Nieuwe studenten in Tilburg 91 1 I W SF T59 M9 ^4 lilvaren 7 wfesï as: “r ■■K Stadsschouwburg/Kultureel Seutnun klaar voor het nieuwe theaterseizoen Eerste paal geslagen nieuwe brandweerkazerne a ML T VERF-BEHANG BEHANGMARKT Besterdring 79 Groot onderhoud ■Bi Koerier lis 1984-pagina 22 Oplage: 79.550 ex. Oproep aan Ongeriefs- vergoeding ïnd. royal, Zie pcgfe: Zwembad Friezenlaan langer open Abonnementen Vrijdag en zaterdag jm- tel. 13-359629 REMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. >AN louden ende Letteren i iet dus voor sti De Duitsers trekken Beek binnen. Mei 1940. Paul van Vliet komt met een gloednieu we one-man-show. i administratie: )A Tilburg Bolussen 5 halen 4 betalen V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar WMEGEM Til- dat geldv. den i maant 15.30 mk ikoos of zik j 18 augustus -- .560.000,-. ontwerp i Heerkens-vai rechtstreekse verkc worden op maat ge dubbele dichting te vragen geen onder Renoveer en isoleer voor eens en altijd J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Hebt U huls-aan-huls verspreldii centraal Brabant, wij verzorgen dit prijzen. Verspreidingsburo «Tilburg» Tal. 013-632474 Redactie-advertentie-afdeling en a N.S. Plein 14 - 5014 Dl Tel. 013 430783 430898 Stuitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. e geven van Tilburg dit llngen In Tilburg of it tegen concurrerende rig jas risten) jaar 5. eerste; dit jaa hetzelf eerst 105 i Letteren gaat nu voor het tweede j^ar draaien met beduidend minder studenten dan het jaar daarvoor. De Hogeschool heeft daar als verkla~“* voor dat het perspectief op een baan in die richting minder is dan bij andere richtingen. Ook zou volgens de Hoge school meespelen dat de tweede fase koop at fabriek jemaakt tegen tocht lgende spor pgeno- er 1< studie ven. 1 een mentenseries samenges kunt u kiezen uit drit Burg. Jansenstraat 52-56 Tilburg 013-683911 loger Beroepsont Intro-*—- Uit het programma voor het kon de seizoen heeft de schouwburg-di tie weer een aantal aantrekkelijke abonnementenseries samengesteld. Dit seizoen kunt u kiezen uit drie Keuze- De gemeente Tilburg gaat voor groot onderhoud bedragen beschikbaar stellen van 500,- a 1.000,- voor o.a. vloerbedekking cn wandbekleding, enz. NK naturo kurk heeft hiervoor al een complete naturo kurkvloer waar u jaaaren plezier van heeft. Laat U vrijblijvend vakkundig voorlichten door de naturo kurkexperts Besterdring 65 ZONNEHEMELS BRUINKUREN nergens beter en goedkoper Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - Tel. 358630 In het kader van de opening van het nieuwe seizoen organiseert Stads schouwburg/Kul tureel Sentrum voor de derde keer een tentprojekt van het Kollektief Internationale Nieuwe Scè ne in Tilburg. Dit befaamde Vlaamse toneelgezelschap zal van dinsdag 11 tot en met zondag 16 september in de - eigen theatertent iedere avond om <7 - 20.30 uur de voorstelling «Wij betalen A niet» van Dario Fo spelen. Die thea- k tertent zal opgebouwd worden op Evenemententerrein ’t Laar. agere dit jaar Tilburg zullen bevolken valt slechts bij benaderir 6.000 studenten die Wetenschappelijk Onderwijs g»«" I augustus tot en met zondag 26 augustus organiseer uv studenten. Naar verwachting zal de oplevering in april van het volgend jaar plaatsvinden. De ingebruikname is gepland in augustus van dat jaar. De nieuwe kazerne gaat in de plaats komen van de kazerne aan de Capucij- nenstraat. In het najaar zal begonnen worden met de bouw van de «uitrukgara- ge» en de werkplaatsen. In het voorjaar zal er een oefenterrein aangelegd wor den. De kosten van de nieuwbouw komen te liggen op een bedrag van 7.560.000,-. Architektenbureau Bedaux en Geelen bv is verantwoordelijk voor het ontwerp en de uitvoering is in handen van aannemingsbedrijf maatschappij in Bavel uit Tilburg. Afgelopen maandag heeft bui geslagen voor de nieuwe brands Fabrieksstraat Noordhoekring. laarzen aan en een oranje helm hete zon deze officiële daad. bij de Katholieke Hogeschool Tilburg, bij de Katholieke Leergangen, bij het H.T.S., bij de Ver- keersacademie en bij de Academie voor Mens-Arbeid. Andere onderwijs instituten werden ook benaderd maar konden geen gegevens verstrekken of waren niet bereikbaar. cnauering aan te geven. Ruw geschat, komt gaan volgen en Hoger Beroepsonderwijs, eert de Tilburgse Introductie commissie enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in elke kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis verschijnt in geheel Tilburg Golrle, Ril, Loon op Zand, Ud<. Berkel Enschot, Olsten'ijl:, Moergestel an Hllvarenbcct Bij het schrijven van deze afleve ring is gebruik gemaakt van het in 1983 verschenen boek «Hilvaren- beek 1940-1945», door Kees van Kemenade. Dit boek is verkrijgbaar bij uw boekhandelaar. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dlr. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Bee' abonnementen en een tiental kleine abonnementenseries. Die keuze-abon- nementen bestaan uit ongeveer veertig voorstellingen waaruit u er zes of tien kunt kiezen. De kleine abonnementen series bestaan steeds uit vier soortgelij ke voorstellingen. Belangrijk nieuws voor de bezoekers van de Activiteiten in de schouwburg zaal is verder, dat met ingang van het nieuwe seizoen de service-kosten, die normaal bovenop de toegangsprijzen kwamen, zijn afgeschaft. Die service kosten zitten voortaan in de toegangs prijs, wat niet betekent dat die toe gangsprijzen sterk verhoogd zijn. Inte gendeel. In het algemeen zijn die prij zen gelijk gebleven aan die van het vo rige seizoen. Nieuw dit seizoen is ook de uitbreiding van d“ kortingsmoge lijkheden voor paspoorthouders. Zij krijgen nu voortaan op alle rangen re- duksie (ook op de laagste rang) bij na genoeg alle voorstellingen, die in het schouwburgkompleks plaatsvinden. Een opsomming van de voorstellin gen, die het komende seizoen in de schouwburg-zaal zullen plaatsvinden, zou teveel ruimte vergen. Daarom een greep uit het programma: nagenoeg al le voorstellingen van de grote Neder landse toneelgezelschappen Globe, Pu- bliekstheater, Nieuwe Komedie, RO Theater en De Appel en bovendien en kele Belgische toneelgroepen. Een groot aantal toneelstukken met beken de Nederlandse akteurs en aktrices in de hoofdrollen zoals Mary Dressel- huys, Jeroen Krabbé, Ton van Duin hoven, Jasperina de Jong, Luc Lutz, André van den Heuvel, enz. enz. Nieu we programma’s van kabaretiers en kabaretières zoals Toon Hermans, Ur- banus, Seth Gaaikema, Martine Bijl, Tineke Schouten, Gerard Cox, Rients Gratama, Robert Paul, Robert Long, Paul van Vliet en André van Duin. Twee geweldige musicals: «Evenaar» van en met Jos Brink en «Ping van Annie M.G. Schmidt. Folk programma’s uit o.a. Cura ilië. Alle belangrijke ball w Nederlands Danstheater, het Na- lale Ballet en het beroemde ballet van de Opera van Lyon. Een groot aantal hedendaagse dans- en bewe- gingsgroepen zoals Stichting Danspro- duktie, bewegingsgroep Bart Stuyf, Anne Teresa de Keersmaeker, Dansers Collectief, enz. enz. Leas verder op blz. 13 Nog twee weken en dan begint het nieuwe theaterseizoen van Stadsschouw burg/Kultureel Sentrum Tilburg. Een goede reden om eens te kijken wat er zo al veranderd is en welke aktiviteiten de inwoners van Tilburg en de omliggende plaatsen het komende jaar kunnen verwachten van deze kulturele voorziening. Zoals de laatste jaren gebruikelijk, zijn er rond de opening van het nieuwe sei zoen weer enkele manifestaties georganiseerd. Op zondag 9 september zal er een «Open Huis» plaats vinden in het schouwburgkompleks. Gedurende de hele mid dag zullen er in alle ruimtes en zalen van de schoi aktiviteiten plaatsvinden: schouwburg-zaal, studio-zaal, filmhuis, ekspositie- ruimtes, kunstuitleen, het kaffee en de video-hoek. Nieuwe Scène Over prognoses en introduktie onderwijsstad bij uitstek. Aan het begin van ieder studiejaar merken we daar in de stad weer alles van. De lenten worden geïntroduceerd, zoals dat tegenwoordig heet, in het nieuwe studieleven. Die introductie gaat vaak idig en feestelijk en levert zo nu en dan amusante situaties op. Wat te denken van nieuwejaarsstudenten en -stu- slechts minimaal gekleed, trachtend een zo lang mogelijk lint van kledingstukken te leggen? Gelukkig hebben ze urgemeester Letschert van Tilburg de eerste paal iweerkazeme die zal verrijzen op de hoek van de Gekleed in een gele plastic werkjas, met rubber lm op het hoofd verrichtte onze burgervader in een In het algemeen is men geneigd, het Zo nam Hilvarenbeek, alleen al lot van dorpelingen en vooral dat van door zijn ligging een zeer speciale posi- boeren gedurende de bezetting, als tie in. Enerzijds een dorp, met tijdens buitengewoon gunstig te beoordelen in de oorlog ruim vierduizend inwoners, vergelijking met dat van stedelingen. dat een grote aantrekkingskracht uit- A1 mag deze veronderstelling in gro- oefende op het acht kilometer noorde- te lijnen juist zijn, dat neemt niet weg lijker gelegen Tilburg met haar inwo dat de situatie van dorp tot dorp zeer nertal van meer dan honderdduizend, verschilde. Lees verder op blz. 7 Tilburg is een nieuwe stade zeer uitbund dentes nog mooi weer! Hoeveel nieuwe studenten er men op een aantal van ongeveer Vanaf vandaag, donderdag 23 lerlei aktiviteiten voor de nieuwe st lingen verstrekken zeker nog niet spra ke van een terugloop. Bij sommige in stellingen komen er dit jaar wat meer eerstejaars en bij andere wat minder. Daarbij zijn de cijfers betreffende het studiejaar 1984/1985 zeker niet defini tief. Nog steeds komen er bij onder wijsinstellingen aanmeldingen binnen, zodat de exacte getallen nog niet te ge ven zijn. Om u Zwembad Friezenlaan blijft min stens een week langer open. Officieel zou het openluchtzwembad na zondag Hermans, Ur- 26 augustus gesloten zijn. In de week Martine Bijl, daarna moet het bad echter nog ge deeltelijk openblijven voor de zwem- vierdaagse van maandag 27 tot en met vrijdag 31 augustus. Ook recreatie- zwemmers kunnen daar terecht. ig Pong» In verband met de zwemvierdaagse jlkloristi- gelden in die week andere openingstij- racao en den voor het recreatief zwemmen: lletgroe- maandag 27 augustus van 10.00 tot xt ,r uuf jjjusjjag 28 tot en met vrij dag 31 augustus van 10.00 tot 16.00 uur en zaterdag 1 cn zondag 2 septem ber van 10.00 tot 18.00 uur. Indien de weersverwachting voor de daaropvol gende week nog steeds gunstig is, dan zal uiterlijk donderdag 30 augustus het besluit werden genomen of het zwer bad nog een week langer open blijft. Dit is het dertigste artikel in de serie over de lotgevallen van het Hart van Brabant en zijn bewo ners gedurende de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Tilburg in de oorlog: een vlag, die overigens de lading niet helemaal dekt, aan gezien het in de bedoeling ligt ook het «oorlogsverleden» van Til- burgs omgeving aan bod te laten komen. «Tilburg in de oorlog» wordt geproduceerd in samenwerking met de Gemeentelijke Archief dienst. Uw opmerkingen, aanvullingen of persoonlijke bijdragen blijven overigens welkom bij de auteur ter redactie van de Koerier en even eens bij de heren G. Kobes en R. Peeters van de archiefdienst in het Paleis-Raadhuis. Burgemeester en wethouders van burg willen op 3 september in de meenteraad een voorstel bespreken gaat over ongeriefsvergoeding bij groot onderhoud. Tilburg gaat er prat op als eerste gemeente in Nederland te komen met een dergelijke vergoeding. Die ver goeding zal tussen de f500,- en de f 1000,- gaan bedragen, afhankelijk van de mate van ongerief die de bewoners van de woningen waar groot onderhoud bij gepleegd wordt, ondervinden. Die mate van ongerief is vertaald in een per centage van de investering voor onder houdswerkzaamheden binnen de woning. Dat percentage is gesteld op 5 en resul teert in een minimale ongeriefsvergoe ding van f500,- en een maximale onge riefsvergoeding van f1000,-. In totaal zal het gaan om zo’n 900 woningen en daarmee is een bedrag wat aan vergoe dingen uitgekeerd zal worden, gemoeid van ongeveer f522.500,-. Die woningen zijn in eigendom van de gemeentelijke woningdienst en van woningbouwvereni gingen. De regeling-geldt niet voor parti- kuliere woningen. De regeling gaat gel den voor die complexen woningen waar voor de gunning voor groot onderhoud heeft plaatsgevonden tussen 1-12-1983 en 1-1-1985 en minimaal een bedrag van f5.000,- omvat. Deze regeling loopt vooruit op een landelijke regeling die naar verwachting zal ingaan per 1 januari 1985 en onder de verantwoordelijkheid van het ministe rie van Volkshuisvesting komt te vallen. Wie goed doet, goed ontmoet, zo is het spreekwoord. In dit geval gaat dat niet helemaal op. Het voorstel van B&W vindt niet overal in Tilburg evenveel begrip en waardering als waar het college wellicht op gehoopt heeft. Vanuit de overleggroep van betrokken bewoners en de gemeen telijke woningdienst zijn van de zijde van de bewoners zeer kritische geluiden te horen. De voorgestelde ongeriefsver goeding wordt afgedaan als een fooi en er is kritiek op de willekeurige grens, met name de ondergrens van 1-12-1983. Het lijkt er inderdaad op dat er geen harde argumenten aan te voeren zijn om die kritiek te ontzenuwen. Zowel het percentage als de datum, 1-12-1983, zijn vrij willekeurig gekozen. Het uitgangs punt is in elk geval niet geweest het be drag wat de gemeente er voor over heeft (al zal dat wel meegespeeld hebben). Dat bedrag zal overigens uit de overschotten van de stadsvernieuwingsgeldenpot be taald worden. De regeling moet volgens de verant woordelijke wethouder van Hassel ge zien worden als een geste naar Tilburgse bewoners die het steeds moeilijker krij gen met de stijgende woonlasten. Een aantal bewoners van woningen die in aanmerking komen voor groot on derhoud heeft te kennen gegeven vanwe ge de fooi het groot onderhoud niet toe te staan. Toch heeft de verhuurder een on derhoudsplicht die vastgelegd is in het Burgerlijk Wetboek. Daarin is onder meer te lezen dat de huurder «dringende reparaties moet gedogen, welke onge makken hem hierdoor ook worden ver oorzaakt». «In het uiterste, onprettige geval zul len we, als bewoners blijven weigeren, juridische stappen ondernemen», aldus wethouder van Hassel. onze lezers Vanaf deze week besteden wij m deze reeks ook aandacht aan de lotgevallen van Riel, Goirle, Hilva renbeek, Moergestel, Oisterwijk, Udenhout, Berkel-Enschot en Loon-op-Zand tijdens de Tweede Wereldoorlog. Wij vragen dan ook onze lezers in «de dorpen» of daarbuiten die materiaal hiervoor bezitten, ons dit tijdelijk te willen afstaan. Reacties - liefst schriftelijk - zijn welkom bij de auteur, op de re dactie van de Tilburgse Koerier. loezeer het ook in tegenspraak lijkt met de vredige rust, die de landelijke om geving van Tilburg uitstraalt, toch is de streek rondom het Hart van Brabant even min aan het geweld der Teutoonse bezetting ontkomen als de rest van Nederland. Natuurlijk waren de omstandigheden waaronder de dorpsmensen de oorlogs jaren moesten zien door te komen, wel anders dan die welke de Tilburgers te ver duren hadden. In het kader “■•"e seizoen urg/K keer betreffende Letteren nog niet duide is en het dus voor studenten ondui lijk is waar ze aan gaan beginnen. Hogeschoolstad Onderwijs in Tilburg is onderwijs in een stad waar men voor veel terecht kan op dat gebied. In de dertiger jaren Daarbij zijn de cijfers betreffende het Katholieke Leergangen S-ESSEs -S-SSE den zouden verwerven. Daarvoor al zodat de exalte getallen nof niet te ge- S P™8™' werd in 1918 door Dr. H. Moller een ven zijn. 8 8 sesJkonden opgeven. He £j zo. Daarmee was Tilburg een hogeschool- Leergangen, bij hetH.T.S., bij de Ver ff o hi slad geworden. tarfaeaW en bij de /Ldemie Geen .eruglnop ^w^ooE^^r Zoals bijna iedereen weet, lopen de Warennie^berakbaarS slu4enten ingeschreven. Ruim 930 leerlingenaantallen op de lagere en de daarvan zijn er dit jaar voor het eerst, middelbare scholen aanzienlijk terug. <z Vorig studiejaar waren er in totaal bij Bij het Wetenschappelijk en Hoger Be- Katholieke Hogeschool de deeltijd MO-cpleidingen 4.342 stu- roepsonderwijs is dat nog niet het ge- Tilburg den ten ingeschreven waarvan 1.159 val. De klap wordt daar pas over enke- eerstejaars. Ie jaren verwacht. En inderdaad is uit Op de Katholieke Hogeschool Til- Aan de Academie voor Beeldende de cijfers die diverse onderwijsinstel- burg zijn tot nu toe in totaal, inklusief Vorming zijn er dit studiejaar bij de de nieuwe eerstejaars, 6.180 studenten dagopleiding en bij de deekijdoplei- ingeschreven. Dat is een stijging ten ding nu 530 studenten ingeschreven, opzichte van vorig jaar met 200 stu- Het aandeel eerstejaars daarin be denten. Van die ongeveer 6.200 stu- draagt 115. Het vorig studiejaar waren denten zijn er 4.500 van het mannelij- die cijfers respectievelijk 599 en 164. ke geslacht en 1.700 van het vrouwelij- De Academie voor Lichamelijke ke geslacht. Dit studiejaar, 1984/1985, Opvoeding, ook een onderdeel van de komen er op de Hogeschool 1.420 Katholieke Leergangen zal dit jaar 570 nieuwe studenten, dat zijn er ongeveer studenten herbergen. Daarvan zijn er 40 meer als vorig jaar. 131 nieuwe eerstejaars. Het vorig stu- Uitgesplitst naar de verschillende diejaar studeerden er 565 toekomstige faculteiten levert dat het volgende sportleraren aan de K.A.L.O. waarvan beeld op. Economie (waarin opgeno- er 164 eerstejaars waren, men de afdeling bestuurlijke informa- Bij het Mollerinstituut staan er dit fiekunde): dit studiejaar 425 nieuwe studiejaar 2.750 studenten ingeschre- studenten, vorig jaar 437. Econome- ven. Het aandeel van de nieuwejaars trie: dit jaar 85 nieuwe studenten, vo- ligt op 542 studenten. Het vorig stu- rig jaar 50. Rechtsgeleerdheid (de ju- diejaar waren de cijfers respectievelijk :n): dit jaar 600 eerstejaars, vorig 2.834 en 658. 550. Sociologie: dit jaar 75 nieuwe Aan de opleidingen voor Handels- tejaars, vorig jaar 80. Psychologie: wetenschappen staan dit jaar 1.200 jaar 165 nieuwelingen, vorig jaar studenten ingeschreven; het vorig stu- clfde. Letteren: dit jaar 70 nieuwe diejaar waren er dat 1.241. Nadere ge- stejaars terwijl er dat vorig jaar nog gevens over eerstejaars ontbreken. waren. De opleidingen voor Speciaal On derwijs van de Katholieke Leergangen zullen dit studiejaar onderdak bieden aan 1.050 studenten; 560 studenten laring zullen daar dit jaar voor het eerst ver- lan in schijnen. De getallen van het vorig stu- J‘ diejaar liggen respectievelijk op 1.182 Lees verder op blz. 7 d(M>r Paul Vroom nk

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1