50 98 89 98 52 115 39 95 98 98 89 50 119 95 Km 58 45 45 90 90 98 91 bezuinigingen en hogere werkdruk Groeiende werkloosheid, O 75 30 45 MUSSERT Nieuwe bezuinigingen bovenop oude of BELLAIR Jaarverslag 1983 sociale dienst Huurprijsverlaging in de Kwaadeindstraat filiaal Tariefstelsel Tilburgsche Waterleiding Maatschappij gaat veranderen Witte rondjes in de binnenstad TUINMEUBELEN ZONNE-APPARATUUR ZONNEKUREN pagina 3 1984-pagina 40 Oplage: 79.025 ex. door Paul Vroom Massale steun Nieuwe orde toegedaan leen Moeilijk Populisten Lees verder op blz. 7 -■ de toekomst nog meer in te vonnen. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. Donderdag 17 mei 1984 28e jaargang nr. 1364 GRATIS WALT DISNEY-FIGUREN bui de l voorzitte vussieerc sitie van iienst spij- hun i administratie: JA Tilburg itieve >chap grote volk Tatio- Enschotsestraat 133 - Tel. 422769 y minder water af- wat :ran- dan bijbe- afne- ipas- stan- Redactie-advertentie-afdeling en a N.S. Plein 14 - 5014 Dl Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Afgelopen week is de Voorja gekonfronteerd met extra bezti wethouders besloten. Voor het extra bezuinigd i. Het tekc De zaken bleek in elk goud waard werd een dooio ’"’•■''orloven lu veeringen mensen wac aldus de heer Kivits. Bij aankoop van slechts 75,- kinderbehang. Zolang de voorraad strekt. Lakverf Hoogglans of zijdemat. 1 kg blik 8,95 3 blik 25,- BEHANGMARKT Beaterdrlng79 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 i genoemd sten van de jitgaven op Jieerde instellin- telijk bedrijf. p af fabriek aakt tegen tocht ïrhoud rechtstreekse verkoop worden op maat gemaa dubbele dichting teg-n vragen geen onderhou< Renoveer en isoleer voor eens en altijd r- Jé jij merkt hij desgevraagd op er nogal wat hindernissen te ne- i zullen zijn. De Maatschappij kan kontrakten niet eenzijdig verbre ken, er is dan immers sprake van een zijdige kontraktbreuk. Daarnaast zal er een nieuw betalingssysteem ontwik keld moeten worden. VIDEO-FILMS DE NIEUWSTE TITELS Nieuwe films Porky’s Pretpark Octopussy Salon Kitty Classe of 1984 VANAF 5,-topkwaliteit BARTELSaudio VIDEO Besterdring 87, TILBURG Nu ook filmverhuur in winkelcentrum De HoveiGoirlej Koerier ZONNEHEMELS BRUINKUREN nergens beter en goedkoper Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - Tel. 358630 De Bespreken Op 18 juni zal de Voorjaarsnota in de gemeenteraad besproken worden. Daat gaat een bespreking vooraf in de raadskommissie financiën, personeel en planning op 18 mei. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwl|k, Moergestel en Hllvarenbeek ij benadrukte dat de sociale dienst tregelen van het rijk moet uitvoe- :n dat de 14.500 uitkeringsgerech tigden wekelijks hun uitkering moeten blijven krijgen: «Het werk bij ons moet doorgaan. Wij kunnen ons niet veroorloven dat de verstrekking van de uitkeringen in gevaar komt; 14.500 /achten daar wekelijks op», Sinds kort is de binnenstad van Til burg «versierd» met diverse witte rond jes op het wegdek. Soms is in zo’n rondje een metalen buis te zien en soms de kop van een uit de kluiten gewassen spijker. Waar duidt dit op, zo vroegen wij ons af. behoefte voor Heeft dit te maken met ondergrondse lopen jaar de bewoners die door de luchtpijpjes verse --> lucht aangevoerd krijgen Of worden met de spijkers de grondlagen tj houden Niets van dit alles. Het enige juiste antwoord werd ons gegeven door de Rijksdienst van het Kadaster uit Bre da. De tekens zijn meetpunten van het kadaster. Zoals u wellicht zult weten is er de afgelopen jaren heel wat veranderd op het gebied van de bebouwing in de binnenstad. Zoveel dat de Rijksdienst van het Kadaster het nodig achtte orde op zaken te stellen en het een en ander (de binnenstad) opnieuw op te meten. Nou had de gemeente Tilburg dat on langs ook gedaan maar de gemeente is geen Rijksdienst van het Kadaster. Vroeger fungeerden verschillende vas te punten, zoals kerktorens, als meet punten en die punten vormden een zoge naamd «grondslagnet». Dat «grond- slagnet» nu is verouderd geraakt en de vaste meetpunten zijn naar de grond ge bracht het buisje of de spijker in de grond binnen het witte cirkeltje. Er is dus een nieuw «grondslagnet» gemaakt, gedetailleerder dan het oude, het is «ver dicht», zoals dat in vaktermen heet. Dit nieuwe «grondslagnet» wordt door de gemeente overgenomen. De witte verf waarmee het cirkeltje is aangegeven mag verdwijnen, door slijta ge, zo meldt men ons van de Rijksdienst van het Kadaster. De buisjes en de sp:: kers blijven zitten, maar hebben functie gedaan. Of het slordig keltjes, vroeg Tja, wat zullen De franje Ongeveer een jaar geleden vertelde wethouder van Leeuwen van Finan ciën dat de franje eraf was en dat «we» er nog niet waren. Een tegenspraak welhaast die toch tot een werkbare eenheid gemaakt moest worden. De franje is eraf en we zijn er inderdaad nog niet. Betekent dat nu dat het hemd weggegooid gaat worden, zonder dat daarvoor een nieuw of ander hemd ii^ de plaats gaat komen? dig staat, die witte cir- het Rijkskadaster ons. we zeggen Je kunt er van alles van vinden kunst, troep, storend, mooi en je kunt er niks van vinden. Interessant waren die witte cirkeltjes wel. Deze twee «partijen» waren, zoals bekend, zeer openlijk de nieuwe orde der Duitse bezetters toegedaan, inclu sief weerzinwekkende programmapun ten als anti-semitisme en leidersbegin sel. De Nationaal Frontbeweging, vóór 1940 Zwart Front geheten en geleid door de Oisterwijker Arnold Meijer had in Tilburg relatief veel aanhang, met name onder de textielarbeiders; dit had ongetwijfeld te maken met de steun, die Zwart Front in 1935 aan de Tilburgse textielstaking had gegeven. De Tilburgsche Waterleiding Maatschappij gaat in de toekomst een ander ta- riefstelstel hanteren. De minister van Ekonomische Zaken heeft een verzoek daar toe van de Waterleiding Maatschappij positief bevonden en het kollege van burge meester en wethouders stemt daarmee in. Die instemming heeft het kollege op 8 mei gegeven. Een voorwaarde is echter wel dat de gemiddelde opbrengst per bewo ner niet verandert. De gebruikers gaan met het nieuwe tariefstelsel duS niet meer betalen. Invoering van het nieuwe tariefstelsel, het zogenaamde meervoudig tarief stelsel, is niet voor 1 januari 1986 te verwachten. Kontrakt Het huidige tariefstelsel, het garan- tierechttariefstelsel werkt met een kon trakt tussen de Tilburgsche Waterlei ding Maatschappij en de afnemer. In dat kontrakt verplicht de leverancier, de Waterleiding Maatschappij zich tot het leveren van een bepaalde hoeveel heid water. De afnemer verplicht zich ertoe die hoeveelheid af te nemen en te betalen. Natuurlijk kan de hoeveelheid water door de afnemer overschreden worden. Hij kan meer of minder water afnemen. Indien hij i neemt betaalt hij toch het bedrag hij overeengekomen is met de lever cier. Neemt hij meer water af overeengekomen, dan moet er 1 taald worden. Natuurlijk kan de mer na een jaar zijn kontrakt aanp sen aan nieuwe of veranderde omst digheden. Ervoor in de plaats gaat dan het Onder die leiding bevonden zich te Tilburg een aantal bekende figuren uit met name onderwijskringen. Behalve de hoogleraar de Quay, een der leden van het driemanschap, dat de Unié landelijk leidde, hoorden daartoe Dr. F. van der Ven, lector aan de Hoge school en Dr. P.C. de Brouwer, de gro te man van het Odulphuslyceum. Ook Joan Willems, het latere PvdA-tweede kamerlid en lid van Brabants Gedeputeerde Staten speelde als ge westelijk commissaris van de Unie in Brabant een prominente rol. uitgaan naar maatschappelijke her nieuwing, een nieuwe Nederlandse saamhorigheid». Het kernpunt bij al deze positieve beoordelingen was: het Driemanschap zou het vertrouwen van de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk verwerven, in tegenstelling tot Natio naal Front en vooral, in tegenstelling tot de N.S.B. Tot deze uitspraak komt alle iemand die doordrongen is van de ver antwoordelijkheid van de taak waar voor hij zich gesteld ziet en zich niet afkeert van het meeste wezenlijke on derdeel van zijn werk; in dit geval het sociale onderdeel. - - Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Meevallers Als meevallers kunnen worden de hogere opbrengst! Energiebedrijven, minder uit salarissen van gesubsidie gen en het gemeentelijk t Volgens metingen van de Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en van studenten van de verkeersacademie wordt de voorkeurswaarde van de wet op de geluidshinder van 50 decibel flink overtroffen. Bouw- en Woning toezicht noteerde op 10 februari 1983 een waarde van 67 decibel en de stu denten van de Verkeersacademie no teerden zelfs waarden van 70 en 73,3 decibel. Vanwege de geluidshinder verzocht de huurster het maximale aantal pun ten af te trekken (20) van het totaal aantal punten dat haar woning telde. Zoals u wellicht zult weten wordt het puntensysteem gehanteerd om tot de berekening van de huurprijs te komen. In dat puntensysteem is sprake van verschillende klassen. Zo is de klasse van 40 tot 70 punten één klasse daarin. Een klasse lager De Huurkommissie doet letterlijk de volgende uitspraak: «De Kommissie is van mening dat er inderdaad gespro ken kan worden van extreme omstan digheden hetgeen rechtvaardigt dat de woning woning tenminste 1 klasse la ger in de huuraanpassingtabel wordt ingeschaald.» Deze uitspraak heeft tot gevolg dat in het kader van de jaarlijk se huurverhogingen de huurverhoging niet op 10 komt te liggen maar Reorganisatie Terug naar het jaarverslag Wethouder Krosse merkt in het «Ten Geleide» van het jaarverslag on dermeer op dat hij grote waardering heeft voor alle medewerkers van de so ciale dienst die de flexibiliteit op heb ben kunnen brengen om de organisatie snel aan te passen aan de gewijzigde behoefte. Er heeft namelijk bij de so ciale dienst het afgelopen jaar een for se reorganisatie plaatsgevonden. Zo is het bijstandsmaatschappelijk werk bij de dienst verdwenen en de dienst richt zich nog uitsluitend op een kliëntvrien- delijke afdoening van financiële pro blemen, gekoppeld aan een goede voorlichting en juiste verwijzingen. Ook werd de wijksgewijze inrichting verlaten en werd overgegaan op schrif telijke procedures voor herzieningson- derzoeken. Ter compensatie van het verengen van de doelstelling van de so ciale dienst werd er een buro Budget- advisering in het leven geroepen wat ressorteerd onder de sociale dienst. Uit de praktijk blijkt al volgens het jaar verslag dat het buro in een dringende hoefte voorziet. Ook werd het afge lopen jaar de automatisering geïntensi veerd. Een van de voordelen van de f worden verdergaande automatisering is vol- bijeenge- gens het jaarverslag» dat zelfs onder Het enige de aanhoudend wassende werklast de service aan de kliëntele in stand kan worden gehouden en op veel punten zelfs aanmerkelijk kan worden verbe terd». Cijfertjes en cijfers Een jaarverslag is geen jaarverslag als er geen getallen in staan. Dit geldt zeker voor het jaarverslag van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Uit de getallen blijkt namelijk nog eens te meer dat de werkdruk erg groot is en, laten we dat niet vergeten, hoeveel mensen er aangewezen zijn op een uit kering en dus werkloos zijn. Net als in 1981 en 1982 verzorgde de sociale dienst in 1983 ook de einde jaarsuitkering voor de echte minima, in 1983 ging het om 14.959 verzoeken en 10.223 daarvan werden gehono reerd. Ter vergelijking: in 1982 werden slechts op 5 Een verlaging dus van 5 ingaand op 1 juli 1983. Hoeveel punten de Huurkommissie aftrekt vanwege de geluidshinder geeft zij niet aan. Ze konstateert alleen dat de woning ingeschat werd op 71,5 punt en dat door aftrek vanwege de geluidshinder het aantal punten bene den de 70 komt te liggen en de woning dan automatisch in een andere klasse beland. Zoals we in de inleiding al vermeld den, gaat het in dit geval om een wo ning van de Gemeentelijke Woning- dienst. De Woningdienst kon ons nog geen kommentaar geven op deze uit spraak van de Huurkommissie die mis schien verregaande gevolgen kan heb ben voor de Gemeentelijke Woning dienst en haar huurders. Afbraak Platform (AAP), met de com missieleden in discussie wilde gaan. De ter stond niet toe dat er gedis cussieerd zou gaan worden over de po- uitkeringsgerechtigden tijdens die commissievergadering. Toen de jongeren daar toch op aan bleven drin gen, besloot hij tot afgelasting en ver liet de zaal gevolgd door een aantal commissieleden. De commissieleden die achterbleven, incluis de heer Ki vits, onderdirecteur van de gemeente lijke sociale dienst, spraken gedurende twee uur met de leden van AAP. De heer Kivits liet zich niet verleiden tot politieke uitspraken, hoewel hij zeer duidelijk liet blijken een ruim begrip te hebben voor de steeds benarder wor dende positie van de uitkeringsgerech tigden. Hijt maatrc ren en Tekorten De tekorten worden veroorzaakt door bezuinigingen die nog niet gerea liseerd zijn maar waar in de meerjaren begroting al wel rekening mee gehou den is. Andere redenen van de tekor ten zijn onder andere een verminde ring van de rijksbijdrage voor de open bare bibliotheek met ruim 8 ton en het tekort van de Beekse Bergen dat onge veer een half miljoen gulden groot is. Ook voor de jaren 1985 tot en met 1988 leiden nog niet gerealiseerde be zuinigingen tot tekorten. De materiële uitgaven stijgen en kosten dus meer maar ook de diverse belastingen, rech ten en heffingen zullen minder in het gemeentelaatje brengen dan voorzien was. De parkeergelden zorgen voor een tekort van 225.000,-, de hondenbe lasting brengt 100.000,- minder op dan verwacht werd en de bijdrage voor de afvalwaterzuivering blijft 160.000,- achter bij de verwachtin gen. Ook wordt de gemeente steeds meer gekonfronteerd met mensen die een huis hebben gekocht met gemeen tegarantie en de aflossingen niet langer kunnen betalen. De gemeente moet dan betalen. Per jaar wordt daar in de voorjaarsbegroting 1 miljoen voor uitgetrokken. Dit gaat dan over de ja ren 1984 tot en met 1987. Ook de ge meentelijke sociale dienst heeft steeds meer geld nodig om te kunnen blijven draaien en om mensen een uitkering te laten krijgen. De gemeente betaalt im mers mee aan de uitkeringen, zij het voor een klein deel, maar toch. meervoudig tariefstelsel komen. Dat stelsel kan het beste vergeleken wor den met het tariefstelsel van de Ener giebedrijven. De afnemer van water gaat betalen wat hij werkelijk ver bruikt, niet meer en niet minder. Het verbruik wordt gemeten en de hoeveel heid verbruikt water wordt vermenig vuldigd met een bepaald bedrag. Dit is een globale weergave van hoe het zal gaan. De precieze invulling moet volgens de direkteur van de Til- irgsche Waterleiding Maatschappij, s heer Wenzel, nog gebeuren. Hindernissen Daarbi dat c men de Dit is het negentiende artikel in een serie over de lotgevallen van het Hart van Brabant en zijn be woners gedurende de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Tilburg in de oorlog: een vlag, die overigens de lading niet helemaal dekt aan gezien het in de bedoeling ligt, ook het «oorlogsverleden» van Tilburgs omgeving aan bod te la ten komen. «Tilburg in de oorlog» wordt geproduceerd in samenwerking met de Gemeentelijke Archief dienst Uw opmerkingen, aanvullingen of persoonlijke bijdragen blijven overigens welkom bij de auteur, ter redactie van de Koerier en eveneens bij de heren G. Kobes en R. Peeters van de archiefdienst in het Paleis-Raadhuis. Bij het totstandkomen van deze aflevering is dankbaar gebruik ge maakt van de afstudeerscriptie «Gemeentebestuur, politiek en pers in Tilburg tijdens de eerste jaren van de Duitse bezetting, 10 mei 1940 - december 1941» door de Tilburgse historicus drs. A. Th. M. de Kort (Nijmegen, april 1984). Op 11 mei heeft de Huurkommissie in Tilburg een uitspraak gedaan die mis schien verregaande gevolgen kan hebben voor huurders van woningen van de Gemeentelijke Woningdienst. De huurkommissie heeft een bezwaarschrift ge grond verklaard waarin gepleit werd voor huurverlaging vanwege geluidsoverlast. Het gaat om een woning in de Kwaadeindstraat. Hoop op autonomie Algemeen was het vertrouwen dat het Nederlandse volk er via de Unie in zou slagen uiteindelijk weer een auto nome rol te spelen, zij het onder de - geaccepteerde - supervisie van het Duitse Rijk. Het Nieuwsblad van het Zuiden schreef in die dagen: «Van het Driemanschap kan de stuwende kracht enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in elke kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis We openen deze week met een vrij lange inleiding. Het is een citaat van de heer Swinkels, directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst Tilburg. Dit citaat hebben wij gehaald uit het jaarverslag over 1983 van de Gemeentelijke Sociale Dienst Til burg en het vormt daarin het «Tot Besluit». Wij laten de heer Swinkels aan het woord. «Uit al het voorgaande (het jaarverslag wordt hiermee bedoeld-red.) blijkt duidelijk dat 1983 in sociaal-ekonomisch op zicht ongetwijfeld kan worden bestempeld als een «zwart jaar». Zeer veel mensen verkeren in een uitzichtloze werkloosheids situatie. Zij krijgen in financieel opzicht te maken met niet zelden ingrijpende verstrakkingen van de centrale regelgeving, met bezuinigingen op de uitkeringen en met enorm toenemende lasten, in het bijzonder energie- en woonlasten. Het is geen wonder, dat velen terecht komen in schuldsituaties, waar zij zonder hulp niet meer uitgeraken. Het gebrek aan middelen en personeel legt echter tegelijkertijd aan de mogelijkheden van hulpverlening meer en meer beperkingen op. Een aanhoudend zeer groot aantal mannen en vrouwen onder wie relatief veel jongeren is niet in de gelegenheid reguliere arbeid te verrichten en heeft nauwelijks uitzicht op toekomstige mogelijkheden daartoe. Desondanks zijn zij, als gevolg van de vele geboden en verboden, nauwelijks of niet in de gelegenheid om aan hun tijd een zinvolle invulling te geven, zonder met het gevoel rond te lopen in overtreding te zijn. De dagelijkse confrontatie met al deze problemen legt fysiek en psychisch zware last op de mede werkenden van de sociale dienst. Is het wonder dat het ziekteverzuim toenam, evenals de ongerustheid over wat de toekomst nog meer in petto heeft? Laten we er het beste van hopen! Aangeven Volgens de Voorjaarsnota ontstaat er in 1985 een tekort van 4,5 miljoen gulden, evenzo in 1986 en een tekort van 5 miljoen gulden in 1987. Dat komt neer op een gemiddelde van 5 miljoen gulden per jaar en dat tekort zal gevonden moeten worden. De vraag natuurlijk is waar dat gevonden zal moeten worden. Welnu: daar heeft het kollege van burgemeester en wet houders al aan gedacht en een ant woord op gevonden. Het kollege heeft namelijk besloten dit bedrag als volgt verdelen. Het algemeen bestuur en middelen zal 1,15 miljoen moeten bekrimpen, bij wonen zal er voor 1,68 miljoen beknibbeld moeten worden, bij werken zal 650.000,- be spaard moeten worden en bij welzijn 1,52 miljoen. Hoe een volstrekt fascistische partij als Zwart Front in zo’n conflict om principiële redenen partij kon kiezen voor de arbeiders en tegen de fabri kanten, kan hier niet uitgebreid aan de orde komen: wij volstaan met de aan tekening dat het een van de paradoxa le kenmerken was van een populisti sche beweging als het fascisme. Die massale aanhang voor de Unie in Tilburg sproot waarschijnlijk voort uit de grote steun die het Unie-idee ondervond in leidende katholieke krin gen. Zullen de gewone Tilburgers vooral hebben gemeend, de gevolgen van de Duitse bezetting via de Neder- landsche Unie op den duur te kunnen opheffen en ook, niet in het minst, door hun Unie-lidmaatschap hun af- keer van de N.S.B. te kunnen demon streren - bij de leiding lag de zaak veel en veel anders. De Nederlandsche Unie was in Tilburg goed georganiseerd. Dit was, zoals we in de vorige aflevering zagen, voornamelijk het werk van de plaatselijke organisatie- secretaris, de jonge architect Jan Donders. Hij had in Tilburg Unie-afdelingen ge sticht die qua gebiedsbegrenzing samenvielen met de parochies, waarbij de organi satie binnen die afdelingen werd verzorgd door lieden uit, zoals dat heet, alle ran gen en standen. Deze propagandisten hadden vaak hun sporen al verdiend in soortgelijke functies bij de - niet meer functionerende - R. K. Staatspartij of bij de «Groot-Brabantse» heemkundige beweging Brabantia Nostra, een andere pijler van de Unie. er 12.571 verzoeken ingediend en wer den er 8.654 ingewilligd. In 1981 wer den er 9.680 verzoeken ingediend voor zo’n uitkering en er werden er toen 5.401 gehonoreerd. In het jaarverslag wordt bij deze getallen opgemerkt dat het een en ander een duidelijke indica- De wijze waarop Donders de Unie- tie geeft voor de toenemende sociale zaken in Tilburg had georganiseerd nood in Tilburg. bleek in elk geval voor die beweging Het uitkeringsbestand, het aantal goud waard te zijn, want in Tilburg uitkeringsgerechtigden, steeg vergele- werd een legioen (of liever gezegd: wel ken met 1982 met 10% en kwam in 5 legioenen) in de ledenregisters van 1983 op 14.500. Het aantal ingediende de Nederlandsche Unie geregistreerd, aanvragen is, vergeleken met 1982, Volgens de overlevering bezat de Unie «het crisisjaar», gestegen met 7,4%. in onze stad rond de 30.000 betalende Ook het aantal bezoekers steeg in 1983 aanhangers, met 16,5% ten opzichte van 1982. De Als dit getal klopt, dan betekent het bruto-uitkeringen stegen in 1983 ook dat Tilburg, met 100.000 inwoners om en wel met 12,7% vergeleken met 1982 streeks één procent van de totale Ne- tot een hoogte van 308.000.000,-. De derlandse bevolking in de eerste oor- kosten van de uitkeringen die ten laste logsjaren herbergend, van het landelij- komen van de gemeente Tilburg stegen ke aantal Unieleden (volgens Dr. L. de met 8,9% tot een bedrag van Jong circa 400.000) er bijna 8% binnen ƒ31.016.800,-. Alleen de kosten van haar muren telde, het beheer daalden met 7,6% tot een bedrag van 12.366.900,-. 1984 Tot slot wordt in het jaarverslag van 1983 een korte vooruitblik geworpen op 1984. In het verslag wordt onder andere opgemerkt dat in 1984 aanmer kelijk bezuinigd zal gaan worden op de uitkeringen. De brutokorting van 3% per 1 januari 1984 zal waarschijnlijk gevolgd worden door nieuwe maatre gelen per 1 juli 1984. De uitkeringsper centages van de WW, de WWV en de AOW zullen tot 70% verlaagd worden. Verdere bezuinigingsvoomemens in het kader van de sociale zekerheid zijn bevriezing van de kinderbijslagen ge durende geheel 1984. Er zal ook een ;d“„dta"8BkXnVoorjaarsnota brengt geen lente krachtberekening van de Algemene Afgelopen week is de Voorjaarsnota gereed gekomen. Wederom wordt Tilburg Bijstandswet in een vaste drempel en gekonfronteerd met extra bezuinigingen want daartoe hebben burgemeester en hetzelfde in de Algemene Arbeidson- wethouders besloten. Voor het jaar 1985 zal er alsnog voor ongever 3 miljoen geschiktheid. In de WSV zullen er ook extra moeten worden en dat zal tot 1987 oplopen tot 5 miljoen aanpassingen komen. gulden. Het tekort over 1984 wordt voor 23 miljoen veroorzaakt door nog niet De regering wil in 1984 ongeveer 4 gerealiseerde bezuinigingen uit eerdere ombuigingsoperaties. Die bezuinigingen miljard gulden bezuinigen. Verdere be- Zldien echter alsnog doorgevoerd moeten worden en wel op korte termijn volgens zuimgingen voor 1985 en 1986 zijn in de eerder overeengekomen manier. Lukt dit de wethouders niet dan mogen ze overweging. uiterlijk bij de begrotingsbehandeling andere voorstellen uit hun portefeuille doen. Wat heeft de toekomst nog meer in jjet kollege van burgemeester en wethouders moet die voorstellen dan echter Pett0? goedkeuren. De sociale dienst heeft het moeilijk, dat moge duidelijk zijn. Zij heeft het moeilijk met de steeds toenemende werkdruk: per week moeten er 14.500 hun uitkering krijgen en de sociale dienst moét daarvoor zorgen. Ander zijds heeft zij het moeilijk met de ge volgen voor de uitkeringsgerechtigden van steeds verdergaande bezuinigingen op de uitkeringen en de strakkere re gels die toegepast moeten worden in opdracht van het rijk. Commissievergadering In de raadscommissie voor sociale en culturele zaken die vorige week donderdag" gehouden werd in het ge bouw van de sociale dienst wilden ver schillende commissieleden hierop in haken. Wilden, ware het niet dat de vergadering door de voorzitter, wet houder Krosse, afgelast werd. De voorzitter gelastte de vergade ring af in verband met het feit dat een 70-tal jongeren, verenigd in het Anti

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1