. 9-17.30 u., Besterdring 87-89, Tilburg 013-431489j POLY- TENNIS liter QGE Donderdag 21 maart 1985 29e jaargang nr. 1405 Bij ’n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zorgen, betreffende de be grafenis of eventueel crematie van u over Of eer LU 1X1 z uit van LU O Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 PROTECT Beveiligingen Tel. 013-366766 LU O N LU worden dubbele DE GARENCEfiTRALE Koestraat 144, Tilburg ALLE MODE ONDER EÉN DAK vrijetijdskleding - bijouterieën handwerken - stoffen - wol VIDEOFILMVERHUUR De nieuwste films g De beste kwaliteit v.a. Oj’ voor- 4 n allerlei le, u ?n wij de t protestant Kundige mon tas e kleur leverbar ons vrijt Jckelijke 's de binnenst mist. Voor c The and Tevens verzorger nissen voor de grafenisondememing. Tel. 425525, b.g.g. 433370 begrafe- ntse be- ZONNEKUREN per keer 8,- 11 keer 75»- HET GOEDKOOPST Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 programma is als vorig jaar. bijzondere, ;nde nummer hogeschook verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwijk, Moergestel en Hllvarenbeek jurlijk kozen k”1 rice ste ndustriete jde en het overige Heuvel op te los- Wij lezen nu eenmaal Mies en zo viel ons oog deze week op een aankondiging in «ACE International, The Business Magazine of the Consumer Electronics Indus try in Europe.» De aankondiging vermeldt de opening van de Fuji-fabriek in Til burg, een gebeurtenis die ook ons niet onopgemerkt is gepasseerd. Toch vermeldt het korte stukje hot news voor Tilburgers en Brabanders, want wat lezen we in het bijschrift boven de foto die we hierbij afdrukken? We hebben het even voor u ver taald: «Ter herinnering aan de opening van Fuji’s eerste Europese fabriek wordt hier een boom geplant door (van links naar rechts) Fuji-president Ohnishi, Til- burgs burgemeester Frank Jones en de Noordbrabantse commissaris Bill Smith.» Zou er bij het klonen iets zijn misgegaan? Wij wilden Frank en Bill telefonisch om commentaar vragen, maar ze waren helaas onbereikbaar. Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur, J 5KF transportwielen J/ümk* mies vemeweg. 14-industrieterrein tel:O13 321316 en Karei Sou- i van de diskussie iteratuur». Er zal Niko Langenhuij- ek Vokaal. Cyrille Of- lezing houden over het randt Corstius en er vertoond worden in Stedekestraat werd een vonden waar de meest spullen opgeslagen indien mogelijk, Vooral het herstellen van g als meubels, fietsen, radio’ TENNISTRAINING 15 tennlslessen voor 165,- Deze zomer goed tennis leren spelen. Door gediplomeerd en ervaren tennisleraar worden op de DOORDEWEEKSE avonden les gegeven van 7 tot 11 uur. De cursus begint in de week van 22-26 april en duurt tot 13 september. Vakantie van 13 juli tot 23 aug. (schoolvak.) Indeling naar leeftijd en geoefendheid. Er wordt een vol uur gespeeld met 8 pers, op 2 banen. Prijs is inclusief baanhuur, ballen, etc... U hoeft geen lid te zijn of te worden van een tennisvereniging. U kunt vanaf heden Informatie Inwinnen of opgeven op tel. 341630 de gemeen - i echter niet dan vrij bruisende, geschetst. tekeningen gezet door parti culiere investeerders. En die komen pas over de brug wanneer zij voldoende reële rendementsverwachtingen kunnen koes teren. Laten we daarom juichkreten inhouden. Over de zuidelijke cityring wordt ipgemerkt dat die eigenlijk niet tot :en doel leidt zoals bijvoorbeeld naar een aantrekkelijk centrum. Een ingrij pende verandering en herinrichting van de openbare ruimte is daar voor nodig. In de nota wordt aangemerkt dat de beschikbare middelen uit het Struktuurplan Oude Stad en het Ver- keers- en Vervoers Plan daarvoor niet toereikend zijn. ■^r><-nd alleen .«.00 u. tot L ‘3.30 u. tot 16.00 v lefoonnummer van 123317. van Tilburg maar ook het centrum. In dit verband wordt er in de nota «Til burg compact in beeld: een keuze» ook even een zijpasje gemaakt naar de nieuwbouw van het Conservatorium en de concertzaal in de Lange Nieuw- straat. Bejaarden kunnen het niet laten even voor lopen op een bijzondere actie de Tüburgse Koerier in samenwer- met circus Mullens. Bejaarden n bij aankoop van een toegangs- aan de kassa van het circus dat, :1: op 1 april vanaf 11 u. geopend jn, op vertoon van hun bejaar- »ii plaats op de eerste rang copen voor slechts 5,-. Dit «Mod geldt niet voor de première- orstellmg van donderdag 4 april 15 wel voor alle andere voorstellingen, ilgende week zullen wij hier uitge- eider op terugkomen. De voorverkoop van toegangsbewij zen is inmiddels al begonnen bij b handel Pillot in Tilburg. Attentie: jaarden die van onze regeling gebr willen maken, kunnen daarvoor i terecht bij ichten tot beslis nde wi Bebouwen In het centrum van de stad liggen heel wat kale plekken. Voorbeelden daarvan zijn: het Koningsplein, het voormalige Nul-Plus terrein, het ter rein naast de Amrobank aan de Spoor laan, lege plekken aan de oostzijde van de Katterug, de bouwval van de voor malige lakenfabrieken van Brouwers ter hoogte van de Tuinstraat, School straat en Vincentiusstraat, het BBA terrein aan de Spoorlaan, de Publieke Werken terreinen om er maar een aan tal te noemen. Voorstellingsdata Wij geven u alvast de precieze stellingstijdstippen. Op donderdag april om 15 u.: de première en op dit zelfde dag om 20.15 u.: de eerste voor stelling. Vrijdag 5 april: één voorstel- Poubelle [lng en we| om 20 u. Zaterdag 6 april: s minder twee voorstellingen, één om 15 u. en Zondag en maandag, eer- "aasdag 7 en 8 apnl: tel- tellingen per dag en _o. 16.15 u. Dinsdag 9 lied, natuurlijk dag 10 april wederom op elke de zelfspot: ni voorstellingen en wel om 15 rieus plette. Op zaterdag 23 maart aanstaande organiseert de Stichting J.H. Leopold in samenwerking met de Stadsschouw burg/Kultureel Sentrum, boekhandel Gianotten en de Vrije Boekhandel een bijzonder aantrekkelijke Nacht van het Boek. De Nacht van het Boek zal zich afspelen in het schouwburgkomplex en heeft alles in zich om zowel kwalitatief als kwantitatief N~ht“ ir de jaren op zijn minst te evenaren. Een kleine greep uit het programma dat om stipt 20.15 u. zal beginnen: to neelgezelschap Werktheater met een teiten aan de noordzijt gebruik van de Korte 1 sen. Het Pieter Vreede inrichting evenmin inrichting plein aantr aan de zuic ingang V l, Station Een al jaren bestaand idee is een voetgangers- en fietsenoversteek over de spoorlijn bij het station en uitko- Vanaf donderdag 4 april a.s. tot en met woensdag 10 april zal het Tilburgse circus Mullens zijn tenten opslaan op het evenemententerrein het Laar en daar maar liefst 13 voorstellingen ge ven. sier Vreedeplein zou een her- evenmin misstaan. Die her- zou de westzijde van het trekkelijker moeten maken en üdzijde het conflict fietsroute- D op moeten lossen. Het programma is weer even boeiend als vorig jaar. U zult getuige zijn van bijzondere, boeiende en bloedstollende nummers. Wat te den ken van hogeschooldressuur door Germaine Kools-Mullens en de clow neske capriolen van Les Mullens? Uit Praag komen de Lagroni’s met een handstandnummer en een nummer aan de zogenaamde hangende perche. Uit Duitsland afkomstig is Mario Spindler die u twee keer zult kunnen De drie beren van Cardinali zullen u op een spannende wijze weten te verte deren. Renée Mullens zal met grote en kleine paarden zeker uw applaus ver dienen en hetzelfde geldt voor de Ro- dolfo’s met hun hondenrevue of hun jongleursact. Een avondje of middag naar het circus? Er niet langer over na denken maar gewoon doen. De Stichting La Poubelle is onge veer tien jaar geleden voortgekomen een initiatief van een medewerker 1 Huize Poels, toen nog gevestigd in de Nieuwlandstraat in Tilburg. Voor heen kon men al bij Huize Poels te recht om diverse spullen, zoals meu bels, kleding en speelgoed, daar af te geven. Die werden dan weer verspreid onder cliënten of ex-cliënten van Hui ze Poels en anderen die er niet zo wampjes bijzaten. De Stichting La Poubelle pionierde enkele jaren aan tot ongeveer zeven jaar geleden een nieuw bestuur de za ken gestruktureerder aanpakte. In de b. j i -j grote hal ge neest uiteenlopende konden worden en, hersteld werden. goederen, zo o’s en teevees, De nota «Tilburg compact in beeld, een keuze» werd afgelopen maandag van commentaar voorzien door burgemeester Letschert en de wethouders Driessen en Lambers. Er vielen termen als: «De gemeente bruist van ideeën» en «Er staat Til burg een gigantisch gebeuren te wachten». Wat zijn die ideeën, wat is dat gigantisch gebeuren waarover gesproken werd? Welnu: het heeft allemaal te maken met het feit dat de gemeente het aangezicht van Tilburg, van de stad wil gaan verbeteren. Kale plekken in de stad moeten volgebouwd worden, het centrum moet gezellig gemaakt worden, bepaalde straten moeten toegankelijker gemaakt worden voor het winkelend publiek, de Reeshof moet bebouwd worden, enz. In de nota is gekozen en het is geen keuze geworden in de zin van of/of maar in de zin van en/en. Wel zijn er in de keuze prioriteiten gesteld. Zo zal er eerder in het centrum van de stad gebouwd gaan worden dan in de Oude Stad, in de Reeshof of in de Nieuwe Stad. Wilhelminapark 127 Tel. 425525, b.g.g. 433370 V De Stichting La Poubelle, Stedekestraat 46 in Tilburg heeft enige tijd geleden van de gemeente toestemming gekregen in Tilburg een ophaalactie te mogen voe ren. Die actie wordt gehouden in heel Tilburg en is uitgesmeerd over een heel jaar. Met de actie is inmiddels begonnen. In het onderstaande verhaal kunt u wat meer lezen over La Poubelle, wat die stichting eigenlijk doet en waarom. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoudraadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Vemeweg 104. Tel. 426042 bewonderen met zijn zes Friese heng sten en zijn vier Indische olifanten. U zult ongetwijfeld uw adem inhouden als u The Jeis aan het werk zult zien met hun balansnummer en Hercules de Sterke Man zal u beslist weten te verbazen en te imponeren. Leeuwen? Jawel, ook leeuwen. Een echte leeu wentemmer met tien leeuwen zal u de nodige spanning en bibbers bezorgen. ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels 895,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 De Heuvel Het college van B W is van me ning dat de Heuvel HET plein is van Tilburg. Het zou in zijn oorspronkelij ke vorm teruggebracht moeten worden om het karakteristieke van het plein te benadrukken. De Korte Heuvel zou ook opnieuw ingericht moeten worden om het be staande conflict tussen horeca-activi- nog even onze voorstelling die getiteld is «Somber- man’s actie»; een bewerking van het boekenweekgeschenk van Remco Campert. De volgende schrijvers en schrijfster zullen voorlezen uit eigen werk: Hanny Michaelis, Ethel Port noy, Paul de Wispelaere, Annie van den Oever, A. Moonen, Bas Heijne en Remco Campert. Er zal een forumdis- Nachten in voorgaan- kussie worden gehouden onder leiding van Frans Boenders met medewerking van Boudewijn Büch, Johan Anthie- rens, Beatrijs Ritsema dijn. Het onderwerp is «Snobisme en fite muziek zijn van o.a. 1 sen en Vaalbleek fermans zal een Icj werk van Hugo Bra zullen drie films het Filmhuis.. Toegangskaarten zijn te koop aan de kassa van de Stadsschouwburg/ Kultureel Sentrum, bij boekhandel Gianotten in de Heuvelpoort en bij de Vrije Boekhandel ana het Stadhuis plein. Nieuwlandstraat De winkeliers uit de Nieuwland straat dringen er bij de gemeente al ja ren op aan hun straat opnieuw in te richten en aantrekkelijker te maken voor het winkelend publiek. Het lijkt er nu op dat de gemeente zich aan de zijde van de winkeliers schaart. In de nota staat immers te lezen dat een her inrichting van de Nieuwlandstraat meer recht zal doen aan de voorgeno men aanwijzing van die straat tot be schermd stadsgezicht. Maar: de mid delen die in het Struktuurplan Oude Stad zijn opgenomen ter verbetering - van de Nieuwlandstraat zijn niet vol doende om die straat wezenlijk te ver beteren. 7el that the eflechX compet Wij uit te van dc king r zullen bewijs aai. let wel: *7 zal zijn, op denpas een bromfietsen, ka- kunnen k< aanbod voor u., v Volj brei uurlijk is het voor de leejbaarheid stad van eminent belang dat Til- een aantrekkelijke binnenstad j Evengoed als de binnenstad nu die aantrekkelijkheid mist. Voor dat gemis is een aantal oorzaken aan te wijzen. Ook dat is jaren geleden eveneens ge beurd: de al te autovriendelijke wegen die het centrum meer omsluiten dan ont sluiten, het ontbreken van een zogeheten loopcircuit voor het winkelend publiek, de betrekkelijk geringe omvang van het winkelcentrum en de vergelijkenderwijs weinig gevarieerde samenstelling van het winkelbestand. Wie het centrum van de oude steden Den Bosch en Breda alsme de dat van het later dan Tilburg gegroei de Eindhoven vergelijkt met ons eigen Heuvelstraatgebied, kan niet anders dan tot een voor de sschónste stad» nadelige conclusie komen. Nu is dat «Schónste stad», bezongen in ons onofficiële volks- urlijk een uiting van verfrissen- zelfspot: niemand zal deze regels se- <is nemen, vooral niet als hij de cou- t tten over de blauwsloot en het zwem bassin erna ook leest. De belangrijkste oorzaak van de on aantrekkelijkheid van Tilburgs centrum ligt echter in het feit dat de Tilburgers eenvoudig weinig te besteden hebben: de levensstandaard van de gemiddelde Til- burger is aanzienlijk lager dan die van Eindhovenaar, Bosschenaar en Breda- naar. Tilburg is een arme stad en kan zich eigenlijk geen aantrekkelijk cen trum veroorloven. Dat het college van burgemeester en wethouders zich de komende jaren wil inzetten om Tilburg als voorzieningscen- trum aantrekkelijk te maken vormt een teken van goede wil, waarop we lang ge noeg gewacht hebben. De financiële grenzen die te zichzelf gesteld ziet laten toe dat vanuit het stadhuis meer wazige contouren voor het l vernieuwde centrum worden De rechte lijnen op de detailte kunnen alleen worden g' investeerders. En t brug wanneer zij lentsverwachtinger. Denkend aan Tilburg zie ik brede autowegen gestaag door oneindige kaal slag gaan. Al klinkt deze variant op Marsmans beroemde dichtregel niet bijster genuanceerd, met veel anders dan gaten en winderigheid die wordt veroor zaakt door grauwe hoogbouw en een ver bijsterende afwezigheid van vriendelijk loofhout kunnen we het begrip Tilburg al sinds onze jeugdjaren niet meer associë ren. Dat in de zojuist verschenen ambte lijke nota «Tilburg compact in beeld: een keuze», geconstateerd wordt dat on ze stad niet voor iedereen evenveel knus heid en aantrekkingskracht bezit, komt voor ons ook niet als een donderslag bij heldere hemel. Wij wisten het al jaren. Nu brengt het dagelijks bestuur van onze gemeente bij wijze van lente-offen- sief genoemde nota naar buiten en voegt er onmiddellijk aan toe, de conclusies van de nota grotendeels te willen oveme- men. Natui van de s burg heeft. mend in het station: een traverse over de spoorlijn van zuid naar noord, of omgekeerd zo u wilt. Niet alleen het station zal hierdoor makkelijker be reikbaar worden van uit het noorden Het Tilburgse stadsgezicht zal de komende zes jaar een facelift ondergaan waarvoor de gemeente dertien miljoen gulden wil uit trekken. De gemeente hoopt daarnaast op een totaalbedrag aan investeringen van het be drijfsleven van ongeveer tweehon derd miljoen gulden. Dit althans is het voorstel van het Tilburgse College van Burge meester en Wethouders dat op 24 mei besproken zal worden in de raadscommissie ruimtelijke orde ning/openbare werken en stads vernieuwing en op 1 juli in de ge meenteraad. Het voorstel van B W ligt vervat in een nota, ge steld «Tilburg compact in beeld: een keuze» die afgelopen maan dagochtend door burgemeester Letschert en de wethouders Lam bers en Driessen nader werd toe gelicht. De nota komt niet zomaar uit de lucht vallen, zij móet eigenlijk gezien worden in het verlengde van een aantal nota’s die eind vo rig jaar zijn verschenen zoals «de Struktuurschets Stedelijke Gebieden» van de landelijke overheid, het provinciaal «Me morandum over de Structuur schets Stedelijke Gebieden» en de daarmee verbonden evaluatie en voorgenomen herziening van het «streekplan voor Midden- en Oost-Brabant. De nota «Tilburg compact in beeld: een keuze» moet echter ook gezien worden als een uitvloeisel van de vraag naar de omvang van de Reeshof en waar de woningbouw gestimu leerd moet worden in Tilburg. Daarnaast poogt de nota ook een antwoord te geven op de vraag van het Samenwerkingsverband Midden-Brabant over de positie van Tilburg als centrum van de regio. En tenslotte is de nota ook een antwoord op vragen uit de ge meenteraad naar de beleidsverta- ling van aanvaarde nota’s en rap porten. De titel van de nota suggereert dat er een keuze is gemaakt. De vraagt dringt zich dan natuurlijk op waaruit, uit welke gegevens die keuze is gemaakt. Daarbij: een keuze kan niet anders dan uit bekende gegevens gemaakt wor den. Aldus zal alleen het feit dat er gekozen is nieuw zijn en niet datgene waarvoor gekozen is. Dat was immers al bekend. Natuv',:JV wordt datgene waarvoor gekc is wel interessant. Daarom veel nieuws zult u niet tegenkomen in deze nota, het zullen meestal veel zaken betref fen die al eerder besproken en ge signaleerd zijn maar die tot op de dag van vandaag niet werden aangepakt. Vermoedelijk zal dat nu gaan gebeuren mits de dertien miljoen gulden door het bedrijfs leven te laten investeren. Het centrum De aandacht in de nota gaat vooral uit naar het centrum van de stad. Als eerste wordt het Piusplein genoemd dat ooit opgeknapt zou worden met de steun van de Heuvelpoort. In de nota wordt gedacht het Piusplein opnieuw in te richten om de te grote ruimte voor het verkeer terug te dringen. Er zou dan meteen vorm gegeven kunnen worden aan een loopcircuit tussen de Emmastraat en de Heuvelpoort en de Juliana van Stolbergstraat. Die kale plekken maken het aanzien van een stad als Tilburg, de zevende stad van Nederland, er niet fraaier op. In de nota gaan de gedachten uit ^ic naar het bebouwen van die kale plek ken, hetzij met woningen, hetzij me kantoren of gecombineerd. De plan nen voor een nieuwe politiebureau aan de Spoorlaan op het braakliggende ge bied bij de Amrobank zijn in dit ver band niet nieuw. Lees verder op blz. 7 ingstijdstippen. 1 om 15 u.: de preri ae dag om 20.15 u.: -g. Vr:j - c vu wvl om X.V t voorstelling'1 één om 20 u. Zonu ste en tweede paas kens twee voorste wel om 13 u. en om 1( en woensdr twee vu )m 20 u. wasmachines en centrifuges, huishou delijke apparaten, etc., bracht bijzon dere mogelijkheden met zich mee. Werkplaats Er ontstond een soort werkplaats waar mensen, in het begin vooral cliënten en ex-cliënten van Huize Poels vrijwillig werkzaamheden kon den verrichten om toch nog enigszins een ritme vast te houden. Tegenwoor dig werken er niet alleen meer cliënten en ex-cliënten van Huize Poels maar ook mensen die via andere hulpverle ningsinstellingen zoals het CAD en de reclassering doorverwezen worden. Doelstelling De doelstelling van La Poubelle is mensen aan het werk te helpen, goede ren voor hergebruik geschikt te maken en materiële voorzieningen te bieden aan mensen met weinig geld. Die doelstelling wil La p- waar blijven maken ondanks gemeentelijke subsidie. Daarvoor ook is La Poubelle gestart met een ophaal actie in Tilburg. Ophaalactie Als het zover is, vindt u een foldertje 1 in uw brievenbus van La Poubelle en OI waarin melding gemaakt wordt van de ophaalactie en wanneer men La Pou belle in uw buurt kunt verwachten. In de regel zal er op woensdag worden opgehaald eenmaal in de veertien da gen. La Poubelle kan veel gebruiken, dat betekent echter niet dat het een vuilnisophaaldienst is. Dus spullen waar nog iets mee te doen is zoals meubels, ijskasten, wasmachines, bed den, kleding, speelgoed, sanitair, rij wielen, serviesgoed, bestek, vloerbe dekking, gordijnen, chels, boeken, schilderijen, potten en pannen kunt u kwijt aan La Poubelle. Verkoop U kunt niet alleen allerlei spullen kwijt aan La Poubelle, u kunt er ook De voorverkoop van toegangsbewij- dingen kopen wanneer u niet al te zen is inmiddels al begonnen bij boek- ruim bij kas bent. Het magazijn van handel Pillot in Tilburg. Attentie: be- La Poubelle in de Stedekestraat 46 is jaarden die van onze regeling gebruik voor verkoop geopend alleen op dins- willen maken, kunnen daarvoor niet dag en wel van 10.00 u. tot 12.00 u. ’s terecht bij Pillot maar moeten echt morgens en van 13.30 u. tot 16.00 u. ’s wachten tot 1 april. In alle eerlijkheid: middags. Het telefoonnummer van La dit is beslist geen 1-aprilmop. Lees er Poubelle is 013-423317. volgende week meer over. Q re Golrle

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1