'M r •N! Tilburg m de oorlog Of vering bon u bij j van >5,- een 10,- geldig Opleiding beroepsdanser wil in Tilburg blijven 4 ■r' door Pau| Vroom THe Herhaalde oproep 4 25.- ebon; Oproep ;plaat Tilburg 1985 het jaar van het Rode Kruis Andere spreekuren van de huurcommissie Tilburg NAGELPROBLEMEN Gordijnen I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I IS tapijt ©koppelmans Tel. 020-952362 'Xï SS»dd'erK '-l™ ln o„s DETILBURGSE KOERIER Donderdag 28 juni 1984 - pagina 7 i juni 1984 -pagina 6 geboren wonende de in het bezette Neder- wetten. Vervolg van blz. 1 en andere naar eer en van iedere orde gezien de vigeerendc- Oproep Nog een peloton ex-militairen in het arbeidskamp aan de Gilzerbaan. Arbeidsdienst op de katholieke instellinge rtgezet onderwijs in Tilbur (wordt vervolgd) B en W ook tegen plan minister Deetman eroepsdar Js de mii VLOT h.v.d. J 7Ma.s. Jubileumboek omstandigheden plechtig, dat hij gebied geldende beschikkingen onthouden st. annaplein 16, tel. 430617 Parkeren geen probleem iwongen >ten ge- als leder- ning ver- kan men dvies vra- verklaart hiermede iandsche De huur*''' geschillen, u huurder zijn van een woning huurcommissie re studen- overigen rij snt het be- tvonden Nail Hatdanei de activiteiten is lustrumcommis- inrichtingen zal afgerond itie in ok- .sschouw- 'end wor- s ver- via de bij de venlaan en Tilburg beschikking kening - de de offi- departe- io decem- reefdatum „tan in het Heike aan de St.- Leerlingen van het eerste jaa maar in de krant, dat jaar van de vooropleiding geven een demonstratie. «Zet at we het heel erg zouden vinden als de opleiding in Tilburg weggaat». De Vereniging Landelijke Organisa ties Theateronderwijs (VLOT) zal deze week een reactie geven op de plannen van minister Deetman. Ze wijzen de voornemens af. keurig» den mo werk voor dansers in gens B en W. Ze i «ernstig rekening» opmerkingen. Conservatorium Bert Westra, adjunct-directeur van het Brabants Conservatorium, vindt hogescl het ongerec de al eerde dienst», die sie zijn pelijke digd. De coördinatie van toevertrouwd aan een sie. Vrij willekeurig Er zijn nog meer bezwaren. Het Col lege vindt dat de minister «vrij wille- °ndergeteekende Dansen voor je beroep kan je ook in Tilburg leren. Tenminste, dat kan tot nu toe. Als het aan minister Deet man van Onderwijs ligt, zal dat niet zo blijven. De minis ter heeft plannen gemaakt om een deel van de dansoplei ding aan het Brabants Conservatorium in Tilburg te laten Tilburg is één van de vijf plaatsen in Nederland waar beroepsdansers hun opleiding krijgen. Als de minister zijn zin krijgt, zouden ook de vooropleidin gen in Arnhem en Enschede verdwij nen. De leerlingen uit die steden zou den volgens Deetman in Amsterdam, Rotterdam of Den Haag naar school moeten. en telefoonnummer is 130, kamer 116, 013- rwutf* acrrix'-cr. ANDEl 1972 heeft het Brabants Con- lijst bijgehc «engageme erde leerl vond werk in het idvol van tcomp’ ii de grot letgezelschap staan er werk- pluimage, van folkloristis Leeglopen Volgens Westra zal de vakopleiding van het Brabants Conservatorium leeglopen als geen nieuwe leerlingen li ’84. ’ER KLANT j van de eigen vooropleiding meer bijko men. Hij vraagt zich af of dat volgens de wet wel kan. Het lijkt op het ophef fen van een beroepsopleiding en dat mag de minister volgens de HBO-wet niet zomaar doen. De Duitse maatregel die echter de :hool-samenleving volledig in ■>°erede dreigde te brengen was Ier gesignaleerdé «Arbeids- als een soort dienstplicht ipgelegd aan alle jongens en van achttien tot vijfentwintig De Hogeschool Hetzelfde geldt, na te hebben veran derd wat veranderd dient, voor de Ka tholieke Economische Hogeschool; immers, niet-katholieke Tilburgers die economie wilden studeren, zouden dat in die dagen eerder in Rotterdam of Amsterdam doen dan in het van Roomse zelfbewustheid zinderende Tilburgse hogeschoolmilieu. Bij het schrijven van deze afleve ring werd o.m. gebruik gemaakt van; Kamerbreed st. annaplein 16. tel. 430617 Parkeren geen probleem beslist welke opleidingen zou- loeten verdwijnen. Er is altijd rnnr de in Tilburg afgestudeerde 1 binnen- en buitenland, vol vragen of Deetman wil houden met de Het secretariaat van de huurcommis- sie in het ressort Tilburg heeft de spreekuren gewijzigd. Het spreekuur in het gemeentehuis wordt nu gehouden op maandagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur en in de maanden juli, augustus en september woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Het adres Stadhuisplein 328911. Op deze spreekuren kunnen huur ders en verhuurders terecht met vragen over de huurprijs (ook van kamers), de huurverhoging, de service- of bijko mende kosten, de regels van de huurbe- scherming en dergelijke. De meisjes op de foto oefenen intus sen in een houten gebouw. Hun dans studio lijkt op een soort hele nette bouwkeet. Een paar beugels vormt een boog, daarover heen liggen metalen golfplaten. «Zet maar in de krant, dat we het heel erg zouden vinden als de opleiding in Tilburg weggaat», zeggen ze. men, wilden zij hun studie sl niemand. gericht handeling. Scdrlf,„8en „elke de ope„bare van hooger onderwijs, ireommissie doet uitspraak in 1, die tussen huurder en ver-, gerezen over de huurprijs ";ng, etage of kamer. De kan ook ingeschakeld Ariërverklaring Het noodgedwongen ondertekenen van de Ariërverklaring door de studen ten, die volgde na het - op de Tilburg se Hogeschool niet van feitelijke toe passing zijnde - verbod voor joods we tenschappelijk personeel om aan de universiteiten en hogescholen te blij ven doceren, overtuigde ook de leden van het ietwat afgeschermde Tilburgse academische wereldje van de gruwelij ke ernst der nazi voornemens óp de middellange termijn. Rassenleen En dan was er die anders gerichte belangstelling voor het onderwijs, die welke voortkwam uit de waanzin van het nazi-systeem, uit de rassenleer. De rassenleer die stelde dat de Germanen een «Herenvolk» vormden, door de oerkracht der schepping voorbestemd de wereld te leiden en dat alle an- volkeren in grotere of geringere minderwaardig waren. Vroegere studenten De ondergedoken «vroegere ten» in de economie konden overigens voor een deel van hun studie vrij snel terecht bij die merkwaardige zusterin stelling van de hogeschool: de Rooms Katholieke Leergangen, die ook cur sussen boekhouden M.O. en Handels- wetenschappen M.O. in hun pakket voerden. Deze overname van studenten is een van de factoren geweest die hebben ge leid tot de numerieke bloei van de Leergangen in oorlogstijd; ook buiten genoemde vakken nam het aantal on- derduikers-studenten zeer toe: het aantal ingeschrevenen steeg van 1.128 in 1940 tot 2.290 in 1944. Wilt u volledig over dit produkt geïnformeerd worden, of vrijblijvend documentatie ontvangen, belt u dan met Marjan de Vries. Van Heróme Cosmetics uit Duivendrecht komt fi richt dat er nu toch eindelijk een middel is gevor dat echt helpt bij zwakke en splijtende nagels. Over het middel, dat Nail Perfection heet, is men zeer enthousiast. Uitgebreide onderzoeken toonden aan dat na gebruik van Nail Perfection, de nagels al na 8 dagen verbetering vertoonden en na gemiddeld 3 weken echt hard waren en niet meer splijtten. NAIL PERFECTION kost 14,95 en Is ver krijgbaar bij drogist en schoonheidssalon. Antoniusstraat De gemeenten Breda c stelden elk een lokaal ter bi en schaften - voor hun rekt.„ nodige leermiddelen aan. Na ciële goedkeuring door het ment kon het schooltje medic ber 1941 - 10 weken na de stre van 1 oktober - van start gaan parochiehuis van ’t Hcikc aar. Antoniusstraat. Oud-blokploegleden van blok 611 van de vrijwillige luchtbe scherming 1940/’44, familieleden van de gevallenen in dit blok (Ringbaan-Zuid/ Fatima/ Broek hoven) worden uitgenodigd zich te melden voor een herdenkings plechtigheid. Deze zal plaatsvin den op zondag 28 oktober a.s. De gevallen blokploegleden J. de Zoals u op de voorpagina hebt kunnen lezen bestaat de afdeling Nederlandse Rode Kruis in 1985 precies 75 jaar. Reden te over dus ze te vieren. Voor dit jaar van het Rode Kruis zal een serie van acties en evenementen den georganiseerd, beginnende in januari 1985 en eindigende in oktober van dat jaar. Hiermee wordt een dubbel doel nagestreefd. In de eerste plaats wordt het be staan en de activiteiten van het Nederlandse Rode Kruis nog eens duidelijk voor het voetlicht gebracht. Voorts wordt ook gestreefd naar verwerving van fondsen voor plaatselijke activiteiten van de afdeling Tilburg. Openingsbijeenkomsl re organisaties een beroep gedaan om Het «Jaar van het Rode Kruis» zal iets te organiseren in het kader van het worden ingeluid tijdens een opening «Jaar van het Rode Kruis». Daarbij bijeenkomst, die eind kan men denken aan evenementen als plaatsvinden in de Stads een voetbalwedstrijd, een tennistor- nooi, een toneeluitvoering, een bridge drive, een concert of een andere, bij de desbetreffende organisatie passende mogelijkheid. Iedereen die denkt dat een bepaalde organisatie ten onrechte niet is aange schreven wordt verzocht om dit be kend te maken bij het secretariaat van het Rode Kruis (tel. 013/425163). Daarnaast staat het uiteraard vrij om een bijdrage te storten bij de Rabo bank Tilburg (giro: 108 88 13) op reke ningnummer 18.52.02.500 ten name van het lustrumfonds van de afdeling Tilburg van het Rode Kruis. De loyaliteitsverklaring die studenten moesten tekent voortzetten. In Tilburg tekende vrijwel - A. de Kort: Gemeentebestuur, politiek en pers in Tilburg, 1940- 1941 (Nijmegen, 1984) - J.A. Bomewasser: Vijftig jaar Katholieke Leergangen (Tilburg, - Hans Bomewasser: Katholieke Hogeschool Tilburg, deel I, 1927- 1954 (Bom, 1978). om d' dere mate Gradaties Er waren dus gradaties - maar voor Waardering of misprijzen? joden was in de nazi-samenleving hele- Al kunnen de inspanningen van het maal geen plaats - zelfs niet onderaan gemeentebestuur om de nieuwe school de ladder. Voor joden werd aanvanke- voor joodse kinderen van de g lijk, in de eerste jaren der bezettings- krijgen gewaardeerd worden, ft tijd, een soort apartheid geschapen, dat ook de gemeente Tilburg- die er toen nog op neerkwam dat ze trouwens de Tilburgse scholen niet samen met de overige Nederlan- der morren of obstructie de aanwijzin- ders konden optrekken, maar naast gen van de bezetter en het door duits- hen, apart van hen werden gedwongen vriendelijken beheerste departement kunstmatig hun eigen gesloten ge- van Opvoeding, W. K. hebben opge- meenschapsleven te leiden. volgd en binnen de kortste keren ook Verbijsterende reeks op dit gebied de formele en feitelijke Deze maatregelen van de bezetter, de eerste in de verbijsterende reeks die tot de uiteindelijke uitroeiing van 6 miljoen Europese joden zou leiden, golden ook in Tilburg, ook voor het onderwijs. Per 1 september 1941 moesten alle joodse leerlingen de openbare en bij zondere scholen in Tilburg verlaten hebben. Zo snel mogelijk daarna, in principe vanaf 1 oktober 1941 al, dien den deze leerlingen te zijn onderge bracht in aparte scholen. In opdracht van de landelijke overheid verzocht het gemeentebestuur de Tilburgse scholen om opgaven van de aantallen joodse leerlingen die hun instellingen bezoch ten. In totaal bleken er binnen de klei ne joodse gemeenschap in onze stad 48 kinderen op de onderscheiden scholen ingeschreven te zijn, waarvan 28 lagere scholieren. «Ernstig bezwaar» Het College van burgemeester en wethouders van Tilburg schreef minis ter Deetman deze maand een brief. Zij willen «ernstig bezwaar aan tekenen» tegen het plan om de vooropleiding in Tilburg op te heffen. B en W denken niet, zo zeggen ze in de brief, dat ouders uit Zuid-Nederland hun kinde ren naar een opleiding in het Westen van het land zullen sturen. verdwijnen. De vooropleiding toneeldans, voor jongeren van 12 tot 16 jaar, moet volgens Deetman wél blijven be staan in het Westen van het land. Het Brabants Conser vatorium ziet dat helemaal niet zitten. Burgemeester en wethouders van Tilburg vinden het ook geen goed plan. Loyaliteitsverklaring Toen in het voorjaar van 1943 van de overgebleven studenten een loyali teitsverklaring jegens de bezetter werd geëist en aan die eis vrijwel niemand gevolg gaf, werd de situatie zowel voor studenten als voor het hogeschoolbe- stuur zo moeilijk dat men besloot het instituut voorlopig te sluiten. Dat «voorlopig» in dit geval betekende «tot na de bevrijding», zal weinigen verbazen. Bruijn, J. Konings, A. Naaijkens en D. Voeten en alle omgekomen wijkbewoners worden bij het mo nument van O.L.V. van Altijddu rende Bijstand herdacht. Afzonderlijke school Voor deze kinderen diende er dus een afzonderlijke school te komen - maar de vraag was uiteraard, hoe dit alles betaald moest worden. Vanuit het adagium «wie bepaalt, betaalt» - nu ook actueel - werd de oplossing van het probleem van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuur- bescherming verwacht, dat inderdaad toestemde in een plan van de Bredase onderwijswethouder. Dit plan hield in dat er voor de 24 Bredase en de 28 Til burgse joodse lagereschoolleerlingen elk een schooltje kwam, waarvoor een (joodse) onderwijzer werd aangesteld die ’s ochtends lesgaf in Tilburg en ’s middags in Breda of andersom. scheiding tussen joden en niet-joden hebben helpen volvoeren. De schei ding die het de nazi’s enige tijd later zo gemakkelijk zou maken, hun vernieti gingsplannen verder ten uitvoer te leg gen. Voortgezet onderwijs Naast de lagere scholieren waren er in Tilburg nog 7 joodse leerlingen die de openbare ULO-school in de Lange- straat bezochten en 13 op de Rijks HBS aan de Ringbaan Oost. Ook zij moesten van school af maar voor hen werden er in Tilburg geen aparte voor zieningen getroffen. Zij zijn misschien op scholen elders in het land terechtge komen. Dat er op de katholieke instellingen van voortgezet onderwijs in Tilburg geen joodse leerlingen ingeschreven stonden behoeft niet te verbazen ge zien de aanwezige mogelijkheden om in onze stad niet-katholiek, met name openbaar onderwijs te volgen. Voor meer informatie kunt u terecht bij de heer W. v.d. Wiel, Kruisvaarderstraat 105, tel. 013/ 43.23.32. louden, tenten» dingen, iet bui- '“d“ 'Me,flippen. theater. «Tilburg wil breed opleiden, folkloristische gezelschappen. Afgestudeerden kunnen aan de slag- Ontxlnoon gaan in klassiek ballet of in een gezel- schap waarop een wat eigentijdsere Hoe staat het met het werk van do- manier met dans wordt omgegaan. We centen als de vooropleiding dans uit leiden de mensen niet op tot werkloos- Brabant verdwijnt Westra zegt daar- heid», aldus de heer Westra. over Het raakt bijna alle docenten. Als de plannen doorgaan is het vrij ze ker, dat er ontslagen gaan vallen.» Nieuwbouw De plannen van de minister zijn niet de enige problemen waar het Conser vatorium mee te maken heeft. Er wordt al lang uitgekeken naar een nieuw gebouw. Dat zou eerst, samen met een nieuwbouw voor de Tilburgse Muziekschool, aan de Lange Nieuw- straat komen. De Muziekschool heeft inmiddels eigen bouwplannen, het Conservatorium wacht. werd oj meisjes jaar. Wie in die leeftijdscategorie viel en toch aan de hogeschool wilde gaan of blijven studeren, moest kunnen aanto nen dat hij aan zijn verplichtingen je gens de bezetter had voldaan. Wie dat niet kon moest onderduiken - wat be tekende dat het aantal studenten aan de hogeschool snel drastisch terugliep. Deze gegevens zullen tevens worden opgenomen in een jubileumboek, dat tijdens deze openingsmanifestatie zal worden gepresenteerd en vervolgens op grote schaal zal worden verkocht. Dit jubileumboek zal een historisch overzicht geven van 75 jaar Rode In het kader van de festiviteiten rond de bevrijding van Tilburg op 27 oktober a.s. is een twaalftal studenten van het Mollerinstituut, afdeling geschiedenis, bezig met het inrichten van een tentoonstel ling. Bij het inventariseren van het materiaal zijn echter wat «witte plekken» boven water gekomen. Daarom doen wij een beroep op Tilburgers die foto- of filmmate riaal hebben, dat betrekking heeft op de volgende onderwerpen 1. het binnentrekken van de Duitsers in Tilburg, mei 1940; 2. jodenvervolging in Tilburg; 3. de strijd om Tilburg oktober 1944, rond de Ley en de beschie tingen op Broekhoven; 4. evacué’s en repatrianten. Mocht u materiaal beschikbaar willen stellen, kunt u contact op nemen metde heer de Beer de heer Van Tienen, Mollerinstituut, afdeling geschiedenis, Gasthuisring 7, Tilburg. Tel. 013- 423976. In de dagen na 27 oktober 1944, heeft menig jongeman zich gemeld als OVW-er (Oorlogsvrij williger). Als eerste groep in Tilburg werd een beroep gedaan op vrachtwagen-, taxi- en buschauf feurs. Deze gingen zich toen mel den in de Gen. Maj. Kromhout- kazeme, in het lokaaltje onder de toren. Vervolgens zat dit inschrijfbu- reau voor OVW-ers in de Noord- straat, Molenbochtstraat, school aan de Besterdstraat en als laatste in de Mariaschool aan de Hoog- vensestraat. Vertrokken uit Tilburg MTN (Motor Transport Ne land), werd men in Eersel omge vormd als Corps AAT en vertrok van daar uit naar Tilroy en Arras in Noord-Frankrijk. I.v.m. het feit, dat het dit jaar 40 jaar geleden is, dat hier het Corps AAT werd opgericht, zou den wij graag contact hebben met; deze OVW-ers van het eerste uur. Niet voor niets is het AAT in Til burg gehuisvest. Men kan zich melden tel. 421868. Schriftelijk t heer J. Weesie, Luchthave 42 in Tilburg. Afronding Het «Jaar van het Rode Kruis» op feestelijke wijze worden r" Het «Jaar van het Rode Kruis» zal met een grootse slotmanifestati worden ingeluid tijdens een openings- tober, wederom in de Stadss irbij bijeenkomst, die eind januari zal burg. Dan zal onder meer bekend i als plaatsvinden in de Stadsschouwburg te den gemaakt welk resultaat de Tilburg. Bij die gelegenheid zal door schillende organisaties hebben bereikt alle deelnemende organisaties bekend met de door hen verzorgde evenemen- worden gemaakt, welke activiteiten in ten. 1985 ten bate van het Rode Kruis zul- De gedachte en de opzet van het len plaatsvinden en wat daarbij het «Jaar van het Rode Kruis» wordt on- streefbedrag aan opbrengst is. dersteund door een Komité van Aan beveling, onder voorzitterschap van drs. H.B.P.A. Letschert, burgemeester van Tilburg en voorzitter van het Stadsgewest Tilburg. In deze commis- voorts vrijwel alle maatschap- groeperingen vertegenwoor- Tilburg van het Kruis in Tilburg. Voorts zal het een se- s op gepaste wij- lectie bevatten van de stukken van dokter M.P.A.M. de Grood, die in de afgelopen jaren in Het Nieuwsblad zijn verschenen. Het zal worden ver lucht met tekeningen en prenten van een bekend Brabants tekenaar. verordeningen geweten za| nakomen tegen het Duitsche “'«rmachc, of de Nederlandjehe zoomede handelingen of aan de Mannenkoor «Hart van Bra bant» zoekt langs deze weg con tact met personen die hun aan 55 passende Engelse Battle-Dresses kunnen helpen. Het is voor eenmalig gebruik, tijdens de viering van het 40-jarig bevrijdingsfeest van Tilburg. Contactadressensecretariaat B. Röling, Terrahof 4, 5044 RM Tilburg of telefonisch013- 422393. worden bij vragen over een huurverho ging of over de redelijkheid van een gevraagde huurprijs. De uitspraken van de huurcommissie hierover zijn bindend, tenzij men besluit daarna in beroep te gaan bij de kantonrechter. De huurcommissie kan in sommige gevallen ook adviezen uitbrengen. Bij voorbeeld over de hoogte van de servi cekosten of andere bijkomende kosten. Over de huurverhoging, die gevraagd mag worden nadat aan een woning verbeteringen zijn aangebracht ter v hoging van het woongerief, k de commissie eveneens een adi gen. Over de spelregels bij huur en ver huur van woonruimte zijn door het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer brochures samengesteld, die onder meer verkrijgbaar zijn bij de secreta riaten van de huurcommissies. het «heel fijn» dat B en W de school steunt. In zijn kamer, vol met foto’s van dansers, legt hij uit wat de bezwa ren zijn tegen de plannen van de mi nister. Om de moeilijkheden goed te begrijpen, is het nodig het schoolsys teem van het Brabants Conservato rium uit te leggen. De opleiding tot danser is in drieën te verdelen. Ten eerste is er de basisop leiding, waar kinderen tot 12 jaar één of twee keer per week oefenen. De vooropleiding is voor jongeren van 12 tot 16 jaar. Zij volgen de middelbare school en de danstraining tegelijker tijd. Tenslotte is er de drie-jarige vak opleiding het Hoger Beroepsonder wijs (HBO) voor dansers. Leerlingen kunnen ook studeren voor dans- of balletleraar. Pleeggezin De leerlingen naar het Westen van het land en dan in een pleeggezin? «Kinderen in die leeftijd (12-16 jaar, hvd) zijn veel beter af in het ouderlijk gezin. Zeker wanneer het kind een zware studie aanvangt, gecombineerd met mavo of havo», zegt Westra. Hij denkt dat de ouders hun kind niet in het Westen van het land naar school laten gaan. «Dan doe jij maar geen dansopleiding, zeggen de ouders dan», verklaart Westra. De Tilburgse leerlin- gen (90 in de basis- en vooropleiding Engagementen en 40 in de vakopleiding) komen voor- Vanaf h f namehjk uit Zeeland, Limburg en servatorium een Noord-Brabant. waarop Je staan van de afgestudeer Kwaliteit Ruim een kwart v« J io- “T Dan; opleider i de f'*- n geze. itijdsere „lan. We werkloos en zich zal Rijk, de Duitsche autoriteiten

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 7