>29 r. n W’ B.- 00Y ERAS FP1 rSTUNTVERKOOP> Brackaliersinschatting juist, geen napersing ...'1 .d. Rijt Dames- Bevoegdheid maatschappijleer een nijpend probleem SANSUI VIDEO RECORDER onderblouses Leo v. lersel e w 70,- 175,- LOO,- L50,- >00,- 50,- BARTELS AUDIO VIDEO Avond over «Waarom honger? Beleidsnota gecoördineerd bejaardenwerk Donderdag 17 januari 1985 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER lari 1985-pagina 10 -L SPORTS verkrijgbaar bij. id. orden aan jkge het er stiek ÏOIRLE 12560 ‘ELLEN ben. rantie (slechts 3 dagen) C.V. De 1200 Rondje Harten Troef: opnieuw enorm succes •orde en ifening gebied tel. 426893 >m in daden een een r) :aal) wol en katoen zonder, met korte en lange mouwen voor ouderen de komende toenemen. Pla— zowel gingen strijkt Besterdplein 3 Tilburg - Tel. 42.65.84 Jef Zegen en Wim Vugts, solozangen van de Bierpompen. MEUBELEN Veldhovenring 98 Tilburg 013-433473 succes van «We goan werkte nog lang door Harten Troef nog worden. Onderwijs» bezorgd dit is slechts een van ■de vele moe je Harten Troef 1 zien met ins Midden-Bral /ordt Rondje Ha ïrabants. OFrontlader - 5 motoren - tiptoetsen 12 kanalen - stilstaand beeld - zoekbeeld 14-dagen-timer draadloze I Q QO afstandsbediening Bij Bartels 1 dOvO/ GRATIS BIJ AANKOOP videoband 1 maand huurfilms kijken! hoeven i Rondje begoaiei arrange gen. ders Ons Middelbaar ^n Wie wordt Opperleuterèr van Kruikenstad? van het vak weet en er ook niet in is geïnteresseerd om er veel tijd in te ste ken. irima TILBURG Besterdring 87, tel. 431489 GOIRLEWinkelcentrum «De Hovel». tel. 345537 In de i een belai een zo e overlegstructuur t en instanties die o met bejaardenwer .«vil gedaan om die voorzieningen >r ouderen te realiseren die hoe dan c nodig zijn. Mede daarom is de beleidsnota ge coördineerd bejaardenwerk tot stand gekomen. De nota diende er onder an- ne BED met aal in wit, rood 25.- voor king ...VL, en hC igssa- de armc i Apeldoorn van het In- in milje stellingen. Waarom is Ierland nog geld kunnen srpompen zijn jaar weer mee te werken avaleske muziektraditie iel van het door Jan V Heuvelstraat 111 Ro..«n*I.IMu*l.khul. Juliana van Stolbergstraat 7 Van dar Schoot Radlo-TV Wagnerpleln 26 Vroom Drooamann Heuvelstraat 133 Mlro BV jan Heljnstraat 10 PooteraBloktronlcahula Molenstraat 142 Clomon* wan Brogt Heuvelstraat 104 OiatorwIJk- KI vit» Radlo-TV Dorpsstraat 25 Moargastdl- v.d. Moljd.nbaru Foto-Atollor Rootven 26 Loon op Zand Van Dongen Kantoorboekhandel Kerkstraat 60 C.V. de Bierpompen Medewerkers van het eerste uur en ook op Rondje Harten Troef 1985 te beluisteren zijn De Bierpomf reaktie op RHT 1985 laat volgt omschrijven «Grandic de echte camavalspl van woordvoerster J bekleding naar keuze (bijv, gobelin, cheuille, mohair, bedrukte velours) npen. Hun it zich als ioos, dit is plaat». Bij monde José Hora hopen Jter- hun :ikert 17de iat het lied niet -j__ wer(j waar- ge- kers nog auw lijkt gewo ook T'~ Somber plaatje Haaks hierop staat de c o dat de financiële middelen om voorzie ningen voor ouderen te scheppen juist de komende jaren eerder zullen af- dan toenemen, zodat een dubbele bezuini ging op de mogelijkheden voor bejaar den zal worden toegepast. Voeg daar bij, dat de inkomenspositie van de be jaarden steeds meer verslechtert - na in de zeventiger jaren juist stelselmatig te zijn verbeterd - en het plaatje laat zijn sombere grijzen in alle openheid zien. De scholen worden nu kleiner en tal van bezuinigingsmaatregelen treffen het onderwijs. Veel docenten worden tegen hun zin in verplicht om maat schappijleer te gaan geven. Immers, zij irgse zijn er niet voor opgeleid en zien het e le- doceren in dit vak als een zeer zware kunnen gerust belasting. De gevolgen voor het vak èn ging daar goed de kwaliteit van het onderwijs zijn na tuurlijk desastreus. Onderzoek De Interscholaire Vaksectie Maat schappijleer (IVM), de organisatie van docenten maatschappijleer binnen de Vereniging Ons Middelbaar Onderwijs (OMO), heeft onlangs een onderzoek ;zig zijn en gedaan bij alle HAVO/VWO-scholen elf en hof- van OMO. Uit de resultaten van dit onderzoek blijkt, dat bij 21 van de 31 onderzochte scholen de gevolgen van roemde «fout» in de bevoegdheids- regeling desastreus zijn. Omdat de scholen vi male middelbare schc De Bierpompen hebben ook in 1985 weer een rijk gevulde camavalsagenda. Benevens het standaardprogramma dat elke c.v. te melden heeft, noemen tale nar- de Bierpompen het bezoek dat stads- caoellen Prins DimPel d’n Irste °P zaterdag- oef hele- avond aan 'lun residentie «café-bar Sacramento» brengt. Daarnaast vesti gen zij, nog steeds bij monde van José Hora, de aandacht op hun «Pompin- nenavond». Tijdens dit voor Brabant unieke gebeuren hebben de vrouwen het voor het zeggen. Opperpompin Jo ke d’n Irste en centenpompin José hebben voor die maandagavond diver se ludieke aktiviteiten op het program ma. Een goed verstaanster... Ton v.d. Nouweland t aantal vooral wordt veroorzaakt door een leen nog VOESELTEKORT. In werkelijkheid is er genoeg voedsel voor iedereen op aarde, nu en in de toekomst. Zelfs in landen waar honger en ondervoeding ^oec heersen, is de produktie genoeg om ,uc< iedereen te eten te geven. Het is eerder t een kwestie van eerlijk delen dan van een voedseltekort. Honger bestaat, -:njeti xv. tweede sprookje is dat de hon- vooral veroorzaakt wordt door de moeten wij ons loskoppelen van de Boven-Moerdijkse carnavalsmuziek. Al zeker tien jaar wordt daar in krin gen van de familie Van Gorp over ge sproken. Het initiatief van De Bracka liers kan daarom alleen maar toege juicht worden. Het gaat hier volgens de Verstappens om een verschrikkelij ke goede zaak. De langspeler en dit jaar ook de bladmuziek dragen hiertoe in grote mate bij. Elk jaar produceert onze regio ge middeld 25 carnavalsliedjes, die wor den ingezonden voor het Blèrconcours. Daar ging toch veel van verloren om dat er tenslotte maar twee op vinyl be waard bleven, aldus de Verstappens., Door de langspeler Rondje Harten Troef wordt dit scala beduidend ver breed. Daarbij komt dan ook nog de stimulerende werking die de Bracka- ,r"“ liers hebben op het aantal inzendingen L voor het Blèr- en Leuterconcours. Br. i Het Buntsteker-koor heeft niet veel repeteren voor hun bijdrage op Harten Troef. «We goan ’t wir «Jen» lag, ondanks het gewijzigde ngement, nog vers in het geheu- Eén wens hebben de woordvoer- van de Buntstekers nog Zij zou den Rondje Harten Troef 1986 graag uitgevoerd zien met instrumentale par tijen van Midden-Brabantse kat Dan wordt Rondje Harten Troef i«w maal Brabants. De Buntstekers De naam buntsteker is afkomstig uit het boerenleven. Het is de naam voor ^n' iemand die zijn brood verdient met het mel(, steken van halmgras. In Tilburg en omstreken echter is het begrip beken der als naam van een uitstekend loop- orkest. Zo mogelijk nog bekender is het koor van de Buntstekers, dat vorig jaar tijdens het Blèr- en Leuterconcours ging strijken met zowel presentatie- prijs, publieksprijs als juryprijs. De he le stad zong vorig jaar hun lied «We goan ’t wir begoaien» en ook dit jaar zal ’t ongetwijfeld weer op veel plaat sen opklinken. Over dat koor gaan we ’t even heb ben, want die zijn met datzelfde lied te horen op Rondje Harten Troef 1985. Sprekend over De Buntstekers valt ermijdelijk de naam Van Gorp. van Gorp speelt trompet in het or is componist r begoaien) en Bitse Bend(e). Stèèloren ie is mu- blijkt regelma- en. Bij een der- 1 het idee ïns car- tstekers Inkomens omhoog - prijzen omhoog Tot overmaat van ramp worden ook allerlei diensten en tarieven, waarvan met name bejaarden veel gebruik ma ken, steeds weer verhoogd in prijs, zo als het openbaar vervoer en de energie prijzen: bejaarden zijn in het algemeen vaker thuis dan mensen die buitens huis werken en maken ook vaker ge bruik van het openbaar vervoer. Door deze combinatie van groeien de aantallen bejaarden en dus behoefte aan specifieke voorzie enerzijds en aan de andere mende financiële mogelijk een en ander te realiseren is zaak ontstaan, scherp plannen wat er binnen de aangegeven concept-nota gewag financiële grenzen door de gemeente vooruitzicht, dat r.« Tilburg - en andere instanties - kan jaardenwerk beschikb; worden gedaan om die voorzieningen verder zal worden verk voor ouderen te realiseren die hoe dan Bek ook nodig zijn. lijk Gee— bij trui Dat zal worden beslist op 19 januari a.s. Dan organiseert C.V. De Fènpruu- vers onder auspiciën van de Camavals- stichting Tilburg het Leuterconcours 1985. Nadat een aantal jaren de tonprao- ters het moesten opnemen tegen het muzikale geweld van de deelnemers aan het Blèconcours, nu dus weer een hele avond lang alle aandacht voor de 7 deelnemende leuterèrs. Ieder zal in een ongeveer 12 minu- C.V. De ten durende tonpraat zijn of haar luchthartige kijk geven op typisch Til- Tunnelplekkers burgse zaken. r De volgende tonpraoters zijn na een verbroederen voorselektie uitverkoren om in de diozaal van de stadsschouwburg k op te treden: Rinus Coolen, Louise de J Frans Remmers, Frans Verbunt. Kruiken en Kruikin- nen uitmaken wie de It zich Opperleuterèr noemen. Behalve ton- uie avond ook optre- Klut- ,Vip- graa| n, de same lun Belangenbehartiging Ook in de immateriële sfeer doet de nota aanbevelingen, zoals op het stuk van de belangenbehartiging en een verbetering van de (overheids-)voor- lichting. ambtelijke beleidsnota wordt s grotere een belangrijke plaats ingeruimd aan ieningen een zo effectief mogelijk verlopende kant afne- overlegstructuur tussen alle personen jkheden om en instanties die op een of andere wijze 1_ de nood- met bejaardenwerk van doen hebben, calculerend te Hoopvol wordt in de laatste zin van de J concept-nota gewag gemaakt van het vooruitzicht, dat na 1986 het voor be- 1->- i-*-=kbare budget niet nv.uvii wriaagd. langstellenden kunnen het ambte- concept van de Beleidsnota iecoördineerd Bejaardenwerk inzien j het Gemeentelijk Informatiecen- im aan het Stadhuisplein in Tilburg. I, werden hij ...vit van Gust) gevraagd ing te gaan doen in het Bi >r. Die keuze bleek terecht, jaar bereikten De Buntste- de plaats in het Blèr- en Leu- Lirs. In 1983 zouden ze echt sfeervol geheel. Rondje Harten Troef Even terug naar het koor en dan met name naar Els en Ad Verstappen. Bei den zijn zeer goed ingebeurgerd in het Brabants camavalsgebeuren. Gevraagd naar hun mening over het initiatief van De Brackaliers ant woordt Els spontaan «Blaas de brug- 1 maar op». In haar mening, en die wordt ook door Ad onderschreven, de Bierpompen dat ook Hilversum meer aandacht gaat besteden aan authentieke regionale camavalspro- dukties. De Bierpompen zijn bereid om vol gend jaar weer mee te werken aan onze kamavaleske muziektraditie. Door middel van het door Jan Vugts ge schreven «De Kruikezeiker» doen ze dat in 1985. «Jammer alleen», volgens José Hora, «Dat één van onze Voor zangers in de eindmixage naar de ach tergrond verdween». OVERBEVOLKING. De overbevol- is niet de oorzaak van de armoede longer, maar eerder een gevólg van 'Tioede en uitzichtloosheid, waar- joenen mensen op deze wereld verkeren. Kinderen vormen bovendien een zekere ouwedagsvoorziening. Het derde sprookje is: gelukkig pro duceren Europa en de V.S. GROTE LANDBOUWOVERSCHOTTEN; daarmee worden tenminste de honger en ondervoeding bestreden. Natuurlijk is voedselhulp onmisbaar bij een acute hongersnood. Maar al té vaak wordt achteraf pas duidelijk dat lokale boeren door willekeurige voed- seluitdelingen verarmen en ontmoe digd worden om verder nog zelf voed sel te verbouwen. Hierdoor wordt de honger alleen maar groter. Honger is slechts een symptoom van armoede. Een definitieve oplossing van de honger en ondervoeding lijkt onmogelijk, zolang als deze armoede niet bestreden wordt. De grote aan dacht voor de voedselhulp dreigt de aandacht af te leiden van de manier waarop de gevers van de voedselhulp medeverantwoordelijk zijn voor de ar moede van het grootste deel van de wereldbevolking. vrees gerechtvaardigd dat het gesigna leerde probleem zich op zeer veel mid delbare scholen in Nederland (méér dan de helft!) zal voordoen. Experimenten Binnenkort worden alle middelbare scholen in ons land via een circulaire door de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen (mevrouw drs. N.J. Ginjaar-Maas) uitgenodigd mee te doen aan experimenten met een eind examen maatschappijleer. De IVM juicht enerzijds deze experimenten toe, omdat hierdoor weer een stap wordt gezet in de ontwikkeling van het vak maatschappijleer. Echter, de experi menten komen nu in een ander dag licht te staan. Welke school immers zal bereid zijn zich allerlei opofferingen lerarenlessen) te getroosten, wan neer duidelijk is dat binnenkort de «echte docent» maatschappijleer moet verdwijnen. Hij/zij zal dan plaats moeten maken voor iemand die niets Nog juist voordat Van Duyn en consorten hun camavals-indigestie op Nederland loslieten, waren De Brackaliers in staat om de balans voor 1985 te overzien Rondje harten Troef 1985 mag, in navolging van haar voorganger, als succesvol beschouwd worden. Weliswaar zijn er nog zo’n tweehonderdvijftig exemplaren te koop bij vereniging en detaillist; voor de initiatiefnemers kon de produktie van 1985 naar tevredenheid besloten worden. Midden-Brabant heeft opnieuw bewezen dat authentieke carna valsmuziek wel degelijk gewaardeerd wordt. En mocht u, door aanschaf van Rondje Harten Troef 1985 alsnog uw sympathie willen betuigen, dan vermelden wij voor ’t laatst dat u daarbij tevens kans maakt op het winnen van de reischeque van 500,-. Voor deze prijs staat Louis Bolsius, als eigenaar van het gelijknamige Theater- en Organisatieburo garant. Gestimuleerd door het succes van het tweede Rondje Harten Troef en het daarbij behorende arrangementenboek wordt er in kringen van Brac kaliers volop «gebrainstormed» met betrekking tot Rondje Harten Troef 1986. Eén ding staat nu al vast1986 zal vergezeld gaan van een ant woordcoupon waarop kopers hun favoriete carnavalsschlager kenbaar kunnen maken. De comopnist van deze populairste schlager mag rekenen op een gouden plaat en onder de inzenders van het populairste, en dus juiste antwoord, wordt een forse prij*s verloot. Met andere woorden Niet dralen, nu liedjes inzenden. Volgende week komen wij hierop uitgebreid terug jaar 2001 zal dit percentage dopen tot 12,9% en over 45 330, tot maar liefst 20% of een ïl der totale bevolking. zal het aantal hoogbe- ensen die ouder zijn dan 80 jaar) de komende vijftien jaar burg met een derde toenc 2.798 in 2001 Hier zieningen i jaren sterk Kwaliteit in ’t geding Tot slot zij vermeld dat de huidige staatssecretaris enkele jaren geleden als Kamerlid al vragen heeft gesteld over deze kwestie aan dé toenmalige staatssecretaris, de heer Deetman (zie aanhangsel Handelingen 1981-1982, nrs. 446-1093). Deetman antwoordde toen dat de genomen maatregel zeker niet in het belang van de kwaliteit van het onderwijs was, maar toch niet te ruggedraaid kon worden. van OMO nor- lolen zijn, is de Macht «Eerst zullen we deze sprookjes uit de wereld moeten helpen. Honger wordt veroorzaakt doordat de overgro te meerderheid van de mensen geen enkele zeggenschap heeft over het voedsel dat in die landen wordt gepro- iceerd. Die zeggenschap is nu in han- i van multinationale bedrijven, dik- tators en grootgrondbezitters. Hun praktijken leiden tot een verslechtering van de situatie van arme mensen. Het wereldvoedselvraagstuk is dus een vraagstuk van zeggenschap, van macht!» aldus Kees Vermaas. De avond vindt plaats in het KWJ- gebouw. Korte Tuinstraat in Tilburg op dinsdag 22 januari en begint om 20.00 uur. Tevens zal er in februari een cur sus «Waarom honger?» van start gaan. U kunt zich daarvoor opgeven bij het Centrum voor Ontwikkelingssamen werking, tel. 013-433346. Voorstel De IVM stelt voor dat, mocht het terugdraaien van het in 1981 genomen besluit niet meer mogelijk zijn, docen ten die geen prijs stellen op de gratis verkregen bevoegdheid, hiervan wor den ontheven. Het onderwijsbelang is hiermee gediend. Voorkomen wordt dat docenten, die geen prijs stellen op het doceren van maatschappijleer, overbelast worden. En de «echte do centen» maatschappijleer worden be duidend minder in hun rechtspositie bedreigd. Zo rond 01.00 uur zal zijn doorluch tige Hoogheid Prins Dimpel den 1ste de Opperleuterèr bekend maken. De avond begint om 20.15 ut Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kas van de Stadsschouwburg (Kultun. Sentrum). De studiozaal is open van 19.15 uur. stu- kultu- Op zaterdag 19 januari zullen om us van 21.00 uur bij Boerke Mutsaers de deu- Jong, ren weer wijd open staan, wanneer de Wal- Tunnelplekkers hun 5de verbroede ringsfeest gaan vieren. Een feest dat indertijd is opgezet om de Tilbur, carnavalverenigingen wat beter te xv- ren kennen; welnu, we k---- zeggen dat onze vereniging daar goed in geslaagd is. Want niet alleen uit Til burg, maar ook uit de regio komen ze graag naar de Tunnelplekkers om er ™men één grote happening van te ma ken. Het verbroederingsfeest is eigen lijk niet meer weg te denken uit het Tilburgse camavalsgebeuren. A.s. za terdag zullen er dan ook zeker weer zo’n 25 verenigingen aanwezig zijn wel met hun opperraad van elf cü kapel, maar ook blaas- en looporkes- jur. ten zullen dit feest komen Ypluisteren. assa Daarom nodigen wij alle leden uit om gen< ireel deze avond mee te vieren, ook de rege vrienden van de Tunnelplekkers zijn van harte welkom. De entree is gratis. In 1981 heeft de toenmalige minister van Onderwijs en Wetenschappen een re geling getroffen voor eerstegraads bevoegdheden in het vak maatschappijleer. Daarbij is «vergeten» een afdoende maatregel te treffen voor MO-B docenten in de vakken geschiedenis, aardrijkskunde, staatshuishoudkunde en statistiek, en pe dagogiek. Dank zij deze «fout» kregen deze docenten, die nooit maatschappijleer hebben willen geven en veelal niets van het vak afweten, de bevoegdheid voor een «vreemd vak» opgedrongen. reel sentrum Berkel, Kees Henk Kilboom, ter van de Sanden en De aanwezige E nen zullen tesame eer te beurt valt 1985 te kunnen noe praoters zullen die den de camavalsorkesten «De tels» van de Fènpruuvers en de «V: kus», terwijl C.V. de Cuysericken, Bunttekers en de Fruitschuppers hi winnende liedjes van het Blèrconcours ten gehore zullen brengen. raas heeft 10 jaar in Afri- als vrijwilliger voor de Nederlandse Vrijwilligers vaarvan de laatste 2 jaar in ingenkamp van het ANC, de zwarte bevrijdingsbeweging in Zuid-Afrika. Sinds een jaar woont hij met een Tanzaniaanse en twee kinde ren in Tilburg. «Aan het begin van de jaren zeven tig was er nog optimisme over de mo gelijkheid de honger te overwinnen», vertelt Kees Vermaas. «Toen bestond er een heilig geloof in de moderne technologie en de mogelijkheid met óns kapitaal, ónze investeringen en met óns voedsel het wereldvoedsel vraagstuk op te lossen. Dit bleek een vals geloof te zijn. Want het hongerenden is sindsdien allee maar toegenomen!» Sprookjes Kees Vermaas: «Ons denken over honger wordt overheerst door een aan tal hardnekkige misverstanden, sprookjes, die ons belemmeren de wer kelijke oorzaken van de honger te ach- maar een voedseltekort i terhalen. Het tweede sprookje Het eerste sprookje is dat de honger ger dere toe de volgende vragen te beant woorden: - Dienen er wijzigingen te worden aangebracht in het totale pakket van voorzieningen? - Op welke terreinen van het maat schappelijk welzijn liggen er taken voor het gecoördineerd bejaarden werk? - Wat is de aard van de taken die het gecoördineerd bejaardenwerk dient uit te voeren? - Welke organisatorische opzet past het best bij de te verrichten werkzaam heden? Op 22 januari houden de Wereldwinkel, het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking (COS) en de Hongerstichting in Tilburg een avond over «WAAR OM HONGER?» Tijdens deze avond zal er een forumdiskussie plaatsvinden met: Deken Bijl uit Tilburg, dhr. Wierdsma van het ministerie van Ontwikkeling menwerking. Marijke Vos van Milieudefensie en Henk van terkerkelijk Voedsel Overleg, aan de hand van een aantal deze avond net nu georganiseerd? Onlangs heeft heel Nede: overmaken aan de aktie «Eén voor Afrika» na beelden van hongerende mensen uit Ethiopië. Gisteren waren het beelden uit de Sahellanden, eergisteren uit Bangla desh, daarvóór uit Biafra en India. Morgen zullen er weer andere beelden uit an dere landen komen. Voor een kwart van de wereldbevolking is honger een dage lijks gevoel van hongerendood een dagelijkse werkelijkheid. Per minuut sterven 28 kinderen van de honger. Vorige week zijn op de wereld 1 miljoen mensen ge storven van de honger. Ook de volgende week zullen er 1 miljoen mensen omko men, alleen van de honger. Dat zal zo het hele jaar doorgaan, 52 weken lang. Geschiedenis Kees Verrru ka gewerkt Stichting (SNV), wa een vluchtelii zwarte Inventarisatie Na een inventarisatie van de voor zieningen die er in Tilburg voor be jaarden - en voor alle «ouderen» van af 55 jaar - voorhanden zijn alsmede van wat wenselijk is, komt de nota in constatering een slothoofdstuk tot een aantal con- i om voorzie- clusies en aanbevelingen voor wat be treft het gecoördineerd bejaardenwerk in Tilburg de komende jaren. De aan bevelingen hebben betrekking op een aantal concrete zaken die tot de Til burgse knelpunten behoren, zoals het tekort aan huisvesting voor ouderen en bejaarden: er zijn te weinig verpleeg- en verzorgingshuizen, in de verpleeg huizen laat de privacy van de bewo ners te wensen over en ook aan bejaar denwoningen en alternatieve woonvor men (groepswoningen met name) be staat een groot tekort. De beleidsnota geeft aan naar een verbetering van de situatie te streven, ondanks het groeiende gebrek aan financiële mid delen daartoe. Nieuw van de gemeente Dezer dagen is het ambtelijk concept besproken van de net verschenen «Be leidsnota gecoördineerd bejaardenwerk». Bespreking vond plaats in de Inspraak- groep gecoördineerd bejaardenwerk. De nota geeft de lijnen aan waarlangs het ge meentelijk beleid zich de komende jaren zou moeten bewegen ten aanzien van de in de naaste toekomst explosief groeiende groep van bejaarden. Ook in Tilburg neemt het aandeel der bejaarden in de totale bevolkings opbouw volgens de ramingen sterk toe. In 1981 bestond 10,9% van de Tilburg se bevolking, ofwel ruim 17.000 perso nen uit bejaarden, mensen van boven de 65. In het j zijn opgek jaar, in 203 vijfde deel Bovendien jaarden (mer jaar) de kon e vijftien jaar in Til- met een derde toenemen van personen nu tot omstreeks 4.250 31. Hierdoor zal de behoefte aan voor- zieninger jaren sfcx Het in blauw-wit gestreepte jasjes token koor gaat tegenwoordig rede- k professioneel te werk. Al in de va- intieperiode reikt Gust van Gorp de melodie aan die door Ad Verstappen van tekst wordt voorzien. Half oktober beginnen de repetities en wordt er ge werkt aan presentatie en kostuums. Tijdens de bijeenkomsten hangt er een carnavalesk sfeertje waardoor nieuwe ideeën spontaan van de grond komen. Een brokje emancipatie in optima for ma mag zeker niet onvermeld blijven De mannen van Gust’s nichten passen bij zulke gelegenheden op de kinderen. Het orkest De Buntstekers als orkest bestaan al wat langer. Sinds 1977 opereert het looporkest in Tilburg en wijde omstre ken. De Buntstekers spelen het hele jaar door op allerlei feesten en bijeen- onvermijdelijk de naam Van Gorp. komsten. Hun repertoire-keuze is Piet van Gorp speelt trompet in het or- breed en loopt van evergreens tot kest. Zijn vader Gust is componist Rock en Roll. Ook in ’t carnaval zijn (o.a. van We goan ’t wir begoaien) en de Buntstekers aktief Ze behaalden begeleidt het orkest De Bitse Bend(e). een tweede plaats in het kapellencon- Gerrit van Gorp begeleidt de Stèèloren cours van 1984. Ook dit jaar zullen De maar ook de rest van de familie is mu- Buntstekers op deze grandioze cama- zikaal getalenteerd, dat blijkt regelma- valshappening acte de prèsence geven, tig op feestjes en partijen. Bij een der- Hun act voor dit gebeuren komt via gelijke gelegenheid ontstond het idee grappen en grollen van de orkest-leden om een koor te vormen dat tijdens car- tot stand. naval met het orkest De Buntstekers In café Bet Kolen vinden de Bunt- zou optrekken. stekers hun repetitielokaal. Elke vrij- Het familiekoor nam in 1980 voor dagavond zijn ze daar aanwezig om te het eerst deel aan het Blèr- en Leuter- studeren en «ideeën te bedenken». In concours. Een zevende plaats viel hun Max Zoontjes, eigenaar van café Bet ten deel. In ’81 werd de Kruikezeikert Kolen, ondervinden De Buntstekers bezongen, hetgeen slechts een 17de een sympatiserende gastheer. De feest plaats opleverde omdat het lied niet avond die hij aanrichtte na het behalen karnavalesk genoeg bevonden werd. van de eerste prijs in het blèr- en Leu- Na een familiereünie in 1982, waar- terconcours van 1983 ligt De Buntste- voor Ad Verstappen een liedje ge- kers nog vers in het geheugen. Max schreven had, werden hij en zijn vrouw lijkt gewonnen voor het carnaval wa"‘ Els (een nicht van Gust) gevraagd om ook De Cuysericken werden in zijn de voorzang te gaan doen in het Bunt- etablissement stevig in de kelkjes ge- stekerkoor. Die keuze bleek terecht, zet. want dat jaar bereikten De Buntste- Buntsteker-koor en Buntsteker-or- kers de 5de plaats in het Blèr- en Leu- kest vormen tijdens de carnaval één terconcours. Ir ino'1 J--*--L--’ doorbreken. Het 't wir begoaien» en zal via Rondje eens geprolongeerd Dit jaar scoorden De Buntstekers ook niet gering. Hun «Ammol op sjan- ternel» prijkt op de B-kant van de stadssingle dankzij de behaalde tweede plaats en het feit dat De Cuysericken met de jury- als de publieksprijs gen tl strijken. won Ad en Els Ventappen. Het Buntstekerkoor.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 11