iil Tilburg komt met woonwagenbeleid O I J I rAUTONOVABta^M rinebaan noord OS tilbury tel. 013-351039 H di winter Tilburg en de ontwikkelingssamenwerking De A 1 I D«baboni DENISSEN JF Gemeente kiest Van één Qc ê>injoor L Stadspomp op de oude markt plaats voor tweede woonwagencentrum Kunst tussen de hekken Het milieu als werkgever woon wagencentrum naar een achttal kleinere Ieder zijn L vak! S De s@ Koerier oer 1984 - pagina 40 7 Oplage 80.555 ex. Een actief centrum aan de Korvelseweg door Pau|[ Vroom Lees verder op blz. 7 ZONNEHEMELS ir een al vanaf f 15,- Restaurant Oude Markt 8, Tilburg - Tel. 013-365703 y VERZAMELAARS VERENIGING TILBURG KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Meer dan jeans alleen. Besterdring 60 Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. Bisschop Zwijsenstraat 64A 257. Donderdag 6 december 1984 28e jaargang nr. 1391 geef eens iets anders geef een dinerbon van De Sinjoor Berucht De eerste Leuke mode waar je snel bij moet zijn s al uit ontstaan Volt» de ie gemeen- Feest-, f o.a. Woensdag 19 DECEMBER a.s. MAX COLLIE RHYTHM ACES het Tilbt )S en wat in CAFÉ BRANDPUNT Piusplein 7. Voorverkoop reeds begonnen. Tel. 013-359649 De Lijsten Specialist Besterdring 46 Tel.013 431386 Vrljetljdskleding cifieke lensen op aan BEGRAFENISONDERNEMING Wilhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 wij de begrafenis- rotestantse begrafenis- Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer spreidingsbe- in Nederland Krosse posi- van de woon- van de ZONNEKUREN per keer*,- 11 keer 75,- Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 ngeving ssen id op gereage :raad wenst he aitgevoerd te z wens van de „koop af fabriek gemaakt g tegen tocht jerhoud Redactie-advertentie-afdeling en administratie. N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. iant en ubsidie BEZORGERS GEVRAAGD per 3/1 1985 vragen wij voor de wijk Marie Koenenlaan en de wijk Indigolaan -Baden Powell-laan 2 bezorgers voor donderdagmiddag wonende in of om deze omgevir Aanmelden tel. 560593 tussen 18 en 20 uur Bij 'n overlijden in uw f wel 's nachts als overt eerst ons, wij nemen al gen, betreffende de b^;-- eventueel crematie van fop- en schminkartikelen i. Kryolan en Grimas. JANSEN, Korvelseweg Tel. 013/430801. encentrum ïrrein zou familie, zo-, rdag, belt u nl de zor- begrafenis of van u over Noord, ’t Zand/Wandelbos, "ost, Oude Stad Zuid-Wc l/de Blaak en de Reeshof. ter Geurtjensweg zal komen zal naar verwachting begin f zullen maximaal 15 woonwaf l langrijkste punten uit de nota van uitgangspu spreidingsbeleid inzake woonwagenbewoners. Sinds drie jaar is er aan de Korvelseweg 127 een centrum voor de derde wereld gevestigd. Behalve een «filiaal» van de landelijke organisatie voor ontwikkelings samenwerking NOVIB en de Wereldwinkel vindt u hier ook het Tilburgse Cen trum voor Ontwikkelingssamenwerking (COS). Wat is het COS en wat doet het? Tilburg was bevrijd - maar het grootste deel van de Nederlanders leefde nog steeds onder de Duitse bezetting. Ruim een half jaar lang deed zich de situatie voor dat van Nederland alleen de provincie Noord-Brabant in haar geheel was be vrijd. Van Zeeland was de noordelijke helft nog in Duitse handen, terwijl ook mid- den-Limburg en de streek rondom en benoorden Venlo nog niet ontdaan waren van nazi’s. Van Gelderland tenslotte waren alleen het gebied rond Nijmegen en een groot deel van de Betuwe in geallieerde handen. HEILIG PETEQKE. GIFT NOÖ 'N METEQKE vooral die eerste jaren in zijn jrmulering de verbindingen onderontwikkeling in :ld en de ontwikkelingen tad als gevolg van de ra- van de lokale tex- Eind vorige week heeft het college van burgemeester en wethouders de plaats aangewezen waar het tweede woonwagencentrum moet komen. Het is een terrein op de hoek van de Kapitein Nemostraat en de Lovense Kanaaldijk geworden, op het voormalig bedrijfsterrein Stevens. INTERNATIONALE JUBILEUM MUNTENBEURS Zondag 9 december Strand-restaurant Recreatiepark Beekse Bergen Zaal open 10.00 tot 18.00 uur Inlichtingen tel. 013-432392 Entree 2.50 p.p. Kinderen tot 15 jaar 1,- Een leuke attentie voor iedere bezoeker KWAUTHTS 0CUS»M WTOKOV» - AL JMEM EEN BE6NP VOOR TUUM a.a. MBMM Tevens verzorgen sen voor de prc*“ onderneming. Tel. 42.55.25, b.g.g. 43.33.70 provincie Noord-Braba verlenen het COS sul voor bepaalde projecten. Kerkelijke oorsprong Het COS dateert overigens 1967, is op kerkelijk initiatief or Ten noorden en ten oosten van Til burg, op een kilometer of dertig ervan daan, lag de frontlinie, die in grote lij nen ongewijzigd bleef van november 1944 tot april 1945. Venlo werd bij voorbeeld in januari 1945 bevrijd; tus sen maart en mei volgden Oost- en Noord-Nederland, terwijl het westen, de provincies Noord- en Zuid-Holland pas op 5 mei 1945 de bevrijders kon den verwelkomen. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel. Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olstarwljk, Moergestel en Hllvarenbeek 300,- tot 1000,- goedkoper hemels 895,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 iet plan van de mi- zien. Het resultaat e gemeenteraad ligt i B W ter goed- voor de raad. Op 7 januari de gemeenteraad zich over het buigen», aldus de verantwoor- Contact Het idee is ook dat de locaties in de buurt van de wijken moeten liggen. De woonwagenbewoners kunnen zo meer contact krijgen met de andere bewo ners van de stad. Ze kunnen dan ook gemakkelijker gebruik maken van de voorzieningen die er voor iedereen zijn, zoals winkels, scholen en maat- hebben daar als gemeente erg terug- schappelijke instellingen. De instellin- höudend op gereageerd. Maar de ge- gen die er speciaal voor de woonwa- meenteraad wenst het plan van de mi- genbewoners zijn, de Stichting Katho- nister uitgevoerd te zien. Het resultaat liek Woonwagenwerk bijvoorbeeld, van die wens van de gemeenteraad ligt zullen op den duur worden opgeheven, nu als voorstel van B W ter goed- De woonwagenbewoners kunnen dan keuring voor de raad. Op 7 januari met hun problemen terecht bij de in- 1985 zal de gemeenteraad zich over het stellingen die er voor iedereen zijn zo- voorstel buigen», aldus de verantwoor- als het buurtopbouwwerk en het so- wethouder. ciaal-cultureelwerk in de wijken. Positief Ineens De resultaten van het spreidingsbe- De spreiding zal in 1986 ineens gaan liid' in andere gemeentes in Nederland gebeuren. Iedereen zal gelijktijdig ver zijn volgens wethouder Krosse posi- huizen. Dit om eventuele scheve ogen tief. Zowel de ervaringen van de woon- van dege of gene te vermijden. «Zo zal rs als die van de omwo- er niemand voorgetrokken worden», nenden vallen erg veel mee. Men had aldus wethouder Krosse. het allemaal somberder ingeschat. «Het blijkt dat de integratie goed ver loopt en ook met de acceptatie is het prima. Wij zien niet waarom dat in Tilburg anders zou gaan», zo meent Krosse. Afgelopen dinsdag is een beg maakt met het plaatsen van een pomp op de Oude Markt bij de Heike- Er werd een put geslagen van onge veer 15 meter diepte. De pomp krijgt de de gemeente Tilburg aangeboden dag door de Philips vestiging Volt die in en d september van dit jaar 75 jaar bestond. Op de plaats waar nu de pomp komt, heeft tot ongev. 1898 een oude stads- pomp gestaan. Met de komst van de waterleiding in Tilburg raakte die pomp in ongebruik en werd - Met de nieuwe pomp i steentjes en een houten kap baar water opgepompt ku den. Op 21 december zal «de stadspomp overdragen aan de te Tilburg. Werkgelegenheid en milieu zijn twee grootheden die vrijwel dage lijks onder ieders aandacht wor den gebracht. Meestal betreft het niet al te rooskleurige berichten. Tijdens een informatiedag op don derdag 13 december in Tilburg, wordt echter aandacht geschonken aan de positieve invloed die mi lieuvriendelijk ondernemen op de werkgelegenheid kan hebben. Plaats van handeling Baanlo- zencentrum, Voltstraat 18, Til burg. SecretariaatStationsstraat 15, Tilburg. Tijden van 9.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen 013-35.15.35. nv.» ook meer in zorg om 1 zaak g°"’ Winsemit Belangi j informatiedag zijn t gen, themagroepen matiemar twaalf «g lieuvrienc senteren. en de pr<*< Ivo de de d-; uitgege De o de Bn Brabants Overl Ondernemen, landse Vakbe Opbouworgaan Jeugd- en Jong Brabant en het Overleg. V-l kwam op 13 juni 1944 in Zuid-Engeland terecht, maar het be ruchtst is dit wapentuig toch geworden in het najaar van de bevrijding en de daaropvolgende eerste maanden van 1945. In die maanden werden vanaf een basis in Oost-Gelderland honder den V-l’s afgevuurd op de haven van Antwerpen, de belangrijkste aanvoer- route voor de geallieerde expeditiele- gers. Tilburg vluchtrouti had geen pr de V-l een nietigingsi ten was gewe werpenaren ^„1, <- Het COS is een door een nationale en heeft v< instelling (de N.C.O., Nederlandse beleidsforr Commissie voorlichting en bewustwor- gelegd tussen de ding Ontwikkelingssamenwerking, een de Derde Wereld dochter van het ministerie van Éegje in onze eigen stad Schoo) en door de gemeente Tilburg dicale ontmanteling gesubsidieerd actie- en informatiecen- tielindustrie. trum. Het COS brengt, zogezegd, Til- Vanuit de visie dat het ontwikke- burg dichter bij de Derde Wereld eri iingsvraagstuk een probleem is van en de Derde Wereld dichter bij de Tilbur- voor de hele wereld, wil het COS door gers. middel van diverse projecten en door Ook de provincie Noord-Brabant en middel van voorlichting aan speci” de EEG verlenen het COS subsidie doelgroepen bereiken dat de me in Midden-Brabant een beter zicht op heel die mondiale problematiek gaan krijgen, vanuit invalshoeken als econo mie, politiek en cultuur. Voorlichting De hier bedoelde voorlichtingsacti viteiten kunnen eenmalig zijn, zoals tentoonstellingen, congressen, film avonden en lezingen, er kan ook een meer blijvend aspect aan worden gege ven. Ook wordt er, in samenwerking met vrijwilligers van de Wereldwinkel, ge werkt aan het opzetten van een infor- matie-documentatiecentrum, waar in principe iedereen terecht kan die infor matie zoekt over ontwikkelingsproble matiek. Het informatiecentrum bevat een voor iedereen toegankelijke biblio theek. Het thema van de informatie dag is «Het milieu als werkge ver». Tijdens de dag wordt met name aandacht besteed aan de. ontwikkelingen in Brabant op dit gebied. Overigens staan milieu en werk ook landelijk gezien steeds de belangstelling. «De het milieu is een serieuze geworden», stelde minister emius dan ook. «uigrijke onderdelen van de ~atiedag zijn tentoonstellin- «ivn.agroepen en een infor- ■markt waarop zich zonder u «geslaagde» Brabantse mi- riendelijke ondernemers pre- Er is muziek en koffie presentatie is in handen van ie Wijs. Ter gelegenheid van dag wordt een informatiemap gegeven. organisatie is in handen van rabantse Milieu Federatie, Overleg Kleinschalig i, Federatie Neder- lewegihg, Provinciaal i Noord-Brabant, igerenwerk NoorS- 5t Landelijk Milieu Frustratie Behalve dat de bevrijding veel frus tratie op termijn bezorgde aan diege nen die er het begin van een nieuw tijdperk van verwachtten, vol eensge zindheid, wederopbouw en vrede alom, duurden ook in het door de geal lieerden veroverde gebied voorlopig angst en leed voort. De angst werd on der meer veroorzaakt door het nieuwe «geheime» wapen dat de Duitsers in de zomer van 1944 in stelling brach ten: de V-l. De V-l vormde met zijn opvolger de V-2 de zogeheten «Vergeltungswaf- fen», vliegende bommen die feitelijk de voorlopers zijn van de latere geleide wapens. Al in 1930 werden er in Duits land de eerste proeven mee genomen en vanaf 1942 werd de ontwikkeling van de aandrijvende straalmotor se rieus ter hand genomen door een team van geleerden, waarvan de leden na hun kortstondige internering voor res pectievelijk Russen en Amerikanen hun nuttige onderzoekswerkzaamhe den zouden voortzetten. Eén van de bekendsten onder hen was Wemher von Braun, later de topman van het Amerikaanse ruimtevaartprogramma. Het college heeft ook gezegd dat er zes standplaatsen moeten komen en een groot en een klein werkterrein. Het kleine terrein krijgt een oppervlakte van 110 m2. Hoe groot het andere terrein moet worden, is afhankelijk van gesprekken met de toekomstige bewoners. Het gaat hier om een sloopterrein en gestreefd wordt naar een omvang van 500 m2 in plaats van de gevraagde 1.000 m2. Op 14 december praat de raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en stadsvernieuwing over het besluit; in januari neemt de gemeenteraad een beslissing. Dat het tweede woonwagenc op het voormalige bedrijfsterrc komen, is al bekend sinds de gemeenteraad in juni van dit jaai besluit nam. Daarna is met de toekomstige bewoners - van het centrum aan de Pater Geurtjeswt de onwonenden in Loven-Oost, commissie industrieterrein Loven en met onder meer ambtenaren van Woonwagenschap, rijk en provincie over de precieze plaats op terrein Stevens gepraat. De plaats die nu gekozen is, heeft de voorkeur van de meeste betrokkenen, met uitzondering van de toekomstige bewoners. Die hadden ook liever een aantal van acht in plaats van zes standplaatsen gezien. Eind 1985 zal bekend moeten zijn waar er in Tilburg een achttal kleine woonwagenlocaties komen. In principe ligt de keuze van wijken al vast: 4 Tilburg Noord, ’t Zand/Wandelbos, Oude Stad Noord-West, Oude Stad I Noord-Oost, Oude Stad Zuid-West, Oude Stad Zuid-Oost, de Reit/ f Zorgvlied/de Blaak en de Reeshof. Het Woonwagencentrum aan de Pa- zal komen te vervallen zodra de kleinere klaar zijn. Dat 1986 zijn. Op de kleine woonwagenlocaties tgens kunnen staan. In het kort zijn dit de be- >ta van uitgangspunten voor een gemeentelijk Dit is het vijfenveertigste arti kel in de serie over de lotgevallen van het Hart van Brabant en zijn bewoners gedurende de jaren van de Tweede Wereldoorlog. «Tilburg in de oorlog» wordt geproduceerd in samenwerking met de Gemeentelijke Archief dienst. Uw opmerkingen, aanvullingen of persoonlijke bijdragen blijven overigens welkom bij de auteur ter redactie van de Koerier, en even eens bij de heren G. Kobes en R. Peeters van de archiefdienst in het Paleis-Raadhuis. Inspraak B W heeft Tilburg al ingedeeld in acht stukken of wijken en in elk g-v; -J zal in principe één woonwagenlocatie komen die plaats biedt voor maximaal 15 wagens. Waar die locaties precies komen gaat bepaald worden via inspraakron des. Het is wel zo dat vóór de zomer ;gin ge- van 1985 de gemeente met suf i water- zal komen en dan zal tot inspraak komen. Die inspr«««. georganiseerd worden in de vorm van zitdagen. In elke van de acht sectoren wordt zo’n zitdag gehouden. Op die J-g kunnen bewoners van die sector eu de woonwagenbewoners ’s middags en ’s avonds hun mening geven over de vastgestelde plaatsen. Ook kunnen ze andere plaatsen voorstellen binnen de zelfde sector. De gemeente gaat dan bekijken welke voorstellen het beste 1 gesloopt. zijn. De uitkomsten worden bekend van IJssel- gemaakt tijdens een bijeenkomst in el- kap zal drink- ke sector. Vooral met de voorkeur van kunnen wor- de woonwagenbewoners zal tijdens de inspraak terdege rekening worden ge houden. De gemeenteraad beslist uit eindelijk hoe groot elke locatie wordt en waar die precies komt. Thuiswerkproject Een bekend geraakt project van het Tilburgse COS is het thuiswerkproject, dat via tentoonstellingen, brochures en andere vormen van presentatie paral lellen aangeeft in de «thuis-situatie» van met name de vrouw in de derde wereld en in de ontwikkelde landen, met name Nederland. Doordat de kleurkatern van Vrij Nederland dienst deed als catalogus bij de tentoonstel ling over «thuiswerk», is daarmee een ongebruikelijk groot publiek bereikt. Dit «succesvolle» project krijgt trouwens een vervolg in een film, on der de titèl «Thuiswerk, internatio naal» die in samenwerking met de IKON-televisie wordt vervaardigd. We hebben hier nog maar een klein deel vernoemd van de activiteiten van het COS. Als u meer wilt weten, over ontwikkelingsvraagstukken, over de derde wereld en zo eigenlijk ook weer over onze eigen stad en streek, dan bent u tijdens kantooruren (8.30-17.00 uur) welkom bij het COS. Gesold «Mensen kunnen in huizen wonen, in houten huizen, in stenen huizen en bijvoorbeeld ook in huizen op wielen. De mensen die in huizen op wielen wonen heten woonwagenbewoners. Die andere vorm van wonen is het eni ge wat woonwagenbewoners onder scheidt van het huizenbewonende deel van onze samenleving. Andere ver schillen zijn er niet», aldus wethouder Krosse van Tilburg. Met deze uitspraak verwoordde de Aan de Paleisring, tussen het gemeen- wethouder de uitgangsgedachte van tehuis en de Katterug staat een kunst- B W van Tilburg inzake het sprei- werk. Om dat kunstwerk staan hekken. Een bruin hek dat er pas is neergezet in verband met de fietsenstalling die naast het gemeentehuis is gemaakt. Het twee de hek, een grijs dranghek, staat er al geruime tijd, vanaf de kermis om precies te zijn en waar dat nou precies voor dient, is niet geheel duidelijk. Het ge rucht gaat dat dat laatste hek er ge plaatst is om het winkelend publiek langs de winkels van Katterug te leiden. Al met al is het resultaat nu dat het kunstwerk tussen de hekken staat. De afstand tussen kunst en het publiek lijkt in beeld gebracht te zijn door er hekken om heen te plaatsen; een materiële bar rière als de gekonkretiseerde afspiege ling van de mentale barrière met betrek king tot de waardering van kunst door sommige stadsbestuurders? g had de pech, precies in de ite van de V-l te H^gen. Dit irobleem gevormd wanneer i volledig ontwikkelde ver smachine zonder kinderziek- /eest: dan hadden de Arit- alle projectielen op hun dak, in hun haven en straten gekregen. Maar omdat vooral de straalmotoren bepaald nog niet volmaakt van kwali teit waren, kwamen zeer veel V-l’s ruim voordat ze hun doel bereikten el ders neer. enkele ol dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in elke kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis rechtstreekse verkc worden op maat ge dubbele dichting te vragen geen onden Renoveer en isoleer voor eens en altijd Werkterreinen Volgens B W zal het niet mogelijk zijn bij elk nieuw centrum een werkter rein aan te leggen. Die werkterreinen komen dan namelijk ook in de buurt van de woonwijken te liggen en kun nen dus voor overlast zorgen. B W wil dat voorkomen. Woonwagenbewo- gebied ners zullen er aan moeten wennen dat ilocatie ze niet meer direct naast hun werk wo- uuuxud nen. Het werkterrein aan de Pater Geurtjensweg blijft in principe wel ge handhaafd. via inspraakron- De gemeente heeft het voornemen at vóór de zomer meer pogingen te doen om woonwa- te met suggesties genbewoners aan werk te helpen. Het al er gelegenheid Streekcentrum, de Spuul en de Stich- Die inspraak zal ting Leerwerkplaatsen zullen daar een belangrijke rol in gaan vervullen. Noodzakelijke voorzieningen De kosten van de spreiding worden gedragen door het rijk. De toekomsti ge kleine centra voor woonwagenbe woners worden afgeleverd met de noodzakelijke voorzieningen zoals aansluitmogelijkheden op elektriciteit, riolering, e.d. Ook zullen er zogenaam de «natte cellen» gebouwd worden met daarin was- en doucheruimte, een plaats voor een wasmachine en een toi let. De «natte cellen» zullen gebouwd worden in de stijl van de wijk of buurt zodat het geen afwijkend geheel zal vormen met de rest van het straat beeld. 1 in de v de acht dingsbeleid van woonwagenbewoners. Dat spreidingsbeleid is de gemeente wel opgedrongen. «Er is op ministe rieel niveau nogal gesold met het be leid. Eerst vond het ministerie dat er kleine woonwagencentra moesten ko- VOOI5lc men. Even daarna moesten de kleintjes jeiijte ruimen voor één groot woonwagencen- J trum. Het centrum aan de Pater Geurtjensweg werd in 1977 in gebruik ta genomen en daarmee zaten we toen op één lijn met de minister. Niet lang ech- ter. De minister vond dat de grotere tjgf ^uwcl uc cl centra weer plaats moesten maken wagenbewonerS voor kleinere, verspreid in de stad. Wij nen(jen vallen lemaal lijkt dat

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1