so lü <11 Slj r I s I 35 k lessen 49 J Drie beschermde Bibliotheek moet weer op zaterdag open stadsgezichten in Tilburg a IMIIIRIOI DENISSEN OPENING O l>^aliói Station Tilburg West klaar! Conclusie onderzoeksrapport: NODACON VERF-BEHANG Goirkestraat, Wilhelminapark, Nieuwlandstraat, Oude Markt JEANS ssss®5 59’5 II 30,- 15,- 3,- TOFFE BROEKEN .79“' AQ95 TOPKLASSE KOSTUUMS 198,- GRATIS 48.- (of 25,- korting] Grote kollektie GEBLEEKTE VOORJAARSACTIE van Den Besterd met 24 GRATIS REIZEN voor 2 personen naar de Ardennen! JOEP STRAATMAN 1984-pagina 30 Verier Oplage: 79.025 ex. door Paul Vroom ie Lees verder op blz. 7 TT '41 ’.1 s - Zaterdag a.s.1 ing ïld- Oude Markt-Heikese kerk Het is weer agu weer! ig 19 mei Kijk ook naar het winkelspel in onze folder. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. 1 stropdas van 1 paar sokken van MIRO’S FESTIVAL VOOR BINNEN EN BUITEN OP 24-25-26 MEI PROEF, SPEEL EN SPAAR MEE. Donderdag 24 mei 1984 28e jaargang nr. 1365 tuur winj de a 1 en is iet no- J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 BEHANGMARKT Besterdring 79 str 17U schuur JEANS MODES Hasseltstraat 195a, Tilburg Tel. 013- 425487 Hasseltstraat 195a. Tilburg Tel. 013 425487 Vrijdag en zaterdag Aardbeien krakelingen 5 halen 4 betalen V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar Redactie-advertantie-afdellng en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. in de nieuwste modekleuren NODACONPRIJS T'J BEGRAFENISONDERNEMING Wllhelmlnapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 Hierbij GRATIS 1 overhemd van van de ,t Goirke '858 werd! familie van zo in het oog lopende te geweest eens een on- iruikers tegenover haar de bieb haar te bieden en, aanvullingen ijdragen blijven de auteur, Koerier en VRIJDAG A.S. Ter gelegenheid van de opening tot 1 juli 10% ECHTE KORTING Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dlr. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer In verban donderdag se Koerier 1 schijnen. w tentiematerü ochtend om te hebben. rif» hóeken, 1 tijd heel maakt v verstrooi ik in Perzische ijten ind met Hemelvaartdag, ig 31 mei, zal de Tilburg- ier één dag vroeger ver- Gelieve kopij en adver- iaal uiterlijk dinsdag- i 10.00 uur afgeleverd omslag zit ook een over- _a de vertrektijden van de treinen in Tilburg West. Bij 'n overlijden in uw familie, zo wel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek 4de trekking van de geweldige 15 demonstraties met heerlijke proeverijtjes voor binnen en buiten. Een uitgebreide collectie A-team-artikelen aanwezig en voor ieder kind een GRATIS suikerspin. speciaalzaak i tapijt Noordhoekring 19 Tel. 013422584 winkelcentrum besterd Delfem ZONNEHEMELS BRUINKUREN nergens beter en goedkoper Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - Tel. 358630 rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd verminderde openingstijden, inkrim ping van de personeelsformatie en ten slotte bezuiniging op de aankoop van hebben de bibliotheek in korte 1 wat minder aantrekkelijk ge- voor het leergierige en/of op oiing gericht deel der natie. Tevens verzorgen wij de begrafenis sen voor de protestantse begrafenis onderneming. Tel. 42.55.25, b.g.g. 43.33.70 JT REGENPAKKEN REGENJASSEN Jk/ TRENCHCOATS X/ RAINBUDDY'S Ttoots - overschoenen 39U Deafer voor Tilburg e o STATIONSSTRAAT 49 Tel. 426392 ^s de Goirkestraat drijven, voornamelijk Later ontstonden de jven en zo werd de belangrijkste fabriek- g. Men kwam de na- ■u.len-stoffenfabrikan- ing, H. Eras en ten, Gebr. Fran- Cie, A. Plessers >ijk. De fabrieks- - hoogte in ge- Mommerscomplex is daar van. Dat Mommers- nu gerestaureerd en Nederlands Textielmu- Als het allemaal loopt zoals het aangegeven staat in de gemeentelijke nota «Monumentenbeleid 1983 tot en met 1986» dan wordt Tilburg in de naaste toekomst drie zogenaamde beschermde stadsgezichten rijker. Het gaat om het Wilhelminapark, de Goirkestraat en de Nieuwlandstraat. Het zijn alle drie gebieden met een rijke en waardevolle historie en het zou zeker de moeite waard zijn die drie specifiek Tilburgse gebieden extra te beschermen. Zo denkt men bij de gemeente erover en zij is nu doende bij de bevolking in de omgeving van die drie gebieden te peilen hoe anderen erover denken. De monumentencom missie heeft burgemeester en wethouders geadviseerd deze drie gebieden aan te wijzen en heeft daar een aantal redenen voor die wij zojuist kort samengevat noemden: een rijke en waardevolle historische betekenis en specifiek Tilburgs. Voordat we daar nader op ingaan, vermelden we u eerst wat de gevolgen zijn van de aanwijzing van een gebied als beschermd stadsge zicht. Slecht gevallen Vooral de verminderde openingstij den en daarbij dan weer hoofdzakelijk de sluiting op zaterdag is in brede kringen van bibliotheekgebruikers zeer slecht gevallen. Het lijkt dan ook voor bestuur en directie onontkoombaar om ondanks de CAO-voorschriften die overwerk voor bibliotheekpersoneel beperkingen opleggen, de bieb op za terdag weer open te stellen. de parkeerplaats vernieuwd het station verfraaid met he dige groen. Gast gratis mee op reis NS nodigt iedereen in de ruime omgeving van het station Tilburg West uit om met de nieuwe situa tie kennis te maken. Om die uitnodigii slijk te n riode 31 todiging extra-aan- trekkelijk te maken, doet NS in de periode 31 mei tot en met 11 juni - dus van Hemelvaart tot en met Pinksteren - een zeer voorde lige NS-Gastrechtaanbieding. Die Het station Tilburg West heeft in het afgelopen half jaar een to taal ander aanzien gekregen. Het eerst wat kale voorstadstation heeft nu veel meer het uiterlijk van een «echt» station. Zo zijn de beide perrons nu voor een groot gedeelte beschut en overkapt en de toegang tot de perrons is ver beterd. De rijwielstallingen zijn uitge breid en er zijn nu ook rijwielklui- zen waarin men, voor een gering bedrag, zijn fiets achter slot en grendel kan zetten. Bovendien is De Openbare Bibliotheek is veruit de grootste, althans de belangrijkste culture le instelling van Tilburg. Bijna de helft der Tilburgers boven 14 jaar maakt gebruik van de «bieb». juist de Openbare Bibliotheek de afgelopen jaren op manier heeft moeten bezuinigen, is het een goede gedachte derzoek in te stellen naar de wijze waarop die massa gebr bibliotheek staat en wat die massa vindt over datgene wat heeft. ter inzage te leggen in speciaal daartoe ■~~erichte «laagdrempelige» ruimten: leeskuil en de «kleine» studiezaal. Dit krachtige streven en ook mensen met minder opleiding binnen de met boekenkasten beklede muren te halen is niet helemaal gelukt, zo blijkt uit het onderzoeksrapport. Met name de hoofdvestiging van de bibliotheek aan het Koningsplein blijkt vooral een boekenburcht voor de bourgeoisie te zijn gebleven. De filialen in de Til burgse buitenwijken trekken daarente gen weer meer gebruikers met een la gere opleiding aan. Van die filialen mogen vooral die in 't Sant en in Til burg Noord (de Lyndacker) zich in een flinke «klandizie» verheugen. Als een bepaald gebied wordt aan gewezen als beschermd stadsgezicht zijn de bepalingen uit de gemeentelijke monumentenverordening op dat ge bied van toepassing. Dat houdt in dat er zomaar niet gebouwd, gesloopt, ver anderd, gekapt of geplant mag wor den. Voor al die activiteiten is een spe ciale ontheffing van B W nodig. En voordat B W een besluit neemt wordt door het college eerst advies in gewonnen bij de monumentencommis sie. Beslist het college afwijzend dan kan men in beroep gaan bij de ge meenteraad. Het is dus niet zo dat er in zo’n beschermd stadsgezicht niets meer kan, maar het zal wel moeten passen binnen het cultuur-historisch karakter van het betreffende gebied. Misschien is het in de toekomst moge lijk dat woningeigenaars in de be schermde stadsgezichten gebruik kun nen gaan maken van subsidieregelin gen voor restauratie en onderhoud van monumenten. Hieruit volgt dat het derde ver- Nations schijnsel, Nationaal Frorit, ook Tiet 1940 Zwa minst belangrijke was. Reden waarom we er toch aandacht aan besteden, is partij, dat deze partij zeker in Midden-Bra- aan he bant een substantiële rol heeft ge speeld. We zagen al dat er in het Tilburg van de eerste bezettingsjaren drie partijen, bewegingen, massa-organisaties of hoe men ze ook noemen wil, opereerden. Wat het aantal sympathisanten betreft, was de Nederlandsche Unie van die drie met waarschijnlijk omstreeks 30.000 leden, verreweg de belangrijkste. Waar het gaat om de invloed die men kon uitoefenen, gooide de N.S.B., die geheel op de leest van de Duitse nazi-partij was geschoeid, voor de nabije toekomst de hoogste ogen. naai Front heette tot april /art Front. Zwart Front was een volgens alle regels ingeschreven ij, die in de dertiger jaren actief net politieke leven en dus ook a an de verkiezingen deelnam. De naam Zwart Front zou na de oorlog, en nu Leeskuil en kleine studiezaal Verder heeft men de aant heid van de bieb verhoog groot aantal kranten en De Goirkestraat De Goirkestraat is al vanouds de verbindingsweg tussen de herdgangen nog steeds, volstrekt onvoorstelbaar zijn voor een min of meer geaccepteerd en in elk geval getolereerd splinterpar tijtje. Dit is het twintigste artikel in een serie over de lotgevallen van het Hart van Brabant en zijn be woners gedurende de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Tilburg in de oorlogeen vlag, die overigens de lading niet helemaal dekt, aan gezien het in de bedoeling ligt ook het «oorlogsverleden» van Til burgs omgeving aan bod te laten komen. «Tilburg in de oorlog» wordt geproduceerd in samenwerking met de Gemeentelijke Archief dienst. Uw opmerkingen, z. of persoonlijke bijt*, overigens welkom bij ter redactie van de eveneens bij de heren G. Kobes en R. Peeters van de archiefdienst in het Paleis-Raadhuis. Bij het totstandkomen van deze aflevering, is dankbaar gebruik ge maakt van de afstudeerscriptie «Gemeentebestuur, politiek en pers in Tilburg tijdens de eerste jaren van de Duitse bezetting, 10 mei 1940 - december 1941» door de Tilburgse historicus drs. A. Th. M. de Kort (Nijmegen, april 1984). J Verrassingen Uit het secretarie-onderzoek vallen en medewerkers v. sommige conclusies te trekken die bliotheek niet al t ronduit verrassend zijn, terwijl andere klagen bijna de h gevolgtrekkingen de lezer slechts de se bevolking bover verzuchting ontlokken: «Dat had ik ze de gebruikers van ook wel kunnen vertellen». ook meteen de meest Tot de eerste categor ■■assingen dus - hoort Openbare Bibl, wordt de Veldhoven (nu het Wilhelminapark e.o.) en via het Goirke (nu het Juliana- park) de Heikant. Al in 1763 is de naam het «Goirkenstraetje» voorgeko men. De Goirkestraat is een goed voorbeeld van een lintbebouwde struc- en het ontstaan van die bebou- ig heeft direct te maken gehad met aanwezigheid van het kasteel van de voormalige Heren van Tilburg en Goirle daar in de buurt. Op kaarten van 1760 en 1832 kwa men al de volgende straten voor: Kar dinaal Vaughanstraat (toen Houtstraat geheten), Korte Hoefstraat, Wittebol- lestraat, van Hogendorpstraat, Kapel- traat, Kasteeldreef en Smidspad. In 715 werd er in de Goirkestraat een chuurkerk gebouwd en daar heeft de bewoning van de straat zich in belang rijke mate naar gericht. In 1797 werd de parochie Tilburg in twee delen ge splitst; een noordelijk deel, het Goirke, en een zuidelijk deel, het Heike, in 1725 werd er op de plaats waar de schuurkerk stond, een nieu tere kerk gebouwd chie het Goirke grociuv. iu «-» cvcuv het Goirke 4976 gelovigen tegen 345 in het Heike. In de loop van de 18de en 19de eeuw begon het Goirke zich te indus trialiseren. In 1858 werd het bezit van de belangrijke familie van Hogendorp verkocht en dat bezit werd opgedeeld in 18 bouwplaatsen langs de weg: lintbebouwing kon doorgaan. Wilhelminapark Aansluitend op de Goirkestraat ligt het Wilhelminapark. Dit Wilhelmina park vertoont nog steeds alle kenmer ken van de typische nederzettingen- Structuur van de verzameling herdgan- een nieuwe en gro- gen. Die verzameling herdgangen of 1 van steen. De paro- gehuchten is eigenlijk de basis geweest roeide. In 1785 telde *voor de Pas laat °P gang gekomen ver stedelijking van Tilburg. Drie wegen kwamen er samen: de Gasthuisring met reizigers van de Heuvel, de Velu- hovenring en de Hasseltstraat. Al in 1418 was er sprake van Velthoven. Lees verder op blz. 7 tigden zich langs steeds meer bedrij' textielbedrijfjes. La, grotere bedrijven Goirkestraat de t*’ straat in Tilburg, h men tegen van wolk ten als H.F.C. Ennekinj Zn., A. Franken Zone, ken, C. Mommers C Azn en de Rooy van Dijl gebouwen werden de 1 bouwd, het Mo; een voorbeeld complex wordt daarin zal het Ne seum gehuisvest worden. Zo’n onderzoek nu is in de maanden februari, maart en april van dit jaar inger uitgevoerd door de secretarie-afdeling de k Onderzoek en Statistiek van de ge- r' meente Tilburg, die daarbij samen werkte met de Openbare Bibliotheek zelf en met het Nederlands Biblio theek- en Lectuur Centrum in Den Haag. Bij het onderzoek werden de er varingen en meningen betrokken van bijna 1.000 Tilburgse bibliotheekge bruikers. Het rapport - dat zo snel kon wor den afgerond door de assistentie van de computer - dient vooral gegevens te verschaffen voor de gemeentelijke be leidsnota over het bibliotheekwerk, die in de loop van dit jaar staat te verschij nen. aanbieding houdt in dat iemand die een kaartje koopt of een abonnement heeft, gratis een gast mag meenemen op haar of zijn reis vanaf Tilburg West. Het NS-Gastrechtbewijs zit in een omslag die tussen 23 en 30 mei wordt verstuurd naar alle in woners van de wijken De Blaak, Zorgvliet, De Reit, Het Zand, Het Wandelbos en de Gesworen Hoek. In die c zicht van Niet klagen Toch lijkt ons dat bestuur, directie -Jewerkers van de Openbare Bi- mV, »1 te hard behoeven te - v:;— J- helft van de Tilburg- .ezer slechts de se bevolking boven 14 jaar behoort tot «Dat had ik ze de gebruikers van de bieb, die daarmee den». ook meteen de meest gebruikte open- Drie - die der ver- bare instelling van onze stad is. rassingen dus - hoort de constatering dat de Openbare Bibliotheek voorna- Minder leden melijk wordt gebruikt door mensen Overigens heeft dit ledental, dat met een middelbare of hogere oplei- vooral in de jaren zeventig explosief ding. Verrassend is dat gezien het be- gegroeid is, de laatste tijd weer de nei- leid van de Tilburgse Bibliotheek dat ging enigszins te dalen. Uit een ander, er al jarenlang op is gericht met name onlangs gehouden onderzoek blijkt dat lezers met een wat lagere opleiding in 1982 2% van de bibliotheekabon- over de drempel te krijgen. Daarvoor nees is opgestapt, terwijl dat percenta- zijn grote hoeveelheden stripboeken en ge een jaar later in 1983, al 2 A 3 keer kasteelromans ingeslagen, alsmede zo hoog lag. Als die afkalving in hel grote letterboeken. Ook de opbouw zelfde tempo doorzet, heeft de bieb van een collectie geluidscassettes ge- over tien jaar geen abonnee meer over, beurt in het kader van de «popularise- En dat is dan niet in de laatste plaats ring» van de gebruiksmogelijkheden het gevolg van de economische situatie der bibliotheek. waarin ons land verkeert. Een situatie die tot de bekende bezuinigingsrazer- nij heeft geleid waarbij de bibliotheken itrekkelijk- bepaald niet gespaard zijn: verhoogde Dgd door een abonnementstarieven, op draconische tijdschriften wijze verhoogde boeteheffingen, sterk In het vroege voorjaar van 1943 or ganiseerden NSDAP en NSB een éénpansmaaltijd op de Heuvel. Le den van de nazi-partijen betaalden f 0,50 voor 'n bord stamppot zonder vlees. Wat overbleef werd verdeeld onder de armgn. Eters moesten zelf bord en bestek meebrengen. De stoelen waren uit de Stads schouwburg». Deze happening is nooit herhaald.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1