1^ Vindt de vijf verschillen Circus C.L. Mullens: het komt eraan Tilburg vanuit de lucht Gemeente Tilburg 9, Fotografie La Haye b.v. vele malen bekroond Bruidsreportages tkoosbolldca ïek l| h Communiefoto’s a/bij ons geweest' IkoofboNoka Fotografie La Haye b.v. Poppen-Expositie 1 384 - pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 12 april 1984 - pagina 7 Vervolg van blz. 1 SK Germaine Kools-Mullens anno 1984 op Hendrik. listeren! laar- Groot formaat l,-/rolfilm gratis De smederij van «A&N», met de heer J. Melis. ’eschreve- ■s met na- Kinderfoto’s Portretten Familiegroepen bespreek tijdig voor moederdag parkeer- legenheid tegenover de zaak BELEIDSNOTA gecoördineerd bejaardenwerk vanuit de ren zijn bij Vooraanmelding en nadere informatie kunnen belangstellenden contact opnemen met het bureau maatschappelijk werk van de gemeentesecretarie (telefoon 328598 of 328572). Geen 1. 013- igenho- (ook buiten Tilburg) Uw dankbetuigingen (in kleur) nog dezelfde dag klaar Besterdring 155, Tilburg en argse nuari weer Burgemeester en wethouders van Tilburg hebben besloten inspraak te verlenen bij de voorbereiding van een Al ons vakwerk uit eigen laboratorium Wij maken uw foto-afdrukken, zoals ons eigen vakwerk. Vakkundig en snel. Geen massaverwerking. Voor 10.00 gebracht, 17.00 klaar/ook op zaterdag de paarden verzorgen en nog tientallen kleine dingen meer. En oefenen, oefe nen en nog eens oefenen». Germaine heeft er zin in en met haar de familie Mullens. waarvoor aller- mseld. Het i onder die hield. an 6.000 Betamax, I 3urg I Loon). I jmmel- het school- ilganischool sflaan. naat! I log en bezet- aanvankelijk srgeuzen in café iven 22, Til- 'REKKENafm ƒ39,-. Huijs- :fstraat 59, tel. «Tilburg uur binne van de clowns u gekomen ware «komi- tit uw droom niet allemaal een Jij de luchtnummers angst maar in in goed gezel- C.V. DE WATERGEUZEN Op zondag 15 april organiseert car navalsvereniging De Water weer een grote rommelmarkt Havenzicht aan de Piushaven burg, van 10.00 u. tot 17.00 u. Germaine Mullens op 12-jarige leeftijd als slangemens. i boden tesamen werk i.OOO arbeiders. 10 pro- argse be volkir" rg telde in U™ Herinneringskaartjes met tekst, in kleur v.a. 1,50 Alleen op afspraak (ook op zondag) xiige 5 op de ze wor- Besterdring 155, Tilburg S aanleggen, hoge-drukma- ervice bij Fr. straat 87. Tel. o - men en we Nog zullen lens i op dt kruip Leerindustrie Wat de leerindustrie beperkingen textiel: al eind ,udctie gedt ie situatie r "jaren alleen maar sl ■industrie had evenzo EERD in repa- lerken naaima- iig en voorde- costen. Dus tel. rtabotex»-naai- ngenhovenlaan Zie onze etalages Paleisring en Brunostraat Brunostraat 64 - Tilburg - 013-673183 - 632348 na 18.00 uur: 013-554371 C.V. DE GROENE PAPPERS Op zaterdag 14 april organiseert de C.V. de Groene Pappers een rommel markt van 10.30 tot 16.00 uur in café le Vert Antoine, Thomas van Aquino- straat 59, Tilburg. WENT op de Prins Vraag del alle infor- Jrote Winkler die. Nu com- n 25 luxe de- 'e informatie ilt u duidelijk 5S vermelden 1 feite de bes- Niet opvallend Welnu, onze belangstelling gaat de ze keer met name uit naar de lotgeval len van het Tilburgse bedrijfsleven ge durende de bezettingsjaren. Ook hier valt weer het gebrek op aan opvallende gebeurtenissen. We schreven het eer der: de bezettingstijd was niet zo spec taculair: het was meer een lange aan eenschakeling van toenemende grauw heid, met aan het begin - mei ’40 - en vooral tegen het einde - vanaf begin 1944 - een behoorlijk aantal opwin dende en schokkende evenementen. Het overheersende beeld van de «tus senjaren» was echter: je gedeisd hou den en zorgen dat je zomin mogelijk tekort komt. Het was derhalve van eminent be lang voor onze stad, dat die textielfa brieken konden blijven draaien, on danks de komst van oorlt ting. Maar daar zag het t niet naar uit. Vanaf 9 april exposeert Ton van Riel uit Kaatsheuvel haar handge maakte poppen in de AMRO-bank, Mr. v. Coothstraat in Waalwijk. De poppen zijn gemaakt van Darwieklei en Keramiekplast, en hebben draaien de hoofdjes en handjes. Al enkele jaren worden door haar ook cursussen gege ven. Voor meer informatie kunt U bel len: Ton van Riel, Kaatsheuvel tel. 76264. Rooskleuriger Na januari 1941 wordt de situatie voor de Tilburgse textielindustrie weer wat rooskleuriger doordat men meer en meer vervangende grondstoffen Meer dan de helft van Tilburg Deze fabrieken aan ongeveer 10.0 cent dus van de Tilburgse bevolking, zegt u, immers, Tilburg telde in 1940 bijna 100.000 inwoners. Maat wanneer we de afhankelijke gezinsleden van de werknemers meerekenen komen we uiteraard aan een veel hoger percenta ge en wanneer we daarbij ook nog eens optellen de ondernemers en werkers in al die kleine en grote bedrijven die op de een of andere wijze afhankelijk wa ren van de textielnijverheid (tot en met de kruidenier op de hoek) met hun ge zinsleden, dan lijkt het waarschijnlijk dat we uiteindelijk komen tot een per centage van veel meer dan de helft der Tilburgsfe bevolking dat «at van de textiel». niet gaan iet het cir- gehad zal zij een hogeschool- laar examen, bij J rij daar- Huangs in Roermond in het cir- s d’Hiver. Zij behaalde daar een rui- voldoende en toen was het hek van de dam. «Mijn man had het daar ge zien en hij vond dat ik er mee door moest gaan. Natuurlijk blijft onze bloemenhandel gewoon doorgaan. Tja, ik ben 20 jaar artieste geweest, 20 jaar burgervrouw daarna en nu wordt ik «u.r 20 jaar artieste en ik heb er zin in!», aldus een enthousiaste Germaine. ERuw adres coop gebruikte is. Berkdijkse- lANBIEDING, hine in casset- chriftelijke ga- 198,-. Tel. 013- istratrice voor e demonstratie ’s avonds. Alle chines voorra- eerd in repara- ken naaimachi- ogelijk. Dus tel. tex», Ing burg. droomriji krijgt van dc juist datgene waarvoor u g bent. Zij brengen ook het ware sche» zodat u lachende ui ontwaakt. Het is mooie droom. Bij bent u opgewonden van het circus merkt u dat u schap bent». Lezers en lezeressen: hou in elk ge val tijd vrij om een voorstelling in een echt circus rond de paasdagen mee te maken. (Met dank aan Henk Lobach en boekhandel Pillot). Werkgelegenheid Een van de manieren om je tegen te korten in je dagelijks leven te verweren was natuurlijk, ook toen, het hebben van werk. De werkgelegenheid had juist in de aan de oorlog voorafgaande jaren forse klappen gekregen maar leek in 1938 en 1939 toch weer op de goede weg. Dat gold ook voor de Til burgse industrie, met de textiel als be langrijkste werkverschaffer, op afstand gevolgd door lederbewerkings- en me taalindustrie (Volt, Hoofdwerkplaats N.S., machinefabrieken e.d. ten behoe ve van de textielindustrie). Wollenstoffen Op 10 mei 1940 bestond de Tilburg se textielindustrie uit 33 wollenstoffen- fabrieken, waarvan er 3 tevens over een wollendekenweverij beschikten, 4 wollendekenfabrieken, 2 strijkgaren- spinnerijen, 4 veredelingsbedrijven, 7 kunstwolbedrijven, 1 katoenspinnerij, 1 vlasspinnerij, 1 band- en veterfa- briek, 6 tricotagefabrieken en tenslotte een aantal, meest kleine confectiebe drijven. Een hard leven Germaine gaat hogeschoolnummers vertonen op haar paard Hendrik, een Andalusa die ze gekocht heeft van J.v. Gils van manege ’t Laar en die negen jaar oud is. Verder zal ze nog rijden op Circus-maf Nestor, een volbloed Fries die zeven Germaipe trad als 8-jarige op in het jaar telt- Germaine heeft van kinds af circus van Jos Mullens. Samen met aan een voorliefde gehad voor paarden Gabbi Mullens deed zij daar een slan- maar Pas de laatste jaren is zij zich gemensnummer en een akrobatienum- echt gaan toeleggen op hogeschool- mer. Samen met dat circus trok zij nummers. Op de Hogeschool in Breda door Zwitserland, België, Frankrijk en heeft zij jarenlang lessen gevolgd. Engeland. «Het circusleven is een hard leven, «Nee, het was voor mij niet vreemd vergis je niet. Gemiddeld twee voor- om in het circus op te treden. Ik ben stellingen per dag, je moet eten koken, erin opgegroeid. Heel onze familie de paarden verzorgen en nog tientalle deed mee toen, zoals nu weer. Wij zijn kleine dingen meer. En oefenen, circus-maf, dat mag je gerust zeggen», nen en nog eens oefenen». Gerr aldus Germaine. Het verhaal van Germaine is een merkwaardig verhaal. Tot haar 21ste trad zij op in het circus. Toen trouwde ze met Frans Kools en zegde het cir cusleven vaarwel toe. Haar man kwam niet uit de wereld van het circus en sa- Een droom Maar voor het zover is, moet er nog heel wat werk verzet worden en de spanning stijgt. Op zijn plaats zijn de woorden van Jos Mullens die in 1954 onder andere de volgende woorden op het programma liet afdrukken: maar het circus is als een droom. De dieren zijn droomdieren. De paardrijders zijn ging verwerken en doordat de Duitse Wehrmacht voor een goedgevulde or derportefeuille zorgt: immers, vooral met het oog op de Russische veldtocht, die in de zomer van 1941 begint, zijn er bij de Duitsers grote voorraden uni formen, jassen, dekens en andere tex- tielgoederen nodig. Stopzetting Pas tegen het eind van de bezett najaar 1944, dwong het tekort energie voor de drijfkracht tot stopzetting van de bedrijvighe.u textiel. Overigens zou de verse' aarde tactiek van de terug Duitsers, die van de elek Lange Nieuwstraat inhiek gen dat ook de e bevrijding de Til niet kon draaien. t ZAND WANDELBOS Kindervakantiewerk afdeling 't Zand Wandelbos organiseert een rom melmarkt op zaterdag 19 mei a.s. van 12.00 tot 16.00 uur. Deze ror markt wordt gehouden op h plein van de Gemma Galg gelegen aan de Postelse Hoef Mocht u nog bruikbare rommel heb ben voor de rommelmarkt, laat het ons dan even weten, wij komen het bij u ophalen, tel. 674262. RODE KRUIS Op zondag 15 april a.s. houdt het Nederlandse Rode Kruis, afd. Tilburg e.o. haar jaarlijkse rommelmarkt tus sen 11.00 en 17.00 uur in de hal van de firma Versteijnen aan de Bisschop Sonniusstraat 5. Goederen voor deze rommelmarkt kunnen worden af gegeven tussen 14.00 en 17.00 uur in het Rode Kruis - ge bouw aan de Leonard van Vechel- straat 2, grote stukken, kunnen worden afgehaald, tel. 425163. in 1978 genomen foto de kerk nog in haar oude is zij - door het afnemend aantal gelovigen - niet gebruik maar de verbouwing tot kantooraccom- noment nog niet plaatsgevonden. onderscheiden wij zoal op ons fotoduo van vorige ito ziet u helemaal rechtsonder een verticale spijl middenonder lijkt de VW-Kever t wat meer naar links-boven ont- Vóór de kerk ontbreekt verder ispits tenslotte ontbeert haar bo- Op 22 maart Schreven we al uitge- men gingen ze in de bloemenhandel, breid over circus C.L. Mullens en we Nog steeds is de familie Kools-Mul- stipten even de artiesten aan die zullen lens in de bloemen. De bloemenstand optreden. We noemden toen de Folcos op de Heuvel is hun werkterrein. Toch met een aantal dierennummers, de ho- kruipt het bloed waar het niet gaan geschoolrijdster Germaine Kools-Mul- kan. Na twintig jaar niets met lens, Frits Mullens met zijn komische cus te maken te hebben ezelsnummer, de familie Pio Nock met weer optreden met clownsnummers en evenwichtskun- dressuumummer. Ht sten, Miss Isabella Nock aan de trape- wijze van beeldspraak, deed zij d: ze, de familie Streicher met hun chim- voor onlangs in Roermond in het pansees en een laddemummer, de illu- que sionist The Great Leonardo en het duo me x Albatros. De regie van de circusvoor stelling is in handen van de gebroeders Sjef en Charles Mullens die het initia tief genomen hebben om het circus Mullens weer nieuw leven in te blazen. Want het circus Mullens heeft al een burge lange historie achter de rug en bovenal weer een rijke. Al pratend met Germaine Kools-Mullens, de hogeschoolrijdster, blijkt dat. Overgrootvaders zaten al in het circusvak, grootvaders gingen erin door en die traditie wordt door de fa milie Mullens op waardige wijze voort gezet. jstrie betreft: hier waren de beperkingen aanzienlijker dan in de textiel: al eind mei 1940 was de productie gedaald tot 60% en hier werd de situatie met het vorderen der oorlogsjaren alleen maar slechter. De metaalindustrie had evenzo te kampen met een groeiend tekort aan grondstof fen. Alleen producten die van beteke nis waren voor de Duitse oorlogsin spanning, mochten op den duur nog worden vervaardigd. Geen verpaupering Samenvattend kunnen we stellen, dat een redelijke stroom van Duitse orders een grote werkloosheid onder de Tilburgse bevolking - en daarmee een snel voortgaande verpaupering en demoralisatie - heeft voorkomen. In later jaren worden de werkloos- heidsstatistieken weliswaar minder be trouwbaar («slechts» 522 inge: nen op 1 januari 1944). Dat is me te wijten aan de verplichte arbeids dienst in Duitsland, waarv, eerst werklozen werden geror spreekt vanzelf dat men zich omstandigheden helemaal koest Onderdook, kortom. (wordt vervolgd) Zaterdag 21 april beleeft Tilburg een première van een Tilburgs circus dat na tionaal hoge ogen gaat gooien. We hebben het over circus C.L. Mullens. Het cir cus zal op die zaterdag nog een voorstelling geven en wel om 20.15 u. Op eerste paasdag zijn er weer twee voorstellingen, een om 15.00 u. en een om 20.00 u. Op tweede paasdag zijn er nog eens twee voorstellingen en wel om 14.00 u. en om 17.00 u. De laatste voorstelling in Tilburg wordt gegeven op dinsdag 24 april om 15.00 u. Het circus C.L. Mullens vertrekt dan naar Eindhoven en gaat daarna ver der naar Helmond en andere steden. En weer bent U ons schier al te slim geweest: massaal stuurt u ons ook deze week weer juiste inzendingen toe. Welke plaats had onze luchtfotograaf Karei Tomeï - van Fotex Flying Camera - deze keer met zijn bezoek vereerd? U hebt het goed gezien, het was de kerk aan de Gasthuisstraat, pardon, Gasthuisring, de nieuwe, gebouwd door pastoor Janssen nadat jarenlang de kapel van het Fraterhuis als paro chiekerk had gediend. We zien hier op de i staat: weliswaar was meer als bedehuis in g modatie had op dat mc Welke verschillen or keer? Op de rechterfot in een raam op de eerste verdieping, i geen rechter achterwiel te hebben en breekt er in een geveltje een streep wit. 1 de rechtse lantaarnpaal en de torenspit venste en meest spitse gedeelte. U kunt met uw oplossing een aantrekkelijke prijs verwerven. Elke week stelt Foto van Aarle een waardebon van 25,- ter beschikking. Onder de goede inzenders van aflevering 11 t.e.m. 20 wordt bovendien door diezelfde firma een Polaroid camera ter waarde van 275,- ver loot. Uw oplossing moet, voorzien van de vermelding lucht» vóór dinsdag 17 april aanstaande om 20.00 de redactie van de Tilburgse Koerier. Nog een tip onzerzijds: U maakt het uzelf en ons het gemakkelijk wanneer u een van de twee foto’s in de Koerier uitknipt en instuui met daarop duidelijk de vijf verschillen aangegeven. De winnaar van vorige week is A. van Overbeek, de Nobelstraat 84, 5012 J.S. Tilburg. tting, aan uot algehele -heid in de ïrschroeide- igtrekkende e onder meer het opblazen ïktriciteitscentrale aan de aat irdiield, ervoor zor- eerste maanden na de 'ilburgse industrie nog Grondstoffentekort Terstond na de bezetting bleek het grondstoffentekort bijzonder nijpend te zijn geworden. Ook de vooruitzich ten op hervatting van de aanvoer wa ren somber: wol en kan toen kwamen voor een groot deel van overzee - en van overzee kwam niets meer. Daar voor zorgde de Britse blokkade wel. Beperking Beperking van de produktie bleek een van de manieren te zijn om de werkgelegenheid over een zo lang mo gelijke tijd uit te spreiden. Toch zien we - vooral gedurende de eerste maan den van de bezetting - een scherpe stij ging van het aantal ingeschreven werk lozen bij de «Gemeentelijke Dienst der Werkeloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling». Vlak voor de in val, op 4 mei 1940, waren er in Tilburg 1122 ingeschreven werklozen. Op 1 juli daaropvolgend was dit aantal gestegen tot 2411. Daarna daalde het Tilburgst werkloosheidscijfer weer tot in janu<u 1941 het laatste vooroorlogse peil weei was bereikt. Positief Dit betrekkelijk positieve resultaat was aanvankelijk wel behaald door middel van een aantal kunstgrepen. Enerzijds was namelijk op het einde van 1940 de verwerking van de norma le grondstoffen in de wollenstoffenin- dustrie gedaald tot 65% en in de wol lendekenindustrie tot 53% van de pro ductie in het tijdvak 1 juli 1938 - 30 ju ni 1939 en was de verwerking van ori ginele wol voor burgerdoeleinden zelfs helemaal verboden. Aan de andere kant werd de werkgelegenheid kunst matig in stand gehouden door afschaf fing van het zo gehate meer-getouwen- stelsel, door inkorting van de werktijd en door beperking van het ploegenstel- sel. CON AMORE Con Amore maakt zich op voor de viering van het 20-jarig bestaan in mei a.s. Voor het zover is, moet er door le den, bestuur en werkcommissie nog veel werk verzet worden. Zij organise ren op zondag 29 april van 11.00 tót 16.00 uur een grootse rommelmarkt die wordt gehouden in de zalen van ca- fé ’t Molentje, Rosmolenplein. Als U nog bruikbare of overbot spullen hebt, belt u dan ons nummers 672576 of 682546 en den spoedig afgehaald. U kunt ze ook brengen op maandag en dinsdagavond in ons verengingsge- 5 bouw, Lamb, de Wijsstraat 13. Nieuwe leden met een goede zang- stem zijn van harte welkom. Wij vra- gen een vergevorderde organiste en ac- cordeoniste op onze repetitieavond, dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur, Lamb, de Wijsstraat 13. door Pau^ Vroom

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 7