Bij Mobil valt u dit weekeind óók in de prijzen als u geen prijswinnaar bent! FE Ambitieus plan voor tientallen arbeidsplaatsen Tilburg in de oorlog ■r door Pau| Vroom 11 en 12 augustus in Zundert Twee dagen kunst en kuituur uur 8.97 ?IJF De sterkste man ter wereld 80, bent u bij de tijd? fE KLÖKKENHAL tilburg, korvelseweg 155a,-t.o. rabo en door de poort, tel. 013-436884 Autourde Vincent» Kom naar het nieuwe self-service station van Mobil! DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 9 augustus 1984 - pagina 7 1984-pagina 6 Vervolg van blz. 1 97 l TYS r lur ir Tilburg >bby! ven. In recreatiepark Beekse Bergen: lag de- a ibach- ge- van ver de jpel. treden voor een v T.IJ.S.C. Hun clubinsigne baar in 3-2-1 jes hadden l zich hun 3 om )rmd presenteren waar- uivteit en specia- t de NVB-be- ceeper en aan- stus om 13.30 uur. Op door tot ,ot 24.00 gehouden t Markt- js- en forma- elling kunstem s over 1 Stichting telefoon 01696-2371- dan weet u dat wij prima klokken hebben en groe- i het pu- jn er in vijf ten- een gro- v overhandigt Willem Il-ke voerder. Het Colle van Bestuur van de Katho lieke Hogeschool Tilburg heeft de mi- van de nister van Onderwijs en wetenschappen vorige week een rapport aangeboden waarin concrete voorstellen worden ge daan die kunnen leiden tot het ontstaan van een belangrijk aantal nieuwe ar beidsplaatsen. rugvlogen bommenla te hebben Voor deze aflevering is o.m. ge bruik gemaakt van: - voetbal in de oorlog, bijlage bij Vrij Neder land, 5 mei 1979. - Wielrenners in de oorlog, idem. 19 mei 1979. Karei Lotsy ker aan de l rintig beeldende kunstenaars t-Brabant hun werken zullen :hroef herbergt van de Foto- jertigtal foto’s i Zundert. s is er een buitententoon- het kader van Autour de jericht. In dat kader kan -rtigtal staketsels aanschou- s Udenaar Anton Versteeg zwijgen. Voor het komend weekeinde dus óp naar het Mobil station! Ook niet-prijswinnaars vallen bij Mobil in de prijzen! Als u bij Mobil tankt, valt u altijd in de prijzen. Omdat Mobil beter is voor u en uw auto. Mobil brandstoffen bieden u evenals Mobil smeer middelen pure merkkwaliteit voor de laagste prijs. Wij rekenen dus graag opuw komst naar ons grote station aan 11/1 11 de Ringbaan-Oost. I v I 11 Ringbaan-Oost 116 tietechnologie en informatieverzorging een belangrijk grotere plaats te geven in het scala van opleidingsmogelijkhe den van de KHT. Cor Wals en Kees Pellenaars behoorden tot de Nederlandse wielrenners die triomfen vierden in het Derde Rijk. GoalBert van Ierland heeft ge scoord tijdens de bekerfinale van 1944. Willem II-Groene Ster (9-2). Evert Grifhorst heeft het nakijken. ir de Vincent presenteert dit jm een uniek kc"*17“ 1 de diverse podia. lag zijn het Poppentheater :n en het clownsduo De Filmprogramma Voor het eerst kent Autour de Vin cent ook een filmprogramma. In een speciale cinema-akkommódatie zullen overdag films worden vertoond uit het alternatieve en betere filmcircuit. «Informatisering» van Tilburgse wetenschappen ege on als het weer was hervat nemer aan als men ge- terwijl signaal klonk «aanhi it waarop de land te- igeland, na hun boven Duitsland kamermuziek zullen Tentoonstellingen j t-~~- In het kader van Autour de Vincent tijdelijke) zullen vijf tentoonstellingen te bezoe- zullen de 1 heaterprogramma ken Op de eerste plaats is dat de Autour de Vincent presenteert dit expositie in de hal van het Zundertse ieve versie worden ge- jaar wederom een uniek kontinue pro- gemeentehuis aan de Markt, waar gramma op de diverse podia. 1 Op zaterdag *--* -v- owns te zien. Verder is er een mimeduo te zien en zal men een Sinds 1968 organiseert de Stichting Rotor in Zundert steeds tijdens het tweede weekeinde van augustus, dit jaar op 11 en 12 augustus, de manifestatie Autour de Vincent Deze manifestatie, opgehangen aan de bekendste Zundertenaar Vincent van Gogh, begon als een oude-ambachtenmarkt en groeide in de loop van de jaren uit tot een totaal manifestatie die bestond uit een kramerij met oude-ambachten. kunst- en informatiekranten, tentoonstellingen en een uitgebreid programma van optredens van muziek- en theatergroepen. De laatste jaren lag het accent steeds meer op de optredende groepen en vormde de kramerij het kader waarin dit alles plaatsvond. Autour de Vincent spreekt een erg groot publiek aan; het feit dat de manifesta tie jaarlijks ca. 25.000 bezoekers mocht verwelkomen getuigt van het feit dat Atour de Vincent velen boeide. Poëzieprogramma In een speciale poëzietent zal beide dagen een zeer interessant programma geboden worden. Op zaterdag zullen MacKinsey VanGunnig en Nixdorff en Van Monsvaer hun poëzieprogram ma presenteren. Tussendoor zullen verschillende dichters die ook op de markt hun bundels zullen presenteren voordragen uit eigen werk. Op zondag kent de tent een druk ;ramma. Tal van dichters zullen u<ui aanwezig zijn. We noemen hierbij de bekende Rotterdammer Jules Deci der en Guido Lauwaert uit Gent. Op verschillende plaatsen op de pleinen en straten zullen verder beken de en onbekende dichters op verschil lende tijdstippen hun werken presente ren. *—*“*'-, waar één persoon tegelijk kan, om het programma □itile, want...» te bekijken. Op zondag zal Leonardo Alalu spe ciaal voor de kinderen optreden. Het bekende theatergezelschap Van Mime- stein uit Arnhem zal hun programma «het oerprincipe» vertonen en de thea tergroep Sanseviera zal op straat te be wonderen zijn. Ook op zondag kan «de steile, want...» bezocht worden. Extra maaltijden Voor de voetballers bij clubs was het niet alleen maar gevaar- lijk, maar vooral ook aantrekkelijk, om I voor het eerste van hun club te mogen spelen: na elke wedstrijd en zelfs na el- I ke training werd er een prima warme I maaltijd verstrekt - en zonder dat je daar je eigen bonnen voor hoefde aan te spreken. Ging het voetballen gewoon door, het- i zelfde gold voor de overige takken van I sport. Natuurlijk, joden mochten ner gens meer aan meedoen: niet als spe ler, niet als scheidsrechter en niet als bestuurslid; ook als toeschouwer ten slotte niet meer. Clubs wier wapen een ster vertoonde - geel of groen of rood, dat maakte niets uit - moesten die ster op last van de bezetter onzichtbaar maken - zoals de Amsterdamse ijshoc- J keyers op de foto, die bij hun bezoek aan het Tilburgse TYSC 'I loos wit servet op hun shirtje gespeld: daaronder bevond I clubembleem, een rode ster. Schoolcompetitie Niet alleen de officiéél georganiseer- de wedstrijden, die binnen bonds band, gingen gewoon door. In Tilburg had je bijvoorbeeld de door de fraters georganiseerde competitie tussen de verschillende scholen van de stad: vaak werd zo’n wedstrijd, tussen een school uit de Besterd en eentje van Korvel, bijvoorbeeld, halverweg* I derbroken wegens luchtalarm; a Amerikaanse eskader dan overgevlogen werd de wedstrijd waarbij, zo vertelt een deelnem j dit soort partijtjes voetbal, luk had het laatste fluitsig streeks het moment igen weer vanuit Duitsl; ■«•n naar Engeland, —.last ergens ;cn geloosd. Wielersport I Nt oorlogsjaren nog een sport razend pulair, in Tilburg en in de rest van l derland evengoed als in het ons omrin- 1 I gende buitenland: dat was de wieler- sport. En ook op dat terrein had Til- 1 burg zijn toonaangevende cracks: Jantje Pijnenburg en Cor Wals. Al was 1 de schitterende wielerbaan aan de Til- burgseweg in Goirle (de TWEM, Til- burgsche Wieler- en Motorclub) dan niet meer in gebruik, aan de voor avond van de Tweede Wereldoorlog vormden Pijnenburg en Wals het ko- 1 ningskoppel par excellence in de zes daagsen van Antwerpen, Berlijn, Am- sterdam. Publieksfeesten En ook die publieksfeesten gingen na de bezetting van Nederland gewoon door. Zij het dat ’t duo Pijnenburg- Kom gauw kijken of u de reis naar Parijs gewonnen hebt! In het weekeinde van 11 augustus a.s. kunt u zien of u - als u met onze wedstrijd heeft meegedaan - in de prijzen bent gevallen. Alle reden dus om dan ons nieuwe self-service station aan de Ringbaan-Oost te bezoeken. Wie weet! Misschien flaneert u straks wel riant langs de Seine. Of zit u 26 augustus a.s. wel op de eretribune bij de Nederlandse Grand Prix. Om over al die andere prima prijzen nog maar te Herbezettingsgelden Het geld dat nodig is om deze we tenschappen «bij de (moderne) tijd» te brengen stelt de minister ter beschik king vanuit de zogenaamde «herbezet- Aanleiding tot dit ambitieuze plan is tingsgelden». Dat zijn gelden die vrij- een brief waarin de minister meedeelt gemaakt zijn door de bezuinigingen en dit jaar 15 miljoen en volgende jaren de inhoudingen op salarissen die de af- zelfs 25 miljoen gulden ter beschikking gelopen jaren in de onderwijssector te stellen voor het creëren van arbeids- hebben plaats gevonden. Met de vak- plaatsen in verband met «technologi- bonden heeft het ministerie daarover Sering en informatisering van alpha- overeenstemming bereikt. en gammawetenschappen». (De Ka- De voorstellen die de Hogeschool tholieke Hogeschool kent als Hoge- nu bij de minister heeft ingediend be- school voor maatschappij- en geestes- treffen voornamelijk (onderwijs wetenschappen uitsluitend dat type onderzoeks-)projekten om de infc Na haar derde lustrum in 1983 heeft bezoek kunnen brengen aan een thea- de organiserende Stichting Rotor ge- tertentje, waar één persoon tegelijker- meend haar aktiviteit een inhoudelijke tijd in kan, om het programma «de verbreding te moeten geven. Dat heeft steile, war zijn uitwerking gekregen in diverse on derdelen. De kramerij zal geen oude-amba ten meer bevatten maar naast de bruikelijke informatiekranten ideële groeperingen zullen enkel kun stenaars hun werken presei bij gestreefd is naar variëte liteit. Naast deze kramerij zal er op twee buitenpodia een kontinueprogramma worden gepresenteerd van muziek- en theatergroepen. In een speciale poëzie tent zullen bekende en minder beken de dichters voordragen uit hun werk en op de straten en pleinen van de ma nifestatie zullen vele artiesten e pen hun voorstellingen tussen bliek vertonen. Daarnaast zijl het kader van de manifestatie toonstellingen te bezoeken die te verscheidenheid van onderwerpen zullen kennen. Autour de Vincent be gint op zaterdag 11 augustus om 13.30 uur en op zondag om 12.00 uur. beide dagen gaat de kramerij dc 21.00 uur en het programma tot uur. De manifestatie wordt geh op het Van Goghplein en het plein in het centrum van Zundert. Te vens vinden er aktiviteiten plaats in het Gemeentehuis aan de Markt, het Gemeenschapshuis hiertegenover, de nde, autovrije Molenstraat, 'aan en het park rondom -Rustoord nabij het Van wetenschap en voelt zich door het plan minister extra aangesproken). Bestuurlijke informatiekunde Reeds enkele jaren is het beleid van de Tilburgse Hogeschool overigens na drukkelijk gericht op de ontwikkeling van onderwijs en onderzoek in de nieuwe informatie-technölogie en in formatieverzorging, gericht op de be stuurlijke en beheersprocessen in on dernemingen, organisaties en bij de overheid. Zo is de Hogeschool onlangs gestart met de experimentele studierichti Bestuurlijke Informatiekunde, voor Nederland unieke studierichting Elisabeth-I ghplein. Muziekprogramma Op zaterdag zal het Circus Piccolini uit Duitsland een van de hoofdacts I vormen. Het muziekprogramma ver- meldt verder optredens van de muziek groep Van Dikke en Zo, de nostalgi sche groep van Dirk de Bruijn, de har monie St. Martinus uit Achtmaal en de Spaanse muziekgroep La Tunina. Het zaterdagavondprogramma wordt verzorgd door de Belgische groepen Gomma en Electric Ananas die vanaf 20.30 uur hun Tropical Tour zullen presenteren; een programma met Afrikaanse en Zuidamenkaanse muziek. Op zondag zal het zigeunerorkest De Piotto’s in een tent hun tonen laten horen. De fanfare St. Juttemis zal kon tinue aanwezig zijn en het Combo Bei ge, een muziektheatergroep, zal meer dere optredens verzorg - nink en Micha Menj muzikale kunnen en piano en de harmor maak uit Zundert zal L een populair concert verzorg bekende Combo Charles Luijt Spaanse groep La Tunina zuil, terrassen voor de nodige mi sfeer zorgen. Het zondagavondprogramma wordt verzorgd door twee rock and roll bands, te weten in het voorprogramma Batmobile, een rock-a-billy bandje, uit Breda en als hoofdprogramma de groep Mac Taple uit Eindhoven. Op zondag om 19.00 uur vindt er in het Hervormd Kerkje aan het Van Goghplein een concert plaats door de groep «Het suiekeren oor» die een programma met k„..— hij met de tanden 3 spoorwagens met een gewicht van 126 ton en een lengte van 60,5 meter voorwaarts. Maar ook 233 kg tillen met de tan den of 2 waterskiërs met zijn ijzersterk gebit in een speedboot voorttrekken, schijnt voor John Massis een «mak kie» te zijn. 100 arbeidsplaatsen De extra arbeidskrachten die de KHT door dit plan zal kunnen gaan inzetten - veelal op structurele basis - betreffen vooral wetenschappelijke programmeurs, informatici, universi taire docenten en assistenten op terrei nen die verband houden met automati sering, informatiekunde en informatie verzorging. In totaal belopen de Til- r.„o burgse voorstellen ten naaste bij hon- presenteren, derd nieuwe (structurele en t"-4-1"1"-' arbeidsplaatsen. In oktober z- nu in Den Haag ingediende voorstel len in een definitieve versie worden ge presenteerd. p. Verwacht wordt dat de minister op Op afzienbare tefmijn zijn beslissing over Alda L de concrete toewijzing aan Tilburg Bonetti kenbaar zal maken. (het besturen van organisaties met be hulp van computers). Ook kon de KHT enkele maanden geleden de toonaangevende NOVI-bibliotheek aankopen, een 20.000 boeken tellende collectie op het gebied van de informa tica, waarmee Tilburg een centrumpo sitie op dit gebied kan gaan innemen. Op dinsdag 14 augustus zal John Massis, de sterkste man ter wereld, aan zijn respektabele lijst krachtstunten een nieuwe toevoegen. In recreatiepark Beekse Bergen houdt hij dan vier star tende verkeersmiddelen tegelijkertijd tegen. Met zijn ijzersterke tanden stopt de 44-jarige Belg uit Oostakker een 500 cc-crossmotor. Hij houdt met de linkerarm een 90 pk-speedboot en aan de rechterarm een 1200 cc-auto tegen. Als klap op de vuurpijl belet hij tegelij kertijd met een kabel die aan zijn mid del is bevestigd een eenmotorig vlieg tuig te starten. De verkeersmiddelen zullen door bekende Nederlanders worden bestuurd. Voor de eerste maal ter wereld zal deze spectaculaire I krachtstunt om 14.00 uur in recrea tiepark Beekse Bergen te zien zijn. De 144 kg wegende John Massis staat ook in het Guiness Book of Re cords te boek als de sterkste man ter wereld. De meest verbazingwekkende krachtstunten heeft hij dan ook op zijn naam staan. Bij de David Frost-show in Hollywood hield hij met zijn tanden een opstijgende helicopter tegen. Maar ook in Stockholm heeft hij een opzien barende prestatie geleverd. Daar trok Wals uiteen viel, want Jantje Pijn wei gerde verder nog te rijden terwijl Cor Wals zich zo geestdriftig liet maken door de ideeën van de nieuwe orde dat hij al vrij snel toetrad tot de SS. Met Kees PeÜenaars als nieuwe koppelge- noot bleef Cor Wals overigens zijn triomfen vieren in wedstrijden die ble ven plaatsvinden in Nederland, Frank rijk, België, Duitsland, Zwitserland en Italië. En populair, razend populair zelfs, bleef Wals ook bij het publiek. SS-shirt Aan die populariteit van de Tilbur- ger kwam een plotseling eind op 20 juli 1941. Die dag werden op de wieler baan van het Olympisch Stadion in Amsterdam 'de Nederlandse kam pioenschappen voor Stayers verreden. Cor Wals verscheen aan de start in een wielertruitje met op de borst de tekens van de SS; hij werd verwelkomd met een vernietigend fluitconcert en daar- mee was zijn populariteit meteen in een smette- haar tegendeel omgeslagen. Nacompetitie 1944 Dit doet denken aan de kampioens- competitie bij het voetballen in 1944. De kampioen van het Zuiden, Willem II moest in het kader van die «nacom- isver- petitie» op bezoek bij de collega van Iburg het district West II, het Haagse ADO. Nu stond ADO bekend als «de NSB- club», een wat overdreven stempel Winter 1943op het terrein van vanwege de twee NSB’ers in haar spe- de «Ijsclub*, toen nog aan de lersgelederen en nog eens twee be- Elzenstraat, staat een Amster- stuursleden die de leider van het Ne- damse ijshockey formatie aange- derlandse volk volgden. Hoe dan ook, treden voor een wedstrijd tegen bij het betreden van het veld in het T.IJ.S.C. Hun clubinsigne, een zuiderpark werden de Willem H’ers in rode ster, moest op last van de hun rood-wit-blauwe shirtjes hartelijk Duitsers door een servet aan het toegejuicht door het Haagse publiek, oog worden onttrokken. terwijl het ADO-team door de eigen -uuuiang» werd uitgefloten... Speech Over dat shirtje van de tricolores had Karei Lotsy tijdens zijn huldi- gingsspeech na de bekerfinale van 11 juni 1944 ook nog opgemerkt: «Ik be hoef u niet te zeggen wat rood-wit en Jaast het voetballen was er in de blauw voor ons zegt, ’t zijn uw kleuren, 1 po- het rood, de liefde voor uw club, maar Ne- ook voor uw vaderland, het blauw de trouw aan die club, maar ook aan uw vaderland...» Lotsy’s toespraak werd tegelijkertijd ook live uitgezonden door de radio, maar daar hadden ze in middels het geluid weggedraaid... Belangrijk accent Versterking van informatica-onder- wijs (het leren omgaan met computers) en nieuwe op informatica gerichte spe cialisaties in de doctorale fase van de verschillende studierichtingen zullen door de voorstellen in dit rapport ver der worden ontwikkeld en vormen een iting belangrijk accent bij de informatise- een ring van de onderscheiden weten schapsgebieden van de Hogeschool. ■zorgen. Han Ben- igelberg zullen hun vertonen op drums _r onie Nut en Ver- progra in de vooravond dan a; rgen. Het jten en de illen bij de luzikale j Nederlandse maar geva maar vooral ook aantrekkelijk, r het eerste van hun club te na elke wedstrijd lining werd er een ijd verstrekt - en ar je c te spreke Ginp zo omst vliegtuig rugvlope n vijf rijn. <posi jmee ruim twint r uit West-u, tonen. In het gemeenschapshuis De i Schroef, nabij het Marktplein, zullen drie tentoonstellingen te bezoeken zijn. In de benedenzaal zal de expositie van het Vlaamse Frietkotmuseum te zien zijn. In deze bekende, reizende, tentoonstelling presenteren vele Vlaamse kunstenaars hun beeldende expressies over het «frietleven» in Vlaanderen. Tekeningen, schilderijen, objekten, sculptures, drukwerken en foto’s maken van deze expositie een heel bijzonder en aantrekkelijk geheel waar iedereen veel genoegen aan zal beleven. De inrichter van de tentoon stelling, Paul Ilegems, zal op zondag om 16.00 uur in De Schroef een acade mische voordracht houden, met dia’s over de frites-kultuur in België die voor iedereen vrij toegankelijk is. In de bovenzalen van De Schroef staan twee foto-tentoonstellingen op gesteld. De eerste toont een honderd tal foto’s van Peter Cools, student aan de Academie St. Joost te Breda. De zijzaal van De Scl de eerste tentoonstelling club Zundert die een veer toont die gemaakt zijn in L Tenslotte is er een stelling in het kader van Vincent ingericht. In dat men een dert wen van de Udenaar Anton Versteèg- de, die eerder in het Amsterdamse Vondelpark exposeerde. Deze staket sels staan opgesteld voor De Schroef en in het park voor het Elisabeth Rust oord. Voor meer informatie Rotor Zundert, 4844-4335-3354. DU Sirger bes Sweiffunbenrennens: pellenaars ‘IE

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 7