L 1 VE irtin 'DE ere STUNT N dituoovst Koorconcert met Monteverdiwerken Volksmusical door Nooy’s volkstheater Dram onder het melkwoud es esses Globe >mode trs. nex ïshop 5? 5 Gerrit Achterbergt vond in Literair café r ikel vol e mode sTmsLHnimiHH H Wooliown Jazz Band En weer was ik winnaar Drie verenigingen in een concert 59,- ÜOPICfiL 5, tel. 424490 'ke (xif&erij elijk o I (pastorale) Theatergroep «De Torenspelers» «Bérénice» «De domkop en de gek» van Bernhardt Kabaret Boemerang «Hadjememaar» Blijspel «Memoires van een Benjamin» Jazz in november HET FRAAISTE BEDTEXTIEL VINDT U BIJ UW SLAAPVOORUCHTER 1 35 n Romantisch concert in kasteel Nemelaer Komisch solotoneel De vrije madam» door BENT Tienvingerblind- typesysteem I Magiër in I Lieve Hemel EXPOSITIE en verkoop Brabantse landschap in olieverf Vertier in d’n Egelantier A The Circus Square Jazz Band -i Volksmuziek Urbanus Savannah Bay Dr. Hot Neon detilburgse koerier Donderdag 15 november 1984 - pagina 17 ippen i geven elke voorstel- Balavond Postelse Hoeve Het verjaardagsfeest sn bij I stelling TILBURG is ee over. Aanvang •NDE EN gen >TE ING pantalons fSSALON >TEN iELDIG )E De slaapvoorlichters voor Midden- en West-Brabant sort 384 >9103 ordelig ra» is Ro- a geboren nnen 3t/m48 dactie zit van de Achterbergkroniek waarvan in nov. 1982 het eerste num mer v Dus het Literair Café heeft echte ken ners in huis. PM urg slaapwinkel Schouwburgrlng 25, Tilburg Tel. 422122 Maandags gesloten. Donderdag koopavond. Dort 364 Vennelaan 2, Oisterwijk (nabij Hertenkamp) Tel. 04242-82414 Over de dichter Er is een niet te stuiten stroom t secundaire lectuur waarin de vele cetten van het leven en werk van de dichter wordt belicht. De bloemlezing met inleiding van Paul Rodenko: «Voorbij de laatste stad» (1955) is ze ker als eerste kennismaking met het werk van de dichter zeer instructief. reperto Miel gaarsc sussen in vek Op zaterdag bliekstheater in e stra «Bérénice» schouwburg-zt Brandsma als Kabaret Boemerang komt dit seizoen met het tweede programma dat als titel «Ik vind van wel» meekreeg, op zaterdag 24 novem ber in de studio-zaal. «Het verjaardagsfeest» van Pinter Dit eerste avondvullende toneelstuk van Harold Pinter ging in 1958 in pre mière. Het is e< i sch spel, waarin de schrijver nde wijze vorm teester Vene- jt oeu- igalen, k. Dat teeft laat in 1607 camaval telling de opera aan de oruikte precies de- technieken. Uit de gebruikte hij zelfs 1, zij het met aange- iter heeft er een schitte- laten maken door ooi Dick Nooy. verhaal g volksto- i, nostalgie, in uurlijk veel hu- zang en dans, ms en met een 24'1 van Jean Racine in de -zaal. In de hoofdrol Marjon s Bérénice. 5Bert Janssen, f sousafoon en Pai werk/ washboard. Zondag 18 noveml stijl jazz van de bovenste Tivoli is te vinden aan straat 83, te Rijen. iber a.s. dus oude 5 plank. Zaal de Stations- Café-restaurant-party centre ontplooit diverse activiteiten. Gezellige cafébar waar u rustig kunt vertoeven. Specialiteitenrestaurant party centre, ontmoetingsplaats voor de zakenwereld met zakenlunches. Zondag 18 november muziek vanaf 16.00 uur m.m.v. De Moerse Jazz-Men. Tot dan. Helbloemstraat 4, De Moer/Loon op Zand Tel. 04245-236 .Gelegen naast de Coca Cola fabrieken, afslag 's Gravenmoer. «U heeft een dochter, die de beroemdste coloraturen ter wereld zingt. Als dat niet ge- noeg is, dan moet u wel wanhopen. De kon- sekwentie is dat u zich van kant maakt. Wat zich hier in de dichtste nabijheid van uw dochter afspeelt is ongetwijfeld armzalig en gekunsteld, mijn waarde. Maar daar zal haar omgeving zich ongetwijfeld bij neer '*~gen. We hebben met een verba- «Socrates en Christus hebben nooit één letter op papier gezet, en moet je zien... tot op de dag van vandaag heb je wat aan hun leer, terwijl al die anderen... hoe meer boe ken ze schrijven, des te onbekender worden ze... dat is de opstand van de geschiedenis». Deze wijze woorden komen van de hoofd persoon van het sprankelende toneelstuk «En weer was ik winnaar», een 72-jarige E clochard, voor wie het leven synoniem is met vrijheid. I Een voorstelling van de groep Theater- produkties, geschreven door Hrabal en Ka rei Muller, die ook de regie doet. In de hoofdrol ziet U Edmond Classen. In de studio-zaal. Voor Achterberg geldt wat hij eens schreef in het sonnet Reflexie: «Een naam van iemand die niet meer be staat/ blijft soms nog lang onder de mensen». Maar het is niet enkel zijn naam, het zijn bovenal zijn leven en zijn gedichten die blijven fascineren. Op de Achterberg-avond daar meer -ver. Aanvang 20.30 uur. Op vrijdag 16 november om 22.15 uur speelt in de Theaterkelder altviolist Maurice Horsthuis en op vrijdag 23 november om 22.15 uur ook in de Theaterkelder. de saxo fonist Ad Peynenburg (o.a. bekend van de groep Vier Winden). Afrikaanse jazz, salsa. De musici van May< hun muzikale gevoel uit v i dat zorgt melodieër iig, maar wor- it door zeer ingewikkel- toorder naar Afri- t brengen. Er kan worden op de mu- Monteverdi tot zijn dood kapelme aan de beroemde San Marco in 5 tië. Monteverdi liet een zeer groot vre achter bestaande uit madrig opera’s, cantates en kerkmuziek, de opera dit werk beïnvloed he zich gemakkelijk bewijzen schreef Monteverdi voor de feesten te Mantua op beste opera «l’Orfeo». In 1608 de «Arianna» en daarna begon hij a Mariavespers en gebruikte precie zelfde compositietechnieken. opera «Arianne» gebruikte sommige gedeelten, paste teksten. Amsterdam 1921, rond de verkiezingen van de gemeenteraad. Daar speelt zich het verhaal af van Hadjememaar, waarschijnlijk de meest geliefde straatfiguur, die Amster dam ooit heeft gekend. Zo geliefd, dat hij op 27 april 1921 met 14.246 stemmen in de raad werd gekozen. Hoe kon dat gebeuren en waarom Was hij zelf politiek bewust Of zelfs misbruikt Was het toeval dat hij op de dag van zijn verkiezing al opgepakt was we gens openbare dronkenschap Zondag, 18 november, om 3 uur ’s middags, wordt in kasteel Nemelaer te Haaren, een klein concert gegeven door Noortje Kramer, pianiste en Mie- ke Potting, violiste. Zij hebben een ro mantisch programma samengesteld. Het ziet er als volgt uit: Bach; toccato in G voor piano. Mozart: adagio KV 261 in E voor viool en piano. Beetho ven: sonate, opus 53 in C voor piano. Brahms: sonate voor viool en piano in A. Chopin: scherzo no. 3 opus 39 cis klein voor piano. Debussy: C 1ste joyeuse voor piano. Noortje Kramer studeerde vorig jaar af aan het conservatorium, waar zij les kreeg van de Roemeense Liana Serbescu. Zij werkt op dit moment o.l.v. Jan Gruithuyzen aan een eigen ""'—toire als soliste en begeleidster. iTx«eke Potting studeert bij de Hon- tarse Katy Sebestyèn. Zij volgde cur- n op internationaal niveau, speelt le ensembles, o.m. Kwintessens, Brabants Kamerorkest strijkkwartet. Sinds een jaar vormt zij een duo met Noortje Kramer aan een viool-piano repertoire. De aktiviteiten op zondagmiddag in de studio-zaal hebben doorgaans een muzikaal karak ter. Op zondag 18 november is dat anders. Dan kunt U kijken naar een toneelproduktie van de Vlaamse toneelgroep BENT. Jaak Vissenaken speelt dan het uiterst komische solo-to- neelstuk. «De vrije madam». «De vrije madam» werd geschreven door Rudy Geldhof, die voor dit stuk bekroond De geschiedenis van een arm joods gezin in het jaar 1937, gezien door de ogen van de werd met de Visser-Neerlandia-prijs. Tijdens een open-deur-avond in het vrouwenhuis vijftienjarige Benjamin. Ongetwijfeld is deze Benjamin de schrijver zelf: Neil Simon, de gro- «De vrije madam» geeft mevrouw De Beer een zeer aparte kookdemonstratie. Zij wil be- te Amerikaanse blijspel-schrijver. Toch is dit geen echt blijspel. Het zou een droevig stuk wijzen dat ze niet zo kleingeestig en bekrompen is als de meeste geëmancipeerde wijven geworden zijn, ware het niet dat Neil Simon het met zijn opnavolgbare (joodse) humor had wel denken. Ook niet-leden en zelfs heren zijn die avond welkom. Mevrouw De Beer be- opgetild tot ver boven het niveau van een alledaags familiedrama. perkt zich echter niet alleen tot het demonstreren van haar kookkunsten. Zij babbalt hon- Een zeer ontroerend toneelstuk, vooral omdat Neil Simon bewijst hoezeer een drama pas derduit over haar leven, haar liefde(s), haar familie en haar generatie. Dat er gegrinnikt, een drama is, wanneer de humor nooit vergeten wordt. gelachen en geschaterd wordt met de verwaandheid, de vooroordelen en de zelfingenomen- «Memoires van een Benjamin» wordt in een regie van Karl Guttmann gespééld door heid van mevrouw De Beer ligt voor de hand. Een belevenis van uitzonderlijk niveau. Paul Röttger, Ina van Faassen, Marijke Merckens, Dolf de Vries, Michiel Kerbosch, Doen- ja Goedhart en Liesbeth den Daas op woendag 21 en donderdag 22 november in de i. .1x...x...<.av -houwburgzaal. geeft aan menselijke angsten en onze kerheden. De thematiek blijkt nog steeds actueel. Menselijke angsten en onzekerhe den, wij allemaal kennen ze. Angst voor een plotselinge ramp, een wereld ramp wellicht; onzekerheid over de toekomst, over die andere mensen om je heen. Je hebt het idee dat je een plek gevonden hebt, waar je je eigen leven kunt leiden, eenvoudig, alledaags, maar veilig. Als een kind bij zijn moe der. Dat is een waanidee. Als een boze droom dringt plotseling de buitenwe reld je domein binnen, kwaadaardig, schijnheilig, niets onziend en onont koombaar. En zij waarvan je bescherming ver wachtte? Die worden ingepalmd, zijn zo met zichzelf bezig, zo onverschillig ten opzichte van jou dat ze de afschu welijkste dingen met je laten gebeuren, misschien zelfs zonder er erg in te heb ben: «We hebben het niet geweten!» Of is het hun angst die hen zo deed handelen? Hun nederlaag tegen de dwingende eisen van wat hoort en moet? Wat achterblijft is wanorde. En nie mand ziet hoe het nog ooit gelukkig af kan lopen. Zoals bekend bevindt de typemachine zich in de nadagen van haar alom gewaar deerde bestaan als producent van schrifte lijke informatie. De intrede van het beeld scherm, toepassing van elektronika, etce tera, etcetera, heeft het principe van de typemachine al danig aangetast, terwijl de - inmiddels gestarte produktie van de let- zich hier in de dichtste nabijheid van uw Nooy s Volkstheat“ - tergreep-machine al een ware omwente- dochter afspeelt is ongetwijfeld armzalig en rende musical over laten mak ling inhoudt. gekunsteld, mijn waarde. Maar daar zal van Merwe, Jan Staal en Die haar omgeving zich ongetwijfeld bij neer met recht «uit het leven gegrepen» Het projekt van Jan Doms behelst een ty- moeten leggen. We hebben met een verba- met alle elementen van waarachtig pemachine van gigantische afmetingen, zingwekkend theater met een theatrale neel erinromantiek, drama, waarbinnen op voorbeeldige wijze zichtbaar vrieskou te maken, mijn waarde. Niet meer formatie, herkenning en natuur wordt wat het fundament is van het typen, een amusant simpel toneelstuk», aldus de mor. Dit alles omlijst met z» Alle elementen van de beweging en het ge- bekende Oostenrijkse toneelschrijver Tho- sfeervolle dekors en kostuums bruik van tekens zijn nauwkeurig geanaly- mas Bernhardt over zijn stuk «De domkop «levend» orkest in de bak. seerd en in een synthese verwerkt. en de gek», dat door Globe in de studio- Dinsdag 20 november in de schouwburg- De machine omsluit de typist(e), neemt zaal gespeeld zal worden op dinsdag 20 nov. zaal. hem/haar mee op een verre reis door de we reld van de tekens. Een boodschap van for maat vergt vele honderden meters lopen. Gespot wordt er met de efficiency. Anar chisme op kantoor! In de pauze-foyer. De laatste tijd is alles wat met magie en hypnose te maken heeft weer volop in trek. Op zaterdag 17 november ver- I toont magiër-hypnotiseur Cajari zijn kunsten in het open jongerencentrum Lieve Hemel te Hilvarenbeek. In een ruim anderhalf uur durend programma zullen Cajari en assistente de aanwezigen versteld laten staan. 1 Cajari, die al veel succesvolle optre- L dens gedaan heeft in heel Nederland, zei dat hij zelfs ook mensen door hyp- nose van hun sigarettenverslaving af kan helpen. Ben je nieuwsgierig geworden kom Jaap dan op 17 november naar Lieve He- Een mej £)e zaa] js om 21 uur open. De Stichting Muziekevenementen Oisterwijk organiseert op zondag 18 november om 20.15 uur een concert met werken van Claudio Monteverdi in de St.-Petruskerk in Oisterwijk. Monteverdi was één van de grote componisten en leefde van 1567 tot 1643. Uitgevoerd zullen worden ge deelten uit de Mariavespers die in 1610 verschenen te Venetië. Montever di was een belangrijk vernieuwer in zijn tijd. Na een grondige opleiding in de oude polyfone kunst ging hij later een eigen weg en paste hier allerlei compositietechnieken toe. Uitgangs punt blijft wel steeds het Gregoriaans. Zijn werken zijn sterk beïnvloed door de toenmalige operapraktijk. De eetste uitvoering van de Mariavespers was op 8 september 1610 te Mantua. Het werd een groot succes toen de mensen deze uitzonderlijke klankmengeling ge hoord hadden. Na dit succes werd Zaterdag en zondag 17 en 18 november a.s. van 10-20 uur in de wel het duidelijl het Genootschi dat een periodi bergkroniek» genaamd. iding van Paul Rodenko: Zondag 18 november om 16 uur de laatste stad» (1955) is ze- speelt Mayafra in d’n Egelantier Latin, eerste kennismaking met het Funk en Afrikaanse jazz, met een m de dichter zeer instructief, vleugje salsa. De musici van Mayafra De niet aflatende belangstelling blijkt putten hun muzikale gevoel uit ver- wel het duidelijkst uit het bestaan van schillende culturen en dat zorgt voor :hap Gerrit Achterberg een speciale sound. De melodieën van iiek uitgeeft «De Achter- «Mayafra» zijn eenvoudi j den ondersteunt J- de ritmes die de toehc ka, Brazilië of Cuba uitstekend gedanst w< ziek van «Mayafra». De oprichter van «Mayafra» is Ro berto Haliffi. Hij is in Afrika geboren en speelt al vanaf zijn 16de jaar in pro fessionele bands. Verder spelen in MayafraRené van Helsdmgen op piano en Brian Betie op basgitaar. Op maandag 19 november en woensdag 21 november, telkens om 20.30 u., brengt de Tilburgse theatergroep «De Torenspelers» het toneelstuk «het verjaar dagsfeest», van Harold Pinter op de planken van de Studiozaal in de Stads schouwburg. Theatergroep «de Torenspelers» brengt amateurtoneel van niveau zoals ze het zelf zeggen. Getuige hun voorstellingen van de laatste jaren lijkt dit niets te veel gezegd. Theatergroep «De Torenspelers» legt zich al een vijftiental jaren toe op mo derne, van het gebruikelijke amateurrepertoire afwijkende produkties. De groep geniet langzamerhand landelijke bekendheid, zoals blijkt uit voorstellingen die de groep de laatste jaren gaf in o.a. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Enschede, Middelburg, Elsloo (L) en in tal van Noordbrabantse plaatsen. Tweemaal op rij werden «De Torenspelers» officieus «Brabants kampioen» bij de vierjaarlijkse provinciale ronde van het Nationaal Landjuweel. Tweemaal op rij vielen ze in de prijzen bij het International Toumooi der Lage Landen in Elsloo en hun laatste voorstelling, De Hypochonders van Botho Strauss, werd als voorstelling van de maand lovend besproken in Skript, het lijfblad van het N.C.A. Andere succesvol le produkties van «De Torenspelers» waren: Lodewijk de Boer: Zeven manieren om een rivier over te steken; Lodewijk de Boer: De sprakelozen; Antoine Uitde- haag: De verlossing; improvisatieprodukties over luisteren (Ongehoord) en poë zie (Geliefde Chaos). Zaterdagavond 17 november a.s. wordt er - eindelijk weer - een gezelli ge dansavond georganiseerd bij de Postelse Hoeve. Op de bekende sfeer volle wijze zal voor de zaalinrichting worden gezorgd. De muziek op deze avond zal geheel worden verzorgd door de Wooltown Jazz Band met natuurlijk hun zangeres Ria de Boer. Aanvangstijd van de avond is 21.30 uur. Voorverkoop van kaarten bij de Postelse Hoeve (tel. 63.63.35) en op de avond zelf aan de zaal. Iedereen is van harte mede namens Piet Vriens Wooltown Jazz Band wensen vast een plezierige avond toe. Woensdag 21 november organiseert waarin hij in kort bestek leven en werk de Stichting J.H. Leopold i.s.m. boek- van de dichter belichtte. Verder werken november speelt Pu- handel Gianotten in café Du Commer- aan de avond mee: R.L.K. Fokkema, regie van Karst Woud- ce. Stadhuisplein in Tilburg, een Gerrit die twee studies publiceerde: «Varian- in Jean Racine in de Achterbergavond met medewerking van ten bij Achterberg» en tenslotte zal J. Wim Hazeu die onlangs een voorproef Vermeulen die met Fokkema in de van een biografie van de dichter heeft -!x J- gepubliceerd. In mei 1980 verscheen van zijn hand in een Vrij Nederiand- bijlage ter gelegenheid van de herden king van de vijfenzeventigste geboorte dag van Achterberg een voorstudie «Onder het melkwoud» beschrijft het dagelijkse leven van een klein stadje in Wales, Lla- rygjb, van de ene in de andere nacht en toont ons de dromen en dagdromen van de bevolking. De karakters wisselen elkaar voortdurend af en vertonen simpele trekjes als in middeleeuwse spelen. Enerzijds misdeeld, eksentriek en edelmoedig, anderzijds bekrompen, puriteins en zelfvernietigend. De tijd doet het stuk voortgaan en het spel ontwikkelt zich in verschillende lagen van emotionele waarheid zodat parodie, ironie en satire ieder hun eigen rol te spelen krijgen. De hedendaagse regie van Canci Geraedts en de verrassings ling een extra spanning en dimensie voor publiek en spelers. Zondag 18 november a.s. zal vanaf 15 uur in de grote zaal van Tivoli in Rijen, optreden de «Circus Square Jazz Band». Het bestuur van de Rijen- se Jazz Stichting is erg gelukkig met de komst van dit gerenommeerde orkest naar Rijen. Het orkest heeft in binnen- en buitenland een grote schare bewon deraars. In de loop der jaren werd o.a. opgetreden in Berlijn, Denver, Boston en Toronto. Het repertoire bestaat uit originele New Orleans en Francisco jazz. De huidige bezetting bestaat uit Jan van Hulten, cornet/trompetJan van Gaaien, clarinet/saxenNoël meest markante dichter van de twin- Paul BelJaars’ slaS’ ste eeuw en dit zowel om de thema- c in zijn werk als om de vorm van gedichten. In zijn poëzie is er een ding om het woord» om de geliefde op te roepen, om „jur tussen leven en dood te :ken, terwijl er ook een ver- ig plaatsvindt waardoor gelief- god verwisselbaar zijn. Zijn poë- rijgt dan duidelijk een religieus :tcr. Zijn «Verzamelde Gedich- 1-tten vele bundels die zijn sa- «Crypto- De Commissie Gezamenlijke Mu ziekvereniging Postelse Hoeve presen teert zondag 18 november om 12.00 u. haar zesde concert van het jaar. Dit vindt, zoals gewoonlijk, plaats in de Cantorzaal van de Postelse Hoeve aan de Dr. Deelenlaan. Met dit concert, waaraan weer drie zangverenigingen deelnemen, wordt een programma gebracht dat voor elke aanwezige een genoegen zal zijn om naar te luisteren, gezien de samenstel ling van de koren. De deelnemende koren zijn: Jeugd Operette Koor - De Wolstad - o.l.v. Piet v.d. Sande, Dongens Mannen koor, o.l.v. Wim Hoevenaars en het Tilburgs Mannenkoor - Renaissance - o.l.v. Henk van Doom. Gezien de belangstelling in het ver leden, is tijdige aanwezigheid gewenst. Dit concert met vroegbarokke mu ziek wordt uitgevoerd door het Zuid- Nederlands Kamerkoor o.l.v. Jan Staudt met medewerking van leerlin gen van de muziekschool van Oister wijk en Hans Bol en Riet Staudt conti nuo. welkom en en zijn wij U al- «We hebben gezongen en niks gehad» is de titel van een speciale themamiddag over de geschiedenis van de volksmuziek in Til burg en omgeving, die op zondag 25 novem ber in de studio-zaal zal plaatsvinden. Vier avonden in de schouwburg-zaal, van maandag 26 t/m donderdag 29 november: een voorstelling door de leukste inwoner van België. De kaartverkoop start op zater dag 17 november om 11.00 uur aan de schouwburg-kassa. Om 9.00 uur worden er volgnummers uitgereikt. Met dat volgnum mer kunt u later volgens een bepaald tijd schema maksimaal vier toegangskaarten I voor Urbanus kopen aan de kassa. Nog een keer in de studio-zaal: Savannah Bay van Marguerite Duras door Zuidelijk Toneel Globe. Een schitterende voorstelling die gespeeld wordt door Elisabeth Andersen en Nettie Blanken in een regie van Lidwien _J 1 Roothaan, op dinsdag 27 november. Een amusante en sprankelende voorstel ling. Dat wordt ongetwijfeld het optreden van het duo Dr. Hot Neon. Dr. Hot (Bill Galvin) en Neon (Steve Mock) zijn in ons land ruimschoots bekend geworden vooral door hun medewerking aan twee Festivals of Fools. Sinds vorig jaar hebben zij een komplete show samengesteld, waarmee zij in tal van theaters te zien zijn. 52) wordt est marka tigst tiek zijn geGivui «Worsteling ■van in nov. 1982 het eerste num- storven gel verscheen, de avond presenteren, scheidsmui doorbreke- schuiving r de en g- J zie krijgt karakter. 5 ten» bevatt mengebracht onder de titel grammen»

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 17