I Troef Rondje Harten leut met Vroegere prinsen aan het woord n De Biste Bend(e) 1 li De Fènpruuvers 79 29 33 69 199 119 Fons Kleintjes: Jaap van Eijden: Jan van Wijk: Bob Rijs: Wim Groels: 89 99 79 65 139 79 69 69 99 39 69 75 «V Winnares reischeque 139 149 aart 1984-pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 1 maart 1984 - pagina 13 e bi 1 zödè rn De Klén Klutjes. Zanggroep van de Biste Bend(e). po- een De Biste Bend(e) compleet. 1 »oep Karnaval L.P. 1 eids-en/of velerle Theo van Dmnen SMET ,een genoegen, twaar? H grote en, fruit en iardoor laag at EDAH de veet ten scheelt dat dag van het jfiteren. liteit en van ziens, bij want anders eer het eens, iet niet te laten, de voorraad strekt. Wat was voor u het leuke van het prins-zijn? «Er zijn een heleboel leuke kanten aan. Je leert allerlei mensen kent leert de stad kennen en je maakt Maar er zitten ook vervelende kanten aan karnaval? en om- repertoi- 1 als er kwam? jkt dat .«□e car- omot is. werd de maar ze halen. jaar wèè- bord zuur- Bendeleden tot maan- ;n die niet kunnen, rijzen oj met die zitten na As- Tilburg trou we die fout niet mensen en de «Prins zijn met je hart!» «Elf pils en één tonic!» ag even laten ;st-eigen Wat zou u ervan vinden als er eens een Prinses Karnaval kwam «Het pak ligt al klaar!!» ig en althans. ,o kent de vereni- J donateurs die bijdrage 4 4 5 eve- :amavalavond aan- Blijvende vrienschappen het leukste! verkrijgbaar bij: iden stellen in Tilburg jaar oud en di- ij in de Valken- jtstraat. En hij mag dan geen Prins meer zijn, hij zal in ieder geval meefees- Karnaval is een sociaal feest voor rangen en standen. En zoals het in Tilburg gevierd wordt, zonder al te veel poeha, bevalt me uitstekend!» zo is het in r rekening en, kun je niets In 1978 en 1979 was Bob Rijs, de 62- jarige grossier in textielwaren, Prins Noud I. Hoe is hem dat bevallen? Operette-s orchideeën ul zal hij Oi 5 weer Prir. de juiste l idig. Voor dan ook niet zitten. Het is veel Zijn eigen vrouw voegt er aan en prins mét een prinses, dat zou zijn!» Wie weet... «Plezier zonder elkaar te (her)kennen!!» grote openbare karnaval. De toenmalige Burgemeester en Wet- februari van dat jaar een optocht te houden. De kogel was door officieel op het gemeentehuis ontvangen. Dat gebeurde 2 jaar kamavalsgeschiedenis zijn die van Dré Meulenbroek, initié Stichting Karnaval, en Mr. 1 altijd tegen de prins: rdt moet je het tijdig zeg- t pak ligt al klaar!» Ik zou m doen. Maar dat kan niet. spelen ze in jn eerste lus- enkele vereni- komen r dagelijks aan iste groenten, het fijnste under neemt Maar het leukste vind ik wel, dat ik er zoveel echte vrienden aan overgehouden heb. Op het jaarlijkse prinsenbal ont moet ik al die mensen en dat is altijd weer leuk». Sommige mensen zijn tegen karnaval. Wat vindt u daarvan? «Karnaval is zo’n geweldig sociaal ge beuren, dat je er niet tegen kunt zijn. Bovendien staat Tilburg kwa organisa tie van het karnaval, beslist aan de top, hier in het zuiden. Ik heb dan ook als Prins niets meegemaakt dat niet door de Wim Groels is nu 50 j. beugel kon. De mensen hebben gewoon rekteur van de drukkerij veel plezier en daar gaat het om». jachtstraat. En hij mag d iximale di- leter breed ïschoven) wor- blemen van de uitgebeeld, /orden dat dit jaar opgetrokken. doen vaak de ronde. Zo zou het j 1 enorme kostprijs idere optochten te 3 wordt door naar het rijk en is uit- optocht nog wel 7ènpruu- /eer zes la aftrek van onder- de helft 25 4 30 De kamavalsstichting ging voortaan /alsvierders uit Tilburg het zoeken in kamavalsdagen naar Den Bosch en -n alleen karnaval in de besloten- Zou u niet liever weer Prins willen zijn? «Wij zeggen «Als je ziek wore gen, want het p- het weer willen Ik ben 57 en heb niet meer de konditie die nodig is voor een Prins». En nu i: sen vóór Jan II aan het woord en vroegen hen nog bevindingen vindt u verderop in de krant. speelt de Biste Bend(e) dan in huize St. Josefzorg. Daarna nemen ze weer vrij af. Dinsdag blazen ze tijdens de kinder- Zou u weer Prins willen zijn? «Nou, dat kan niet hé. Er moeten tel kens weer nieuwe mensen komen om die taak over te nemen. De geheime prin senkommissie weet dat ook wel en zoekt dus op tijd een ander. Bovendien eist het heel wat energie, niet alleen gedurende de kamavalsdagen, maar eigenlijk ook het hele jaar daarvoor. Daarom kun je dat werk niet blijven doen». Wat is karnaval voor u? «Karnaval heeft vele vormen. Vroeger was het anders dan nu. In Tilburg be staat het karnaval nog maar zo’n 20 jaar. Daarvoor gingen wij altijd naar Den Bosch. Daar is het karnaval echter weer anders dan hier. Bovendien viert iedereen karnaval op zijn eigen manier. Maar voor mij is karnaval: mensen ont moeten!» «Ja, dat is wel zo. Maar zo het leven altijd. Als je daar mee zou moeten houder meer doen». Fons Kleintjes is til bijna 6 jaar lang direkteur van een serviceflat voor gepen sioneerden in Loon op Zand. Met trots laat hij een stukje van het gebouw zien. En dan waren er natuurlijk de prinsen, altijd gekozen op geheime gronden door een geheime prinsen kommissie. Wij sommen de Tilburgse prinsen hier nog eens voor u op. Pierre Deltrap was Pierre I in 1965. Peter Gianotten was Peter I in 1966. Willem van Pelt was Wil lem I in 1967. Joep Verheggen beviel als Joep I zo goed, dat hij vier jaar achter elkaar prins was, van 1968 tot en met 1971. En hetzelfde gold voor Fons Kleintjes, die van 1972 tot en met 1975 - dus ook 4 jaar - prins was. Jaap van Eijden was Jaap I in 1976. Jan van wijk zag zijn bestuurswerk bekroond en werd Jan I in 1977. Bob Rijs was Noud 1 in 1978 en 1979. Wim Groels was Willem II in 1980 en 1981. is Jan Melis als Jan 11 alweer Prins Karnaval voor het derde jaar. Wij lieten de laatste 5 prin- Jan II aan het woord en vroegen hen nog eens terug te kijken op hun kamavalsverleden. Hun Leuterconcours en op het Kapellen- concours. Tijdens het carnaval ziet het pro gramma er ongeveer als volgt uit: na een drietal optredens op vrijdagavond blaast de Biste Bend(e) een nummertje mee tijdens de intocht van Jan de Twidde en tijdens de daaropvolgende receptie. Diezelfde avond spelen ze in het Casino, waar t.g.v. hur tram de stadsprins en enl gingen verwacht worden. Zondagmiddag zit de Biste Bend(e), zoals gezegd, op de prinsewagen. Ön- jes e nog eens onder de aandacht gebracht. Wat dat betreft, zat de Biste Bend(e) al aardig op de golflengte van De Brackaliers, maar ook met betrekking tot de repertoirekeuze wordt deze lijn voortgezet. De Biste Bend(e) speelt bij voorkeur muziek met een blijvend ka rakter en probeert daarbij zo weinig mogelijk concessies te doen aan de carnavalkrakers uit het Westen. De ka pel is daarom best ingenomen met de plannen van de Brackaliers en ze ho pen dat Rondje Harten Troef door ve len gedraaid zal worden. «En laat al der het genot van een stevig I kool met worst nemen de B daarna afscheid van elkaar dagmiddag. Voor de mensen naar de Kruikenbruiloft Net als de andere prinsen vond Jaap van Eijden de sociale bezoeken, die hij als Prins af moest leggen, het in drukwekkendste. «Als wij met heel dat vrolijke gedoe bij zieke mensen binnen kwamen, dan begonnen die vaak te hui len. Enerzijds omdat ze ziek waren en anderzijds omdat ze toch een stukje van het karnavalsplezier beleefden. Dat greep mij altijd erg aan». Dhr. van Eij den werkt als direktie-sekretaris bij In terpolis. Hij zou best weer Prins willen zijn, maar hij beseft, dat hij met zijn 61 jaar daar te oud voor is. «Een prins moet eigenlijk tussen de 40 en de 50 zijn. Dat is voor de prins het beste en dat komt ook het beste over bij het publiek». Wat zou u ervan vinden als er eens ten. een Prinses Karnaval kwam? «Ik alle denk dat het zeker zou kunnen. Ik zou het zelfs toejuichen. Je moet als Prins de vrolijkheid op een ander over kunnen brengen, en waarom zou een vrouw dat niet kunnen...». De grote wagen Als je over de Fènpruuvers praat, heb je het ook over de optocht. Dat is onvermijdelijk. In de catego rie «grote wagens» doen ze inmiddels voor de zestiende keer mee aan dit grootse gebeuren. In 1968 bouwde de vereniging haar eerste wagen en wist hiermee meteen de 1ste prijs in de wacht te slepen. Maar liefst negen keer zouden de Fènpruuvers deze stunt her halen en de publieksprijs hebben ze nog nooit uit handen moeten geven. De Fènpruuvers zijn dit jaar in elk geval met een grote loopgroep en een grote wagen present tijdens de op tocht. Zeer waarschijnlijk is het ook dat u tussen mini-groepen of eenlingen log enkele Fènpruuvers ontdekt, maar lat vereist een geoefend oog. p er De loopgroep, die speciaal voor de «buitenleden» ingeschreven is, behelst niet"waarectójnlijk dan het thema: «Stadsverwarming, stads- of deze dan. «Grote verarming. Ze hebben ’t wir begaoit, hebben grote oude geda ons is un oor aongenaoït.» Een mond- Jaap van Eijden was in 1976 Prins Jaap I «Ik was helemaal niet betrok ken bij de Kamavalsstichting. Ik vond het dus een hele eer om tot Prins geko zen te worden. Ik was daarvoor een ano nieme karnavalsvierder. Zowel in de fi guurlijke zin van het woord als in de let terlijke zin. Want ik verkleedde mij al tijd zodanig, dat ik slechts voor heel goe de vrienden te herkennen was». Na KMincn 1976 was JaaP van Eijden als karna- nnen, je valsvierder niet anoniem meer. Hij was 'a vrien- v0f Jaar ^an8 bestuurslid van de kama valsstichting waarvan twee jaar zelfs voorzitter. optocht, waar ook de «Herriekapel» present zal zijn. Deze Herriekapel be staat geheel uit kinderen van Biste Bendleden en maakt muziek op zelfge maakte instrumenten, ’s Middags is het van 4 tot 8 kindercarnaval in het Casino' en daarna wordt er door de Biste JBend(e) gedweild tot 0.00 uur. Tegen die tijd hoopt de band de Heu vel bereikt te hebben om op gepaste wijze afscheid te nemen van ons aller kruikezeiker. dus bij de mensen uit Tilburg streken een Middenbrabants re, re ontstaan. De kapellen volgen dan vanzelf.» Wim Groels was Prins Willem II in 1980 en 1981. Hoe kijkt hij op die tijd terug? «Ik vond het een geweldige erva ring. Vooral de optocht is nog vers in mijn geheugen. Het is grandioos om zo veel mensen plezier te zien hebben. Ik genoot daarbij vooral van oude mensen en van heel jonge kinderen. Die twee groepen genieten misschien nog wel het meeste van karnaval». het eerste om op 28 februari van dat jaar een optocht te houden. De kc “g niet officieel op het gemeentehuis ontvangen. Dat gebeurde 2 jaar later Tilburgse kamavalsgeschiedenis zijn die van Dré Meulenbroek, initiatief- - j aktief in de Stichting Karnaval, en Mr. C.J.G. Becht, toenmalig bur- t.. ^langrijke stimulans voor het kamavalsgebeuren was. pruuvers alles in ’t werk zouc om het openbaar carnaval in goed van de grond te krijgen. De Fènpruuvers waren en zijn nog steeds op alle openbare camavalevene- menten vertegenwoordigd. Zeer na drukkelijk zelfs, maar dat zal verderop nog blijken. Sinds 1970 beschikken de Fènpruu vers over een huisorkest dat een jaar later bekend zou worden als «De Klut- tels». Deze naam is afkomstig uit de catacomben van de Fijnproever. Hoe wel pas gewit, waren de muren van de ze ruimte binnen enkele dagen alweer voorzien van de nodige grafitti. Een anagram van de meest voorkomende woorden aldaar leidde tot deze naam: «Ik was eigenlijk een volslagen bui tenstaander en ik stond dan ook ver baasd over de grootscheepse organisatie die er aan karnaval verbonden is. Ook heeft het mij verbaasd dat er zoveel mensen bij het feest betrokken zijn. Het lekkerst voor het laatst bewa ren, dat is een gebruik dat niet alleen op etenswaar betrokken kan worden. Zo geredeneerd, is het toepasselijk dat we juist nu de spotlights richten op de Fènpruuvers. Toen de drie initiatiefnemers in 1967 leden ronselden onder de klan tenkring van café De Fijnproever, konden zij niet vermoeden dat de Fèn pruuvers zouden uitgroeien tot een van de actievere verenigingen in Tilburg. Ook al hadden ze dan, tijdens de op richtingsvergadering op 27 oktober van dat jaar, verklaard dat de Fèn- zo blijkt weer eens waar een mens tot Vierde u altijd al karnaval? «Ja, als kind al. We gingen toen naar Den Bosch, ook nog toen ik in 1952 in Tilburg kwam wonen. Maar het karna val werd mij daar te kommercieel. Je moest bijvoorbeeld entreebewijs- konsumptiebonnen kopen. En dingen bleef je natuurlijk woensdag. We moeten in wens ook uitkijken, dat maken. Het houdt de spontaniteit weg». Van asbak... Ze kenden elkaar al jaren van carna val bij de Leuwegoapers. Het eerste optreden vond heel spontaan plaats in de Stadsschouwburg, waar de latere bandleden een hoop herrie maakten met de aldaar voorhanden zijnde sta len asbakken. Dit tot algemeen onge noegen van de andere camavalvier- ders. Hans de Brouwer zag hierin aan leiding om de Biste Bend(e) op te rich ten. Dat niemand van de leden ooit een blad muziek of een instrument in de hand gehouden had, werd geenszins als belemmering ervaren. Onder lei- De heer Kleintjes was Fons I van 1972 tot en met 1975, en dat is maar liefst vier jaar. Het is dus een ex-prins met ervaring. We leerden elk jaar weer bij. Op een gegeven moment gebruikten we zelfs video-opnamen om allerlei din gen aan de presentatie te verbeteren». Pas in 1964 kwam het karnaval in Tilburg goed van de grond. I het feestgebeuren organiseren. Maar vóór die tijd moesten karnavs de omgeving. Treinen met duizenden Tilburgers reden tijdens de Breda, of zelfs naar Bergen op Zoom en Limburg. In Tilburg vierde men heid van zalen en cafés. In 1965 beleefde Tilburg houders gaven toestemming om de kerk, al werd de Prins nog n^. wel. Belangrijke namen in de T2U_ nemer. Jan van Wijk, 20 jaar lang gemeester van Tilburg die een bela «Niks! Het werk is net iets té rauw voor een vrouw. Ik zou er niet zo voor zijn. Ik heb als Prins dingen meege maakt, die ik een dame niet gun. Nee hoor, het is een mannenaangelegenheid en zo moet het nog maar even blijven». competitieresultaten van voomoemde voetbalclub viel dit lied op dat mo ment in verkeerde aarde bij de Am sterdamse camavalvierders. Toen de Biste Bend(e) na hun optreden, geheel zoals het hoort, met muziek de zaal verliet, veroorzaakte de club enige pa niek in de hotellobby: de gasten moch ten eens wakker worden. Waaruit maar weer eens blijkt het verschil tussen het Hollandse c naval en het onze toch wel erg groot Een publikatie in «Story» werd band beloofd na dit optreden, 1 zijn blij dat ze nu de «Koerier» tot elpee Sinds twee jaar is de Biste Bend(e) kind aan huis bij Fien en Loek in café «Casino» aan de St. Josephstraat. Hier hopen ze a.s. zaterdag hun 5-jarig be staan te vieren samen met de dona teurs, introducees en de andere vereni gingen die in het Casino huizen. Een nationaal bekend orkest zal aan deze camavalavond nog wat extra gestalte geven. Voor de kinderen van leden en donateurs wordt dinsdagmiddag een Vlaamse kermis op touw gezet. De Biste Bend(e) organiseert in de loop van het jaar nog een aantal ge beurtenissen. Met Pasen geven ze een «Aaier-raop-concert», met Pinksteren gaat de hele club kamperen en in het najaar vindt het z.g. «Snertconcert» plaats. Tegenwoordig heeft deze naam betrekking op de dan geserveerde soep; vroeger op de geleverde muzika le prestaties. Het leukste evenement lijkt de showavond «Tussen de schuifdeuren» te gaan worden. Sinds de première van dit gebeuren in november vorig jaar, blijkt er veel talent te schuilen onder de donateurs. In een decor van huiska mer en salon, compleet met schuifdeu ren, worden dan Tilburgse en Brabant se voordrachten gehouden zoals dat vroeger tijdens verjaardagsfeesten ge bruikelijk was. Een heleboel oude lied jes en voordrachten worden zodoende eens onder de aandacht gebr: zat de Biste Be „«..dig op de golflengte ickaliers, maar ook met b< de repertoii rtgezet. De rkeur muziek met e 1 probeert das concessies Ikrakers uit hv daarom best i~; de Brac! Vijf jaar oud dit jaar en in elk geval geen carnavalvereniging, deze Biste Bend(e). Een echte beestenbende ma ken ze er niet van en de beste band ho pen ze ooit nog eens te worden. Het keurslijf van een carnavalver eniging met de verplichte visites en an dere protocolaire gebeurtenissen is de club eigenlijk te eng. Daarom noemen de elf muzikanten zich liever een mu ziekvereniging. De meeste B ben een gezin ren en dat wil activiteiten Camavalprogramma De Biste Bend(e) was dit seizoen vanzelfsprekend te zien op het Blèr- en Tllb Clemens van Bracht Heuvelstraat 104 King Tilburg b.v. Heuvelstraat 76 Peeters Elektronicahuis Molenstraat 142 Rossmelsl Muziekhuis Juliana van Stolbergstraat 7 van Alphen Techn bur. Korvelseweg 173 VAD Heuvelstraat 33 v.d. Schoot Radio-T.V. Wagnerplein 26 van Least Grammofoonplaten Heuvelstraat 111 OlsterwIJk - Klvlts Radio en T V. Dorpsstraat 26 Moergestel - v.d. Meydenberg foto-atelier Rootven 26 Golrle - A. Pigmans Electro techn. inst. bur. Tilburgseweg 103 w ding van Gust en Gerrit van Gorp sloeg de band driftig aan het repeteren en dat doen ze nu nog wekelijks. Een jaar functioneerden ze als hof kapel voor de Leuwegoapers, daarna gingen ze als zelfstandig «dweilorkest» de hort op. Zo belandden ze eens in het zeer chique Amsterdamse Hilton hotel, waar de u inmiddels welbekende Louis Bolsius geridderd zou worden. De Biste Bend(e) speelde daar o.a. een Duits camavalliedje dat toevalligerwijs ook een van de clubliederen van Ajax bleek te zijn. Door teleurstellende Mevrouw van lersel is winnares geworden van de reischeque van 500,- die door Theater- en Organisatieburo Louis Bolsius beschikbaar werd gesteld. In het bij zijn van enkele Brackaliers werd haar door Pierre van Ostade de prijs overhan digd. Op de foto ziet u v.l.n.r. Ed van de Walle, Jan van Eijden, Pierre van Ostade, mevr, van lersel, Louis Bolsius en Peter Vesters. Wat was dat nu voor u om Prins te zijn? «Als essentie van dat werk zie ik: het voorgaan in de leut. Of dat nu in een kleine zaal of in een grote hal is, of het nu om rijken of om armen gaat: het doet er allemaal niets toe. Maar je moet voorgaan in de leut. Je moet als Prins enthousiast zijn. Je moet het niet met je hersens doen, maar met je hart». Onze regionale camavalelpee Rondje Harten Troef 1984 werd mede door u, Koerierlezer, een enorm succes. De plaat be leefde een herpersing en de plannen voor een opvolger in 1985 liggen al op tafel. De reischeque is vergeven: een Tilburgse dame werd de gelukkige. Ze kocht haar gemerkte langspeler bij de Pierewaaiers in Moergestel. Elders op deze pagina leest u hier meer over. Dan zetten we tenslotte nog twee verenigingen in het zonnetje. De Biste Bend(e) en de Fènpruuvers werkten mee aan het tot stand komen van Rondje Harten Troef. Via dit blad laten zij u kennismaken met het wel en wee van hun vereniging. Rest mij nog u een heel prettig carnaval toe te wensen en wat dat motto betreft: As ge ’t naauw es un bietje begaoide. meuge? Jan van Wijk was in 1977 Prins Jan I. Hij is een man van het eerste kar- navalsuur. In 1964 was hij al aktief en vanaf 1968 heeft hij zich intensief inge zet voor een betere organisatie van kar naval in Tilburg. Toen hij na 13 jaar Prins werd, was dat dan ook een bekro ning op zijn werk als voorzitter. Is er in die jaren veel veranderd in de organisa tie? «Ja. In het begin werd niet iedereen door Prins en Raad van Elf bezocht. Op kinderafdelingen van ziekenhuizen kwam de Prins met zijn gevolg bijvoor beeld niet, omdat de hem begeleidende muziek daar niet kon. Ik heb toen inge steld dat het bestuur zulke bezoekjes aj g'ng leggen. Ook was de organisatie in het begin niet strak genoeg. Ik heb ge zorgd voor een draaiboek en een betere discipline bij Prins en Raad van Elf Die behoren immers een goed voorbeeld te geven. Zo was het een ongeschreven wet, dat mensen van de Raad niet echt dron ken mochten zijn en de Prins al hele maal niet. In het jaar, dat ik Prins was, gebeurde het altijd, dat je bij binnen komst hoorde: ’Elf pils en één tonic’. Die tonic was dus voor mij». De 64-jarige Jan van Wijk is al weer 4 jaar gepensioneerd. Maar hij is nog steeds zeer aktief op velerlei terreinen. Zo is hij de voorzitter van de door hem zelf opgerichte Tennisclub De Rauwbra- ken in Berkel-Enschot, zijn huidige woonplaats, en ook de voorzitter van de Zuidnederlandse Operette-spelers. Thuis kweekt hij orchideeën en bij het komen de karnaval zal hij ook niet ontbreken. Hij zou zó weer Prins willen zijn. «Ik heb er ook de juiste konditie voor». En dat is nodig. Voor een vrouw ziet Jan dat werk d te zwaar. toe: «Een wel leuk 2 creatieve daden komt. Maar goed, onder muzikale leiding van Sjef Lemmers (componist van 2 liedjes op Rondje Harten Troef) weten de Kluttels een behoorlijk niveau te bereiken. Ze zijn dol op sessies en ze repeteren gedurende het hele jaar een maal per week. Tot elf uur wordt er dan serieus gewerkt om daarna thema tisch door te filosoferen, waarbij de thema’s «Slivovitsch» en «Saké» het gezelschap tot ongekende diepzinnig heden voerden. Vanaf 1971 geeft de vereniging 11 X per jaar een clubblad uit. Door «De Fènprauver» houden de leden gedu rende het hele jaar contact, iets wat vooral voor de vele Fènpruuvers bui ten ons gewest van belang is. Het blaadje ziet er verzorgd uit en door middel van een prikspel weet het tel kens iemand te stimuleren om een voorwoord te schrijven. Het Instituut Vur- en Naopruuver stamt ook uit 1971 en is bedoeld als vi sitekaartje voor de vereniging. Om aan te geven dat het begrip «oud» heel re latief is, kozen Jözefien de Jong en Wil Trommelen als «Vur en Nao» dit jt voor het motto «Hoe grèèzer, hoe wi zer». In de andere weekbladen las u hier over vast al meer, want over publieke belangstelling hebben de Fènpruuvers dit jaar niet te klagen. Naast het bestuur zijn er binnen de lv Biste Bend(e)-leden heb- in met opgroeiende kinde- villen ze het liefst bij al hun betrekken. Dat komt dan ook in vrijwel elk contract tot uiting en het is tevens de reden waarom de band dit jaar op carnavalzondag en -maan dag vrij wil zijn; ’s avonds Ter ondersteuning ging een honderdtal voor hun financiële b” nemen ten en een earn geboden krijgen. De Biste Bend(e) is wel actief met carnaval. Zo zijn ze present bij de in tocht van de stadsprins, ze treden op in bejaarden- en verzorgingstehuizen en ze zitten dit jaar voor de vierde keer samen met de Sleutelsollers op de prinsewagen tijdens de optocht. U hebt ze vast wel eens gezien. Jarenlang zaten ze een beetje weggedrukt onder een drakekop, maar dit jaar zijn de contacten met de Camavalstichting van dien aard dat de Biste Bend(e) op een betere plaats op de kar rekent. Omdat de Biste Bend(e) geen carna valvereniging is, kent de club geen op per of raad van elf. Toch bezoeken ze veel carnavalverenigingen en zijn daar ook al vaak onderscheiden. Om bij zulke gelegenheden telkens met lege handen te staan, is natuurlijk niet pret tig. Vandaar dat de Biste Bend(e) sinds vorig jaar met een eigen onderschei ding op de proppen komt. Uit een blaasinstrument loopt na verloop van tijd zéver (spuug) en een opper of voorzitter kan met de microfoon in de hand soms lang zèveren. Vandaar het zogenaamd «Zéverlepke», een flinke lap leer die door de Biste Bend(e) uit gereikt wordt aan elke retoricus met de mededeling dat speeches kort moeten zijn. Dit in tegenstelling tot het muzi- vol woorden dat middels enorme lyester oren, dito gereedschap en container gestalte zal krijgen op 4 maart. Dan de wagen. In de max mensies: 24 meter lang, 3 me en 7,5 meter hoog (inges den de huisvestingsprobl Tilburgse muziekschool Als noviteit mag vermeld wc de wagen van de Fènpruuvers helemaal uit polyester is Omtrent zijn wagen 1 wildste geruchten de ron. vehikel vanwege zijn nog in diverse anc_ zien zijn. Deze bewering de Fènpruuvers resoluut r der fabelen verwezen. De wager sluitend te zien in de Tilburgse c en de materiaalkosten vallen r. mee. Aan de wagen van de Fèr vers werd dit jaar voor ongeve duizend gulden vertimmerd. Né van prijzengeld en verkoop delen blijft van dit bedrag nog over. Het aantal uren dat de wagenbouwers in de weer zijn, mag je natuurlijk niet rekenen, want dan zou de wagen pas echt onbetaalbaar wor den. Dat wagenbouwen schijnt trouwens best een inspirerende bezigheid te zijn, enkele citaten uit «De Fèn- rver» van deze maand. Wat dacht u bijvoorbeeld van deze: «Wij zijn tot grootse dingen in staat, maar het is we het s oude mannen lachten». Lees verder op blz. 15 vereniging maar liefst dertien commis sies actief. Ten minste de muziekcom- missie verdient vermelding, want naast Kluttels behelst deze commissie ook de «Klén Klutjes»: een kinderkapel die het dit jaar helemaal gaat maken met optredens tijdens het tienercama- val en de kinderoptocht. Ter illustratie nog even dit: De Fèn pruuvers schreven sinds elf-elf elf nieu we leden in. Er zit dus nog duidelijk rek in het rood, geel en groen. ïeï

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 13