DelToju o [fiii isterwij^ Diverse woonvormen in het complex de Vredeburcht Onderhandelingen Beekse Bergen op een laag pitje I DENISSEN - J I 1 K<NTELBERG en de oorspronkelijke bewoners terug in de aandacht rBezorger gevraagd VERF-BEHANG BEHANGMARKT Besterdring 79 sra" >er 1984 - pagina 28 s@ Koerier Oplage: 79.900 ex. r door Paul Vroom I Het hek voor ne Lees verder op biz. 7 vóór 12 uur van 12-17 uur 195,- via tij- orden; r1 013-341630 Goirle de mi- I krijgt. Alle vloeren In een wachttijden en wat u Hoofdkant. 04998 - 99555 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. Verspreidingsburo «Tilburg» Tal. O13-632474 Voor ’n wijk Mahlerstraat - Lijnsheike De contactlens- specialist van den Besterd Donderdag 13 september 1984 28e jaargang nr. 1379 Kom vroeg. Kom op tijd. Want het wordt heel druk. Van 12.00 tot 15.00 staat een hele Kantelvloot klaar. Elke beginner kan gratis proeflessen. Ook vrachtauto. vragen wij voor donderdagmiddag een bezorger Wonende in deze wijk ^Aanmelden Tel. 560593 POLY- TENNIS Hebt U huls-aan-huls verspreldli centraal Brabant, wij verzorgen dit prijzen. Besterdring 85 Tel. 013-359629 klei- i een kende 5OU- it zes laafd andere drie on- loop van 1985 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 De p over ze 1,: ZONNEKUREN ZONNEHEMELS oeo BELLAIR ^Enschotsestraat 133, tel. 422769^ verwachte nadelig naar ons oordeel bij het Jlen van de f te sta ngen traat nog BEGRAFENISONDERNEMING Wilhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 WAAROM DE MENSEN NATURO KURK KOPEN Uitgave. De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer gemc ke W der gene Deze ingen lijven auteur ter van f 1,5 rgen over, nerkt hier- Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. klanten langs de g te voeren. Wel maatregel. Even van de voetgan- id van de irzitter van i knelpunt n lappelijke 1 tr niet tot nat fop- en Schminkartikelen yolan en Grimas. JANSEN, □eweg 257. 430801. WINTERTENNIS 31 weken 16/9 t/m 20/4 650,- 500,- Gemeenschappelijke regeling Niettemin meent Hilvarenbeek dat racht moet worden om als part- -, waarmee de gemeente Tilburg en bestuur van de Beekse Bergen be- sld wordt en Hilvarenbeek zelf, in gemeenschappelijke regeling zo mogelijk tot een eenduidig beleid Waarschijnlijk om het makkelijk onderhoud, dat ze van hun vloerproblemen afzijn en omdat het enige onderhoud om de 3 jaar 'n keer lakken Is, en er daardoor weer voor laren een fijne warme dempende vloer verkregen wordt. Omdat u bij NA TURO eerlijke voorlichting krijgt. Alle vloeren In voorraad, geen wachttijden en wat u over heeft, kan retour. Dat u altijd de benodigde lljmkam en het lakgereedschap gratis krijgt. En omdat mond-op-mond reclame nog altijd het beste Is. Daarom kopen de mensen bij NATURO. rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Feest- f o.a. Kryol Korvelsev Tel. 013/ Zwart Front En dan was er in Oisterwijk Zwart Front. Zwart Front was een door Mussoli ni’s Italiaans fascisme geïnspireerde beweging die in Nederland in het alge meen weinig aanhang heeft gekregen. Kom gratis proef rij lessen op zondag 16 september aan het Tilburgse station. TENNISTRAINING 14 lessen 1 14 lessen 10O,- Inclusief baanhuur Dinsd.- donderd.v.m. 13 lessen 125,- ZONNEHEMELS BRUINKUREN nergens beter en goedkoper Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - Tel. 358630 Bij n overlijden in uw familie, zo wel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over Tevens verzorgen wij de begrafenis sen voor de protestantse begrafenis onderneming. Tel. 42.55.25, b.g.g. 43.33.70 Het interieur van de kerk van St.- Petrus Banden in Oisterwijk na een bombardement op 25 oktober 1944 door de vanuit Moergestel opruk kende B llngen In Tilburg of it tegen concurrerende verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Dood gebloed het de ondehandelingen tussen de gemeen te Tilburg, Hilvarenbeek, het bestuur van de Beekse Bergen, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en de V D is nog steeds weinig bekend. Het heeft er alle schijn van dat de onderhande- lingen stroef lopen en op een laag pitj: zijn gezet. Een CDA-woordvoerdster deelde daarover mee dat de partijen geen aansluiting kunnen vinden met elkaar. Wie weet moeten we er zo langza merhand rekening mee gaan houden dat die onderhandelingen nooit tot een positief resultaat zullen leiden en doodbloeden, zo ze al niet dood ge bloed zijn. Safaripark Ondertussen blijven Tilburg en Hil varenbeek zich beijveren om de Bergen draaiende te houden. Het CDA-Tilburg steunt in grote lijnen de plannen van B W van Tilburg: in grote lijnen zijn ze het eens met elka" Over één zaak zijn deze, van de slechts twee, partijen het niet eens met elkaar. Het CDA vindt dat het safari park voorlopig niet verkleind hoeft te worden. «Daarvoor zijn er te weinig redenen aangevoerd», aldus de woord- voerdster van deze partij. van de Oisterwijkse bevolking uit fa brieksarbeiders (in de Oisterwijks le der- en schoenindustrie, in de houtver werkende nijverheid en natuurlijk, in de Tilburgse textiel). Voor het overige bestond de Oister wijkse beroepsbevolking uit midden standers, mensen die op een of andere manier te maken hadden met het toe ristenwezen en uit forensen die hun werk hadden in Tilburg of nog verder. :r op dit jaar klaar zijn. De rken. derdelen zullen in de rienbu- opgeleverd worden. Kijkdagen Voor de wooneenheden van de ster- flat worden zeer binnenkort kijkdagen gehouden. Die dagen zijn zaterdag 15 u zaterdag 22 september, telkens van 14.00 tot 17.00 u. Als u interesse hebt kijken kost niks. Ook is er van de hele vernieuwde en te vernieuwen Vrede burcht door de afdeling Voorlichting van de gemeente een folder gemaakt. Die folder is te verkrijgen bij het ge meentelijk informatiecentrum op het Stadhuisplein en bij de gemeentelijke woningdienst, Elzenstraat 85 in Til burg. Oproep Winkeliersvereniging Tilburg Centrum wil op 27 oktober een ruilbeurs dan wel tentoonstelling van diverse artikelen uit de bevrij- dingstijd of Tweede Wereldoorlog organiseren. Hiervoor worden tijdens de be- vrijdingsfestiviteiten kramen door T.C. beschikbaar gesteld aan geïn teresseerde verzamelaars (let op: geen handelaren). Voor de meest originele kramen worden prijzen van 250,-, 150,- en 75,- uitgeloofd. Aanmelden: W. Evers, Heuvel straat 82, 5038 A.G. Tilburg. Dit is het drieëndertigste artikel in de serie over de lotgevallen van het Hart van Brabant en zijn be woners gedurende de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Tilburg in de oorlog: een vlag, die overigens de lading niet helemaal dekt, aan gezien het in de bedoeling ligt ook het «oorlogsverleden» van Til- burgs omgeving aan bod te laten komen. «Tilburg in de oorlog» wordt geproduceerd in samenwerking met de Gemeentelijke Archief dienst Uw opmerkingen, aanvullii of persoonlijke bijdragen bli overigens welkom bij de auteu redactie van de Koerier en even eens bij de heren G. Kobes en R. Peeters van de archiefdienst in het Paleis-Raadhuis. In 1960 was de bouw van het bejaar- den-verzorgingstehuis de Vredeburcht klaar en werd het complex betrokken Ook de gemeente Hilvarenbeek heeft haar standpunt bepaald inzake het beleid betreffende de Beekse Ber gen. Daar waar de gemeente Tilburg zich gereserveerd opstelt, toont Hilva renbeek zich royaler. Hilvarenbeek had van Tilburg liever gezien dat de laatste gemeente meer begrip had voor een su- perattractie van 5 miljoen gulden die het bestuur van de Beekse Bergen graag zou willen. Zoals bekend heeft Tilburg een extra-investering miljoen voor de Beekse Berg gemeente Hilvarenbeek mer *r het volgende op: «De kans dat de- nghekken ge- ze 1,5 miljoen zullen dienen te worden kunstwerk en toegevoegd aan het-*“t-J” tussen de kiosk’t Kat- exploitatie-saldo is leentehuis. Volgens reëel.» Hilvarenbeek baseert zich f in de gemeente Til- deze pessimistische verwachting op h om winkelend publiek idee dat die 1,5 miljoen te weinig zulk in de Katterug te lei- zijn om het bezoekersaantal v - lang Beekse Bergen op te krikken of die biliseren. Deze week proberen wij enige informatie te verschaffen over de geschiedenis van Oisterwijk en zijn bewoners gedurende de bezettingstijd. Temidden van de dorpen die Tilburg omringen, neemt Oisterwijk weer een heel eigen plaats in. Om te beginnen beledigt men de rechtgeaarde Oisterwijker door zijn woonplaats als )ver die privatisering die mogelijk «dorp» aan te duiden: ruim 750 jaar geleden, in 1233 verleende de hertog van Bra- uiteindelijk resultaat kan zijn van bant aan Oisterwijk stedelijke rechten. Ais hoofdplaats van het westelijke «kwar tier» van de Meierij was Oisterwijk in die late middeleeuwen een belangrijk admi nistratief en economisch centrum, het belangrijkste van de contreien tussen Den Bosch en Breda. HOOGERS OPTIEK OOGMEET- KUNDIGEN KONTAKTLENS- SPECIALISTEN BESTERDPLEIN 31 anderende omstandigheden. Niet voor niets ook wil Tilburg privatisering van de Beekse Bergen zoveel mogelijk Sti muleren. Oefen- en werkruimte In 1984 werd gestart met de verbe wing. De Vredeburcht bestaat uit bouwonderdelen die alle gehandha, blijven. In die onderdelen komen één- en tweepersoonseenheden, woninger voor gezinnen en clusters wooneenhe den voor woongroepen. Ook komen er wooneenheden voor studenten, waar onder speciale voor studenten van het conservatorium en van Tehatex/beel- dende kunst. Voor hen zullen er spe ciale oefen- en werkruimtes gemaakt worden. Voor bejaarden zal er in de Vredeburcht ook plaats zijn en twee wooneenheden zullen bestemd worden voor rolstoelgebruikers. De wooneenheden die op de begane grond liggen, zullen over een eigen tuintje kunnen beschikken, een enkele daargelaten. Ook zal er voldoende par keergelegenheid zijn. De sterflat zal deze maand opgele verd worden. Dan zal omstreeks no vember van dit jaar het stuk vol wat parallel aan de Dr. Ahausstr ligt. De voormalige kapel zal ook i door bejaarden. Tot 1980 behield het deze functie. Toen bleek namelijk dat de Vredeburcht als bejaarden-verzor gingscentrum niet langer meer voldeed aan de daarvoor geldende normen die in twintig jaar tijd flink veranderd wa ren. De gemeente besloot toen elders in de stad een bejaardentehuis te bou wen en wel in Goirke Hasselt, de Herdgang genaamd. In 1981 kon dat gebouw in gebruik genomen worden. De bewoners van de Herdgang hebben vorige week een notitie het licht laten zien waarin zij duidelijk maken hoe het staat met hun financiën. Dit klinkt mogelijk een beetje raar, maar de in houd van de notitie is verre van raar. In de notitie wordt op een koele en overzichtelijke wijze uitgelegd dat de Op woonlasten voor de bewoners van ver- en zorgingstehuis de Herdgang te hoog bejat geworden zijn. Zo betaalt een alleen- ginp< staande flatbewoner in de Herdgang aan kale huur, servicekosten en 3% huurverhoging een bedrag van ƒ921,22. Daar gaat een maximale huursubsidie van ƒ410,- vanaf, zodat er een te betalen bedrag overblijft van ƒ511,22. Daarbij moeten worden op geteld een bedrag voor algemene kos ten voor levensonderhoud van 432,-, een bedrag van ƒ237,25 voor andere vaste lasten en een bedrag van ƒ7,- voor onroerend goedbelasting. f bij elkaar komt men dan uit op een be drag van 1187,47 wat aan uitgaven te noteren valt. Daar staat echter maar een besteedbaar inkomen tegenover van 1009,-, een tekort derhalve van 178,47. Gevolgen Een gevolg van dit tekort, dat zeker geen voorbeeld is van de bekende speld uit de hooiberg, is dat steeds meer ouderen gaan bezuinigen op voe ding door minder warme maaltijden te bestellen of klaar te maken. Een ander gevolg is dat ouderen gaan bezuinigen In die notitie wordt verder gesteld dat er nog meer gevaren dreigen zoals een eventuele verdere korting Op de W.A.O. met ingang van 1 januari 1985 een spoedig te verwachten op schoning van de servicekosten bij bere kening van individuele huursubsidie de kans dat de eigen bijdrage voor de extramurale zorgverlening (gezinszorg en kruisvereniging) wordt verhoogd en de kans dat de woonlasten verder zul len stijgen door het duurder worden van gas en water. Beslist dus geen rozegeur en mane schijn voor de oorspronkelijke bewo ners van de Vredeburcht en illustratief voor vergelijkbare bevolkingsgroepen in Tilburg en Nederland. Mogelijkheden Nu terug naar de vernieuwde Vrede burcht. Toen de bejaarden verhuisd waren naar de Herdgang, stond het ge bouw leeg. Bouwtechnisch was er het gebouw nog niets aan te merk De gemeente gaf enkele architect ro’s opdracht eens te bekijken of de Vredeburcht na een verbouwing woon ruimte kon bieden aan verschillende mensen. Uit de bevindingen van de ar chitecten bleek dat zoiets zeer wel mo gelijk was. Toen konden er plannen ontwikkeld worden met toekomstige bewoners. het park Onlangs zijn er dran^ plaatst voor het groen, het 1 het doorgangetje tussen tebelleke en het geme* een woordvoerster van burg is dit gedaan om w langs de winkels ir den. De Federatie Economisch Belang zou een verzoek tot plaatsing van die hekken gedaan hebben bij wethouder Lambers. Die heeft met een zogenaamd gemandateerd besluit de Dienst Publie- ke Werken opdracht gegeven tot de eer- er getn toemde maatregel. ners, wi e maatregel vormt voorlopig het het f sluitstuk van een stukje openbaar terrein doel wat eerst een gewone doorgang was. Al- een c thans tot 1977. Toen zijn eraan de zuid- veel r___o„ u en noordzijde van de doorgang door biel- te komen. zen omgeven bloembakken geplaatst. Kortom, gebonden door de gemeen- Waarom dat gebeurde is niet duidelijk, schappelijke regeling wenst Hilvaren- misschien om al meer klanten langs de beek niet dwars te gaan liggen of als winkels in de Katterug te voeren. Wel dwarsligger betiteld te worden. was dit een tijdelijke maatregel. Even Het is ook die gemeenschappelijke tijdelijk als de sluiting van de voetgan- regeling die de heer J. Melis, momen- gerstunnel toen nog was. teel nog bestuurslid van de Beekse In een brief van de gemeente van 5 Bergen en fractievoorzitter van het Til- december 1977 aan iemand die hier vra- burgse CDA, als een knelpunt noemt. gen over gesteld had, staat het volgende De gemeenschappelijke regeling te lezen: «De afsluiting van de doorgang maakt het blijkbaar niet tot nauwelijks door het ten oosten van het stadhuis ge- mogelijk adequaat te reageren op ver- legen parkje is slechts van tijdelijke aard. Zodra de voetgangerstunnel onder de Paleisring weer opengesteld wordt, zal de bedoelde afsluiting ongedaan wor den gemaakt». Nu is het wel zo dat de voetgangers tunnel voorgoed gesloten blijft, maar het blijft ook een feit dat de afsluiting van de doorgang slechts van tijdelijke aard zou zijn, zoals uit het eerder geciteerde op te maken valt. Hoe gaat het verder? In 1981 spreekt de gemeente niet lan ger meer van een doorgang maar van een parkje. Uit een brief van Publieke Werken van 21 december 1981 komt dit fragment: «Gezien de inrichting van het parkje is het niet gewenst van zuid naar noord een doorgang te maken, omdat dan een rechtstreekse toegang ontstaat naar de verplaatste fietsenstalling aan de oostzijde van het stadhuis». De doorgang is van doorgang, via tij delijke afsluiting een parkje geworden; een beschutte ruimte. Om die beschutte ruimte voor rustverstorende inbreuken te behoeden zal er dus geen vrije doorgang aan de noord- en zuidzijde meer ge maakt worden, er is wel een opening aan de oostkant van de beschutte ruimte. De gemeente heeft nog verdere plan nen met het bewuste gebied. In de toe komst zal namelijk de fietsenstalling bij het parkje uitgebreid gaan worden. Mo gelijk zal het een bewaakte fietsenstal ling worden. Wanneer dat gaat gebeu ren, is nog niet bekend bij de gemeente. Een doorgang, bielzen bloembakken, een parkje, en nu fraai ogende drang hekken ervoor zodat er geen mogelijk heid meer bestaat om achterlangs de kiosk te lopen: van doorgang naar geen doorgang. Maar wat gebeurt er nu als u besluit een hek bij u voor het huis te plaatsen met het doel de voorbijgangers niet meer langs uw deur te laten lopen? U verspert dan de openbare weg, de vrije doorgang wordt belemmerd. Dat mag niet. U zult het hek moeten verwijderen. Stel je voor dat zoiets kon; het hek zou toch van de dam zijn! Nee, het hek blijft op de dam en voor de zuidzijde van het parkje. U bent im mers de gemeente niet en de gemeente is u niet. De één mag een koe stelen en de ander mag niet over het hek kijken. U loopt voortaan langs de Katterug. t Na de vrede van Munster in 1648, rhande- waarbij de rol van noordelijk Brabant agpiye voor eeuwen werd teruggebracht tot een van lijdzaamheid, kende Oister wijk een periode van diep verval, maar met sinds ongeveer 1850 begon het aan een nieuwe bloeiperiode dank zij de belangrijke lede schoenindustrie. Vanaf het begin van deze eeuw voegde het natuurschoon in de omgeving een belangrijk element toe aan het bestaan van Oisterwijk: het element van de toeristische attrac tie die de Parel van Brabant steeds meer werd. De lotgevallen van Oisterwijk in de Beekse oorlog leveren ruim voldoende stof voor menig avontuurlijk jongensboek, zij het dat de gebeurtenissen bepaald niet plaatsvonden ter verstrooiing van lkaar. sensatiebeluste toeschouwers, maar s vele wel degelijk «menens» waren. In Oisterwijk waren door omstandighe den een aantal elementen aanwezig die de oorlogsjaren hier gevaarlijker en af wisselender maakten dan, bijvoor beeld, in Tilburg zelf. Iedereen kent iedereen Ook Oisterwijk vormde een vrij 1 5 dorps(stads-)gemeenschap van paar duizend zielen. Ook hier dus iedereen iedereen. Naast een be trekkelijk gering percentage boeren en landarbeiders bestond bijna driekwart Diverse woonvormen in het complex de Vredeburcht en de oorspronkelijke be woners in nood. Het voormalige bejaardentehuis Vredeburcht aan de Ringbaan West nadert het einde van zijn nieuwe bestemming. Het gebouw wordt in opdracht van de gemeen te Tilburg getransformeerd tot woonruimte voor gezinnen, alleenstaanden, bejaar den, studenten en gehandicapten. Woongroepen zuilen ook een plaats kunnen vin den in de vernieuwde Vredeburcht. In totaal komen er 219 woningen die verdeeld zijn over zes bouwblokken. De woningen zullen verhuurd gaan worden door de ge meentelijke woningdienst en de eerste zullen deze maand nog opgeleverd worden. vervoerskosten, de krant afzeggen lidmaatschappen opzeggen van de jaardenbond en ontspanningsvereni gingen. Isolement is hier weer het ge volg van. Een ander gevolg van de hoge woonlasten is dat er een wijziging aan het ontstaan is in het opnamebeleid van verzorgingstehuizen. De meer draagkrachtigen gaan in meerdere ma te profiteren van een algemene voor ziening als een verzorgingstehuis, zo merken de bewoners van de Herdgang in hun notitie op. Alles Nog meer gevaren en

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1