^MWISCH I I L Een stoommachine voor het Textielmuseum S p Tilburg in de öorlo; Ss Happel N 12,5-jarig bestaan R.K. Koor GasGoThe t f deklOhhl'MItl <4 3tet zijn ueeuil de nieuwen en kindeien die het .'lachte jjei weiden van de Twaïte maihtf I r/ê vr 1.995,- Tilburgse regio-gemeentes bijdragen gevraagd DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 23 februari 1984 - pagina 7 84 - pagina 6 NOODKACHU.TJB Vervolg van blz. 1 I Volkstuintjes TENTOONSTELLING ‘VOEDING IN DEZEN TIJD' Minder eieren TILBURG 26 IOT EN MET 30 SOVIMBt.R h£l Hamsteren hine firn. prijs ment KOUSEN KOUSEN I TEXTIEL TEXTIEL Vervolg van blz. 1 Zie onze collectie ’7 Voordelen sjouwen, bekend te 9 tglas. Prachtapparaat leleleksl Ketelhuis BeKa Huisindustrie Een van de eerste industriën die ont in Tilburg zit onbetwist Brabants grootste klokkenspecialist KOUSEN Korvelseweg 155A, Tilburg. Tel. 013-436884 t.o.v. Rabobank door de poort Als de gemeenteraad jazegL uur )0 uur )0 uur )0 uur ir het leren van Door iedereen evenveel bonnen te verstrekken bewerkstelligde de over zij hadden geen houtvergasser of licht bij Garage Ixihrmann in de Tuinstraat }NA IDING onderblouses wol en katoen zonder, met korte en lange mouw officieel verboden was verleende er bo vendien nog een avontuurlijk tintje aan. WOONPLAATS; Leo v. lersel Besterdplein 3 Tilburg Tel 426584 TEXTIEl =m= TEXTIEL IsIVs -■rmin/’ «xriEl/1 TEXT»!L TEXTIEL I TEXTIEL TEXTIEL I TEXTIEL I TEXTIEL TEXTIEl 01 01 0202 03 04 05 06 07 08 09 'TEXTIEL ^/TEXTIEL 1-4-44 t-A-44 I 1~*«44 j 1-4-44 l-A-44 1-4-44 KOUSEM i uv».e pe- welkom of bij de het TEXTIEL 11 TEXTIEL 10 imtnachine raakten in zag ma- lurende ingsperiode, eer oktober lend voedselgebr ïhoefc re- be- op- laakt iiulp- komen. dat het wel geacht later in d gelijk aant bonnen kon je op een TEXTIEL VI TEXTIEL TEXTIEL VIII TILBURG DE BEVRIJI ringen herdacht, en het Theresia en op TEXTIEL J IX »ÊM 15-4-43 1-4-43 V3I5 AFSBCfcVKH !N GRMRENTS: Een spottend rijmpje op Mussert en de zij nen dat weinig commentaar nodig heeft. tal 3000 Ie tot 45°. igen van Of het komt door die tentoonstelling in de Metropole-schouwburg Waarschijnlijk niet, ’s Winters in de rij voor voedsel. Hier staan de mensen rije n dik op de Heuvel te wachten tot ze bij Vishandel Techlenburg aan de beurt zijn. De foto is waarschijnlijk genomen vanaf het balkon van voormalig café-restaurant De Looiersbeurs. itgas ballon nodig. Een Duitse Rode Kruis-auto at. Hier was later Garage Houwenberg gevestigd. TEXTI ELK A ART R",“, rente Van overheidswege werd ge probeerd de bevolking over te halen minder vlug te eten (alle veevoer ging immers ten koste van onze eigen voedselvoor ziening) en over te schakelen op vis, die werd tenslotte gra tis gevoed, door «de natuur Al vrij kort na het eind van de Eer ste Wereldoorlog, in het begin van de twintiger jaren, besloot de Nederland se regering dat een dergelijke chaos op het gebied van de voedselvoorziening in tijden van nood niet meer mocht voorkomen. Dus gaf men de opdracht, plannen te ontwerpen voor een distri butiesysteem van goederen. Ondanks alle goede voornemens, ontwerpen en keurig uitgewerkte systemen duurde het allemaal toch nog bijna te lang voordat het verwachte distributiestel sel op papier gereed en operationeel was. stonden was de textielnijverheid. In de tweede helft van de achttiende eeuw in Engeland en niet zo gek veel later ook in Nederland. Hier was Tilburg een belangrijk centrum «van huisindustrie die vanaf omstreeks 1800 langzamer hand moest plaatsmaken voor de pro- duktie in fabrieken. MSTJL STAMKAART NO. De voordelen van de stoor voor industriële doeleinden r West-Europa snel bekend en zo zQO Tilburg al in 1828 de eerste stoomma chine de fabriek van Pieter van Doo- ren binnen sjouwen. Pieter was een telg uit een bekend textielfabrikanten geslacht die aan de Hilvarenbeekseweg voor zichzelf was begonnen. De arbei ders van zijn fabriek gooiden met ste nen en andere zware voorwerpen naar de onderdelen van de stoommachine, omdat zij bang waren voor verlies van banen door deze mechnisatie 1828). Zij konden de vooruitgang nie« tegenhouden; een jaar later werd bij de textielfabriek van Armand Diepen op Korvel de tweede stoommachine geïn stalleerd en daarop volgden de andere Tilburgse fabrieken in hoog tempo. De stoommachines zouden tot in de twin tigste eeuw voor de drijfkracht blijven zórgen; totdat ze door de elektriciteit werden verdrongen. Op 26 februari a.s. bestaat het R.K. Koor GasGoThe 12,5 jaar. Het koor is indertijd gestart als jongerenkoor en bestond uit jongelui van de parochies Gasthuisring, Goirke en Theresia. Het zal duidelijk zijn dat in deze 12,5 jaar vele jongeren zijn gekomen,-gebleven en gegaan. Van de huidige leden zijn er velen al jarenlang trouw lid. De oprichter, tevens ment nog steeds, m geleiding is in hant ber (drummer). Het 12,5-jarig bestaan wordt in een tweetal Eucharistievierii wel op zondag 26 februari a.s. om 11.00 uur in de kerk van h. zaterdag 10 maart a.s. om 18.30 uur in de kerk van het Goirke. Na de h. Mis op het Theresa, 26 februari a.s., zal er een informele bijeenkomst zijn in de dagkapel van deze kerk, waarbij‘eenieder van harte welkom is. De koorleden hopen dat velen van U, m.n. oud-leden, ouders en familieleden van de leden, aanwezig zullen zijn bii een van deze feestelijke vieringen. Waar de textielindustrie zozeer haar stempel op de wording en ontwikke ling van Tilburg heeft gedrukt is het niet meer dan rechtvaardig dat dit in de vorige eeuw gebouwde fabrieks complex nu als monument van indus triële archeologie in zijn oude glorie van degelijke functionaliteit wordt her steld. En we mogen nog van geluk spreken dat de miljoenen, die restaura tie en aanpassing van het Mommers- complex aan de museumfunctie kost ten, net op het nippertje aan de diverse overheidsbegrotingen konden worden toegevoegd. Het nieuwe Textielmu seum zal immers niet alleen een toon beeld bieden van de glorie der oude gebouwen en machines, maar ook van de produkten die er werden vervaar digd en bovenal van de mensen die al deze fabrieken groot hebben gemaakt. KLEUREN-TV 66 cm beeld afstandbediening teletekst RADIO - T.V.-ELEKTRO I Wilhelminapark 73,5041 EE Tilburg. Tel. 013-432029 i HIT tfcrt in ZUN «aH», MIJ Tt S' Democratisch trekje Was de belangrijkste reden om tot geregelde distributie van goederen over te gaan de wens van overheidswe ge de goederenstroom van handel naar consument in de hand te kunnen hou den, een nadrukkelijk beoogd bijko mend effect was het «democratisch» trekje dat het systeem in eerste instan tie leek te vertonen. Het ging zo: ieder een, ongeacht rang, stand, opleiding - wel geacht ras, maar daarop komen we deze reeks terug - kreeg een mtal bonnen toegewezen. Die 1je op een «distributiekan- Behalve via de distributie probeerde de overheid nog op velerlei andere ma nieren het weinige beschikbare voedsel zo verantwoord mogelijk terecht te la ten komen. Omdat met name varkens en pluimvee zeer veel graan consume ren werd de grootte van de (pluim)vee- stapel officieel aan banden gelegd. Ook rundvee wordt gemest met voed sel dat tevens voor «menseneten» wordt gebruikt. Door premies te stel len op het «scheuren» van grasland maanden zal dat gebeurd zijn en de ge meente wil dat eerst afwachten alvo rens zij eventueel met de regio-ge meentes gaat praten over kostendek kende bijdragen van deelnemers uit de regio-gemeentes. Het JAC en de Juridische EHBO Voor het JAC en de Juridische EHBO liggen de zaken wat anders. De provincie subsidieert beide instellingen steeds minder en is bezig met een af bouw. De gemeente Tilburg vindt dit een vervelende zaak want zij is van oordeel dat beide instellingen een gionale funktie hebben en moeten houden. Toch wil Tilburg niet draaien voor de kosten die gema moeten worden voor de hulp aan ht vragers die van buiten Tilburg I Tilburg heeft uitgerekend een en ander inhoudt dat op basis van het aantal inwoners per gemeente de bijdrage van de regio-gemeentes op ongeveer 22,5 cent per inwoner komt voor het JAC en 12,5 cent per inwoner voor de Juridische EHBO. In deze ijstijd op cultureel gebied beleven ook de Tilburgse musea niet hun ge lukkigste jaren. Wanneer ze al niet met sluiting worden bedreigd worden ze door rigoureuze bezuinigingen op de hen toegekende subsidies tot een vegeteren op de rand van het bestaansminimum veroordeeld. Er is één uitzondering op dit sombere beeld. Het Nederlands Textielmuseum krijgt eindelijk een waardige huisvesting in het complex van de voormalige textielfabriek van Mommers Co aan de Goirkestraat. lang trom oprichter, tevens dirigent, was de heer Jos Vingerhoets, die ook op dit mo- nog steeds, met veel inzet en enthousiasme, het koor leidt. De muzikale be lden van Harrie Swinkels (organist/pianist) en Henk van Beb- hoopte men enerzijds de voedselver- slindende veestapel in te perken en an derzijds meer grond beschikbaar te krijgen voor akkerbouw, dus voedsel productie. Zwijsenstichting en het Bakse Ven Bij de Zwijsenstichting heeft on langs ook een beleidsanalyse plaatsge vonden en naar aanleiding daarvan heeft de gemeente Tilburg besloten de subsidie flink te verlagen omdat die voorziening in principe onder de ver antwoordelijkheid van het rijk valt. De gemeente Tilburg wil het daarbij laten. Betreffende het Bakse Van veran dert er ook niets voor de regio-ge meentes. In de oorlogsjaren was er toch nog iets waar we nu vergeefs naar smachten ijspret op een bevroren ven in Berkel-Enschot. Proef gelukt Net op tijd, in het midden van 1939, was alles rond en door de alarmerende internationale situatie besloot de rege ring maar meteen te gaan proefdraai en. De proef slaagde wonderwel en daardoor mocht het Nederlandse volk eigenlijk nog van geluk spreken. Immers, de aanwezigheid van een goed georganiseerd systeem van goe derendistributie heeft er in feite voor gezorgd dat gedurende bijna de hele bezettingsperiode, van mei 1940 tot ongeveer oktober 1944, werkelijk schrijnend voedselgebrek door de Ne derlanders niet behoefde te worden ge leden. de schaarste tot gevolg had, bovendien werden er tijdens de bezetting enorme hoeveelheden Nederlandse landbouw- produkten (gedwongen) naar Duits land geëxporteerd terwijl het bezet tingsleger zelf ook nog eens door de burgers van Nederland moest worden onderhouden. Jeugdsportsubsidieregeling De raadscommissie die met de jeugdsport te maken heeft is gevraagd door de gemeente Tilburg een advies uit te brengen over een voorstel om de huidige jeugdsportsubsidieregeling te veranderen. Dat advies is er gekomen. Het hield in dat de subsidiëring voor taan beperkt zou blijven tot leden die in Tilburg wonen. De gemeente heeft dit advies (nog) niet overgenomen en wil de beslissing een jaar uitstellen. Zeer bekend in het Tilburgse straat beeld was het ketelhuis van textielfa briek BeKa aan de St.-Josephstraat. De fabriek zelf, gebouwd als lansiers- kazeme, staat er nog maar het ketel huis is in de zestiger jaren helaas ge sloopt. Gemakkelijk ging dat niet; zo als veel stadsgenoten zich nog zullen herinneren gelukte het niet ’t kloeke bouwwerk op conventionele wijze te slopen. Nog jarenlang is het onderste gedeelte van het gebouw blijven staan totdat een fors aantal tot ontploffing gebrachte dynamietladingen ook aan dit restant van een industrieel monu ment een roemloos einde Op de schroothoop Bijna alle ketelhuizen en vrijwel alle daarin ooit ondergebrachte stoomma chines zijn dus naar puin- of schroot hoop verdwenen. Maar gelukkig is er in elk geval nog één stoommachine over. Het is de voormalige stoomma chine van het bedrijf A N Mut- saerts, een textielfabriek aan de Gasthuisring die is opgegaan in het sa menwerkingsverband Sigmacon. De Stichting «Vrienden van het Textiel museum» heeft zeer vergevorderde plannen ontwikkeld om deze stoom machine in haar vroegere staat van glorie te herstellen en als machinaal pronkstuk in het toekomstige Textiel museum te plaatsen. Met de eerste fase van het plan, het leggen van de funde ring voor de stoommachine in het Mommers-complex, wil men binnen- Weer een andere maatregel was het stimuleren van de volkstuinderij: in plaats van de sierbloemen en -plantjes die men vroeger in zijn tuintje had staan riep de overheid de bevolking op alleen nog groenten, fruit en aardappe len op het eigen of gepachte lapje grond te telen. Het aantal volkstuin- ders nam in deze jaren ook zeer toe. Tenslotte werden ook nieuwe voe dingsbronnen ontdekt, brandnetels bijvoorbeeld waar je een lekker soepje van kon bereiden, maar ook het loof van wortelen en radijs. Bloembollen heeft men in Tilburg niet hoeven eten. Een aantal studenten geschie denis aan het Moller-insituut is, onder begeleiding van docent drs. A.C. de Beer, een onderzoek be gonnen naar de wederwaardighe den van Tilburg en haar bewoners in de jaren na de bevrijding, dus in de periode van 27 oktober 1944 t.e.m. het jaar 1946. Wie materiaal heeft uit deze ~*- riode, is hiermee hartelijk op het gemeente-archief o afdeling geschiedenis van Moiler-instituut, Gasthuisring 7, Tilburg. Vraagt u dan s.v.p. naar de heer de Beer. heid in principe dat iedereen ook in gelijke mate over de noodzakelijke goederen kon beschikken. Natuurlijk liep het anders: wie geld genoeg had om vroeger in de winkel meer goederen te kopen dan een an der, had nu ook geld om van een ander bonnen «over te nemen». Dat zoiets Kunst De commissie Complementaire Ar beidsvoorzieningen Beeldende Kunste naars is zelf gestart met gesprekken over de financiering van regio-aktivi- teiten. Daar zijn de regio-gemeentes bij betrokken en de gemeente Tilbt wil het resultaat van dat overleg wachten. De subsidiëring van het rijk inzake de kunstuitleen is ook nog vrij ondui delijk. Tot 1983 droeg het rijk bij in de verwervingskosten van kunstwerken. Na 1983 tot aan 1984 deed het rijk dit niet meer en vanaf 1984 weer wel. Hoe het rijk zich in de komende jaren hier in gaat opstellen is nog niet bekend en de gemeente wil eerst meer duidelijk heid vooraleer ze gaat denken over an dere regelingen. Stichting Musische Vorming Bij de stichting Musische Vorming heeft onlangs een beleidsanalyse plaatsgevonden. De besluitvorming over de gevolgen van die beleidsanaly se moet nog plaatsvinden. Over enkele Oproep aan oud-blokploegleden Ter gelegenheid van de veertig ste verjaardag van de bevrijding van Tilburg ligt het in de bedoe ling. de jaarlijkse herdenking van de oud-blokploegleden van blok 611 van de vrijwillige luchtbe scherming een extra-feestelijk en plechtig karakter te geven. Oud-blokploegleden van blok 611 (wijk Broekhoven-Ringbaan Zuid en omgeving) worden ver zocht zich met het oog op deze viering in verbinding te stellen met de heer W. van de Wiel, Kruisvaardersstraat 105, 5021 BC Tilburg, tel. 013-43.23.32, of met het oud-blokhoofd, de heer C.v. Deurzen. Tweelingenlaan 42, 5632 AX Eindhoven, tel. 040- 42.00.36. In het honderd Het echte gebrek diende zich aan vanaf de late herfst van 1944, toen door het opdringen der geallieerden het distributiesysteem volledig in het honderd liep. Verschrikkelijke gevol gen had dit vooral voor de bewoners van Nederland benoorden de rivieren. De winter van 1944-’45, de laatste on der de Duitse bezetting, zou voor hen de geschiedenis ingaan als «Honger winter», een naam die alles zegt. Het in de herfst van 1944 bevrijde zuiden van ons land waartoe ook Til burg behoorde, bleef de verschrikkin gen van deze hongerwinter bespaard, al bood de geallieerde voedselvoorzie ning ook niet bepaald een vetpot: ten slotte gingen de eigen soldaten voor. voor immers-compl kort starten. Het enige wat hiervoor nog ont- :t is een gemeentelijk krediet van .000,-, waarbij de gemeente de tekosten voor haar rekening neemt. Hierover móet de Tilburgse gemeente raad op 19 maart a.s. beslissen. Maar in dit stadium zal er toch niets meer misgaan...? toor» afhalen op vertoon van een zo geheten «distributie-stamkaart», die tevens gold als identiteitsbewijs. Zwangere vrouwen en jonge kinderen kregen bijvoorbeeld meer melk toege wezen dan volwassen mannen, en die kregen op hun beurt weer een aanzien lijk ruimer rantsoen tabak dan volwas sen vrouwen. Iedereen kreeg dus even veel bonnen toegewezen als elk ander die tot dezelfde «categorie» mensen (zwangere vrouw, klein kind, volwas sen man, etc.) behoorde. Met je bon nen kon je vervolgens naar de desbe treffende winkel gaan en het begeerde goed (een pak suiker, een paar schoe nen) verkrijgen. tegen betaling van de vastgestelde koopprijs. Immers, wanneer alleen maar de prijzen van de goederen zouden stijgen door de schaarste, zouden daardoor juist de rij ken als enigen die goederen kunnen aanschaffen en zelfs gaan hamsteren. Sluikhandel Een ander noodzakelijk bijver schijnsel van de schaarste was de sluik handel. Partijen die iemand nog van vroeger had liggen of die langs slinkse wegen ons land waren binnengekomen gingen op de zwarte markt grif van de hand tegen fabelachtig hoge prijzen. Bekend is de prijs van slaolie, officieel op zeker moment één gulden kostend per liter, maar met of zonder bonnen in de winkels helaas nauwelijks te krij gen. Op de zwarte markt betaalde men voor een liter zó 20 gulden, in later ja ren soms zelfs honderden guldens - maar toen was het geld ook bijna niets meer waard en was de economie voor een flink deel al teruggekeerd naar haar prilste verschijningsvorm: de ruil handel. Wef voedselexport De distributie was dan wel niet uit gevonden en zelfs niet ingevoerd door de Duitse bezetters, zij kregen er te recht wel de schuld van: niet alleen waren zij met de oorlog begonnen die Ook een toonbeeld van machines. Wie over de textielindustrie in de vori ge eeuw spreekt, moet onherroepelijk allereerst denken aan de stoommachi ne. Immers, dat prachtapparaat, in 1769 uitgevonden door James Watt en sinds 1788 door een aantal veranderin gen goed bruikbaar in de praktijk, werd in de negentiende eeuw het mid del bij uitstek om drijfkracht op te wekken: bij stoomschepen, stoomtrei nen en stoomauto’s maar ook bij fa brieken werd het ketelhuis met daarin de stoommachine het hart van het be drijf. Met de stoommachine werd de kracht opgewekt die de machines, ken merk van de eerste industriële revolu tie, aandreef. TEXTIEL KOUSEN

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 7