O75 675 Stadsverwarming blijft de gemoederen verhitten ters Provincie en psychiatrie Nieuw vrouwenkoor grenen schroten glassol radiatorfolie TEGELHAL 1.50 12.50 Sneeuw Dag van de Psychiatrie in Tilburg F Oud en nieuw Versteegs Wildpaleis van 1.15 11jaar Paotergaopers «12.50 Zijn wij verhuisd? iri 1984-pagina 18 Donufcruag 16 februari 1984 - pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER poUl kouc Ne- Ditmaal Dokters *5? weekenddienst DUS naar... I TekeningKees Koster Elzenplein 89,tel. voor apotheek, Zwartvenseweg 2, Al ivals- r II- om t shof te voor mag allege :h der r de f ALLEEN WEGGEVEN, IS NOG GOEDKOPER! 1 BEHANG van 1,75 voor per stuk Alleen vrijdag en zaterdag hanebouten Denkcursiefje Korvelseweg 55 Tilburg - Tel. 425277 I I I I I I I I I I I I I I I I I konijnebouten van 15,- voor per kilo in Hasseltstr. 295, Tilburg bewoners i bent dan I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I irkt is een I indel key/the dat de jver «.u.rnen zett dweilen e"~ Dat de verer wezen klein tie voor de natuurlijk en wel traditie a.h.w. vrouwe dat trici- Tilbt film lang- dat 1 dan Kom eens vrij ovei uw oude ie stond de haar vader, 1 haar echtge- stel, daar de i emt het koor van het lijkuv de p bereie 66 cm Teletekst 1.895.- Lange diensti dienstwerkds van 17." 10.00 to t onderwerp destijds aan de lebben zij adviezen en (juis- KLEURENTELEVISIE Philips - Grundig - ITT Mitsubishi - Sony - Saba etc. nog s tuut. wachten, hoe de moeten i Lovense Kanaaldijk 165 Tilburg-Tel. 013-422664 gesloten op maandagmorgen koopavond op donderdag formido bouwmarkt is een tiviteit van houthandel key/“ Lovense Kanaaldijk 165 Tilburg-Tel. 013-422664 gesloten op maandagmorgen koopavond op donderdag formido bouwmarkt is een activiteit van houthar en ui o het igegeven wat J ivincie om iatrie ge- Ven, lid Zieken- psy- dan I I I I I I I I I I I activiteit van houthandelkëy/the i 1.00 - 13.30-18.00 uur 21.00 uur Havep //poppel BLIJVEN BETALI ,50 per maand) van tig af kunt komen. En reeds eerder genoemde laat zoiets volkomen de reacties óp 10 februari jl. be de Provinciale Raad gezondheid. Daar werd sympathie getoond de Vereniging Kliën- maar toch mag betwijfeld dit adviescollege haar sym- beleidsadviezen tot er tien horecazaken die len, te we- 1 15, Carte van “voerd t.w. ihoven (op J- ’J-J en ie over kunt u .H.B.O., - -kol- ming hebt ;rder zien t uitvoe- Over goed twee weken is het weer zo ver, dan gaat in de binnenstad van Tilburg en wel op vrijdag 2 maart a.s., de traditionele Kroegendweil- tocht weer van start. maatschappelijk is het van oud en nieuw met elkaar te het eerste te laten wegen, sorteren wat nog en wat kan worden opge- fgewezen. voortdurend in beweging, evo- nieuwe moet groeien uit het en advi- al, door bestuur- kelijk om 17 bewo- voorge- T'" 'Vet- zien te t brengen, ook nie" Misschien willen de politieke en zich daar wel voor slot van rekening m stem weer zien te ber «ootje» ije van ligt er r in de ><*o geboden, De politiek op het geno- lolitiek moest jzer worden, elders adviezen en kennis vergaren om daarna gemotiveerd en goed geargu- 1 de - LRTSEN IN ZONDAG cheweg 110, tel. 331648, voor dierenkliniek, NS- Slecht te spreken De Vereniging Tilburgs Kliëntenbe- 1ste soort inclusief decors 1 7f95 per m2 Openings tij den: maandag 13.30-18.00 uur di. t/m donderdag 9.00-12.C vrijdag 9.00-12.30 - 13.30-21 zaterdag 9.30-16.00 uur Ook het adres voor al uw sanitair. Alle prijzen incl. B.T.W. ^o,ap porten uit, dat on- ie weerstand ;1 zal aanhou- geval gelijk ingezonden ~kte van de 10 mm dik 58 mm werkende breedte verpakt per 10 stuks in lengten vanaf 450 cm per vel Aanbieding is geldig l m 22 fetxuan a.s. en zolang de voorraad strekt Vanaf heden zijn de vignetten en dweilkaarten verkrijgbaar a 2,50 bij de deelnemende kroegen. cening mee te houden in Want de gemeenteraad U gekozen moeten wor- Medisch denken «Toch blijft het medisch denken en handelen overheersend in de psychia trie. Een opname zonder medicijnen staat geen :n houden/ warming. Der ating dan ook 22.50 te blij- Rasenberg, alle afspraken Wf per meter Op vrijdag 17 februari vindt in de KWJ-zaal, Korte Tuin straat 7, voor de vijfde achtereenvolgende maal de jaarlijkse Dag van de Psychiatrie plaats. De organisatie is in handen van de Vereniging Tilburgs Kliëntenbelang. Om 15.00 en 19.00 uur wordt de film «Wantij» voor het eerst in Tilburg vertoond. Om 20.00 uur volgt een toespraak door Hans van der Wilk, coördinator van het landelijk patiënten/consumen- ten-Platform. Daarna vindt een forumdiscussie plaats over het Brabants psychiatriebeleid: door nieuwe wetgeving wordt de provinciale bemoeienis met de psychiatrie steeds groter (onlangs bracht de provincie Noord-Brabant haar vooront werp Kaderplan Psychiatrie uit). Het wordt een uiterst inte ressante avond voor alle betrokkenen bij de psychiatrie, ge zien de actualiteit van het onderwerp en de samenstelling van het forum: o.a. mevr. Huberts, gedeputeerde voor Welzijn en Gezondheidszaken in onze provincie, directeur Laane van het psychiatrisch ziekenhuis het Hooghuys te Etten-Leur en directeur Lemaire van het RIAGG Den Bosch. u« vrijblijvend praten iver inruil van v.a kleurentelevisie r*AïDT f Industriestaat 6, VIVlIlLafa tel. 013-346147 Op vrijdag 17 febr. a.s. zal kamavals- vereniging de Paotergaopers haar 11- jarig bestaan vieren. Karnavalsvereniging de Paotergao pers is begonnen ais spaarvereniging bij Café den Eik. Enkele stamgasten van die spaarvereniging kwamen tot de oprichting van een karnavalsvereniging. discussie hoopt de mbelang ook duide- omtrent het feit of ziekenhuizen toch -i-ats yj de izorg prijs te ge it zij het belang- ambulante zorg diensten, etc.) .Ucuwe taken len. Zodat de psy- daadwerke- zonodig «in HALLEEN WEGGEVEN, H IS NOG GOEDKOPER! .loog. G. Witlox (geschreven in herinnering aan pastoor Frans van Miert) De landelijke overheid werkt hard aan een nieuwe wetgeving, die de plan ning van de gehele gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening gaat regelen: de zogenaamde Wet op de Zorg. Lagere overheden als provincie en gemeente krijgen daarbij een be langrijke rol. Ook de deelname van de gebruikers (patiënten) aan het opstel len van deze plannen wordt duidelijker geregeld. Maar zover is het nog niet. In de afgelopen jaren zijn de bestaande wetten al gedeeltelijk aangepast. Zo verplicht de Wet Ziekenhuisvoorzie ningen de provincie om een beleids plan op te stellen voor een deel van de psychiatrische voorzieningen: de psy chiatrische ziekenhuizen, psychiatri sche afdelingen van algemene zieken huizen (PAAZ) en specialistische kli nieken. In dat kader publiceerde de provincie Noord-Brabant in oktober vorig jaar het Voorontwerp Provin ciaal Plan Psychiatrie. I I I I I I I I I I I I I I I I I Aanbieding is geldig Vm 22 februari a.s. 5 en zolang de voonaad strekt I I I I I I Inkrimpen »Het betekent bijvoorbeeld c Voorburg in Vught met ruwweg helft moet inkrimpen. En daarov vind je niets in het provincieplan. Ook heeft de provincie mogelijkheden om nieuwe voorzieningen als crisisopvang en beschermende woonvormen buiten het psychiatrisch ziekenhuis gestalte te geven. Maar ook daarvan wordt geen voor toepassing achter radiatoren, gevelkachels, enz. vel van 4 meter lang en 50 cm breed 2 m2) i u uw verzoek hebt ingediend die verordening is aangeno- alvorens de diverse bouwver- ■- rijn gedwongen een nieuw ...av. op te stellen, dan hebt u geval hetzelfde recht als de fa- m Loon. vanuit Tilburg Noord, wensen behaaglijke en goedkope warm te en hopen dat u erin slaagt om los te -n van de politieke melkkoe -a^usver(w)arming» om op uw eigen manier te voorzien in goedkope warm te en daardoor uw eigen woon- en energielasten drastisch te verlagen. B.v. olie-gestookte c.v.-ketel. Mogelijk moet u B W en de Gemeenteraad bewegen om gas naar u toe te n. Immers «elektrisch» koken is iet alles. sschien wille Daarvoor is nu gelegenheid. In Uw huur- en/of koopcontract s‘““ beding over het aangesloten u». blijven op de stadsverws halve behoeft u na afsluitii geen vastrechtbedrag A 2. ven betalen. Als u eenmaal die toestemmir bereikt kunt u altijd nog verd« wanneer u die afkoppeling laat ren. Ener werk s ctcriu icciue vun uc j uOdse ge> ...j meemaakte aan wetsvervullii Hij wortelt in het verleden, maar b daarop of daarin it ten, nieuwe praktijk Hij noemt dit ze ling brengen». - Kerkelijk en belang om evenzo verbinden, het tweede uit groeien, wikken en kan en moet blijven nomen of moet afge» Het leven is vc— lutie, maar het t Oud én nieuw, niet oud of nieuw. Het fanatieke kitiekloze behouden van het oude én het fanatieke kritiekloze opnemen van het nieuwe zijn beide even noodlottig. Het een doen en het ander niet laten, be houden én veranderen. Ieder kan zijn eigen nadruk leggen, maar oud en nieuw móeten blijven in dialoog. In tegenstelling tot vorige jaren dient de deelnemer de dweilkaart in te leveren op de feestavond. Al geruime tijd zorgt de aanleg van en de aansluiting op de wijk- en stadsver warming in Tilburg voor de nodige commotie bij de betrokkenen. Dat zijn dan in de eerste plaats de consumenten, de bewoners van de Tilburgse wijken in Noord en in de Reeshof. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst nog meer stadsdelen op deze collectieve verwarmingsvoorziening aan te sluiten. Met steun van de brouwerijen Ar tois Nederland B.V. en Heineken Ne derland B.V, hebben deze tien kaste leins deze tocht weer georganiseerd. Er zijn prachtige prijzen te winnen. Door de hoofdsponsors Jac. v. Ham, auto matenhandel en Rijwiel- en bromfiets handel Rob Van Empel, werden res pectievelijk geluidsapparatuur ter waarde van 1.000,- en een dmes- of herenfiets plus een zeer leuke kinder fiets, ter beschikking gesteld. Verdere sponsors zijn Kota Radja, bioscoop Midi, Bandenhandel Dolf Jutte, Rela tiegeschenken Sebo, Muziekhuis Ross- meisl, Horecagroothandel Sligro, De Harense Smid en nog vele anderen. De prijsuitreiking 13 maart a.s. prins Jan de 1 ve aan de Heuvel. Provincieplan Het provincieplan en daarop werden op 10 febr sproken door voor de Volksge weliswaar veel voor de visie van tenbelang, worden of pathie in concrete uiting wil brengen. Met de forumdis Vereniging Kliënten. lijkheid te krijgen de psychiatrische bereid zijn hun centrale plaat geestelijke gezondheiszorg prij ven. En tenslotte vindt rijk om te horen of de (sociaal-psychiatrische diensti bereid en in staat is om nieuv en functies te vervuilt chiatrische hulpverlening lijk dicht bij huis (en i huis») gaat plaatsvinden. Dat denkt u als u uw eigen gang of hal binnenstapt. Wat is dat opgeknapt door een nieuw behang! Steeds meer mensen passen behang toe in trappenhuis, hal, gang, keuken of zelfs in de w.c. Of om een kleurrijk accent in de kamer te brengen. Ga naar Tilburgs goedkoopste speciaalzaak in behangselpapier. De huisbewoners die in het verleden stadsverwarming hebben «gekregen» zijn daar voor een flink deel nooit erg over te spreken geweest. Hun bezwa ren gelden de geringe inspraak bij de totstandkoming van de nieuwe voor ziening. «Ongevraagd» kreeg iedereen opeens stadsverwarming. Nog bek rijker vindt men de overweging stadsverwarming duurder zou zijn wanneer ieder individueel meetbaar zijn woning zou stoken. De andere partij in deze min of meer conflictueuze situatie zijn de Gemeentelijke Energiebedrijven. Aan de hand van een der onderzoeksrap porten die vorige week in opdracht van de gemeente werden gepubliceerd is het optimisme toegenomen. Niet al leen verwacht men misschien al over vijf jaar, maar in elk geval over tien jaar, winst te zullen gaan maken op het project - bovendien acht men aange toond dat stadsverwarming hoe dan ook voor de consument niet duurder is dan de eraan vooraf gaande, conven tionele aardgasverwarming. Op de langere termijn ver recteur Hendriks van de G.E.B. dat mensen met stadsverwarming 10% goedkoper uit zijn dan medebur gers die hun woning met aardgas op temperatuur houden.. De heer Hendriks sprak bij de pre sentatie van de onderzoeksrapporten ook de veronderstelling t danks deze rapporten de van bewonerszijde nog wel den. Dat hij daarin in elk heeft gekregen bewijst de M brief die ons deze week bereikte van de kant van enkele bewoners uit Tilburg- Noord en die we hierbij afdrukken. Ingezonden brief Willen Energiebedrijven, coute que coute hun zin doordrijven? Zij hebben nou eenmaal tegen beter weten in ge adviseerd aan de bestuurders van onze Gemeente om «stadsverwarming» aan te schaffen. Toen dit orde was he mjuiste) berekeningen voorgehou- aan B W en de Gemeenteraad. al deze gegevens overeen met ijke bekende gegevens? f.W.R. en Sven stelden, Hiring een elektrici- Energiebedrijven zal alles in het gstens 10 tot 15 km werk stellen om B W alsmede de vijderd diende te zijn Gemeenteraad met spoed een verorde- stadsverwarmingsnet ning te laten opnemen waarna u niet bouwen, meer zonder te BLIJVEN BETALEN e (minstens 22,50 per maand) van de Veertiende Kroegendweiltocht stadsverwarming af kunt komen. En erom, de rv< ieke partijen id. Ook zal Energiebedrijven proberen de woningbouwcorporaties te dwingen een nieuw huurcontract met af te sluiten waarna u dan eveneens ver- Ditmaal zijn plicht wordt om blijvend die 22,50 aan dit evenement deelneme te betalen. (In 1994/ 45,-per ten: Het Tribunaal, Heuvel maand). Blanche, Old Fashion, De Schuur, Indien voordat die verordening logere elektriciteitstarieven. men of alvorens de diver middels is de beslissing om stads- enigingen zijn gedwonge; verwarming aan te leggen een paar huurcontract op te steller srwacht di- ;aar geleden geforceerd genomen. Ja: m ieder ge zelfs door onze politieke partijen. C.D.A. - mllle Van zo’n p.v.D.A. - V.V.D. etc. Ja: dezelfde po- Wij, litieke partijen waar U en ik in grote u allen getale ooit op gestemd hebben. En nu de grap. Energiebedrijven beweert bij komen hoog en bij laag dat zij niets aan de «stadsv zaak kunnen veranderen. Dat is hun taak niet want stadsverwarming is een politieke zaak. Nou politiek dan weet u het. Het is uw schuld dat wij opgeza deld zitten met collectieve verwar- mingssystemen. Natuurlijk, het is al even terug in de geschiedenis. Maar dat neemt niet weg dat genoemde politieke partijen er ver- Misschien willen de politieke partij- antwoordelijk voor zijn en blijven. Zij en zich daar wel voor inspannen, per zijn dus ook verantwoordelijk voor de slot van rekening moeten ze toch uw extreem hoge energielasten van de be- stem weer zien te bemachtigen, woners in Tilburg Noord en de toe- Voor juridische informatie komstige aangeslotenen op de stads- wijk- en/of stadsverwarming 1 verwarming. terecht bij de Juridische E.1 Iets om rekening mee te houden in Stadsstraat 1 en bij het Advokatenko.- de toekomst. Want de gemeenteraad lektief NS-plein. zal weer door U gekozen moeten wor- (Naam en adres inzender bij de re den. dactie DTK bekend). De politiek heeft zich in het «c' laten nemen door het stokpaardje Energiebedrijven. Inmiddels lig' voor 130 miljoen roestig ijzer u grond. Want snelheid was get* vond Energiebedrijven. De politteK huisvad die ujt voorrraadka. moest een? terugkomen op het geno- mer en nieuw te voorscJhijn haalt^ met men besluit! Of..., de politiek moest kem vergelijkt zich Jesus van Nazareth en eens wijzer worden, elders adviezen 00k al degenen, die Hem volgen en Zijn geest opdoen en kennis vergaren om daarna willen doorgeven. optimaal gemotiveerd en goed geargu- Hij bouwde zelf voort op het oude, op wat menteerd de stadsverwarming op- Hij opgroeiend leerde van de Joodse gedachte nieuw aan de orde stellen. Mogelijk en wat Hij meemaakte aan wetsvervuiling. ?l(3 bewust e„ g^urfd de genomen ^7^- XeS beslissing terug te draaien en het prtb praklllkn ject «Stadsverwarming» te kappen. jjjj noemt dit zelf: .Het oude tot vervul- Het is nou eenmaal niet zo! Onze 1- bestuurders, dus de politieke partijen, vinden het noodzakelijk om een niet economisch verantwoord en onrenda bel systeem te handhaven en de kosten daarvan af te wentelen op de verbrui kers. Zij hebben daarvoor gekozen dank zij de éénzijdige voorlichting e sering door, ja u raadt het i energiebedrijven. Diezelfde 1 ders vinden het niet noodzake een energie-adviesraad, door 1 nersgroepen voorbereid en steld, in het leven te roepen. De Wet houder «ziet» het in de voorgestelde vorm niet zitten. (Geadviseerd door Energiebedrijven). Hij heeft dan te weinig inspraak is zijn idee. Afijn laat ik nu niet afdwalen. Mijn bedoeling was het om het echt paar van Loon in de Reeshof geluk te wensen. Geluk met het feit dat zij geen vastrecht meer behoeven te betalen voor de niet verstookte «stadsverwar ming». Wij wensen u een zachte winter en gezellige warmte. Mogelijk hebben ,wij nog een bruikbaar advies voor U, familie van Loon. Petroleum geeft vol gens de consumentenbond, aldus Energiebedrijven (Nieuwsblad 10 febr.), minder warmte dan gas. Olie daarentegen geeft veel meer warmte dan gas en is bovendien nog goedko per, ook aldus Energiebedrijven. (Afd. Voorlichting). Welnu wat let u om een olietank op te hangen of een grote olietank in de grond te stoppen om vervolgens olie te gaan stoken. Het is zelfs denkbaar om een oliegestookte verwarmingsketel aan te sluiten op de reeds in uw wo ning aanwezige radiatoren. Het zal u veel besparen. Voor de overige bewoners aangeslo ten op stadsverwarming hebben wij ook nog een advies. Thans betaalt u een laag tarief en een niet al te groot vastrechtbedrag voor de door u genoten (nog niet ech te) stadsverwarming. Over een tijd zal dat afgelopen zijn. Wij in Tilburg Noord kunnen u dat voorspellen. Kijk maar naar de diverse wijkverwarmin- gen. Begonnen met 19,- p.mnd. NU 217,- per maand. Overigens Energie bedrijven bevestigt dat in het Nieuws blad van zaterdag 11 febr. Daar staat zwart op wit dat in 1994 de stadsver warming rendabel zal zijn. Mogelijk zelfs al in 1989. (Da’s over 5 jaar). Zoiets kan alleen maar door de prijzen en tarieven drastisch te verhogen. Dat is trouwens allemaal al gepland. En ge loof ons wij spreken uit eigen onder vinding en ervaring. Als U, bewoners op stadsverwar ming, slim bent dan verzoekt U NU aan B W en aan Energiebedrijven om afgekoppeld te worden van de stadsverwarming. Of u maakt schrifte lijk duidelijk dat u geen gebruik wenst te maken van de aangeboden verwar ming. (2 afzonderlijke verzoeken). Cambrinus, De Meulen, Scots Inn, Club Forty Five en last but not least De Bonte Koe. te/or den Kwamen e de landelijl O.a. NJ voor stadsverwarming teitscentrale hoogsUw van een stad verwijr1*- om een rendabel slaUe op te kunnen (Geertruidenberg 22 km). Een andere instantie had inmiddels berekend dat om de benodigde denk i «warmte» aan Tilburg te kunnen leve- politie ren, de P.N.E.M. Centrale in Geertruidenberg meer elektriciteit moest gaan opwekken. Elektriciteit «ins Blaue hinein» om Tilburg van de juiste hoeveelheid warm water op de juiste temperatuur te voorzien. Gevolg: U betaalt twee keer. Liever gezegd: iedereen betaalt mee aan de stadsverwarming door middel van ho gere brandstofkosten in de centrale dus hogere elektriciteitstarieven. Inmiddels is de beslissing om stads- —"'•ning aan te leggen een paar =enomen. Ja: jen. C.D.A. - Op 23 januari j.l. gingen we met een groep geestelijk, gehandicapten een bus reisje maken. Een pak sneeuw was voor ons geen re den om het reisje uit te stellen. Alle jon gens in de bus en met lage snelheid naar Safaripark de Beekse Bergen. Hoe een leeuw zich in de zon gedraagt is bekend, maar hoe hij zich in de sneeuw gedraagt leek ons uniek. Een maal in het park aangekomen bleek dat alle wegen in het park ondergesneeuwd waren en dat enkele dieren in de binnen hokken zaten. We mochten met het per soneel van het safaripark de stallen be zichtigen waar de olifanten en de giraf fen stonden. Vervolgens werden we onder begelei ding van twee jeeps door het park geleid. Dit alles was een geweldige ervaring. De jongens hebben enorm genoten en von den het heel leuk dat ze zoveel aandacht kregen. gebruik gemaakt. In feite biedt het provincieplan de mogelijkheid aan de psychiatrische inrichtingen om zich in een nieuw jasje te steken. Hun toe komst wordt voor de komende 40 jaar verzekerd, maar het blijft oude wijn in nieuwe zakken.» De vereniging is er veel aan gelegen om alsnog te probe ren de provincie op andere gedachten te brengen. De forumdiscussie «Bra bants Psychiatriebeleid» is daar een aanzet toe. Frans van de Ven: «Het provincieplan betreft een vooront werp. Het wordt binnenkort bijge werkt tot een ontwerpplan en dan aan provinciale staten voorgelegd. Het voorontwerp is feitelijk geschreven door directieleden van grote psychia trische voorzieningen, o.a. directeur van Baar van het Tilburgse Jan Wier. De politiek is er nog niet aan te pas ge komen. Ik hoop dat de gedeputeerde, mevr. Huberts, tijdens de forumdiscus sie een grotere bereidheid tot vernieu wing zal tonen. De politiek mag zich niet als loopjongen van de machtige Brabantse inrichtingen laten gebrui ken.» Lia Ligthart, verbonden als docente solozang aan de Tilburgse Muziek school heeft vorig jaar bij wijze van ex periment een vrouwenkoor opgericht dat bestond uit eigen leerlingen. Dit ensemble-ongeveer 20 personen - heeft vanaf oktober tot de paasvakan tie gerepeteerd. Met het oog op de ge plande uitvoeringen ontstond de be hoefte aan een naam voor het gezel schap. Een der leden kwam met de suggestie het ensemble LUMEN CORDIS te noemen; dat betekent «Licht des Harten». Dat idee werd met algemene stemmen aanvaard om dat men vond dat muziek inderdaad het hart verlicht en ook omdat men de knipoog in de richting van de dirigent - Lia Ligthart - wel kon waarderen. Dit experimentele ensemble heeft zich geworpen op een aantal werken van de Nederlandse, eigentijdse com ponist Herman Strategier, t.w. de Mis sa Tibi Laus, het Magnificat en het motet «In quacumque die». Het motet was voor de dirigent min of meer een testcase: dat motet is jaren geleden het verplichte werk geweest in de hoogste afdeling van het Nederlands Koorfes tival. Deze week WANDTEGELS De naam van die vereniging kwam tot stand door middel van een prijs vraag. De verklaring hiervoor was dat de paoters naar den Eik zaten te gao- pen, maar het kon ook andersom zijn. De eerste jaren werd binnenshuis gevierd met Opper Jaonus den Irste en zijn raad van Elf. Maar al vlug traden de Paotergaopers meer naar buiten door bezoeken af te leggen bij diverse verenigingen. Paraplu-hangen Enkele jalen geleden werd begonnen met het kampioenschap van Tilburg paraplu-hangen waar veel vereni gingen uit Tilburg en omstreken een leuke happening van maakten. De ver eniging is altijd maar klein gebleven maar er heerst een prima sfeer. De Pa otergaopers doen ook veel mee aan di verse aktiviteiten van andere vereni gingen. Opper Jan den Irste is nu voor het zesde jaar voorganger van de leut. Dweilorkest De grootste wens van de Paotergac pers is nog eens een dweilorkest op 1 kunnen zetten, zodat ze tijdens het "„ei een stukje muziek hebben. Ie vereniging gezond is wordt be- i bij het dweilen: de bus is te (±80 personen). Programma Voor de bewoners van de Ringbaan West 240 en de leemputten Bredase- weg is er ook dit jaar op zondagmid dag weer een karnavalsmiddag. Vrij dag 2 maart gaan de Paotergaopers weer karnaval vieren met het Hooge Veer-Huize Piusoord en de bewoners van de leemputten en de bewoners van de Mgr. Zwijsenstichting Ringbaan West 240. ’s Dinsdags worden de be jaarden bij Theseus bezocht door de vereniging. Zaterdagmiddag is het gro te kinderkamaval met de van de T.V. bekende Alice Bakkenes Jeugdvariété. Het actiecomité heeft goed haar best gedaan om het 11-jarig bestaan groots te vieren. Deze avond wordt begonnen met een echte Brabantse koffietafel voor de leden, daarna receptie voor de bevriende verenigingen en natuurlijk voor de leden. De verenigingen die geen uitnodi ging hebben ontvangen door verkeerde adressering zijn bij deze uitgenodigd om de receptie bij te wonen. Zondag avond 4 maart hopelijk ontvangst van Stadsprins Jan den Twidde. - ZATERDAG 18 FEBRUARI, ZONDAG 19 FEBRUARI Bij spoedeisende gevallen, wende men zich tot zijn huisarts op het praktijkadres. HUISARTSEN GOIRLE De dienst loopt van zaterdag 8.00 tQt maan dag 8.00 u. Zo mogelijk om 12.00 of 17.00 u. op het praktijkadres van de dienstdoende Raadpleeg voor het adres van de dienst doende arts uw eigen huisarts. HUISARTSEN MOERGESTEL Dienstvrijdagavond 17.30 u. tot maandag ochtend 8.00 u. v. Delft jr, Oisterwijkseweg 67, Moergestel, tel. 04243-1424. TANDARTSEN De weekenddienst gaat in op zaterdag om 8.00 u. Er zijn zowel op zaterdag als zondag 2 spreekuren, nl. van 12.00 tot 12.30 u. en van 17.30 tot 18.00 u. Janssens, Pater v.d. 366203. APOTHEEK WEEKENDDIENST Lange dienstdag en nacht geopend korte j:--stwerkdagen van 8.00 tot 17.30 u. en '■’.30 u. tot 21.00 uur. Zaterdag van >0 tot 18.30 uur, zondag en feestdagen 12.00 tot 18.30 uur. 17 FEBRUARI 17.30 UUR - 24 FEBRUARI 8.00 UUR Korte dienst: Wandelbos tel. 671489. Lange dienst Apotheek Groenewoud, Pater v.d. Elzen plein 86, tel. 359045. DIERENAR1 ZATERDAG EN Rasenberg, Bossche'»»1 afspraken, ook Vwi t rtem. v. Weefden, Oerlesestraat 125, tel. 425529. Riel en Bakx, tel. 674590. Dierenkliniek Stokhasselt, tel. 554132. Dierenkliniek Boerhaave, tel. 435568. Dierenkliniek v.d. Brink-Laugeman. Ca- pucijnenstraat 76a-76b, tel. 432867-420274. lang is slecht te spreken over dit plan. In tegenstelling tot de provincie ziet Annemarie van den Ouweland, voor zitster van deze vereniging, nauwelijks nog een toekomst weggelegd voor de psychiatrische ziekenhuizen: «Alge meen wordt erkend dat de psychiatri sche inrichtingen niet aan hun doel be antwoorden. Zij richten vaak meer el lende aan dan dat zij goed .doen. Psy chische problemen worden vaak niet opgelost en na de opname draagt de ex-patiënt een vaak levenslang etiket. Op een nodeloze manier vormt de psy chiatrische opname een uiterst nadeli ge, maar wel definitieve breuk in het leven van mensen met psychische, pro blemen: problemen die zelden iets met ziekte te maken hebben, maar meestal voortvloeien uit de levensgeschiedenis, de sociale en maatschappelijke omge ving van mensen.» Bij aankoop van minimaal 35, behang, een grote ar* behangschaar 1 schaar per klant en op op voor wat betreft de orgamsatie en de financiering. In maart a.s. zal het nieuwe vrou wenkoor van start gaan onder de vleu gels van de Tilburgse Muziekschool. Dat uitgerekend Lia Lighart met een vrouwenkoor wil starten, is niet verwonderlijk; zij heeft - vele jaren ge leden - haar muzikale opvoeding genoten in het gerenommeerde venkoor uit Made; een vereniging die in de jaren vijftig winnaar werd van het Nederlands Koorfestival. Dat Deze werken van Strategier zijn met koor te Made stond destijds onder lei- het «Maria Mater Gratiae» van ding van haar vader, Bertus Ligthart; Gabriel Fauré vijfmaal uitgevoerd t.w. nu zwaait haar echtgenoot, Pieter van in Berkel-Enschot, in Eindhoven (op Moergastel, daar de scepter en ook nu verzoek tweemaal in dezelfde kerk) en weer neemt het koor de eerste plaats in te Tilburg (Heuvelse Kerk in het kader in de, A-afdeling van het Nederlands van de Eerste Zondag-van-de-maand Koorfestival. vieringen en in de Vredëskerk). Een dergelijk koor heeft tot nu toe de stad Tilburg ontbroken. Medewerking verleende de organist Het meuw| vrouwenkoor dat Pieter van Moergastel. Dit experiment maart start staat voor werd in mei 1983 afgesloten: de balans vrouwen tussen de 15 en de jaar De was: een groot enthousiasme bij de tities op woensdagavónd van deelnemers en zeer positieve reacties tot 21J30 uHur De eerfle titie van de toehoorders. In het najaar is er is woensdag 14 maart. Toelating zal dan ook gesleuteld aan een goede basis gescFhleden een stemtest (in de - eerste week van maart). Man kan zich opgeven bij de administratie van de Tilburgse Muziekschool, Tivolistr. 6, telefoon 354055. Ook voor nadere informatie kan men daar terecht. komt vrijwel niet voor. Het wordt hoog tijd om te beginnen met de af bouw van psychiatrische ziekenhuizen en de gelijktijdige opbouw van een nieuwe geestelijke gezondheidszorg met kleinschalige voorzieningen dicht bij de dagelijkse leefomgeving.» De Vereniging Kliëntenbelang verbaast zich over de behoudendheid van het provinciale plan. Naar haar mening le vert de provincie geen bijdrage aan de hervorming van de psychiatrie, waar van de noodzakelijkheid niet alleen door diverse kritische groepen (de psy chiatrische tegenbeweging) maar ook door de landelijke politiek erkend wordt. t>e Vereniging Kliëntenbelang heeft een zeer boeiende en uitgebreide reac tie geschreven op het provincieplan. Daarin wordt aangegeven wat de mo gelijkheden zijn voor de provi de vernieuwing in de psychii stalte te geven. Frans van de van de vereniging: «De Wet huisvoorzieningen zegt dat een chiatrisch ziekenhuis niet meer 500 bedden mag omvatten. Ik vind dat steeds een waanzinnig groot insti- Maar het minste wat je mag ver- 1, is dat de provincie aangeeft e psychiatrische inrichtingen inleveren om bij dit getal uit te komen.» TECHNISCH BUREAU JCCSEN BV BENELUXLAAN 61 - TILBURG I TELEFOON 013-670537 Op koopavond geopend luudng gestek Kota Radja, tandel Dolf Ji Sebo, f ~roothi nog vele anderen. De vindt plaats op dinsdag s. en wordt verricht door Twidde in Club Forty Fi-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 19