X 40 Vindt de vijf verschillen .k 1 i 1 Hl - k Toni Valen presenteert eerste L.P. Koffiekonsert met laureaten van Brabants Conservatorium Over schilderkunst groot succes Leo v.Iersel Het Danshuis Middenbrabantse kunstenaars- vereniging in nieuwe ruimte Lieve hemel s7i7burg vanuit de lucht Prachtig kado voor vaderdag! Pyjama's Ten Cate Einduitvoering dansacademie 1 - I Wereldpremiere «Moby Dick» door Globe in k - r AapijtcentrumS -tilburg Damsstraat 2 Centrum) I 'ril Beeldentuin Zouavenlaan 77 neerd met muziek van Kurt Weil is een keus die het bezoeken meer dan waard is. De première heeft reeds plaatsge vonden. U kunt nog ’n voorstelling be zoeken op zondag 17 juni a.s. om 14.30 uur. Expositie in de Hogeschool ^/Busreizen^fVJ^ Costa Brava^'p'y «A.P.H.» REIZEN Tilburg «Ontmoetingen», een voorstelling w8£ van het Danshuis Brecht in het Oisterwijkse openluchttheater - - .1 t - ■4J 5 Hij a mi 1984-pagina 12 Donderdag 14 juni 1984 - pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER i 35 meegex de Grc ■4 et Bagger 3.- Luxe video-opbergdozen in drie kleuren met goudopdruk ng Videotheek Wolft )5 75 1 Korvelseweg 85 Tilburg Burg. Verwielstr. 3 Oisterwijk Wist u dat u bij ons ook video films kunt huren v.a. f 2,50 per dag? voor al uw vloerbedekking vinyl gordijnen Vakkundig en gratis gelegd >lwind Besterdplein 3 Tilburg Tel. 426584 |j* Lannerstraat 1, >1171. medewerkers staan 5t vlug te vergeten to- orgen. Het theater lullehoekenweg in Leerlingen van de dans-bewegingsthea- tergroep van het Danshuis in Tilburg heb ben in het afgelopen seizoen, evenals vorig jaar, onder leiding van Nora van den Eeck- hout een voorstelling gemaakt. Het resul taat hiervan is te bekijken op zaterdag 23 juni om 20.30 u. in de studio-zaal. i, opge- 2 optre- zondag. zave- activi- ruimte 136 in beschik- tieruimte zij een >r in het De jaarlijkse einduitvoering van de Dans academie zal plaatsvinden op vrijdag 29 ju ni om 20.15 u. in de schouwburg-zaal. Zoals de laatste jaren gebruikelijk zullen de beide ballet-gerichte opleidingen (Opleiding To- neeldans en Opleiding Docent Klassieke Dans) zich gezamenlijk presenteren. vierhoek vulde. adje op 2 -aan De beeldentuin die op tweede pinksterdag ingericht was op het grasveld rond het centrum voor kunstzinnige vorming Zouavenlaan 77 heeft veel belangstelling getrokken. New wave- en hardrock-fans, letDit weekend zijn er weer 2 i dens, en wel op zaterdag en Zv Zaterdag 16 juni speelt de new w£ formatie «The Judge». Aanvang: 21.00 uur. Zondagnamiddag in het hard- rock-café speelt de formatie Rancid die bestaat uit ex-Highway-leden. Ze spelen in de stijl van Iron Maiden en Michael Schenker. Een veelbelovende band, daar zijn de critici het over eens. Op het moment zijn ze bezig met een platenmaatschappij - het wachten is dus op de eerste elpee Hun eerste sin ge is al debuutsingle geweest bij Vero nica’s Countdown. Wil je meer horen, kom dan luisteren op zondag 17 juni om 15.00 uur in het hardrock-café. Tot ziens in Lieve Hemel, Holstraat 4 in Hilvarenbeek. Binnenkort zal de MBK deze teit voortzetten in een nieuwe i gelegen aan de St.-Josephstraat Tilburg. De MBK heeft de b< king gekregen over een expositi van 100 m2 en daarbij heeft eigen vergaderruimte en kantoor pand kunnen creëren. gemakke- lipt en in geven. Kijkerstraat 17, Onder een jaar gek de Middenbr niging in de He ruimte geleid. onbekende door de m< treden met 1 .au &oni«Ik anders heb ik te doen». Zo is gepland, slechte er- itschappijen. Nergens goedkoper NU 5 stuks voor 10,- mtig i een niet lag te verzor i de Gemu sterwijk. Tel. 432123 l&MMR X len van kunstwerken zal er in de naas te toekomst, onder leiding van Ernst Bonis, een «muziek-bar» van heden daagse componisten uit de regio wor den opgezet. Tevens zal men docu mentatie gaan vastleggen van kunste naars die in «Bagger» exposeren. Ook wil de MBK de mogelijkheid bieden om andere kunstvormen naar voren te brengen. Opening Voor de opening staat er muziek, poëzie en een «poppenspel» op het programma. De muziek wordt ver zorgd door Wil Offermans, Jack en Bart Palinckx, Dick Bruinsma, Jerom Pellemans, Jeroen van Vliet en Piet van Zundert. De poëzie is van Jasper Mikkers, ook bekend als Tymen Trols- ky en van Jacques van der Ven. Tom de Gouw zal tenslotte een «poppen spel» brengen. Midden in het Oisterwijkse bossen- en vennengebied ligt het oudste open luchttheater van Nederland. De bijna zeventigjarige traditie van openlucht spelen hebben de Verenigde Oister wijkse Spelers geleerd er een spektakel van te maken. De voorstellingen van Bertold Brechts «De goede mens van Sezuan» staan op het programma. Met als the ma «Hoe kan een mens goed zijn in een slechte wereld» schotelt Brecht u Zo’n zever klaar om neelmiddi ligt aan Oisterwijk lean, hoe brandschoon, hoe overzichtelijk, hoe cssingen voor stiekeme bezoekers ziet het fraaie 3 de Fraters aan de Gasthuisstraat eruit! u vorige week op de luchtfoto’s van Fotex Flying zag afgebeeld en waarvan u het huis voor be- op de foto ontwaarde en links boven nog een -je zetej yan de generaal-overste Tot 28 juni is er in de aula van de Tilburgse Hogeschool een tentoonstel ling te zien van tekeningen van de hand van Ad van Haandel, de tekenaar van het Tilburgs Hogeschoolblad. de naam «Bagger» werd ruim geleden onder auspiciën van ■orabantse kunstenaarsvere- leuvelpoort een expositie- Vooral jonge en nog vrij kunstenaars krijgen hier- nogelijkheid naar buiten te hun werk. Brede opzet Op 21 juni zal de feestelijke opening plaatsvinden en wel ’s middags om 17.00 u., tevens start dan een verkoop tentoonstelling. Naast het tentoonstel- Als ergens onze tijd verrassend i king vindt, dan is het in de vaak persoonlijke ekspressie van de «1 guratie», die zich inmiddels plaat®* r*aQr Onder leiding van Nora van den Eeckhout is het afgelopen jaar weer en het libretto zijn van Maurice ontzettend hard gewerkt om tot deze Het orkest staat onder leiding eindpresentatie te kunnen komen. I rdjan Sid^S provisaties waren de basis voor de voorstelling wordt werkproces; vanuit deze improvisaties Jentien de Boer, Theo de uitemdehjke dans-bewegingscom- Grijn, Diane Len- positie ontstaan. Babette Mulder, De voorstelling wordt gedanst door: van Rooij, Huub Miek d’Herripon, Hans Lokhof, Ma rion Steengoed, Jo Mennen, José Save- nije, Ineke Savenije, Francien Stap- pershoef, Bas Vaessen, Erik Verhaak en Marijke Willekens. Er wordt ge danst op muziek van Antoine Kroes, het licht is in handen van Willy Wtter- wulghe en de kostuumadviezen komen van Ciel van Dooren en Suzette Sjong Ajong. Organisatie en choreografie: Nora van den Eeckhout. Aanvang: 20.30 u. Theater Het Heks, 1 Tilburg-Noord, 013/551 Ad van Haandel is beeldend kunste naar uit Breda en werkt daarnaast als cartoonist voor het Tilburgs hoge schoolblad, voor KRI, het maandblad van de gezamenlijke reclasseringsin- stellingen en voor Horizontaal, het personeelsblad van de Algemene Re- classeringsvereniging. Hij exposeerde in Galerie De Witte Voet in Amster dam (1981 en 1983). Galerie Resy Muysers in Tilburg heeft werk van hem in voorraad. Deze tentoonstelling bestaat uit drie onderdelen: - tekeningen voor het Til burgs hogeschoolblad; - tekeningen gemaakt voor KRI en Horizontaal; - een selectie uit het vrij werk. Zondags is de aula gesloten. Pendel, hotels en appartementen hoogseizoen nog voldoende plaatsen. Nu boeken 50,- tot 100,- korting; t/m 6 juli 10-daagse reis 100,-korting. Korvelseweg 130 A, Tilburg - Tel. 013-432612 367386 1 lid van het Garantiefonds Naar schatting enkele honderden mensen zijn in de loop van de middag een kijkje komen nemen om de beelden te bewonderen die door cursisten van het centrum en door deelnemers aan de workshop «beeldentuin» gemaakt waren uit allerlei uiteenlopende materialen. Van hout, glas, karton, textiel en plastic waren felgekleurde objecten geconstrueerd variërend van buisconstructies tot reusachti- r ge mobielen, van uit het gras oprijzende kamerschermen tot meer dan levensgro te stillevens. Ook het levend kunstwerk Fabiola, voor de gelegenheid speciaal overgekomen uit Amsterdam, trok in een van zijn schitterende creaties veel be langstelling. Tijdens deze gezellige happening werd ook het programma voor het nieuwe seizoen bekendgemaakt. Opvallend hierin is dat de reguliere cursussen uitgebreid zijn met een aantal reflectieve elementen zoals lezingen en excursies, maar ook een werkdag zal tot een vast programma-onderdeel van elke cursus gaan behoren. Kortom deze ter afsluiting van het seizoen georganiseerde dag was zo succesvol, dat nu al plannen gemaakt worden om op het eind van het volgend S seizoen een zelfde soort happening te realiseren. «Moby Dick» is de titel van een mu- ziektheaterproduktie, die het Zuidelijk Toneel Globe en Het Brabants Orkest in het kader van Holland Festival uitbren gen. De landelijke première van «Moby Dick» vindt op zaterdag 23 juni plaats in de schouwburg-zaal. 1851 verscheen Herman Melville’s roman 4oby Dick». Het boek beschrijft de ver ten jacht van kapitein Ahab op de legen- rische, moordzuchtige witte walvis. Naast een avonturenverhaal is «Moby Dick» een religieuze parabel en een studie van zulke uiteenlopende zaken als de walvisvangst en de geheime roerselen van de menselijke ziel. «Het heeft de verschrikkelijke textuur van een stof die geweven zou moeten zijn uit scheepskabels en trossen. Een pool"'’"'1 waait erdoor en aasgieren klapwieken ven», zei Melville over zijn eigen boek. «Moby Dick» groeide uit tot een klassieker en werd enkele malen verfilmd o.a. door John Barrymore en John Huston (met Gregory Peck als Ahab). Maurice Horsthuis, die voor Baal de muziek schreef bij «Leedvermaak» en «De Bruiloft van Figaro», heeft nu voor Globe een mu ziektheaterstuk naar «Moby Dick» maakt. Deze «Moby Dick» wordt een vis voor het hele gezin. Bovendien neemt de Brabantse samenwerking grote proporties aan: het muzikale gedeelte van de produktie zal worden verzorgd door Het Brabants Or kest in een kleine symfonie-orkest bezetting. Als soliste zal de sopraan Lucia Meeuwsen optreden, terzijde gestaan door het puikje van Globe’s zangtalent dat vreemdsoortige varengasten als Peleg, Starbuck, Stubb, Quecqueg, Fedallah en Ismaël tot leven zal brengen. De muziek e“ 1" Horsthuis. Het orkest staat van Arie van Beek. Paul Gallis het dekor en Gerardjan Rijnd voor de regie. Aan d- meegewerkt door o.a. Jtm de Groot, Wim van der sink, Lucia Meeuwsen, Babette N Adriaan Olree, Michel van. Rooij, Rooijmans en Ton Selter. onder leiding en in 1983 deed zij mee aan een intematio- laureaten van naai konkoers op het eiland Mann. Ze spelen tij- speelt in diverse symfonie-orkesten en ver lag 17 juni, leent medewerking aan radio en tv. Kees de schouw- van Zantwijk begon op 11-jarige leeftijd me pianospelen. Hij sluit dit jaar zijn studie af met de akte uitvoerend musicus. Hij is al enige tijd aktief op het konsertpodium, on der andere in het kader van de stichting Li ve Music Now, waaraan hij sinds april 1983 als solist verbonden is. Het instrumentaal ensemble en Kees van Zantwijk openen het koffiekonsert met wer- «an Bach, Chromoatische fantasie en fuga, Brahms, Intermezzo opus. 118 nr. 2 en Scriabin, Sonate nr. 5 opus 53. Daarna wordt van Ravel «Introduction et allegro» voor harp en klein instrumentaal ensemble, gespeeld. Recente ontwikkelingen op het gebied Als ergens onze tijd verrassend uitdruk- van de beeldende kunst laten zien hoe in king vindt, dan is het in de vaak heftige, de tachtiger jaren het schilderen gewor-- persoonlijke ekspressie van de «Nieuwe Fi- den is tot meer dan een bepaalde tech- guratie», die zich inmiddels ook heeft ver- niek, meer dan een bepaald medium te plaatst naar andere media. midden van de andere beeldende kun- De wildgroei van de laatste jaren binnen de sten. «Nieuwe Figuratie» heeft enerzijds tot ge- - volg, dat de «voorlopers» naar de achter- grond verdrongen worden, en anderzijds A dat deze kunst zich bij het publiek vaak als f gelijkvormig aandient. In deze tentoonstelling, van 14 juni tot en met 5 juli in sta(jsschouwburg/kultureei sentrum Tilburg, is werk te zien van drie kunstenaars van verschillende generaties: Pieter Holstein (1934), René Daniels (1950) en Peter Klashorst (1957). Uit hun werk, ontstaan vanuit fundamenteel verschillende houdingen tegenover de kunst, spreekt de diversiteit van de figuratieve schilderkunst van dit moment. Afzonderlijk zijn zij voor beelden voor het idioom dat op dit ogenblik door veel kunstenaars gehanteerd wordt. Een instrumentaal ensemble van Jac. van Steen en twee het Brabants Conservatorium s, dens het koffiekonsert van zondag Aanvang: 12.30 in de foyer van de schouw burg-zaal. Het instrumentaal ensemble heeft de vol gende samenstelling: Dusan Karpisek (vio la), David George (viool), Andrew Faughan (viool), Gyözö Harsanyi (violoncello), Amo van Houtert (klarinet) en Lia Koolmees (fluit). De laureaten zijn: Sacha Nierich, harp en Zantwijk opene Kees van Zantwijk, piano. Sacha Nierich ken van Bach, behaalde aan het Rotterdams Conservato rium het B-diploma, daarna is zij gaan stu deren voor de akte uitvoerend musicus aan het Brabants Conservatorium. In 1980 be haalde zij de eerste prijs U.F.A.M. in Parijs De Fraters! Hoe cle. wars van alle verrassir nieuwe complex van óv Het complex dat u v< Camera’s Karei Toméï jaarde fraters centraal op de foto or half vleugeltje van het «generalaat» van de fraters van Tilburg. Vroeger - en dat zullen duizenden Tilburgers zich nog goed herin neren -, stond op deze plaats een kolossaal, donker gebouwencom plex, dat vrijwel de hele vierhoek tussen Gasthuisstraat, Lange Nieuwstraat en Fraterstraat vulde. Een gebouwencomplex dat met zijn gangen en steegjes een stadje op zichzelf vormde. Het voldeed echter niet meer aan de eisen die men aan een mo dem «kantoor» mag stellen - want dat is het generalaat - terwijl aan de andere kant de terugloop van het fratertal en de snelle vergrijzing binnen hun rangen ook om een andere accommodatie vroegen: en die zag u dan vorige week vanuit de lucht. De vijf verschillen zag u ook bijna met haar allen. Wij sommen ze weer voor u op: op de rechterfoto ziet u links van beneden naar bo ven achereenvolgens twee dichtgemaakte ruitjes, een stukje straat weg méér naast de inrit, een paar vierkante meters schaduw minder tussen de beide gebouwen en een witgemaakt raampje op de tweede etage van het generalaat. Verschil nummer vijf tenslotte: een ontbre kende Citroën op het parkeerterreintje helemaal rechts. U kunt met uw oplossing een aantrekkelijke prijs verwerven. Elke week stelt Foto van Aarde een waardebon van 25,- ter beschik king. Onder de goede inzenders van aflevering 21 t./m. 30 wordt bo vendien door diezelfde firma een Polaroid-camera verloot. Uw oplossing moet, voorzien van de vermelding «Tilburg vanuit de lucht» vóór dinsdag 19 juni aanstaande om 20.00 uur binnen zijn bij de redactie van de Tilburgse Koerier. Nog een tip onzerzijds: u maakt het uzelf en ons het g lijkst wanneer u een van de twee foto’s uit de Koerier knij stuurt, met daarop duidelijk de vijf verschillen aangegeven. De winnaar van vorige week is S. Vuijsters, H. de Kijk“ «Toen ik vier was, wilde ik paus wor den, omdat Sinterklaas al bestond, en sindsdien zijn mijn ambities alleen maar gegroeid». Kenmerkende uit spraak van de 29-jarige Tilburger Toni Valen, oprichter, songschrijver en zan ger van de inmiddels ter ziele gegane groep Koudvuur, maar nu gereed om te «bevallen», zoals hij zelf zegt, van zijn eerste elpee, «Zelda». Y Donderdag 21 juni om 21.00 u. is het zover. Dan heeft hij het genoegen r de zomer vrolijk in te luiden met een optreden in de zaal van de KWJ in de Korte Tuinstraat, waarbij hij tevens «Zelda» zal presenteren. Een in zwart-wit-rood gestoken hoes met een ets van Toni’s eigen hand, om sluit een interessante en levendige plaat die, nadat hij enkele malen de draaitafel is gepasseerd, steeds meer bewondering afdwingt. Directe en rea listische Nederlandstalige teksten op strakke, vaak rock-achtige schema’s en synthesizers in een meer functioneel aanvullende als solistische rol, zorgen voor een duidelijk, stevig, maar niette- min luchtig geheel. Het openingsnum- HH mer, «Klets», is het enige met een iet- wat funky inslag en swingt als een trein. Uitermate geschikt voor de ■H dansvloer. Andere hoogtepunten zijn smH de titelsong (over een sado-masochisti- IIM sche vrouw die een dubbel leven leidt), «Zonder Woorden», «Een Ding» en - HjH ook het oudst bezongen onder"'prr' ontbreekt niet - O «Zin». Op «Zelda» spelen verschillende plaatselijke en regionale muzikanten mee, waarvan genoemd moeten Josj van Berkel (uit Berkels Blauw) die, evenals Toni, bas, gitaar en toetsen speelt en samen met hem ook de ach tergrondkoortjes doet. Verder drum mer Bertie Brökling, die zes van de twaalf tracks heeft gedrumd. Op de overige zes tracks spelen vijf verschil lende drummers. Twee nummers, «Zelda» en «Hoog in de lucht», zijn opgenomen in mei ’81 met Koudvuur, ondanks het feit dat het karakter van hun muziek door de meer Europees georiënteerde Toni te provinciaal be vonden werd. Een andere uitspraak van Toni«Ik maak geen plannen, geen tijd meer om iets ook «Zelda» ontstaanniet maar meer een reactie op de sl varingen met platenmaat—1 De afgelopen twee jaar is hij verschil lende keren door maatschappijen aan het lijntje gehouden, totdat hij besloot om alles in eigen beheer te doen. En dat blijkt geen slechte zet te zijn ge weest. Het geluid van Koudvuur werd veelal door de band bepaald, maar «Zelda» is precies wat Toni wilde. Hij heeft alle vrijheid gehad en dat ver klaart ook waarom er zes verschillende drummers meespelen het kan niet goed genoeg voor deze perfectionist. Iedere belangstellende is welkom vanaf 20.00 u. Degenen die hem al eer der hebben gehoord, zullen er voor het overgrote deel wel zijn. Voor de ande ren laat deze kans niet voorbijgaan, want je zult je oren en ogen niet gelo- ven- Ruud Geerts In Het Heks Ontmoetingenvluchtig, van voorbijgaande aard, intens of opper vlakkig dat is het thema van de voorstelling die leerlingen van de dans- bewegings-theatergroep van het Dans huis in Tilburg op vrijdag 15 juni in Theater het Heks zullen brengen. Ir bi d: 3 -

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 13