F I I Vindt de vijf verschillen II MODERNE BINNENHUK-KUNST OUDERWETSE 389,"K 349,-1 298,- ^7-:- - T1LBURGS WIJNPRAATJE Z3 1.395,- 1.995,- Overleven in de Sahel 199 149 377 L49 79 79 349 139 149 98 135 335 198 398 179 349 «Spelen met prijzen, dat is handelen» VINOLOOG LOUIS z v JANSSEN i -J* --iiëm Tilburg vanuit de lucht Rode-Kruis- Wegenkaart - üonueraag 15 maart 1984 - pagina 19 DETILBURGSE KOERIER 1984-pagina 18 T.V.-SPELCOMPUTERS kleuren-TV REEDS BETAMAX v.a. Video 2000 v.a. 495,- van 1.150,- NU Tweedehandszaak Kruijsen stopt Museum REN wie moet de/ Musei B (Monique v.d. Ven) T I II J* 1 Zie onze collectie IT De heer Kruijsen tussen zijn koopwaar in het pand aan de Capucijnenstraat. il ir.11-84 Tentoonstelling in Volkenkundig Video-tapes VHS E 180 3 stuks v.a. 69j— 1.695,- 1.395,- 1.895,- Alle Philips teletekst K.-TV’s uit voorraad leverbaar tegen extra lage prijzen De winnares van vorige week is Renate Klammer. Reest 18, 5032 EP Tilburg. onderblouses wol en katoen zonder, met korte en lange mouw TELETEKST 66 cm afst.-bed. incl. boxen Film Aan de exj den. Deze wc 66 cm K.-T.V. 12 kanalen NU PHILIPS teletekst I V.A. 1.895,-' Klooster- Tel. 013/ Leo v. lersel Besterdpleiri 3 Tilburg Tel 426584 van in be- ider de wel nie ie u iet Philips G7000 189,- Philips G7400 Incl. spelcassette Atari 2 spelcassettes Intellivision Philips «Pac-ma waar leve «Die :apot ge niale las- f.”*- interieur ECKER Grotestraat 143 Waalwijk Tilburg en omstreken zullen het voortaan zonder tweedehandshandel Kruijsen moeten doen. Na ruim vijftien jaar zegt de heer Kruijsen om gezond heidsredenen zijn vak voorgoed vaar wel. and. Van ex, Lübke, t, Tulipan, Interlit, Castelijn. nan.-cassette waar leverbaar Philips 2 x 20 W Tuner-versterker- cass -deck-combi TECHNISCH BUREAU JOOSEN BV/RAOIO-TV BENELUXLAAN 61 5042 WK TILBURG TELEFOON 013-670537 OP KOOPAVOND GEOPEND VIDEO-RECORDERS Keuze uit meer dan 20 uitvoeringen VHS reeds v.a. ntvan- vrijblij- /aringen i geleerd, :k steeds TELETEKST men echter nog steeds een groot pro bleem. De tentoonstelling wil het publiek daarom ook vooral informeren over de oorzaken van de rampsituatie en de mogelijkheden tot verbetering. Hierbij wordt de nadruk gelegd op kleinschali ge ontwikkelingsprojekter passing vaii technische apj aangepast is aan de tie. Zo zijn er speci zien die ontwikkeld vaardiging van putste Deze kunnen door zelf gemaakt en Daarnaast wordt g wijze men probeert kacheltjes en ko werpen. LAAGSTE PRIJZEN - HOOGSTE INRUILWAARDE - BESTE SERVICE Onze app. worden door onze eigen technische dienst geïnstalleerd en begeleid door onze BEKENDE SERVICE EN NAZORG. (Ruime parkeergelegenheid). Informeer naar onze zeer gunstige inruilvoorwaarden. Bovendien kunnen we U 6 JAAR GARANTIE verlenen tegen zeer gunstige condities. AUDIO-SYSTEMEN Grote sortering, diverse merken. O.a. Akai - Philips - Sansui - Technics - Silver Marantz - Sharp - Schneider. Kollege subsidie diale Bewustwording advies van de Adv Bewustwording. Volkenkundig Museum, straat 24 5038 VP Tilburg. 431586. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 10.00-12.00 en van 14.00- 17.00 uur; zaterdag gesloten, zondag geopend van 14.00-17.00 uur. idig, ITT, Saba, Loewe inkt, etc. prijzen. Ik heb een anti-pathie tegen prijsbinding. Het is mijn hobby alles zo snel mogelijk van de hand te doen». Kruijsen komt aan zijn handelswaar door spullen op te kopen die hij tegen komt bij het opruimen van zolders en inboedels. «Overleven in de ;n van het Mu- /ijs te Den Haag, el betreffende de amenwerking heeft het en W een aanvullende fonds Mon- :n positief Mondiale /ijs gaat over nomaden in de Sa- wel speciaal over de Toeareg, getroffen bevolkings- bied. ■or de onderbouw van •nderwijs gaat vooral imenwerking in de Ecker Interieur is dealer van een aantal binnen- en buitenlandse top merken, zoals: Leolux, Pastoe, Gelderlar Besouw, Auping, Lattofle, Hülsta, Thonet, Kendix, Jab-stoffen, Fuggerhaus, Vorwerk. Omnia Riegel, illy zijn wit en is de Pouilly- de druif «Chas- endige wijn DOOR Pouilly Fumé zijn nie, dat we kunn klasse wijn. Een waardige van de veel duurdere Pouilly wereldvermaarde witte wijn uit gogne-streek. Lage prijzen Grote sortering Panasonic, Akai, Grundig, Sharp, Hitachi, Philips, Saba, Mitsubishi, Fisher, Sony, etc. e naam „Studioform" maakt Hülsta een ieuw aanbouwkasten-programma waar- ïdere woonwens kunt venmllen. Kom n pak de uitgebreide kleurenfolder mee! i zo perfect in harmo- vinnen spreken van een tardige remplacant Fuissé, een de Bour- Dagelijks bestaan Op deze expositie wordt vooral aan dacht besteed aan het dagelijks be staan van de verschillende bevolkings groepen en hun kansen om te overle ven. Sinds de grote droogteperiode hebben verschillende hulporganisaties zich ingezet voor de ontwikkeling van de Sahel. De armoede en honger vor- Oost-Loire, merendeel is wit Het Loire-wijngebied begint waar de r. rivier vanaf de loop zuid-noord een scherpe bocht maakt en zijn weg vervolgt van oost naar west. Hier liggen aan de rechteroever de wijngaarden vah het bij gastronomen zeer bekende plaatsje S Pouilly sur Loire. V A an de overkant op de linkeroever rijst in het vlakke landschap een heuvel op met op de top het centrum van het oude vestingstadje Sancerre. Haar hel lingen zijn bedekt met de gelijknamige wijngaarden, waar de sauvignon-druij heer en meester is. Deze druif is overi gens toonaangevend in het hele gebied van de Oost-Loire. 15.00 maal een ror gen. De tentoonstelling Sahel» is overgenomer seum voor het onderwi Voor het onderdeel ontwikkelingssar van B e verstrekt uit het ng, na een iviesraad h voor deze Kenners zeggen wat brutaler is i. De bleekgele groen. Het ™ontaan en doet aan asper- /ol en fruitig is de smaak frisdroge afdronk het palet Dat we er nou echt staat op kunnen maken op het aantal te ver- wachten goede inzendingen? - nee, dat kunnen we precies niet zeggen. Kijk nou de aflevering van vorige week. Niks niet gemakkelijk dach ten wij waarderend. Prima werk van luchtfotograaf Karel Tomeï (van Fotex Flying Camera) vonden wij, ons verkneukelend. Weinig goede inzenders dus, verwachten wij. Maar neen. Verkeerd hadden wij het, geheel en al. De verliezers, dat waren wij gezien de honderden goede oplossingen die ons het bureel overstroomden. Het kantorencomplex aan de Ringbaan Oost had u dubbel voor ogen, op de hoek van de EnSchotsestraat die zoals oudere stadsgeno ten zich vol weemoed zullen herinneren ooit inderdaad naar Enschot leidde, en wel tot aan de kerk van Sint Job. Wij zullen de verschillen die u dit keer met zoveel achteloos gemakt wist uit te vissen, nog even voor u op een rijtje zetten: links beneden zien we een anders getint stukje plat dak, meer naar boven vertoont vervolgens de vrachtwagen op zijn laadklep wel en geen stoplicht terwijl weer schuin daarboven in de deur van een werk loods links twee ruitjes zitten die rechts ontbreken. Helemaal bovenin, rechts, zien we een vrachtauto met op de rechterfoto een donker en op de linkerfoto een licht dak. Het vijfde verschil tenslotte ziet u links van de hoofdingang van het kantorencomplex: in het trappenhuis ont breekt rechts het onderste stel raamstijlen. U kunt met uw oplossing een aantrekkelijke prijs verwerven. Elke week stelt Foto Frans van Aarle een waardebon van 25,- ter be schikking. Onder de goede inzenders van aflevering 12 t./m. 20 wordt bovendien door dezelfde firma een Polaroid-camera ter waarde van 275,- verloot. Uw oplossing moet voorzien van de vermelding «Tilburg vanuit de lucht» vóór dinsdag 20 maart aanstaande om 20.00 uur binnen zijn bij de redactie van de Tilburgse Koerier. Nog een tip onzerzijds: u maakt het uzelf en ons het gemakkelijk wanneer u één van de twee foto’s in de Koerier uitknipt en instui met daarop duidelijk de vijf verschillen aangegeven. De mooiste van de Loire voor het laatst bewaard Zoals in mijn vorig artikel opgemerkt, was in de zeventiger jaren Rosé d’Anjou de meest bekende Loire-wijn in ons land. Onze nadien gestegen vraag naar wit te wijnen speelde de wijnboeren in de kaart. Door toerisme en van mond tot mond reclame werd de faam van de wit te Loire-wijnen verbreid. Zij verdienen dat, want door hun lichte tonen en recht- geaardheid zijn het heerlijke dorstlessers en goede begeleiders aan tafel. Kortge- zegd, zij bieden waar voor hun geld. Doordat dit noordelijk gelegen wijn gebied hagelbuien en extreem koude nachten kent, kan er van jaar tot jaar i groot verschil optreden in kwaliteit kwantiteit van de druiven. Hierdoor blijft vraag en aanbod goed in evenwicht. Vooral de Parijzenaars zijn goede afne mers van dit nabij gelegen wijngebied. op kleinschali- ten en de toe- >,.>e apparatuur, die 5 plaatselijke situa- :iale werktuigen te 1 zijn voor de ver tenen en katrollen. de Sahel-bewoners bediend worden, getoond Op welke ert houtbesparende cookapparatuur te ont in het Volkenkundig Museum is van 12 februari tot 4 juni een tentoonstelling te zien, die als titel draagt: «Overleven in de Sahel». De Sahel is de naam van het uitgestrekte steppengebied ten zuiden van de Sa hara. Dit gebied loopt als een gordel door 7 Afrikaanse landen. Het woord Sahel is van Arabische oorsprong en betekent «oever». De handelaren die met hun ka- meelkaravanen de Sahara doorkruisten, beschouwden de woestijn als een gevaar lijke wildernis van zand, grind en rotsen. Het grensgebied werd gezien als een vei lige kust. Wijwatervaatjes, kachels, koektrom meltjes, schaatsen, ijskasten, ledikan ten en honderden andere artikelen ma ken het pand aan de Capucijnenstraat tot een doolhof van gebruikte spullen. Door het grote pand heen loopt een kronkelend pad dwars door alle curio sa. De eerste gedachte die wellicht bij iedere klant opkomt is: wie moet dit allemaal schoonhouden? «Mijn vrouw houdt het ‘hier dage lijks schoon», zegt de heer Kruijsen. Een karwei dat steeds moeilijker is op te brengen, daar mevrouw Kruijsen ook al met haar gezondheid kampt. De bewoners hebben eeuwenlang geprofiteerd van de gunstige ligging van dit overgangsgebied tussen de Sa hara en tropisch Afrika. Er ontstonden belangrijke steden, die hun welvaart vooral te danken hadden aan de Trans-Sahara, handel. Nu is de Sahel een arm gebied geworden, vaak geteis terd door droogte en honger. Toch le ven er miljoenen mensen, die verdeeld zijn in een groot aantal stammen. Sommigen wonen in steden en dorpen, anderen trekken rond als vee-noma- den. De bekendste hiervan zijn de Toeareg. onderwi, hel en wel specie één van de meest v groepen in dit gebitu. Het pakket voor J het voortgezet onGvi over ontwikkelingssar Sahel. xpositie is een film verbon- /ordt bij voldoende deelna me iedere middag vertoond tussen en 16.00 uur. Groepen van mini- 10 personen kunnen na afspraak ondleiding en filmvertoning krij- Onze prijs Enorme sortering kleuren-t.v.'s. O.a. Philips, Grundii Opta, Mitsubishi, Panasonic, Blaupur.„ Uniek De heer Kruijsen is vijftien jaar ge leden begonnen met zijn zaak in twee- dehandsspullen. Hij koos juist voor dit vak omdat hij iets anders wilde doen dan anderen, iets unieks. Door middel van advertenties maar vooral ook door mond op mond reclame, is hij bekend in Tilburg en daarbuiten. «De klanten komen zomaar wat rondsnuffelen of zoeken iets speciaals. Bepaalde oude onderdelen zoals kachelpoken, -glazen, of -ringen hebben we bijvoorbeeld bij na altijd in voorraad». Kruijsen houdt van zijn vak en kan er moeilijk afscheid van nemen. «De handel in tweedehandsspullen trekt me, het draait om loven en bieden». Prijskaartjes kom je er niet tegen. Kruijsen zegt zijn prijs en geeft de klant de kans een ander redelijk bod te doen. «Dat is handelen, spelen met Sancerre, groots maar toch anders In dit hooggelegen plaatsje, op 10 ki lometer afstand aan de overzijde van de Loire wordt de spreuk gebezigd«water verdeelt ons, wijn verenigt ons». Deze witte droge wijn is ook van de Sauvig non-druif, waarmee 1500 hectare zijn beplant. De Appellation Contrólée wijn dateert van 1936. F— van Sancerre dat deze dan zijn overbuurman, kleur heeft een zweem van bouquet is spontaan en doet ges denken. Vo' - waarbij een completeert. Wijnkenners, zowel in Frankrijk als daarbuiten, bestempelen de witte wijnen Pouilly Fumé en Sancerre als de mooi ste van de Loire. De keuze, wiens char me hem of haar het meest bekoort, is aan de individuele wijnliefhebber. Beider namen, aanbevolen als escorte bij visgerechten, schelpdieren, patés en koude voorgerechten, treft u aan op wijnkaarten van culinaire huizen die zich vanwege hun verfijnde keuze spe cialiteitenrestaurant mogen noemen. In navolging van Rode-Kruis-acties in andere landen, waaronder België en Zwitserland, worden in de loop van maart, huis-aan-huis ruim 4,2 miljoen wegenkaarten van Nederland verspreid. Naast een exacte weergave van het huidige wegennet in Nederland, zullen allerlei zaken die met de verkeersvei- btj hun ligheid te maken hebben, op de kaart staan vermeld. Hoewel de voorlichting hierover na tuurlijk bélangrijk is voor de ontvan ger van de kaart, zit er voor het Rode- Kruis ook nog een zeer positieve finan ciële kant aan de actie. Aan de ont gers van de kaart wordt nl. een v~ vende bijdrage gevraagd. Ervar>j in de andere landen hebben dat het publiek dit verzoel ruimschoots heeft gehonoreerd. Zo hield het Belgische Rode Kruis meer dan 3,5 miljoen gulden aan de actie over. Het Nederlandse Rode- Kruis hoopt, dat de actie net zo’n suc ces zal worden als elders. Het spreekt vanzelf, dat het Rode-Kruis altijd geld nodig heeft. Op vele plaatsen staat de wereld in brand, heerst er hongersnood en wor den volkeren geplaagd door epide mieën. Het Rode-Kruis helpt waar het kan. sn, ijskasten, ledikan- n andere artikelen ma- Taboe In de afgelopen vijftien jaar is veel veranderd. «Vroeger waren tweede- handsmeubels taboe. In een dorp hier in de omgeving heb ik ooit 's avonds in het donker meubels thuis moeten brengen omdat de buurt het niet mocht zien». lage- Nu is dat veranderd. Studenten, bui- ijsen. tenlanders, artsen, huisvrouwen, ieder een koopt bij Kruijsen. Toch vond hij het zaken doen vroeger leuker. «De mensen waren nog in voor een grapje. De welstand, ik ben meer dan jij bent, heeft niet veel goed gedaan». In de «goeie ouwe tijd» liep de zaak ook wat beter dan nu. Volgens Kruij sen zijn de rommel- en vrijmarkten er schuld aan dat zijn handel niet meer zo loopt zoals ze vroeger deed. markten hebben ons gewoon kaF maakt. Omdat zij niet die socia ten hebben die wij moeten betalen, kunnen ze onder onze prijzen duiken». De honderden artikelen die nog bij Kruijsen staan, worden zo snel moge lijk met fikse kortingen van de hand gedaan. Het pand wordt verkocht en de opmerkelijke teksten in de adver tenties van Kniijsen zijn verleden tijd. Hier wellichtTie laatste: «Awel dokter, schudt is mee ut fleske, gezond zijde gij, doch vat mar Kruijsens gebruikte meubels menneke, dan ruste beter Lespakketten Voor leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs zijn twee ver schillende lespakketten samengesteld. Het pakket voor klas 5 en 6 basis- Pouilly fumé, de wijn van een Franse koningin De wijnen van Pouil droog. De eenvoudigste sur-Loire gemaakt van a selas». Het is een frisse lever o die jong gedronken moet worden. De koningin is de Blanc Fumé of Pouilly Fumé, eens de lievelingswijn van Marie-Antoinette. De oppervlakte de wijngaarden is 600 hectare. Hoog aanzien ter plaatse is het wijndomein b horende tot het Chateau de Tracy. Pouilly Fumé is een bleekgele wijn .met een minimaal alcoholgehalte van 11 In de neus ontwaart men iets van no ten. Sommigen menen in de smaak een rokerig accent te bespeuren. Waar schijnlijk is de toevoeging «Fumé» aan Pouilly hier debet aan. De betekenis van «Fumé» moet worden gezocht in de grijs-witte waas die de druiven volledige rijping omhult. Een verdiende Appellation Contrólée kreeg de wijn in 1937. De subtiele, bij zonder fijne eigenschappen van een hier- jr JO,-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 19