Oude eng nieuwe voetbalglorie □BEJ WINKELS WAAR U A 4 f verse mosselen R.K.T.V.V.: BL OKKER- VESTIGINGEN J De sterrenhemel in november ’84 ïïxjuil De beste kwaliteit F K IK lÉotsBoonBoCa EETGfZONDEETVIS y kelen JE 683 REMMERS-DE JAGER IG, seRax tyRQuj Hart van Brabant organiseert winterserie wandeltochten ASAKUNGERlT nefit*N trots op amateurstatus iber 1984-pagina 36 DE TILBURGSE KOERIER O vend huis a ruik vrij rondloopt om uw keuze te bepalen vriéndelijk mensen aantreft om u te helpen te i 153 o, MAGIC Smeermiddelen HtUuCopn (texropi) 10 F/ V-Snaren CASSlOfE! A Meteoren 4MW HCKULIS Noord West speciale prijzen Zuid West 321316 BESTERDRING 77, TILBURG,TEL. 420424 Gereedschappen zes iete i de Wij zien u vast een dezer dagen in één van onze Salie artikelen tegen zeer scherpe prijzen tegen komt, die aan de hoogste kwaliteitseisen vol doen HEUVELSTRAAT 82 WESTERMARKT 31 TILBURG 10.00 89.00 11.95 27.50 19.50 47.50 19.50 49.50 liter i.e planeten te zien: Ve- :IN23 I7, tel. 435344 - V SANDVIK Handmachine Lintzagen Pneumatiek F VISSPECI AAL ZAAK 'een uitgebreid assortiment vindt zowel in luxe en huishoudelijke artikelen als in speelgoed enz. staat in Een g betreffer ver artikei^^^^ V-Schijven Koppelingen Las-elektroden CAOTl JACHTHONDEN Slangklemmen Slijpstenen IA&S Kettingen I en Xv i Oost het nog s zon om om 16.3 Donderdag 1 november 1984 - pjgina 37 november a.s. ing - herdacht ereniging werd en 1 00,- 55.- 85,- 65,- 62.” Pakkingplaat Trekkers H@STITE Borgmiddeien Lijmen Hfriiikï Klemnng Koppelingen jaar later zou promoveren, na «uupioenschap in B. Jammer ge- bij aanvang van jsloten tot intro- n, waarin slipte eer- Dongen, belandde kettingwielen BOSCH Electnsche hand gereedschappen CROSSLITE Pakkingen Hogedrukleidmg en Koppelingen Venus bij Jupiti ’s Avonds zijn drie nus, Jupiter en Mars. Kunststoffen Kettingen RIDGID Draadsnij- installateurs Gereedschappen RÖHIÏ1 Boorhouders Ikens bij café Boerke Mut- 2, 1 nourg. De te lopen at- 10 km, 20 km en 40 i de te lopen afstan- STBFAT Keerringen ji Originele nagel w pijpbeugels Begin november en rond de 17de zijn er 's nachts wat meer meteoren («vallende ster ren.) te verwachten dan gemiddeld door het jaar. Dan treden de meteoorzwermen op der Tauriden r- 1 :J— Blokker vertrouwd voordelig lijdensweg Imperial Eastman hogedruk 1 slangen Pijpverbindingen in het sterrenbeeld Walvis. utn gedetailleerd sterrenkaartje van het etreffende gebied aan de hemel is gratis srkrijgbaar bij stichting «De Koepel». Voor vragen op het gebied van planeten, planetoïden en meteoren kunt u terecht bij Stichting «De Koepel», Nachtegaalstraat 82 bis, 3581 AN Utrecht. Tel. 030/311360. «De Koepel» geeft ook informatie over vqlkssterrenwacnten, planetaria, sterren kundige verenigingen en zelfbouw van tele- Zo’n kleine zes j?~ R.K.T.V.V. opnieuw pre het behalen van het kamp de 2de klasse, afdeling E noeg had de K.N.V.B. trj dit seizoen (’73-’74) besloten tot ductie van drie hoofdklassen, plaats was voor zeven Zuidel steklassers. Samen met N.O.A.D. en Middelburg, R.K.T.V.V. in de 1ste klasse stand gelijk b strijd. Onder dit geval zou jurisprudentie mei alle publicitaire volgen vandien, scoort Staats het beslissende minuut van de wedst nuten later kon R.K.T.V.V.-Wilhel na zich landskampioen R.K.V.B. n men. Sprekend over juridische zaken: een jaar later werd het namenrecht inge voerd in het Nederlandse amateur voetbal. Omdat er in Weert een andere (eveneens R.K.) Voetbalvereniging Wilhelmina bestond, diende de Til- «w shirt - ten nu 60,- De week daarop start dan de winterserie, voor de 24ste maal alweer. Vanaf november tot en met maart kan men maandelijks een maal in Tilburg terecht voor een wandel tocht. Voor vele deelnemers zijn het machti ge uurtjes wandelplezier in de prachtige om geving die Tilburg en omstreken nog biedt. De met zorg uitgezette parcoursen gaan veelal door de bossen, over fantastische landschappen, of over rustige, - veelal ver keersvrije - wegen. De start is telkei saers, Vijverlaan 2, lil burg. De te standen bedragen 5 km, 10 km, 201 kilometer. De keuze van den is vrij. Data De data waarop georganiseerd wordt zijn M aansverduistering Op 8 november is het volle maan. Op dat moment staat de maan tevens tegenover de zon aan de hemel. Als zon, aarde en maan op één lijn staan zal de schaduw van de aar de op de maan zichtbaar zijn. Op 8 novem ber staan ze niet precies op één lijn, maar een klein deel van de zon wordt, gezien van af de maan, door de aarde verduisterd. Om streeks 18.55 uur is de verduistering maxi maal. Dan is duidelijk te zien dat de boven ste rand van de maanhol donkerder is dan Op 11 november a.s. start weer de serie winterwandeltochten van de W.s.v. Hart van Brabant. Dit jaar ook viert de vereniging haar 25-jarig bestaan. Op 3 - wordt het feit - in gesloten krir dat op 4 november 1959 de ver opgericht. Zonsverduistering Bij «Nieuwe Maan» is de maan per defi nitie onzichtbaar, want dan wordt de ach terkant door de zon beschenen. Anders ge zegd: de maan staat dan ongeveer in de richting van de zon. Als hij af en toe eens precies op de lijn aarde-zon staat, kunnen wij op aarde de zon verduisterd zien. Op 22 november is dit weer eens het geval. Er treedt dan een totale zonsverduistering op... Helaas is daar in Nederland niets van te merken. Daarvoor moeten we naar Nieuw- Guinea of ergens in het zuiden van de Stille Oceaan! ZWAAN I'"1 r meteoren _chten dan i treden de mete i en Leoniden. van R.K.T.V.V. De daarna noodzake lijke confrontatie leidde, ten aanschou wen van zo’n 5.000 toeschouwers, tot een 3-1-winst voor R.K.T.V.V Resul taat: degradatie voor N.O.A.D. en feest voor R.K.T.V.V. Na een éénjarig verblijf in de tweede klasse (seizoen ’82-’83), speelt de Rooms Katholieke Voetbal Vereniging dit jaar wederom in de eerste klasse K.N.V.B. «Handhaven» is het motto dit jaar, want hoewel R.K.T.V.V. be schikt over gen bijzonder goede selec tie, ziet de club zich toch geplaatst te genover tegenstanders van formaat. Amateurvoetbal in de eerste klasse vertoont professionele trekken. Aftas tend voetbal is, zeker voor R.K.T.V.V., daarvan het gevolg. (Ton v.d. Nouweland) 11 november, 9 december 1984 en 6 januari, 10 februari en 3 maart 1985. Eenieder die 4 van de 5 tochten gelopen heeft ontvangt op de laatste wandeldag (3 maart) een herinne ring die deze winterserie waardig is. Wan- delboekjes kunnen per tocht afgestempeld worden. De starttijden zijn voor de 40 km gezamenlijk en wel om 10 uur, de overige afstanden kunnen starten tussen 10 uur en 14 uur. Afmelden wel vóór 17.30 uur. Bij aanmelding ontvangt men een routebe schrijving, verder wordt het parcours uitge- pijld. Inlichtingen Op de 40 km ontvangt men verzorging in de vorm van soep, thee, fruit en brood. Te vens is er op de 10, 20 en 40 km een café- rust. Tijdens de tocht is er E.H.B.O. aanwe zig. De winterserie staat onder auspiciën van de wandelsportbonden N.L.A.W.B. en K.N.B.v.L.0. Inlichtingen over deze serie winterwande- lingen zijn verkrijgbaar via het secretariaat van w.s.v. Hart van Brabant, van Salm Salmstraat 43, 5175 CE Loon op Zand. Tel. 04166-2858 of via telefoon 013-352882. promotie geen doorgang konden vin den. Pas na de oorlog, en dus ook na de Tilburgse noodcompetitie, kwam de bond terug op haar besluit. In het sei zoen ’45-’46 mocht het eerste elftal van R.K.T.V.V. zich opmaken voor de competitiestrijd in de eerste klasse Zuid. Het zou een zware dobber wor- Ceres Behalve de negen grote planeten zijn er in ons zonnestelsel nog vele duizenden kleine planeetjes of planetoïden. Ze variëren in grootte van enkele honderden kilometers tot enkele meters. Van ongeveer 3000 kent men de banen. De meeste bewegen rond de zon in een baan tussen die van Mars en Jupiter. De grootste is Ceres met een diameter van meer dan 1.000 km. Ceres is nu zichtbaar met een verrekijker of kleine telescoop. Hij Lucht compressoren Gereedschappen Staand v.l.n.r.: Albert de Cock (grensrechter), Hans van Os, Loek Oppers, Ad Versteijnen, Cees Nijkamp, Comé Verhoeven, John Michielsen, Chris van Dun, Marco Staps eri Ton Paridans (elftalleider). Gehurkt v.l.n.r.: Frans Cools (trai ner), Jack Schenkels, Con Hultermans, Wim van Baast, Ton Buster, Mark van Dun, John Staps en Ton Spijkers (verzorger). zonderlijke situatie dankbaar gebr en knalt het leder in het spinneweb van de verbouwereerde R.K.T.V.V.- doelman Nico van Esdonk. «Afgekeurd», beslist de scheids rechter en het duel eindigt in 0-0 ge lijk. Baronie tekent echter protest aan en dat wordt, de wonderen zijn de we reld nog niet uit, toegekend: Baronie wint het beslissende duel met 1-0! R.K.T.V.V. is zo overdonderd dat het de laatste wedstrijd tegen Vlissin- gen ook nog verliest en weg is het kam pioenschap en de promotiekans. Na nog een tweede plaats, een voor laatste, een achtste en negende plaats, bezweek het eerste elftal van R.K.T.V.V. en degradeerde. TWUUNCZN f' 7 KKczrr Naar dieptepunt R.K.T.V.V. kreeg kort na de oorlog te kampen met een euvel dat zich toon dertijd alom voordeed. Een fors aantal leden uit haar kerngroep vertrok ter vervulling van de dienstplicht naar In donesië. Wist de vereniging in het eer ste seizoen degradatie nauwelijks te voorkomen; een jaar later sloeg het ge vreesde spook wél toe. Ook het lijfsbe houd in de tweede klasse zou nog in gevaar komen. In een degradatieduel tegen R.K.C. (jazeker, de club die het Willem II nu nog moeilijk maakt) wist R.K.T.V.V. dank zij een 4-2-zege haar positie nog even te handhaven. De bekercompetitie bood nog enig soèlaas. R.K.T.V.V. zorgde voor sensa tie door voetbal-gigant P.S.V. in 1949 met 2-1 te verslaan. Het competitiege- beuren echter, zou voorlopig nog door trokken blijven van negatieve sensa ties. R.K.T.V.V. handhaaft zich in de tweede klasse en weet zelfs de topposi tie te bereiken. En dan vreemds. Me len ontmoet s is bij helder weer al zichtbaar als B schemert. Begin november gaat de n 17.11 uur onder en eind november -i.32 uur. Onmiddellijk na zonsonder gang komt Venus al tevoorschijn, zeer laag in het zuid-westen. Als de lucht transparant is, is de planeet schitterend helder. Is het een beetje heiig dan lijkt het slechts een on opvallend «sterretje». Venus gaat twee uur na de zon onder. Jupiter is deze maand ook nog wel te zien, eveneens op de vroege avond, laag in het zuid-westen. Aanvankelijk links (- oostelijk) van Venus en na 24 november westehjk van deze. Op 24 november staat Jupiter vlak boven Venus. Een dag later staat de smalle maansikkel in hun gezel schap. Mars is als oranje gekleurd «sterretje» zichtbaar links van de beide planeten Jupi ter en Venus. Gezien vanaf de aarde staat hij wat verder van de Zon en is iets minder helder dan Jupiter. Op 27 november zien we de Maan in de nabijheid van Mars. Gedurende een competitiewedstrijd in 1977 raakte de scheidsrechter ge blesseerd. De vervangende arbiter werd door R.K.T.V.V. niet geaccep teerd, hetgeen de club een geldboete en 2 winstpunten zou gaan kosten. Al dus kwam het concurrerende N.O.A.D. op evenredig puntenniveau Knokken voor herstel Seizoen ’56-’57 betekende voor het eerste elftal van R.K.T.V.V. een nieu we start vanuit de onderste regionen in de K.N.V.B.-competitie. Misschien ■was de grote ledenaanwas in 1954 oor zaak van de betere prestaties van R.K.T.V.V. In elk geval wisten zowel het derde senioren- en het vijfde jeugd- elftal een afdelingskampioenschap te behalen. Het feit dat het eerste team vier jaar later opnieuw promoveerde naar de 3de klasse, wordt daardoor des opvallender. In 1965 maakt R.K.T.V.V., na een intensieve werfactie, opnieuw leden winst. Zo’n 500 bewoners van ’t Zand blijken trek te hebben in actief voetbal bij R.K.T.V.V. Diverse redelijke resul taten in ’66 en ’67 leiden in ’68 weer tot promotie van het vernieuwde eerste elftal, als «Verlaat cadeau bij het 50- jarig bestaan» werd deze prestatie ge boekt in de annalen van R.K.T.V.V. Verschillende opmerkelijke prestaties van jeugd-, senioren- en veteranenelf tallen hadden dit jubileum al eerder opgeluisterd. i gebeurt er weer iets Iet nog twee wedstrijden te moet koploper R.K.T.V.V. Bredase Baronie dat de tweede plaats inneemt. Met nog 15 minuten te gaan in dit beslissingsduel schiet een Bredase aanvaller naast het R.K.T.V.V.-doel. Een aldaar postende (Bredase) politieagent houdt de bal met zijn laars binnen de lijnen. Baro nies van deze uit- Weer kampioen van Nederland, nu in het seizoen 1930-1931. Staand v.l.n.r.: Stun- nenberg (scheidsrechter), J. Schellekens, P. Verhoof (secretaris), J. Mauritsz, A. Somers, A. Jongbloets, C. Mustert, Th. van Geffen (voorzitter). Zittend v.l.n.r.: M. de Kok, F. van Berkel, F. Verbunt (aanvoerder), H. Jongbloets, A. Haans en F. Janssens. rke Leo- kortlng R K T.V.V. zou stand houden. Verhuizen In de volgende vier jaar zag de club zich genoodzaakt om maar liefst 3 maal te verkassen. De publieke be langstelling die men verwachtte bij het in gebruiknemen van terreinen in het Tilburgs sportpark bleef uit. Dezelfde hoop op belangstelling deed het be stuur besluiten om dan maar weer te rug te keren naar Boerke Mutsaers in ’t Zand. Edoch, op 12 oktober 1924 werd on der grote belangstelling een nieuw ter rein met clubhuis in gebruik genomen. Bij de opening werd op dit complex, gelegen aan de Weverstraat, een wed strijd gespeeld tegen oud-spelers van de vereniging. De jaren 1930 en 1931 brachten we derom een landskampioenschap voor R.K.T.V.V. Een rooms-katholiek kam pioenschap uiteraard, want religie had niet toen nog alles met sport te maken. Zo besh meldde de secretaris in het jaarverslag van 1924 nog dat wederom een aantal leden naar «de vijand» (de N.V.B.) tilburg. jules verneweg.14. industrieterrein-tel: 013. eindhoven.croy,31 - industrieterrein-tel:040. 5282 55 helmond achterdijk.4 industrieterrein-tel: 04920.46155 ^etten leur nijverheidsweg.12industrieterrein - tel: 01608. 13473, was overgelopen. Een van zijn opvol gers deed daar in 1933 nog een schepje bovenop door verslag te doen van het heugelijke feit dat er gedurende dat jaar geen enkel lid naar de neutrale bond was overgestapt. Zeventig dona teurs en 105 leden, A raison van vijf cent per week, schaarden zich in 1933 onder het R.K.T.V.V.-vaandel. Een le denbestand dat zich in de komende ja ren nog fors zou uitbreiden. Een aantal patronaatsjongeren van St.-Anna en de Goirkese vereniging Oranje-Wit spek sloten zich later aan bij R.K.T.V.V. het Nadat de club in 1935 voor de vier de (en laatste keer) verhuisd was, bood zij onderdak aan de leden van het Noordhoekse patronaat «De Ade laars». Zo kwam het dat in de eerste oorlogsjaren maar liefst R.K.T.V.V.-elftallen hun favoriete sport bedreven in het sportpark aan de Dongenseweg. De «vijand» was allang de vijand 1 meer, maar had de N.V.B. haar luit tot splitsing van de eerste klas se doorgevoerd dan was R.K.T.V.V. in 1942 gepromoveerd. De bond herriep haar besluit echter, zodat splitsing en *t Hasselts Clubke Het begon allemaal met een onbe- zorgbare brief. Het schrijven was ge richt aan een ter ziele gegane voetbal vereniging en werd door een improvi serende postbesteller afgegeven bij bakker van der Aa in de Hasseltstraat. Die bakker, en dat wist de postbode, had zonen die graag voetbalden. Nu was het in die dagen (we spre ken over 1916) zó, dat het lidmaat schap van een patronaatsclub afliep bij het bereiken van de achttienjarige leeftijd. Onze voetballende bakkers zoon was lid van de Hasseltse patro naatsclub «Argus» én bijna achttien jaar. Als u dan nog weet dat het poststuk een uitnodiging voor'deelname aan se- riewedstrijden van de voetbalclub A.D.O. bevatte, ligt het voor de hand dat Jos van der Aa als de wiede weerga tien lotgenoten verzamelde en zich in schreef voor deze wedstrijden. Die deelname werd succesvol, zo succesvol dat het elftal uitgenodigd werd om een week later weer van de partij te zijp. In haastig gemaakte oranje shirtjes tr; het enthousiaste clubje die zone’ het strijdperk tegen het te sterkv nidas. Een verloren wedstrijd ten spijt, besloten van der Aa en geestverwanten dat er maar eens een echte voetbalclub opgericht diende te worden. Dat geschiedde op 4 maart 1917 in het achterzaaltje (er zou eens een on derzoek moeten komen naar wat er in bedompte achterzaaltjes aan ideeën ontstaat) van café Fons Mols, thans genaamd café Hoogardie. Nog geen drie maanden later werd, gestimuleerd door ledenaanwas uit het ontbonden Excelsior, verdocht om toelating tot de R.K. Voetbal Bond. Het verzoek werd gehonoreerd en nog datzelfde seizoen begon de «Rooms Katholieke Tilburgse Voet balvereniging Wilhelmina» aan de eer ste competitiekluif. Gestoken in het verticale rood, wit en blauw ontmoette de prille club haar veel te sterke tegen stander Quick uit Den Bosch. Op het met geel zand af getekende «voetbal veld» incasseerde R.K.T.V.V.-Wilhel- mina haar eerste nederlaag: 0-6. Zo wel naam als kleding zouden later in de geschiedenis aanpassing vergen. Aanpassen in de eerste competitie strijd deed de club meteen, want het aanvankelijke verlies tegen Quick werd gecompenseerd door een reeks van overwinningen. Uiteindelijk zag R.K.T.V.V.-Wilhelmina het afdelings kampioenschap met maar één punt verschil aan zich voorbijgaan. Een jaar later zouden ze echt toe slaan en werden kampioen in de afde ling C, tweede klasse. Het inmiddels geformeerde tweede elftal werkte aan een soortgelijk resultaat in de derde klasse, afdeling A. Op 22 juni 1919 volgde het tweede succes in het nog zeer prille bestaan van R.K.T.V.V.-Wilhelmina. In de door de afdeling ’s Hertogenbosch ge organiseerde bekercompetitie wist de R.K.T.V.V. beslag te leggen op het hoogste eremetaal, de zg. Bisschopsbe- ker. Medefinalist van deze competitie was, je houdt het niet voor mogelijk, het eigen tweede elftal! R.K.T.V.V. zonder meer De zegereeks die R.K.T.V.V.-Wil- helmina was begonnen, werd ook in het seizoen 1919-1920 voortgezet. Het afdelingskampioenschap werd door de club zonder veel problemen behaald, het landskampioenschap van de Rooms Katholieke Voetbal Bond had wat meer voeten in de aarde. De beslissende wedstrijd werd ge speeld op het N.O.A.D.-terrein en ein digde in een 1-0-overwinning voor R.K.T.V.V.-Wilhelmina. De Sittardse tegenstander echter, tekende protest aan tegen een wegens buitenspel afge keurd doelpunt. Het protest werd toe gekend, zodat een gelijkspel restte. Een beslissingswedstrijd werd noodza kelijk geacht. Nu volgt een relaas dat zich in het huidige voetbal gelukkig niet meer voordoet. De beslissingswedstrijd ein digde in 1-1. De scheidsrechter ver lengde met 2 X 7V4 minuut. Binnen de ze verlenging scoorde Sittard eenmaal en R.K.T.V.V. via een strafschop. We derom protest van Sittard tegen toe kenning van die strafschop. Protest af gewezen, maar de verlenging had 2 X 15 minuten moeten duren volgens de R.K.V.B. De resterende 15 minuten dienden nagespeeld te worden of, indien de stand gelijk bleef, een volledige wed strijd. Onder enorme belangstelling, dit geval zou je kunnen betitelen als 1 11e publicitaire ge arde een zekere H. Ie puntje in de 2de strijd. Dertien mi- shni- noe-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 37