Tl samenwerking door huisartsen biedt voordelen F fl* Zetbemaakte TEGELHAL es eot DUURT EENLEVEN LANG SUIKER ZIEKTE VINOLOOG LOUIS JANSSEN Uwbalkonï hele jaar groen met: BalkonGras ©koppelmons HcoosboNdca •tkaoiboWdw ka&leke-zult Ikaasbollalca Museum Terzijde 6^55 Onderzoek Hogeschool wijst uit: Wat hebben wij over voor een schoon milieu Dao, wijngebied met toekomst Veilig met de auto op vakantie andere beroepsbeoefenaars; in de an- 1 dere praktijk teneinde de communica- -van cX Sanering GEB- terrein uitgesteld tot najaar 1984 De kaneelstok Donderdag 14 juni 1984-pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER 1984 - pagina 18 zorg Aanbieding VLOERTEGELS Op ko lazie DOOR itengevvvnj :1e dagen t van itpun- "^50^0^4 (Lekker grassig. Nooit drassig) knaagde ons g‘ wel geweest zip kinderachtig. verschillen met solo- ijken: uit het onder- i elk van J~- met 5 jaar fabrieksgarantie alm. 31 x 31 nu slechts 45,- p.m2 ngstijden: maandag 13.30-18.00 uur di. t/m donderdag 9.00-12 n vrijdag 9.00-12.30- 13.30-20.1 zaterdag 9.30-16.00 uur Ook het adres voor al uw sanitair. Alle prijzen inch B.T.W. st. annaplein 16. tel. 430617 -Ruime parkeerplaats Toch zijn er ondanks de ernst de situatie nog wel een paar lichty ten. 12.00- 13.30-18.00 uur -20.00 uur eikaars p» praktij- *aars Patii inodisci- he,d van h.,i«rt- meenschaf -meer van eer t gemakkelijl mingen en Het centrum is van april tot oktober igelijks geopend. Openingstijden week: van 10-17 uur. Op zon- 13-17 uur. rijde, Plantagebaan 199, Wouw- itage. Telefoon 01657-583. Besterdring 155, Tilburg Besterdring 155, Tilburg patiënten, de toegang tot el- atiëntenkaarten, de mogelijk- overleg en een zekere ge- i.appelijkheid in werkwijze; mogelijkheden tot het leiden en privé-leven door de relatief ckeüjke verdeling van waame- 1 diensten; -een brede financieel dra ie praktijkuitoefening; ’ebruik van hetzelfde ge van hetzelfde dropen verslagen af en vergaten want zo gaat dat in een druk kin- niet worden voorkomen, dat het unie ke natuurprocédé uitlekte naar het Westen. drie groepspraktijken van huisartsen heeft het Instituut voor Gezondheidszorg (IVG) van de Katholieke Hogeschool Tilburg een diepgaand on derzoek ingesteld naar de aard en betekenis van de samenwerking door huisartsen. Het onderzoek draagt bouwstenen aan die de volgende uitspraak ondersteunen: versterking van de huisartsenzorg kan onder meer geschieden ids huisartsen samen werken en de samenwerking aan bepaalde voorwoorden voldoet. Het onderzoek werd op verzoek van het Ziekenfonds Midden-Brabant uitge voerd tussen medio 1982 en medio 1983. Ook het Centraal Ziekenfonds te Tilburg verleende medewerking. De onderzochte praktijken zijn in Noord-Brabant geves tigd en tellen elk drie huis ’Home-made’, QlWh alleen bij Besterdring 155, Tilburg in drie breedtes 100 cm breed 21,- p. mtr. 133 cm breed 28,- p. mtr. 200 cm breed 42,- p. mtr.| I papier- en op jaarbasis zo’n kilogrammen - 'Vaardevolle ki- 3 terecht herge- 'LAS SIS PtPÏIJONUM VO CTUHNON VM. Even bezijden de doorgaande route, waarlangs het snelverkeer zich tus gen op Zoom en Roosendaal naar onbekende bestemmingen spoedt, ligt Plantage, een kleine woongemeenschap in een meer dan tachtf- - gebied, behorende tot de mooiste van het land. Opvallend in landschap zijn er de omvangrijke rhodondendronstruiken. Aan een van de indrukwekkende beukenlanen rond Wouwse Plantage met een stigd in de rking vol- in de op- raagvlak voor men maakt gebouw, dien- ondersteunend le (bi Er zijn rode en witte Dao- wijnen De verhoudings is 90% rood en 10% wit. De belangrijke druiven voor rood zijn: Tourigo de Dao, Tinta Pinheira en Avarelhao. Witte wijnen worden gevini- fieerd van de druiven: Arinto, Dona zaak zijn. Dat zou niet alleen resulte ren in een kleinere afvalberg, maar ook een extra bijdrage in de kas van talrij ke scholen en verenigingen die jaarlijks zo’n veertig miljoen gulden ontvangen voor het inleveren van oud papier en karton. toiletpapier voor 65% uit «kringloop papier». Als de Nederlander er toe over zou gaan niet alleen oude kranten maar ook enveloppen, folders, kartonnen dozen en doosjes als «oud papier» te verzamelen, dan zou dat een goede NA GESLA CHT OP DE VUILNIS BEL T Als wij niet allemaal meehelpen de afvalberg zo klein mogelijk te houden dan ziet het er voor onze kinderen somber uit. 1 en medio 1983. Ook het Centraal Ziekenfonds De onderzochte praktijken zijn in Noord-Brab, isartsen. T Industriestaat 6, tel. 013-346147 issen Ber- jt Wouwse chtig hectare groot bos in dit fraai gestoffeerde Oud Geheim Het principe van de zijdeteelt is lang een goed bewaard geheim gebleven. De ontdekking dateert van 2640 vóór Christus, toen de Chinese keizerin, ge naamd Hsi-Lings-Shi, er achter kwam dat het mogelijk was om de zo nijver door rupsen gesponnen cocons af te wikkelen, waarna de op die manier verkregen ragfijne zijden draad kon worden verwerkt en verweven tot een lap. Dat grote geheim dat nu in de bossen van Wouwse Plantage wordt ontsluierd werd daar in het Verre Oos ten lange tijd zorgvuldig bewaard. Er stond zelfs de doodstraf op. Toch kon «Terzijde»: wat weggedrukt bezij den de doorgaande route. Over onge veer een jaar kan men het centrum en kele kilometers verderop vinden, wan neer een bijna honderdjarige school in Wouw gelegenheid zal bieden om «Terzijde» nog wat professioneler dan nu al het geval is te kunnen inrichten. in een royale ruimte. Een dringend vraagstuk dat anno 1984 dreigende vormen heeft aangeno men. Jaarlijks produceren wij in Ne derland van groot tot klein zo’n 300 kg afval per persoon. Een groot gedeelte van die vuilnishoop bestaat uit materia len die niet biologisch afbreekbaar zijn en zich ook niet lenen voor eenvoudig hergebruik. Dit nijpende probleem kan niet alleen door de overheid worden op gelost. De Portugezen zeggen «Dauw» tegen deze wijnstreek, die genoemd is naar de «Rio Dao*. De rivier stroomt dwars door het land, dat ten zuiden ligt van het bekende Douro (port) gebied. Portugal telt in totaal 358.000 hecta ren wijngaard, waarin zo’n 180.000 wijnboeren emplooi vinden. Alleen in de Dao zijn 40.000 wijnboeren werkzaam die met elkaar een hoeveelheid druiven oogsten goed voor 500.000 hectoliter wijn. De wijnproductie is voor meer dan de helft in handen van een tiental coöpera ties. Viseu is de belangrijkste plaats van het district. Hier zetelt de Federatie van de Dao-wijnbouwers die bevoegd is het waarborgzegel te verstrekken en bij ex port het certificaat van origine afgeeft. Naast zijn majestueuze kathedraal is Viseu beroemd om zijn museum waarin schilderijen van de vermaarde kunst schilder uit de 16de eeuw Grao Vasco permanent worden geëxposeerd. Het landschap van de Dao heeft een wat ruig aanzien. De grond waarin de wijnstokken worden geplaatst bestaat hoofdzakelijk uit graniet. Met behulp van dynamiet worden plantgaten ge maakt die nadien worden opgevuld met humus en dennenaaiden. Dichte bossen met naaldbomen be schermen de wijngaarden tegen koude winden uit de omliggende bergen. Strenge winters en hete zomers bepa len het klimaat. Na de oogst geeft de maand oktober al een daling van tempe ratuur te zien. Het gevolg is, dat de most in de kelders langzaam gist. Hierdoor krijgt de wijn een hoog glycerine-gehal- te, een kwaliteits-aspect, dat onder an dere Dao-wijnen kenmerkt. 1 van sa- o -ode ene Voor alle binnen- en buitenlandse vakanties is de auto veruit het meest populai- tielijnen open te houden. In de derde re vervoermiddel. praktijk hechten de huisartsen meer Uit diverse publikaties blijkt, dat het aantal vakantiegangers met eigen auto nog waarde aan de multidiscij steeds toeneemt. Het aantal verhalen van vakantiegangers, die met pech onderweg en ver van huis stranden, neemt echter ook jaarlijks toe. Dao wijnen zijn in opmars U ziet ze steeds meer op de schappen van wijnafdelingen. Dao wijnen bieden veel voor hun prijs. Bedenk wel dat het garantiezegel over de kurk door de «Fe- deracao dos Vinicultores do Dao» niet lichtvaardig wordt verstrekt. De beste schenktemperatuur voor de- vorm ze gecorseerde rode wijn is plus minus Witte Dao, waarvan de fris-fruitige eigenschappen op jonge leeftijd het best tot uiting komen, vraagt een serveertem- peratuur van 10°. Gerechten als visscho tels en schaaldieren zijn hierbij in goed gezelschap. De rode Dao is een unieke begelei ding bij wild- en gekruide roodvleesge- rechten. Barbecue-festijnen worden er bijzonder mee opgeluisterd. Voor de vele Francofielen onder wijndrinkers is zo’n Portugese verkenningstocht geen ge makkelijke stap. Alleen al de prijs-kwa- liteitsverhoudings is een proef op de som ten volle waarde. Daarnaast blijft het ontdekken een van de meest bekoorlijke facetten van het wijn-hobbyisme. Iedereen weet, dat reparaties onder weg en vooral in het buitenland duur tot zeer kostbaar kunnen zijn. Daarbij spreken wij nog maar niet over het ongerief, dat een gezin op va kantie op die manier ondervindt in de van lange wachttijden, extra overnachtingen, etc... De oorzaak hiervan is in vele gevallen gelegen in de gedachte, dat de auto het gedurende de afgelopen tijd goed heeft gedaan, waarbij men gemakshalve ver geet, dat vooral op lange ritten en dik wijls extra belading wel iets anders van de auto wordt gevraagd dan onder branca en Barcelos. Op jonge leeftijd zijn de rode Dao’s robijnkleurig. Het bouquet is fruitig en de smaak heeft een wat strenge, iets stenige, ondertoon. Naarmate de wijn ouder wordt gaan de C-<T 1 wat geaccentueerde eigenschappen over m®“f' in een aangename volzachte harmonie van smaak en afdronk. De voorgeschre ven fustontwikkeling voor rood is 18 maanden minimaal. Rode Dao oudert verder uitstekend op fles en kenners be oordelen hem pas na tien jaar op zijn top. De aanduiding «Reserva» op het etiket houdt in, dat de wijn van een bij zonder oogstjaar is, uit één wijngaard komt en het alcoholpercentage van de wijn een half procent hoger is dan dat van een gewone Dao. De Dao met ver melding «Garrafeirs» voldoet ook aan deze voorwaarden maar heeft bovendien twee jaar fust- en twee jaar flesontwik- keling achter de rug alvorens in de han del te worden gebracht. ver en ligt - Het aanvullend nader onderzoek van Ingenieursbureau Oranjewoud BV, maagst naar verontreiniging op het terrein is schijnw ggjj klaar. Door dit onderzoek is nu duide- a||e lijker tot hoe diep de grond vervuild is (of assis rinemend s rekening ge- provincie, verstedelij- leeftijdsopbouw van de Contacten en verwijzingen Het onderzoek behelsde ook drie weken durende registratie van contacten tussen huisartsen (of assis tente) en patiënten in de deelnemende praktijken en een analyse van het aan tal uitgeschreven verwijskaarten in de periode 1978-1981. Uit beide deelonderzoeken blijken forse verschillen tussen de onderzochte praktijken. Tevens blijken verschillen te bestaan tussen deze praktijken ener zijds en de (doorsnee) solo-huisartsen- en over welke oppervlakten. Er is ook gebleken dat het grondwater sterker vervuild is dan in het begin werd ge dacht. De omvang van deze verontrei niging zal nog nader worden vastge steld. Het staat vast dat de bovenste grondlaag tot 4 a 6 meter diepte verwij derd moet worden. Of de sanering nog dieper moet gaan, wordt voordat de af- i zijus cn ae (aoorsneej soio-nuisartsen- gravingen beginnen, onderzocht. praktijk anderzijds. De rapporten in Ingenieursbureau J Wat betreft verschillen met solo- Oranjewoud BV over de onderzoeken I huisartsenpraktijken: uit het onder- en de sanering Eggen ter inzage in het I zoek blijkt dat in elk van de drie on- Gemeentelijk Informatiecentrum, I derzochte groepspraktijken relatief Stadhuisplein 132, en in het Informa- weinig verwijskaarten (per 1.000 zie- tiecentrum Theresia, Nijverstraat 42. kenfondsverzekerden) worden uitge- In juni zal er een bewonersavond wor- schreven. (Bij deze vergelijking met so- den gehouden over de hele affaire. Monodisciplinair In elk van de onderzochte j ken kent men zogenaamde monc plinaire samenwerking: door huisart sen onderling. Belangrijke aspecten voordelen van deze vorm van sa- iwerking zijn: -het enkele malen per week met el kaar overleggen over patiënten, be leid en organisatie; -de mogelijkheid om een collega te consulteren; -meer eenheid in het optreden naar patiënten door het bekend zijn met der tijden zoal uit het nijvere werk van rupsen en vlinders is gegroeid. De be zoeker wordt geleid langs een uiteenlo pende verzameling van weefsels, varië rend van een zeventiende eeuwse he rautenmantel, via kazuivels uit de Rooms-katholieke kerk, met weefsel van goudbrokaat tot chique zijden stoffen zoals die werden gesponnen en geweven voor het Britse Vorstenhuis. Er is in Engeland zelfs een weverij, die -r “>n uitsluitend werkt op bestelling vanuit dagelijks geopend. Openingstijde bU paleizen en kastelen. Nederland had door de week: van 10-17 uur. Op zor tot voor kort ook een commerciële zij- dag van 1? deweverij in het Limburgse Posten- Terzijde holt. se Plant Zo, dat zit er weer op voor een jaar. - 'onder- Eerlijk gezegd: ik ben nooit een volbloed vert het onderzoek kermisfanaat geweest, hoewel in mijn volgende uitspra- j^gd de openbare uitspattingen dun- sterkine van de tietjes over het jaar waren uitgesmeerd. de kosten in verdenk er mijn reeds lang overleden i onder meer vader, die calvinistische trekjes had, nog amen werken, steeds van dat hij veel meer dan wij ple- zier beleefde aan het bruegheliaans Idoen: men moet spektakel van kunstmakers en orgel draaiers, van zatlappen, vrijende paartjes en parttime-bedelaars, vooral ook van zigeunervrouwen, met fonkelen de ogen zo zwart als Udense kersen, die de toekomst uit zijn handpalm pelden. Hij genoot ervan zonder het te laten merken. Ik had eigenlijk maar één obsessie en ideaal: een vuistdikke knots van een ka neelstok. Eenmmaal zo ’n zuigboom in mijn knuist, wou ik het liefst op stel en sprong naar huis. Als het eindelijk zover was kwamen wij opnieuw door een in middels gesaneerde volksbuurt, waar achter een smal raampje gekke Dolf ons van ver toezwaaide. Dolf was alles be halve getikt (en wat dan nog maar in kinderlijk onschuldig onbenul wordt «anders» vaak aangeduid met raar en erger, want bewuste wreedheid vindt men uitsluitend bij volwassenheid. Dolf was doodziek van lichaam, zat daar maar te zitten en zwaaide vrolijk tegen al wat jong was. Mijn vergezellende, iets oudere zus was een moraliste. «Je moest hem ook maar eens een stuk van je snoep geven», preekte zij. Ze had mooi praten, want de lekkernij deed haar niets, zij kwam volop aan haar trekken met botsautokes en ander draai- en slin- gerwerk. Ik liet me wonderwel vermurwen als een zeldzame inbreuk op de spottende typering van mijn moeder, waarmee ik op gezette tijden op mijn nummer werd gezet: «Hij is beslist niet gierig, maar hij kan niets missen». De volgende dag zochten wij samen de weg naar de steeg en probeerden het brok - ondanks zus’ bemoeizucht wat zuinig uitgevallen door de brievenbus te wringen. Zij had resoluut voorgesteld om aan te bellen, maar dat ging mij te ver en zo stonden wij heimelijk en vruchteloos te hanne sen. De busopening bleek op een derge lijke bestelling niet berekend. Opeens zwaaide de deur open en een tanige vrouw snauwde ons af met de vraag of «het allemaal kapot moest». Mijn zus redde het redelijk met haar verweer en zoetjesaan daalde begrip op ons neer. «Hij mag zoiets niet meer heb ben», klonk het ingehouden, «maar als hij door de operatie komt, zullen wij ver- - der zien». Ze lachte vreugdeloos toen zij'' onze namen vroeg: «Ik zal hem de groe ten doen van zijn twee nieuwe vriend jes». We Dolf, want zo gaat dat derbestaan. Een jaar later kwamen wij weer door de steeg maar het huis van Dolf was on- herkenbaar. Van verre misten wij reeds het vrolijk gezwaai en dichterbij geko men zagen wij dat een bloempot de ven sterbank van Dolf vulde, geflankeerd door een smakeloze vaas met ingeperste figuren en motieven. Zwijgend en met een raar gevoel in de --ytreek volgden wij vader in de j twereld van walm en lawaai. We wilden hem niet teleurstellen en de on dankbare hond uithangen, maar voor ons tweeën hoefde het niet meer. «Ik weet niet wat ik aan jullie heb», klonk het morrend. Wij wisten het evenmin, voor het eerst J geweten, zoiets moet het :ijn en dat is bepaald niet (K. Ei band) Maatregelen tot i clebare materialen pier en overheid leerd. Alleen al de oud toninzameling levert duizend miljoen (1.000.000.000 kg) op. Waardev, lo’s die niet op de afvalhoop komen en geschikt zijn voor bruik. Dankzij hoge investeringen is de Nederlandse papier- en kartonindus- trie in staat die enorme hoeveelheid oud papier en karton te verwerken tot grondstof voor papier- en kartonpro- dukten. Zo bestaat kartonnen verpak king voor 90%, kranten voor 25% en normale omstandigheden. Veel van deze ellende had men kun nen voorkomen door tijdig de auto aan een goede inspectie te laten oi pen en eventuele mankementen tegen een redelijke prijs te laten verhelpen. Om de automobilist de gelegenheid te geven veilig en betrouwbaar de va kantiedagen met zijn auto door te ko men, organiseert het bekende VACO- specialistenbedrijf Ster Bandenservice, Piushaven 27a te Tilburg, op donder dag 21 juni, vrijdag 22 juni en zaterdag 23 juni een GRATIS VEILIG HEIDSTEST. Van deze gratis veiligheidstest ont- UV1VI1 vangt iedere deelnemer een uitvoerig wefkjr rapport en bovendien een nuttig ge- genc schenk, dat haar of hem in de komen- van de vakantietijd goed van pas zal ko men. Door aan deze test deel t“ kan iedere automobilist zich mende tijd van voorjaarstrip en vakan tie veel geld en narigheid onderweg be sparen. lo-huisartspraktijken is houden met provincie kingsgraad en 1-j praktijk). Opleiding Hoewel beperkt in het aantal c zochte praktijken, levert het onderzoek bouwstenen die de volg “J ken ondersteunen: verst«,n eerste lijn en beperking van i de gezondheidszorg kunnen geschieden als huisartsen samenwerken. Deze samenwerking dient aan een aan tal voorwaarden te volc met elkaar kunnen opschieten en men dient een gemeenschappelijke ziens- e op het werken in de eerstelijns- te hebben dan wel te ontwikkelen. Het voorwoord van het onderzoeks verslag bevat dan ook de suggestie om aan het aspect van samenwerk doende aandacht te besteden L leiding van huisartsen. C.J.M. van Brunschot: Samenwer king door huisartsen, een vergelijkende case-study. Instituut voor Gezondheidszorg van de Katholieke Hogeschool Tilburg, januari 1984. Het onderzoeksverslag kan besteld worden door overmaking van 15,- op Ned. Middenstands Bank, rek.nr. 686513886 t.n.v. IVG Tilburg onder vermelding van «Samenwerking huis artsen». (giro van de bank 1069000). Klimaat In de kustlanden rond de Middel landse Zee is de zijdecultuur tot volle ontplooiing gekomen. Het milde kli maat speelde daarbij een grote rol, omdat de Moerbeiboom, met blade ren, die de zijderups tot voedsel die nen, onder die gunstige weersomstan digheden goed gedijt. Het wisselvallige klimaat zoals we dat in Nederland kennen is over het algemeen te ruw om op grote schaal moerbeibomen te kweken. In Wouwse Plantage, pal achter het zijdecentrum, is het echter mogelijk gebleken om een aantal van het goede type moerbei aan te planten. Zo heeft men nu reeds vol doende vers voedsel voorhanden om de knabbelgrage rupsen te kunnen ge rieven. Het proces van de zijdeteelt dat van rups tot bloesje leidt, is een uiterst moeizame ontwikkelingsgang. Het be gint allemaal met het verkrijgen van eitjes en cocons. En hoewel er niet meer de doodstraf op staat zijn de pro ducerende landen als China en Thai land niet erg scheutig met de export en zijn de initiatiefnemers van het mu seum «Terzijde» dan ook voorname lijk afhankelijk van goedwillende vrienden en kennissen. Eitjes Zich inkapselend in een witte cocon maakt een zijderups een spinsel dat 1 het uitrollen een fijne draad oplevert van omstreeks twee kilometers. Bij het verpoppen in de cocon ontwikkelt de rups zich tot een onbeholpen vlinder die wel ogen heeft maar niet kan zien. Voorts is de vlinder uitgerust met vleu gels, maar vliegen is er niet bij. Eitjes leggen kan de vlinder als de beste. Al direkt bij het uitkomen is zij volwassen, wordt er gepaard en produ ceert de vlinder tijdens een zeer kort maar buitengewoon arbeidzaam leven van enkele dagen maar liefst vijfhon derd tot zeshonderd eitjes. Daaruit ontstaan dan weer nieuwe rupsen, waarmee de voortzetting van de zijde- produktie voor een volgende ronde is veilig gesteld. Het grootste deel van de vervaardi ging van zijden garens en stoffen is nu volledig gemechaniseerd, maar de eigenlijke telerij, waarvan Terzijde een indruk geeft, is nog steeds dezelfde als altijd hoewel tegenwoordig de telerij wel een stuk wetenschappelijker wordt aangepakt om de opzet ook meer com mercieel verantwoord te maken. Bij een rondgang door de expositie ruimte valt te zien wat er in de loop dicht bladerdak, dat slechts mondjesmaat hier en daar het zonlicht doork broze attractie gehuisvest. De benaming van het museum, dat is gevest luwte van het lommer is even speels als toepasselijk: «Terzijde». Nergens anders dan daar in het land wordt de zijdetelerij uitgeoefend. In het museumpand aan de Plantagebaan op nummer 199 - een voormalige wa- genmakerij - is naast de kwekerij ook een zijdespinnerij, een zijdeweverij en een zijdeververij gevestigd. Daarmee is een aantal activiteiten onder één dak gebracht, waardoor de bezoeker een breed beeld krijgt van de veelomvat tende zijdecultuur en wat daar alle maal uit voort kan komen. inzamelen van recy- i zoals b.v. glas, pr karton worden door zow< als bedrijfsleven gestim In twee van de praktijken exploite ren de (vrijgevestigde) huisartsen een doktersapotheek; in de derde praktijk zijn de huisartsen en assistentes in dienst van een stichting (in wier be stuur vooral patiënten zitting hebben). Zonder uitzondering zijn de huisart- sen gelukkig met het feit dat monodis- geves- ciplinair wordt samengewerkt. De voordelen wegen, naar ze zeggen, ruimschoots op tegen het tijdsbeslag en ook tegen de wrijvingen waarmee samenwerking soms gepaard gaat. Multidisciplinair In elk van de groepspraktijken wordt niet alleen monodisciplinair sa mengewerkt, maar ook multidiscipli- wijze nair (met andere beroepsbeoefenaars). oIn twee van de drie praktijken hoort de praktijkuitoefening; men maakt men tamelijk sceptische geluiden over gebruik van hetzelfde gebouw, dien- de multidisciplinaire samenwerking: sten van hetzelfde ondersteunend men ziet weinig resultaten, heeft te personeel en dezelfde (bijzondere) maken met wisselingen van andere be- apparatuur. roepsbeoefenaars en acht het tijdsbe slag groot. Niettemin wordt deze vorm menwerking voortgezet. In i praktijk vanwege de beh andere beroeps! dere praktijk tei tielijnen open - praktijk hecht -rde ttncuw*. am, w ><>u<n<,io^iplinaire sa menwerking. Daar heeft deze vorm van samenwerking het karakter van «gezondheidscentrum». In hetzelfde gebouw zijn tevens maatschappelijk werk, opbouwwerk, gezinszorg, een homeopate en een diëtiste gevestigd. onderwer- Opvattingen van patiënten In een onderzoek is ook aan patiën ten om een mening over o.a. de samen werking door huisartsen gevraagd. Hiertoe is uit de ziekenhuisfondsverze kerden van elk van de drie groepsprak tijken een steekproef getfokken waar aan een anonieme schnftelijke enquête werd voorgelegd. Uit de resultaten van deze enquête blijkt dat tussen praktijken verschil lend gedacht wordt over voor- en na delen van (monodisciplinaire) samen- ing, al worden vooral voordelen loemd. Voordelen van deze vorm .era samenwerking zien vooral die pa tiënten die ook zeggen tevreden te zijn over het optreden van de eigen huis- nJmfn’ arts- (Luistert hij voldoende? Doet hij 1 voldoende zijn best om te helpen als men jets jnankeert? Houdt hij daarbij voldoende rekening met omstandighe den waarin men verkeert?) De visie van de huisartsen Binnen elk van de onderzochte praktijken bestaat in grote lijnen over eenstemming over een visie op de hulpverlening door de huisarts. Tussen de praktijken bestaan hierin verschil len. In de ene praktijk wordt zeer be wust gestreefd naar het nemen van eigen verantwoordelijkheid door de patiënten. In een andere praktijk gaan de huisartsen hierin minder ver er. het accent meer op het tegengaan afhankelijkheid van patiënten ten t zichte van de huisarts en het concen treren van de gezondheidszorg in de eerste lijn (met name bij de huisarts). In de derde praktijk streeft men naar een zorg met zoveel mogelijk toe gankelijkheid en invloeden van patiën ten.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 19