1 o Gemeentelijke diensten naar Ringbaan Oost De rijen sluiten zich w DENISSEN - Dc ^injoot Herstructurering Bedankt Anton Wilke hv Jeugd- en Jongerenwerk Tilburg De ZEEUW Nieuw ontmoetingscentrum voor Surinamers s I 1984 - pagina 36 Koerier Oplage: 80.180 ex. Ook Sociale Dienst gaat verhuizen door Pau| Vroom ge- de ier in et alle igen, nees- al vanaf 15,- Restaurant Oude Markt 8, Tilburg - Tel. 013-365703 445, kinder- mn 998, .WJ heeft cozen en mooie naam Meer dan jeans alleen. Besterdring 60 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Bisschop Zwijsenstraat 64A Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. Leuke mode waar je snel bij moet zijn Donderdag 22 november 1984 28e jaargang nr. 1389 geef eens iets anders geef een dinerbon van De Sinjoor ’et tal van iedingen af- op ge- rol erden ver bet gerecht n tocht >uden i be- Z AL Tot St. Nicolaas 15% echte korting bij speciaalzaak In Perzische tapijten JOEP STRAATMAN Noordhoekrlng 19 Tel. 013-422584 Vrijetijdskleding tafel >ot elnoten BEGRAFENISONDERNEMING Wilhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 delingen Ljke en tijdelijk iefinitie- Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer JUWELIER GOUDSMID DIAMANTAIR bekeuuu de stad ze mede een sameu- Reiniging, L-vwi uu Kennedy werden neergeschoten in het Tevens verzorgen wij de begrafenis sen voor de protestantse begrafenis onderneming. Tel. 42.55.25, b.g.g. 43.33.70 Redactie-advertentie-atóellng en administratie N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805-430783 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. winket Kenr -J- vlucht Zc van hoof" ining en hten ge- 26 november Iruyne over druj j 28 november 1 :n Wilhelminapark 142 A, Tilburg, Tel. (013J-422359 week daar- ngscentrum opland. c<et er als a Het was, ook achteraf bezien, nogal ingewikkeld gesteld met de onderlinge ver houdingen tussen Tilburgs gemeentebestuur onder leiding van burgemeester van de Mortel, het Militair Gezag van majoor de Lange en de Binnenlandse Strijd krachten, in de eerste tijd na de bevrijding van de stad. Terwijl buitendien lakens werden uitgedeeld door de geallieerde bevrijders. rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd De Perzen-speciaalzaak bij uitstek! Zie onze etalages met St. Nicolaasaanbiec Keuze uit 1000-en Alle met certificaat 10 tot 30% lager dan elders. Eigen reparatie-inrichting Korvelseweg 259-261 (nabij Korvelplein) Tilburg Tel. 013/424754 Zaterdag opening Spreekbuis Bij het afkondigen en bekend maken van de maatregelen van de Town Ma jor diende, net als in de tijd dat de Teutoon de lakens uitdeelde, het ge meentelijk apparaat als spreekbuis naar de Tilburgers toe. Plakkaten met voorschriften, oproepen, bevelen en bekendmakingen werden her en der in opgehangen of aangeplakt. De- iedelingen waren vrijwel altijd ondertekend door de burgemeester aanhef liet blij- t militair gezag van de bevelheb- immandant, (de commis- Vele wel, enkele niet In principe kwam een tiental Jeugd- i Jongerenwerkinstellingen in aan merking om op te gaan in één centrale instelling. Dat warende stichting Open Jongerenwerk Tilburg-Noord, dienc ïugd- en Jon- buurtgericht sprake diende te ratige inzet in wij- üng opgaan als de geme inschakelen matieplaatsen overneemt irsteuning en elk geval zeer rege,n plaatsvinden tussen nvt r 5 nieuwe centrale inste" igheid van u :ussie In juni 1983 besloot de gemeenteraad van Tilburg akkoord te gaan met een herstructurering van het Jeugd- en Jongeren werk. Verschillende instellingen die tot nu toe werkzaam zijn geweest op het gebied van Jeugd- en Jongerenwerk in Tilburg moeten ondergebracht worden in één centrale instelling. De voorbereidingen voor de integratie zijn op dit moment in volle gang en worden gecoördineerd door het Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant dat gehuisvest is in de Stationsstraat in Tilburg. Samen met de betrokken instellingen en het voorlopig bestuur van de nieuw te vormen centrale Jeugd- en Jongeren werkinstelling probeert het PON voor 1 januari 1985 de voorwaarden en de organisatie van de nieuwe instelling duidelijk te hebben. Daarna kan door de nieuwe instelling het een en ander inhoudelijk ingevuld gaan worden. De voorbereidingen om tot één centrale instelling te komen, verlopen redelijk vlot al steekt er nu en dan een addertje zijn kop op vanuit het gras. Een van die addertjes heeft te maken met de drugproblematiek in Tilburg. De onduidelijkheid betref fende het gemeentelijk drugbeleid doet zich ook voelen in de herstructurering van het Jeugd- en Jongerenwerk. ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels 895,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Brulncentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 r van Lincoln heette th en werd geboren van Kenne- vald en werd verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Biel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek amen van Lincoln en van bestaan beide uit zeven let- Alweer geruime tijd is binnen de diensten van de gemeente Tilburg een vrij grootscheepse reorganisatie aan de gang. Ging het tot nu toe nog vooral om de voorbereidende plannen tot inkrimping, samenvoeging en opsplitsing van de diver se diepsten en afdelingen, de afgelopen week is in de operatie een nieuwe fase in geluid door een aantal besluiten van burgemeester en wethouders over de toekom stige huisvesting van de nieuwe diensten. Ringbaan Oost Voor deze nieuwe Welzijnsdienst is het - recente - gebouw aan de Besterd-* ring wel te krap, zodat nieuwe huisves- Kritiek Van ambtelijke zijde heeft het voor lopig bestuur en het PON ook verno men dat de voorgestelde organisatie- opzet aan de top te zwaar zou zijn. De voorbereiders van de reorganisatie vin den dit een verrassende zienswijze. «De kritiek in juni ’83 was onder an dere dat de coördinatie van het stede lijk Jeugd- en Jongerenwerk te zwak was. In onze plannen wordt nota bene Drugsgelden Een grote onduidelijkheid waar het PON en het voorlopig bestuur op dit moment mee te maken heeft, is de ver deling van de drugsgelden. Bij het be gin van de reorganisatie werd ervan uitgegaan dat de drugsgelden van de gemeente naar de nieuwe centrale Jeugd- en Jongerenwerkinstelling zou den gaan. Vorige week woensdag werd echter bekend dat de stichting Drug hulpverlening een deel van dat geld claimt. Die drugsgelden kwamen tot nu toe ten goede aan het MHJ die ech ter in de nieuwe stedelijke isntelling zal opgaan. saris van) het militair gezag, maakt de burgemeester van Tilburg bekend», enz. Puinhoop In juni 1983 was de Tilburgse ge meenteraad het erover eens dat het Jeugd- en Jongerenwerk in Tilburg ge reorganiseerd zou moeten worden. Er werd slecht werk geleverd door de di verse instellingen, er was sprake van te grote versnippering, kortom het was een puinhoop. De Jeugd- en Jongeren werkinstellingen waren het in grote lij nen eens met die kritiek. Er moest ge- Bij 'n overlijden in uw familie, zo wel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over Dit is het drieënnveertigste arti kel in de serie over de lotgevallen van het Hart van Brabant en zijn bewoners gedurende de jaren van de Tweede Wereldoorlog. «Tilburg in de oorlog» wordt geproduceerd in samenwerking met de Gemeentelijke Archief dienst Uw opmerkingen, aanvullingen of persoonlijke bijdragen blijven overigens welkom bij de auteur ter redactie van de Koerier, en even eens bij de heren G. Kobes en R. Peeters van de archiefdienst in het Paleis-Raadhuis. De structuur van macht en gezag was dan ook tamelijk ondoorzichtig. De geallieerde militaire commandant, de Town Major - die vaak zijn kwar tier betrok in de juist verlaten behui zing van de Duitse Ortskommandant - was in feit onbetwist de hoogste ge zagsdrager. Wat er wel en niet in de stad diende te gebeuren, maakte alleen hij uit en zijn stafofficieren beslisten over censuur op de nieuwsvoorziening, het al dan niet instellen van een onucrlCKCnu aoor uc avondklok, verduisterinsmaatregelen, van Tilb die [n de aa het uitreiken van voedsel aan de bevol- ken opd6racht van het king het herstel van bruggen, wegen te hande^. <Op last van en elektnciteitsleidingen enzovoort. ber de Ortskomm - - - Doelen en richtlijnen De richtlijnen die de gemeente inza ke de reorganisatie aanbevool, waren dat er één organisatievorm moest ko men, dat er een integratie diende plaats te vinden van het Jev J gerenwerk in het wijk- en l welzijnswerk, dat er s zijn van een projectmt w ken en buurten en dat het i van vrijwilligers met ondersteur begeleiding door beroepskracht stimuleerd moest worden. De Jeugd- en Jongerenwerkinstellin gen, het voorlopig bestuur en het PON vertaalden die richtlijnen in belangrij ke, bij de herstructurering na te stre ven doelen. Die doelen zijn betere af stemming van de diverse onderdelen van het Jeugd- en Jongerenwerk om overlappingen te voorkomen, prioritei ten te kunnen stellen en uit te voeren. Een tweede doel is de eigenheid van het Jeugd- en Jongerenwerk meer tot uiting te laten komen ten opzichte van andere werksoorten. Het derde doel is er op gericht de professionele kwaliteit van het uitvoerend werk te verbeteren. Superdienst Een nieuwe «superdienst» binnen het gemeentelijk apparaat gaat de Welzijnsdienst worden. Deze dienst bundelt een aantal gemeentelijke in stanties die zeer direct op het publiek gericht zijn en dus ook voor dat pu bliek zeer toegankelijk dienen te zijn. Bij deze nieuwe superdienst gaan vol gens de plannen o.a. de secretaris-af- delingen Onderwijs en Maatschappe lijk en Cultureel Welzijn behoren, als mede de nu aan de Besterdring in een eigen gebouw gehuisveste Sociale Dienst. Tweemaal verhuizen Door het vertrek van de afdelingen Onderwijs en Maatschappelijk/Cultu reel Welzijn komen in het stadhuis bij na twee verdiepingen vrij. Die worden weer bezet door de Dienst Bouw- en Woning Toezicht, die met Reiniging en Vervoer en Milieuzaken samen smelt tot de Dienst Bouw, Afval en Milieu (BRAM). In het vrijgekomen gebouw van Bouw- en Woningtoezicht aan de Tuinstraat kunnen de zojuist voor haar plaats ingeruimd hebbende afdel Onderwijs en Maatschappelijk Cultureel Welzijn dan weer t“ hun intrek nemen, totdat de de., ve huisvesting aan de Ringbaan Oost (of elders) beschikbaar is. stuur, «dat in de nieuwe stichting de nadruk zal komen te liggen op het wer ken voor en met zwakke groepen, waaronder buitenlanders en meiden groepen. Nieuw is eigenlijk ook dat de nieuwe centrale stedelijke instelling de regiefunctie zal vervullen voor de be leidslijnen van het Jeugd- en Jongeren werk. En nieuw is dat de uitvoerende werkers niet langer meer in hun eentje zwemmen in hun werk. Er komt een duidelijke overlegstructuur waar ieder een zijn ei in kwijt kan en ook aange sproken kan worden». Lid van het voorlopig bestuur Luuk Fikken legt in het kort uit hoe de orga nisatiestructuur van de nieuwe Jeugd- en Jongerenwerkinstelling eruit zal ko men te zien. Er komt één algemeen be stuur wat terzijde gestaan wordt, door een adviesraad die samengesteld is uit vertegenwoordigers van relevante in stellingen. Dan komt er één algemeen coördinator die samen met de admini stratie, het secretariaat en de stafme dewerker het centraal buro zullen vul len. De poot «maatschappelijke dienstverlening» zal bestaan uit een coördinator en een nog nader te bepa len aantal medewerkers. De tussen poot «project en scholing» zal naar verwachting bemenst worden door 2,5 medewerker. De poot «sociaal-cultu- reel werk ten behoeve van jongeren» zal gevuld worden door een coördina tor en wederom nog nader te bepalen aantal medewerkers. Wat er allemaal concreet zal gaan veranderen, is tot op heden nog niet bekend omdat dat met de inhoudelijk heid van het werk te maken heeft en die door het bestuur en de medewer kers zelf ingevuld zal gaan worden. In middels is wel duidelijk dat het Jonge rencentrum de Foey zal verdwijnen omdat er geen draagvlak voor in de buurt is. B W gaan er daarbij vanuit dat el kaar ondersteunende of aanvullende diensten en dienstonderdelen bij el kaar worden gehuisvest. Door het weg nemen van de versnippering van ver wante diensten over verschillende lo- katies, wordt de overzichtelijkheid voor het publiek en de «beheersbaar heid» voor het gemeentebestuur be vorderd. de overgrote meerderheid van het meentelijk politieapparaat tijdens die bezetting tegenover de Duitsers en de o ge' eigen bevolking hadden ingenomen. Ite van zijn ambtenaren, alsmede Zoals we al eerder in deze reeks zagen, •“T was namelijk niet alleen de burgemees- |h ter •‘goed> *n de oorlog, maar had ook W het grootste deel der ambtenaren van secretaris en andere gemeentelijke diensten en bedrijven een loyale hou ding tegenover de eigen burgerij aan genomen: zo was, dank zij de secreta- ris-ambtenaren, vrijwel geen enkele Tilburger tegen zijn zin in de Neder- landsche Arbeidsdienst terechtgeko men en zo ook was vrijwel iedereen die dat wenste, aan een goed onderduik adres geholpen inclusief de onontbeer lijke voedsel- en kledingbonnen. Ook bij de spectaculairste actie van de ille galiteit in Tilburg, de overval op de deling bevolking van de secretaris 25 januari 1944, hadden Tilburgse meenteambtenaren een belangrijke gespeeld. Lees verder op blz. 7 op deze opening zijn in de wc opvolgend in het ontmoeting' een reeks van activiteiten gepit Het weekprogramma ziet volgt uit maandag 26 november 1984 lezing door dr. Bruyne over drugs woensdag 28 november 1984 kinder- activiteiten met poppenkast, e.d. donderdag 29 november 1984 lezing door drs. E. Witt over reïncarnatie bij de marrons zaterdag 1 december 1984 groepen- presentatie. Surinaamse organisaties krijgen de gelegenheid om zich te pre senteren. De vorm is afhankelijk van eigen initiatief. Prestige We zagen dat naast die door- geefluik-functie het gemeentebestuur van Tilburg op grond van persoonlijk prestige betrekkelijk veel macht en ge zag kon uitoefenen en zijn machtsposi tie redelijk goed wist te handhaven te genover de omringende vormen van militaire bemoeienis. Het gemeentelij ke apparaat van Tilburg had dit grote prestige te danken aan de houding de burgemeester en een zeer groot Groepsfoto in de Koestraat. Nu heet het hier N.S.-Plein en het stuk gevel op de foto bevindt zich daar 81 op nr. 15, naast de burelen van de Koerier dus. (foto J. Cremers). «Die gelden zullen nu hoogstwaar schijnlijk alleen bestemd gaan worden voor behandeling en niet voor preven tie en voorlichting. Dat is een slechte zaak vooral ook omdat de drugshulp verlening zich de laatste jaren aanzien lijk verbreed heeft. Het zou niet meer dan logisch zijn dat een deel van die gelden naar het Jeugd- en Jongeren werk zou vloeien», aldus Jac Huisman. Het voorlopig bestuur van de cen trale instelling en het PON willen op korte termijn een gesprek met wethou der Krosse hierover. «Want», zo vult Lambert Verheij- den aan, «de middelen zijn niet groot, iedere aderlating is slecht». De Tilburgse Koerier wil ook langs deze weg nog eens iedereen danken voor de vele blijken van belangstelling die we mochten ontvangen ter gelegenheid van de vergroting van onze bedrijfsruim ten. Nieuw Het reorganisatieproces tot nu toe is zover gevorderd dat er een voorlopig bestuur is gekozen die de integratie mee voorbereid. Het voorlopig bestuur en het PON blijven zoveel mogelijk van de inhoud van het Jeugd- en Jon gerenwerk af. Zij willen slechts een raamwerk in elkaar zetten waarin de nieuwe stichting organisatorisch kan draaien. «De inhoud zal bepaald moeten worden door de uitvoerende werkers en het nieuwe bestuur», zegt Jac Huis man, een van de twee PON-medewer- kers die zich bezighouden met reorga nisatie. «Wij doen dat niet». «Het is wel zo», aldus Lambert Ver- heijen, secretaris van het voorlopig be- Wilkes Booth Oswald bestaan beide reorganiseerd gaan worden. Gebeurde dat niet dan zou de gemeente wel eens kunnen gaan dreigen met subsidiegel den. Het PON werd door de gemeente aangezocht de begeleiding van de reor ganisatie te doen, ook vanwege haar ervaringen met de reorganisatie van het Buurt- en Opbouwwerk die leidde tot één instelling op dit gebied de Twem. Opmerkelijk Deze tekst (die wij vertaalden) vond de heer van Ierland uit de Boerhave- straat 86 uit Tilburg tijdens zijn verblijf in A merika. Wie gelooft er, na dit gele zen te hebben, nog in toevalligheden 7 Alleibei de presidenten Lincoln en Kennedy waren betrokken bij het pro bleem van de Burgerrechten in Ame rika. Lincoln werd tot president gekozen in 1860, Kennedy in 1960. Beiden werden vermoord op vrij dag, hun echtgenotes waren bij de moordaanslag aanwezig. Hun opvolgers heetten beide John son en waren democraten. Zij hadden ook allebei zitting in de senaat. Andrew Johnson werd geboren in 1808, Lyndon Johnson werd geboren in 1908. De moordenaar John Wilkes Boot! in 1839. De moordenaar v dy heette Lee Harvey Oswc geboren in 1939. Beide moordenaars werd moord voordat zij voor het verschenen. De secretaresse van Lincoln heette Kennedy en adviseerde Lincoln niet naar het theater te gaan waar hij ver moord zou worden. De secretaresse van Kennedy heette Lincoln en advi seerde Kennedy niet naar Dallas te gaan waar hij vermoord zou worden. T-'-\ Wilkes Booth schoot Lincoln een theater neer en vluchtte een nkel in. Lee Harvey Oswald schoot nnedy vanuit een winkel neer en ichtte een theater in. i Zowel Lincoln als Kennedy werJ achter „oofd. De name Kennedy ters. De namen van Andrew Johnson en Lyndon Johnson bestaan beide uit dertien letters. De namen van John en Lee Harvey uit vijftien letters. de stichting Jeugd- en Jongerenwerk Wandelbos, Jongerencentrum de Foey, het Adviesburo van de stichting Jeugd en Gezin, het MHJ, jongeren centrum het Kijkhuis, de stichting Jeugdbelangen het Zand, de stichting Samenlevingsopbouw Groenewoud en 2 instellingen die zich bezighou met Jeugd- en Jongerenwerk ten hoeven van Molukkers en Turken. Van die 10 zijn er 2 afgevallen, te weten het Kijkhuis en het Adviesburo. Volgens het PON en het Kijkhuis dient de integratie van het Kijkhuis in de centrale Jeugd- en Jongerenwerkin stelling geen belang. Er zal wel een sa menwerkingsrelatie komen. Het Ad viesburo van de stichting Jeugd en Gezin wil alleen in de centrale instel- -j-ieente alle for- it. Wel zal er in vu». regelmatig overleg plaatsvinden tussen het Adviesburo en de nieuwe centrale instelling. De zelfstandigheid van het KI nooit ter discussie gestaan. die coördinatie nu verminderd met een coördinator. Daarbij mag niet verge ten worden dat coördinatoren ook met uitvoerend werk belast zullen worden in sommige gevallen. En het gaat er tenslotte om de stedelijke regiefunctie naar behoren te kunnen vervullen», al dus Jac Huisman van het PON. Ook was er kritiek van de gemeente op de benaming «sociaal-cultureel werk». Omdat in de nieuwe Jeugd- en Jongerenwerkinstelling de medewer kers minder accommodatiegebonden zullen zijn en meer ambulant werk zaam zullen zijn, vindt men van ge meen tezijde dat de naam «sociaal-cul tureel werk» anders zou moeten. De gemeente vindt ook dat het straat hoekwerk beter ingepast moet worden in een nieuw beleid en dat het rneiden- werk gehonoreerd moet worden met een formatieplaats. Tenslotte vond men bij de gemeente dat in herstructu rering een duidelijke plaats moet wor den gegeven aan de toesluizing van druggebruikers naar het project «werk en scholing». ZONNEKUREN per keer 8,- 11 keer 78,- november en december onbeperkt 128,- BEIXAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 y De naam Hoe de nieuwe stedelijke instelling van Jeugd- en Jongerenwerk zal gaan heten, is nog niet echt duidelijk. Men praat wel over de afkorting SJJT, die staat voor Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Tilburg. Die afkorting wordt ook al wel gebruikt. Als deze naam definitief gekozen gaat worden, kan er weer een licht ver vreemdend element aan onze steedse samenleving toegevoegd worden. Want afkortingen zijn bij uitstek uitin gen van fantasieloosheid en die fanta sie missen we over het algemeen in de ze tijd van koude zakelijkheid. Een mooie naam dus, wie weet er een Aanstaande zaterdag, 24 november, wordt aan het Wilhelminapark 56 het nieuwe ontmoetingscentrum voor Su rinamers geopend. Dit centrum was voorheen gevestigd aan de Poststraat. Na het officiële gedeelte van de ope ning, waarbij o.m. geestelijken aanwe zig zijn van de onderscheiden religieu ze richtingen die in de Tilburgse ge meenschap van Surinamers zijn verte genwoordigd, alsmede Tilburgs burge meester Letschert, volgt er een open receptie waarop van 16.30-18.00 u. iedereen welkom is. ’s Avonds vanaf 22.00 u. volgt dan een grote B.A.M.- feestavond, waar gedanst kan worden op de tonen van Trafassi. Aansluitend ting moet worden gezocht. Het ge meentebestuur denkt hierbij aan het grote, nieuwe en nog steeds leegstaan de kantoorgebouw aan de Ringbaan Oost. Over ingebruikname daarvan wordt nu met de eigenaar onderhan deld. Voor het tegenwoordige gebouw van de Sociale Dienst moet dan weer een andere bestemming worden ge zocht.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1