L Tilburg doekt zijn archeologische dienst op We hebben gezongen en niks gehad i K! K I MODERNE BINNENHUIS-KUNH OUDERWETSE IG *3*/ g DOL si k.. Gordijnen S. s* f 1 IQ ba J X 84-pagina 10 Donderdag 23 februari 1984 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER Een rode streep in onachtzaamheid maakt dat het verleden eeuwig zwijgt >5,- (muzikanten en liederen >5,- uit Midden-Brabant) Serie LP’s Kijkers bij de opgraving van het kasteel van Tilburg. Korte inhoudsopgave van de wijs, 5. des 12.00 15.00 6. 17.00 18.00 kapel van het St.-Elisabethziekenhuis. Tentoonstelling over archeologie in de «Oliemeulen». O uur 12.00 13.00 ƒ4361 bOelt "S Vanaf a S’ zaterda8 te kooP v<x>1 6.00 10.30 Russische roulette 'fijne! •ctie. Opening «De Vijf Hoeven» Programma- weekoverzicht anbiedingen geldig maart. 12.00 13.00 14.30 18.00 ID Tilburg 3-672664 Ontvs Aang ,P. Louwe Kooij- s ge nital van t lic it de U id m Tilbv’ de arche bijv len rich Heikant ■nmer maakt». lijksdienst voor Tilbt De archeologen van deze «Russische historische nalatenscl meer doen dan wat tvangst via kanaal 1 igesloten tehuizen: luziek. iiokamer wordt verledei /an gre aldus de pr tijdelijke belangen isolute voorrang te j kunnen temidden ie roulette met onze :hap»niet veel t noodonderzoek 1 de langs de de tot- in armoe- ïefd heeft maar wil tot ac- .nateriaal. het geen jes» te zijn! verder kijken boek. Verzorgingscentrum 1 Verzorgingscentrum Verzorgingscentrum De He Archeologisch centrum «De Oliemeulen» aan de Reitse Hoevenstraat. via de FM-band Kanaal 4 Kanaal 3 Kanaal 4 Kanaal 1 Kanaal 4 of 3 12.00 uur ANP-nieuv 13.00 uur Zonder Co 16.00 uur o- -onze plaatselijke persdienst «Bourgondië» een belangrijke aanwinst ten doop gehouden in de reeks Tilburgse boeken van Uitge verij Gianotten. Wij bedoelen het boek «We hebben gezongen en niks gehad» van de Tilburger Rolf Janssen. Na deze prettige week gaan alle kin deren verder met onderwijs dat in dit nieuwe gebouw hopelijk als nog L, ervaren wordt. De dreigende verdwijning van de oudheidkunde uit Tilburg heeft inmiddels de verontrusting van de Nederlandse archeo logische wereld gewekt. Zij vreest dat door deze beslissing enorme s onvervangbare historische gegevens die nu nog in de Tilburg- mans uit Wjsteh Wrqf 1' IJS se bodem verborgen liggen, voorgoed voor het nageslacht verloren zullen gaan. «Wat het dubbel jammer maakt», zegt prof. dr. W.A. van Es, directeur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo- demondezoek, «is dat Tilburg tot op heden zo ’n uitstekende staat van dienst had op archeologisch terrein. Met deze be slissing wordt het geïnvesteerde geld en alle moeizaam ver worven ervaring letterlijk in de waterput gegooid». stap terug», vindt ook prof. dr. L.P. Louwe 1 t Leiden van het Tilburgse plan. De Oliemeulen >urg heeft de laatste jaren veel in theologie geïnvesteerd. Zo werd jvoorbeeld de boerderij de Oliemeu- n gerestaureerd en tot museur :ht. Veel vaste en vrijwillige I r konden ervaring opdoen in oudheid kundig grondwerk. Door de voorgeno men bezuiniging zal niet alleen deze moeizaam verworven kennis weer ver loren gaan maar raakt de gemeente, volgens provinciaal archeoloog drs. Verwers ook haar investeringen in alle museale en educatieve voorzieningen kwijt. Lichte grammofoonmuziek. Luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, felicitatierubriek, berich ten en verzoekplaten. NP-nieuws - aansluitend grammofoonmuziek. ^.vilder Commentaar - gevarieerd programma. Nog Vele Jaren - programma voor de wat oudere luisteraar met de vra- genrubriek, mededelingen, vraaggesprekken en muziek. Grammofoonmuziek. Eucharistieviering. Continu muziek. Wellicht kan de gemeente de schade inhalen door t.z.t. middelen beschik baar te stellen voor het opnemen van een (serie?) langspeelpla(a)t(en) met liederen die in Midden-Brabant zijn teruggevonden. Tuincentrum t TEL. 013-421605 a? ^5^ st. annaplein 16. tel. 430617 Parkeren geen probleem Per 1 juli aanstaande zet Henk Stoepker, stadsarcheoloog van Tilburg, zijn spade definitief aan de dijk. Zijn arbeids contract wordt na zes jaar trouwe dienst niet verlengd, omdat de gemeente Tilburg besloten heeft op de stadsarcheologie te bezuinigen. leerkrachten ■studeerd die •s opgevoerd o ie leerlingen ook nog optreden. Deze afgesloten met het cama- 1 van rijk is aan historie grenzende Kempen, idkundigen ruimschoots nóg een generatie Zondag 26 februari vindt de inwij ding plaats en kan iedereen na de vie ring die om 11.30 uur in de Vredeskerk plaats vindt tussen 12.30 uur en 15.00 uur de school bekijken op de Open Dag. In de school zullen verschillende zaken te zien zijn die verband houden met het onderwijs. Van maandag 27 februari tot en met vrijdag 2 maart is er een feestweek voor de kinderen. Deze week kent ver schillende onderdelen, zoals een crea tieve dag met muziek en dans, een dag met oude ambachten, een speur- en speltocht door de wijk, een Vlaamse kermis, een vossenjacht, film. Een aantal ouders en hebben een musical ingesti voor de kinderen en ouders wordt en daarnaast gaan de voor elkaar ook nog op week wordt valsfeest. 12.00 uur 13.00 uur 14.03 uur niet weer helemaal achter in de rij zal scharen. Prima staat van dienst Overigens benadrukken alle hoogge leerde heren de uitstekende staat van dienst die Tilburg tot dusverre op ar cheologisch gebied bezat. Zo heeft de gemeente een archeoloog aangesteld, hoewel ze niet kon bogen op een uitge breide middeleeuwse geschiedenis, een factor die bij de meeste Nederlandse steden de doorslag heeft gegeven bij het aanstellen van een dergelijke func tionaris. Maar het archeologisch on derzoek beperkt zich natuurlijk niet al leen tot de middeleeuwen, of tot de grenzen van het huidige stadsgebied. De gemeenterarcheoloog ontwikkelt zich de laatste jaren steeds meer tot een soort streekarcheoloog. Zo is bij voorbeeld het hele Rijnmondgebied het onderzoeksterrein van de gemeen- tearcheoloog van Rotterdam gewor den. Dezelfde ontwikkeling heeft zich ook in Tilburg voorgedaan, waar Henk Stoepker het noodonderzoek in aan grenzende gemeentes op zich nam. Voor de draglines uit Nu wordt de archeoloog niet alleen door wetenschappelijke nieuwsgierig heid tot onderzoek gedreven. Meestal dwingen de omstandigheden hem om de spade op te pakken. Sinds de twee de wereldoorlog is er. in ons land meer grondwerk verricht dan ooit tevoren. Nieuwbouwwijken zijn verrezen, snel wegen aangelegd, hele gebieden diep- geploegd vanwege «de ruilverkave ling». Bij al die werkzaamheden zijn massa’s historische bodemsporen voorgoed verdwenen. In feite gebeurt dat nog dagelijks, ondanks alle voor treffelijke «monumentenzorg» waar ook een stad als Tilburg graag prat op gaat. Zoals prof. dr. J.-H.F. Bloemers van de Universiteit van Amsterdam het uitdrukt: «Als we niet oppassen is ons archeologisch erfgoed verdwenen. Op dit ogenblik vliegen je de scherven om de oren. Daar zijn de meeste men sen zich helemaal niet van bewust». Bezint eer ge... In ieder geval hopen de archeologen dat de gemeente Tilburg en de be stuurders van het stadsgewest zich nog tijdig zullen bezinnen voordat door de afbraak van een voorziening die zich juemeu- n^et ^*rect vervangen laat, onherstelba- im inge re sc^a<^e wordt aangericht aan het ting, aldus de p rofessorale boodschap, om de tijdelijke belangen van het he den absolute voorrang te geven boven die van het verleden en de toekomst. in ons land Besparingen Maar tegenover deze zekere verlie zen staat natuurlijk ook een te ver wachten besparing. Hoe hoog deze meevaller voor de gemeentelijke kas zal uitvallen is niet bekend, maar zij zal zeker lager liggen dan de circa twee ton waarvoor de archeologische dienst spannend maar niet erg nuttig. Alleen, zo ligt de zaak niet helemaal. De oor konden en charters uit het archief, het bronnenmateriaal waaruit onze ge schiedenisboekjes zijn samengesteld, >vse geven maar een heel klein deel van het iel- geschiedverhaal. Zo bestrijkt bijvoor beeld het archief een periode van nog geen duizend jaar, dat is minder dan één procent van de totale periode waarin er mensen op Tilburgs grond gebied hebben gewoond. Wie de ge schiedenis van deze plaats wil bestude ren, kan dus eenvoudig niet buiten de archeologie, zonder de spade blijft meer dan 99 van de historie voor ons onbekend terrein. Bovendien is de archeologie onmisbaar voor wie het dagelijks leven van onze voorouders reconstrueren wil. Programma-overzicht - telefoon 39.26.26 39.26.28 Zaterdag 25 februari 6.00 uur Lichte grammofoonmuziek. 10.30 uur Luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, felicitatierubriek, mede delingen en verzoekplaten. uur ANP-nieuws gevolgd door grammofoonmuziek. uur Tilburg Centraal - actueel weekendprogramma met reportages, sport- verslagen, radionieuwsdienst en muziek. uur grammofoonmuziek. uur gebedsdienst vanuit de 1 18.30 uur continu muziek. Zondag 26 februari 6.00 uur Lichte grammofoonmuziek. 10.00 uur Plechtige eucharistieviering vanuit de aula van het St.-Elisabethzieken- huis met medewerking van het Tilburg Gregoriaanskoor. 11.00 uur Grammofoonmuziek. 18.00 Vesperdienst door Ds. J.A. van Boven (Protestants-Christelijke kerkdienst) 18.30 uur Continu muziek. Maandag 27 februari 6.00 uur 10.30 uur «We hebben gezongen en niks p had» bestaat uit 2 delen: een aant hoofdstukken met biografieën (straat-)muzikanten en enkele met deren in hoofdzaak opgetekend uit mond van (veelal oudere) mensen uit Tilburg en omgeving. Rode draad Het «zelf schrijven en zingen» vormt een rode draad door heel het boek heen. In tegenstelling tot veel an dere liedboeken met uitsluitend over geleverd liedmateriaal zijn hier diverse liederen in recente tijden van nieuwe melodieën voorzien, daar uitsluitend de tekst werd overgeleverd of de oude c lnnuuus melodie met m zijn geheel. Daarom ook geeft dit boek niet al- hoofdstukken leen een passieve weergave van wat er zoal in Midden-Brabant gelee m.b.t. dit stuk volkscultuur, r het tevens een aansporing zijn 1 tief hergebruik van dit fiedmat Tenslotte mogen en hoeven 1 droge, dorre «museumstukje Het actieve element is nog door te trekken, wanneer we naar de totstandkoming van het De titel slaat daarom zowel op inhoud van het boek («We hebben j zongen en niks gehad» is ’n standaar regel in veel bedelliedjes die lang* deur werden gezongen) als op standkoming ervan. Lichle grammofoonmuziek. Luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, felicitatierubriek, berich ten en verzoekplaten. uur ANP-nieuws - aansluitend grammofoonmuziek. uur gevarieerd programma vanuit de radiokamer van het Mariaziekenhuis (een programma van de Activiteitenbegeleiding). 14.30 uur Lichte grammofoonmuziek. 18.00 uur Gebedsdienst. 18.30 uur Continue muziek. Dinsdag 28 februari 6.00 uur 10.30 uur Op de achtergrond van zaak speelt nog een Tilburgs minderwaar digheidscomplex mee, de Tilburgse ge schiedenis zou niet de moeite van het opgraven waard zijn. De stad is im mers grotendeels een 19de eeuws~ schepping, en nu het enige middel eeuwse kasteel al is blootgelegd heeft een archeoloog hier toch eigenlijk niets meer te zoeken «Onzin», zegt provinciaal archeo loog drs. W.J.H. Verwers. «Met name op het gebied van het stadsgewest ligt nog geweldig veel om op te graven». «Als de bpdem van het stadsgewest maar half zo rijk is aan historie als dat van de aangrenzende Kempen, is er volgens oudheic voldoende werk voor archeologen. Publieke belangstelling De archeologie komt de laatste jaren steeds vaker in de publieke belangstel ling. Kranten en tijdschriften brengen tegenwoordig in enthousiaste opmaak uitgebreide verhalen over de jongste oudheidkundige ontdekkingen. Toch weten maar weinig mensen wat het vak archeologie nu precies inhoudt. Velen houden de archeoloog voor een soort beroepsschatgraver. Ten onrechte, de «schatten» waar de archeoloog naar graaft bestaan uit vage grondverkleu- ringen, een paar handenvol scherven eh wat halfvergaan hout. Toch is de werkelijkheid minstens zo romantisch als de fantasie, want de archeoloog is in feite een historisch detective. Een archeoloog speurt naar de verborgen getuigen van het verleden. En de bo dem is zijn werkterrein. 1. Jan Viool biografie en enkele liederen van deze straatmu- zikant, die eigenlijk Amoldus van Sommen heette en naar wie het landelijk periodiek vooi ‘SESss?. keningen die de bekende Tilburgse kunstenaai 3 Jan van Delft van dit echtpaar maakte. Hij was wellicht één der meest bekende straat- gekend heeft, niet in het minst vanwege zijn markante verschijning die op vele schilderijen en foto’s is vastgelegd. 4. U beleefd dankend voor uw welwillendheid... anekdotes en vermeldingen van diverse minder bekende straatmuzikanten, waaronder Blen den Peer, Ka-ka-ka-kaatje, Piet Damen, Kope ren Ko e.v.a. Jan Leenaerts een beknopte biografie van deze onlangs op 84-jange leelftijd overleden muzikant en mede oprichter van Apollo. De biografie is enkele maanden voor zijn dood nog door hem gelezen aw2S=i.u.H-w. res vormen de inleiding tot een 40-tal liederen, geschreven door beide broers. Op ’n enkel lied na verschijnen zij hier voor het eerst in druk. liederen van nieuwjaar t/m oudjaar, gezongen in de verschillende seizoenen van het jaar. 8. De schoonste stad omgeving; over mensen, gebeurte- ““‘■hptaatwn. 9. Tik-tak mijn getouw een 30-tal liederen over verschillende as van de textielnijverheid, variërend van de, spot, verkrachting tot stakingen. 10. Zot overschot een bont hoofdstuk met een (zéér beknopte) selectie uit liedmateriaal dat in geen der voor gaande hoofdstukken thuisgebracht kon wor den, maar dat alleszins de moeite van het zin- heen consequent toegepast waar het teksten .in Bovendien kan dit artikel tot steun zijn bij het zélf schrijven van teksten in dialect. Morgen vrijdag 24 februari wordt het gebouw geopend waarin de Gabriëlkleuterschool en de Norbert- lagere school als «De Vijf Hoeven» verder gaan. Het nieuwe gebouw staat op de plaats waar de vroegere meisjes school Regina Pacis» gestaan heeft. Tijdens de bouwperiode zijn de leerlin gen van de school ondergebracht in de houten «Finse school» aan de Hendrik van Tulderstraat en in de twee klassen in de Lange Nieuwstraat. De werkelij ke bouw is begin 1983 gestart en het door architekt Loonen uit Dongen ontworpen gebouw is begin januari van dit jaar door de fa. Doornen opge leverd. De lagere school is nu vastge bouwd aan de kleuterschool en be- schikt naast tien klaslokalen over een handenarbeidlokaal en een gemeen schapsruimte. Op de openingsdag gaan de kinde ren de wijk in om te laten merken dat ze feest gaan vieren. Daarna zullen ze het gebouw zelf openen, wat als ze naar huis zijn nog eens overgedaan wordt door het bestuur in aanwezig heid van genodigden. op de begroting staat. Zo ontvangen de twee ontslagen personeelsleden een uitkering, en zal de collectie elders moeten worden gehuisvest. Een reële schatting van het te besparen bedrag komt op ongeveer een halve ton uit, dat is circa één procent van het bedrag dat inmiddels is uitgetrokken voor de restauratie van een negentiende-eeuw- se textielfabriek. Als bezuiniging zet deze maatregel dus bepaald geen zo den aan de dijk. Stille getuigen Onder onze woonhuizen en wegen, onder boerderijen en akkers liggen de stille getuigen van het leven van onze voorouders opgeslagen. Oude funda menten, met afval gevulde sloten en overstoven woonerven. Soms zijn die sporen gemakkelijk te herkennen, maar meestal is dat niet het geval. Zo zijn de resten van een prehistorische nederzettig doorgaans zo onopvallend dat een oningewijde kraanmachinist ze weggraaft zonder iets bijzonders op te merken. Om zulke historische bodem sporen te herkennen, maar vooral om ze zo goed mogelijk in kaart te kunnen brengen en te verklaren, beschikt de archeoloog over een groot aantal spe cialistische technieken. Maar waar er geen grondsporen meer zijn, waar de dragline zijn verwoestend werk al heeft verricht, kan natuurlijk ook de archeo loog de doden niet meer tot spreken brengen. Wat weggegraven is, is on herroepelijk weg. Ongeschreven geschiedenis Maar hoe belangrijk is nu eigenlijk die hele archeologie Voor wie gelooft dat alle historie wel ergens in oude kronieken na te zoeken is, lijkt al dat archeologisch gemodder misschien wel plegen. Zij proberen te redden wat er te redden valt maar het ontbreekt ze aan tijd, geld en mankracht om alle grondwerk te volgen dat er wordt verricht. Gelukkig zien steeds meer gemeentebesturen in Nederland dat in. Zij erkennen de noodzaak om er een eigen archeologische dienst op na te houden. Zo hebben bijvoorbeeld de steden Breda, Den Haag en Haar lem het afgelopen jaar, ondanks de fi nanciële problemen, een archeoloog in vaste dienst aangesteld. Ook dit jaar zullen er ongetwijfeld nieuwe steden volgen. Een ontwikkeling die zich, naar verwacht wordt, snel zal voortzet ten. De archeologen hopen dat Til burg, ooit één van de eerste steden met een gemeentearcheoloog in Nederland, zich door de bezuinigingsmaatregelen 17.00 uur 18.00 uur 18.30 uur Woensdag 29 februari uur Lichte grammofoonmuziek. uur Luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, berichten, felicitatieru briek en verzoekplaten. 12.00 uur ANP-nieuws - aansluitend grammofoonmuziek 13.00 uur Zonder commentaar-gevarieerd programma. 16.00 uur Sociaal-cultureel programma - theater, beeldende kunst, buurtwerk, actuele* ontwikkelingen vanuit de Tilburgse kunstwereld en muziek en de weekagenda. 17.00 uur Grammofoonmuziek. 18.00 uur Eucharistieviering. 18.30 uur Continu muziek. Donderdag 1 maart 6.00 uur Lichte grammofoonmuziek. 10.30 uur Luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, felicitatierubriek, berich ten, verzoekplaten. ANP-nieuws - aansluitend grammofoonmuziek. Gevarieerd programma vanuit de radiokamer van het Mariaziekenhuis. Lichte grammofoonmuziek vanuit de studio aan de Hilvarenbeekse- weg. 18.00 uur Eucharistieviering - aansluitend continu muziek. Vrijdag 2 maart 6.00 uur Lichte grammofoonmuziek. 10.30 uur Luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, weekendagenda, felicita tierubriek, berichten en verzoekplaten. ANP-nieuws gevolgd door grammofoonmuziek. uur Gevarieerd programma vanuit de radiokamer van het Mariaziekenhuis. uur Sfeervolle muziek vanuit de radiostudio aan de Hilvarenbeekseweg. uur Eucharistieviering - aansluitend continu muziek. Belangrijke vondsten De directe omgeving van Tilburg een gebied waar immers al van oud her belangrijke archeologische vond sten worden gedaan. Hoe rijk aan his torie deze streek is, bleek onlangs bij een veldverkenning in het ruilverkave- lingsgebied «De Hilver», waarbij hon derden scherven uit de prehistorie, de Romeinse tijd en de middeleeuwen op de akkers konden worden opgeraapt. De archeologische rijkdom hier doet niet onder voor die van de Kempen, waar een soortgelijk onderzoek de aan wezigheid van zeker vierhonderd «be graven» nederzettingen heeft aange toond. Ook in het gebied van het Til burgse stadsgewest zijn inmiddels al zo ’n 350 vindplaatsen bekend. De vele uitbreidingsplannen, ontgrondingen en ruilverkavelingen die hier voor de komende jaren op stapel staan, maken de permanente aanwezigheid van een archeoloog noodzakelijk. Het zou vol gens de oudheidkundigen dan ook een logische stap zijn om de gemeentear cheoloog officieel tot streekarcheoloog te maken. Zij hopen daarom dat het stadsgewest Tilburg alsnog een deel van de verantwoordelijkheid voor de Tilburgse archeologische dienst wil ovememen. Fluitekruid Sinds leden van volksmuziekgroep Fluitekruid in de winter van 1975-’76 op aanraden van de heer Jos Zeegers startten met het maken van «veldop namen», zijn er ruim 90 uren band op genomen met liederen en informatie over muzikanten. Ondanks de vele honderden uren werktijd (kennisma kingsgesprekken, opnamen, uitwerken van opnamen, uitwerken van niet op de band gezette gevens, ordenen, ar chiefonderzoek, illustratiemateriaal verzamelen, repertoirekeuzes maken, liederen instuderen en ten gehore brengen enz.) is hierin nooit door eni ge instantie - ondanks verzoeken daar toe - financieel tegemoet gekomen. Dat het boek er desondanks toch is (én tegen een redelijke prijs verkrijgbaar), is met name te danken aan de inspan ningen die de uitgeverij in de persoon van Theo van Meijel zich getroost heeft én aan de belangeloze steun die de auteur van vele vrienden en beken den kreeg. Het gevolg van het niet ver krijgen van subsidie is wel dat noodge dwongen een deel van de inhoud ge schrapt is. Het is en blijft natuurlijk een zéér vreemde zaak, dat de gemeen te niet reageert op verzoeken om een dergelijke uitgave voor een nog breder publiek bereikbaar te maken; door te rug te geven aan de bevolking wat van haar zélf is! ifc* «w.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 11