Rondje Harten Troef: een schot in de roos r 15 FEBRUARI-MAAND LAAGSTE PRIJZEN MAAND 9de Nacht der Naastenliefde 198,- peter rs Truckershop nieuw in Tilburg li i w &OERMOLEN\‘W d iri 1984 pagina 18 DE TILBURGSE KOERIER uonuèrdag 2 februari 1984 pagina 19 TV-SPELEN 1 kleuren-TV Philips TELETEKST VIDEO-RECORDERS G 7000 Cl TV BETAMAX v.a. G7400 Video 2000 v.a. Nu 1.000,- extra voordeel NU op v avor Karnaval L.P. verkrijgbaar bl): Tllbur Kindermolen» ..burgse Koeric: entheater Ss— Video-tapes VHS E 180 3 stuks v.a. 69,- 'ist lete -iing Het dweilorkest van De Steunzolen: De Nissels. -4februaria.s. in Goirle PHILIPS KLEUREN- Voorzangers Nettie de Groote, Hans Smits, Erica Smulders en Josef van Ervan. en teunzolen pvoeren die steevast uitl PHILIPS teletekst V.A. 1.895.J het ITT, Saba, etc. 398,- met gratis spelcassette nou oorzak terug 1 oper.u In c etikette- in unifor- il ge- ’n 80 heel reni- isatie igen- ilbur- dat el- '-ats kwe- cama- srsoneel van rergelaten. len zich zo verzorgen :ns de car- r en ze or- tozoektocht ter discussie Over hun oprichting van Steunzolen. Het carnaval in Tilbi meer teger de een rep voorhet Tilburgs :htig aan Harten iconcours Panasonic, Akai, Grundig, Hitachi, Saba, Philips, Mitsubishi, Sony, Fisher, etc. eigenzinnig clubje van de 80 Tilburg gingen. Zoals wijking is het w merk van deze hun dweiltc incident hr Anita Meijer, Ben Crai Naastenliefde stationsplein 31 Seepaerdstad el 040-440361 Ktdurend hoe :t publiek kan het entreebe- Keuze uit meer dan 20 uitvoeringen VHS reeds v.a. Nu met gratis video-pack casettebox 1.695,- 1.395,- 1.895,- Lage prijzen, grote sortering. Panasonic, Akai, Grundig, PORTABLE VIDEO-SET J.V.C.-Telefunken Compact- en superlicht incl. af st. bed. accu- lader Camera etc Naastenliefde is een van het comité Wieler- irle, een groep enthou- onder leiding van Peter Verhoeven, die in gezegd :ten, maar c. Aan de 's Jan de .den over- datief zien. 66 cm 32 kan. afst. bed nu 1-895,- LAAGSTE PRIJZEN - HOOGSTE INRUILWAARDE - BESTE SERVICE Onze app. worden door onze eigen technische dienst geïnstalleerd en begeleid door onze BEKENDE SERVICE EN NAZORG. (Ruime parkeergelegenheid). Informeer naar onze zeer gunstige inruilvoorwaarden. Bovendien kunnen we U 6 JAAR GARANTIE verlenen tegen zeer gunstige condities. Geld om dit allemaal mogelijk te la ten blijven is ook in 1984 nog steeds nodig, want een sportgroep met in meerderheid rolstoelberij<Aers brengt 416A; twee kaartjes van poppentheater Sapperlipopet, Dionysiusstraat 11A; waardebon voor ijstaart 12 personen Ad Bertens. Ringbaan-Oost; een waardebon van Broodje Jantje, NS-plein; een waardebon voor haarverzorging 10,- dameskapsalon Ter Rele, Bemardusplein 22; een waardebon voor het slijpen van een handzaag, gereedschap- en profielslijperij GPS, Ringbaan-Oost 114A; waardebon f 10.- Restaria Luculus. Wandelboslaan; waardebon voor een jaarabonnement Openbare Bibliotheek, Koningsplein. Op 26 januari jl. stond Gerry van Veen, Ring- baan-Zuid 123, in de cirkel. amavai m i ilburg bleek-niet en te houden en Extase vestig- jputatie als carnavalcafé. Dan Atari Nu met 3 spelcassettes 349,-g TECHNISCH BUREAU JOOSEN BV RADIO-TV BENELUXLAAN 61 5042 WK TILBURG TELEFOON 013-670537 OP KOOPAVOND GEOPEND. onze prijs 3.995,- reerd en wanneer steden als Bergen op Zoom, Breda en ’s Hertogenbosch gonsden van carnavalactiviteit, zaten hier de mensen 40 uur lang in ploegen- op te Zij venti veilig opbergen van g le spullen. Ook va; stickers en frontplati voeringen ontbreker sortiment. Dan is er ook Truckstar, vrachtrijder de maand ontvs gratis exemplaar zaak ligt een eau in het volledig ass beeld. Gasthuisring 49, Tilburg. Artiesten De 9de Nacht, die geheel in het teken zal staan van het amusement - want het tradi tionele wielergebeuren komt dit jaar te ver vallen - begint om 21.00 uur (zaal open 20.00 uur) en zal duren tot omstreeks 03.00 uur. In die zes uren zullen behalve The Shorts nog optreden: Corry Konings, Arie Ribbens, de Tilburgse zanger Peter Smul ders; de in Goirle razend populaire C Maedow; The Loving Angels met daa het Goirlese meisje Ingrid Brands; de Davies uit Belg komende amus_._ Band. Tevens stelt de organisatie een aan komend talent in de gelegenheid in de «Nacht» te debuteren en dit jaar wordt de schijnwerper gericht op het Tilburgse zan geresje Inge Grosveld. In 1976 nemen De Steunzolen, na vele jaren, afscheid van Toon van Dongen. Nadat een poging tot overna me van het café door de Steunzolen strandde in een gesprek met de brou werij, bleef Extase onder beheer van Marinus Martens nog enkele jaren re sidentie der Steunzolen. Een Steunzoll bleef Steunzool, maar het publiek van Extase bleef uit jongeren bestaan en veranderde dientengevolge bijna jaar lijks. Op een gegeven moment accor deerde dat niet meer en de vereniging besloot om te gaan zien naar een ande re residentie. Café Van de Langerijt leek te voldoen, maar voordat De Steunzolen daar goed en wel wisten waar de toiletten waren, ging de deur van het café voorgoed op slot. Pas echt binnen voelden De Steunzolen zich in 1979 in Pas Buiten: de zaal waar zij hun 20-jarig bestaan vierden en waar hun tweede initiatief gestalte zou krij gen. Daarover straks meer. Rob de Nijs, Anita Meijer, Jack Jersey, Frank en Mirella, de Havenzangers, Mieke, Ciska Peters, Ben Cramer en vele andere artiesten, hebben door de jaren heen de Nachten der Naastenliefde op een geweldige manier muzikaal opgeluis terd en duizenden mensen uit Goirle en omstreken hebben daarvan intens geno ten. Als je al die namen eens bekijkt is het duidelijk dat de organisatoren elk vol gend jaar meer moeite moeten hebben een echte publiekstrekker te contracteren. Maar voor 1984 is men er toch weer in geslaagd een populaire artiest naar Goirle te halen en in dit geval maar liefst vier tegelijk, namelijk The Shorts. ALLE PHILIPS reletekst kleuren-TV's uit voorraad leverbaar tegen SUPERLAGE PRIJZEN. dweiltocht voor jongeren. Zaterdag volgen ze de stadsactiviteiten (intocht prins) en organiseren ze hun kinder carnaval. Zondagochtend zijn De Steunzolen vroeg op, want dan zijn ze paraat bij de optocht. Op maandag middag beginnen ze bij de bejaarden van de Heikant om vervolgens verder op stap te gaan. Het dweilen van De Steunzolen op dinsdag is hierboven reeds besproken, dat loopt steevast uit on worst eten bij slager Van Oers. Elke avond tenslotte, van zaterdag tot en met dinsdag houden De Steunzolen open bal in Pas Buiten voor elke Til- burgse camavalvierder. Even terug naar Extase. Jaar in jaar uit bleef het daar vreselijk druk tijdens carnaval. Temperatuur en vochtig heidsgraad zouden, indien gemeten, het klimaat van een saunakabine aar dig benaderen. In die begintijd hebben De Steunzolen nog twee prinsen ge kend, maar toen er steeds meer carna valverenigingen ontstonden, hielden ze het na prins Orthopeus II wel voor ge zien. De Steunzolen erkenden nog maar één prins en dat was de Stads- of Stichtingsprins. Aangezien er een kleine 80 carnaval verenigingen bestaan in deze stad, vre zen zij intens voor het lot van het re gionale kalkoenenbestand. Mocht u ergens een kale kalkoen ontmoeten, weet dan dat dit beestje zijn veren liet ten bate van het Tilburgs carnaval. nu eenmaal extra kosten met zich mee, die niet van contributie en subsidie kunnen worden betaald. Alleen al de wekelijkse transportkosten van de sporters die in het verpleeghuis St. Eli sabeth in Goirle wonen of in andere verpleegtehuizen in de regio, zijn niet zo maar weg te cijferen. Maar ook aan schaf van sportmateriaal, aparte ver vaardiging van sportmateriaal of op rolstoelen aan te brengen hulpstukken kost het nodige en iets heeft nu een maal het eeuwige leven? ipellenconcours aanslaat, staat, een cijfers. Het eerste con- ven deelnemers, het twee- dit jaar hebben zich ze- ipellen ingeschreven voor het n Kapellen Concours, dat dag 4 februari gaat afspe- van Pas Buiten. Voor Greg Maedow wordt het overi ook een spannende avond want tijden nacht zal vrijwel zeker zijn eerste plaat aan hem worden uitgereikt. Een single met twee A-kanten, want op de ene zijde staat zijn zelf geschreven nummer In my Arms terwijl op de andere kant in Medleyvorm een aan tal John Denver-successen zijn ingezongen onder de titel Golden Denver Revival. De toegangsprijs tot het evenement be draagt evenals vorig jaar vijftien gulden per persoon terwijl de presentatie ook zoals vo rig jaar weer in handen zal zijn van de Loca- le-Omroep-Goirle presentator Joop Natrop. 17 kapellen in Pas Buiten Aanstaande zaterdag vindt in Pas Buiten een happening plaats die geen enkel rechtgeaarde camavalvierder zou mogen missen. Begonnen als jubi leumfeest. is dit kapellenconcours in drie jaar tijd uitgegroeid tot een res pectabele carnavalhappening. Twee maal zal een zeventiental kapellen een show opvoeren die op het einde van de avond steevast uitloopt op een massale jam-sessie. De nadruk hierbij ligt zoals niet op de muzikale aspecten veelmeer op de presentatie. winnende kapel zal door prins Twidde een plaquette worden handigd, maar dat moet u rela,» Volgens De Steunzolen is het werd- strijdelement geen hoofdzaak: er kan maar één winnaar zijn, maar de ande ren zijn voor ons even belangrijk. Kaarten voor dit gebeuren zijn a rai son van 2,- nog steeds verkrijgbaar bij de adressen: Salesianenstraat 4, Pelgrimsweg 2, Hagelkruisplein 11 en Deken Botsstraat 26. Aan de deur van Pas Buiten. Schouwburgring 200, wor den zaterdagavond de resterende kaar ten verkocht. Het kapellenconcours, georgani seerd door De Steunzolen, is een ge beuren dat u niet mag missen. Het moge dan zijn dat The Shorts op dit ogenblik de meest populaire groep van Nederland is, getuige het feit dat hun single Comment Ca Va tot beste plaat van 1983 is uitgeroepen en dat zij tevens winnaar zijn geworden van de muzikale exportprijs 1983 van de Stichting Conamus, met de Shorts alleen maak je geen zes uren durende amusementsshow. Zes uur amusement namelijk gaat de 9de Nacht der Naas tenliefde op 4 februari a.s. in sporthal De Haspel in Goirle brengen. Vandaar dat naast The Shorts nog tal van ande re artiesten uit Nederland en België in de «Nacht» zullen optreden. Gehandicapten De Nacht der «uitvinding» i weekend Goii siastelingen Goirlenaar Tilburg - van Least Grammofoonplaten Heuvelstraat 111 Peeters Elektronicahuis Molenstraat 142 Rossmelsl Muziekhuis Juliana van Stolbergstraat 7 v.d. Schoot Radio-T.V. Wagnerplein 26 VAD Heuvelstraat 33 van Alphan Techn bur. Korvelseweg 173 Clemens van Bracht Heuvelstraat 104 OisterwIJk - Klvlts Radio en T.V. Dorpsstraat 26 Moergestel - v.d. Meydenberg foto-ateller Rootven 26 Goirle - A. Pigmans Electro techn. inst. bur TUburgseweg 103 dienst te bidden. Dit ter compens van de «zonden» in de ons omring de steden. Toch vierden veel Till gers al carnaval, maar dat deden ze dan buiten de stad of in besloten kring. Iemand die dat goed in de gaten had, was Toon van Dongen, eigenaar van café Extase op de Heuvel. Als ge boren Bergen op Zomer had hij het carnaval in het bloed. Katholiek blij ven en carnaval vieren kon goed sa men gaan volgens Toon en zo kwam ’t dan ook met behulp van een aantal vaste Extase-klanten in maart 1961 tot carnavalvereniging De dieks georganiseerd te worden. Voor een receptie ontbrak het geld en de zin. Ze kwamen met een origineler idee. Met de opbrengt van een rom melmarkt werd een constructie gefi nancierd waarbinnen een aantal hof kapellen konden wedijveren om de eer én de Steunzolen-wisselbeker. Om voorts nog het Tilburgs cama- vallied te promoten werd besloten dat elke kapel diende in te schrijven met twee nummers: een vrij nummer zon der zang en het winnende nummer van het blèr- en leuterconcours, vanzelf sprekend ook zonder zangpartij. De Steunzolen gaan ervan uit ke camavalkapel op de eerste plaat sfeermaker moet zijn. Middels hun in strumenten moeten zij stemming ken, enthousiast maken en het c; Alles op het gebied van accessoires voor vrachtwagens. Van een elektrisch verwarmingsdeken voor in de kabine tot bouwdozen van truckers en bretels met ingeweven merk van de wagen toe. Allerlei soorten spiegels, toplichten, schijnwerpers, hoorns en mascottes, zoals b.v. Holland Duck, en ver chroomde dakbeugels om een en ander te monteren. Zijwindschermen voor tochtvrije itilatie, koelbox, safe-box voor het ilig opbergen van geld en waardevol- spullen. Ook vaantjes, vlaggetjes, c—'nen jn de gekste uit en niet aan het as- nog het blad waarin alles staat wat een ;r interesseert. In de komen- vangt iedere koper een ir van dit blad. In onze talogus ter inzage waar- ssortiment staat afge- C.V. De Steunzolen Ze laten zich niet makkelijk ren, deze Steunzolen. Wars var miteit en voorzien van een aantal ge heel eigen happenings, vormen zo’n 80 steunzolen een club die nog maar heel weinig op de doorsnee-carnavalvereni- ging lijkt. Als ze dan toch onder één noemer geschaard moeten worden, blijft er maar één gemeenschappelijk kenmerk over: De Afwijking. Om te begrijpen wat die afwijking j precies inhoudt en vooral wat de 'zaak ervan is, moeten we wederom ug naar de wortels van het Tilburgs mbaar carnaval. In het begin van de jaren zestig de macht van de Kerk in onze n erg groot. Carnaval werd niet get volgt een bekend verhaal: samen met Bierpompen en Watergeuzen gingen de Steunzolen de straat op om de stadsprins in te halen. Ze lokken hier mee een proces-verbaal uit en leggen dan tevens de basis voor het carnaval vieren in ’t openbaar. Daarbij lieten De Steunzolen ’t ech ter niet. Een volgende stap was een groep mensen met een carnavalwagen de straat opsturen. Jawel, de eerste carnavaloptocht was een initiatief van De Steunzolen. Later kreeg de carna- valstichting Tilburg hierin een advise rende functie en werd de optocht geor ganiseerd door de Stichting. Tot op de dag van vandaag wordt de Tilburgse optocht begeleid door De Steunzolen. Bij de administratieve verwerking en vak-indeling voor de start en bij de be geleiding om obstakels en markante punten zijn zo’n 30 Steunzolen betrok ken. Dit jaar zullen De Steunzolen dat werk voor de zestiende keer doen. Carnaval 1984 gaat werkelijk anders klinken. Dat kan haast niet anders als tientallen blaaskapellen, vele cafés en duizenden Brabanders de muziek van Rondje Harten Troef laten opklinken in het carnavaigedruis. Bouwen aan een eigen muziektraditie heet dat en ’t blijkt nog leuk werk ook. De laatste honderden exemplaren liggen in de winkels en als u er nog een van wil hebben, moet u er snel bij zijn, want als deze op zijn, is het echt te laat. Als u mocht besluiten om zo’n langspeler aan te schaffen, maakt u tevens kans op een reischeque t.w.v. 500,-, beschikbaar gesteld door Theater en Organistieburo Bolsius. Eenmaal thuis, met de plaat op de draaitafel, hoort u dan o.a. het liedje «Mén hundje bèt nie as g’um aait». Een compositie van wijlen Franz Ross- meis) en wijlen Toine van Vrede, gezongen door carnavalvereniging De Steunzolen. Deze week dus ruim aandacht voor deze ludieke vereniging. De optocht en het kapellenconcours vormen de leesten waarop de Steunzolen geschoeid worden. De Nissels Het moet in 1977 geweest zijn dat een kleine kerngroep binnen De Steunzolen het volgende filosofietje formuleerde: carnaval is niets meer dan jezelf zijn, alle bagage wordt afge worpen (symbool: Kieltje simpel kledingstuk) en dat geeft een fijn ge voel wat je met anderen wil delen. Dat «virus» moet verspreid worden en een belangrijk hulpmiddel hiertoe is mu ziek. En muziek zou er komen. Niet gehinderd door enige muzikale kennis ontstond uit dit groepje het dweilor kest «De Nissels». Een nissel is niets meer dan een veter, waarmee de relatie tot De Steunzolen nog eens aange haald wordt. Ondanks hun beperkte muzikale kennis wisten De Nissels toch nog L - slag te leggen op een 4de plaats in Pierewaaiers kapellenconcours. De Nissels zijn voor elk feest te vin den. Ze spelen op bruiloften, ze blie zen de Ronde van Lombardije van start, ze maakten de blits tijdens de wijnfeesten in Senheim en ze waren bij de intocht van de avondvierdaagse. En of het dan geld opbrengt of juist geld kost, maakt ze allemaal niet zoveel uit. (Afwijking?) Twee dingen kunnen De nissels in elk geval: hard blazen en daarna alle maal tegelijk stoppen. Aldus brengt deze in witte kledij gestoken kapel elk feest in korte tijd op een carnavalesk hoogtepunt. Kapellenconcours Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van De Nissels diende er iets lu- Rondje Harten Troef Wat De Steunzolen doen muzikaal gebeuren rond het openbaar carnaval, sluit pracl bij het idee achter Rondje Troef. Als je via een kapellen© het Tilburgs camavallied stimuleert, is de stap naar medewerking aan een re gionale camavalelpee snel gezet. Ten minste de «muzikanten» onder De Steunzolen kregen zo langzamerhand een aversie tegen de camavalmuziek die er via Hilversum 3 ingeheid wordt. Samen met de Brackaliers zijn ze graag bereid om een bolwerk te vormen te gen deze commerciële produkten. Het liedje «Mén hundje bèt nie as g’um aait» werd door De Steunzolen gekozen vanuit een stukje nostalgie. Hoewel ze geeneen van allen konden zingen, hebben ze toch gruwelijk hun best gedaan om het liedje gaaf op de plaat te krijgen. Vanaf eind augustus hebben zo’n 25 Steunzolen tweemaal per week enthousiast gerepeteerd (af wijking?) om tenslotte eens een echte studio van binnen te mogen ziqn. «Maar», zo zeggen de woordvoer ders, «hadden we geweten dat het zo moeilijk te zingen was, dan hadden we het niet gedaan.» Van «’t Hundje» schijnt binnen kringen van Steunzolen nog een heel andere interpretatie te bestaan. Ze wil len er alleen maar van vertellen dat het beestje in die uitvoering van een heel ander ras blijkt te zijn. Activiteiten Zonder hofhouding en uniform uiterlijk vormen De Steunzolen een eigenzinnig clubje binnen het skala muurgse camavalvereni- eerder opgemerkt: de af- gemeenschappelijke ken- :e club. Dat blijkt ook uit tochten. Na een (onschuldig) rad een Steunzool verklaard 1976 begonnen met het organiseren van wielerwedstrijden op hometrainers in een weekend in de maand januari of februari. De comitéleden stelden zich tot doel geld bijeen te brengen om de eveneens in 1976 opgerichte sport groep gehandicapten Goirle financieel te ondersteunen. Tijdens zo’n wieler- weekend werden tevens artiesten en topsporters uitgenodigd om het evene ment muzikaal en sportief te onder steunen. Die formule bleek aan te slaan en soms tot diep in de nacht wa ren artiesten, sporters en publiek met elkaar ten behoeve van het goede doel in actie. De Nacht der Naastenliefde was geboren en in de volgende jaren hebben artiesten, sporters, sponsors en publiek er steeds voor gezorgd dat de Goirlese Gehandicapte sporters ook in 1984 nog op een verantwoorde wijze wekelijks sport kunnen bedrijven. Zelfs kon van tijd tot tijd iets leuks voor de bejaarden worden georgani seerd. valgevoeld over weten te brengen. Als je dan bij de jurering zuiver op muzi kale kwaliteiten gaat letten, ben je on redelijk bezig volgens De Steunzolen. Vandaar dat zij de juryleden vooraf adviseren vooral te letten op (in volg orde van belangrijkheid): sfeermaken- de kwaliteiten, carnavaleske presenta tie, ludieke eigenschappen, «sound», volume en tenslotte muzikaliteit. De mensen die gaan jureren, moeten dan wel weten wat camavalsfeer is en bovendien moeten ze objectief zijn. Daarom bestaat de jury van het kapel lenconcours traditiegetrouw uit ex- prinsen en ex-adjudanten van de Car- navalstichting Tilburg. Na elk nummer worden, net als bij kunstrijden op de ganis -o schaats, de bordjes geheven. Zodoende bejaarden in de Heikant. weet elke deelnemer voortdurend hoe Zelf hebben ze elke maand wel iets zijn kansen liggen en het publiek kan te doen. Daarnaast organiseren De de scores bijhouden op het entreebe- Steunzolen elk jaar een foto wijs. en, hoewel dat momenteel ter Dat het kapellenconcours aanslaat, staat, een reisje naar België. blijkt uit de cijfers. Het eerste con- camavalprogramma laten De Steunzo- cours had zeven deelnemers, het twee- len n*el veel los. Alleen over de punten de twaalf en dit jaar hebben zich ze- waarin hun programma afwijkt van ventien kapellen ingeschreven voor het andere verenigingen, willen ze wat ver- Steunzolen Kapellen Concours, dat tellen. zich op zaterdag 4 februari gaat afspe- Op vrijdagavond hebben ze de len in de zaal van Pas Buiten. dweiltocht voor jongeren. ZaterJ~~ jlgen ze de stadsactiviteiten rins) en organiseren ze hur naval. om wel eens langs te gaan bij het poli- tieburo. Toen ze echter op dinsdag bij na voltallig binnen kwamen vallen, raakten de zaakjes aldaar lichtelijk ontregeld. Eenzelfde truuk halen ze re gelmatig uit in een of ander grootwin kelbedrijf in de Heuvelstraat. Massaal hossend, stormen ze naar binnen en na een spoor van verwarring achtergela ten te hebben, verlaten zij via de ach terdeur het pand. Op die manier heb ben ze ook nog eens het pers, de ABN-Bank panisch achter Toch weten De Steunzole. nu en dan in te houden. Zo i ze al zes jaar de muziek tijder navalavond van de Hazelaar "aniseren een camavalmiddag voor de 56 cm 12 voorkeuze zenders van 1.945,- nu 1 395,- Enorme sortering kleuren-t.v.’s. O.a. Philips, Grundig, Loewe, Opta, Mitsubishi, Panasonic, Blaupunkt, -

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 19