r Tilburg op zoek naar een beter onderkomen Heuvelse kerk wordt opgeknapt 1 Vrouwencentrum liil .275,- .200,- .875,- Rijk en provincie springen bij: .698,- X" Wat is het V rouwencentrum Tilburg? VERF-BEHANG BEHANGMARKT Besterdring 79 BELLAIR «Er zijn weer perspektieven...» Vlag in top bij restauratie Mommers-complex» i 1984-pagina 36 door Paul Vroom Wzl Groepen aktiviteiten Tilburgers (afkomstig van De Volt) in het arbeidskamp Seemannstrafte in Essen. Zij wachten bij Krupp. De foto is uit 1942. >500,- kstel .500,- .500,- ner .500,- jard nt fij De financiën 4, Zoals u zoëven hebt kunnen lezen, is KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. centrum nd. Een heel eigen stuk Tilburg lub 850,- Oproep aan onze lezers Het huidige pand van het Vrouwencentrum Tilburg in de Van Sasse van IJsseltstraat. sverleden» van aan bod te la- 3 propvol kaar nd. kwam de j een Batavus Gazelle Raleigh BSA Peugeot Motobecane Bridgestone Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dit T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Vrijdag en zaterdag luxe krentenbollen 5 halen 4 betalen V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar Stationsstraat 49 I Tel 426392 TILBURG Redactie-advertentie-aMeling en administratie N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Enschotsestraat*133 - Tel. 422769 toren perer velsp jaren twee ilde ko- de ge- nog maar en de to- pastc toor J pastoor van Tijdens zijn rillon aangebrac Wereldoorlog ;rd weggehaald vorden tot ooJ— sreen zal het even duide- tet Vrouwencentrum Til- eigenlijk is en doet, waar het pand 36. r op moest 1 ;n bedrag o osten die t .Jen; dat ging niet». Het is vooral de p energie zaal, wi in gege geïsolei ne plaat «Een lossing haa daa dus sche ir de oorzaak enkele ol dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in elke kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u muts te zaal en drie daarach- tes gratis in bruikleen riode. vijfde pastoor werd de heer van Ven die na een jaar al werd overge- iatst naar Deume. Hij werd opge- door pastoor Eduard van den “i, een zeer markant figuur. Hij jaar pastoor van het Heike en vooral bekend vanwege zijn goedgeefsheid. Onder zijn herderschap kwam er een nieuwe communiebank en nieuwe 1 Na zijn 1950 werd Frans van -die ir ent d Tand niet veer de same >p af fabriek taakt tegen tocht ZONNEHEMELS BRUINKUREN nergens beter en goedkoper Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - Tel. 358630 verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Ruim een half jaar geleden gaf de issaris der Koningin in Noord- it, de heer mr. A.A.M. van Agt, ■ciële startsein voor de restaura- i dit belangrijk industrieel ar isch monument. De uit de vori- w daterende Tilburgse textielfa- wordt gerestaureerd om defini- huisvesting te bieden aan het Ne- rnds Textielmuseum, dat sinds opig is gevestigd in een fa wning aan de Gasthuisring De de Vi plaat :rtus Mutsaers. volgd laken door de Dungen, bleef 25 j stond vooral Zoals U weet is het de bedoeling in deze reeks ook aandacht te be steden aan de lotgevallen van Riet, Goirle, Hilvarenbeek, Moergestel, Oisterwijk, Udenhout, Berkel-En- schot en Loon-op-Zand tijdens de Tweede Wereldoorlog. Wij vragen dan ook onze lezers in «de dorpen» of daarbuiten die materiaal hiervoor bezitten, ons dit tijdelijk te willen afstaan. Reacties - liefst schriftelijk - zijn welkom bij de auteur, op de redactie van de Tilburgse Koerier. Vandaag donderdag 14 juni hijst wethouder B.J.E. Lambers van ruimte lijke ordening, stadsvernieuwing en openbare werken de vlag in top op het «Mommers-complex». Niet écht kan worden gesproken van een «hoogste punt» dat is bereikt, omdat met de res tauratie is gestart bij de daken. Inmid dels is men echter aangekomen bij het laatste dak en daarvoor zal de vlag wor den gehesen. Eind vorige week is er voor het Vrouwencentrum Tilburg in de Van Sasse van IJsseltstraat een positief besluit gevallen. Burgemeester en wethouders zijn er na melijk mee akkoord gegaan dat het Vrouwencentrum gaat uitzien naar een ander onderkomen. Daarmee lijkt dan een eind te komen aan de belabberde huisves tingssituatie en financieel geharrewar. Het Vrouwencentrum Tilburg zit nu nog in een oud parochiegebouw van de parochie Theresia dat indertijd door de gemeente gekocht is. Vanaf eind ’80 is het Vrouwencentrum daar thuis, maar echt gelukkig is het centrum er nooit mee geweest. Het pand verkeert in een slechte staat, één zaal is veel te groot en de huisvestingssubsidie is niet groot genoeg om de jaarlijk se huur te betalen, laat staan om de hoge energiekosten te bekostigen. Jet gaat dan toch gebeuren: de Heuvelse kerk kan gerestaureerd worden. Vori- veek is bekend geworden dat het rijk een deel van de kosten op zich wil nemen, gemeente Tilburg blijft daar niet bij achter en gaat ook een deel betalen. Ook kerkbestuur zal een financiële bijdrage leveren en de provincie zal bijspringen. De restauratie moet klaar zijn vóór 31 december 1985 want anders vervallen er weer allerlei regelingen. Met de restauratie is een bedrag gemoeid van bijna één miljoen gulden en ze zal werk bieden aan 5 6 mensen gedurende een jaar. De restauratie zal gebeuren in het kader van een zogenaamd «terugploegexperiment» (sic!): dat is een experiment waarbij voral langdurig werklozen worden ingezet. Het geld dat op de uitkeringen bespaard wordt, kan nu via subsidies uitgegeven worden en dat heet «terugploegen»; een ambachtelijke term voor een erg onam- bachtelijke regeling. De Arbeidsinzet heeft gedurende vrijwel de gehele bezettingstijd be staan, al heette ze de eerste jaren nog niet zo. Enkele dagen na de capitulatie van Nederland begonnen de Duitsers werkkrachten op tè trommelen in Til burg om het vliegveld. Molenheide bij Gilze-Rijen uit te breiden tot een mo- (lees verder op blz. 7) Financiën «Vorig jaar problemen erg c Klaar van Helvoort centrum Tilburg. 22.050,- aan van i over huur bij k Oerl,sestraat 146 Paletplein 9 Tilburg Bij niet ieder»» lijk zijn wat het burg nou eigenlijl voor staat. In elk geval wil het Vrouwencentrum een ontmoetingsplaats zijn voor vrou wen uit Tilburg en omgeving. Daar- Dit is het drieëntwintigste arti kel in een serie over de lotgevallen van het Hart van Brabant en zijn bewoners gedurende de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Tilburg in de oorlogeen vlag, die overi gens de lading niet helemaal dekt, aangezien het in de bedoeling ligt ook het «oorlogst J Tilburgs omgeving ten komen. «Tilburg in de oorlog» wordt geproduceerd in samenwerking met de Gemeentelijke Archief dienst. Uw opmerkingen, aanvullingen of persoonlijke bijdragen blijven overigens welkom bij de auteur, ter redactie van de Koerier en eveneens bij de heren G. Kobes en R. Peeters van de archiefdienst in het Paleis-Raadhuis. torens zullen ongeschon- rijlen pastoor van Miert te zijn geweest i Miert sprak - ‘se St.-Jo- Voor Hengelsport M| Ll&Cfi HOBBYSHOP de Heuvelse St.-Josephkerk in 1874 ge bouwd. De architect was de bekende Tilburger Hendrik van Tulder die on dermeer ook de verbouw van het pa- leis-raadhuis voor zijn rekening nam. Daarnaast ontwierp hij 26 kerken in het bisdom Den Bosch. Zijn eerste kerk was de kerk op het Korvelplein in 1851 die in 1926 weer werd ken. naast wil het ruimte en andere facilitei ten bieden aan vrouwen die zich op een of andere manier met emancipatie be zig houden, ook aan vrouwengroepen. Het Vrouwencentrum wil informatie geven aan vrouwen over zaken die voor vrouwen belangrijk zijn of kunnen zijn. Dat kunnen zaken zijn als overheidsbe leid, aktiviteiten voor vrouwen in Til burg, diverse vrouwengroepen en -orga nisaties. Tenslotte wil het Vrouwencen trum vrouwenaktiviteiten koördineren en nieuwe aktiviteiten ondersteunen. Oplossing Op 6 juni hadden vertegenwoordig sters van het Vrouwencentrum Tilburg een gesprek met de gemeente om hun wensen nog eens te benadrukken. Dat was niet de eerste keer maar tot nu toe wel de meest vruchtbare gebleken. De gemeente bleek plotseling erg veel be grip te tonen. Zo werd in dat gesprek het licht op groen gezet om uit te zien naar een ander, beter geschikt pand. Dat pand kan eventueel uit het ge meentebestand komen maar mag ook op de vrije markt worden gezocht. De gemeente heeft ook toegezegd in on- derhandelingen haar medewerking te verlenen. Over wel of geen meerjaren begroting voor het Vrouwencentrum Tilburg heeft de gemeente eveneens duidelijkheid geschapen. Zij wil name lijk aan de gemeenteraad voorstellen voortaan met een meerjarenbegroting te gaan werken inzake het Vrouwen centrum. Tenslotte kwam de gemeente met een voorstel om een bedrag van 14.000,- als huur te berekenen voor de periode van half mei tot eind van dit jaar. Daarbij krijgt het Vrouwen- een mvu klokken. 1 dood in het voorjaar van 1 hij opgevolgd door pastoor i Miert, een even markant fi- in guur, die in februari van dit jaar over- de leed. Het was onder zijn pastoraat dat de verbouwing van de kerk geschiedde. De beide dwarsbeuken in de kerk wer den aangebracht zodat de kerkgangers een beter zicht kregen op het altaar. Bekender zal pastoor van Miert zijn door de kleding die hij droeg: wars van moderne kleedgewoontes onder de geestelijken droeg hij te allen tijd zijn soutane. De heer J. van Noorwegen, al jaren kapelaan in de Heuvelparochie, is de heer F. van Miert opgevolgd. rechtstreekse verkoor worden op maat gems dubbele dichting tepe vragen geen onderhui Renoveer en isoleer voor eens en altijd Commis" Brabant, het officii tie van c cheologisi ge eeuw briek v tieve b derlanc 1958 voorloj brikantenwc in Tilburg. Het Mommers-complex bestaat uit 12 gebouwen, waarvan er vier werden gerestaureerd ten behoeve van het Ne derlands Textielmuseum. Daarvoor is 8,5 miljoen beschikbaar. Inmiddels is bekend dat in het kader van de terug- ploegexperimenten ƒ750.000,- (40 van de totale kosten) beschikbaar komt voor de restauratie van twee an dere gebouwen van het complex. Hier zouden dan de tapisserie/damastweve- rij en het restauratie-atelier en de Tiendschuur in kunnen worden onder gebracht. De restauratie verloopt volgens van dit jaar is d en in het naja ning van het seum plaat Over menteel het Gemeentelijk Stadhuisplein 132. Vooral de laatste jaren wordt onze taal, met name in het hoekje waar het so- Vrou- ciaal-economisch jargon woedt, ontsierd door samengestelde woorden van germa- in IJs- nistische oorsprong. Het zijn woorden die we allemaal kennen, zoals terugploeg experiment, vermogensaanwasdeling, arbeidsinkomensquote en dergelijke. Woorden, zinnen welhaast die in onze taal niet thuishoren maar toch vrijwel on gemerkt een vaste plaats in ons spraakgebruik hebben veroverd. Een van de eerste woorden die zo bij ons terecht zijn gekomen, maakte de tocht over de grens op minder vreedzame wijze. Het werd ons opgedrongen door de Nazi’s gedurende de Duitse bezetting van ons land en het luidt «Arbeidsinzet», waarin wij het oor spronkelijke Duitse «Arbeitseinsatz» gemakkelijk herkennen. centrum de grote ter liggende ruimte gedurende die perk Goed voorstel Klaar van Helvoort: «We vinden het een goed voorstel van B W. Hiermee erkent de gemeente dat ons huidige pand niet geschikt is voor ons. Er zijn weer perspectieven, ook betref fende de samenwerking met de ge meente. Ook de medewerking die de gemeente wil geven bij het zoeken naar een geschikt pand en zelfs wil mee on derhandelen, juichen we toe. We zijn ook zeer te spreken over de bemidde lingspogingen van de Emancipatie- kommissie. Dat heeft onze zaak zeker goed gedaan. Ja, en nu op zoek naar een geschikt pand!» Vandaag, 14 juni, is er in het Vrou wencentrum om 20 uur een vergade ring over de toekomst van het cen trum. Alle gebruiksters van het Vrou wencentrum en belangstellende vrou wen zijn van harte welkom. het restauratieproject is mo- een tentoonstelling te zien in De pastOOFS Informatiecentrum, Afhankelijk Van inkomsten is het Vrouwencen trum afhankelijk van vrouwengroepen die ook gesubsidieerd worden. «Ieder een weet tegenwoordig dat de franje eraf is. Dit geldt evengoed voor de di verse vrouwengroepen die bij ons een of meerdere ruimtes hebben. Ook zij zijn afhankelijk van subsidies die steeds kleiner worden. Daarmee is de cirkel rond. Daarbij kwam dat de ruimte waarin het vrouwencafé draai de, de grote zaal, vreselijk ongezellig is, veel te groot en veel te hoog. Het gevolg was dat het café steeds slechter ging lopen en het gevolg daarvan was weer dat de toch al geringe inkomsten nog minder werden», zo vertelt Klaar. «We kregen geen sluitende meerjaren begroting omdat de gemeente ons van jaar tot jaar subsidieerde: kortom het was allemaal erg vervelend». VADERDAG is HENGELSPORTDAG voor een passend kado eerst kijken bi] Dat beeld waaide overigens tijdens een storm in de twintiger jaren van de spits af. De derde pastoor werd de Til burger Adrianus Norberti Hij het de kruisweg ma^u Uwi uv Vlaming Geo de Geeteren en in 1910 was die voltooid. In 1912 werd de doopkapel beschilderd en in 1913 de kapel van O.L. Vrouw van Lourdes. In 1916 stierf deze pastoor en werd opge volgd door pastoor J. Brekelmans die tot eind 1924 pastoor van de Heuvel zou blijven. Tijdens zijn pastoraat werd het carillon aangebracht dat de Tweede Wereldoorlog door Duitsers werd weggehaald om omge smolten te worden tot oorlogstuig. werden de financiële problemen erg duidelijk», vertelt Klaar van Helvoort van het Vrouwen- mtrum Tilburg. «We kregen 22.050,- aan huisvestingssubsidie i de gemeente. Daar stond tegen- ■r dat het pand 36.500,- aan kale ir per jaar op moest brengen. Daar- u kwam een bedrag van 12.000,- aan energiekosten die we moesten be talen; dat ging niet». “ut is vooral de grote zaal die de "iekosten omhoog doet jagen. De waar vroeger toneelvoorstellingen “geven werden, is erg hoog, niet Jeerd en het dak is op verscheide- 'itsen lek. -en verlaagd plafond had een op- ssing kunnen bieden, maar ja: waar ral je een bedrag van 60.000,- van tan om dat even te laten doen?» al ts Klaar van Helvoort. De onprakti- indeling van het pand is er mede Jizaak van dat de energiekosten erg hoog zijn. Er ontbreken kleine ka mertjes waarin gewerkt kan worden. De ruimtes zijn veel te groot en moe ten uiteraard verwarmd worden en dat kost geld. In 1872 werd gestart met de bouw van de Heuvelse kerk die in een neo gotische stijl is opgetrokken. De bouw pastoor was J. van der Lee, oudste pas toor van het Heike, op 5 oktober 1873 werd de kerk ingezegend en toegewijd aan de H. Joseph, voedstervader, pleegvader van Jezus. Van de kerk stond er toen een gedeelte. Het langschip rens ontbraken vooralsnog. De eerste pastoor was M. van der Hagen en hij zorgde ervoor dat er een vloer in de kerk kwam. Hij bracht ook het Maria-altaar aan, het St.-Josephal- taar, een gedeelte van het hoogalt; en hij liet 12 beelden tegen de zui plaatsen. Al na twee jaar overleed en werd opgevolgd door pastoor An nius Donatus Smits. In het Vrouwencentrum zijn diverse vrouwengroepen en/of aktiviteiten on dergebracht. Er is een Vrouw en Werk winkel, die ondermeer informatiekur- sussen geeft voor werkende en werklo ze vrouwen inzake werkmogelijkhe- den. In het centrum vinden vier Fort- terapiegroepen onderdak evenals de Tilburgse Vrouwenkrant. De Brabant se Vrouwenkrant heeft in het V - wencentrum in de Van Sasse van selststraat gezeten en wil graag in een beter pand terugkomen. Er zijn ver scheidene zelfverdedigingsgroepen voor vrouwen in het centrum, er wor den timmerkursussen gegeven en schrijfkursussen. Literalust, een vrou wengroep die zich bezighoudt met vrouwenliteratuur, organiseert er re gelmatig lezingen. En naast dit alles vergaderen er diverse vrouwengroepen en -bewegingen in het Vrouwencen trum zoals het Vrouwen Overleg Til burg, de Rooie vrouwen, de FNV Vrouwen en de Vrouwenraad, het Bij- standsvrouwenoverleg vindt er plaats evenals het VOS overleg. Tenslotte vindt er in het Vrouwen centrum de interne organisatie plaats van het Vrouwencentrum en wordt er gewerkt aan de oprichting van een te- rapiecentrum en een vrouwengezond heidscentrum. Het huidige adres van het Vrouwen centrum Tilburg is Van Sasse van IJs seltstraat 16 in Tilburg, tel. 421896 tussen 9.00-12.00 uur. Een gebouw opknappen kost geld, zeker wanneer het zo’n kolossaal ge bouw is als de Heuvelse St.-Joseph kerk. In 1874 werd de kerk gebouwd voor een bedrag dat de 150.000,- niet te boven mocht gaan. De restauratie anno 1984-1985 mag de 1.000.000,- niet te boven gaan: de tijden zijn duur der geworden. Het rijk gaat 40% van de restaura tiekosten betalen wat neerkomt op een bedrag van 373,772,-. De gemeente Tilburg zal iets minder als 30% voor haar rekening nemen wat gelijkstaat aan een bedrag van ƒ267.220,-. Het kerkbestuur zal ƒ200.000- bijdragen uit een fonds dat opgebouwd is via een actie onder de burgerij. Tenslotte zal de provincie 10% bekostigen en dat be drag komt overeen met 93.443,-. Al les bij elkaar opgesteld komt men uit op 934,435,-. De kosten die de gemeente voor haar rekening neemt worden uit twee van de vier gebouwen «potjes» betaald. Maximaal 80.000,- schema. In december komen ult het monumentenbudget de oplevering gepland zoals dat opgenomen is in het Struc- iaar van 1985 zal de ope- murplan Oude Stad. En maximaal ,t Nederlands Textielmu- f 187.220,- zal komen uit het fonds ter itsvinden bevordering van de werkgelegenheid. De St.-Josephkerk heeft in haarlfO- jarig bestaan al enkele ingrijpende ver anderingen ondergaan en over de waarde van die veranderingen kunnen mensen van mening verschillen. Toch zal ongetwijfeld iedereen het ermee s zijn dat een gerestaureerde St.-Jo- hkerk anno 1985 een fraaier gezicht zijn dan een kerk, qmgeven door ijzeren staketsels anno 1984. Het rijke Roomse leven is voorbij weliswaar; we kunnen ons geen H.-Hart processies meer voorstellen in de toekomst voor de Heuvelse kerk maar de kerk zal er nog lange tijd staan en gebruikt kun nen worden door hen die daar behoef te aan hebben. Bisschop Bluyssen drukte het in 1974 zo uit: «Zij (de Heuvelse kerk: red.) was innerlijk en uiterlijk een con crete verwijzing naar een andere di mensie dan die van het drukke leven buiten haar muren. Zij vertegenwoor digde een heel eigen stuk Tilburg». En dat doet ze nog steeds! Onder zijn leiding werd in de jt 1888-1889 de kerk voltooid. De t :ns verschenen en het vergui en St.-Josephbeeld werd op Ispits geplaatst. De steigers zullen weer verdwijnen en de twee trotse t" den statig de lucht inwijzen of, om met de woorden van wijlen pastoor i spreken: «Het zou voor menig rechtgeaard Tilburger onverdragelijk a als deze kerk onder de slopershamer had moeten vallen». Pastoor van deze woorden naar aanleiding van het 100-jarige bestaan van de Heuvelse sephkerk in 1974 waarbij hij even de verbouwing van 1955-1976 memoreerde. ZONNEKUREN 7 r 10 maal f V|

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1