I Tilburg in de oorlos 1.595. is BELLAIR Oude gebruiksvoorwerpen in de Nieuwlandstraat 1 FIRATO NIEUWS VAN HNSCHOTEN SCHOENEN WIJ HEBBEN ZE! 17 SOORTEN FOTO- BATTERIJEN etBoesschoten ^hoefstraat 145,161.013-432163, - 1695. Een nieuwe naam voor een oude weg hovenseweg maar «Weg van de 27ste oktober». W oon vergunningenbeleid wordt versoepeld (S)tennis in de Blaak -1 DETILBURGSE KOERIER imber 1984-pagina 6 Donderdag 13 september 1984-pagina 7 door Paul Vroom 1 r itsverpfle- I. Met het bevrijdingsfeest geen ining Klitband vanaf 44.95 Veter vanaf maakt haar showroom leeg VHS VIDEO X) RECORDER In Goirle wordt, na de bevrijding een NSB’er opgebracht. NORDMENDE KLEURENTELEVISIE ting lieg ZOU Hen. Hoefstraat 60, Tilburg mat teletekst afstandsbediening 39 voorkeuzen echte garantie 56 cm grootbeeld Service Shop Korvelseweg 203 TEL 436401 TILBURG Kinderschoenen Een echte stevige stapper voor de kinderen in klitband of veter-model in diverse kleuren. Prima leer en ‘verantwoorde binnenvoetvorm. Donderdag koopavond immissie 3 besproken en komt1 gemeenteraad. de veertigste bevrijding teenlopenüv de divers»1 voornemen het woonver- op neer dat er mak- i. De gemeenteraad NU VOORDELIGE AANBIEDINGEN IN TUINMEUBELEN o.a. dlv. grote merktulntafele Enschotsestraat 133, Tilburg 013/422769 van de één en a i karakter plan van obale be- s gespro- "oen. De u deze be- i de leden is uit de voorrang beoordeeld irvan de bekend dag wordt er in de it over deze affai- Inwoners van Loon op Zand graven schuttersputjes voor de Duitsers op Iden de Duit- i Tilburg en grote munitie-opslag- aangelegd die in het najaar voor de bevrijding een helse dag in het Geallieerde parachutisten, afge dwaald van de «corridor-» boven Eindhoven, moesten in de Campina- sche Heide bij Oisterwijk nog 2 we ken verborgen worden gehouden. (Coll. Mw. Dekker-Zeeland) Gemeenteraad Stichting Tennispark de Blaak voelt zich in haar onvrede gesteund door een aantal Blaakbewoners dat de 1.000 benadert. Dit blijkt uit een handteke ningenactie die zij tijdens de braderie vanwege het vijfjarig bestaan van de Blaak gehouden hebben. Aanstaande maande gemeenteraad gepraat re. 12 kanalen afstandbediening slow motion stilstaand beeld band 3 uur dan even l Nieuv J de voorzitter van .v.iiging, de heer A. J, sen van Naaicentrum A.J. Jarc Nieuwlandstraat 26, tel. 42.19. Al jaren wordt er tussen de gemeente en de bewoners van de Broekhovense- weg nummers 168 tot en met 250 en van de Hilvarenbeekseweg nummers 1 tot en met 42 gebakkeleid over de naam van dat stuk straat. De gemeente wil het niet langer Hilvarenbeekseweg noemen en koos voor de naam Broek- I ongenoegen van sn de naam Hilva- mdhaven en waren ten- hovenseweg tot groot de bewoners. Zij wilder renbeekseweg har slotte bereid tot een compromis: Oude Hilvarenbeekseweg. De gemeente is niet ingegaan op dit compromisvoor stel, getuige haar nieuwste voorstel. Geen Hilvarenbeekseweg, geen Oude Hilvarenbeekseweg, geen Broek- jaren wordt er tussen de bewoners van de Broei 168 f- voornemens de straten, gelegen tussen de Ringbaan-Zuid en de Leijparkweg te benoemen naar de dag, toen én nu zo belangrijk voor het vrije leven in onze stad: «Weg van de 27ste okto ber». Op de bevrijdingsdag zelf zal de naamgeving officieel binnen het pro gramma geschieden», aldus de ge meente. Vandaag, 13 september, wordt in de openbare vergadering van de raads commissie voor Ruimtelijke Ordening, Openbare Werken en Stadsvernieu wing dit voorstel besproken. De verga dering begint om 14.00 uur en vindt plaats in de kantine van Publieke Wer ken. Over de lotgevallen van Oisterwijk en zijn bewoners, zijn bezetters en be vrijders, valt nog zeer veel meer te ver tellen. Om dat allemaal te weten te ko men zult u nog even moeten wachten: op 26 oktober, de veertigste verjaardag van Oisterwijks bevrijding, verschijnt het boek «Oorlog in Oisterwijk». Een boek vol foto’s, feiten en herinneringen dat is samengesteld door Rik Oerle- mans. Margriet Vencke en Donald Wiedemeyer en wordt uitgegeven door Blok Uitgevers te Oisterwijk. Een bron van onmisbare informatie ook bij het vervaardigen van deze Oisterwijkse af levering in onze artikelenreeks. (wordt vervolgd) doeling van de Nieuwlandstraatmen- sen om één en ander te organiseren in de vorm van een wedstrijd. De etalage die deze fraaie winkelstraat op de ori gineelste wijze siert alsmede de oor spronkelijkste inzending komen voor aardige prijzen in aanmerking. Eén en ander wordt beoor, door een deskundige jury, waarva samenstelling nog nader wordt bv gemaakt. Heeft u dus nog spullen - van pak- m zoveel jes sigaretten tot houten fietsbanden, ïrpen die van «knijpkatten» tot houtvergassers - net name meldt u zich dan even bij één der win keliers van de Nieuwlandstraat, of rechtstreeks bij de voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer A. Jan van Naaicentrum A.J. Jansen, 1.33. 1 rondom ierzijds een soort ten mogelijk Tilburg geen gele- ^ïj v issen kon je je -.rbergen -3, toen minder Ter gelegenheid van verjaardag van Tilburgs bevrijding vinden er in heel de stad uiteenlopende aktiviteiten plaats. Ook de diverse winkeliersverenigingen hebben daarbij hun eigen inbreng. Zo is de winkeliersvereniging Nieuwlandstraat, indachtig haar bij naam van Rue de la Nostalgie, op de gedachte gekomen de etalages van haar leden een tijdelijke face lift in de trant der veertiger jaren te geven: het is de bedoeling de uitstallingen mogelijk t e vullen met voorwer de mensen in die tijd en dan me, ......v gedurende de oorlogsjaren op de één of andere manier gebruikten. Deze voorwerpen zullen dan zoveel mogelijk in een bijbehorende omge ving worden geplaatst. Het is de be- Dan schrijft de gemeente in een brief aan de Blaakbewoners op 30 maart dat de Stichting Tennispark de Blaak een bouwvergunning heeft aan gevraagd om vijf tennisbanen aan de oostzijde van de Blaakboerderij aan te leggen. De gemeente schrijft in diezelf de brief dat zij van plan is medewer king te verlenen aan het voornemen van de stichting. In die brief worden de bewoners gewezen op de plannen die ter visie liggen in het gemeentehuis en het gemeentelijk informatiecentrum en dat er binnen een bepaalde termijn opmerkingen over gemaakt kunnen worden Geweigerd Tot 2 augustus 1984 is het stil tot het moment dat er op die dag een brief door de post bij de Stichting Tennis park de Blaak wordt bezorgd. De in houd van die brief doet de stichting welhaast van kleur verschieten. In die brief staat namelijk te lezen dat de ge meente de door de stichting gevraagde bouwvergunning weigert. Als reden geeft de gemeente op dat de beoogde wijze van beheer van de tennisbanen door de stichting geen open 1 heeft. Derhalve voldoet het f de stichting niet aan het glot stemmingsplan waar immers ken wordt over openbaar groei vordt op 19 stichting is het niet eens met dea Volkshuis- slissing. Zij stelt dat 82% van van je S(jcf1(ing afkomstig Blaak, dat Blaakbewoners Burgemeester en wethouders van Tilburg hebben het gunningenbeleid te gaan aanpassen. De versoepeling komt er kelijker woonvergunningen af gegeven zullen gaan worden, moet zich nog uitspreken over het voornemen van B W. Wel of geen tennisbanen in de Blaak bij boerderij-hofstede de Blaak Dat is de vraag waar Blaakbewoners zich voor gesteld zien. Een groot deel van hen zou wel tennisbanen in hun buurt willen hebben of heeft er geen bezwaar tegen als ze er komen. Uiteraard is de Stichting Tennispark de Blaak helemaal een voorstander van de aanleg van die banen. De voorstanders van aanleg werden tot voor kort gesteund in hun mening door de gemeente Tilburg. De gemeente wees begin 1983 zelfs het gebied aan waar de tennisbanen zouden kunnen komen: nabij boerderij-hofstede de Blaak. Ook merkt wethouder Driessen in mei 1983 op dat het globale bestemmingsplan «de Blaak» zich niet verzet tegen de aanleg van tennisbanen bij de boerderij. Dat gebied is bestemd als openbaar groen en de aanleg van sporterreinen voor het beoefenen van sporten als onder andere tennis, volleybal en basketbal is toegestaan. hebben om lid te worden van de stich ting, dat de tennisbanen wanneer ze niet door de stichting gebruikt worden, door iedereen gehuurd kunnen wor den. Wel een handbalveld Maar wat de stichting het meest on begrijpelijk vindt, is dat er zeer bin nenkort een handbalveld aangelegc gaat worden voor handbalvereniging Volt. Dat mag wel en dat verzet zich blijkbaar niet tegen de bestemming openbaar groen. Nou is het niet zo dat de Stichting Tennispark de Blaak tegen de aanleg van het handbalvel is: de stichting 2 graag een gemengde invulling wall Tennisbanen, een handbalveld en een trapveldje. De stand van zaken wordt door de stichting gekenmerkt als me ten met twee maten: wel een handbal veld voor een buitenwijkse vereniging en geen tennisbanen voor een stichting die voornamelijk bestaat uit bewoners van de Blaak. De gemeente motiveert haar keuze tegenover de bewoners als volgt: «Eind oktober zal het veertig jaar geleden zijn dat Tilburg van de Duitse bezetting werd bevrijd. Hoezeer deze gebeurtenis nog bij talloos velen in het geheugen ligt om de betekenis die voor hun leven had, is overduidelijk stad binnentrekken geworden door de zeer vele plannen en ook wegens de betrokk initiatieven, die spontaan voor de vie- fcen oofc in persoonlijke ring van het veertigste bevrijdingsfeest bevolking van Broekhc werden aangeboden. Daarvan heeft u Om beide feesten ongetwijfeld al zoveel gehoord of gele- met reSpect in de hei zen, dat u met goede verwachtingen den zijn bur"»m“‘«'“ Complicaties Anders dan de overige dorpen rond om Tilburg was er in Oisterwijk wel een relatief grote joodse gemeenschap. Van origine bestond deze uit om streeks veertig leden en in de tweede helft der dertiger jaren waren er nog eens een twintigtal joodse mensen van uit Duitsland gevlucht en in Oisterwijk terecht gekomen. Dit gegeven maakte de toestand tijdens de bezettingsjaren in Oisterwijk tamelijk gecompliceerd: l ten behoeve van onder meer joodse I onderduikers, maar ook van anderen die zich aan de greep van de nazi’s wil- den onttrekken was in Oisterwijk het verzet buitengewoon actief. De fraaie omgeving van bossen, heide en vennen maakte nachtelijke verzetsactiviteiten betrekkelijk gemakkelijk terwijl er in de buitengebieden van Oisterwijk veel boerenfamilies gastvrij hun huis en hof openstelden voor onderduikers. Ook de vele hotels en sommige kloosters - voor zover ze niet in gebruik waren bij de Duitsers, boden vaak een - tijdelijk - onderkomen aan het verzet. De acti viteiten van dat verzet moesten aan de andere kant extra-behoedzaam worden uitgevoerd met het oog op de Zwart Front-fascisten en -symps santen die Oisterwijk telde: in straat waren ze wel te diende hen als potentiële verraders of aangevers te beschouwen. Partizanen in de bossen Het moerassige gebied Oisterwijk maakte anderzijds partizanen -activiteiten waartoe een stad als '“Zl genheid bood. In de bossenJ vrij gemakkelijk dagenlang verberg»1" en tegen het eind van de oorlog, Uu de landelijk gelegen herbergen minder veilig werden als plaats van samen komst voor de ondergrondse strijders, erden er zelfs in de bossen onder- ondse verblijven aangelegd. vele jathi- elke te vinden en men Munitie-opslag j diezelfde bossen hadc sers ook, net als tussen Loon-op-Zand, plaatsen aangei o van 1944, vlak voor de bevrij a Oisterwijk, nog een helse dag in het ven van de bewoners zou veroorzak j de nadering van de geallieerden gingen de Duitsers ertoe over de in Oisterwijk aanwezige munitie per trein naar voor hen veiliger oorden af te voeren: Russische krijgsgevangenen, waarvan er de laatste oorlogsjaren en kele honderden in Oisterwijk te werk ïr" waren gesteld, moeten samen met een aantal opgepakte Oisterwijkers de honderden tonnen explosieven vanuit de bunkers in de bossen overladen op vrachtauto’s, die het gevaarlijke spul op hun beurt overbrachten naar het station. Wagon na wagon werd daar volgestouwd en trein na trein reed ver volgens naar het oosten. De zoveelste trein, met tientallen wagons, die liep van het station tot aan de overweg in de Boxtelseweg, stond op een fraaie zaterdagmiddag, 16 sep tember 1944, volgeladen te wachten op vertrek. Dan komt er, voorafgegaan door een aantal jagers, een eskader Ty- phoon-bommenwerpers overvliegen - ze keren terug, cirkelen een keer over Oisterwijk en laten dan een voor een hun brandbommen vallen op de voor zt vertrek gereedstaande munitietrein de hel breekt los, halve treinwagons worden de lucht in geknald en komen terecht op huizen in de omtrek. Tot op kilometers afstand vliegen brokstuk ken van de trein, de spoorweg en stuk ken ammunitie in het rond. Oisterwijk ligt vrijwel geheel in puin, zeshonderd woningen en andere gebouwen zijn min of meer ernstig beschadigd. Vrij wel geen huis in de verre omtrek heeft nog alle pannen op het dak en alle rui ten in de kozijnen. Plunderingen Een trieste bijkomstigheid is dat in de chaos na de daverende explosies op grote schaal tussen de ruïnes wordt ge plunderd. Miraculeus is echter dat door heel dit inferno: een munitietrein van meei dan vijftig wagons, gebombardeerd en- geëxplodeerd midden in de kom van I het dorp, niet één dodelijk slachtoffei valt te betreuren. Woonruimtewet De woonruimtewet is in 1981 in werking gegaan. Er werd een woon- ruimteverordening getroffen met als doel een zo eerlijk mogelijke verdeling van de beschikbare woonruimte te ver krijgen. Uit een onderzoeksrapport van de gemeente naar de werking van gecentraliseerde inschrijving blijkt nu dat die woonruimteverordening nau welijks effect heeft. De gecentraliseer de inschrijving blijkt wel haar vruch ten af te werpen. Uit het rapport valt op te maken dat er met de invoering van de woonruim teverordening in 1981 eigenlijk niet veel veranderd is. Het effect op de be- zettingsnorm is gering. «Dit komt voornamelijk omdat gebleken is, dat vóór de invoering van de woonruimte verordening woningen ook werden be trokken volgens de huidige bezettings- normen», aldus een voorlichtster van de gemeente. Ook de eis van economische of so ciale woningen vóór en na de invoe ring van de verordening door huishou dens van buiten Tilburg en buiten het stadsgewest zijn ongeveer even groot gebleven in de beide periodes», aldus de gemeentewoordvoerster. Ten aan zien van de huumorm is er sprake van enige verbetering. Die huumorm houdt in dat minimaal 10% van het in komen van de kostwinnaar besteed moet worden aan huur. Huurpercenta- ges beneden de 10% komen na de in voering van de woonruimteverorde ning minder voor dan voor de invoe ring. Soepeler De versoepeling die B W-voor stellen bestaat uit het volgende. Voor koopwoningen zou er geen woonver gunning meer nodig zijn. Voor parti culiere huurwoningen en woningen van woningbouwcorporaties zouden, in geval van eengezinswoningen met een maandelijkse huur die lager is dan 650,- wél woonvergunningen vereist blijven. Alle andere particuliere wo ningen en woningen van bouwcorpo raties in de huursector met een huur die hoger is dan 450,- per maand zouden voortaan betrokken kunnen worden zonder woonvergunning. Als laatste stelt B W voor grote maiso nettes bewoonbaar te stellen voor 2- persoonshuishoudens ongeacht de leeftijd van de bewoners. Het voorstel van B W wc‘J' -- september in de coir vesting en milieu be op 22 oktober in de j De enkele duizenden leden en sympa thisanten van deze fascistische splin terpartij waren voor het overgrote deel in Midden-Brabant te vinden en daar weer voornamelijk in Oisterwijk met ook een flinke afdeling in Tilburg. In Oisterwijk woonde de «leider», Ar nold Meier, een gefortuneerde here- boer die bij de Oisterwijkse bevolking zeer gezien was. Zijn grote aanhang had Meijer niet in de laatste plaats te I danken aan de steun die Zwart Front i had gegeven aan de Tilburgse textiel- staking van 1935: zijn beweging kwam op voor de rechten van de arbeiders maar bleef zich tegelijkertijd koesteren in de schoot der Roomse Moederkerk, die met deze aanhankelijkheid overi gens niet erg gelukkig was. Anti-semitisch Ofschoon Zwart Front aanzienlijk 1 minder Duits-vriendelijk was ingesteld dan de landverraderlijke N.S.B. - die in Midden-Brabant een minimale aan- 1 hang bezat-waren Arnold Meijer en de zijnen volledig genegen, de Duitse overwinning als een voldongen feit te aanvaarden; zij waren niet alleen be reid, onder Duitse supervisie het Ne derlandse volk, samen met bijvoor beeld de Nederlandsche Unie, te rege ren, maar stelden de bezetter zelfs voor, ten behoeve van de strijd tegen de «bolsjevieken» een Nederlands le gioen te leveren. Ook was het Zwart Front openlijk anti-semitisch, niet zo rabiaat als de nazi’s, maar voldoende om de racistische maatregelen van de bezetter zonder afkeuring te bezien. Weg van de 27ste oktober het volledige programma rond 27 ok tober tegemoet zult zien. Tot dit pro gramma horen ook een tentoonstelling en het verschijnen van boeken, die aan de oorlogs- en bevrijdingsdagen van Tilburg zijn gewijd. Uw wijk Broekho ven neemt in die geschiedenis een spe ciale plaats in. Niet alleen wegens het het toen zo verheugende feit, dat de eerste dit geallieerde troepen via Broekhoven de ilijk sta(j binnentrokken maar niet minder ook wegens de betrokkenheid, geble ken ook in persoonlijke daden, van de bevolking van Broekhoven. Om beide feesten te herdenken en m uv herinnering te hou- lurgemeester en wethouders I Duitse inspectie van de leerfabriek. in Oisterijk, in de oorlogsjaren ge- bruikt als Wehrmachts ::~f: gungsheim». (Foto Coll. Vlamincx) srgadering x oor Ruimtel erken voorstel bei legint om i de kantine Ravage bij het Oisterwijkse station na de explosie van een munitietrein op 16 september 1944. (Foto Coll. Vlamincx) De Oisterwijkse fascistenleider Ar- I ■'-•z nold Meijer op een bijeenkomst in jP Tilburg.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 7