bont s I -OW 1 Tilburg indeóorli Begroting Tilburg 1985-1988 Év \W >'A s SE Succesvolle is Gordijnen De Vrije Boekhandel verhuist 3 2^ r Meerdaagse int. oefening Noorderligt moet geluidsdicht Etalagewedstrijd Nieuwlandstraat SCHULDBEKENTENIS Donderdag 4 oktober 1984 - pagina 7 DETILBURGSE KOERIER er 1984-pagina 6 Distributiebonnen Vervolg van blz. 1 Groeiende problemen 550,- Spectaculaire acties /steer Overval Tilburg 2e 3e 4e 5e tjtiH ihtot var WOL WOL WOL WOL Bijdragen Het gemeentelijk apparaat 95 Meer ruimte, meer titels. 95 00 95 95 95 95 Bijzondere aktiviteiten I Sport egangskaarten kunnen vanaf mor- a i bij de Vrije Boekhandel, Stadhuis- M lags gesloten) DEGARENOEHTRAU: o S o o o 3 win- ig, zal de inzendingen originaliteit en histori- het verzet aan opgeëist. zondag trok weer een zoekers naar het bek Itijdarbe Dat laan een Ook de ie ja- illing O O 3 Vakkundig advies Nieuwe bontmantels op maat Modernisering en reparaties Uitgekiend voor elk budget Modern atelier Ruime parkeergelegenheid bon^ Fons Korremans heeft 5 f t.w. eer Uw handwerkspecialist op stgest /ertoon van stamkaart, jersoonsbev van de hen De man die alles van bont weet. Fatimastraat 91tel. 013-353947, Tilburg ('s maand) cgelegent rrden aar 1 een bijt teer en niet n ,n?,u™nten- t VACO- 426356 age akku-prijs 'Wurg- st. annaplein 16, tel. 430617 Parkeren geen probleem Het uitgeven van obligaties was een van de manieren waarop I geld kwam. De meeste obligaties werden na de oorlog niet Koestraat 144 5014 EG Tilburg 013-354515 ringwegen diefstal Jury Een deskundige jury, samengesteld uit vertegenwoordigers van het Oranje '■ctaculaire acties: het -jandelijke patrouilles van munitietranspor- icht laten vliegen van n. Het merendeel van het sprak echter minder tot de het werd niet alleen in het im voorbereid, ook de ac- zo mogelijk met gro- randen heeft de M ai aantal interes- r eiding. Zo mber aan- - M het Kul- 1 ispect van veel aan daagt over g ilukkig heef gebrek aan ruimte; tot voor kort deed de eft die laatste, de Vrije Boekhandel, daar desnoods de afweging gemaakt wor den: wordt hij uit de weg geruimd, dan fusilleren de Duitsers een x-aantal Ne derlandse gijzelaars. In een aantal ge vallen is het risico inderdaad genomen. inden! laagste bandenpnjs vanaf JX» Dat de Landelijke Organisatie van het verzet in Tilburg op 25 januari 1944 met ruim 100.000 van die z.g. Rauterzegeltjes precies de gewenste hoeveelheid wist buit te maken bij een geslaagde overval op de afdeling be volking van de gemeentesecretarie, is een huzarenstukje van groot, landelijk belang geweest. Over deze actie en over andere fa cetten van het verzetswerk in Neder land en in Tilburg een volgende keer. Wie onderdook hield daarmee offi cieel op te bestaan, hetgeen met name op het gebied van voedsel- en kleding- voorziening problemen met zich mee bracht: deze zaken waren uitsluitend verkrijgbaar tegen inlevering van dis tributiebonnen. Die werden op hun beurt alleen verstrekt - in vastgestelde hoeveelheden - op vertoon van een zo geheten distributie-stamkaart, die te vens diende als persoonsbewijs en waarop een pasfoto van de houd(st)er was bevestigd. Wie spreekt over verzet denkt daar bij vaak aan speet"""1"'-" f-=* overvallen van vija in de bossen en' ten, het in de luc spoorbruggen. verzetswerk sp verbeelding; 1 diepste geheii ties zelf verliepen te discretie. I i raders gebeurde door het georgani- 1 verzet dan ook alleen bij uiterste izaak: wanneer de desbetreffende ojur gewoonweg te gevaarlijk v het verzet was geworden (doordat een aantal ondergrondse cellen op spoor was b.v.) om hem nog te kun: laten rondlopen. In zo’n geval moest e gebied zelf, in Neder- verzet ten behoeve van goed op gang vanaf jaar hier beginnende en de gedwongen te- Duitsland (de Arbeids- i duizenden landge- tc duiken», zich te gezag van de bezet- Begin van het volgend jas meentelijke Sportnota vers die nota zullen de volg1’ nen ter diskussie worde, relatie tussen ongeorgani georganiseerde sport en tarieven van de sport subsidies; privatiserin struktuur tussen de g_ beoefenaren. Er zal eind 1984 een voorstel geds worden voor de subsidiëring van Medisch Sport Adviescentrum, openluchtrekreatie zal de komende ren meer gemeentelijke belangstel krijgen. Met ingang van 8 oktober aanstaande zal Verschillende verkoopafdelingen be- gedurende enige dagen een internationale reikten een record opbrengst; de afde- oefening plaatsvinden op de vliegbases lingen meubels en kleding overstegen Gilze-Rijen en Eindhoven. Deze oefening voor het eerst het magische bedrag van zal ook tijdens dfe avond- en nachturen ƒ10.000,-. Tegenover een juichende dOfO:gaank a u j groep medewerkers maakte wethouder op de grond en in de luiht kunnen plnnis- "™k1lk uiislag bekend: een totaal vinden buiten de normale openstellingsu- bruto opbrengst van ƒ77.113,75, 6 mil- ren. Ie meer dan het vorig jaar. Geleidelijk seerd Het verzet ontstond dus pas geleide- nOodz lijk aan en in vele variaties van intensi- fjgUl teit. Een der allereerste verzetsgroe- het i pen, die van «De Geuzen», was al in 1940 ontstaan en op 29 juni van dat jaar, amper zes weken na de capitula tie van ons land, op de verjaardag van Prins Bernhard had al de eerste anti- Duitse manifestatie plaatsgevonden. Toch had de neiging tot samenwer king, latijn collaboratie, met de ak aan de winnende hand verkeren Duitsers die eerste jaren de overhan niet alleen bij de landverraders van NSB en de italo-fascistén van Zwart Front/Nationaal Front, maar evenzeer bij de keurige heren die via de Neder- landsche Unie tot een aanvaardbaar functioneren binnen de nieuwe, nazis tische orde meenden te kunnen ko men. Onderduikers In het bezette land, kwam het vtl de eigen bewoners 1941: de in dat jodenvervolging werkstelling in E inzet) noodzaakten noten om «onder te di onttrekken aan het ter. zelfde verwachting in 1987 tot ƒ2,9 miljoen gestegen zijn. De oplossingen kunnen komen uit de hoek van het rijk of/en uit overleg met de Unie van Wo ningbouwcorporaties. Per 1 januari 1985 krijgt Tilburg van het rijk 11 a 12 miljoen gulden per jaar voor stadsvernieuwing. Wat Tilburg met dat geld gaat doen staat voor een groot deel al vast. De partikuliere wo ningverbetering moet blijvend gefinan cierd worden evenals de zogenaamde 80%-regeling, de lokatiesubsidie en en kele andere subsidieregelingen die van rijkswege komen te vervallen. Wat dan nog overblijft wil de gemeente beste den aan stadsvemieuwingsinvesterin- gen. uit een oogpunt van iar zal de ge- rschijnen. In Igende hoofdlij den gesteld: de aniseerde sport, Cii topsport; de «rtakkommodaties; ring en de overleg- gemeente en sport- Drieluik Doordat de Vrije Boekhandel nu over meer ruimte beschikt, worden de afdelingen nederlandse en vertaalde literatuur, engels- en duitstalige boeken, kunstboeken en poli tieke affiches flink uitgebreid. Ook de afde lingen sociale wetenschappen en filosofie delen mee in de uitbreiding. In de boekhandel zal in de westelijke eta- lagéruimte een groot schilderij, een drieluik van 6 bij 2 meter, gehangen worden dat als onderwerp «lezen» heeft en van de hand is van Louise van Terheijden. Het schilderij zal naar buiten gericht zijn en camoefleert daarmee de stellages met boeken in de win- Nog steeds spookt het fantoom van de bezuinigingen rond, nog steeds worden veel dingen duurder, nog steeds wordt het voor meer mensen moeilijker de eindjes aan elkaar te knopen. De stijging die de gemeente Tilburg moet opbrengen voor bij standsuitkeringen is daar het meest sprekende voorbeeld van. Dat kost de gemeente steeds meer geld maar dat betekent ook meteen dat er meer men sen aangewezen zijn op een bijstands uitkering. Bezuinigen zonder te ijveren voor meer werkgelegenheid is een doodlopende weg. Iedere bijdrage tot vergroting van de werkgelegenheid moet met beide handen worden aange grepen. Iedere bijdrage zal een bijdra ge moeten zijn, niet meer en niet min der. Naarmate de bezetting voortduurde werd het moeilijker om aan vqedsel te komen voor het tot rond de honderd duizenden mensen aangegroeide leger der onderduikers: de perfectionistisch opgezette Duits-Nederlandse bureau cratie had begin 1944 een bijna water dicht systeem uitgedokterd om onder duikers buiten het distributiesysteem te houden en wel via genummerde ze geltjes die op elke distributiestamkaart geplakt moesten worden. De getalssterkte. van de Tilburgse politie blijft de komende jaren onge veer op een gelijk peil; rond de 380 personen. Toch is dit geen reden voor de politie om niet te verlangen naar een nieuw onderkomen. Het huidige gebouw voldoet allang niet meer aan de eisen van deze tijd. De gemeente heeft goede hoop dat die nieuwe huis vesting in de periode tussen 1988 en 1993 kan worden gerealiseerd. Bij de brandweer zal er wel perso neel minder komen in de toekomst. In 1985 zal er daar een bedrag van ƒ550.000,- bezuinigd moeten worden en dat bedrag loopt op tot ƒ800.000,- in 1988. Bij de diensten en op de afdelingen van de gemeente zullen er naar ver wachting in 1985 geen ontslagen val len. Dat neemt niet weg dat er in het verleden meer mensen bij de gemeente werkten dan nu en dat er in de toe komst minder zullen werken dan nu het geval is. De gemeente wil proberen om plannen die deeltijdarbeid bevor deren te stimuleren. Daarnaast is zij bezig te bekijken of een aantal afdelin gen niet kan worden geprivatiseerd. Er wordt op het moment onderzoek ge daan inzake vier afdelingen: de slacht plaats, de afdeling beplantingen (plantsoenen), de Energiebedrijven en de dienst Reiniging en Vervoer. De re sultaten van dat onderzoek worden in 1985 bekend. De komende mas Vrije Boekhandel eer santé aktiviteiten in voorbereidii gaat ze op dinsdag 13 novemt staande in samenwerking met tureel Sentrum een literaire lezing or ganiseren over het werk van de Duitser w Peter Slotendijk: «Kritiek der zyni- schen Vemunft». De lezing zal gege- ven worden door Frans Boenders. Het a ligt in de bedoeling iedere tweede dins- dag van de maand een literaire lezing te organiseren. Die lezingen zullen IF* plaats vinden in het Kultureel Sentrum in de Theaterkelder. Dan is er op za- terdag 27 oktober om 20.15 u. in het Karree een groot feest in verband met het f Boekht Kooten zal dan een boekenveilir° doen waarvan de opbrengst beste zal zijn voor Amnesty Interns Die veiling zal om ongeveer beginnen en musikaal zal er ir op die avond van Toeg-- gen bij de Vrije Boekhandel, plein 356 a gekocht worden. Het ging erom, de vijand te treffen in zijn weerbaarheid. Een belangrijk aspect van het verzetswerk bestond uit spionage: welke posities namen de Duitsers in en waar, hoe was hun kracht verdeeld, over welke verbin dingslijnen beschikten ze, enzovoort. Dit soort informatie, van groot belang bij een toekomstige invasie der geal lieerden, moest zo onopvallend moge lijk worden vergaard: hier werd de vij and werkelijk benadeeld zonder dat hij er iets van merkte. Deze inlichtingen, over het aantal vliegtuigen, hangars en landingsbanen van de luchtbasis Gilze-Rijen bijvoorbeeld, of over het aantal manschappen der Grüne Polizei in de Willem Il-kazeme, werd verza meld, omgezet in code en vervolgens via de radio doorgeseind naar Londen als dat kon of anders per koerier naar elders overgebracht. Doelstelling De verhuizing van de Vrije Boek handel houdt niet in dat de doelstel ling van de winkel verandert, die blijft hetzelfde: «het verspreiden van maat schappijkritische literatuur». De Vrije Boekhandel voegt daar regelmatig nog wat aan toe door bijvoorbeeld het El Salvador Komitee financieel te onder steunen, door mee te werken aan een uitgave en een congres over «Het linkse’boek in beweging» en door re gelmatig steunadvertenties te plaatsen in kranten van het COC en de Vrou wenbeweging. Vervolg van blz. 1 Terra Nova is er daar één van; dat centrum kan voorlopig weer reke nen op een subsidie van ƒ215.000,- per jaar. Óver de toekomst van Terra No va zal nog gepraat gaan worden in het kader van de beleidsanalyse Volwasse nen Edukatie. Ook bij het Volkenkundig Museum gaat een aangekondigde bezuiniging niet door en bij het Bejaarden werk wordt ƒ11.000,- minder bezuinigd dan voorgenomen was. Dat zijn de hoofd punten uit de begroting inzake de wel zijnsplanning voor 1985 en volgende jaren. Wonen, verbeteren en vernieuwen Tilburg streeft ernaar jaarlijks (voor zolang dat nodig is) meer woningen te mogen bouwen. In 1984 mogen er 1.062 woningen gebouwd worden, in 1985 1.144. Toch vindt de gemeente Tilburg dat zij als grote stad en cen trumstad recht heeft op een groter aandeel in het stadsgewestelijk wo- ningbouwprogramma. Tilburg hoopt de provincie vóór 1986 van haar ideeën te overtuigen. De Reeshof moet volgebouwd worden en open plaatsen in de stad moeten worden opgevuld. De woningverbetering is een andere belangrijke taak op het gebied van volkshuisvesting. In 1985 kunnen er 500 woningen verbeterd worden met rijksgelden. In 1984 had Tilburg het geluk een extra bedrag aan werkgele genheidsgelden en terugploegaktivitei- ten binnen te kunnen halen. Daardoor kunnen er in 1984 en 1985 nog eens 800 woningen extra worden verbeterd. De gemeente geeft aan dat zij aan het zoeken is naar oplossingen van de financiële problemen bij de gemeente lijke woningdienst. De lasten van die dienst bedragen^ naar verwachting in 1985 ƒ2 miljoen en zullen volgens die- Tegen de nieuwe orde Wie zich verzette dacht er niet aan functioneren binnen de nieuwe orde: hij wilde de nieuwe orde helemaal niet. Maar hoe kon je je verzetten tegen een overmachtige vijand als de Duitse bezetter? De Nederlander was in het algemeen nogal gezagsgetrouw en be schikte als gevolg daarvan, zeker in die dagen - meestal niet over een eigen (vuur)-wapen - de bezetter daarente gen had via een goed uitgekiend sys teem, via wapens en anderszins, de touwtjes in Nederland zeer strak in handen. Breder doel Verzet moest bovendien, als het even kon, zin hebben, een breder doel dienen, de zaak der geallieerden in het algemeen bijvoorbeeld. Zomaar par does een Duitse soldaat op straat neer schieten was een betrekkelijk zinloze daad van verzet, die bovendien repre sailles van Duitse kant uitlokte: voor elke geliquideerde Duitser werd door de Nazi’s een aantal Nederlanders ver moord - dus dat soort verzet had zijn zeer omstreden aspecten. Uiterste noodzaak Liquidatie, het uit de weg ruimen in Duitsers of Nederlandse landver- In het kader van de akties gehouden tijdens de herdenking van de bevrij- ding van Tilburg, 40 jaar geleden op 27 oktober a.s., is de winkeliersvereni ging «Nieuwlandstraat en omstreken» ook voornemens een bijzondere wed strijd te houden. Omdat er aan het militaire asj de oorlog en bevrijding al v. Afgelopen maandag 1 september heeft de Stichting Noorderligt een ge sprek gehad met de wethouders P. v. Hassel van Volkshuisvesting en H. Krosse van Soc. Zaken, Volksgezond heid en Kuituur en de directie van «Bouw- en Woningtoezicht». Onder werp van dat gesprek was een voorstel van B en W betreffende de geluidsover last in Noorderligt, volgens omwonen den, veroorzaakt. Een aantal omwonen den had de gemeente gevraagd Noor derligt te sluiten. Op deze vraag heeft B en W negatief geantwoordNoorderligt hoeft niet te sluiten. Noorderligt moet wel voor 15 oktober een geluidsisolatieplan bij Bouw- en Woningtoezicht ingediend hebben om verdere geluidshinder te verkleinen tot aanvaardbare nonnen. Zolang dat plan, wat op 23 oktober besproken zal worden met de gemeen te, niet goedgekeurd en uitgevoerd is, zal Noorderligt na 23 uur geen muziek meer draaien. Tot 23 uur zal het ge luidsniveau de 100 decibels niet mogen overschrijden. Wethouder Krosse zeg de het Noorderligt ambtelijke en finan ciële steun toe om de zaak tot een goed einde te brengen. «Eén voorwaarde is echter, een wa terdicht geluidsisolatieplan», aldus wet houder Krosse. Als alles voorspoedig verloopt, zal er in de loop van november gepraat wor den over de overlast in verband met het laden en lossen van geluidsapparatuur. i wij nu de Comité, de plaatselijke pers en de idministra- keliersvereniging, zal de inzendii beoordelen op Uz sche waarden. De winkeliersvereniging heeft 5 prijzen ter beschikking gesteld t.w. een prijs van 150,- aan waardebonnen een prijs van 100,- aan waardebonnen en drie prijzen van 50,- aan waardebon nen. TI0!" Deelname Als U aan deze wedstrijd wilt deel nemen, dient U het voorwerp tussen donderdag 4 oktober en zaterdag 20 oktober 1984 in te leveren bij een van de inleveradressen, t.w. Pfaff Naaicen- trum, A.J. Jansen, Nieuwlandstraat 26, Tilburg, Huize Geers (Verl.), Heuvel straat 128, Tilburg. In de week van 5 november worden deze artikelen en eventuele prijzen weer thuisbezorgd. Niet alleen de bibliotheek kli Vrije Boekhandel dat ook. Geh iets op gevonden: verhuizen! Verhuizen van de Heuvelstraat 139 naar het Stadhuisplein 356a, achter het ge meentehuis. Die verhuizing zal morgen, vrijdag 5 oktober een feit zijn. Om 16.00 u. ’s middags zal de Vrije Boekhandel de deuren van haar nieuwe onderkomen feestelijk openen. De opening zal opgevrolijkt worden door een musikale bijdrage van de Fanfare van de Eeuwigdurende Bijstand. In haar nieuwe onderkomen beschikt de Vrije Boekhandel over een winkelruim te die tweemaal zo groot is als de oude in de Heuvelstraat. Daarmee kan het assor timent boeken belangrijk uitgebreid worden en mag de Vrije Boekhandel zich een volwaardige, kritische boekhandel noemen. dacht wordt besteed, willen gebruiksvoorwerpen en/of ac tieve bescheiden van de burgers, welke gedurende de oorlog werden gebruikt in de schijnwerpers zetten. Stookinstallaties Uit de vele verhalen over de oorlog is ons gebleken, dat b.v. veel mensen zelf hun brood bakten en ook zelf hun graan maalden, er v~ sortjes gebruikt om bij een lage gas druk wat extra gas aan te zuigen, men had vele manieren om de ramen te ver duisteren, er waren zelfgebouwde kookkachels en stookinstallaties voor auto’s, houten fietsbanden, pakjes si garetten en de vele administratieve be scheiden zoals bonkaarten, persoons bewijzen, bevelen en vergunningen, er moeten nog veel mensen zijn die hier van nog iets in hun bezit hebben. Deze mensen willen wij vragen hun ar tikelen tijdelijk aan ons ter beschik king te stellen, graag voorzien van het verhaal of de uitleg die aan dit artikel Eteing^leverde arikelen worden in de rommelmarkt periode van maandag 22 oktober tot 11 maandag 5 november in de etalages OD Mlll-Hlll COllegC van de bij onze vereniging aangesloten winkeliers tentoongesteld, voorzien Ondanks het slechte weer afgelopen van een verhaal qf verklarende tekst en zon<jag trok weer een grote stroom be de naam van de inzender. zoekers naar het bekende marktterrein op het Mill-Hillcollege in Goirle. Ondanks de bekende bezuinigingsge- luiden waren zelfs meer goederen aan gevoerd dan vorige jaren en de 22 ver koopafdelingen hadden de grootste moeite om de gesorteerde en rijk geva- riëerde waren uit te stallen. Record opbrengst Verschillende verkoopafdelingen be reikten een record opbrengst; de afde lingen meubels en kleding overstegen voor het eerst het magische l ƒ10.000,-. Tegenover een ■~s maakte root om -•-ïkend: RAAD VAN VERZET. De vijand heeft besloten, alle leden van het voormalige Nederlandsche leger in krijgsgevangenschap naar Duitschland te brengen. Dit heeft tot doel het wegvoeren van Nederlandsche arbeidskrachten naar de Duitsche oorlogs-industrie (dan wel voor hulp-politie of bewakings- troepen, in het ergste geval zelfs a's -Duitsch militair) hetgeen door de te genwerking in ons land niet vlot genoeg verliep, te bespoedigen, en de weerstand in ons land nog verder te verzwakken. Gezien dit duidelijke doel is de maatregel volkenrecht onwettig. V^ENiJ'ó ^D-^eVnAG\\HNA^ IEDEREEN WEIGERT gehoor te geven aan een oproep om zich in krijgsgevangenschap te begeven. ^Vie zich meldt is een landverrader I IEDERE NEDELANDSCHE AMBTENAAR WEIGERT mede te werken aan de uitvoering van de Duitsche maatregelen Wie met de vijand heult, pleegt landverraad I Alg. STAKING vooral bij de middelen van verkeer: SE ^etgvervoer en bij alle (provinciale) ELECTRISCHE CENTRALES, die krachtstroom leveren aan de groote BIJZONDER OP U. SABOTA GE, door alle verzetsformaties (verzetsgroepen en verzetscommando's tegen alle SPOORWEGEN (seinwezen, wissels, draaibruggen, hefbruggen, noodremmen, pellglazen, pomp- WATERWEGEN (schepen en sluizen). LANDWEGEN (bruggen, versperringen, prikkeldraad, spijkerlatten, glas) PTT (interlocale telefoonkabels, langs de weg aangeduid door kleine laag-geplaatste bordjes met geschilderde afkortingen, b.v. plaatsnamen Asd - Ut III, Amf - Zl, enz Kabels liggen bulten de bebouwde kom, meestal in de wegberm, 70 c.m. diep, inhakken op verschillende plaatsen Postauto's, postrijtuigen N.S. Bovengrondsche telefoonnetten Duitsche weermachtsdraden door- TERREURPlegen d^mede-verantwoordelijkan. (N.S.B.ers, Dultsch-gazind», medewerkend, ambte- naren, lieden die zich toch melden) en vernieling van ambtelijke gegevens. Voor een ieder Is nu een taak weggelegd. Wie niet rechtstreeks aan een van de boven omschreven handelingen medewerkt, heeft de plicht anderen, die wel door betoonde activiteit gevaarloopen, te steunen naar vermogen. Stakers moeten door buurtgroepen worden verborgen, en de gezinnen geholpen Saboteurs en terroristen worden van noodige middelen voorzien. De boeren trachten de burgerij recht streeks van voedsel te voorzien waar dit noodig is. NEDERLANDERS, DE MAAT IS VOL I I V E R Z E T I Vemraigvuldi,.,, ra v.npnidra V E R Z ET I Iers, ïde .czing igen zullen **:1 Sentrum er op za- in ree een groot feest in verband met tienjarig bestaan van de Vrije diandel. De bekende Kees van J temd I esty International. ongeveer 21.00 u. taal zal er in Karree i alles te doen zijn. VIJFDUIZEND GULDEN H. M. DE KONINGIN DHR NEDERLANDEN Tilburg, t November 19«- m swbama» n t0SMS' blemen?

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 7