1 ril .95 I 50 Tilburg in de öorlo ra Sony Betamax. Het meest gekochte videomerk van Nederland. - Adviesprijs 2345,- Bij ons f 1995,- MUZIEKHUIS Jul. v. Stolbergstraat 7 Tilburg 013/363049 1L laar! *Xd„cXandak'Ho,el bd.ng b'- Donderdag 22 maart 1984 - pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER 1984 - pagina 6 Vervolg van blz. 1 Jgen co- of L.P. 1940. oed? De naam zegt alles - te roken waren ze niet! IS prospectus 5 i de be- terdag 24 maart 1984 Eigen technische dienst Oude Kerkstraat 9, tel. 013/420986 eo- is i? Betamax ii 5 Ze kunnen zeggen wat ze willen, maar bij ons wordt Sony video apparatuur verkocht als warme broodjes. Zoals de C-30,de platste frontloader (slechts 10,5 cm hoog) met het scherpste beeld en 2 jaar garantie op de video- koppen. Moderne vormgeving,infrarood afstandsbe diening en verkrijgbaar in 4 kleuren. Ook leverbaar in C33-uitvoering 30X voorkeuze i.p.v 12. Meerprijs 100,-. ’mmandant te van Til- 3-431406 |0-1101611 E j rtel was tarop imen Til- ke m2 jpos- erm- woordnummer 4 >odig) Een schitterende foto uit 1941 van Tilburgs brandweerkorps, gep teerd binnen het carré der magistrale Magirussen (met afgescher de koplampen). as bekend dan voor Burge- sephstraat, heeft overig'*" verlies van enkele van zijn door zijn persoonlijke lot tragiek van de bezetting i ondervonden. ■s In het kader van de veertigste verjaardag van de bevrijding van Tilburg, ligt het in onze bedoeling van Mannenkoor Hart van Bra bant aan deze dag een extra feestelijk tintje te geven. Tijdens deze viering willen zij de geallieerde soldatenliederen zingen, die toen door allerlei na tionaliteiten gezongen werden. Via deze oproep willen wij aan iedereen vragen, muziek beschikt, Oproep over soldatenliederen In opdracht v- lilburg maakt de burg bekend: van de Veldcoi Burgemeester TILBURG NA DE BEVRIJDING Op 10 mei 1940, bij de inval van de nazi’s, bestond de Tilburgse gemeente raad uit 35 leden, die uit hun midden, zoals gebruikelijk, vier wethouders hadden verkozen: H. Eijkemans, Mr. H.J.A. Scheidelaar, L.C.A.M. Janssens en H.F. van Dullemen. Vooral beide laatsten zal menig Tilburger zich nog goed kunnen herinneren omdat zij, naast hun beroepsbezigheden, ook na de oorlog nog jarenlang het wethou derschap hebben bekleed, Laurent Janssens was tevens loco-burgemees- ter. Gemeente Tilburg. en kijkje uwelijks- (clusieve igens, door het zijn kinderen en itgevallen de ruimschoots "JinpiMi b Vertrouwd patroon Maar de raad bestond nog, ze kwam bijeen en dat hield er althans de moed een beetje in - het leek alsof er nog Voor^1UvU niet echt iets ergs was gebeurd. Aan andf- deze schijnbare voortzetting van het del waicll vertrouwde bestuurspatroon kwam een plaats zouden inner einde met de «Achtste Verordening de bevolking Dit van de Rijkscommissaris voor het be- bureeineesters in o< zette Nederlandse gebied betreffende bizondere maatregelen op administra- tief-rechterlijk gebied», die verscl in het Verordeningsblad van 12 augus tus 1941. Uitzonderlijk Burgemeester van de Mort dus alleen al door de manier waarop zijn benoeming tot stand was gekór een uitzonderlijk man. Als echte burger heeft hij meer dan een ander waarschijnlijk gekund had, zijn stads genoten leiding gegeven waarbij zijn grote prestige natuurlijk van eminent belang was. Van de Mortel, die resi deerde in het bekende, nu helaas afge broken «Petit Trianon» in de St.-Jo- Ortskommandant Zo ook in Tilburg. Hier net als in el- <e grotere plaats had je een Ortskom- nandant - een plaatselijke bevelheb ber - en die zetelde in de Ortskom- mandantur, in Tilburg aanvankelijk in Hotel De Lindeboom aan de Heuvel, later gevestigd in de Stationsstraat. Deze Ortskommandant hield dus de boel in de gaten. In feite, doordat wij Nederlanders zo ordelievend bijna al les bij het oude hadden gelaten hoefde de Duitse militair alleen maar zijn op drachten door te bellen naar burge meester van de Mortel - en die zorgde er dan wel weer voor dat het bevel of wel werd uitgevoerd door de gemeen telijke diensten dan wel op grote schaal, via plakkaten en de radiodistri- butie (een soort kabelradio) aan de be- M volking ter kennis werd gebracht. Geen verkiezingen meer In artikel 1 van deze verordening werd bepaald dat «de werkzaamheden van de gemeenteraad, van het college van burgemeester en wethouders en van de stembureaux bleven rusten, ter wijl geen nieuwe raadsverkiezingen zouden plaatsvinden. De werkzaamhe den van de gemeentelijke commissaris bleven eveneens rusten, dit ter beoor deling van de burgemeester. Wanneer een commissie niet werd opgeheven, diende de burgemeester dit met redenen omkleed te melden aan het «toezichthoudend orgaan», in dit geval de Commissaris der Provincie «ópeooaX die“ TILBURG 18 MEj Een aantal studenten geschie denis aan het Moller-instituut is, onder begeleiding van docent drs. A.C. de Beer, een onderzoek be gonnen naar de wedervaardighe- den van Tilburg en haar bewoners in de jaren na de bevrijding, dus in de periode van 27 oktober 1944 t.e.m. het jaar 1946. Wie materiaal heeft uit deze pe riode, is hiermee hartelijk welkom op het gemeentearchief of bij de afdeling geschiedenis van het Moller-instituut, Gasthuisring 7, Tilburg. Vraagt u dan s.v.p. naar de heer de Beer. "-■»vo.rTdbürabÉndcö/-vd„_ Overigens «leningen, dracht van goedkeuring Burgemeester van de Mortel Burgemeester van Tilburg was Mr. J.C.A.M. van de Mortel. Zijn burge meesterschap was op zichzelf eigenlijk al vrij ongewoon. Tot 1939 had van de Mortel zitting in de Tilburgse gemeen teraad en fungeerde hij ook als wet houder en loco-burgemeester. Nadat Mr. Vonk de Both het burgemeester schap had neergelegd werd Mr. van de Mortel als zijn opvolger benoemd. In tegenstelling tot de ons omringende landen, waar burgemeesters net als wethouders uit het midden van de ge meenteraadsleden worden gekozen, worden eerste burgers in Nederland door «de Kroon», dat wil zeggen de regering, benoemd. Op voordracht van de commissaris der koningin in de pro vincie. Zelden of nooit zal een nieuwe burgemeester uit zijn standplaats af komstig zijn, vrijwel nooit zal hij in die gemeente al loco-burgemeester zijn. Meestal wordt een burgervader uit een kleinere gemeente naar een grotere be vorderd of wordt een ex-minister in een grote stad «geparachuteerd». Gemeenteraad De rol van de gemeenteraad bij dit alles werd er in deze nieuwe situatie niet belangrijker op, naar men zal be grijpen. Alle zaken van enig belang werden van hogerhand door de bezet ter bedisseld en het enige waar de raad zich nog over mocht buigen was het geven van nieuwe straatnamen of de beslissing of men uit de zeer geslonken gemeentekas een nieuwe bakfiets voor elektriciteitsbedrijf, publieke werken dan wel brandweer diende aan te schaffen. Bij ons is Sony Betamax video het populairst. ;end spreken eek niet alleen dagelijkse ■noet zonder iet publiek. teren, blozen, uw persoon H0 jaren (die vanzelfsprekend geen «Commissa ris van de koningin» meer heette). Veel macht De taak van zowel de gemeenteraad, het college van B. en W., als van de ge noemde gemeentelijke commissies werd vanaf 1 september 1941 volledig uitgeoefend door de burgemeester. De ze kreeg hiermee dus een opeenhoping van macht in handen zoals burgemees ters in Nederland nog nooit hadden gekend. Die macht kende overigens voornamelijk schaduwkanten voor wie ermee bekleed waren: voortaan was de burgemeester tegenover de bezettings- autoriteiten als enige verantwoordelijk voor alles wat er binnen gemeente en gemeentelijk apparaat fout ging. Juist omdat hij nu zoveel macht bezat, dien de hij ook op zijn post te blijven om te orkomen dat leden van de N.S.B. of «ndere personen die de bezetter vrien delijk gezind waren hun zo belangrijke laats zouden innemen, tot nadeel van "Jig. Dit dilemma heeft veel burgemeesters in oorlogstijd langdurig beziggehouden. rscheen Wethouder-ambtenaar Overigens konden de wethouders wel aanblijven als vertegenwoordigers L van de burgemeester. Hun status werd p echter veranderd: zij waren geen geko- zen gezagsdragers meer, maar gemeen- te-ambtenaren in de zin van de Amb tenarenwet 1929. Burgemeester, wethouders en ge meenteraad konden pas weer min of meer democratisch, volgens de bedoe lingen van onze wet, functioneren na de bevrijding van Tilburg op 27 okto ber 1944. Voorlopig was ook dit nog een nood-gemeenteraad, die boven- dien in hoge mate ondergeschikt was aan het door de Nederlandse regering ingestelde Militair Gezag. Een «echte» gemeenteraad werd er pas weer in 1946 gekozen. (wordt vervolgd) Anticlimax Terug naar 1940. Voor ieder die grootscheepse veranderingen op be stuurlijk gebied verwachtte vormden de gebeurtenissen na de kortstondige oorlog een soort anticlimax. Voorlopig gebeurde er niets. Koning en ministers waren weliswaar naar Engeland ge vlucht maar verder bleef bijna ieder een op haar of zijn plaats. De ambtelijke hoofden van de mi nisteries, de secretarissen-generaal, waren overeengekomen de gang van zaken zo «normaal» mogelijk te laten verlopen en bestuurden het land feite lijk verder als een soort ministerraad. Heel het ambtelijke apparaat wat van uit de top der ministeries uitwaaierde tot beneden aan de piramide waar zich bijvoorbeeld postbodes, treinrangeer- ders en vuilnisophalers bevonden bleef tamelijk ongeschonden functioneren en zo hadden de Duitsers behalve en kele tienduizenden soldaten om hun macht kracht bij te zetten slechts enke le duizenden staffunctionarissen nodig om heel Nederland te controleren, met aan het hoofd Seyss Inquart «Reichs- kommissar für den besetzten Nieder- landischen Gebiete» (Rijkscommissa ris voor de bezette Nederlandse gebie den - niet bezet waren Suriname en de Ned. Antillen, benevens, toen nog, Ne derlands Indië). 2- C Lindeboom handeld, die gezongen ;ep willen “n, die over tekst of dit te mof piëren of van een single over te mogen nemen. Mocht u over tekst, muziek en of lied beschikken, neem dan con tact op met J. Laurijsen, Kwaad- eindstraat 109, 5041 JL Tilburg of telefonisch 013/422393. rB"X”"" va” rilb"'«. J- VAN DE MORTEL. UAL/

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 7