JVC I0 choon Peratuur r I 5. al Opgepast met vuur Aan paarden ruiken in Ierland lil Op reis langs de Europese douane men bewust gekozen voor de breedte, vijftien meter, van de baan. Hierop kan dan, wanneer dit noodzakelijk is, twee sleepwagens, zorgen voor een continu spektakel. audio-video Comfortabel oversteken naar Engeland de Uitvinders 3 super. Bartels aanbiedingen 599,- 2 2 3 2 3 3 3 3 2 3 Gehele zomercollectie Invoerrechten of niet met kortingen van 10-50% 1398,- 2 2 2 2 2 3 3 3 3 "’•11 f ij ^oxenkcl^ f tr Donderdag 5 juli 1984-pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER juli 1984-pagina 14 Een handvol ervaringen Ook tijdens de vakantie haam of klei inderen niet De lijl.I IERS Streekverkenningen Mogelijkheden van leeg tsqoed een stel e Trails ek >teraS^ Reisdocumenten slijk rijbev Verzekering Professioneel VHS (Eurofocus) Internationaal dames-, heren-, kinderschoenen en -sandalen SCHOENENHUIS Korvelseweg 108C, Tilburg Tilburg Besterdring 87 - tel. 431489 H de tent (ook al aterdamp). □p een Irikstraat (oopcentrum Bergen) JVC video recorder de beste In de consumententest tarkeer- iheid JVC audio rack Versterker 2x35 Watt Cassette-deck met dolby Platenspeler Luxe kast met glasdeur BIJ Bartels Jaar garantie 17*^ VZ»* V/** VI*?* aan- die Ze s in- rmu- •enmallg 2 Jaar garantie rijbewijs dat in ei gere state zal o ft. Denemar- r een innen r. Dit 300 stuks 75 (met een max. gewicht van 150 400 g klem- druk- -gzit. >udt u vut eg uit het o tig met rust, het gevaar u anders de huid nog igt- uut tenlandse kaas i homeopatie Als u r Europese zorgek inentin geten. net als 150 miljoen andere Europese toeristen de binnen^ >e Gemeenschap overgaat dan hebt u hier een geheuger loze vakantie. Alles is inbegrepen, van reisdocumenten tot souvenirs, ingsbewijs voor uw huisdier, zonder de rookwaren en de flessen drank te een genot 2 Igen. Immers, 1 een overzichte lan. zijn eker brand wand of JVC tuner-versterker Digitaal met equalizer *2x40 watt vermogen Digitale uittezing 6 voorkeurzenders 5-voudige toonregeling Alle aansluitingen om het ter- iiep af te pra- "^■jderen, gen met een" VHS het meest verkochte systeem Frontlader 5 motoren direct drive Spoelen met beeld 14-dagen timer Het mooiste beeld Da baste video bij U thuis voor 1898. Groter, mooier en meer comfortabel Op de Noordzee is men druk doen de de veerdienstroutes te voorzien van supermoderne veerboten. Noordzee Veerdiensten (North Sea Ferries) was een van de eerste veerdiensten die op het traject Europoort/Hull twee grote eerst volledig af- je verwisselt □ren de kwali- de onmisbare «Wilt u een kippeëi ™“ns aan het ontbijt ian Manor House. ^rOATOATOA^I ik - het was op een frisse voorjaarsavond - in de gelagka mer bij het haardvuur gezet en alsnog van een maal voor zien. Een pepersteak zo groot als een mannenhand, ge bakken aardappelen en een bak vol gemengde sla. De gastvrouw, niks hostess of zo, bleek een warme vrouw te zijn, zo eentje die vertrouwen vraagt en het ook geeft. Sigaretten en drank Tabak - sigaretten of - sigaren of - cigarillos (~;t 3 g per stuk) - shag Alcoholhoudende dranken - gedistilleerde en sterke dranken (met een alcoholgehalte van mees dan 22°) of 1,51. - idem plus aperitieven op basis van wijnalcohol (max. 22°) plus mousse rende wijnen en likeuren 31. - stille wijn (niet mousserend) 41. HL 750 g 300 g 150 g 60 g izigërs jonger dan 17 jaar mogen alcoholhoudende dranken en ta- Jj de grens over nemen. Ditzelf- 1 it voor koffie voor personen jon- «.i 15 jaar. i ander in brand zou vliegen, slachtoffer dan onmiddellijk op de grond. Probeer de vlammen te doven met water, of anders met een deken of jas. Trek die bedekking, zo mogelijk, goed dicht bij de hals. Op die manier houdt u vuur, rook en gif tige gassen weg uit het gezicht. Laat alle kleding met rust, I is te groot dat u ouuvio uv verder beschadigt. Laat geen minuut verloren gaan, be gin onmiddellijk met koelen (iedere brandwond, groot of klein). Koelen haalt de hitte weg uit het weefsel. Gebruik koud (zachtstromend lei- ding-)water, of desnoods een natte alles te j in de vaka: loos om blijl en meestal voorziehingen vindt u hierbi ook tijde brandwor adviezen wat iemand andei verbranding op zou lopen. Het is een lijst, die voor u gesteld door de Nederlands wonden Stichting in Beverwijk, een stichting, die op alle mog" nieren voorlichting over voordo zonodig genezen van brands probeert te geven (ook op wetenschappelijk onderzoek bied financiert en ook de 1 beheert, waar donorhuid vg. handeling van ernstige wordt geprepareerd en b Preventie Als u voor uw kooktoestel, kachel of lamp een losse gasfles gebruikt, zorg dan voor een deugdelijke slang, zon- Jumbo-veerschepen inzetten, meer be paald in 1974. Sealink, de Britse part ner van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, heeft in 1983 voor het traject Hoek van Holland/Harwich een grote, moderne veerboot aangetrokken (de «St. Nicholas»). Deze grootschalige ingreep zal tot gevolg hebben dat de komende wed strijd op 17 juni een zeer internatio naal karakter zal krijgen. Contacten zijn gelegd met Amerika, Canada, Zweden, Frankrijk en België. Om dit enorme aanbod van trekkers optimaal tot zijn recht te laten komen, heeft Statig landhuis We zijn in Horetown House in oulksmils, Co. Wexford, een statig ndhuis met boerderij, geheel self- ■"porting. Vandaar ook de keus uit en warm gebakken boe- **-ijt. Maar we ko- de paarden en logelijkheden er 'akantie. Er zijn die ter be lt gasten, maar nt, je wilt wat van de len, zo ook hier in plaats heeft zijn naam id aan een uit 1851 date- een van de twee nog watermolens in ler- k kennis te maken met ohn Murphy (65), die al tar is en witbestoven al- wetenswaardigheden over zijn i vertelt. De rustieke lanen rond istorale wan- let voor ons i te ontwa- de achter- Zorg voor een stabiele onderbouw van uw gasstel en een minstens even stevige en stabiele tafel. Zet potten en pannen, bordjes en kopjes nooit op de rand. Vergeet niet, dat hete vloeistoffen (koffie, thee en soep) minstens even gevaarlijk zijn als open vuur. Zeker als u weinig of geen kleren draagt. Foulksmils, Co. Wexford, landhuis met boerderij, g supporting. Vandaar c diverse eitjes renbrood bij het ontbijt, men uiteindelijk voor d om te bekijken welke mog d zijn voor een paardenvakant hier 15 paarden en pony’s, schikking staan van de gas niet zonder meer. raken en in groepsverband met de pi keur of stalmeester prille, maar echte ritjes te kunnen maken. Óveral in het land bieden trouwens paardrij-(vak3ïl- tie)-centra les- en oefenprogramma’s voor beginners. Wie er prijs op stelt in Horetown House te logeren, betaalt voor een week halfpensioen met 6 of 12 uur paardrijden resp. IR£ 141,50 en IR£ 173,50. Na een dag van paardrijden in de pure en fraaie natuur rond Horetown House is het heerlijk ontspannend om ’s avonds samen rond het turfvuur te zitten met Ierse muziek en idem koffie. In de grote gastenkamer worden van tijd tot tijd lezingen gehouden over de Ierse cultuur en geschiedenis. We ma ken daar een voorproefje van mee en bij de open haard is dat beslist een sin gulier genoegen. Het passagiersverkeer naar Enge land wordt in toenemende mate onder houden door grote, snelle en moderne schepen, voorzien van veel comfort. In de toekomst zal voor het overzetten van passagiers, personenauto's en vracht nog uitsluitend van dit soort «Jumbo- ferries» gebruik gemaakt worden. Eerste hulp Als uzelf ooit in brand zou vliegen, ga dan nooit rennen, dat wakkert de vlammen alleen maar aan. Hou je adem in, laat je op de grond vallen en rol om en om, vooral niet te snel. Als een leg het i op de igrenzen van de msteuntje voor een i tot souvenirs, het ver- Belastingvrije artikelen Goed nieuws op dit gebied De mi nisters van de tien lid-staten hebben besloten de hoeveelheid goederen die zonder betaling van belasting de grens over mag binnen de Gemeenschap te verhogen van 540 gulden tot ongeveer 700 gulden. Dit besluit zal met ingang van 1 juli 1984 van kracht worden. Griekse, Italiaanse en Franse toeristen zijn overigens nog gebonden aan een bepaald bedrag dat zij in het buiten land mogen uitgeven. plus aperitieven op b< jnalcohol (max. 22°) plus 1 wijnen en likeuren le wijn (niet mousserend) Parfum - eau de toilette Koffie - koffie-extract Thee - thee-extract Reizigers jor J— geen alc bak vrij de geldt ger dan Maatschappij «Prinses Beatr en de «Koningin 68) de dienst v id op ingang van april 1984 de 'rieden, Juliana» vervangen b:!angrij- charterschip dat de passage - gaat krijgen. Het is vend wor- dit schip de periode f uotaat dus een duidelijke emieuwing van de bestaan- want de rederijen stellen werk om aan de verwach- Ferries verwennen passagiers Varen naar Engeland is populair. Met name in de zomerperiode is er veel vraag naar een snelle en comforta bele overtocht. De diverse rederijen noteren elk jaar meer passagiers en ook de komende jaren verwacht men hogere omzetten. Het comfort en de accommodatie die de schepen biede spelen voor de reizigers een belang ke rol bij het boeken van de passa de reizigers willen graag verwend den. Er bestaat dus een duide drang tot vernieuwing van de best de schepen, want de rederijen alles in het werk om aan de ve ringen van de reizigers te voldoen. In afwachting van het Europees pas poort dat aan elke ingezetene van de Europese Gemeenschap met ingang van 1 januari 1985 zal worden uitge reikt, moet men een identiteitsbewijs bij zich hebben. Inwoners van het Ver- Een controle voor de groene kaart, het internationale verzekeringsbewijs voor de automobilist, behoort tot het verleden. Maar dat betekent niet dat men de kaart niet hoeft mee te nemen. De kaart is verplicht en een ongeluk zit in een klein hoekje. Ziekenfondsleden komen in merking voor de ziekteverzekering van kracht is in hun vakantieland, dienen hiertoe wel van te voren een E- 111 A of E-111 B formulier aan te vra gen bij hun ziekenfonds en dit mee te nemen op reis. Ingezetenen van de Europese Gemeenschap die op reis zijn in de lidstaten hebben voorts in geval van nood recht op medische hulp - medische bijstand, medicijnen, tand heelkundige behandeling, ziekenhuis opname - overeenkomstig de normen die iri het gastland gelden. Wil men meer weten, lees dan aandachtig de structies aan de achterzijde van forn lierE-111. In Ierland zijn er ook verschillende mogelijkheden om een zogenaamde «trail» mee te maken, een trektocht te paard. Een representatief adres voor trail-riding is Ballyard bij Tralee, Co. Kerry, een stal waar Mr. William O’Connor de rijzweep zwaait. Hij be weert er als eerste mee begonnen te zijn in Ierland, in 1965. Hoe dit ook zij, zijn stallen bieden de mogelijkheid om acht of vijf dagen het landschap van de Dingle Peninsula (schiereiland Dingle) in te trekken. Het gaat over bergen, door dalen, langs meren, strand en zee, door pitto reske dorpen en betoverende cottages, kortom een van de mooiste gebieden van Ierland. Het is de streek, waar de filmopnamen zijn gemaakt voor «Ryan’s daughter» en wie - te paard - door het landschap trekt, ondergaat de dramatische schoonheid ervan. Als het slachtoffer zich in een koude omgeving bevindt, kunt u haar of hem na het koelen het beste tegen de koude proberen te beschermen met een deken of jas (nadat u de wonden zo steriel mogelijk heeft bedekt). Smeer nooit iets op een wond, geen brandzalf, geen tandpasta, boter of melk. Kleine wonden kunnen met een (speciaal) steriel gaasje worden afgedekt en als het om een groter op pervlak gaat, kunt u gebruik maken van een pasgewassen (en gestreken) theedoek, servet, tafel- of beddela- ken. Geef de patiënt nooit iets te drinken als het om een ernstige verbranding gaat. Pijnstillende middelen geven mag evenmin. z Als de patiënt vervoerbaar is, breng hem of haar dan na het koelen on middellijk naar een arts of liever naar het ziekenhuis. (In zittende houding als hals en ge zicht zijn aangetast). Stel de arts of het ziekenhuis van tevoren op de hoogte van uw komst. afsluitring. Vervang die ring min stens lx per jaar. Ontstaat er toch een lek, zet het ap paraat met het lekkende tankje dan rechtop op een veilige plek zodat het gas zonder gevaar te veroorzaken, ontsnappen kan. Zet (reserve)flessen en tankjes op een koele plek, bij voorkeur buiten uw tent of caravan. Ontsnappend gas is zwaarder dan lucht en blijft hangen. Kook nooit binnen in d" niet omwille van de waterdamp). Zet uw kookstelletje of gasstel of vlakke, brandvrije ondergrond. Zorg ervoor, dat uw kooktoestel niet tegen het tentdoek of de luifel staat en zorg voor een windscherm, het liefst van metaal. Koeienvallei De tocht bedraagt totaal plm. mijl. De eerste dag wordt 15 mijl ge den, daarna komt het mooiste van Zuid-west Ierland. De 6de dag bijv, gaat door «Macanabo» (the Valley of the Cows), omringd door steile berg wanden, waar het zo stil is, dat je al leen het blaten van de schapen, het ruisen van een bergstroom en het ge trappel van de paarden hoort. Onder weg wordt er gestopt bij historische bezienswaardigheden, gepicknickt bij de ruïnes van een oud klooster of op het strand. Overnacht wordt in hotel letjes en herbergen. Wegen worden zo veel mogelijk gemeden. Een ernstige verbranding behoort tot de allerergste dingen, die een mens kunnen overkomen. Bij een verbran ding wordt onze huid door overmatige hitte (vuur, hete vloeistoffen of stoom) beschadigd of volkomen verwoest. Een zware verbranding brengt ons leven in gevaar, niet zelden blijft het slachtoffer voor altijd verminkt. Per jaar moeten er 4.000 mensen met ernstige verbran dingen worden opgenomen in een zie kenhuis, of zelfs in een brandwonden centrum. In de zomermaanden ver toont dat aantal gevallen een piek. En dat heeft alles te maken met het feit, dat wij in de vakantie nogal eens extra zorgeloos om blijken te springen met vuur en meestal over zeer primitieve □rziehingen beschikken. Daarom luvidij een lijst met tips om lens de vakantie brand en inden te voorkomen en met ",Qt u moet doen als uzelf of Iers onverhoopt toch een zou lopen. 1 is samen- dse Brand wijk. Dat is □gelijke ma- orkomen en uidwonden scholen), op dat ge- Huidbank voor de be- ;e brandwonden bewaard. der knikken, die u stevig met klem men bevestigt. Let erop, dat de druk- regelaar goed op de fles-afsluiting zit. Controleer slang en aansluitstukken regelmatig met zeepschuim en nooit met een lucifer. Draai de kraan op de fles dicht, als u het gas niet gebruikt. Als u wegwerp-gastankjes gebruikt, gebruik dan wel een tankje dat past, liefst van hetzelfde merk als uw ap paraat (en bij voorkeur voorzien van een zogenaamd terugslagventiel). Lees van te voren zorgvuldig de ge bruiksaanwijzing, ook al hebt u daar soms een vergrootglas voor nodig. Vervang een tankje alleen in de open lucht en nooit met vuur in de buurt (ook geen brandende sigaret). Bij het loskoppelen het tankje altijd rechtop houden. Een aangebroken tankje kunt u nooit ontkoppelen en gebruiken voor een ander apparaat. Dat kan alleen als u een navulbaar tankje gebruikt, of een met een be trouwbaar terugslagventiel. Koppel uw apparaat nooit los het tankje, voordat dit helemaal is. Controleer dat door te schudden (ook als de vlam mocht zijn uitge gaan). Als u nog vloeistof hoort klot sen, is het tankje beslist nog niet leeg. Zet voor het verwisselen de kraan van uw apparaat nog even open, zo dat het eventueel nog aanwezige gas alsnog ontsnappen kan. (Natuurlijk zo, dat het ontsnappend gas geen ge vaar kan opleveren). Laat uw apparaat eerst koelen voor u het tankje en controleer van te vore teit van de brander en c.v doek. Slootwater is beter dan niets. Blijf koelen, liefst tot de pijn verdwe nen is. Bij verbranding over het gehele li chaam of kleinere verbrandingen bij kinderen niet langer dan 10 minuten koelen daar het slachtoffer anders te veel afkoelt. Het is een misvatting te denken, dat je in Ierland als paardenland, zo maar bij elk paardespul een paard meekrijgt om dan zo hop het vrije veld in te gaan. Uiteindelijk zijn de paarden van een manege of rijschool een investe ring. Zelfs een goed geoefend ruiter, die vreemd is in Ierland, zal niet gauw een paard toevertrouwd worden zon der begeleiding. In mijn geval is deze terughoudend heid een kleine uitkomst, want om de waarheid te zeggen, ik ben verre van een volleerd ruiter. Maar dat hoeft ook niet om in Ierland toch te paard te ge- Voorkom oververhitting bij het ge bruik van olie of vet. Ga nooit ren- nen en smijten met een brandende pan. Sluit het gas af, schuif een dek sel op de pan of verstik de vlammen met een natte, maar niet druipende doek of dweil. Als u gaat barbecuen, zorg ook dan voor een stevig onderstel. Gebruik voor het aanmaken van een vuur al leen maar aanmaakblokjes en nooit brandbare vloeistoffen zoals petro leum, benzine of spiritus. Zeker met als het vuur smeult, ook al lijkt het uit te zijn. Wacht met braden tot het vuur niet meer vlamt, en draag, nooit makkelijk ontvlambare kleding. Dat laatste geldt ook als het kamp vuur brandt. Vergeet nooit, dat hele bosbranden met een paar overwaai ende vonkjes begonnen zijn. Hou op de camping altijd uw t blusser of een emmer met zar water bij de hand. Rook nooit als u de tank van uw mo torboot verwisselt of vult. Zij vertelt van de oprichting van het farm house, farm guest house, en dat ze eerst, zo in het begin van de zestiger jaren, niet eens goed geld aan de gas ten dorst te vragen. «Een gast die je laat slapen vraag je toch geen geld?». Het logeren heeft dan wel een wat za kelijker basis gekregen, maar van een echte gastvrijheid hangt er nog een on miskenbare sfeer. Waar je ook bent, streek leren kenne. Foulksmills. De zeker ontleend rende molen, functionerende land. Het is leuk de molenaar, Johi 50 jaar molenaar is lerlei wetenswaardighei molen vertelt. De rustic Foulksmills noden tot paste delingen en hoe vreemd is he Hollanders niet, knotwilgen ren in een weiland, met op i grond bergen! Vlak in de buurt is ook Bannow, waar destijds de Noorman nen landden en in de nabijheid waar van Europa’s oudste vuurtoren staat. Voor volleerde ruiters? Of dit nu echt voor volleerde ruiters is weggelegd? Volgens de organisator is het niet al te moeilijk. Een van hen zegt zo: «Als een deelnemer in staat is foutloos een 8 te rijden en het paard ook in galop onder controle heeft, kan- ie mee». Minimaal moet de groep 5 deelnemers tellen en als ideaal wordt beschouwd een stoet van 10 ruiters. Dit programma kost IR£ 370,- (in het hoogseizoen IR£ 15,- meer) alles inbe grepen, zelfs onderweg vijf Irish Cof fees. Er zijn natuurlijk veel meer moge lijkheden op het gebied van paardrij- vakanties en trails, waarbij een grote variatie in accommodatie denkbaar is (van luxe hotels tot farm houses). Een trail bijv, van Clifden naar Galway (in Connemara) of langs de kust van Con nemara, dan wel een combinatie van beide enz. Daarover kan het Iers Na tionaal Bureau voor Toerisme alle ver dere inlichtingen geven (Leidestraat 32, 1017 PB Amsterdam - telefoon 020/223101). Deze kordate ingreep, rein tachtig centimeter di ven om het slib te verwijt daarop een baan aan te leggei lengte van honderd meter en met een breedte van vijftien meter, was geen overbodige luxe. Door de aanwezig heid van het slib kwam het in ’t vorige seizoen voor dat de baan te veel last had van water dat zich ophoopte, net onder de baan. Dit resulteerde vaak in slechte prestaties van de trekkers. Dus voor dit jaar een professionele aanpak voor de baan. Ook aan het publiek wordt gedacht. Hiervoor worden, aan weerskanten van de baan, grondwallen aangelegd. Wanneer deze begroeid z met gras zal het voor iedere bezoekt, aan Tractor-Pulling een genot zijn om de wedstrijd te volgen. Immers, men heeft dan altijd een overzichtelijke plaats langs de bae~ Dieren Als u van plan bent uw huisdier mee op reis te nemen, dan is het nuttig te weten dat hond en kat vergezeld moe ten worden van hun baas en een inen- &ra’ tingsbewijs moeten bezitten tegen ■t hondsdolheid. Ze kunnen dan voor be perkte duur in de Beneluxlanden, De nemarken, Frankrijk en Italië verblij ven. Voor de Bondsrepubliek Duits land en Griekenland gelden striktere eisen. Hier is ook een gezondheidscer tificaat vereist. Als u uw huisdier de Britse eilanden en Ierland wilt laten zien dan zult u bereid moeten zijn hen eerst zes maanden in quarantaine te doen. Scheepsklasse apart Moderne Jumbo-ferries zijn een scheepsklasse apart. De Stoomvaart “-'tschappij Zeeland, die met de «i.n.ovö uvatrix» (gebouwd in 1978) v Juliana» (gebouwd in 1968) de dienst vanuit Hoek van Hol land op Harwich onderhoudt, zal met ■’?- de «Koningin door een modern naam «Zeeland» de bedoeling met uh »chip de periode te overbruggen tot de nieuwbouw is gerealiseerd. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland heeft namelijk plannen voor een fon kelnieuwe Jumbo-ferry. Die heeft men ook wel nodig, gezien het stijgend aan tal reizigers dat van deze route gebruik maakt. In 1983 vervoerde de Stv. Mij. Zeeland al 1,1 miljoen passagiers; 130.000 meer dan in 1982. De toekomstige nieuwe Jumbo-ferry moet zo’n 2.100 passagiers vervoeren, waarbij voor de nachtdienst ca. 1.300 passagiers kunnen boeken voor zeer comfortabele hutten, voorzien van douche en toilet. Bovendien zullen nog een 600 ruststoelen aanwezig zijn. Nederlandse en buitenlandse wer ven hebben al belangstelling getoond voor deze opdracht. North Sea Ferries heeft plannen in ontwikkeling voor de bouw van twee nieuwe Jumbo-veerschepen en ook daarvoor hebben werven uit binnen- en buitenland zich als bouwkandida- ten aangemeld. Deze nieuwe schepen van North Sea Ferries zullen worden ingezet op de route Europoort/Huil v.v. waarna dë «Norstar» en «Nor land» op het traject Zeebrugge/Hull v.v. gaan varen. De grote vraag is nu: waar zullen de fraaie Jumbo-ferries, die de Noordzee zullen gaan bevaren, worden ge bouwd? Tuincentrum l TEL 013-421605 A? j ii of een eendeëi?», zo wordt me ’s morgens aan het ontbijt gevraagd in het 18de eeuwse Georgian Manor House. Ik ben er terecht gekomen op zoek naar een farm house-met-paarden en het is tekenend voor de mogelijkheden, die zo’n Ierse buiten biedt. De vorige avond met bijna donker gearriveerd, werd enigd Koninkrijk, Ierland, I ken en Nederland die niet over identiteitsbewijs beschikken, kun met hun paspoort de grens over. Dit geldt ook voor de Grieken die zich als laatsten bij de Europese Gemeenschap hebben aangesloten. De identiteitscon- trole zal steekproefgewijs gebeuren. Verder moet elke automobilist zijn -ijs kunnen tonen. Het rijbewijs .a een van de tien lidstaten is uit gereikt, is ook geldig in de andere lid- ten. Met ingang van 1 januari 1986 geleidelijk aan een uniform en meertalig rijbewijs worden ingevoerd voor de gehele Gemeenschap. Het is maar goed dat er vuur is. Het is een oer-element, waaruit onze aarde is ontstaan en dat ons leven moge lijk en aantrekkelijk maakt. Zonder vuur geen brood, kippesoep, biefstuk en fri- kandellen, schemerlampen, oliekachels en Dynasty. Aan de andere kant heeft vuur ook te maken met zaken als geschroeide over hemden, uitgebrande huizen en een zwartgeblakerd bos. Het is maar wat de mensen ervan maken. Wat zouden we tijdens onze komende vakantie moeten doen zonder zon, zon der auto met verbrandingsmotor, zonder vurige liefde en zonder gemarineerde rib ben op de barbecue? Vakantie echter betekent ook een fakkelende tent, een gasexplosie of een been vol blaren, omdat de koffiepot van een gammele kampeertafel valt

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 15