Mat# |TOli 1* De Tilburgse Koerier wenst zijn lezers en lezeressen een zalig Kerstmis en een voorspoedig en gezond 1985 Z r 1984 - pagina 32 e TiBirfRo erter Volkstelling Aankondiging door de engel Gabriel Aanbidding door de drie koningen Aanbidding der herders Geboorte Vlucht naar Egypte Aanbieding in de tempel Deze pagina werd geheel verzorgd door leerlingen van het Cobbenhagencollege uit *T,ilt>nrg. Kerstmis 1983: weet u nog wat u gedaan heeft Kerstmis 1984: wat gaat u dit jaar doen? Veel mensen beweren rond Kerst dat ze het onderhand wel beu zijn, al die feesten: eerst Sinterklaas, dan Kerst en tenslotte oud en nieuw. O ja, Driekoningen mag er voor de kinderen ook nog wel bij. En zo net na oud en nieuw ruimen we de kerstboom op, opdat we toch niet al teveel rotzooi krijgen van die uitvallende naalden en de kerstboomverbranding niet mis lopen. Het feest is voorbij, de glamour en het laatste bakje filet americain zijn weg, van het konijn is nog slechts een menukaartje over, de wasmachine draait voor het laatste tafellaken en de winkels stellen zich in op carnaval. Wat blijft er over? Een menukaartje met wijnvlek, een door de stofzuiger vergeten dennenaald en kerstkaarten in de aanbieding. We hebben het weer gehad, het zit erop. Welnu, u zult allicht gemerkt hebben dat voorgaande beschouwingen en algemene overwegingen zo hier en daar niet helemaal vrij zijn van enig cynisme. Ik weet het wel: voor veel mensen is Kerstmis tegenwoordig niet veel meer dan een overwinnen van de jaarlijkse perikelen rond de grote of kleine kerstboom - let u maar eens op moeders hebben vaak liever een kleinere boom dan kinderen - reebout of konijn en gekleurde «witte» ballen. Toch betekent het kerstfeest, dat in zijn oorsprong toch geworteld is in de kribbe van het kindje Jezus, echter meer. Helaas, de kribbe is maar al te vaak door dit festijn overwoekerd en gebarsten, zijn feestelijke takken en bladgroen overschaduwen het kindje dat lacht als het zichzelf, omgord met engelenhaar, weerspiegelt ziet in honderden flikkerende en glanzende ballen. En waar de kribbe, qua hiërarchie, thuis zou horen, pronkt nu een fonkelende piek, waarvan het gewoonlijk als een hele toer wordt ervaren deze er goed op te krijgen, laat staan hem ook nog recht omhoog te laten wijzen. Het kribbetje is gebarsten en verdwenen. Meestal zien we het helemaal niet meer, soms nog in een klein stalletje onder de boom of op enkele kleurige kerstkaarten op het dressoir. Het belang van juist dat kerststalletje wordt o zo vaak onderschat en weggedrukt in een verdomhoekje. Ja, ja, tr zullen nu mensen zijn die denken dat het nu hier de tijd is voor een stichtende preek, waarvan ze denken die binnenkort in de nachtmis, mits ze daar naar toe zouden gaan, nog een keer te kunnen aanhoren. Kerstmis overstijgt echter ieder begrip van christelijk geloof, evangelische verkondiging of wat ook van die aard. Zelfs de meest emotionele en rationele wiskundige zal toch moeten erkennen dat de geboorte van Christus op zijn minst een getalsmatige ommekering is, aangeduid met «v.Chr.» en «n.Chr.». Zijn geboorte is evenwel niet alleen absoluut «nulpunt» in de wereldgeschiedenis, maar vormt tevens een «hoogtepunt», hetgeen altijd zo zal blijven, onovertroffen door allerhande afschuwelijke gruweldaden en duivelse oorlogen die in de afgelopen 2000 jaar over ons heen gestort zijn. De piek blij ft fonkelen en wanneer vader om 2 uur ’s nachts de boel sluit en de kerstboomlichtjes dooft, zien we in het zwakke schijnsel van de straatlantaarns de piek nog schitteren, hoog in de boom. En zo, ondanks alle duisternis van dejaren ’80, onbegrip en valse woorden: Christus blijft in zijn glorie onaangetast. Een zinssnede als «het feest overwoekert Christus' geboorte» die even hiervoor is gebruikt, duidt dan ook aan dat er gelukkig toch nog mensen zijn, en daarmee doel ik beslist niet op alleen brave «kerkgangers», die het belang van zijn geboorte inzien, het nieuwe jaar niet afwachten en op zoek gaan naar het kindje Jezus. Medemenselijkheid, begrip en respect: dat zijn voor mij ieder jaar opnieuw weer de centrale leidmotieven om de tijd rond Kerst op zinnige wijze door te brengen. Ach, wat klinkt het allemaal duur en onnodig chique. Stap er gewoon op uit. Nodig eens mensen uit die je het hele jaar door niet ziet. Doe eens wat vriend... Wacht, je bent er nog niet. De problemen komen pas in het nieuwe jaar, u weet wel, zo na Freek de Jonge en de kerstboomverbranding. Vliegen we elkaar dan weer in de haren, amper twee weken na de nachtelijke preek in de kerk? Zien we elkaar dan weer voor geen maanden, totdat we elkaar bij toeval tegen het lijf lopen in de Heuvelstraat, meteen een afspraak maken - «ja, gezellig hé!» - om deze vervolgens maar op en op te schuiven totdat het weer Kerstmis 1985 is. Bij hoevelen verdwijnt het kindje Jezus niet uit het zicht na zijn vlucht naar Egypte? Het vuur van de honderden, brandende kerstbomen is verzengend, bedwelmend en s laapverwe kkend. Wie blijft er wakker? U?

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1