o liïïi Tilburgse psychologen onderzoeken knakenkaart 40* k 1985 Wie neemt de gemeentelijke slachtplaats over? Bteb'boni J_ Gemeente wil van het abattoir af drie koningen weer Gelukkig nieuwjaar Zondag zingen de -fat SUPERBINGO DE SCHELF Wij wensen al onze lezers een voorspoedig 0 s@ Koerier Oplage80.655 ex. ienst ELKE DONDERDAG EN ZATERDAG Eigen bijdrage maatregel medicijnen >ij zijn atheek cgroe i de MODERN LICHT HOOGSPOOR NS.-Pleln 10, Tilburg, 013-425182 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. Meer dan jeans alleen. 257. Besterdring 60 Bisschop Zwijsenstraat 64A Leuke mode waar je snel bij moet zijn OPRUIMING showroommodellen 10 - 50 KORTING Raak, I Guzzini, Indoor, etc. itsen in l driekonin- plaatsheeft, Bejaarden voornamelijk de klos-- o' De Donderdag 2 januari 1985 29e jaargang nr. 1394 5 personen in één auto gratis kien v. Heeswijkstraat 3, Udenhout, tel. 04241-1819 Vrijetijdskleding 'ge uren uit kse verkoop af fabriek i maat gemaakt tegen tocht --‘erhoud laats onder itgever, in- ■mdingen en op weg zalen de luis- fraaie vorste- In welke a precies nog niet duidelijl 'BV. Als ovema- i dat de in bezit rechtstreeks worden op maat geni dubbele dichting teg vragen geen onderhc Renoveer en isoleer voor eens en altijd leren krij- gebruik de ge- en schminkartikelen iryolan en Grimas. JANSEN, Korvelseweg Tel. 013/430801. den, lijkt woorden v de plannen van het kollege W levensvatbaar blijken te Feest-, fop- o.a. Kry En zo is het nieuwe jaar schier onopgemerkt weer naderbij geslo pen - het weer deed ons al maan denlang eerder denken aan de vroege herfst dan aan de winter en pas op de allerlaatste dag van 1984 behaagde het de weergoden ander halve vlok natte sneeuw over Til burg te laten neerdwarrelen. Het kollege van Burgemeester en Wethouders van Tilburg heeft in principe besloten de gemeentelijke slachtplaats ge heel of gedeeltelijk af te stoten. Privatiseren heet dat in ambtelijke termen. De mogelijkheden tot privatisering zullen op kor te termijn onderzocht worden. Zodra de resultaten van het onderzoek bekend zijn, zal de gemeente een definitief besluit ne men. De gemeente wil privatiseren omdat het slachthuis niet langer meer gebruikt wordt als vleeskeuringsplaats. Dat is niet meer nodig omdat enkel het rijk nog maar vlees keurt Voorheen mocht ook de gemeente dat. In het slachthuis werd niet alleen vlees gekeurd: er werd en wordt nog steeds geslacht. Vleesgrossiers maken tegen een financiële vergoeding gebruik van de slachtplaats waar loonslagers het werk doen. Uitgangspunt bij het principebesluit van het kollege is dat het slachthuis gehandhaafd blijft. V oorbeeldbedrijf Het abattoir dateert van 1924. Het was een zogenaamd «voorbeeldbe drijf». Het abattoir moest toendertijd het voorbeeld geven hoe er uit oogpun ten van volksgezondheid en hygiëne geslacht kon worden. Daarom ook werd er in het abattoir een keurings dienst opgenomen die door de ge meente geleid werd zoals overigens het hele abattoir tot op de dag van van daag door de gemeente geleid werd. In dat laatste gaat nu dus verandering ko- ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels 895,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in elke kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u muis Ook komende zondag weer zuilen de koninkjes en koninginnetjes zich begeven in het hart van Brabant om er langs de deuren en in diverse 1 teraars en toeschouwers te laten gemeten van hun gezangen en hun 1 lijke tooien. En ook dit jaar hopen de jonge Balthazars, Melchiors en Caspars de nodige schuimpjes, zuurtjes en duiten toegestopt te krijgen gedurende hun tochten die traditioneel tegen het eind van de middag en vroeg in de avond plaatsvinden. viuou wel deel elêen bijdrage te gehaald do°,rJvoor de“ zoals te tregel hadden i door per re- ragen. Het besluit om de gebruiker een deel van de benodigde/voorgeschreven me dicijn zelf te laten betalen is officieel aangekondigd als «eigen bijdrage maatregel voor medicijnen» en staat bij de meeste mensen beter bekend als de «knakenkaart». De maatregel houdt namelijk in dat ziekenfondsver zekerden vanaf 1 februari 1983 per re cept van de (huis)arts 2,50 zelf beta len, met een maximum van 125,- of wel 50 zelf te betalen knaken per jaar. Om een en ander na te kunnen gaan kreeg en krijgt elke ziekenfondsverze kerde aan het begin van elk jaar een kaart met 50 vakjes erop. Telkens wan neer de verzekerde een recept bij de ging apotheker gaat ophalen en daarbij zijn gelijk rijksdaalder betaalt, zet de apot’ een stempeltje in een vakje. Is de 1 vol, dan hoeft de verzekerde dat j geen eigen bijdrage meer te be tale... hij is daarvan gevrijwaard door de vol- Lastenverlichting De onderzoekers van de Tilburgse Hogeschool suggereren dan ook in de conclusie van hun rapport dat voor met name bejaarde chronische medi- cijngebruikers een lastenverlichting verwezenlijkt zou moeten worden: of- door het jaarmaximum van de n bijdrage te verminderen, ofwel 5 groepen de geldig heidsduur van het «vrijwaringsbewijs» na het behalen van de 125,- grens in het eerste jaar met nog een jaar te ver lengen. men als de van B Vr zijn. Exploitatie Omdat in 1984 de keuringsdk kwam te vervallen en overgenomen werd door het rijk is nu een van de be langrijkste gemeentelijke bemoeienis sen met het slachten weggevallen: het keuren. Daarom ook voelt de gemeen te er weinig voor het abattoir nog lan ger te exploiteren. Of die exploitatie door derden overgenomen kan wor- Snel ingeburgerd Dat waren dus de overwegingen die leidden tot de invoering van de «kna kenregeling». De kaart raakte betrek kelijk snel ingeburgerd en na bijna twee jaar in gebruik te zijn is het pro- probi test ertegen vrijwel verstomd (waarom, cept dat is een andere zaak). De zieken fondsen in Nederland beschouwen zichzelf sinds jaar en dag als de belan genbehartiger van de verplicht verze kerden, onder meer door te ijver voor een kwalitatief goede gez~- heidszorg tegen voor de verzet aanvaardbare kosten. Tegen die ach tergrond leek het ’t Algemeen Zieken fonds Schiedam - Vlaardingen- Maas- geva sluis zinvol om de effecten van de in- cons voering van de eigen bijdragemaatre- gel voor geneesmiddelen wetenschap pelijk te laten onderzoeken. Hierbij werd als gezegd gekozen voor de Til burgse Hogeschool, waar het onder zoek werd uitgevoerd onder leiding van dr. S. Maes en dr. Th. Poiesz, res pectievelijk verbonden aan de vak groep klinische psychologie/gezond heidspsychologie en de vakgroep eco nomische psychologie (van de subfa culteit der psychologie). Veranderd consumptiegedrag Het onderzoek vond plaa verzekerden van de opdracht; woners van Schiedam, Vlaarc komen en vuilnisbakken zijn voor elke liefhebber vrij toegankelijk: kinde kunnen zo medicijnen in handen 1 gen die bij onverantwoord juist kwalijke gevolgen voor zondheid kunnen hebben. t niet zo’n moeilijk te beant- vraag. Feit is immers dat er momenteel zo’n 150 mensen bij het slachthuis werken en niet in dienst van de ge meente zijn. Die mensen zijn er werk zaam via de al eerder genoemde vlees grossiers die daar hun vlees laten slachten. Slechts 15 mensen die op h slachthuis werken, doen dat in dien van de gemeente. Verliezen Een andere reden waarom de ge meente van het slachthuis af wil, is dat in de toekomst de positie van het slachthuis er niet rooskleuriger op wordt. In de toekomst worden er na melijk verliezen verwacht, onder ande re door de beperking van de overheid op het uitbreiden van varkensmesterij- en. Die verliezen komen dan direkt voor rekening van de gemeente. Risico’s Uitgangspunt bij de overname van het slachthuis door derden is dat het slachthuis kan blijven bestaan. Dat kan dan wel betekenen dat de gebrui kers van het slachthuis de risico’s die aan de exploitatie verbonden zijn, mee zullen dragen. In welke vortn het slachthuis nou precies zal blijven voortbestaan is nog niet duidelijk. Dan kan in de vorm van een NV of het gaat om een gedeeltelijke me dan kan het denkbaar zijn gemeente een aantal aandelen ii zal krijgen. In april 1985 zal het kollege van B W definitief haar standpunt bepalen. Het onderzoek is dan al gedaan. Naar verwachting zal de gemeenteraad in ju ni 1985 een beslissing nemen over het standpunt van B W. Vrijbank Bij het abattoir is altijd een zoge naamde vrijbank geweest. Men kon daar tegen gereduceerde prijzen vlees kopen dat wel was goedgekeurd maar niet lang bewaard kon blijven. Die vrijbank werd de laatste jaren uit so ciale overwegingen gehandhaafd. Of de vrijbank nade privatisering ver dwijnt is nog niet duidelijk. Dat is na melijk afhankelijk van die privatise ring. De vrijbank zal geen beding zijn bij de privatisering. Terwijl wij dit schrijven - op woensdag 2 januari - zijn alle knusse winterfeesten weer geconsu meerd en schrijden wij met ferme blik de toekomst tegemoet. Een toekomst die voorlopig winter heet - ook al bergt januari de belofte van de lente reeds in zich. Winter dus de eerste tijd en dat niet alleen op meteorologisch ge bied. Weliswaar heeft onze rege ring van kleine en grote onderne mers, hun advocaten en bankiers de eer opgeëist voor de economi sche opleving die we het vorig jaar mochten beleven, de werkelijke re denen lagen in de Amerikaanse fi nanciële politiek en kwamen vooral de voor de export werkende Neder landse bedrijven, in het algemeen de grotere ondernemingen, ten goe de. Voor de kleine en middelgrote ondernemingen bleven de vooruit zichten even somber als voor het merendeel der werkelozen, uitke ringsgerechtigden en gepensioneer den: weinig reden tot juichen en de voorspellingen dat dit jaar de be scheiden op gang gekomen econo mische groei alweer zal worden af- geremd stemmen evenmin tot vreugde. Op een ander terrein lijken de vooruitzichten voor dit jaar wat zonniger: er zijn tekenen die erop wijzen dat de grimmige oude heren in Moskou en Washington iets meer mildheid hebben ingebracht in hun dodelijke spel met vooral de levens der Europeanen («bij ons, zonder ons, over ons») als inzet. Voeg daarbij dat de overheid de werkgelegenheid in de door haar zelf gecontroleerde sectoren - met name die van ambtenaren en trend volgers - tegen het advies van de meeste Nederlandse economen in blijft verminderen en de conclusie kan bijna niet anders zijn dan dat onze hoop nu vooral moet zijn ge richt op arbeidstijdverkorting. Ook hier moeten we oppassen niet te vroeg te juichen: door de technologische ontwikkelingen ge raken juist in die takken van het bedrijfsleven die het voor de wind gaat steeds meer arbeidsplaatsen overbodig zodat de kreet «A TV iedereen uit de WW» veel te opti mistisch is. Ie knakenkaart, het «vrijwaringsbe wijs». Veel protest Tegen deze regeling kwamen zoals te verwachten viel vooral in het begin veel protesten. De maatregel zou met name degenen die van een minimaal inkomen rond moeten leven nog eens onaanvaardbaar belasten. Daarnaast zou misbruik van de knakenkaart voor de hand liggen: wist men het met de huisarts op een akkoordje te gooien dan zou men de medicijnen die men anders, bijvoorbeeld, tien keer telkens in kleine hoeveelheden bij de apotheek ging halen, nu met een flinke lading te- o jk kunnen inslaan en zo negen maal de verschuldigde rijksdaalder in kaart eigen zak houden. aien: Medicijnenoverschot De kabinetsmaatregel had nog een ander oogmerk behalve dat van de be zuiniging: al jaren bestond «in brede kring» de indruk dat er veel meer me dicijnen door de apotheken werden af geleverd dan er door de gezamenlijke patiënten in Nederland vervolgens werden gebruikt. Deze - niet door on derzoek hard gemaakte - veronderstel ling had ook weer twee kanten: in de eerste plaats betekende oververstrek- king natuurlijk verspilling van over heidsgeld, maar ook van dure en schaarse grondstoffen - daarnaast be tekende de kans dat de consument niet gebruikte medicijnen achteloos via vuilnisbak of toiletpot zou lozen een bedreiging voor volksgezondheid en milieu: de w.c. komt uit op het riool waardoor de soms gevaarlijke chemi caliën in het oppervlaktewater terecht- Lenen voor anderen Ook is zich het verschijnsel gaan ïren voordoen dat men geneesmiddelen van ’ezond- anderen is gaan gebruiken: maar liefst ekerde 16% van de geënquêteerden die niet het maximum van 125,- hebben be taald zegt aan deze - alweer: niet on- vaarlijke - methode van medicijn- wiisumptie te doen. Van de «maximumbetalers» vindt tweederden der ondervraagden de maatregel ongunstig, van degenen die niet het jaarlijks maximum betalen staat ruim de helft (56%) positief of neutraal tegenover de «knakenrege ling». Vrijwel alle leden van de onder zochte groep geven aan de huidige re geling overigens de voorkeur boven al ternatieve bezuinigingsmaatregelen. Bejaarden Een van de voornaamste constate ringen van de onderzoekers is tenslotte dat jüist die groep verzekerden, die zo wel in medisch als in financieel opzicht in de ongunstigste situatie verkeert - de groep der bejaarden met name - het Bij haar aantreden in het najaar van 1982 maakte het huidige kabinet-Lubbers duidelijk, zonder nonsens te willen begin- Maassluis dus. Er is echter geen reden zwaarst door de maatregel is getroffen: nen met al die bezuinigingen die voorafgaande regeringen ai hadden aangekondigd maar lang niet helemaal volvoerd. Een van Om aan te nemen, dat het consumen- van diegenen die het maximum-jaarbe- de jachtterreinen waarop de overheid nogal wat bezuinigingsbuit bijeen dacht te schieten was en is dat van de gezondheids- tengedrag op het gebied van genees- drag hebben betaald (officieel: het zorg. Als onderdeel van een veel omvangrijker operatie werd besloten, ook voor medicijnen de gebruiker zelf mee te laten middelen in de Rijnmond veel afwijkt vrijwaringsbewijs hebben) behoort betalen. Naar het effect van die maatregel, die al op 1 februari 1983 werd ingevoerd, heeft een aantal wetenschappers van de van het Nederlands gemiddelde. De 62% tot de groep der 65-plussers. Katholieke Hogeschool Tilburg een onderzoek ingesteld, waarvan de resultaten zojuist openbaar zijn gemaakt. centrale conclusie van de Tilburgse on derzoekers is, dat sinds de invoering van de «knakenkaart» bijna driekwart van de ziekenfondsverzekerden (70%) zegt dat ze «een veranderd medisch consumptiegedrag vertonen»: oftewel, bewuster de gang naar de apotheker maken dan tevoren. Van degenen die hun «knakenkaart» in 1983 volledig hadden opgebruikt - en dat waren voornamelijk ouderen - zegt een c minder medicijnen te hebben u dan vroeger, terwijl anderen verwachten viel de maatr iberen te ondervangen t meer medicijnen te vrs Over enkele weken gaan Ameri kanen en Russen in Genève en el ders weer met elkaar praten over wapenbeheersing en andere moge lijkheden om de vrede althans in ons deel van de wereld ook dit jaar te bewaren. Ondanks de wat cyni sche stelling «.een economische cri sis wordt overwonnen door een oor log te voeren» zijn de supermach ten in dit nucleaire tijdperk wel ge noodzaakt deze stelling te negeren en andere wegen te zoeken om uit de inderdaad op wereldniveau zeer zorgwekkende economische crisis te geraken. En voor de Tilburgers, de mid- den-brabanders, wat zou 1985 voor ons in petto hebben Hopelijk niet alleen de komende lente om naar uit te zien. Hoewel, ook hier groeien de bomen steeds meer naar beneden. De gemeente snoeit zelj zo in haar groenvoorzieningen dat er alleen nog maar gras overblijft op tientallen plaatsen die eerst wer den opgevrolijkt door planten, bloe men, bomen en struiken. Ook het echte bos in de omge ving van Tilburg gaat er niet op vooruit: volgens de zure-regenkaart van Nederland zijn erg veel bomen in het lommerrijke recreatiegebied rondom Tilburg er slecht aan toe. In plaats van met onze uitlaat gassen - en daarmee zure regen - verspreidende auto’s door de bossen in de buurt te gaan «wandelen» zouden we misschien met een boek- ske in een hoekske kunnen gaan zitten - maar ook dat is minder aanlokkelijk dan vroeger; door de nieuwe boeteregeling die de on achtzame lezer zakken vol geld kost en door de verminderde dienstverlening van de bibliotheek is het aantal gebruikers van de bieb spectaculair verminderd: die ver mindering geldt trouwens voor alle faciliteiten die vroeger in veel rui mere mate dan nu door gemeente of andere overheden werden gesub sidieerd. Privatisering profijtbe ginsel, het zijn hele leuke manieren om de overheidsuitgaven te beper ken - maar de burgers moeten dan wel bereid en vooral in staat zijn de kosten zelf voor hun rekening te nemen, anders is verdere verar ming van heel het sociale en cultu rele leven onherroepelijk het ge volg. Een wandelingetje door de stad is misschien een goedkoop alterna tief - al heeft de opvallende film «Stad» laten zien dat het hart van Brabant nauwelijks uit iets anders bestaat dan kale, winderige vlakten waarop vroeger fabrieksgebouwen stonden - of die brutaalweg «Ko ningsplein, het gezellige centrum van Tilburg» heten. En het no-nonsense kabinet? - Dat heeft alle reden om tevreden te zijn: een onderzoeker schat dat er in de elf maanden van 1983 waarin de maatre gel van kracht was, al zo’n 260 miljoen gulden op medicijngebruik bespaard is ten opzichte van 1982. Straatjury Ook dit jaar is een speciale straatju ry ingesteld ter beoordeling van de ko ningen. In Tilburg is deze jury samen gesteld uit een aantal wijkagenten van de Tilburgse politie. Bijzonder leuk dat de politie nu eens niet de straat op hoeft om de orde te handhaven, maar een aantal kinderen wil belonen voor hun optreden, met een vrolijke middag in de Tilburgse Stadsschouwburg op zaterdag 2 fe bruari of een gratis voetbalkaartje. V oetbalwedstrijd of schouwburgnamiddag Zoals reeds enkele jaren het geval is, kunnen de kinderen met Driekonin genzingen (zowel straat- als lokatiezin- een kaartje winnen voor een vro- j middag in de Tilburgse Stads schouwburg, die dit jaar is gepland op zaterdag 2 februari. Nieuw dit jaar is, dat het bestuur van Willem II 1.000 gratis voetbal- kaartjes beschikbaar stelt voor een be langrijke en spannende voetbalwed strijd op zondag 27 januari om 14.30 uur tegen de koploper in de eerste divi sie FC VW. De kinderen zullen wor den ondergebracht in vak H. Daarnaast worden de kinderen ver zocht in hun originele driekonin- genkledij te komen, waaruit een jury een groep kiest die de aftrap mag ver zorgen en die verder de wedstrijd in de ereloge mag volgen. Rabo-wisselbokaal Naast het straatgebeuren zal in Til- en 9 omliggende gemeenten in 24 ties, in wedstrijdverband worden om de fel begeerde Rabo- een aantal andere e prijzen, kinderer nemen, zal een sp^ bakken koek wor een aantal 1 bakken, die de eerder of schouwt De itgebe mde Aanstaande zondag is het 6 januari en dat betekent het feest van de heilige burg en 9 Driekoningen. De komst van deze «wijzen uit het oosten» («wijzen» en «konin- lokaties, in wedstrijdv gen» waren destijds kennelijk dezelfden) naar het Jezuskindje in de stal van Beth- gezongen om de fel 1 lehem waar ze hem hun gaven van wierook, mirre en goud aanboden, wordt bijna wisselbokaal, plus c tweeduizend jaar later nog steeds met overgave herdacht in Tilburg en de omlig- waardevolle prijzen, gende dorpen. Aan alle kinderen, die hieraan deel- speciaal daarvoor ge erden aangeboden. In koeken is een boon inge- s voor het hele groepje aan genoemde voetbalwedstrijd /burgmiddag toegang biedt. Rabo-wisselbokaal winnaars worden verwacht, 2 februari in de Schouwburg, waar tijdens het middag programma, hen deze trofeeën feeste lijk zullen worden uitgereikt. Dit geldt voor de winnaars in de Tilburgse loka ties. Een overzicht van de plaat Midden-Brabant, waar het drie genzingen groepsgewijs vindt u elders in dit blad.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1