let. ?5 5; in De gemeente s renata Tilburg in de öorlo; I? OÜ Tilburgse aangiftedag en zondag L Casa Blanca: Merktapijt Gordijnen RENATA, OMDAT GOEDE SCHOENEN BELANGRIJK ZIJN. ©koppelmans Hbor uw feest ,7 al bij ons geweest! IkoasboHdca eten op z’n Marokkaans Foto-weekend Doorlopend a.s. zaterdag spreekuur voor en zondag hobby-fotografen n 11984 - pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER Vervolg van biz. 1 had -Plafonds (wordt vervolgd) Meubelkoopjes Gratis hulp invullen belastingformulier Iedere zaterdag en op koopavond bij GB-meubelen Aangiftedag etc... het Ingewikkeld lijkheid wegen? nog geen echte F- uien, kik. kruiden 4de Hart van Brabant fil mfestival nsdagJP maart a.s. Foto: Rinus v.d. Loo st. annaplein 16. tel. 430617 met J. 109, 5041 JL 1013/422393. Een stukje geschiedenis op S.I.O. de Schans deuren en naakt van NIEUW on» filiaal «De gesloten Winkel» waarin 1.500 m2 met beursmonsters, enz. Kom vrijbliivend eens kijken Voor int. 013-674631 te manier wist ur middel van VAN RIJSWIJK SCHOENEN TILBURG NA DE BEVRIJDING treclame, Iedereen com echter yali- icht- ige- Ne- recl per Orthopedist!» schoenmakerij ïver- de iter wordende complexiteit lastingstelsel aan. Verbetert de woonsfeer igen 1 toest er fout De bediening van Miranda en Anja completeert het geheel. irant s en gerechten houden, heeft sfeer met Marokkaanse mu- ger iitio ™>geven: voelen hoe honger is», en er geen ervaring mee, bijna ien ook 1 van land waar g :e voorop ien Cees en Mien dag zelfs gehuld ibantse klederdracht, ig over het leven in n Tilburg van vroe- donderdag school v< 7.30 u„ vrij- gs gesloten asbaar en j. Met een tan uw in- langt iets tografie is een fascinerende hobby. Wat niet wil zeggen, dat ’t de amateur- raaf niet eens kan tegenzitten. Vooral de beginner moet nogal eens een te- .ellinkje verwerken: omdat dat foto’s heel anders zijn geworden dan hij had *ht. Óf omdat «er iets mis is» met de belichting. 23 februari mocht de koor individueel onder- heemkundegroep «’t Gebint» Foto" fotograa leurstell verwacht. Óf omdat «er iets mis is» met de belichting. st. annaplein 16. tel. 430617 Parkeren geen probleem EN SPIDER T 15 METER OGLENGTE, N GEWICHT, IONDANKER Nog eens een rij wachtenden, nu voor de winkel van de Gruijter op de Markt (momenteel van Leest). Ernaast de eerbiedwaardige boek handel van Bergmans. Op zondag 18 maart a.s. wordt even als vorige jaren het 4de Hart van Bra bant «-filmfestival gehouden in het wijkcentrum De Vpelaer. De organisa tie is in handen van de Tilburgse Ama teur Smalfilmdub Tas. Oproep over soldatenliederen 22=^=^ x - Maar het is de Duitsers gelukt. Op een betrekkelijk gering aantal uitzon deringen na is het hele fijnmazige net werk dat is verspreid over Nederland en waarin rijk, provincies, gemeenten, waterschappen en andere openbare in stellingen elk voor zich de maatsch; Toch zijn er redenenen om aan te nemen dat de oorlog niet veel langer had moeten duren of ook in Tilburg was de toestand op het stuk van de ge zondheid dramatisch verslechterd. In 1944, het onze stad, si Geneeskundig een onderzoek stand van schc en daarna is het ook nog niets... En toch: wat minder kan goed zijn: je drukt je solidariteit uit met de honge- rigen, je dénkt minstens aan hen en misschien schiet er dan voor hen nog wel wat over... dat mindere van jou. G. Witlox Besterdring 155, Tilburg naam was «vasten», vroeger vrije mogelijkheid, oe velen er nu beginnen j tageringskuur, volkoren Donderdag 15 maart 1984 - pagina 7 Het belastingsrecht is oorspronkelijk zo opgezet dat iedere belastingplichtige zijn conflicten met de fiscus zélf kan oplossen. Dit is allang niet meer waar. De fiscale wetgeving is zo ingewikkeld geworden dat zelfs deskundigen op het gebied van het belastingrecht er vaak niet meer uitkomen. De per 1 januari van dit jaar ingevoerde wet «Tweev dieners» geeft weer eens duidelijk steeds grot 1 van ons hela van Rynsoever, Marielle Pijnen- David v. Kuijk en *p 22 en 23 maart 0 tot 14.00 uur) Brimon op de Ie geld in te za- irden aangewend voor jn landbouwschool in /sore (India). Door diverse sponsors d tot nu toe ongeveer 1.600 gulden ihikbaar gesteld. De bedoeling is op de dagen zelf veel publiek kijken, dit ten gunste van de wling en het sponsorbedrag. 3r wordt gewerkt met shirtr laméborden, stickers e.d. kom, nog meer welko irbijdragen. Reserveren Wanneer u er over denkt eens iets anders te bezoeken, dan moet ut eens bij Casa Blanca aan de Spoor 318, langsgaan en eet u smakelijk. Als u met een groter gezelschap bent elenswaard even te reser- voor een feestje of klein Denkcursiefje Om eens te voelen hoe dat is: honger hebben..» De «veertigdaagse» begon, voor vele mensen een tijd van betekenis, inkeer, bezinning. De oude t een plicht, nu een v Het valt me op, hoe aan een vermc met water. Geen verkeerd motief, maar niet het diepste. Ergens werd de zin van minder-eten als volgt aangege- «Om eens te We hebber niemand. Al laten wij een boel weg, dan hebben de meesten t honger. Of het zou een hongerstaking moeten zijn, een vreemd woord, «eetstaking» lijkt be- niet veel lang**r ook in Tilbi t stuk van de ge- dramatisch verslechterd. In laatste bezettingsjaar voor stelde de Gemeentelijke iwige en Gezondheidsdienst ’^ek in naar de voedingstoe- toolkinderen. Dit belastingstelsel kent een aantal rechtsbeschermingswegen. Wie het met een opgelegde aanslag niet eens is, kan bezwaar maken bij de inspecteur van belastingen, en als het conflict niet beslecht wordt, in beroep gaan bij een onafhankelijke rechter, met «daarbo venop» een cassatiemogelijkheid bij de Hoge Raad. Deze procedures zijn, in tegenstelling tot die bij civiele zaken, betrekkelijk eenvoudig. Op de Spoorlaan 318 is op 3 maart een Marokkaanse lunchroom en restaur geopend. Voor hen die van lekkere, exotische hapjes Casa Blanca volop te bieden. In een daarbij passende s ziek op de achtergrond kunt u in Casa Blanca kennis maken met de gerechten uit een andere cultuur. Voor iemand die eens wat anders wil dan de traditionele stam- pot: bij Casa Blanca kunnen ze aan uw wens voldoen. St. Annaplein 14 Tilburg Telefoon 350017 De samenstelling van het Stichtings bestuur van de Hogeschool en van het ic Curatorium van de Theologische Fa- Nijmegen, culteit is momenteel als volgt: Mr. Th. Tilburg sè< Maar hoe staat het met de toeganke- van deze rechtsbeschermings wegen? Wie wil kunnen oordelen of er sprake is van een conflict en hoe hier vervolgens tegen op gekomen moet ook in de gemeente Tilburg. In ogie, de opvattingen van de nationaal-socialisten waren door de mist van mythische rimram en levensgevaarlijke folklore heen enkele duidelijke lijnen te ontwaren die we nog nader zullen bezien. Een ke lijn vormde het zogeheten «leiders- principe» («Ein Volk, ein Reich, ein Führer»één volk, één rijk, één leider). Even duidelijk was daarmee de nazisti sche afwijzing van de democratie, de burgerlijk parlementaire democratie zoals we die in Nederland kennen en ook voor de oorlog kenden. Die «par lementaire» democratie hield onder meer in dat de openbare besturen, van land, provincie en gemeente om de vier jaren door de kiesgerechtigde be volking gekozen/aangewezen werd. Gemeenteraad Ook in Tilburg trof de bezetter zo’n gemeentebestuur aan dat behalve de door de kroon benoemde burgemees- cheologie. Hij vertelde iets over hoe men te werk gaat bij opgravingen en hij liet ook enkele vondsten zien. De kinderen kregen een mooi beeld over hoe men rond het kasteel van Tilburg te werk is gegaan. In de aula verzorgde van Berkel, voor deze in authentieke Brat een tentoonstelling Berkel-Enschot en ger. Zij toonden vele oude spullen als: schoolbenodigdheden, foto’s, horloges, etc. Zowel kinderen als leerkrachten hebben van deze leerzame tentoonstel ling erg genoten. Maar ook de gevorderde, die inmid dels zelf een doka heeft geïnstalleerd, ziet zich wel eens voor moeilijke oplos bare problemen gesteld. Zoals een ne gatief, dat zich maar niet perfect laat afdrukken. Of een dubbeldruk, die als maar niet goed te krijgen is. Voor zowel de beginner als de ge vorderde foto-enthousiast houdt Bert Koenderink a.s zaterdag en zondag tussen 10.00 en 17.00 spreekuur. Als u vragen heeft over uw came ra, breng het toestel dan mee. Wilt u weten, wat er fout is gegaan bij de op namen, neem dan de bewuste foto’s of negatieven mee. En breng vooral dat moeilijke negatief mee, waarvan beslist Hassan, de eigenaar, toont ons de restauratieruimte. Er is naar gestreefd de inrichting rustig te houden en daar bij iets van de Marokkaanse sfeer te benaderen. Casa Blanca is inderdaac een wit huis geworden en de achter grondmuziek draagt er een steer aan bij om u in juiste, exotische stem ming te brengen. Groeseindstr. 102D in Tilburg, partijverkoop. Keus uit duizenden stoelen, tafels, barkrukken voor keuken, kantine en huiskamer in modern wit, grenen, beuken, eiken of staal. Een prachtig modern grenen programma. Ledikanten, kasten, boekenrekken, hang- en legkasten in alle maten. Buro’s en burostoelen Mooie betaalbare grenen of hardplastic keukens. Eiken TV- en videokasten. Salontafels, enz... enz.. Iedereen die een bruto gezinsinko men heeft van minder dan 32.000,- kan een afspraak maken voor deze dag op telefoonnummer 013-35.05.05. Als deze dag volgeboekt is, wordt er een afspraak gemaakt op een andere dag (een donderdavond of een vrijdag). Op Schans, wijs de uit Berkel-Enschot verwelkomen. Deze heemkundegroep bracht wat historie over Berkel-Enschot en Til burg. Op een zeer duidelijke Rinus van de Loo, door dia’s, de kinderen te boeien over de ar- Daarom en om de dringende wense lijkheid van een.eenvoudige belasting stelsel te benadrukken, organiseren de medewerkers van de Belastingwinkels in Amsterdam, Rotterdam en Leiden, alsmede de medewerkers van «De Smeetskring» in Tilburg een landelijke aangiftedag. Deze aangiftedag staat in Tilburg gepland op vrijdag 23 maart a.s. in de Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg. ter bestond uit een gekozen gemeente raad en een viertal uit haar midden aangestelde wethouders die samen met de burgemeester het dagelijks bestuur van de stad vormden. Deze constructie, zoals gezegd in strijd met de nazi-ideologie, werd door de nieuwe machthebbers niet meteen ontmanteld. De onduidelijkheid die na 14 mei 1940 heerste over de beslis singsbevoegdheid van een democra tisch bestuursorgaan onder een totali taire machthebber, zou nog ruim een jaar voortduren. Want met «wat minder» ben jé nog niet aan honger toe, je kunt nog niet uit ervaring spreken. Hoogstens krijg je «lekkere honger».. Je kunt je eigen niet verplaatsen 1(1 in honger vandaag, morgen en overmor- ïntJe en daarna is het ook In het kader van de veertigste verjaardag van de bevrijding van Tilburg, ligt het in onze bedoeling van Mannenkoor Hart van Bra bant aan deze dag een extra feestelijk tintje te geven. Tijdens deze viering willen zij de geallieerde soldatenliederen zingen, die toen door allerlei na tionaliteiten gezongen werden. Via deze oproep willen wij aan iedereen vragen, die over tekst of muziek beschikt, dit te mogen co- piëren of van een single of L.P. over te mogen nemen. Mocht u over tekst, muziek en of lied beschikken, neem dan con tact op met J. Laurijsen, Kwaad- eindstraat 109, 5041 JL Tilburg of telefonisch 013/422393. worden, zal wegwijs moeten zijn in de fiscale wetgeving. Van de burger kan dit al lang niet meer verwacht worden, dus wordt de belastingconsulent inge schakeld. Maar zijn adviezen worden duur betaald, en vooral de minder- draagkrachtigen in onze samenleving is dit vaak moeilijk op te brengen. Een aantal studenten geschie denis aan het Moller-instituut is, onder begeleiding van docent drs. A.C. de Beer, een onderzoek be gonnen naar de wedenaardighe den van Tilburg en haar bewoners in de jaren na de bevrijding, dus in de periode van 27 oktober 1944 t.e.m. het jaar 1946. Wie materiaal heeft uit deze pe riode, is hiermee hartelijk welkom op het gemeentearchief of bij de afdeling geschiedenis van het Moller-instituut, Gasthuisring 7, Tilburg. Vraagt u dan s.v.p. naar de heer de Beer. Schitterend nietwaar! Het laatste vooroorlogse model Ford Mercury voorzien van een remork vol gas- cylinders, zojuist bijgevuld aan de pomp van Knegtel op het Piusplein. Het merkwaardige, met plaggen beklede en van grotachtige ingan gen voorziene bouwsel achter de auto is de schuilkelder op het Pius plein. Deze voorzieningen voor de bevolking waren door de gemeente op verscheidene plaatsen in de stad aangelegd. Op de achtergrond dro gisterij van Bergen, hoek Pius- plein-Emmastraat. Let ook op de vrijwel volledig afgeschermde kop lamp van de auto. Van Agt in de Hogeschool De Nederlandse Bisschoppenconfe rentie heeft Mr. A.A.M. van Agt te Nij megen benoemd tot lid van het Stich tingsbestuur van de Katholieke Hoge school Tilburg. Hij is tevens benoemd in het Curatorium van de Theologische Faculteit. Moeilijk voor te stéllen maar toch waar: een noodhospitaal in de kel der van het Fraterhuis aan de Kloosterstraat in Goirle. In 1 heerste er kennelijk groot gel aan ziekenhuisruimte. iets te maken valt, maar waarvan u (nog) niet weet hoe. Wat dat laatste betreft: Bert Koen derink geeft niet alleen advies (of zo nodig kritiek), maar heeft ook een goed geoutilleerde doka ter beschik king en staat u daar met raad en daad terzijde. Dit is een uitgelezen gelegen heid voor de beginner om eens kennis te maken met de donkere kamer. Wie zich nog niet aan de doka durft wagen, kan ook veel opsteken van de instructieve panelen met tips, voor beelden, etc... U bent van harte wel kom op het gratis doorlopende foto- spreekuur: Julianapark 26, Tilburg, 17 en 18 maart van 10.00-17.00 uur. Er wordt een grote verscheidenheid aan produkties getoond, waaronder documentaires alsmede een onderwa- terfilm, speelfilms en animatiefilms. De makers van de films behoren tot de topklasse van filmamateurs uit Neder land en België. Het programma zal voor iedere smalfilmer en zeker ook voor de filmers met een video-camera zeer veel te bieden hebben. De aan vangstijd is 10 uur tot 17.30 uur, maar men mag gerust op iedere willekeurige tijd binnenkomen. Voor de kleintjes worden in een aparte zaal jeugdfilms vertoond. We keken even binnen en bieden u een blik op de menukaart. Natuurlijk kunt u couscous bestellen of diverse soorten gegrilld lamsvlees, kalfsvlees of kip, al dan niet vergezeld van prui men, amandelen en artisjokken en di verse heerlijke sausjes en salades. Wat dacht u van een van de speciali teiten van Casa Blanca: Harira? Hari- ra is een soep die vooral tijdens de Ra madan gegeten wordt en waarin toma ten, kalfsvlees, vermicelli, uien, kikker erwten, bloem, selderij en kruiden ver werkt zijn. Wit huis Mustafa, chef de cuisine, vertelt en thousiast over zijn werkzaamheden. Hij weet trouwens waarover hij praat want hij heeft vier jaar als kok gewerkt in een groot hotel in Marrakech, een stad in Marokko van 270.000 inwo ners. U zult moeten meebrengen: het aangiftebiljet; alle jaaropgaven van werkgever of uitkerende instantie; gi ro/bankafschriften waarop de rente- bijschrijving staat, alsmede het saldo per 31 december; idem van spaarreke ningen; kontrakten van geldleningen en betalingsbewijzen; rekeningen van ziektekosten; afschriften van gedane giften; alles wat u denkt dat van be lang is. Intussen waren er in Tilburg nog steeds Duitse soldaten gelegen. Wie weet waar deze foto in 1942 is genomen? (De «raadselfoto’s» van vorige keer zijn voor de helft gelo kaliseerd: de bovenste foto toonde het Lijnsheike ter hoogte van het Wit Paardje, waar bij een bom inslag 2 doden waren gevallen; de andere foto is nog geïdentificeerd). Orde of chaos De cijfers over ziekten, de onder- y zoeksuitkomsten omtrent het lichame lijk welzijn der Tilburgse kinderen die we hier citeren, kennen wij dank zij het werk van de G.G.D., een gemeentelij- ke Tilburgse dienst. Een van de vele Mi diensten die tijdens de oorlog min of z meer gewoon hun werk bleven doen, waardoor hoe dan ook werd voorko men dat het dagelijks leven in een vol strekte chaos ontaardde. Hoe zat dat met ons bestuur, met de gemeente, de ambtenarij tijdens de oorlog? Zo’n gemeentelijk apparaat verschaft aan een stad en haar burgers een belangrijk stuk infrastructuur, het geheel van regels, diensten en voorzie ningen waarvan je je in veel gevallen het bestaan en het nut pas realiseert wanneer ze ontbreken: levering van gas, elektriciteit en waterleiding, on derhoud van wegen en trottoirs, het le veren van onderwijs, het zorgen voor riolering en vuilnisophaaldienst en dus ook de geneeskundige dienst. Ervaring derland een volstrekt onhandelbaar pij aan het draaien houden, vrijwel on- Nu eist het «organiseren», het min gebied kunnen worden. geschonden in Duitse handen overge ef meer soepel laten verlopen van het J z'“ De uitslag was als volgt: bij 1000 dagelijks leven in een middelgrote stad jongens van volksscholen was het ge- als Tilburg een uitgebreid en ervaren wicht 9% te laag; bij 1000 jongens van gemeentelijk overheidsapparaat. Als burgerscholen 12% te laag; bij 1000 dat apparaat hapert, dreigt binnen de meisjes van volksscholen 15% te laag; kortste keren de hele stad onbestuur- bij 1000 meisjes van burgerscholen baar te worden. Het spreekt vanzelf 12% te laag. dat bijvoorbeeld een bezetter, die te gen de wil van de bevolking haar Merkwaardig macht komt opleggen, gebaat is bij een Merkwaardig is hierbij, dat bij zo- zo rustig mogelijk verloop van de wel jongens als meisjes die «burger- machtswisseling. Het zal duidelijk zijn scholen» bezochten, het gemiddelde dat de Duitsers gewoon te weinig man ondergewicht 12% bedroeg, terwijl bij kracht bezaten om op alle niveaus de jongens en meisjes die op volksscholen machtsposities van Nederlandse ge- gingen het onderlinge verschil nogal zagsdragers over te nemen: alleen de groot was: 9% te licht voor de jongens, topposities werden opgeëist door de 15% voor de meisjes. Moeten we hier- Teutoon. uit conclusies trekken v* J- van meisjes in «volkse» o rende de oorlogsjaren, of ligt het aan andere factoren? Bijvoorbeeld, dat meisjes van 12 jaar meer «in de groei» zijn dan jongens van 11 en daardoor meer voedsel nodig hebben, voedsel dat juist voor de minder draagkrachti ge bevolkingsgroepen erg schaars was? E.E. van Schaik te Maarssen, Dhr. C.F. Kleisterlee te Rotterdam, Drs. H. Loevendie te Oisterwijk, Mgr. drs. J.A.A. van Laarhoven te ’s-Hertogen- bosch, Dr. M. L. Schneider te Roosen daal, Drs. J.B.H.M. Beks te Voorscho ten, Ds. N.K. van den Akker te ’s-Her- togenbosch, Mr. J.H.A.M. Loeff te Brussel, Mevr. drs. A. Cels-Offermans te Amersfoort, Mr. A.A.M. van Agt te i, Drs. H.J.M. Hopman te secretaris. Nazi-ideologie Zo ook in de gemeente Tilbi de ideologie, de opvattingen Duitse nationaal-socialisten lische rin heer i die duidelij- Xhan BOVVleil VOOF CCH goed doel Adrie v. Bilsen, Bart Christine Broeders, burg, René v. Gils, 1 Mare Peeters gaan op 22 25 uur lang (van 13.00 1 bowlen bij Bowling E Spoorlaan om zodoende melen dat zal wor de bouw van een Myso., werd bésclu» dat er komt 1 bowl:- Er recla is welkor sponsor igsgaan en eet u smakelijk. i met een groter gezelschap is het aanbevelenswaard even veren, ook voor een feestje partijtje: tel. 365077. rganiseri laten verlc in een mid< ïbreic n gemeentelijk overheidsappt 0 dat apparaat hapert, dreigt r kortste keren de hele stad baar te worden. Het spreek dat bijvoorbeeld een bezette gen de wil van Uv macht komt zo rustig 'itswis; „at de 1 kracht t machtspoa logal zagsdrager jongens, topposities we hier- Teutoor voor de positie Loyaa| tegenover milieus gedu- of ligt het aan bezetter Heel het enorme, in feite goed lo pende overheidsapparaat moest daar om op een of andere manier tot loyt teit aan de nieuwe, onwettige macl hebber, de Duitse bezetter, worden bracht. Als dat niet lukte, zou heel I Volksscholen en burgerscholen Onderzocht werden 1000 jongens en 1000 meisjes van 7 jaar, 1000 jongens van 11 jaar en 1000 meisjes van 12 jaar. Deze 4000 kinderen waren alle maal vóór de oorlog, in 1939, ook al door de schoolartsen van de G.G.D. onderzocht. In die tijd, 40 jaar gele den, tierde het standsverschil nog we lig op de lagere scholen, zodat er in Tilburg «volksscholen» en «burger scholen» bestonden. Het belangrijkste onderzoeksresultaat in 1944 was dat de kinderen gemiddeld een veel te laag gewicht hadden tengevolge van het in ferieure voedsel. 5e uitslag was als volgt: bij 1000 -van volksscholen was het ge- te laag; bij 1000 jongens van cholen 12% te laag; bij 1000 J>olen 15% te laag; van burgerscholen isjes va 1000

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 7