r I 30«s Topkwaliteit woriets meer centen. IS Een rijk boek Tilburg in de öorlo; fc 1 Ji 5 il lSilleke-2ult 1 il! hr Verordening Harten Twee: vereniging voor harttransplantanten HARTEN TWEE a wijk ■nbv ituw art eken "W1M IkoasboMcc Ikaasbolldca Tkaosboiteka 44 UICCAR I DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 5 april 1984 - pagina 7 il 1984-pagina 6 4f- ir 3" Vervolg van blz. 1 de eik! OPGELET! Volksvoedsel over het verbod betreffende de verhooglng der prijzen. wij als volgt: 1.390,- De Opperbevelhebber der Legergroep (wordt vervolgd) Vervolg van blz. 1 Vervolg van blz. 1 Regelingen Hartweek Piet en Leo Heerkens '9* i diunrmiKUJE VAN NAAIMACHINE “i etc. I- kelprijs: 1.995,- 1.695,- ’n i is KIES NU VOOR JKéI 'T STOKPAARDJE Als van I, of teneinde onbillijke hardheid te ver- jke „Oberfeldkommandant" of het door len waren al- toenemende Is we eerder heb- Volksmuziek en hulde «Doedelier», waarvan auteur Rolf Janssen deel uitmaakt. 1.895,- x80 die Til- ins slaagt valitert’!’ g uit- \.n.n ?n et s die :ven ge- o Iers 'ij hebben hun als tekstdich- hoe welvarender, voor de oorlog v en des te ten verschaften hem r monni- Janssen, toege it: het Twee jonj Tilburg l Heuvel, de achtei van de Koerier. ,onge straatartiesten met kermis bij de overweg Koestraat. Rechts op tergrond de burelen bestaan geur uit dus ook eding t statie, in het I ■ardigde weii rlandse lichting tn de hartstichting ilO s-Gravenhage dewerking van enigerlei overheid: ge meentelijk, stadsgewestelijk of provin ciaal. Onze prachtauto van de week: een Ford-gesloten bestelauto met af geschermde koplampen en ingewikkelde brandstofinstallatie. Waar is deze foto genomen? Besterdring 155, Tilburg «Harten Twee», wordt door de cardioloog N.J. Holwerda, wil 1 helpen. U kunt natuurlijk t het werk van «Harten >t bijvoorbeeld donateur ticulier, als bedrijf, als Willem Bavinck constateert dat het met de kosten zeer geld is. «Sor terug te betalen, ar lisch bedr taalt het 2 om: er die fint willen willen in het Het hart van de textielfabriek: de weverij bij A. N. Mutsaerts. In 1943 draaide zij op volle toeren. Zo hoefden er maar weinig ont slagen te vallen. logen uxv 1 in he‘ lantanten. vzv» e informatie lische voor zal moeten atiënt voor een gezonden kan A ge- j u aan zal de het zal tgezet. steed aan ivt Neder- jfessionele .tenschap- - vorden. ’Home-made1, alleen bij Besterdring 155, Tilburg tijden, in vre- i mensen dan de gele- toed en dapperheid ten jreiden die in sommige geval- t op overmoed en roekeloos- dighe ook het kwade kon in zulke we n drijt ijke De hoogte van de prer van het gewas dat men er n v. d. kerkhof naaicentrum ^1 besterdring 63 tilburg.tel 434325 Besterdring 155, Tilburg J-40680 O uur A en gesloten, sten zeer verschillend g< ..„ommigen hoeven geen c betalen, anderen een sym irag, voor iemand anders ziekenfonds weer alles. Kort- zit totaal geen uniformiteit in ranciële regelingen. Ook daar wij ons mee bezighouden. We proberen de harttransplantatie ziekenfondspakket te krijgen, verbouwde: de maatregek lemaal afgestemd op de ;mie hing af voedselschaarste zoals we ïr vervolgens ben gezien; hierbij diende de veestapel Meehelpen De vereniging o.a. geadviseerd burgse card graag goed meehelpen met Twee». U kunt t worden, als parti vereniging, enz. U kunt u richten tot het secretariaat van de vereniging «Harten Twee»: Postbus 334, 5060 AH in Oisterwijk, tel. 04242-16977. Het bankrekening nummer van de vereniging is 10.70.31.000, Rabobank Best, giro bank 110.88.00 t.g.v. «Harten Twee». vrouw, er juist niets voor voelden om hun geliefde karbonaadje, speklapje, biefstukje, kippeboutje of eitje te moe ten missen door de druk der omstan- -heden. Dat «gewone man» moeten natuurlijk wel een beetje nuance ren. Vlees kwam, nog tot lang na de oorlog bij die gewone man slechts spo- lisch op tafel. Een half eitje per kind de sadisti- per week was in de kroostrijke arbei- >erkt tot fa- dersgezinnen van Tilburg normaler dan elke dag een «kotelet». Vrije handel We raken hier dan aan de kern van het «vrijehandel»-probleem: hier in Tilburg ging de gewone arbeider of kantoorbediende nauwelijks de boer op om wat extra vlees te verschalken; die kende in zijn vooroorlogs best««n vlees ook hoofdzakelijk van de gm" andermans keuken, die miste dua niet wat hij amper kende. Het was de gegoede burgerij van Tilburg, die, nadat de eigen voorraad- kelders waren uitgeput de boeren gin gen opzoeken om.te zien of daar nog een zijde spek, een mandje eieren of een kwartier rundvlees te matsen viel. méér kunnen tellen. Die honderd blad zijden heeft Rolf Janssen er nu uit moeten halen omdat het financiële ri sico, voor de uitgever anders al te om vangrijk zou worden. Immers, nu draagt Boekhandel Gianotten als enige de niet geringe last die de uitgave van zo’n boek nu eenmaal betekent. Uitge ver Theo van Meyel verdient dan ook een pluim op de hoed voor de durf om deze onderneming aan te gaan. Monnikenwerk Het is trouwens een waar kenwerk geweest, dat Rolf met hulp van een trouwe schare t wijden, jarenlang heeft verricht boven water halen van de levensverha len van muzikanten en componisten - maar vooral ook het achterhalen van met name de oudere liedjes. Daarvoor heeft Janssen niet alleen tientallen langdurige gesprekken gevoerd met oudere Tilburgers. Omdat de melo dieën natuurlijk zeer belangrijk zijn liet hij ze zijn informanten ook zoveel ■mogelijk op de band inzingen. Op die Tafelzilver De boer in kwestie zal deze - tame lijk frekwent voorkomende - bezoeken met gemengde gevoelens hebben on dergaan. Weliswaar bood de stedeling in ruil voor de smakelijke produkten van het platteland in het algemeen be- Staatsieportret van de familie Mutsaerts in 1942. Behalve de geestesprodukten van ons regionaal zangtalent maken we dus ook kennis met een aantal van de belangrijkste voortbrengers daarvan, eertijds en ook nu nog befaamde mu- ziekmakers als Jan Viool, Mie de Fie del en Dere Meens, Jan Leenaerts, Jan de Kater. Dit waren echte volkshelden, razend populair bij de Tilburgers en graaggeziene alsmede goed betaalde gasten op bruiloften, partijen en open bare volksfestijnen. Tevreden Schaamte past Brabantia. Doordat er bij wethouders en gedeputeerden geen cent afkon is het boek aanzienlijk dunner geworden dan oorspronkelijk de opzet was. Niet dat we nu ontevre den zijn met het toch nog lekker dikke boek dat voor ons ligt, maar het had met wat steun van onze overheden, de beheerders van het algemeen belang tenslotte, nog zo’n honderd bladzijden Karbonaadjes In de landbouw zag men een aantal tendenzen tegelijkertijd: enerzijds werd er door de overheid alles aan ge daan om het houden van alle soorten vee - van kip tot koe - zoveel mogelijk te beperken terwijl aan de andere kant de consument, de gewone man en manier zijn ook bijna honderd uur Til- burgse volksmuziek op de band verza meld - een kostbaar stukje archief, waar we even zorgvuldig mee moeten omspringen als met de weinige oude oorkonden die we nog bezitten. «We hebben gezongen en niks ge had» is een rijk boek, een must voor iedereen in stad en streek die in de ge schiedenis en in muziek is geïnteres seerd. Voor de prijs hoeft u het niet te laten: iets meer dan vier tientjes vraagt uw boekhandelaar voor dit rijk geïllu streerde prachtboek in groot formaat - moge het vele herdrukken beleven! §3 Voorzoover. uit gerechtvaardigden ekonomischen grond, den, bevorderlik is, kan de plaatselijk-verantwoordelijl aangestelde bureel uitzonderingen toelaten of verordenen. Kunstmesttekort Vanaf 1942 werd de scheuring van weidegronden verplicht gesteld, zodat degenen die tot op dat ogenblik rund vee waren blijven houden hun premie én hun vleesopbrengsten konden ver geten. Overigens werd kort daarna de schaarste aan kunstmeststoffen steeds acuter, hetgeen weer een veel lagere opbrengst tengevolge had en kwalita tief slechter wordende landbouwpro- dukten. meer dan in «normale» destijd, krijgen genheid hun me toon te spreiden len erg lijkt c; heid. En ook tijden boven komen drijven. Zoals mensen een avontuurlijke geest heb- - ben, zo hebben ze vaak een aantal an- radi dere neigingen, waarvan sche, in gewone tijden beperk, ««- miliekring of bordeel, onder de Duitse bezetters volop kansen kregen tot ont plooiing. Normale mensen Hoe dan ook, aan beide kanten van de maar al te vaak op de wijkende ho rizon lijkende scheidslijn tussen goed en kwaad konden we ook tijdens de oorlogsjaren voornamelijk «normale» mensen signaleren, erop uit, hoe dan ook te overleven en zo mogelijk op comfortabele wijze. Automatisch komen we zo aan het economische leven, de vraag, hoe het onder de oorlog ging met het bedrijfs leven, de handel en de landbouw. Een andere categorie mensen voor het Tilburgse volksmuzieklex van onschatbare betekenis zijn L weest, vormen lieden als de gebroede Piet en Leo Heerkens. Zij hebbr sporen vooral verdiend a,a ters, componisten en restaurateurs van Tilburgs muzikale erfdeel. En hoezeer het ons, werkelijk, aan het hart gaat dat telkens weer te moeten herhalen: toch is ook dit monument voor Til burgs cultuur er gekomen zonder me- dan is er wat dat betreft al heel wat opgelost. En het argument dat een harttransplantatie te duur is, is niet vol te houden als je narekent wat het kost om bijvoorbeeld zeven weken op de in- tensieve-care-afdeling te liggen». Voorlopig is de operatie nog niet in het pakket opgenomen. Zolang er in Nederland geen harttransplantaties uitgevoerd mogen worden, zijn a.s. harttransplantanten op het buitenland aangewezen met alle gebrekkige rege lingen vandien. Tussenpersoon Veel gerenommeerde cardiologen en cardio-chirurgen bevelen het initiatief van de vereniging «Harten Twee» van harte aan en diverse beroepsmedewer kers hebben zich reeds belangeloos aangemeld om de vereniging te helpen. Voor alle duidelijkheid zij gesteld dat «Harten Twee» zich niet op het me disch vlak beweegt. Wel wil de vereni gingen als tussenpersoon optreden tus sen die medische begeleiders die a.s. harttransplantanten onder hun patiën ten hebben en die cardiologen die al ervaring hebben opgedaan in het ver wijzen van harttransplantanten. Ook zal «Harten Twee» nadere verstrekken over niet-medi: waarden waaraan voldaan worden, alvorens een pat harttransplantatie uitge worden. In de komende week zal van 9 tot en met 11 april uw aandacht weer ge vraagd worden voor de Hartweek. De Hartweek wordt georganiseerd door de Nederlandse Hartstichting die dit jaar twintig jaar bestaat. In die twintig jaar hebben vele bekende Nederlan ders het werk van de stichting onder steund. Oud-minister-president C^als was in het eerste jaar, 1964, voorzitter van de stichting. Oud-minister Veld kamp, oud-minister-president de Quay en andere prominenten verleenden hun medewerking aan de activiteiten van de Nederlandse Hartstichting. Uw medewerking wordt ook vraagd, er zullen kollektanten bij de deur komen. Mogelijkerwijs 2 opbrengst van de kollekte die van vorig jaar overtreffen. Daarmee dan een traditie worden voortj Uw bijdrage zal worden beste patiëntenvoorlichting aan het landse publiek en aan profe groepen en er kan verder wete pelijk onderzoek door gedaan wor U weet dus waarvoor u geeft. hart spreken, twintigjarige erlandse stichting. 2 strijd teger vaatziekten ng niet ge- ook al is er in □pen 20 jaar ooruitgang ’boekt. kzij U en giften. deze keer de t niet vergeefs lankloppen, bijdrage is dit Ier nodig dan ooit. daarom de aan de deur >p straat uw bijdrage 300 of bank 0.70.600. H9-A5aprt J nationale hartweek I Niet alleen geven wij tijd I 70,- voorde I maar u koopt bovenal een naaimachine I die steek voor steek betrouwbaar is I en van alle praktische steken is I voorzien. RICCAR, een naaimachine I met een wereldreputatie. I Kom even langs bij: als vleesleverancier voor weinigen waarvan het fokken buitengewoon veel voedsel kostte dat anders voor mense lijke consumptie geschikt gemaakt kon worden. Op de akkers konden bijvoor beeld aardappelen worden gepoot, waarvan je een hoge opbrengst kon verwachten tegenover een forse. Als volksvoedsel bood de aardappel ook toen veel voordelen als voedsel- en vi- taminebron. schrikwek kend voorbeeld van collaboratie noemden we ook een Tilburgse ge meenteambtenaar, de politieman Gerrits. De collaboratie nam overigens vele vormen aan. Een der meest voorko mende daarbij was de economische collaboratie, het meewerken aan de oorlogsinspanningen van de vijand. Wijd verbreid en in veel gevallen moei lijk na te gaan, zowel tijdens als na de oorlog, was deze vorm van landver raad de lucratiefste van allemaal. Winstgevend niet alleen in materieel opzicht: honderden, zo geen duizen den hebben zich immers tijdens de be zetting op grove wijze verrijkt door le veranties aan de Duitsers, terwijl ze zich tegelijkertijd via contacten met delen van «het verzet» verzekerden van een geldig alibi voor na de bevrij- ding. In zeer veel gevallen wist dit soort figuren zichzelf inderdaad na de oorlog voor te doen als verzetshelden, die hun winstgevende handelsrelaties met de Duitsers alleen maar hadden onderhouden als dekmantel voor hun dappere verzetsdaden. Extreme elementen Het klopt, in extreme omstandighe den, zoals in oorlogs- en bezettingstijd, komen ook de extreme elementen uit een samenleving bovendrijven. Veel gerenswaardige zaken aan zoals zwaar tafellinnen, en in het laatste stadium voor de oorlog zelfs hele porseleinen serviezen, kristal en tafelzilver. De lin nenkast op de boerderij raakte op die manier dus goed gevuld - al wist de nieuwe eigenaar niet altijd even goed raad met deze attributen van een heel andere leefwereld. Bij machtiging van den Opperbevelhebber der Duitsche Ween §1 De op het oogenbllk der bezetting geldende prijzen en vergoedingen voor alle levensnoedwendige artikelen, voor de gansche landbouw als voor de nijverheidsvoortbrengselen, evenzeer voor het goederenverkeer van eiken aard in de door het Duitsche Leger bezette gebieden, en in het verkeer van deze gebieden met het Duitsche Rijksgebied, mogen niet verhoogd worden. Verdragen die door de beide verdragsluitenden vervuld zijn, vallen niet onder deze bepaling. §2 Het is verboden handelingen te verrichten door dewelke rechtstreeks of onrechtstreeks, de voor schriften, vastgelegd in I, ontduikt worden, of kunnen ontduikt worden. Als verhooging van prijs of vergoeding wordt ook beschouwd elke rechtstreeksche of onrecht- streeksche vermindering der tegenprestatie, in het bijzonder voor wat betreft de betalings- of leverings voorwaarden. evenals de ongerechtvaardigde weigering, waren te fabrikeeren of te leveren. Strafbaar Maar de boer was zwaar in overtre ding bij deze transacties - en zijn straf bare handelen was gemakkelijker aan te tonen dan dat van zijn stadse klant; op een dorp hou je het als boer niet lang verborgen als je opeens een paar koeien minder in de wei hebt staan - evenmin trouwens als het feit dit je nog weiland in gebruik hebt terwijl de overheid juist heeft gelast dat zoveel mogelijk landbouwgrond voor de ak kerbouw dient te worden aangewend: vlak voor de oorlog al loofde de rege ring «scheurpremies» uit aan boeren die hun weidegrond omploegden om er akkergrond van te maken. Keuterboer blijft arm Samenvattend kunnen we bij de boeren in het Hart van Brabant het zelfde beeld signaleren als bij de stads bevolking: hoe welvarender, «groter» de boer al voor de oorlog was, deste meer vee bezat hij, en des te meer wei land: beide elemente een rijkelijk vloeiende bron van neven inkomsten tijdens de oorlog. Kleine boeren, keuterboertjes met minder dan 10 hectare bouwland, bezaten nauwe lijks vee en produceerden dus bijna uitsluitend de voorgeschreven hoeveel heden vlees en zuivelprodukten tegen vastgestelde prijzen aan de overheid. Zij profiteerden dus in vrijwel geen en kel geval van de zes- tot zevenmaal zo hoge prijzen die particulieren «in ’t zwart» voor vers vlees wilden betalen. Tot slot nog een opmerking terzijde over het «raadsel» van vorige week: we drukten toen een foto af waarop enkele zwaar door oorlogsgeweld beschadigde huisjes te zien waren. Een aantal briefschrijvers meende te weten waar deze woningen geplaatst moesten worden: de heer van Oirschot meende de huizen te kunnen situeren in de Oerlese Zijstraat, bijgenaamd het Körvels Huukske, een mevrouw meen de dat ze in de huidige Tivolistraat ge staan hadden, vlakbij de Heuvel. Dr. Ruhe uit Hilvarenbeek plaatste het blokje woninkjes een eind verder, op de hoek Bosscheweg/Ringbaan Oost, voorbij het viaduct. Deze mening werd gedeeld door enkele functionarissen van het gemeente-archief. Een even eens zeer geloofwaardige veronderstel ling werd geopperd door de heren Vi scher en de Kroon, nl. dat het huizen zouden zijn op de hoek van de Bredase- weg en de voormalige Schapenstraat. Deze huizen zijn, evenals de hele ver dere omgeving van Bredaseweg en Beis Lijntje aldaar, op 10 mei 1940 door de 4 Duitsers gebombardeerd. Hierbij viel Wie handelt tegen de voorschriften dezer verordening, of tegen de tot hare doorvoering uit- no8 een dode te betreuren en wel de gevaardigde voorschriften en aanwijzingen, zal bestraft worden met geldboeten tot 30000 .AM heeur Konings, die woonde inhet huisje en met gevangenisstraffen tot 6 weken of met een dezer, inzooverre niet andere wetteksten met °P de ’oto- Uiteenlopende me- ogere straffen bedreigen. Ook kunnen de tegen de. voorschriften in prijs verhoogde artikelen ningen genoeg dus over dit «plaatsings- beslag genomen worden. probleem» - een kluif voor onderzoe kers! V.D.KERKHOF

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 7