I it th Tilburg Kunst ’84 liPB fe. B gjlp I Tfcï; lEgSTl 10- 1495 Sport en politiek F 2» Een manifestatie raakt ingeburgerd Braderie Korvel 395 128 Het circus komt eraan H N0DA(0N 295 79 ANTIEKMARKT irii 2H’ 99,- VHS videobanden TOPKLASSE KOSTUUMS HONDA raspaarden show VERF-BEHANG STUNT- 595 340 ASA EjSSS GIRIBIk aj. van Beurden bv 79 SWINGING TILBURG GRATIS 48,- (of f 25,- korting) Koerier 1984-pagina 32 Oplage: 78.750 ex. 4 Per strik Per 5 stuks muziekhuis Jj a Grandioze Een zaaltje bij galerie Kokon. Een kijkje in de expositieruimte van galerie Zero. ruimten, tot stand naart. nen Sporthal Haaren 13.00 - 17.00 uur. 11.00- 17.00 uur. 198,- v.a. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. Zaterdag 24 maart Zondag 25 maart met echte likeur, - met n jkjes noot Donderdag 22 maart 1984 27e jaargang nr. 1356 i - met oate- n aux Noix ate- Hasseltstraat 195a. Tilburg Tel. 013 425487 ZONNEHEMELS BRUINKUREN nergens beter en goedkoper Bruincentrum Nederland Piüsplein 22 - Tilburg - Tel. 358630 Jaarabonnement 475,-1 Vrijdag en zaterdag Chocolade tompoezen 5 halen 4 betalen V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 /aar Zie pag.33 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 aanbieding Spötlese ge- i 12 •n en te sportno- in Uw koffie staat klaar! Off. dealer voor Tilburg e.o. De Hoogt 12, LOON OP ZAND Tel.: 04166-1991 rechtstreekse verkoop worden op maat gemj dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Renoveer en isoleer voor eens en altijd t ilburg Jul. v. Stolbergstr. 7, Tilburg Telefoon 013-363049 Redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783 430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. De voormalige synagoge aan de Willem II-straat is tegenwoordig als expositie ruimte in gebruik bij Stichting JA. Til- >r de ;r op zo’n de eerste itie gevierd alternatieve wet- jaren heel modem uit. Toch is dit een nood-hospi- Jgrimsweg. VOOR DE JEUGD DISCO- SCHOENTJES in diverse modekleuren maat 30 t/m 41 d,9s donderdag koopavond DR. NOLENSSTR. 2 Op paaszaterdag 21 april beleeft Tilburg op het evenemententerrein Het Laar de landelijke première van Circus Mullens. Spanning, verwondering en vertedering wordt u geboden in de vorm van acrobatennummers, clownerieën, hogeschoolrijden, dressuur, olifantenkapriolen, lama’s en diverse andere exotische dieren, evenwichts kunstenaars, trapezewerksters en was dies meer zij- Het circus komt er aan Op pagina 19 kunt u er meer over lezen. «at Een kijkje in een lichte en propere ziekenzaal: het ziet er voor de oorlogsjar taal in pension SL Liduina aan de Pelj conservj Tilburg repertoire ngen in een isch voortdu: SNELBRUINEN IN GOIRLE >p af fabriek taakt i»n tocht On» snelmenu van deze week: Tomatensoep Loempia speciaal Bami met babipangang of saté varkenshaas Koffie of thee Prijs f 13,75 p.p. Openingstijden: maandag gesloten, dins, en woensd. 12.00-22.00 uur donderd., vrijd., zaterd. 12.00-3.00 uur ’s nachts Zondag 16.00-2.00 uur 's nachts -I ra ne cwloq KSKLMODEE Dorpsstraat la, Goirle, 013-341308 verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, AM, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek van langsrijdende treinen, „„«demie kunnen verhoeden dat haar docenten en studenten hun werk alleen buiten onze stad aan be langstellenden konden tonen. Alternatieve kunstnota De «presentatie» van werk door T burgse kunstenaars gebeurt nu voor derde achtereenvolgende keer grote schaal. Werd in 1982 o Tilburgse Kunstmanifestat' met het aanbieden van een altemat kunstnota aan de desbetreffende Het enige snack-eethuis op zijn Chinees in heel Nederland. Ieders ervaring bij de Chinees is dat je vanwege de immer supersnelle service, binnen één uur met gevul de buik en niet geplunderde porte monnee weer buiten kunt staan. Moet het echter nóg sneller, nog goedkoper? Dan kunt u sinds vandaag terecht bij Chinees snack eethuis «MAILING» Tuinstraat 2d, Tilburg (achter V D) El 80 (3uur) Zeer bekend merk Opzoeken Wat hen te wachten stond moesten ze eerst nog opzoeken: misschien in de kranten die zij gedurende de vooraf gaande jaren niet goed genoeg gelezen hadden of anders wel via de talloze brochures, circulaires en boekwerken waarmee de bezetter het zojuist onder worpen land overspoelde en waarin overduidelijk te lezen stond wat de be doelingen van de Duitsers waren. Het verklarende dieptepunt in deze reeks was uiteraard «Mein Kampf» (mijn strijd), het ruim 700 pagina’s tellende werk van de Führer, de grote waanzin nige zeil’. (lees verder op blz. 7) A.s. zaterdag in Postelse Hoeve 5 orkesten South Wooltown Lamarotte Dixe one Dixie Kids. enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in elke kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis houder tijdens een drukbezochte nacht van de kunst, het vorig jaar koos men ervoor, werk te tonen van zoveel mo gelijk Tilburgse kunstenaars. Gezien de beperkte expositieruimte en het vrij grote aantal kunstenaars was het ge volg dat van iedere deelnemer maar een of twee produkten getoond kon den worden. Mede daarom hebben de organisa toren van de manifestatie «Tilburg Kunst 84», de M.B.K. (vereniging van Middenbrabantse Kunstenaars) m.m.v. het Kultureel Centrum en de Nieuwe Brabantse Kunststichting ge kozen voor een andere opzet: onder het motto HET SUBJECTIEVE (maar is niet alle kunst...?) werden 18 Til burgse kunstenaars uitgenodigd werk voor de manifestatie in te den. Wie bedenkt dat er vorig liefst 110 deelnemers waren v maart om 11.00 uur zal Peter Winkels een lezing houden met de aan Willem Kloos ontleende titel: «Een God in het diepst van je gedachten». Literatuur, beeldende kunst en subjectiviteit: stemming. Deze lezing wordt gehou den in het Kultureel Sentrum aan het Louis Bouwmeesterplein en is voor iedereen gratis toegankelijk. Na afloop kan men deelnemen aan een rondlei ding langs de diverse exposities onder leiding van Chris Bergman. Voor deze rondleiding kunt u nu al reserveren, door te telefoneren naar 013-420400. In het Duvelhok aangekomen dient U wel op te letten dat het aanstor mend geweld van Jan Doms’ construc tie «Charoon’s tocht over de Styx» U niet inderdaad onverhoeds en voortij dig bij genoemde veerman doet aan kloppen voor een enkeltje Hades. Lezingen Overigens biedt Tilburg Kunst 84, naast de thema-tentoonstelling ook een aantal lezingen die eveneens «Het subjectieve in de kunst» tot onderwerp hebben. Aanstaande zaterdag 24 Galeriewezen Maar dan, te deksel! Het particulier initiatief! Er begint zich zowaar een heus galeriewezen te ontwikkelen in de schoonste stad. Galerie Kokon ver huisde na een jarenlang verblijf in de Nieuwlandstraat naar de riante ruim ten aan de Stationsstraat waarin vroe ger de Nederlandse Bank haar schat ting opsloeg, terwijl Resy Muysers met haar galerie nog steeds de Nieuwland straat verkiest. In de Willem II-straat werd het vroegere culturele imago weer opgekrikt door de verschijning van Galerie Zero in het voormalige rabbijnshuis en van de stichting voor burgse kunstenaars uitgenodigd hun toegepaste kunst JA in de voormalige werk voor de manifestatie in te zen synagoge ernaast. den. Wie bedenkt dat er vorig jaar Aan het Wilhelminapark, in het vroe- liefst 110 deelnemers waren weet het gere Maria Gorettihuis, is de Stichting dat hij dit jaar van elke inzender een Kultureel Sentrum Het werk is overigens niet alleen te zien in deze galerieën maar ook de ruimten van het Kultureel Sentrum bieden een interessante keuze van Til- burgs kunstwerk terwijl tenslotte het Duvelhok, onvolprezen en bovendien gerestaureerde werkplaats voor kunst- beoefenaars in deeltijd, de rij tentoon stellingsruimten op niet ongevaarlijke wijze sluit. Alweer voor de derde keer staat onze teerbeminde, arme stad tijdens de lentemaanden maart en april in het teken van de kunst. Dat kan toch niet, horen wij U terstond verontwaardigd roepen Tilburg en de kunst, die hebben nou toch helemaül niks met elkaar te maken. Tut, tut, me vrouw, maakt u niet een heel klein foutje, verwart u ons geliefde gemeen tebestuur niet al te veel met gans de stad zelve Ocharme, hebben wij nu toch weer de alomtegenwoordige zondebok ken laten opdraven, terwijl wij ons zo hadden voorgenomen hen nu eens op stal te laten. Natuurlijk, U hebt gelijk, van hoger- begeleiding vai hand is in onze schitterende stad nooit heeft de acadc een erg baanbrekend kunstbeleid ge voerd, terwijl we hier toch al vele tien tallen jaren een kunstacademie binnen de muren hebben, zodat Tilburg zon der twijfel honderden aankomende kunstenaars tot prille meesterwerkjes heeft geïnspireerd. Maar evenmin als de aanwezigheid van een conservato- §en’ rium heeft verhinderd dat Tilburg be- zoekende orkesten hun repertoire ten gehore moesten brengen in een oude fabriek onder practisch voortdurende Op Koninginnedag, 30 april is het weer zover: Tilburgs grootste braderie op de Korvel en alweer voor de 17de maal. Nu al is bekend dat er diverse be roemde artiesten op zullen treden zo als Bonnie St.-Clair, Maywood en Al bert West. Als er nog geïnteresseerden zijn die een kraam willen bemensen op die dag dan kan dat. Men moet wel snel zijn want het aantal nog open plaatsen is klein. Horecamensen hoeven niet te reageren, want die zijn er al genoeg. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heer N. Kat, Korvelseweg 55, tel. 425277. ^Pozenhejl pagina 26 gebruik van moeten, zo’n 30 tot sportverenigingen. De erenigd in de Tilburgse ^r en boos en on- sentie menen dat op zo’n ma- meet een elitaire aange- dan en dat steeds min- geld op zullen voor Kunst ENNU neergestreken, ter wijl aankomende kunstenaars tenslotte terecht kunnen bij BAGGER, een ga- tam lerieruimte die wat verdoken in het ex~ vernieuwde Heuvelpoortcomplex is gev: ondergebracht. inh< Al deze ruimten, tot stand gekomen door lofwaardige ondernemingslust van kunstminnaars vormen dezer da gen, om precies te zijn tot 8 april aan staande, het decor waarvoor een aan gename hoeveelheid werk van Tilburg- sers, se kunstenaars is tentoongesteld. BAG wat ruimere keuze kan verwachten. Het werk dat op de aan de manifes tatie «Tilburg Kunst» deelnemende expositiepunten te zien valt is in veel gevallen buitengewoon verrassend van imioud. Wij raden u wel aan, voor het bezien van de tentoongestelde werken minstens een halve dag uit te trekken, want dat is het zeker waard om kennis te nemen van wat Cultureel Sentrum, ENNU, Galerie Kokon, Resy Nuy- ->, Galerie ZERO, stichting JA, „aGGER en Duvelhok laten zien. Er waren dus ook maar weinig stadsgenoten die tijdens en na die stra lende pinksterdagen van 1940 een idee hadden van welke veranderingen er zoal concreet te verwachten waren van de nieuwe heersers - evenmin als er terstond na de capitulatie reeds een ge organiseerd verzet bestond. In eerste instantie waren de Nederlanders voor namelijk beteuterd, geschokt, van hun stuk gebracht. Afgelopen vrijdagavond werd er in de zaal van de Nieuwe Koninklijke Harmonie eerst in de Stationsstraat stevig gepraat over de afgew financiële positie van de amateursport. De amateursporten zijn boos op de Til burgse politici. Die politici hebben immers op 12 december 1983 besloten, in het kader van de bezuinigingen, de energie- en onder houdskosten van de sportzalen zoveel mo- de n gelijk kostendekkend te maken. Dat bete- kis kent dat de tarieven voor het die zalen omhoog 100 beweren de z sportverenigingen, verenigd i Sportraad, vinden dit bar t rechtvaardig. Zij menet nier de sportbeoefening legenheid gaat worden i der sporters steeds meer Hierbij GRATIS 1 overhemd van 30,- 1 stropdas van 15,- 1 paar sokken van 3Z- Onvoorstelbare kollektie kolberts met bijpassende pantalons. _.ir Verheugende toename Konden, kunnen we gelukkig zeg- want vooral de laatste jaren is de positieruimte in Tilburg verheugend toegenomen. Op particulier initiatief, dat wel. Een kunstmuseum zal voor Tilburg wel altijd een wensdroom blij ven zodat wij ons voor wat de gesubsi- dieerde tentoonstellingsruimte betreft tevreden moeten blijven stellen met het Kultureel Sentrum en hier en daar een zaaltje in het stadhuis. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Dit is het elfde artikel in een se rie over de lotgevallen van het Hart van Brabant en zijn bewo ners gedurende de jaren van de tweede wereldoorlog. Tilburg in de oorlog: een vlag, die overigens de lading niet helemaal dekt aan gezien het in de bedoeling ligt ook het «oorlogsverleden» van Til burgs omgeving aan bod te laten komen. «Tilburg in de oorlog» wordt geproduceerd in samenwerking met de Gemeentelijke Archief dienst. Uw opmerkingen, aanvullingen of persoonlijke bijdragen blijven overigens welkom bij de redactie van de Koerier en eveneens bij de heren G. Kobes en R. Peeters van de archiefdienst in het Paleis- Raadhuis. alleen maar meer verwarring zaaiend. Wat wel duidelijk werd, was dat er met die cijfers en getallen het een en ander aan de hand is. De sportverenigingen kwamen met heel andere bedragen dan gemeente raadsleden die van gemeentezijde informa tie gekregen hadden. Hoe het ook zit: de Tilburgse Sportraad heeft op een vergadering afgelopen maan dag besloten een enquête te gaan houden onder de Tilburgse amateursportverenigin- gen naar de financiën van de clubs. Evenzo gaat de Tilburgse Sportraad informeren bij de amateursportverenigingen hoe het nu verder moet met de actie. Tenslotte vraagt x .x de Tilburgse Sportraad officieel aan de ge- W,J za8en dat er in Tilburg, vooral de eerste weken na de Duitse bezetting, gro- meenteraadsleden om het besluit van 12 te onzekerheid heerste omtrent de bedoelingen van de overweldigers ten aanzien december 1983 terug te draaien en te van het stadsbestuur, handhaven of afschaffen? Die onzekerheid zal nu, waar wachten op het verschijnen van de sportno- iedereen in ons land nog dezelfde dag via pers, radio en TV overvloedig geïnfor- ta. meerd wordt over alles wat er in de wereld voorvalt, wat vreemd overkomen, maar Sport en politiek hebben meestal niets zoals we al eerder in deze reeks schreven: Nederland werd in de meidagen van met elkaar te maken, zegt men. Politiek en 1940 niet alleen letterlijk, maar vooral ook figuurlijk door het teutoons geweld sport wel. overvallen. En het percentage van onze landgenoten, die nauwelijks wisten wat het nationaai-socialisme van Hitler en zijn trawanten behelste en waar het naar streef de was vele malen groter dan het aantal van hen die werkelijk wisten uit welke richting de wind waaide. moeten gaan brengen: de amateursport zou veel te duur worden. De amateursporters willen dat het be sluit van 12 december 1983 door de ge meenteraad teruggedraaid wordt en dat -c—t maar eens de gemeentelijke sportnota -fgewacht moet worden waarin het ge meentelijk sportbeleid nader geformuleer zal worden. Dit is in een notedop de problematiek. Want dat de zaak problematisch is, werd op die avond duidelijk. De opwekken- muziek van de carnavalsband de Möllu- s en van een heuse disco ten spijt. Enkele gemeenteraadsleden deden wel meer of minder ingespannen pogingen en kele klaarheid te scheppen, en kwamen daarbij zelfs tot uitspraken als: *mijn pre sentiegeld wil ik best terugstorten in de ge meentekas als dat zou helpen-». Maar meer <~.n pogingen waren het niet want al snel vlogen getallen en cijfer door de zaal als mislukte schoten voor open doel, daarmee tl rji

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1