BI I5: Okl Rond de Lindeboom in vroeger eeuwen Tilburg in de öorlo; rtg o Werttattei mi Tilburgs zevende jaarboek verschenen Verklaring Uw balkon hele jaar groen voor alle onderdelen en gratis advies ^HANWMAM Do You Like ïi Bruin Leven? Stralend bruin in 3x40 minuten op de snelbruiners van met: Balkon Gras Gouden Kringdag gilden van het «Kwartier van Oirschot» ©koppelmans Donderdag 10 mei 1984 - pagina 9 si 1984-pagina 8 Voor Moeder” Vervolg van blz. 1 van Driemanschap (wordt vervolgd) ïtijdsscnoe n 2-kleure boel i en bij alle tig- het in drie breedtes 100 cm breed 133 cm breed 200 cm breed 1 ONDERJURKEN JUPONS Leo v. lersel Besterdplein 3, Tilburg Tel. 426584 LEDER t ons over- dit er drie DE LOYALITEIT VAN DE UNIE. anti- aan- Win) Tilburg Stadhuisplein 271 k 013 - 436877 J Mléén deze week orting perkplanten IDEN-BRABANT Ibergseweg 3 A, tonhuls) was bedr ren iS- DP (Lekker grassig. Nooit drassig) Ook in beuren handelii van 17S is dat even van randen itariërs per auto voert i Diessen. Aan Op 12 en 13 mei Een foto - 135 jaar fraaie sta streeks 1850 r zaam uit. Ook te boom kennelijk monument, g~: stutwerk van vanaf 13.00 uuf geopend sr Zweedse muil e rubber zool st. annaplein 16. tel. 430617 Ruime parkeerplaats klomp met iè wreefband. CS'”5 Overdreven Toch: 30.000 leden lijkt dreven; niet alleen omdat In het Noordbrabantse dorpje Diessen kwamen in 1934 een aantal schuttersgil den bijeen met het doel de krachten te bundelen en zodoende nieuwe impulsen te geven aan het voortbestaan van de Brabantse gilden. Inmiddels is de groep (kring) uitgegroeid tot het aantal van 35 gilden en noemt zich «Het Kwartier van Oir schot». Nu 50 jaar later is e.e.a. reden om een grootse Gouden Kringdag te hou den. Wederom is gekozen voor het dorpje Diessen, een dorp met ca. 3.600 inwoners en een historie die terugvoert tot 370 na Christus. Diessen, bekend om haar gastvrijheid zal m.n. op 13 mei bol staan van gilde-ac- tiviteiten. gilden, kerkelijke i en ambachtsgilden, ien hadden als taak de irpen; de kerke- luisterden pro- ‘“*-""jl de am- ien in ver- Parlementaire enquête Dat het Nederlandse parlement op eigen initiatief een onderzoek of en quête mag instellen naar zaken die hem niet voldoende duidelijk zijn, is bekend. Op dit ogenblik kunnen we bijna dagelijks via de televisie de «ver horen» van de parlementaire enquête commissie over de RSV-affaires vol gen. Bijna honderd jaar geleden was er eveneens een parlementaire enquête commissie aan het werk. Ook zij hield zich bezig met het bedrijfsleven. In het licht van het onluikend sociaal bewust- I zijn richtte deze enquête zich op toestand van de arbeidende klasse Nederland. door Paul Vroom Wie meende dat de Unie een Duitse houding aannam of moedigde weet na lezing van dit manifest wel beter... (coll. F. Janse j De Heikese kerk in 1657. De toren staat er nog de kerk zelf is inmid dels door een minder fraai bouwsel vervangen dan staat afgebeeld op deze aquarel van de «Gesworen Lantmeter» Roelof van der Vleu ten. Opnieuw te krijgen Het verslag van deze onderzoeks commissie is onlangs, in drie boekde len, opnieuw uitgegeven. Het derde deel bevat voornamelijk het versl der bevindingen die de commissie Tilburg had opgedaan. Hierover schrijft Henk van Dorema- len in de Lindeboom onder de titel «Tilburg en de Arbeidsenquête van 1887. Achtergronden en kanttekenin gen». J. VcUI PCMB VICI 1 bv Dorpsstraat la, Goirle, Telefoon 013-341308. jaarboek r bij de ïntelijke paleis-raadhuis. 21,- p. mtr. 28,- p. mtr. 42,- p. mtr. Het oudste huis van Tilburg aan de Molenstraat, vlak voordat het in 1981 werd gesloopt. ondertitel e ge- op er leid- Echte quête arbei lijks op een zeer g werkplaat Brieven Veel belangwekkender nog van Doremalen een aantal bries Tilburge werkmensen heeft geve die zij indertijd aan de parlement schreven en waarvan hij er enkele als bijlage aan zijn artikel toevoegt. Onder andere uit de inhoud van die brieven concludeert van Doremalen dat de parlementaire enquêtecommis sie helemal geen vrouwen of arbeiders heeft gehoord, maar uitsluitend man nen uit de betere klassen. Om van Doremalens conclusie te ci teren: «De socioloog Hoefnagels is van mening dat het gepubliceerde ma- o-teriaal ons een beeld verschaft over de i pleinnamen niet verwonde- sociale verhoudingen. Dit denkbeeld is dat er in «het oudste huis» onjuist. In de enquête handelt het uit- sluitend over de opvattingen van de Tilburgse maatschappelijke bovenlaag. Hoe de arbeidende bevolking over de werk- en leefomstandigheden dacht, is geen onderwerp van onderzoek ge weest». De Paaspuzzel Er waren heel wat mensen die ons de goede oplossing stuurde van de Paaspuzzel. Die oplossing was als volgt: SCHERMMAS KER, VOLKSTELLING, PLAATSGEBREK. Dat waren de drie sleutelwoorden, de enige goe de, die u had moeten vinden. En nu de winnaars. De eerste prijs, een bedrag van 30,- is gewonnen door mevrouw van Gooi, Jac. Oppenheimerstraat 27, Tilburg. De tweede prijs, een bedrag van 25,- is gewonnen door zuster H. van Weert, Korvel- plein 95, Tilburg en de derde prijs ten bedrage van 20,- is gewon nen door Marie-Lizeth de Kroon, Enschotsebaan 31 in Berkel-En- schot. De drie gelukkigen hebben in middels bericht van ons gehad. Al le andere ongelukkigen wensen wij veel succes de volgende keer. Interessant zijn van Dooremalens kanttekeningen zeker, omdat ze wijzen enkele tot nu toe veel te weinig be- zaken. Zoals het feit dat de en quête zich voornamelijk richtte op de uoeid in de textielindustrie en nauwe- de werkomstandigheden bij groot bedrijf als de reparatio ns van de spoorwegen. Onlangs is het jaarboek De Lindeboom over 1983 verschenen. Deze onder aus piciën van het gemeentebestuur door de archiefdienst van Tilburg geredigeerde uitgave, verschijnt dit jaar alweer voor de zevende keer. Zoals de redactie in haar «ten geleide» ook vermeldt, is dat wel iets om een beetje trots op te zijn: wie had er immers in vroeger dagen zoveel belangstelling voor Tilburgs verleden verwacht? Niet alleen in Tilburg verheugen de jaarboeken zich in een stijgende belangstel ling, met name ook in de kring der beroepsgeschiedschrijvers bevindt zich een groeiend aantal lezersgebruikers van De Lindeboom. Tilburgs Unieleden Bij de laatste vooroorlogse gemeen teraadsverkiezingen (in 1939) had de RKSP in Tilburg ruim 28.000 van de ongeveer 36.000 uitgebrachte stemmen verworven. Die wetenschap gaf de or ganisatoren van de Nederlandsche Unie een ruggesteuntje bij hun wer- vingswerk in onze stad. De Unie werd inderdaad gunstig ontvangen, de leden stroomden in bijna ongeloofwaardig groten getale toe. Bij elk onderzoek dat zich met deze periode uit onze geschiedenis bezig houdt, komt het getal van 30.000 Unieleden in Tilburg naar boven. En telkens weer bevangt ons de twijfel aan de juistheid van dat getal, dat bij het ontbreken van controleerbaar archief materiaal hierover ook niet valt hard te maken. Enerzijds was Tilburg in die dagen een oer-katholieke stad: van de 100.000 inwoners waren er 96.000 rooms; de R.K. Staatspartij stond sa men met het heemkundige-achtige ge nootschap Brabantia Nostra pal achter de Unie. Bovendien was een van de drie oprichters van de Unie, J.E. de Quay, hoogleraar (in de pyschologie) aan de Tilburgse Hogeschool. Ook dit jaar weer redactie (Arjan va- T ters, Gerard Steij erin geslaagd een re< beurtenissen uit Tilburgs doorwrochte en deskundig gen te laten voorzien. de nestor C.J. Weijters, de hoogbejaarde nes tor der Tilburgse geschiedschrijvers, levert een bijdrage aan het jaarboek onder de titel «Ter stembus voor de Nationale vergadering». Het begrip «Nationale Vergade ring» doet Frans aan en inderdaad be treft het hier de organisatie voor ver kiezingen in 1796, gedurende de «Franse Tijd» dus. Het zijn tevens de eerste «inspraakprocedures» waarbij ook het katholieke Brabant weer wordt betrokken sedert de vestiging van de Republiek en het is helemaal de eerste keer dat het dorp Tilburg iets te kiezen Molenaarshuis Ruim 2 jaar geleden is er nogal wat te doen geweest over de plannen van een projectontwikkelaar om het oudste huis van Tilburg te slopen en op de plaats daarvan appartementen in eta- gebouw neer te zetten. Verontwaardiging alom, zeker bij diegenen die het weinige wat Tilburg nog aan monumenten bezit, wilden be houden en beschermen. Het mocht al lemaal niet baten en de flats zijn al weer geruime tijd voltooid. We hebben het over het huis in de Molenstraat, nabij de kruising met de Hoefstraat en daarmee ook dichtbij het Rosmolenplein. Dat er in die buurt in vroeger tijden minstens één molen in bedrijf is geweest, zal bij deze straat- en ren. Ook c_. een molenaar woonde, wekte weinig bevreemding: het omstreeks 1550 ge bouwde huis was duidelijk bestemd voor iemand met een niet geringe maatschappelijke status en zo iemand s een molenaar, ook al deed hij zijn irijf waarschijnlijk in dienst der he- i van Tilburg. R.K. staatspartij Andere politieke partijen, zoals de. Rooms Katholieke Staatspartij (RKSP), voorgangster van de KVP die op haar beurt weer zou eclipseren in het CDA, staakten gewoon uit mis moedigheid, of omdat ze andere moge lijkheden zagen, hun activiteiten. Wel vonden met name leidende fi guren uit de voormalige Staatspartij het belangrijk om op de een of andere manier het Nederlandse volk georgani seerd te houden. De oprichting van de Nederland sche Unie op 24 juli 1940 werd dan ook van politiek-staatkundige zijde zeer toegejuicht en de uitbouw ervan ondersteund. I de tilburgse koerier keer zoveel zijn als in het qua inwoner tal vergelijkbare Eindhoven maar vooral omdat de Tilburgse bevolking in het algemeen niet zo snel was om zich ergens bij aan te sluiten. Goed georganiseerd Hoe dan ook, het succes van de Unie was groot in Tilburg. De zaak was hier ook goed georganiseerd, door de bekende, toen juist afgestudeerde architect Donders. En terwijl de Nieu we Tilburgse Courant zich afzijdig hield, werd de Unie geestdriftig aange- prezen door het Nieuwsblad van het Zuiden. Propagandasecretaris Jan Donders - overigens ondergeschikt aan plaatselijk Unie-secretaris P. Mut- saers - had voor het «bewerken» van de stad de vertrouwde indeling in pa rochies aangehouden. Zo was Tilburg onderverdeeld in een twintigtal buur ten, die onder leiding stonden van een buurtsecretaris. In elke buurt werkten zo’n 10 15 propagandisten, die de «ideologie» van de Unie onder hun buurtgenoten uit moesten dragen, le den dienden te werven en contributie te innen. de Haan in zijn bijdrage «Kerkrestitu- tie in Tilburg», dat als draagt: «De Tilburgse hervormde meente en de gebeurtenissen die den tot de afstand van de grote paro chiale kerk, 1795-1823». Unie-ideologie Met die ideologie was het overigens maar povertjes gesteld: het program van de Unie kwam erop neer dat wij Nederlanders allemaal samen moesten ophouden met elkaar te bestrijden en de handen ineen slaan om de toekomst in het nieuwe Europa vol vertrouwen tegemoet te treden. En dat nieuwe Europa stond onder leiding van het «Groszdeutsches Reichin de macht van de nationaal socialisten wier ideo logie de Unie - zeker de voormannen van de Unie - volledig bekend was. Waren de leiders van de Nederland sche Unie volstrekt bereid, te functio neren binnen het door de nazi’s ge schapen kader, het voetvolk, de gewo ne leden van de Unie hadden daarbij grotendeels juist aangesloten uit afkeer van de Duitse bezetters en hun Nederlandse handlangers van de N.S.B. van de Heuvel, ongeveer geleden genomen. Ons stadscentrum zag er om- maar onhergberg- toen werd de Linde- jk al beschouwd als gezien het zorgvuldig n de in kabouterpunt- mutsvorm gemodelleerde blader kroon. Op de achtergrond de zuid zijde van de Heuvel, met rechts ho tel de Gouden Zwaan (nu boekhan del Pillot). ook hieraan sten werden o._ en de besturen rechtvaardiger staande kerkget Onderhandelingen rLr>v in Tilburg diende zoiets te ge- i en de zeer langdurige onder- ingen - die zich voortsleepten 796-1823 - hadden uiteindelijk t gevolg dat de katholieken van Til- irg hun «eige» kerk van 't Heike te- gkregen terwijl de Hervormde ge- eenschap een nieuw kerkgebouw stichtte: de nog bestaande Pauluskerk aan de Heuvelstraat. De achtergronden van deze gebeur tenissen worden beschreven door A.H. __r is de Lindeboom- van Loon, Ronald Pee- teijns en Henk Stoepke) reeks feiten en ge- verleden van ige toelichtin- heeft. Omdat het hier gaat om jaren die de aanloop vormen tot Tilburgs uiteindelijke verheffing tot stad in 1809 is Weijters’ artikel ook voor dege nen die wat meer over de achtergron den van deze gebeurtenissen willen weten, verplichte lectuur. Kerkrestitutie Het op dat van Weijters volgende artikel handelt, althans ten dele, over zaken die in dezelfde tijd speelden: de teruggaven van kerken in de voormali ge generaliteitslanden. In de tijd van de republiek was het calvinisme staats godsdienst en de uitoefening van de katholieke eredienst verboden. In Staats Brabant en de overige generali teitslanden waren de katholieke ker ken overgedragen aan de protestanten. In Tilburg waren er dat slechts en kele tientallen. Niettemin was de Hei kese kerk helemaal voor hen terwijl de overige Tilburgers, allemaal rooms, eigenlijk helemaal niet ter kerke moch ten gaan en voorzover het dan door de overheid oogluikend werd toegestaan, dit stiekem moesten doen in onopval lende schuilkerkjes. Met de komst der Fransen kwam een einde; alle godsdien- gelijkgesteld voor de wet bevorderen een wat verdeling van de be- ebouwen. Historie Sommige gilden hebben een eeuwen lange historie die terugvoert tot in de middeleeuwen. Al die tijd hebben de gilden vastgehouden aan 3 grondbe ginselen, nl. trouw, broederschap en dienstbaarheid. Omstreeks 1930 zoch ten de individueel opererende gilden contact met elkaar waardoor overkoe pelende organisaties ontstonden. Voor Brabant heet het overkoepelend or gaan «De Noordbrabantse Federatie van Schuttersgilden». De federatie is onderverdeeld in 6 kringen, nl. «Land van Cuyk», «Het Kwartier van Oir schot», «Kempenland», «Maasland». «Peelland» en «de Baronie en Marhie- zaak». Er zijn weerbare broederschappen De weerbare gilde bescherming van de dor lijke broederschappen 1 cessies en vieringen op terwijl bachtsgilden de ambachtslieder eniging bijeen bracht. Zaterdag 12 mei: gezelligheidsrit Deze gezelligheidsrit door de omgeving van deze rit kan iedereen deelnemen. Het Onderzoek op het nippertje Vlak voor de sloop van het mole naarshuis in 1982 heeft stadsarcheo loog Henk Stoepker met zijn team het huis en de bodem daaronder nog enige tijd kunnen onderzoeken. Wat daarbij voor interesants naar boven is geko men, kunt u lezen in het artikel van de binnenkort gedwongen vertrekkende stadsarcheoloog, getiteld «Een kijkje in de keuken van een zeventiende- eeuwse molenaar». Het voortreffelijke zevende jat De Lindeboom is verkrijgbaar boekhandel en bij de Gemeer Archiefdienst in het Wij hebben ervaren, dat in den laatsten tijd de mee ting heerscht. dat vele leden van De Nederlandsche Unie lid 7n' rian zijn van Hlègale organisaties. Wij hebben meermalen èn langs onze eigen organisato rische wegen èn in het open baar onzen leden het feit voorgehouden, dat aan het hoofd van ons programma een loyale verhouding tot de bezettende overheid is voor opgesteld en dat de leden daaraan dienen gevolg te geven. Wij wijzen op onzen eer sten oproep van 24 Juli 1940, welke sprak van „contact met de Nederlandsche autoritei ten en met de bezettings- autoriteiten" en op ons pro gramma, dat spreekt van „loyale verhouding tot de bezettende overheid". Verschillende leden, die hieraan niet voldeden, zijn reeds geroyeerd. Ook thans zullen wij niet aarzelen, op te treden tegen hen. die het lidmaatschap der Unie, tegen de duidelijke uitspraak van ■4>et programma en van ons in, misbruiken voor illegale doel stellingen. waarmede het volksbelang niet is gebaat. L. EINTHOVEN. J. LINTHORST HOMAN. E. DE QUAY. bijzondere aan deze rit is dat u tijdens de rit op het spoor komt van allerlei facetten die te maken hebben met de rijke culturele historie van de gilden. Start: 13.30 uur vanaf feestterrein Westerwijk, Diessen. De prijsuitreiking is omstreeks 17.00 uur. De hoofdprijs is een juweel van een boek speciaal uitgegeven ter herin nering van het 50-jarig bestaan van «Het Kwartier van Oirschot» met his torische informatie van alle aangestel de gilden. Zondagochtend 13 mei: trouw De ochtend wordt door de gilden benut om hun trouw te tonen aan de kerkelijke overheid en de wereldlijke overheid. C.c.a. start om 9.30 uur met een indrukwekkende gildemis in de Sint Willibrorduskerk. De gilden wor den vervolgens om 12.00 uur ontvan gen door het gemeentebestuur voor het drinken van de erewijn. Zondagmiddag: grote kleurrijke optocht Om 13.00 uur trekken de gilden in een kleurrijke optocht in vol ornaat door het dorp. Deze gezamenlijke pa rade van tamboers, kortingen, keizers, hoofdlieden, vaandrigs en vendeliers is van een schitterende pracht en een lust voor de amateurfotograaf. Gildewedstrijden Om 14.00 uur die middag opent de commissaris der koningin Mr. Van Agt de gildewedstrijden op het feest terrein aan de Westerwijk. Tot 17.00 uur duren vervolgens de wedstrijden waaronder het statige standaardrijden, het kleurrijke vendelen, het monotone trommelen, het indrukwekkende schie ten met o.a. handboog en kruisboog en het schitterende gildedansen. Gildetentoonstelling In boerderij «De Nieuwe Erven», Westerwijk 6 is zondag vanaf 16.00 uur voor belangstellenden een ten toonstelling ingericht. De tentoonstel ling neemt u met koningschieten, gil- devaandels, standaard- en allerlei gil- de-attributen mee in de historie van de aangesloten gilden van «Het Kwartier van Oirschot». Gildefeesten zijn als vanouds gratis te bezoeken en vinden mede plaats om een stuk Brabantse cultuur te behou den en door te geven aan hen die nu en in de toekomst de gildegelederen be volken. •-* w.- J ■■W ,3^0

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 9