Strijd om een fooi of reële tegemoetkoming bij groot-onderhoud Bevrijdingsdag zal uitgebreid gevierd worden I A 798 995 O 7 2.000,- extra inruilpremie op de nieuwe Honda Jazz en Civic 'rilhurc I F Terug rQ8 HONDA f 2.000 M« HONDA IIJ ÏK'. JÉ stus 1984 -pagina 1® s@ Koerier J Oplage: 79.550 ex. door Paul Vroom die huizen zijn de afgelo- Lees verder oy blz. 7 1944 -27 oktober -1984 oH. Honda-dealer ag 4 augustus Ongeriefs KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN :ht Jules Verneweg 104. Tel. 42.60.42 |Bokocar Tilburg B,V.| louden extra voordeel op de Honda Jazz en Civic. Donderdag 9 augustus 1984 28e jaargang nr. 1374 men, achter mee it de Auto Oisterwijk Boxtelsebaan 24 Oisterwijk 04242-15959 karne melk Hart v. Brabantlaan 1800 Tilburg Tel 013/681914 Uitgave: De Till Dir. T de I ■e arti- evallen bozen ijs Vrijdag en zaterdag Kersen vlaaitjes 5 halen 4 betalen V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar aas W»f «7 Daarom nu zich alti leeftijd t ibliek, den gegeven en zo g‘ van «officiële, zijde eenlopende manifest zetten. 'ilburgse Koerier bv Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer burger Cor Wals behaalde in tl de Nederlandse titel bij de stayers in een SS-shirt. ter tale t spelen Ster en vergoeding of herinrichtingskostenl i konden zoals gezegd :t weghouden van de tri- irnin de spelers van de ren om ten jury de aar- ronen. s. che pre ment vs Cultuur! zou Lots en een 1 van sport gas Voorzitter van c blijven tot 1952. (lees verder pag. 7). Dezelfde Karei Lotsy zien we ook, bij teren is er ten en het gemeenteraad Olympisch Goud voor Bokocar >rof. van Dam geleide departe- van Opvoeding, Wetenschap en rbescherming. Per 31 mei 1941 jtsky, samen met een N.S.B.’er Nederlandse S.S.-er het college Rijksgevolmachtigden voor de tan vormen. de (K)NVB zou hij (lees verder pag. 7). De Schouwburg Op bevrijdingsdag zelf, 27 oktober, zal er in de schouwburg van alles te beleven zijn, ’s Avonds is er eeh muzi kale uitvoering van Mannenkoor Hart van Brabant en Tilburg Big Band. Tij- j«jevrijdingsbaj zullen Energiebedrijven ilgens de wet moeten huurders jende reparatiën gedogen. Een zal in het uiterste geval uit maken wat «dringende répara- ZONNEHEMELS BRUINKUREN nergens beter en goedkoper Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - Tel. 358630 van de Nieuwlandstraat een etalaige- rgse wedstrijd in het vooruitzicht stellen: root hierbij worden de Tilburgers uitgeno digd gebruiksvoorwerpen uit de oor logsjaren in bruikleen af te staan aan de winkeliers, die ze etaleren slotte door een deskundige jury digste inzendingen te laten bekrc Op 27 oktober van dit jaar is het veertig jaar geleden dat Nederlandse en Schotse militairen Tilburg bevrijdden van de Duitse bezetting. Het spreekt bijna vanzelf dat er deze keer ruimschoots extra aandacht aan deze herdenking zal wor- geschiedt dan ook, als alle plannen naar wens verlopen. Zowel Ie als vanuit het particulier initiatief worden diverse en zeer uit- ;Staties voorbereid om het herdenkingsgebeuren luister bij te 2.500,- Bewoners van woningen van de 1 Gemeentelijke Wbningdienst, verenigd in een komitee dat regelmatig overleg voert met de Gemeentelijke Woning dienst, wijzen dit voorstel van de v-‘ houder radikaal van de hand. Zij zijn het totaal niet eens met het bedrag van i 500,- en ook niet met de voorwaar- den die de wethouder wil stellen. De bewoners hebben al regelmatig aangevoerd dat eén ongeriefsvergoe- ding van 500,- doende is om de Redactie-advertentw-afdellng en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Ruim een half jaar later was Karei Lotsy mede met steun van de Duitsers gekozen tot voorzitter van de nieuwe sportbond, de grootste van Nederland. Met als feitelijke opdracht uiteinde lijke eenmaking van alle Nederlandse sportbonden in één overkoepelende organisatie was Lotsy tevens benoemd tot departementsadviseur van sportza ken aan het door de Deutschfreundli- De Gemeentelijke Woningdienst Tilburg heeft heel wat huizen in haar bezit. Veel van die huizen zijn de afgelo- pen jaren onvoldoende onderhouden en dat moet nu ingehaald worden. Een Hink aantal huizen is inmiddels alweer opgeknapt, bij andere huizen van de GWD is men bezig en bij een deel moet het opknappen nog gebeuren. Dat op knappen van huizen kan geschieden door renovatie of door groot-onderhoud te plegen. Renovatie bestaat voor 50% uit onderhoud plegen en voor 50% uit verbetering van de woning. Groot-onderhoud is eigenlijk het wegwerken van S achterstallig onderhoud, zoals het vernieuwen van de riolering, de elektrische bedrading, kozijnen, deuren, het aan- recht, de douchegelegenheid, het eventueel aanbrengen van een centrale verwarming en dubbele beglazing, enz. enz. Bij renovatie wordt de bewoners van het te renoveren pand een wisselwoning aangeboden. Bij groot-onderhoud blijven de bewoners in het huis wonen tijdens de werkzaamheden. Dit verhaal gaat over groot-onderhoudover hoe :j: de Gemeentelijke Woningdienst en de gemeente daarover denken en hoe de mensen die het aan den lijve ondervin- g den en ondervonden hebben er tegen aankijken. Het is een verhaal over meningsverschillen en geld, over besturen en bestuurd worden. Emotioneel Een ander probleem dat met het groot-onderhoud te maken heeft ligt op het emotionele vlak. «Je zit ong veer 8 weken in de rotzooi en het puin. Niet iedereen kan daar even goed te gen. Vooral oudere mensen hebben er problemen mee. En je moet in huis blijven je kijgt niet even vervangende woonruimte aangeboden. Ja, er zijn mensen overspannen en ziek van ge worden». 500,- Dinsdag, 7 augustus nemen burge meester en wethouders van Tilburg een besluit over het wel of geen ver goeding geven aan bewoners van wo ningen van de Gemeentelijke Woning dienst wiens huizen opgeknapt worden via groot-onderhoud. De verantwoor delijke wethouder, de heer van Hassel is bereid de betrokken bewoners een ongeriefsvergoeding te geven van 500,- Daar verbindt hij echter wel een aantal voorwaarden aan. Eén van die voorwaarden is dat het groot-on derhoud tussen 31 december 1983 en 1 januari 1985 heeft plaatsgevonden of f zal plaatsvinden. De andere voorwaar- j ergeren ons nogal makkelijk, den hebben te maken met hoe ingrij- deze keer heeft één groep soortge- pend het groot-onderhoud is. In totaal het toch wel erg bont gemaakt, in kunnen binnen deze regeling 1.045 wo- idagsrijders be- ning vallen. luden deze ge- Toonaangevend Groene Ster was zeker geen toon aangevende club in de afdeling Zuid van het Nederlandse voetbal. Willem II gaf daar vóór en ook tijdens de oor log wel mede de toon aan, samen met het Tilburgse Longa en NOAD, met P.S.V., Eindhoven, Nac en B.V.V., als mede de Limburgse clubs M.V.V. en Juliana (nu «ingelijfd» bij Roda Julia na Combinatie). Dit is het achtentwintigste kei in de serie over de lotgevi van het Hart van Brabant en zijn bewoners gedurende de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Tilburg in de oorlog: een vlag, die overi gens de lading niet helemaal dekt, aangezien het in de bedoeling ligt ook het «oorlogsverleden» van Tilburgs omgeving aan bod te la ten komen. «Tilburg in de oorlog» wordt geproduceerd in samenwerking met de Gemeentelijke Archief dienst. Uw opmerkingen, aanvullingen of persoonlijke bijdragen blijven overigens welkom bij de acteur, ter redactie van de Koerier en eveneens bij de heren G. Kobes en R. Peeters van de archiefdienst in het Paleis-Raadhuis. na als middelpunt van de feestvreugde, op enkele van de foto’s die deze artike len illustreren. Hij was naar Tilburg afgereisd 1 gelegenheid van de NVB-bekerfim die Willem II in juli 1944 moest tegen het Eindhovense Groene S met 9-2 overtuigend won. Razzia’s in het stadion Maar de stadions waren voller dan ooit in de oorlog. Het gadeslaan van sportevenementen was immers in die tijd vrijwel het enige vermaak waar verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udanhout. Berkel Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hllvarenbeek vol dnngenu rechter moeten r tién» zijn. Voor het zover is, en het is te hopen dat het niet zover hoeft te komen, is het woord aan de gemeenteraad. Eén van de komiteeleden daarover «Ze moeten daar eens nadenken. Onze huren zijn omhoog gegaan of gaan om hoog. De gasprijzen zijn gestegen, het leven is duurder geworden, in de be treffende woningen wonen veel men sen die een uitkering hebben waarop gekort wordt of bejaarden die het ook met weinig geld moeten doen. De wet houder kan wel bemiddelen voor een lening van 2.000,- bij een bank, maar wat heb je daaraan als je niet op tijd kan aflossen? Dat is geen oplossing en dat schijnt niet iedereen in de gaten te hebben. Natuurlijk weten we dat de gemeente krap bij kas zit, maar wij zit ten dat ook. Ze zouden de winsten van de Energiebedrijven zinnig moeten gaan besteden. Ik weet er wel een be stemming vooreen vergoeding van 2.500,- bij groot-onderhoud uitbeta len als herinrichtingskosten». zonder al te veel problemen van genieten. Ook dat léék trouwens r zo, want juist die volgepakte sta- ions werden door de Duitsers maar al te vaak als ideale plaatsen uitgekozen om een razzia te houden: er bevonden tijd honderden mannen in de tussen 19 en 45 jaar tussen het publiek, die eigenlijk via de Arbeids dienst in Duitsland behoorden te wer ken. Tussen het publiek, maar ook tus sen de spelers, zodat het maar al te vaak gebeurde dat een speler schijn baar zonder aanwijsbare reden onder de wedstrijd van het veld ging of na rust niet meer terugkwam: hij was dan kennelijk nog op tijd getipt dat er een Teutoonse razzia in het stadion werd verwacht. Ontregeld Door de oorlogshandelingen in de men 2 mer van 1940 was de voetbalcompe- kon E ie enigszins ontregeld en uitgelopen, ™aar maar op het seizoen 1944-1945 na is er dior.s gedurende de Duitse bezetting in Ne derland gewoon in georganiseerd ver band gevoetbald. Het waren de grote jaren van het Haagse ADO, landskam pioen in 1942 en 1943 en van de Vole- wijekers uit Amsterdam-Noord, in 1942 nog uitkomend in de derde klasse en in 1944 landskampioen! De lands kampioenen van 1940 en 1941 heetten overigens Feyenoord en... Heracles. Wij zagen dat de onwelkome verschijning van de Duitse machthebbers in ons land aan sommige zaken een abrupt einde maakte, maar dat de aktiviteiten op sportief gebied in het algemeen gewoon doorgang vonden, na een korte onderbre king vanwege de oorlogshandelingen in mei en juni 1940. Sportbeoefening behoorde dan ook nadrukkelijk tot het programma van de Na zi’s, die ook in Nederland wilden komen tot een hecht georganiseerde en van over heidswege gecontroleerde sportwereld. Een zeer belangrijke stap ter verwezenlijking van die nieuwe organisatie was de fusie van de bestaande voetbalbonden tot één organisatie, de N.V.B. Een belang rijke rol bij die fusie was gespeeld door Karel Lotsy, elftalleider van het Neder landse voetbalelftal en bestuurder van de KNVB. o.a. de «legale en illegale» liederen uit de oorlogsjaren ten gehore worden ge bracht. Overigens zijn de teksten van met name die illegale liederen nog maar in beperkte mate bekend bij de mensen van het mannenkoor. Kent u teksten of melodieën van dergelijke lie deren, geef ze dan even door aan de heer B. Röling, tel. 422393. Discussie Overdag zal in de schouwburg, on der auspiciën van o.m. het comité «Tilburg 40 jaar bevrijd/nooit meer fascisme» een aantal discussiebijeen komsten worden gehouden. Op deze bijeenkomsten zal naast het verleden zeker ook het heden aan de orde ko men; het heden met zijn opkomend rascisme, met de crisis en de armoede. Natuurlijk is deze opsomming verre van volledig. Op een aantal onderde len van de bevrijdingsherdenking zul len wij nog nader terugkomen. Ook het gemeentebestuur houdt een ontvangst ten stadhuize, er zal een dé filé van oude legervoertuigen door de stad rollen, diverse harmoniekorpsen zullen hun meeslepende klanken laten horen, enzovoort. Op 28 oktober, tenslotte, vindt een herdenkingsplechtigheid plaats bij het monument voor de gevallenen op Broekhoven. rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd In de gemeenteraad De ongeriefsvergoeding die wethou der van Hassel voorstaat, een bedrag van 500,- is vergeleken met het be drag dat bewoners krijgen als herin richtingskosten na renovatie veel klei ner. Na renovatie wordt er een bedrag van 4.000,- uitgekeerd om de woning opnieuw in te richten. Dat bedrag is er gekomen omdat de verantwoordelijke minister Brokx dit zo voorgesteld heeft. De minister zit wel te denken over een vergoeding bij groot-onder houd maar is daar al geruime tijd n bezig en er is nog niets concreets uit bus gekomen. Ditzelfde gaat op voor -leg de gemeente Tilburg. ning- In het begin van dit jaar zou de ge wet- meente al met een voorstel komen en j zijn dat staat er nu aan te komen. Een aan tal gemeenteraadsleden heeft het colle ge van B W daarover al enkele keren doven De ucn ulc uc wclnouacr w» steuen. gekapitteld. Dinsdag 7 augustus is J- Straf van De bewoners hebben al regelmatig dat voorstel dan toch gekome o d J“7 aangevoerd dat eén ongeriefsvergoe- zal Op 20 augustus in de g het drukke te ding van 500--bij lange na niet v°l- besproken gaan worden. noot of ten rn doendc 1S om de kosten d,e “J na het komt het op 13 augustus ook fci; "l groot-onderhoud moeten maken, te konvenantsbesprekingen. betalen. Een bedrag van ƒ2.500 vin- den zij reëel. Dat bedrag willen zij ook Knokploegen graag uitbetaald zien Daarnaast vindt nnd„,„cco„ het komitee dat de datum die de wet houder gesteld heeft, naar voren ge schoven moet worden en wel naar 1 ja nuari 1982. Tenslotte is het komitee van mening dat de andere voorwaar den die de wethouder stelt veel te zwaar zijn. De versoepeling van de voorwaar den zou tot gevolg hebben dat zeker het dubbele aantal van 1.045 woningen binnen de vergoeding zou vallen. Willem II en Ajax Goed, Willem II dus de beker in ’44, met Ajax, dat in 1943 dit drinkgereed schap bemachtigde, wél de enige «oor- logswinnaar» van de beker, waarom in de jaren 1940, ’41 en ’42 om onduide- Gevaren lijke redenen niet was gestreden. Die gevaren het publiek niet bunes en event velden. Heel wat Nederlandse topspelers speelden overigens tijdens de oorlog bij vooraanstaande Duitse clubs, wier wedstrijden daardoor weer tienduizen den extra toeschouwers trokken: Ne derlanders die in Duitsland werkten. Zo, ook wij zijn weer aan het werk. Althans op het werk. Onze equipe is we derom compleet en de vakantie voor lan ge tijd verleden. Genoten hebben wij, net als u, van het prachtweer dat Nederland deze zomer zo ruimschoots is toebedeeld, dat ons zo’n tevreden gevoel heeft verschaft van er weer helemaal tegenaan te kunt met deze schitterende julimaand de rug. -Wij---_._L maar c’ noten oo onze ogen dan. De zondagsrijders be doelen we. Normaal houden deze ge vaarlijkste aller weggebruikers zich ta melijk braaf aan de beperkingen die in hun naam besloten ligt: zij begeven zich uitsluitend op de dag des Heren langs Zijn wegen en verschaffen hiermede de geoefende weggebruiker de mogelijkheid hen te ontlopen. Maar nu, de afgelopen weken, wie bleken tot onze ontzetting onbekommerd bezit te hebben genomen van het wegen net, op alle doordeweekse dagen? De zondagsrijders, de onverdiende straf van elke serieuze automobilist, strooksweg, waar je door h gemoetkomend verkeer r mer mag passeren (en l lijks kunt) verziekt de zondagsrijder de verkeersveiligheid in het algemeen en ons humeur in het bijzonder door met een vaart van 55 km/u., ingespannen op het wegdek turend, een normale ver- keersafwikkeling te verhinderen en daardoor het achteropkomend verkeer feitelijk aanzettend tot levensgevaarlijke inhaalmanoeuvres. In de kom van een dorp aangekomen wil de zondagsrijder op zijn gemak kennisnemen van de ar chitectonische bijzonderheden van de voor hem opdoemende omgevingen en vermindert dus zijn snelheid tot 20 km/ u. - uiteraard, maar dit is een wezens kenmerk van de zondagsrijder, zonder zijn achteruitkijkspiegel te raadplegen - zo ziet hij ook nooit de file door uitzinni ge bestuurders bemande auto’s achter Op zeker ogenblik, na tergend lang talmen, besluit de zondagsrijder zijn ge maltraiteerd vehikel te parkeren en slaat, natuurlijk zonder richting aan te geven of acht te slaan op mogelijk rechts passerende fietsers of bromfietsers, rechtsaf. Wanneer de zondagsrijder na verloop van tijd voldoende toeristische informatie over het dorp heeft opgedaan door zichzelf en zijn ongelukkige passa giers van friet en gehaktballen te voor zien, verlaat hij zijn parkeerplaats ter rechterzijde van de rijweg; wederom zonder zijn richtingaanwijzer r.J in werking te stellen en verzuim blik te werpen in de zijspiegel, hij de baan op, in drie minuten tijds trekkend van 0 naar 25 kilometer niet in de gaten hebbend dat zijn pl verschijnen op de rijbaan achter hem i kettingbotsing heeft veroorzaakt. Wanneer een getergde medewegge bruiker zich door een levensgevaarlijk inhaalmanoeuvre van het ongewenst ge- ge hu zelschap des zondagsrijder ontdoet, ont- vloert waart hij tijdens het voorbij:snellen een nietsvermoedend gelaat, de blik op on eindig, duidelijk genietend van de avon tuurlijke spanning die het besturen van een automobiel verschaft: de zondagsrij- bliji der, troetelkind en melkkoe van de au- .tege toverzekeraar. Maar goed dat de vakantie om is en de zondagsrijder door de week weer braaf zijn voertuig thuis laat staan. Bevrijdingsbal Ook de winkeliersvereniging Wes- termarkt laat van zich horen, bijvoor beeld met een aantal evenementen in een feesttent. De winkeliers van Den Besterd zoeken de herdenking van de bevrijding meer in een ouderwets be vrijdingsbal op het Besterdplein. Door de vloerbekleding heen In het komitee zijn bewoners van GWD-wpningen vertegenwoordigd uit het Wandelbos (hoog- en laagbouw), uit de Bilderdijkstraat, de verzets- buurt, Groeseind/Hoefstraat, de Cura- caostraat en de Bonairestraat, de Beu- kensteeg, het Burgemeester van de Mortelplein en omgeving, de wethou- dersbuurt, St.-Anna, Jeruzalem noord en zuid, de Textielbuurt, de juristen- buurt, de Kwaadeindstraat en de Trouwlaan. Bewoners die het groot-onderhoud al achter de rug hebben, zijn zeer ver- bolgen over «de fooi» van 500,-, zo- o- wederom als sommigen het noemen. Zij voeren y- r naar links aan dat de kosten die zij moeten ma- verzuimend een ken veel hoger liggen en gemiddeld de sukkelt ƒ2.500,- nog overschrijden. Een be- op- woonster die ook in het komitee zit, r en legt dat uit. «Stel je voor dat de riole- dots ring vernieuwd moet worden. Die een komt dwars door je huis te liggen. De vloeren moeten opengebroken worden, de vloerbedekking moet er dus uit. Dat moet je later zelf herstellen. Bij sommi- huizen hebben ze dwars door de .iwvrbedekking heengezaagd! Of het aanrecht wat vernieuwd moet worden. Boven het nieuwe aanrecht worden dan tegeltjes gezet die vreselijk vloeken met de tegeltjes die in de keuken zijn L, jven zitten. Wat doe je dan? Nieuwe .tegels moet je zelf betalen. Dit zijn maar twee voorbeelden, er zijn er veel meer». Zo zal de afdeling geschiedenis van het Mollerinstituut - de Tilburg"* Nieuwe Lerarenopleiding - een groot educatief-informatief project presente ren, waarvan onder meer een uitge breide fototentoonstelling over Tilburg tijdens en kort na de oorlogsjaren deel uitmaakt. Op dit project zullen wij u binnenkort nader berichten. Ook zal op 26 oktober, tegelijk met de opening van de fototentoonstelling het het Gemeentelijk Informatiecen trum, het boek worden aangeboden dat Frans Janse schreef over onze stad in de duistere jaren der Duitse bezet ting. Oranjecomité Via het Oranjecomité Tilburg, dat de aktiviteiten rondom de herdenking coördineert, wordt ook door een aan tal winkeliersverenigingen talloze ma nifestaties in het vooruitzicht gesteld. Zo zal de winkeliersvereniging Til burg Centrum o.a. een Schotse week o organiseren, terwijl de neringdoenden dens dit officiële bevrijt Ondertussen houden de komiteele den voet bij stuk en zijn niet van zins te zwichten voor de gemeente en de Gemeentelijke Woningdienst. «Onze vraag om’ 2.500,- is volkomen te recht. Krijgen we dat bedrag niet van de gemeente dan zal er in een heleboel woningen geen groot-onderhoud plaatsvinden. En dan kan de Gemeentelijke Woningdienst en de ge meente wel dreigen met knokploegen wij kunnen dat ook». ■Mart

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1