op. )p. MAAS r 7 3» 89 49.95 9?5 S Vindt de vijf w w w verschillen Verleden, heden en toekomst van de Tilburgse industrie F Tilburg vanuit de lucht Bewijs Van Magnifiek Maaiwerk T VINOLOOG LOUIS JANSSEN keeftkef «si» I i World Press Photo - tentoonstelling in Loon op Zand Nieuwe dienstregeling NS a mu «Ki Donderdag 10 mei 1984 - pagina 29 DE TILBURGSE KOERIER ai 1984 - pagina 28 Volgende week: De oorzaken. Peter BRUYNS "i R‘Jn I stok 14.95 17.95 tex- het it voor (IVO) World Press Photo iat J zegt men: «gezond- 3te 3T een smetteloos Waar witte wijnen vandaan komen DOOR gehec ieden. «Dat I duide- die sa- i zijn 19 en en 3 i. Elke ig. On- ioor Morrison cilindermaaiers: lit een fustafa het GOIRLE Molenstraat 41a Telefoon 013/344789 TILBURG Goirkestraat 16-18 Telefoon: 013/321481 het Instituut stukken lermaaiers om kt te verzorgen. Naast reder stad 1 de germ vende ir dezel' tief waarc dwenen: De invoer van wol werd vrij, terwijl de uitvoer van ruwe wol zwaar werd belast. Zo konden de fabrieken gemak- kelijk aan hun grondstof komen. Deze week aflevering, in ken zullen i, dan it je ooit /erken in >uche irdijnstang minium leting 90 cm 140 cm 185 cm 21.50 220 cm 23.50 legordijn r m2 19547hei’ nog eer ingeleg- 1984 categorie Happy Events 1ste prijs fotograaf: Torbjöm Andersson (Zweden), «The mariage of the millardaire Simon Spies (61) and Janni (20) in Denmark». Mommers Co, de enige volledige wollenstoffenfabriek die de laatste 25 jaar zonder kleerscheuren heeft doorstaan. /«.hoog, et inklusief V De Olympics: onovertroffen cilindermaaiers. Nu bij: ULO-klimaat Directeur G.R.M. Mustert van het Economisch-Technologisch Instituut voor Noord-Brabant (ETN) omschrijft die periode als volgt: «De mensen hadden enkel hun baan en de fabriek waar ze werkten. Voor het werk kregen ze nauwelijks een opleiding. Tilburg was een stad met een ULO-klimaat. Ging het bedrijf over de kop, stond je op straat zonder dat je iets anders had geleerd dan we»» de textiel.» ligt voor u de eerste de volgende twee we- het tweede en het derde deel verschijnen. De schering en inslag van Tilburg roepsbevolking van irkte in de textiel, destijds niet minder dan kleinere wollenstoffenfa- efst 300 zelfstandige weve- Lodewijk verklaarde dat _ïwijs Onzer tevredenheid geven», Tilburg tot stad wilde n, werd de achttiende april een :rgetelijke feestdag. Na het bezoek Lodewijk Napoleon ging het er heel wat gunstiger uitzien voor de wol- lenstoffenindustrie. In een serie van drie artikelen gaat onze freelancemedewerker Peter Bruijns het verleden, het he den en de toekomst van de indus trie in Tilburg belichten. Hij laat I het verleden beginnen 175 jaar ge- I leden, het moment dat Tilburg I stadsrechten kreeg. het gemeentebestuur van Tilburg zullen ook de 14.000 werklozen weinig en hebben gehad om drie weken geleden de 175ste verjaardag van Tilburg als I te vieren. Voor de werklozen is anno 1984 bijna geen baan meer te vinden in leenschap van «heertgangen» die destijds juist vanwege haar vooruitstre- industrie tot stad werd gebombardeerd. Eigenlijk geldt voor de gemeente ïlfde reden om geen groot feest te organiseren. Immers, het voornaamste mo- arop Tilburg in 1809 haar stadsrechten kon opeisen, is nu nagenoeg ver- i: de machtige textielindustrie. De onovertroffen Morrison cilinde gazons van klein tot groot perfekt maaibreedtes 35 t/m 60 cm. walsmaaier B S motor 5-messige snijcilinder centrale hoogteinstelling 6 tot 38 mm automatische centrifugaal koppeling grote grasvanger JHH In 1959 vierde Tilburg het anderhal ve eeuw-feest. Eigenlijk was daar toen al weinig reden meer toe. In 1958 was immers een lange lijdensweg van be drijfssluitingen begonnen, waar pas nu een eind aan is gekomen, eenvoudig weg omdat er nu weinig meer te sluiten valt. De textielindustrie bleek al vanaf het begin van de jaren y"r - nerende zaak. In de peric 1950 en 1965 steeg het aantal indus triële arbeidsplaatsen in Brabant met 74.000, maar in Tilburg was de toena me nihil. In de Staatscourant werd het besluit van Lodewijk Napoleon om Tilburg tot stad te verheffen, afgedrukt. voor het grootste gedeelte in kleur, for maat 40 x 50 cm (50 stuks) en 30 x 40 cm (125 stuks). Openingstijden QffjrMzalza mr - - door burgemeester F.A.A.M. Fiévez in de Hoorn van Rijckevorselstraat 4 te Loon op Zand. De expositie zal van 14 doorslaggevend is geweest. mei t.e.m. 7 juni op werkdagen te be- Buiten dat, het zomerseizoen is geëi- zichtigen zijn in de expositieruimte Send voor witte wijnen. Als aperitief vna het gemeentehuis, Nieuwe Markt heerlijk dorstleSsend en verkwikkend. 1 te Kaatsheuvel. In de Hoorn zal de Bij zomerse gerechten, waarbij ik denk expositie vijf weekeinden te zien zijn aan asperges, visschotels, schaaldieren en wel op: 11, 12 en 13 mei, 18, 19 en en hors d’oeuvres, zijn het voortreffelijke 20 mei, 25, 26, 27 en 31 mei, 1, 2 en 3 begeleiders. Witte wijnen komen koel juni en 8, 9, 10 een 11 juni. geserveerd het best tot hun recht. Maar Openingstijden van het gemeente- bij te koude temperatuur blijven alle huis: van 8.30-12.30 uur en van 13.30- mooie eigenschappen verborgen. 17.15 uur. Openingstijden van de Hoorn: vriidag van 19.00-7.100 imr ™™r witte Wlin al niet Uitvoer De textielnijverheid in Tilburg was de eerste die gebruik ging maken van stoommachines. In 1827 nam Peter van Dooren er een in gebruik. De be drijfstak nam daarna een grote vlucht. In 1862 ging Nederland over van de beschermende tariefwetgeving op het vrijhandelssysteem. De fabrikanten hadden daar weliswaar een gruwelijke hekel aan, maar toch kon in 1909 Til burg haar honderdjarige stadsrechten vieren in een tijd waarin het, althans voor de fabrikanten, tamelijk goed ging. Er werd steeds meer wol uitge voerd naar een toenemend aantal lan den. Ongeveer de helft van de omzet werd geëxporteerd. De Tilburgse tex tielindustrie had de stadsrechten gedu rende honderd jaar dubbel en dwars waargemaakt. Dat werd in 1909 dan ook met een enorm feest gevierd. Crisis Bij het volgende jubileum, het 125- jarige stadsrecht in 1934, was Tilburg voor Nederlandse begrippen al heel Vanaf 11 mei te.m. 11 juni 1984 zal in de gemeente Loon op Zand de World Press Photo - tentoonstelling te zien zijn, mede ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van ontmoetingscentrum de Hoorn. Omdat de Hoorn op werkdagen druk bezet is, is het alleen mogelijk om de collectie in de Hoorn in weekeinden en op feestdagen te tonen. Na overleg met de gemeente is besloten de collectie op werk dagen tentoon te stellen in het gemeentehuis te Kaatsheuvel, waardoor de kosten ook gedeeld kunnen worden. NS is begonnen het gehele park van Intercitytreinstellen te vernieuwen. Dat gaat heel geleidelijk. De reizigers tussen Amsterdam en Groningen/ Leeuwarden merken dit het eerst. Op dit traject gaan deze zomer de eerste splinternieuwe IC-3-treinstellen rijden. Uit enquêtes weet NS dat deze com fortabele treinen bij het publiek in de smaak vallen. Ze gaan de vertrouwde «Hondekoppen» vervangen. Een andere opmerkelijke verschij ning zal de dubbeldekker zijn. Deze rijtuigen doen in maart 1985 hun in tree op het traject Amsterdam - Scha- gen (Noord-Holland). sterk geïndustrialiseerd. De leer-, schoen- en sigarenindustrie groeide sterk en de metaalindustrie deed haar intrede. Op Eindhoven na was de in dustriële werkgelegenheid nergens zo groot als in «wolstad» Tilburg. Toch was de textiel niet ongeschonden uit de economiche crisis van 1929 geko men. Medewerkers van 1 Ontwikkelingsvraagst Op 3 juni gaat de nieuwe NS-jaar- dienstregeling'in. Deze dienstregeling is gebaseerd op de oude, met een aan tal aanpassingen van regionale aard. Wel zal het de regelmatige treinreizi ger opvallen dat het gehele Nederland se dienstregelingspatroon 2 minuten naar achteren is opgeschoven. De oor zaak daarvan ligt in België. Daar wordt dit jaar een dienstregeling inge voerd die veel weg heeft van het Hok vaste treinenpatroon dat in Nederland al jaren goed bevalt. Wil het Belgische patroon echter op het Nederlandse passen, dan moeten alle vaste tijden in Nederland twee minuten naar achte ren schuiven. In die tijd werd de fabrikanten al aangeraden vergaderingen door te voe ren. Ze moesten op zoek gaan naar an dere produkten, nieuwe afzetgebic De medewerkers van het IVO: kon alleen als zij meer zouden samen werken. Maar toen werd ook al lijk dat de fabrikantenfamilies menwerking tegenhielden.» hebben in 1979 een onderzoek gedaan naar «De ondergang van de Tilburgse textielindustrie». In het gelijknamige rapport schreven ze: «Toen bleek al (in 1929) dat de wolindustrie zwak van I structuur was. Natuurlijk werd dit I vooral afgewenteld op de arbeiders: I hoge werldoosheid, hard werken en la- I ge lonen.» Door de stichting WP wordt ieder vijftig een stag- jaar een wedstrijd uitgeschreven waar- periode tussen aan door vele fotografen uit de gehele J wereld wordt deelgenomen. Ook in 1984 vond deze wedstrijd plaats. Door 850 fotografen uit 49 landen werden 5.012 foto’s ingezonden waaruii foto van de Turkse fotograaf Mi Bozdemir als beste persfoto van jaar 1984 werd gekozen. Van de originele tentoonstelling zijn 6 kopieën gemaakt, die vanaf 12 april hun weg over de gehele wereld zullen vinden. De expositie, die in Loon op Zand komt is een z.g. kleine tentoonstelling van 175 foto’s met in ieder geval alle prijswinnaars in de diverse categorieën (8 enkele 8 series). Daarbij worden tevens in het kader van 10 jaar Hoorn der vindt u aanduidingen als: «Sec» droog, «Demi-sec» halfdroog «Doux» of «Moëlleux» zoet. Bij elk van deze drie typen kunt u betaalbare en erg dure wijnen aantreffen. Witte tafel- wijnen van redelijk niveau vindt u al aan rond de f 4,- per fles. Keerzijde van de medaille is een fles Chateau Haut Brion, een exquise droge witte Bordeaux met een notering van f 100,- en meer. En voor de beroemde zoete witte Bor deaux: Chateau d’Yquem (waarvoor al leen stuk voor stuk geplukte overrijpe druiven worden aangewend) ligt de prijs voor een 1979-er rond de f200,-per fles. Duitse Rijn- en Moezelwijnen liggen de laatste jaren bij ons Nederlanders bij zonder in de gunst. Het in juiste harmo nie brengen van het zoet en zuur in deze wijnen behoort tot het unieke vakman schap van de Duitse wijnboer. Opleggen van eenvoudige tot midden klasse witte wijnen heeft geen zin. Veel al komen ze in hun jeugd het mooist over in frisheid en bouquet. Koele en vooral donkere opslag verdient aanbeveling. tafellaken wordt wijnvlek hoeft er taniek te ontstaan. Dan is witte iet beste vlekkenwater. Giet een uiteraard niet te dure, witte wijn e rode vlek en u zult zien dat het ienderogen verbleekt. e toepassing buiten beschouwing i, is witte wijn sinds mensenheu- •en zuivere, verkwikkende en heil dronk. De heilwens die daarbij uitgesproken is in vele talen een Iheidswens. Nederland of «proost». Duitser gunt u: «prosit». Dit is af- van het Latijnse: «pro sit», wat betekent als: «het ga u goed». Fransman spreekt onomwonden votre santé» en de Engelsen ver- tn hun toast met: «your health». deze ontboezeming die zo vaak lippen komt als het glas wordt geheven, zou ik bij deze de wens willen voegen alvorens van mijn glas te gaan ^nieten: «a long hot summer». In alle wijnverbouwende landen wordt een ruime slok witte wijn geproduceerd. Het arsenaal van Franse witte wijnen is bijzonder gevarieerd. Alleen al in het noorden treft u: Loire, Champagne, El zas en Chablis. In Duitsland langs de n:;n en de Moezel groeit de witte wijn- c in overweldigende meerderheid. Ook in landen als Zwitserland en Oos tenrijk heeft wit de overhand. Italië, de Balkanlanden, Spanje en Portugal leveren een verscheidenheid aan wijnen van licht- tot goudgeel. Voor de bereiding van witte wijnen laat men uitsluitend het sap van witte of rode druiven gisten. Immers de kleur wordt ontrokken aan de schil en vandaar dat blauwe druiven in dè vinificatie zonder schillen een witte wijn geven. Heeft u wel eens op een etiket de vermelding ge zien: Blanc de Blancs»? Dat wil zeg- I gen, dat de desbetreffende wijn van uit- sluitend witte druiven is gemaakt. Ver- Ook deze zomer zalwit» favoriet zijn In 1983 lag het gemiddeld wijnver- bruik per inwoner van ons land op veer tien liter. Dit was nauwelijks hoger dan in 1982. Wel vond er een verschuiving plaats in die zin, dat de consumptie van rosé nog verder is gedaald en dat witte officiële opening zal op vrijdag w'Jn iets meer in trek was dan rode wijn. si om 20.30 uur verricht worden Bij dit laatste mag worden aangetekend, dat een bepaalde goedkope wijn met een Duits wijnmerk voör deze vergelijking doorslaggevend is - Buiten dat, het gend voor witte heerlijk dorstleSser In het verleden heeft de wol duide lijk haar stempel op Tilburg gedrukt en dat is nog steeds herkenbaar in het stadsbeeld. De Tilburgse wolnijverheid gaat terug tot in de middeleeuwen. Dat Tilburg in 1809 het predikaat «stad» kreeg, had het dan ook niet zozeer te danken aan haar omvang. Tilburg be stond enkel uit een paar kleine kernen, «heertgangen», waar slechts 9.465 mensen woonden. Lodewijk Napo leon, die toen met het gezag van zijn machtige broer de scepter over Neder land zwaaide, moet een andere reden hebben gehad om Tilburg «onder de steden van het Rijk» te rangschikken. Lodewijk maakte in de «gras maand» april een rondreis door Noord-Brabant. De Tilburgers hadden goed in de gaten hoe belangrijk dat be zoek van de koning kon worden. De stadsrechten en de daaraan verbonden privileges konden ze goed gebruiken. Vandaar dat Lodewijk enthousiast in Tilburg werd ontvangen. Naast de landbouw vormde de l tielnijverheid voor de Limburgers belangrijkste middel van bestaan. De bedrijfstak was in de 17de en 18de eeuw al belangrijk geworden toen spinners en wevers goedkoop in op dracht van ondernemers uit Hollandse steden gingen werken. Het Kasteeltje Bij Lodewijk Napoleons aankomst luidden de klokken van alle kerken uit de omgeving. De schuttersgilden van St. Joris, St. Dionysius en St. Sebas- tiaan begroetten hem met veel eerbe toon. Er was zelfs een speciaal wel komstlied gecomponeerd, waarvoor een bedrag van tien gulden was uitge trokken. Lodewijk logeerde één nacht in Tilburg. Het was tekenend voor de verschuiving van de maatschappelijke verhoudingen in die dagen, dat hij niet bleef slapen bij een schepen van het gemeentebestuur, of bij Van Hogen dorp, de voormalige Heer van Tilburg. Lodewijk verkoos «het kasteeltje» van de lakenfabrikant Martinus Van Doo ren. Van Dooren declareerde later niet minder dan 360 gulden voor de etens waren die hij speciaal had ingeslagen. Uiteindelijk bleek dat alles zijn vruch ten af te werpen. Ter gelegenheid van het hoge bezoek was een rapport over het Tilburgse be drijfsleven opgemaakt, waaruit bleek dat de Franse bezettingstijd tot dan toe niet zo gunstig was geweest voor de wolindustrie, omdat alle exportmark ten verloren waren gegaan. Toch kwam de koning onder de indruk van de bedrijvigheid die toen heerste. Dat was voor een groot deel te danken aan het bezoek dat hij bracht aan de fa brieken van de firma’s Vreede, Van Dooren en Dams. Die maakten een voor die tijd zeer moderne indruk. Tevredenheid Bijna de hele berc 4.500 personen weri Tilburg had destijJ 30 grotere en kl brieken en liefst rijen. Toen I hij, «een bei willende g verheffen, onverj van I qeWURZtRAMÏNeK 12W. OO0FÈ, -AU MAVbRHft» FflANCE Voor de verandering fotograferen we maar weer eens een religieus on derwerp, moet onze luchtfotograaf gedacht hebben. En zo is hij dan wat blijven rondcirkelen boven Broekhoven, Karei Tomeï van Fotex Flying Camera. En maakte een prachtplaat van de «achterste» kerk van Broek hoven, Pius X, ook wel genoemd Broekhoven III. Omdat deze laatste be naming, nu de kerk van Broekhoven II alweer jaren geleden gesloopt is, niet meer zo logisch lijkt, zijn kerk en bijbehorende parochie inmiddels ook bekend geraakt onder de naam «Groenewoud», naar de nieuw bouwwijk die ten zuidwesten van Broekhoven is verrezen. Pius de Tiende, paus van 1903-1914, was een der eerste eeuwgenoten die, in 1954, heilig werden verklaard. Zo’n proces van heiligverklaring was toen nog een buitengewoon ingewikkelde, langdurige en ook nogal unieke aangelegenheid - heel wat anders dan de lawine nieuwe heiligen, die de tegenwoordige paus vorige week vanuit het Verre Oosten over de gelovigen heeft doen neerdalen. Pius X heette «in de wereld» Giuseppe Sarto, dus nu weet u ook waar onze voetbalclub van het Westend zijn naam vandaan heeft. De foto is genomen vanuit het westen. Dit betekent dat het Pater v.d. Elsenplein als het ware onder de krant ligt, dat boven de kerk de Hilva- renbeekseweg loopt, rechtsboven in de richting Beek, en dat voor de kerk de... Don Sartostraat ligt. En dan waren er nog de vijf verschillen, die u allen weer met niet afla tende ijver hebt weten op te sporen. Hier volgen ze, voor de goede orde: de deur rechts boven, het raam links daarvan, het dakraam daaronder, het vierkant rechts van de kerk en het raam links onder. U kunt met uw oplossing een aantrekkelijke prijs verwerven. week stelt Foto van Aarle een waardebon van 25,- ter beschikking. C der de goede inzenders van aflevering 21 t./m. 30 wordt bovendien dc diezelfde firma een Polaroid camera verloot. Uw oplossing moet, voorzien van de vermelding «Tilburg vanuit de lucht», voor dinsdag 15 mei aanstaande om 20.00 uur binnen zijn bij de redactie van de Tilburgse Koerier. Nog een tip onzerzijds: u maakt het u zelf en ons het gemakkelijkst wanneer u een van de twee foto’s uit Koerier uitknipt en instuurt, met daarop duidelijk de vijf verschillen aangegeven. van zatei uur. gezon In heid» De geleid zoveel De uit: woora

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 29