o ■ill De FEW - een energieke werkezel Gemeente gaat reorganiseren Wel of geen dieren begraafplaats in Tilburg BELLAIR 1675 De bieb 388 450 149 159 VERF-BEHANG Ieder zijn vak! <"3 595 159 79 299 BELLAIR ASA 'U~ v 7 ES® aj. van Beurden bv Dorpsstraat la, Goirle, 013-341308 DelDku ja a a J f aa Ji^tad §@K©erier 1984-pagina 26 Oplage: 78.750 ex. (Lees verder op biz. 7) a ‘A P de Vocht Tien diensten Op de bres voor kleinschalige bedrijvigheid De buitenstaander h Ml Trekkers en wat dies meer zij reran: -elijks graf pra- jg 3 maart Ondersteuning BORIS 26-4-’65 t l-7-’75 Vrijdag en zaterdag kunnen I 8 drijfjes en werkplaatsjes aan het werk te helpen, Lees verder op blz. 7 a KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Bolussen 5 halen 4 betalen Bouwers... Verbouwers... HIER RUST ONZE LIEVE geeft een grandioze show van ramen, deuren, glas en veranda's. Donderdag 8 maart 1984 27e jaargang nr. 1354 Voor verdere informatie zie pag. 2 ZONNEHEMELS BRUINKUREN TUINMEUBEL COLLECTIE 1984 ’PELSOP ’o0! PSP® ven ach- kon de- nergens beter en goedkoper Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - Tel. 358630 Jaarabonnement 475,- V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 laar ZONNEKUREN [Enschotsestraat 133. Tel. 42276? 7 fruitige ik, rikoos, pinda, am 299 pen, aken, is binnen bij Enschotsestraat 133, tel. 422769 GEB. 3O-ll-’61 OVERL. 15-11’74 kele dingen verin informatie wordt over «trekkers». Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer 16 TENNISLESSEN VOOR 1 75j- Zie adv. pag. 9 Off. dealer voor Tilburg e.o. De Hoogt 12, LOON OP ZAND Tel.: 04166-1991 gewerkt, er is verbetering opge- al gaat het nog niet helemaal al aan treden, o vlekkeloos. Trouwens d gespannen bben Redaclie-advertentie-atdeling en administratie N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013 430783 -430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. s zoals financ ie en personeel, secretarie gevoegd ondersteunende a' e oorlog» wordt i samenwerking itelijke Archief- iciën, informatie, organi- >neel. Ook zullen bij de 3d gaan worden enkele afdelingen zoals die koop at fabriek tegen tocht van bestuurlijke en juridische zaken, --afdeling beleid. De Lijsten Specialist Besterdring467eL013 431386 r thuis een «en natuur- f food. Ik ging oogje s. Die vroeg opleve Die ondersteuning wordt verleend via het servicebureau dat is onderge bracht in een voormalig winkelpand in de Noordstraat. enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige monjM^eams jv^Mbij u muis Lange rijen kooplustigen wachten geduldig mensen storen zich daar niet aan en de politie knijpt wat dat betreft ook een oogje dicht. Pas als het echt overlast _r vert, wordt er opgetreden, zo deelt men ons van politiezijde mee. SNELBRUINEN pj GOIRLE I ui ue gemeentelijke inlorrtia iwe diensten en afdelingen nieuwe diensthoofden en loofden. Er zullen mensen j de vormgeving van re diensten en afdelingen de trekken: de trekkers». Einde s GEB. 30-11 -’61 OVERL. 27-7-14 verschijnt In guoeel Tilburg, Goirle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Dat het verschijnsel «kleinschalig werk» snel toeneemt in belangrijkheid en om vang, is natuurlijk niet in de laatste plaats gevolg van de beroerde economische omstandigheden die Til burg zwaarder hebben getroffen dan het gemiddelde stukje Nederland: in onze stad zit zowat één vijfde van alle mensen die zouden kunnen werken, thuis, 20% dus terwijl het landelijk ge middelde «maar» 17% is. Bloembollen hebben de Tilburgers gedurende de Duitse bezetting niet hoeven te eten. Onze stadgenoten hadden het geluk, nog voor de strenge winter van 1944/ ’45 door de geallieerden te zijn bevrijd. Zodoende bleef de schaarste aan goederen «beperkt» tot het betrekkelijke ongemak van de distributie waaraan heel Neder land sedert de zomer van 1939 was onderworpen. De schaarste strekte zich uit tot bijna alle consumptiegoederen: niet alleen voedsel was moeilijk verkrijgbaar, ook textiel, leer, papier, brandstof, fietsen, auto’s, huizen, sigaretten, kortom zowat al les wat u en wij als betrekkelijk onmisbaar in ons dagelijks leven beschouwen en waarover we tamelijk gemakkelijk kunnen beschikken «als we maar betalen». en elektronische middelen wordt ieder een gekontroleerd die De Bieb verlaat. Soms als iemand naar buiten wil gaan, blijft het hekje gesloten en gaat er een piepertje piepen. Dit signaal en het feit dat het hekje gesloten blijft duiden erop dat iemand een poging tot jatten onder nomen heeft. Medewerkers van De Bieb onderzoeken de tas van degene die van jatten verdacht wordt. Als het mee of te gen zit, alnaar gelang de sensatielust of schaamte van de van jatten verdachte, staat een fikse rij boekeninleveraars ge spannen het verloop van het onderzoek af te wachten, ze wachten immers toch. Een pijnlijke affaire zo publiekelijk het middelpunt te zijn, zeker wanneer blijkt dat de techniek en de elektroniek een vervelende loer met u gedraaid hebben. De direktrice van De Bieb geeft toe dat er zeker in het begin nogal eens on aangename storingen optraden. Daar is We dienen daar het volgende onder te verstaan. Citaat uit de tie: «Nieut betekenen afdelingshc moeten zijn, die bij dc de nieuwe diensten kar gaan txv.nu«vu. w citaat. Verder lezend vernemen we dat de trekkers van VROS, Welzijn en BRAM binnenkort aangewezen zullen worden. Met spanning wachten wij op de bekendmaking van die trekkers. Wie weet zijn het wel treksters. - «Wij hadden vroeger hond», zo vertelt Gerard, lijk ging hij op een keer dc ermee naar de dierenarts. Die vroeg 30,- aan mij en zei toen dat ik maar een gat in de grond moest grave ter in mijn tuin en hem daarin k poneren. Ik stond hoogst verbaasd en vond dat, afgezien het zinloze geldbe drag wat ik moest betalen, onze hond een waardiger einde verdiend had. Toen is bij mij het idee geboren van een dierenbegraafplaats», aldus Gerard. Gevallen van personen, die van hon ger zijn gestorven hebben zich voor zover wij weten in Tilburg ook niet voorgedaan tijdens de bezetting - in tegenstelling tot bijvoorbeeld hetgeen gedurende de hongerwinter in de Randstad Holland gebeur Dit neemt niet weg dt van het verkrijgbare voc notmiddelen - afnam na zetting voortduurde. Die reorganisatie van het gemeente lijk apparaat is eigenlijk voor een bui tenstaander minder interessant; het gaat een buitenstaander er tenslotte om wat hij of zij er van merkt. Weinig in dit geval, we zeiden het al. Toch me nen wij u het één en ander niet te mo gen onthouden, al is het maar om met enig genoegen het nu volgende stukje te kunnen schrijven. De stichting Federatie Experimentele Werkplaatsen, is langzamerhand uit de schaduw van de onbekendheid getreden. Dat mag ook wel, na vijf jaar bestaan, zult u misschien zeggen. Maar de FEW is een van die instellingen die juist door hun doelstelling, in dit geval de kleinschaligheid, in eerste instantie niet het volle licht van de publiciteitsschijnwerpers zoeken. hier”^ RUST WODAN HIER RUST BUTHLER die boekeninleveraars die zo gespannen het zojuist beschrevene hebben staan volgen, schrokken later ook, althans één. Hij was veel te laat met het inleveren van zijn boeken en aangezien de boetes per 1 januari van 1984 tot f 0,50 verhoogd zijn, moest er een flink bedrag over de balie geschoven worden. Vreemd was het echter om te bemerken dat ook over de periode van voor 1 januari 1984f 0,50 per week be taald moest worden terwijl dat altijd een kwartje geweest was. Met terugwerken de kracht zijn de boetes dus verhoogd. Of dit juridisch nou wel of niet kan staat nog te bezien, feit is dat het etisch ver wezen mag worden naar de wereld van de verbeelding waarin wijzigingen im mer voorbehouden zijn. regels, voorschriften, verboden en mo gelijkheden, is de FEW in eerste in stantie ontstaan. Het wil de ondersteu ning, de know-how bieden die een- of tweemansbedrijfjes zelf nu eenmaal niet hebben, zoals op het gebied van boekhouding en administratie. De Werkezel Naast het genoemde servicebureau is de eigen uitgave «De Werkezel» een zeer belangrijke activiteit van de FEW. De Werkezel is een tienmaal per jaar In informatie die de gemeente verschijnend blad, dat vol staat met in- verstrekt over de reorganisatie zijn en- formatieve artikels voor en over de ke!e dingen vermeldenswaard. In die kleinschalige werkbeweging. Verder is informatie wor^1 namelijk gesproken er dan nog het FEW-informatiecen- trum, dat voorlichting geeft op scholen en vormingscentra, waarbij o.a. ge bruik wordt gemaakt van de film «Be drijvigheid» en een fotoserie onder de titel «Grootschalig-Kleinschalig». Begeleiding Naast de boekhoudkundig-admini- stratieve begeleiding aan kleinschalige onderneminkjes, beoefent de FEW een actieve bedrijfsbegeleiding in ruimere zin, behalve financieel, ook organisato risch en bedrijfseconomisch en zet zij de eerste schreden op het marketing technisch gebied. Wie meer wil weten over de FEW, omdat zij wel geïnteresseerd is in de mogelijkheden die worden geboden of gewoon uit nieuwsgierigheid, kan te recht bij het servicebureau, Noord straat 94, 5038 EK Tilburg, tel. 359612. Hier is ook het zeer informa tieve jaarverslag 1982-’83 van de stich ting verkrijgbaar, dat zojuist is ver schenen. lurde. o lat de kwaliteit x.v voedsel - en luuvivii axiiam naarmate de ig voortduurde. Eigen teelt Was er aanvankelijk nog voldoende goede tabak voor pijp en sigaretten be schikbaar, alras werd inferieure kwali teit gemeengoed; de invoer van over- w hield al in mei 1940 op en de voor- en waren vrij snel uitgeput. Na de “e invasie in de Sovjet-Unie bleek ïkraïne nog enige tijd als tabaks leverancier op te kunnen treden maar na de herverovering door de Sovjet troepen werd voor de Nederlanders de keuze noodgewongen tot het uiterste beperkt, men kon namaaktabak verko pen, eigenteelt, merk CONSI (Afkor ting, in de volksmond, van «Cigaretten Onder Nationaal Socialistische In vloed), die ieder in zijn achtertuin kon kweken: te roken was het spul nauwe lijks. Emoties Veel huisdieren hebben een bepaal de functie in het gezin. Dit is vaak nog sterker het geval wanneer een alleen staande of bejaarden een huisdier ge nomen hebben om bijvoorbeeld de eenzaamheid wat op te vangen. Ieder een weet dat een hond geregeld uit ge laten moet worden en het komt soms nogal eens voor dat zo’n hond niet al- it leen leuk gezelschap is, maar ook iemand stimuleert om af en toe de be nen te strekken en zo mogelijk iemand tegenkomt. Niet alleen een soort -‘roetelfunctie» dus, maar zelfs een sociale functie. Die sociale functie van een huisdier wordt nog breder als we er waakhonden bijvoorbeeld in betrek ken. Kortom: huisdieren vervullen voor de eigenaar een functie en heel wat eigenaars van huisdieren zijn diep be droefd als hun dier dood is. Er ont staat een leemte: het vriendelijk ge- miauw ’s ochtends is er niet meer, de langgerekte rollers van Pietje de kana rie klinken niet meer, het vriendelijk gekwispel en het vervelende gekef van uw hond mist u plotseling even erg. Emoties die om een uitweg vragen en sommige mensen zoeken die bij een prachtig dierengraf, versierd met een zerk, met opschrift, met een kruis erop, met bloemen eromheen. Bij De Bieb kun je boeken lenen, ge lukkig. Al jaren lang biedt De Bieb mensen de gelegenheid verstrooiing en ontspanning te zoeken met een stapel papieren waar lettertjes opstaan en bij elkaar worden gehouden door zinnen en een kaft. De wereld van de verbeelding blijft voor velen een bijzondere wereld te zijn; een die afleiding biedt, die verrui ming biedt, die verdieping in zich heeft. En is het wel de wereld van de verbeel ding, vloeien verzinsels en feiten soms niet op onnavolgbare wijze door elkaar? Of lijkt dat maar zo? Soms lijkt het en soms blijkt het dat iemand zich op onrechtmatige wijze pro beert te verrijken en dan in de letterlijke zin van het woord, met zo’n produkt van die wereld van de verbeelding. Hij of zij jat dan en jatten mag niet. Bij De Bieb hebben ze daar wat op gevonden. Door middel van technische Bloemen «Ik ben eens een keer op een dieren begraafplaats geweest met Allerzielen. Er lagen op de graven daar meer bloe men dan op de graven op een mensen kerkhof!» vertelt Gerard Brands. «Ik ken mensen die dagelijks naar het 1 van hun huisdier gaan om even te pra ten». De gemeente is ook een bedrijf, een bedrijf met allerlei onderdelen en afdelin gen. In de loop der jaren zijn bepaalde afdelingen gegroeid en andere minder be- voorlichting en een afdeling langrijk geworden; een reden om eens orde op zaken te stellen meent men bij de gemeente. Een andere reden tot ordening wordt natuurlijk ingegeven door de be- zuinigingsgedachten waarin het woord «efficiency» een belangrijke rol vervult. De reorganisatie zal voor de Tilburger nauwelijks gevolgen hebben, de dienst verlening aan de burgers blijft immers hetzelfde; daar verandert niets aan. De hoofdstructuur van de reorganisatie ligt nu vast. Als alles volgens planning verloopt zal die reorganisatie per 15 februari van het volgend jaar van start gaan. In het gemeentelijk informatiecentrum kunt u zich volledig op de hoogte stellen van de voomoemde reorganisatieplannen. Hoe het hoort Wanneer uw huisdier dood is, kunt u, als u het wilt doen zoals het eigen lijk hoort, het dier afleveren bij een dierenarts of bij de gemeentelijke slachtplaats. Het zal niemand vreemd «tro in de oren klinken als men hoort dat socii maar weinig mensen zo handelen. Meestal wordt het huisdier achter in de tuin begraven of meegegeven aan de vuilniswagen. De invoering van de minicontainers heeft dat meegeven met de vuilniswagen vergemakkelijkt. Het schijnt zelfs zo te zijn dat men de laatste tijd op het gemeentelijk slacht huis minder .dode huisdieren krijgt. Maar hoe dan ook: grotere huisdieren meegeven met de vuilniswagen mag eigenlijk niet. Ook is het officieel niet toegestaan uw dode huisdier in uw tuin te begraven, maar toch... Veel Het woord i t ligheid. Daar draa,, FEW. Kleinschalig! nen van een bedrijf, werkzoekenden aan desnoods tijdelijk, niet-loon vormend via een WVM maatregel). Zinvol Wat is de FEW en wat wil ze? De FEW is een organisatie die diensten verleent aan de kleinschalige werkbe weging. De kleinschalige werkbewe ging is opgezet en bedoeld om naast een buiten de grote commercieel opge zette bedrijven, ook door kleine be drijfjes en werkplaatsjes mensen zinvol aan net went ie neipen, zonder dat het idee winst daarbij voortdurend op de eerste plaats. Omdat het, zeker vijf jaar en langer geleden, bepaald niet gemakkelijk was om in je eentje zo’n kleinschalig be drijfje op te zetten zonder dat je de weg wist in de uitgestekte rimboe van De secretarie gaat in haar huidige ties vorm verdwijnen en gaat plaats maken satie voor de secretarie nieuwe stijl met daarin de zogenaamde middelenfunc- In totaal zullen er tien gemeentelijke diensten komen. De sekretarie die daar ook onder valt, hebben we al ge had. Resteren nog de politie, de brand weer, de sociale werkvoorziening, de slachtplaats en de energiebedrijven; dat zijn er samen zes. Dan gaan er vier nieuwe diensten verschijnen en wel de volgende: de dienst volkshuisvesting ruimtelijke ordening en stadsvernieu wing, afgekort de VROS; de welzijns dienst; de dienst bouw-, reinigings-, afval- en milieuzaken, afgekort de BRAM en de dienst algemene zaken en archief, de AZA afgekort. is al gevallen: kleinscha- r draait het om bij de igheid in het uitoefe- Irijf. Het helpen van 1 zinvolle arbeid, desnoods in een verband, zoals (werkverruimende Wat doet u met uw dode huisdier? Graaft u een gat achter in uw tuin en vindt het dier zijn laatste rustplaats daar? Geeft u, ze® h wanneer u een klein huisdier had, het netjes ingepakt met uw vuilnis mee? Of levert u het af bij de gemeentelijke slacht- rader plaats? Alleen het laatste mag officieel. Een Tilburger, Gerard Brands, wil daar verandering in brengen. Als het aan hem ligt Dui^ gaat er in Tilburg een dierenbegraafplaats komen waar mensen hun huisdier met meer of minder gepaste eer ter aarde kun- “e Dek nen bestellen. Een begraafplaats voor honden, katten, maar ook voor duiven, marmotten, kanaries, enzovoort. Al dan niet opgesierd met een echte marmeren zerk met opschrift. We praatten met Gerard Brands over zijn plannen en noteerden enkele interessante uitspraken. Dit is het negende artikel in een serie over de lotgevallen van het Hart van Brabant en zijn bewo ners gedurende de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Tilburg in de oorlog: een vlag, die overigens de lading niet helemaal dekt aan gezien het in de bedoeling ligt, ook het «oorlogsverleden» van Tilburgs omgeving aan bod te la ten komen. «Tilburg in de geproduceerd in met de Gemeent dienst. Uw opmerkingen, aanvullingen of persoonlijke bijdragen blijven overigens welkom bij de redactie van de Koerier en eveneens bij de heren G. Kobes en R. Peeters van de archiefdienst in het Paleis- Raadhuis. rechtstreekse verkc worden op maat ge dubbele dichting te vragen geen ondert Renoveer en isoleer voor eens en altijd sta

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1