95 s t* ft spijker vast i5Jaar de rente I ze EN Tilburg in de oorlo ers HNG HYPOTHEKEN 7.50 Herhaalde Al Provincies van Nederland: verenigt U! f a r i Woonwagen locatie Loven- Oost tapijt ©koppelmans Een terugblik op elf jaar welzijnszorg Gordijnen 1 oproep Donderdag 21 juni 1984 - pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER il 1984-pagina 6 ■@J XU iljlj iïiTïTï door Paul Vroom Vervolg van bh. 1 9 TILBURG gemeente Ap plet. 12 Juli 1944. TILBURG, »ULAG£N OT-25-01 te voor 549,' Tilburg,! September 1941. Aan de Ouders van onze leerlingen. Het Bestuur van het Sint Odulphuslyce.an. Peter Nouwens neemt afscheid College wijzigt voorstel ns :h II een «8 D, CKS -X Heuvel- st. annaplein 16. tel. 430617 Parkeren |>een probleem penstraat e Vucht, bikini treepdessin, ycra, met f strapless, >r irs bezoch- «.enning en een gerichte analy« heden van de provi midden centraal. voor 799.- model. n suède per estraat 21 3/34374 te maten Infokantoor: Spooriaan 312, 5038 CC Tilburg. Tel. 013-435041 HYPOTHEEK FONDS NOORDBRABANTSE GEMEENTEN Tan Oost Kamerbreed Houtzagers in de bossen van Hulsel. 9lein 16. tel. 430617 ren seen probleem .naat RM 013- is badslips snde -jfia/ nnnn rt rijkst misse won» gewo bove I.W.l rol icipatie van ;ebied. Koninj 'k kwj dag, le jo" Scholen vormden ook geliefde on derkomens voor doortrekkende troepen. secretaria 4, 5044 nisch spreking er- ;e vertegen- burge- vorige innen van be ren om de tigen» tot in beleic' lyse van de mogelijk- ovincie als bestuurlijk gangen een voorleg teit van tha Leergan waar aar ploma voor mie st. annapl Parkere op wijk- die aktiviteit ite uit te ko- thuis hoort anderen immers ideren. «De be et verlammend Wandplaten die joodse illustratoren hadden vervaardigd, mochten blijven hangen, als de naam van de tekenaar maar werd weggekrast. de Leer- ook dag- ervulde) een aantal belangrijke usies getrokken provincie, als best wogen en niet te licht ST.ODULIHUSLYCEUM TILBURG. Veilig gevoel; 15 jaar lang geen onaangename verrassingen met uw hypot heek. Be! uw eigen makelaar, verzekeringsagent, assurantietussenpersoon of ons Info-kantoor voor alle inlichtingen. S ten zijn. Als je schaalvergroting gaat toepassen, draai je het welzijnswerk de nek om Op 26 juni een afscheidsreceptie 18.00 uur vanwege het ter Nouwens. Peter hc" genheid iets wordt van ge reünie waarbij een zijn plaats is. 'Mtn ik dat het I t.a.v. het ien flink ont was een soort ad itenaren van afde- met allerlei plannen portefeuillehouder is tegenwoordig an- De behandeling door de gemeente raad van het collegevoorstel (pre-ad- vies en voorbereidingsbesluit) over de tweede woonwagenlocatie Loven-Oost is met één week tot 25 juni uitgesteld. Naar aanleiding van de bespreking er van door de in het college woordigde raadsfracties hebben p meester en wethouders zich vorige week donderdag nader beraden over het voorstel. wordt het voort alleen vezen c/> var. Tilburg, Typ. H. h. 5135/ SECRETARIE 7 Afd.h.fl onoMwe»’’ Blinde kaart en de Duitsers Vreemd genoeg meenden zeer veel Nederlanders na de nederlaag tegen de Duitsers dat de nazi’s het onderwijs in ons land wel met rust zouden laten wie zou zich nu willen bezighouden met ons gezapig onderwijssysteem, aap-noot-mies en de blinde kaart van Nederland hadden toch niets wat de Teutoon zou kunnen ergeren Per 1 september 1941 moesten alle joodse leerlingen de openbare en bijzondere scholen verlaten hebben. Ook het Odulphuslyceum. Alomvattend De Leergangen waren ook aanvan kelijk opgezet als een alomvattend in stituut en al slaagde de «Tilburgse lob by» er niet in aan de Leergangen de Katholieke Universiteit te doen ont spruiten - die kwam in 1924 te Nijme gen - uit haar opleidingen Handelwe- tenschappen ontstond wel in 1927 de Tilburgse Hogeschool, die ook op an dere terreinen nog lang met banden van innigheid aan de Leergangen ge koppeld zou blijven. Onderwijsholding Al voor de oorlog, kenden gangen afdelingen waar men grootouders stamt, ilf een joods- is er in de Kasteelhoeve eptie van 16.00 tot ;e het vertrek van Pe- loopt dat die gele- an een kortstondi- pilsje prima op Eigen verantwoordelijkheid Het beleid van de provincie moet niet afgeleid zijn van het Rijk, maar gebaseerd zijn op eigen beleidsverant woordelijkheid. Op provinciaal niveau is een verbetering van de relatie tussen het ambtelijk apparaat en de politieke besluitvorming wenselijk; provinciale overlegstructuren moeten grondig wor den gesaneerd. Tot slot pleiten de IVA-onderzoe- kers, Jo Rieken en Joan Baaijens, voor effectieve en niet-vrijblijvende inter provinciale overlegverbanden. Een Vereniging van Nederlandse provin cies is op zijn plaats. Hierover pratend merkt Peter op dat hij een ontwikkeling vreest in het wel zijnswerk die ook alles met politiek te maken heeft. Dat is namelijk het mo gelijke feit dat de gemeente de stad Tilburg in grotere buurten gaat opde len en zodoende een aantal buurt- en wijkhuizen kan sluiten omdat iedere buurt er maar een nodig heeft. «Dat staat haaks op alles wat er in het verte- b den op het gebied van welzijnswerk ge- gevraagd, daan en gedacht is. Kleinschaligheid willende was en zou nog steeds het credo moe- - de tijd van de groots opgezette ver anderingen is voorbij, een per geleids- gebied planmatig opgezet verande ringsproces zal eerder leiden tot verbe teringen in het binnenlands bestuur. Deze conclusies zijn neergelegd in een boek, dat onlangs bij van Loghum Slaterus is verschenen onder de titel «De provincie als bestuurlijk midden; een nieuw evenwicht tussen rijk, pro vincie en gemeente». Eind januari organiseerden het IVA, Instituut voor sociaal wetenschappelijk onderzoek van de KHT, het IVG, Insti tuut voor Gezondheidszorg en de Ka tholieke Hogeschool Tilburg een groots opgezet symposium over de (her)verdeling van de bestuursverant- woordelijkheid in ons land. Op dit door 400 deelnemers te symposium stond een verker Uit de inleidingen en referaten die door een aantal deskundigen die dag zijn gehouden, hebben de IVA-onder- zoekers Rieken en Baaijens (schrijvers van het boek «Overheid, wat nu?», dat op genoemd symposium een centrale rol ver conclus o - de provincie, als bestuurlijk midden, is gewogen en niet te licht bevonden; - provincies moeten zelf een veel actie vere rol spelen; - Haagse bureaucratie moet geweerd worden in de provincie; - niet alleen taken, óók middelen de centraliseren; Dat wordt nu gewijzigd in die zin, dat het voorbereidingsbesluit niet meer alleen voor de door het college aangewezen locatie hoek Kapitein Hatterasstraat/Nautilusstraat zal gel den, maar voor het hele terrein van de voormalige steenfabriek Stevens. Dit terrein wordt omsloten door Kapitein Nemostraat, Nautilusstraat, Kapitein Hatterasstraat en Wilhelminakanaal. In de oorspronkelijke voorstellen ging het college er van uit dat de aan wijzing van de locatie zonder inspraak tot stand moest komen. Die inspraak komt er nu wel: belanghebbenden kunnen meepraten over een locatie er gens op het terrein Stevens. Daarbij zal een aantal randvoorwaarden gel den, die het college nu door de ge meenteraad wil laten vaststellen. Zo moet het om een permanente locatie gaan. Er moet plaats zijn voor zes woonwagens en een werkterrein. Ten slotte moet goedkeuring van de locatie door de toetsingscommissie van het ministerie verzekerd zijn. Verder wil het college dat de aan te wijzen locatie financieel «niet nadeliger» uitvalt dan de locatie hoek Kapitein Hatteras straat/Nautilusstraat. Deze wens geldt als bestuursbeslispunt in de inspraak. De inspraakprodcedure stelt het col lege vast op basis van de verordening bevolkingscontacten. De commissie bevolkingscontacten wordt om advies d. Burgemeester en wethouders «„.vu ue inspraak uiterlijk eind augus tus zien afgerond. 'erd het meer menens, :hiedenis was niet naar en moest her- rol van het Tamelijk nieuw in 1940 was het in 1932 tot stand gekomen St.-Theresia- lyceum voor meisjes. Ook de kinder schoenen nog niet zo lang ontgroeid len f waren de twee instellingen die Tilburg oork vooral ook na de oorlog een heel ander imago zouden verschaffen de RK Handelshogeschool, later herdoopt tot Katholieke Economische Hogeschool, die in 1927 na een lange voorgeschie denis was opgericht mede op initiatief van dr. H.W.E. Moller en anderen die eengrote rol hadden gespeeld in de emancipatie van Brabant op onder wijsgebied. Leergangen Moller had ook de aanzet gegeven tot de stichting van de R.K. Leergan gen in 1912, die hun zetel vanaf 1918 eveneens in Tilburg hadden gevestigd. De Leergangen was (waren?) een wat vreemde eend in de vaderlandse onderwijsbijt en zeker tentijde van haar ontstaan in minstens twee opzich ten modem te noemen de Leergan gen waren bedoeld om de katholieke bevolking uit de religieus en politiek zo lang achtergestelde ex-generaliteits- landen Brabant, Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen te verheffen, te emanciperen. Verder kun je de Leer- -zonder veel bezwaar zien als loper van de Open Universi- thans. Immers wat waren de ingen anders dan een instituut an je een soort academisch di- (een onderwijsbevoegdheid tiiddelbare scholen de M.O.-ak- ten) kon behalen zonder dat je elke dag college hoefde te lopen en zonder dat je persé je einddiploma gymna sium, vereist voor praktisch alle uni versitaire studies, in je bezit diende te hebben. onderwijs kon volgen zoals de Acade mie voor Beeldende Vorming en het Brabants Conservatorium maar zijn uitgroei tot een soort mammoet-hol- ding op onderwijsgebied, met tiental- HBO-instituten zou pas lang na de „orlog plaatsvinden. In 1940 vormden Leergangen en Hogeschool die twee bronnen van waaruit de allengs wat weelderiger vloeiende stroompjes van kunst en cul tuur Tilburgs dorre aarde begonnen te bevruchten. De öur0sme«st«r a In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder lands gebied is door den Secretaris Generaal van het Departement van Op voeding, We tenschap en Cultuurbescherming aan het bestuur verzocht,opgave te willen doen van het aantal aan onze school studerende leerlingen die van Joodse bloede zijn of als zodanig beschouwd v/orden. Als Joods leerling wordt aangemerkt,s a, de leerling,die uit tenminste drie naar ras voljoodse j b. de leerlingjdie twee voljoodse grootouders heeft en ze: godsdienstige opvoeding ontvangt- Ben grootouder wordt als voljoods aangemerkt,wanneer deze tot de joodsker kelijke gemeenschap heeft behoord. Voor het geval de uit Uw gezin studerende leerling als Joods leerling is te beschouwen,zullen wij Uw desbetreffend bericht gaarne vóór 7 Sep tember aanstaande ontvangen. Dwingen Verder zou de minister van Bim landse Zaken, naar het oordeel Rieken en Baaijens, over meer voegdheden moeten beschikke vakdepartementen «te dwing,.. daadwerkelijke reorganisatie in beleid Eng en bestuur. Dit geldt eens te meer als en ie er in plaats van een algemeen-bestuur- lijke, een sectorale invalshoek (volks gezondheid, ruimtelijke ordening, in dustrie- en werkgelegenheid enz.) ge kozen zou worden. De provincie kin ook, volgens de onderzoekers, een actievere rol gaan spelen bij de reorganisatie van het bin- geld genoeg, nenlands bestuur, maar zal zich dan die tijd niet niet moeten ontpoppen als een Oogge) centrale stuur- en regelkamer, maar een licht, flexibel, initiërend en coördi nerend midden-bestuur moeten vor men. Doe-taken zouden alleen dan moeten worden verricht als de lokale en/of intergemeentelijke schaal echt te klein is. Een «impliciete vierde be stuurslaag» dient te worden afgewe zen. Oproep In het kader van de festiviteiten rond de bevrijding van Tilburg op 27 oktober a.s. is een twaalftal studenten van het Mollerinstituut, afdeling geschiedenis, bezig met het inrichten van een tentoonstel ling. Bij het inventariseren van het materiaal zijn echter wat «witte plekken» boven water gekomen. Daarom doen wij een beroep op Tilburgers die foto- of filmmate riaal hebben, dat betrekking heeft op de volgende onderwerpen 1. het binnentrekken van de Duitsers in Tilburg, mei 1940; 2. jodenvervolging in Tilburg; 3. de strijd om Tilburg oktober 1944, rond de Ley en de beschie tingen op Broekhoven; 4. evacué’s en repatrianten. Mocht u materiaal beschikbaar willen stellen, kunt u contact op nemen metde heer de Beer de heer Van Tienen, Mollerinstituut, afdeling geschiedenis, Gasthuisring 7, Tilburg. Tel. 013- 423976. Een dezer dagen neemt Peter Nouwens afscheid van het welzijnswerk in Til burg. Na elf jaar functioneren bij de SBWT, bij de SSK en bij de Twem gaat hij, mede onder invloed van de bezuinigingen in het welzijnswerk, die stiel verlaten en wordt direkteur van stichting Huis in de Bocht in Goirie. Peter was 7 jaar direkteur bij de stichting Buurt- en Wijkcentra Tilburg, ver volgens 3’/j jaar koördinator bij de stichting Samenlevingsopbouw en Sociaal Cul tureel Werk en tenslotte een half jaar koördinator werkontwikkeling bij de Twem. Futiel Hele futiele veranderingen vonden ook plaats, zoals de volgende, in een geschiedenisboekje voor de lagere school, waar oorspronkelijk dit stond over de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina in 1898 «Eindelijk kwam de lang verwachte, blijde dag, 31 augustus 1898. Toen werd de jonge Koningin Wilhelmina 18 jaar. Nu kon ze zélf ons land regeren». Deze zo on schuldig ogende zin werd op bevel van de bezettende macht als volgt veran derd «Op 31 augustus 1898 werd de jonge Koningin Wilhelmina 18 jaar. Nu kon ze zélf ons land regeren». Klinkt wat hiervoor aan «hervor- migsmaatregelen» is beschreven nog vrij kinderachtig, bittere ernst wordt de greep der Duitsers op het onderwijs met hun discriminerende bepalingen tegen joden, voor de klas en in de klas. Daarover leest u een volgende keer. (wordt vervolgd) Wij lopen met Peter door zijn erva ringen in de wereld van het welzijns werk die zeker niet als negatief te be stempelen zijn. «In elf jaar welzijnswerk is er heel wat ten goede veranderd. De belang- -;' ste verandering in die periode is misschien wel de opstelling van de be- >ners. Zij zijn zich veel meer bewust worden van allerlei zaken die er zich •ven hun hoofden afspeelden. Er zijn diverse werkgroepen ontstaan die deels misschien wel met de ekonomi- sche recessie te maken hebben zoals bijvoorbeeld de bijstandsmoeders, maar deels ook niet. Voorbeelden daarvan zijn werkgroepen die zich be zighouden met woonomgevingverbete- ring maar ook met vorming en eduka- tie». Voor Peter is het duidelijl aan een gemeentelijk beleid welzijnswerk in het verlede broken heeft. «Het hoe beleid. De ambt 10 kwamen n ideeën en de nam die over. Dat i Iks- ders, gelukkig. in- Maar het is wel laat veranderd. Door het ontbreken van een konsistent beleid kon het gebeuren dat er buurt huizen verrezen die twee miljoen gul den kostten. Dat kon toen want er was Toch was het zo dat in alle buurten even ruim schoots bemeten werden. Als we nu naar de buurt Jerusalem kijken dan kunnen we eigenlijk nog steeds over een achterstandssituatie spreken. Het zelfde geldt voor het Westend of de Gasthuisring. Als er in het verleden wat evenwichtiger en volgens een be leidsplan met het beschikbare geld was omgesprongen dan zouden we nu een beter uitgebalanceerd beeld zien». «Het is merkwaardig dat, nu de middelen schaars geworden zijn, er wel een beleid is gekomen, een beleid dat overigens geen zekerheid biedt. De be zuinigingen gaan door tot 1987 met wie weet wat voor verassingen het wel- zijnwerk nog boven het hoofd hangt. Die druk van de bezuinigingen maakt het werk niet makkelijk, integendeel. Door de bezuinigingen ben je al een groot deel van de tijd bezig met het verzinnen van hoe je die klappen op kunt vangen. Aan ander werk kom je nauwelijks toe. Wij noemen dat krisis- management. Het ontwikkelen van nieuwe ideeën kun je in zo’n situatie nauwelijks realiseren en toch is daar Mannenkoor «Hart van Bra bant» zoekt langs deze weg con tact met personen die hun aan 55 passende Engelse Battle-Dresses kunnen helpen. Het is voor eenmalig gebruik, tijdens de viering van het 40-jarig bevrijdingsfeest van Tilburg. Ook is het Mannenkoor op zoek naar de tekst van het solda tenliedje van de 101ste Airbome- divisie uit de Slag om de Arden nen, bekend als «Sound of» (one two three four). Contactadressens B. Röling, Terrahof 4, Tilburg of telefonis 422393. coil. Vergissing De optimisten vergisten zich. De Duitsers wilden wel degelijk het een en ander in hun trant wijzigen bij ons on derwijs te beginnen met details na tuurlijk maar hun uiteindelijke oog- gen merk was toch een complete herstruc- hun turering volgens de idealen van de na- tionaal-socialistische nieuwe orde. Oud-blokploegleden van blok 611 van de vrijwillige luchtbe scherming 1940/’44, familieleden van de gevallenen in dit blok (Ringbaan-Zuid/ Fatima/ Broek hoven) worden uitgenodigd zich te melden voor een herdenkings plechtigheid. Deze zal plaatsvin den op zondag 28 oktober a.s. De gevallen blokploegleden J. de Bruijn, J. Konings, A. Naaijkens en D. Voeten en alle omgekomen wijkbewoners worden bij het mo nument van O.L.V. van Altijddu rende Bijstand herdacht. Voor meer informatie kunt u terecht bij de heer W. v.d. Wiel, Kruisvaarderstraat 105, tel. 013/ 43.23.32. geschiedenis er al snel het een en ander veranderen; zo was het de vraag of door het derde rijk opgeslokte landen als Oostenrijk, Tsjechoslova- kije en Polen nog wel in de aardrijks kundeles behandeld mochten worden, een les waarin in elk geval geen sprake meer mocht zijn van het Wilhelmina kanaal, het Bemhardviaduct of de Willemsvaart. Menens Vrij snel werd het vooral de geschiedenis de zin van de bezetter schreven wordende rol van Oranjehuis diende zoveel mogelijk ge negeerd en Duitslands tegenstanders, de Engelsen, moesten zo zwart moge lijk worden af geschilderd. Zo werd bij voorbeeld sterk de nadruk gelegd op het feit dat de Engelsen in hun oorlo- tegen de Boerenrepublieken met bevolkingen van aan ons «stam verwante» Afrikaners, voor het eerst concentratiekampen hadden gebruikt. Ook de Nederlandse Staatsinrichting Aardrijkskunde anders diende te worden herschreven, terwijl Het begon dus met kleine dingen door joden geschreven boeken en me- vooral bij de vakken aardrijkskunde en thodes helemaal verboden waren. Stap-voor-stap Rieken en Baaijens merken in dit boek verder op dat in de vraagstukken rond bestuurlijke heroriëntatie een proces matige stap-voor-stap-benadering de voorkeur verdient. Overigens lijkt een gedifferentieerde benadering daarbij hoogst noodzakelijk, want, volgens de IVA-onderzoekers bestaat dé provin cie niet, evenals dé gemeente; het ene beleidsgebied is ook het andere niet. Dit laatste betekent dat aan een secto rale invalshoek bij de reorganisatie van het binnenlands bestuur veel belang wordt gehecht. behoefte aan, het is zelfs een nood zaak. De bewoners verane' en de problemen verand zuinigingen mogen niet werken». Peter schetst dat in het verleden de stedelijke instellingen 'vaak beslisten en overlegden met de gemeente. Toen er beroepskrachten kwamen op wijk en buurtniveau verschoof die aktiviteit naar dat vlak om tenslotte men op het vlak waar het t namelijk bij de bewoners. «De bewoners stappen tegenwoor dig naar de wethouder, de beroeps krachten ondersteunen alleen nog maar en dat is een goede zaak want het gaat tenslotte om de bewoners. Je kunt best stellen dat het welzijnswerk zijn funktie steeds beter heeft waarge maakt», aldus Peter. «De bewoners lo pen niet langer aan de hand van de welzijnswerker». Jawel, er is in die elf jaar gelukkig heel wat veranderd». «Vroeger lag het aksent van het wel zijnswerk ook veel meer op het rekrea- tieve vlak. Dat is nu verschoven naar belangenondersteuning van bewoners en als ik mij niet vergis zal die tendens zich in de toekomst voortzetten. Ook op het gebied van vorming en edukatie is er in de toekomst nog genoeg te doen voor het welzijnswerk. Vooral voor die mensen die nu wat tussen de wal en het schip vallen gewoon alge mene vorming, de Nederlandse taal, rekenen, noem maar op. Ook op het gebied van de werkloos heid en dan met name de jeugdwerk loosheid ligt er nog een heel terrein braak voor het welzijnswerk». Volgens Peter ligt het aksent van het welzijnswerk nu sterk op het gebied van de stadsvernieuwing. Dat zal ech ter niet eeuwig duren en het welzijns werk moet klaarstaan om keuzes te maken. «Die keuzes zijn, denk ik, poli tieke keuzes zoals de keuze voor woon- lastenaktiviteiten een politieke keuze Aandan Her de Rijks Hogsre Burgert Bijsta or me it bij vaarde

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 7