Woongroepen in Tilburg io;-i a J NODACON KOSTUUMS 100,- SF 51 Gevonden in een geschiedenisboek van hetjaar 2360 J Gemeente Tilburg 1998,- A Iternatief voor een groeiende minderheid .MITSUBISHI 2895, NODACON z< ruimt echt op in ons magazijn 1498. 1998. 2 3 VERF-BEHANG ASA 2995,- 3795,- 3395,-J audio-video Versteegs Wildpaleis Groenvoorzieningen in Tilburg-Noord Koerier luan 1984 pagina 32 r" 7 Oplage: 78.480 ex. aanl de De Burgemeester van Tilburg maakt op verzoek van de Feldkommandatur te Tilburg bekend Vanaf 15 Mei 1940 zijn de hoofdverkeerswegen van Tilburg voorzien van borden, ingevolge waarvan een het verboden is die wegen met voertuigen te berijden. Eveneens is aan het publiek verboden zich zonder dringende noodzaak op die hoofdverkeers wegen te bevinden. Tilburg, 14 Mei 1940. De Burgemeester van Tilburg, J. VAN DE MORTEL. SCHOENEN )rentsche kast Op dit Grijp deze kans zijn kant VERZAMELAARS VERENIGING TlLBURG KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. «De gestaalde perfectie» personenwagens bv Doelenstraat 42 HILVARENBEEK Tel.: 04255-2901 KORTING Verder nog vele koopjes srkeer MODERN LICHT het centrum ivond. net massief ront »n massieve lijden iradox houdt in dat de zenders gaven aan de ontvangers en Vrijdag en zaterdag Room- tompoezen 5 halen 4 betalen voor slechts i en daar- gemeente ïlijke woongroepen zien we meestal ontstaan studenten. Het hoeft dan ook geen verbazing te wekken dat in Tilburg, een studentenstad bij uit stek, het verschijnsel «woongroep» steeds vaker voorkomt. ïval toe het s «De Vre- wonin- gesubsi- laire, had- burg. zou Hasseltstraat 195a, Tilburg Tel. 013- 425487 officieel dealer Bols en Kooijman HOOGSPOOR NS.-Pleln 10, Tilburg, 013-425182 ip affau. laakt i»n tocht INTERNATIONALE MUNTENBEURS Zaterdag 28 januari V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 /aar J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 OPRUIMING - KOOPJES in laarzen, schoenen en lederwaren SCHOENHANDEL TROMMELS Hasseltstr. 174, tel. 432126 - Donderdag koopavond. De -fa* fa** Donderdag 26 januari 1984 27e jaargang nr. 1348 Specta het de een milit strater raat, ïthov Redactie-adve'rtentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14- 5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Off. dealer voor Tilburg e.o. De Hoogt 12, LOON OP ZAND Tel.: 04166-1991 Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer VOORDEELPAKKET r a w L in rundleder tn achterruggen I OPRUIMING Showroommodellen tot 50 vanaf nu tot 31 Jan. alle niet afgeprijsde verlichting 10 KRASSNACKSHOPA uw broodjeszaak tuinstraat I6, tilburg 7 rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u muis Renoveer en isoleer voor eens en altijd genoemde straten zal.de ge- bewonersbrieven rondbrengen aangegeven om welke ver- het gaat. De bewoners in mening geven over de plannen van de gemeente door kontakt op te nemen met de afdeling beplan ting van publieke werken. De plante keningen liggen ter inzage in het wijk centrum Ypelaar, Corellistraat 10 in Tilburg. Ruime parket gelegenheid. Ki- ogenblik horen zo’n drieduizend stadsge noten oftewel 2% van de bevolking bij een dergelij ke groep. Uw koffie slaat klaar! ECHTE OPRUIMING BIJ ,q:!~ Besterdring 87-91. Tilburg, 013-431489 Winkelcentrum 'DE HOVEL Goirle Woongroepen - een van die nieuwe woorden die de laatste jaren (vanuit het Duits) onze taal zijn binnengeslopen. Van een woongroep spreekt men wanneer op één en hetzelfde adres drie of meer per sonen wonen die niet tot hetzelfde gezin behoren. Dergel onder verschijnt In geheel Tilburg, Goirle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olaterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Windstilte Het was zoals het in dergelijke ge vallen vaak verloopt: op de Neder landse (en Franse) terugtocht was een soort windstilte gevolgd. De mensen wachtten gelaten af wat komen zou na tegen vaste lage prijzen p steeds Wt allernieuwste modeschoenen donderdag Ml koopavond DR. NOLENSSTR. 2 alléén Hasseltstr. 295, Tilburg 2 malse piepkuikens B 2 flinke hanebouten 1 bakje lever 2 zak jes kipkruiden Bezet - dat klonk dramatisch en dat was het natuurlijk ook. Alleen, die indruk zou de argeloze toeschouwer nauwelijks krijgen wanneer hij in de vroege middag van 12 mei 1940 toevallig in Tilburg had rondgewandeld. Het was opvallend rustig in de straten van «de schonste stad van ’t laand». ichte lezer houdt de tekst op. om precies te zijn geleerd dat in het van de informa- al-overheersend rest van het bo venstaand verhaal eenvoudigweg door de centralecontrole instantie uit oogpunt van ongewenstheid van kennisneming niet ingevoerd is in de centrale computer van het wereldinstituut voor documenta tie. stoottroepers, soldaten dus die het to neel moesten verkennen o.a. om te zien of er mogelijk hier en daar nog verzetshaarden nagloeiden. Maar nee. Strand-restaurant Recreatiepark Beekse Bergen Zaal open 9.00 tot 17.00 uur Inlichtingen tel. 013-432392 Entree 2,50 p.p. Kinderen tot 15 jaar ƒ1,- richte nieuwbouw. Maar vooral kan dit gebeuren - en vaak met betrekke lijk eenvoudige ingrepen - door het voor groepswonen geschikt maken van bestaande en nog in goede staat verke rende gebouwen, die door leegstand juist dreigen te verkrotten. Huisvesting voor duizenden Daarbij denken wij in de eerste lts aan niet of nauwelijks meer ge- ters, schoolgebouwen, fabrieksruimtes en leeg- celpanden: hier in de stad zou alleen in dit „genre bouwwerken huisvesting voor duizenden te schep- zou trekken, op weg naar het front in België, richting Frankrijk. Lees verder op blz. 7 Er waren wel mogelijkheden tot trole op J' L -‘- burgers, overdraw het aanbod van maar ook veelzij_.o slag van het bestuursapparaat - zowel qua taal als qua afspiegeling van het for meel burocratisch functioneren van dat apparaat - zodat de bevolking inder daad formeel op de hoogte kon zijn van allerlei besluiten, maatregelen, plannen en overeenkomsten zoals door het be stuursapparaat regelmatig benadrukt werd in geval dat de burgers onwetend heid voorwendden. Die waarheid werd dé waarheid; een allesoverheersende ideologie die we moe ten zien in de lijn van de historische ont wikkeling vanaf - laten we zeggen - het begin van het feodale tijderk dat nog steeds niet opgehouden had te bestaan. Terug naar de avond Op die avond werden intentieverkla- forr ringen van goede wil afgelegd door de gemeentevertegenwoordigers en de bur gers en onder het genot van een zwak al coholisch drankje - bier genaamd - wer den de geschilpunten besproken. De gemeentevertegenwoordigers, met in achtname van hun bestuurlijke ver antwoordelijkheden, deden enkele toe zeggingen in de geschilpunten. Zij gave toe de belangen van de bewoners enig zins veronachtzaamd te hebben en u, loofden de bezwaren van de bewoners betreffende handhaving van de chroom- lederfabriek Schenkers in de woonbuurt over te brengen aan de provinciale be stuurders, hoewel een besluit tot handha ving van die fabriek in de woonbuurt nauwelijks terug te draaien leek. Ook zegden de gemeentevertegenwoordigers zonder betaalde baan. Bijna 90% de woongroepleden blijkt nog te sti ren en dus ook een laag inkomen te hebben (rond de 1000,- per i waarvan ruim een vierde aan nen wordt besteed. De meeste wc groepsleden vallen in de leeftijdsc goris^ussen 18 en 25 jaar. Het motief voor deze jongeren om een woongroep te prefereren boven andere woonvormen is voornamelijk dat men niet gebonden wil zijn aan toezicht of bemoeienis van de kant van hospita/hospes of ouders. Veilig nest Op basis yan de financiële toe komstverwachtingen (steeds minder banen voor afgestudeerden, dalende uitkeringen, stijgende vooral voor nieuw gebouwde eenj zinswoningen), verwachten de I\ onderzoekers eerder toe- dan afname van de animo voor het leven in woon groepen. Gaat het er hierbij om dat werkeloze afgestudeerden en anderen eenvoudig de huur en andere woonlas ten voor een eigen huur- of koopwo ning nauwelijks meer kunnen opbren gen, ook een sociaal element speelt hierbij een rol: de maatschappelijke jungle drijft lotgenoten bij een in de veilige bescherming van de gezamenlij ke woonstede. van eerder ge- Jr bevolking steeds confronteerd met informatie af- van en geweldige hoeveelheid waarbij het woord zender zowel tterlijke zin als in de figuurlijke e vatten is. Het meest duidelijke 'c van deze vervalfase: de para de zender, was duidelijk aan te Bejaarden Andere maatschappelijke groepen zoals bijvoorbeeld bejaarden of gehan dicapten, zullen steeds vaker tot de conclusie komen dat ze liever met een beperkt aantal vrienden een huishou ding willen vormen dan zich te bege ven in de toch wat onpersoonlijker omgeving van een bejaardenflat of een verpleegtehuis. Het is dan ook te verwachten dat de belangstelling voor het leven in woon groepen «over een breed front» de ko mende jaren zal toenemen. Gemeente en woningbouwcorporaties kunnen op deze groeiende behoefte inspelen, evenals particulieren en particuliere instellingen. Dit kan gebeuren door het stichten van op groepswonen ge- dit korte vacuüm. Geen verbeten ge vechten van man tegen man om elk huizenblok en elke straat. Geen sluip schutters op de daken. Maar ook geen juichende menigten om de militaire vertegenwoordigers van het alleredelste der rasverwante volken te verwelkomen. Ofschoon al tijd wordt gezegd dat in Nederland tussen de twee wereldoorlogen en daarvoor de Deutschfreundlichkeit wijd verbreid was, zou je dat uit de uit gestorven straten van Tilburg tijdens de Duitse intocht niet opmaken. Wel wat anders dan de deels jube lende, deels wanhopige menigte die we op oude foto’s uit steden als Praag zien. Nee, voor de meeste Nederlanders en ook voor de meeste Tilbürgers was de oorlog voornamelijk een frustre rend ongemak. Een belemmering voor de dagelijkse (economisché) gang van zaken. zijn nu de belangrijkste consta- igen en uitkomsten van dat rap- over Tilburgse woongroepen en dient er volgens de onderzoekers met en voor die groepen te ge- (want dat is meestal de reden je zo’n rapport officieel aan- ii een gezagsdrager). Geschiedenis Wanneer we de eerder vermelde om schrijving van het begrip «woon groep» eens nader bekijken: het samen wonen in één pand van tenminste drie personen die niet tot hetzelfde gezin behoren, kunnen we ongetwijfeld stel len dat Tilburg op dit gebied een lange en bloeiende traditie heeft: al sinds mensenheugenis woonden er in Til burg duizenden mannen en vrouwen die geen familie van elkaar waren in een en hetzelfde huis: we bedoelen de kloosters, waarvan er hier vele tiental len waren en nog heel wat zijn met hun bevolking van zusters, paters, fraters denken van plaats aan niet of ns tude- bruikte klooste kantoor- en f maand), staande winke het wo- voon- leeftijdscate- pen zijn. Inschrijven Heeft u belangstelling voor het wo nen in groepsverband? Laat u dan als werkzoekende groep inschrijven bij ge meente en woningbouwvereniging. Wilt u meer weten over het wonen in groepsverband? Inlichtingen hierover kunt u onder andere verkrijgen bij De Woonwinkel, Tuinstraat 49-01, tel. 43 1115. Het rapport «Wonen in groepsver- woonlasten, band in Tilburg» tenslotte is te verkrij- mge- gen bij het IVA, instituut voor sociaal- IVA- wetenschappelijk onderzoek van de Katholieke Hogeschool. Voor een interview met een Tilburg se woongroep verwijzen wij u naar pag- 3 en broeders. Het zal echter duidelijk zijn dat we bij het begrip «woon groep» niet (meer) aan kloosters den ken. In het jaar dat voor een Engelse schrijver, George Orwell genaamd, een inspiratiebron vooraf bleek te zijn en waar hij een zeer leesbaar boek aan wijdde met als titel *1984*, besloten vier Tilburgse wethouders en de burge meester van (tie stad op 18 januari 1984 des avonds om 20.00 u. een gesprek aan te gaan met een vijftal bewonerscomités uit de buurt Goirke-Hasselt. Dit met de bedoeling om gerezen geschilpunten tus- beide partijen inzake het experiment mrt aanpak* uit de weg te ruimen. De geschilpunten vonden vooral hun aanleiding in de steeds krapper worden de financiële situatie van Rijk en Gemeente; een situatie die de bewoners niet zonder meer accepteerden om - en'om andere zaken - de ter verantwoording riepen. Andere zaken betroffen: het door de gemeente handhaven van een milieu-on- vriendelijke chroomlederfariek - Schen kers geheten - in de woonwijk; het on voldoende onderzoeken van chemisch verontreinigde grond (veroorzaakt door eerder genoemd bedrijf); het zich van gemeente- en rijkswege niet houden aan eerder gedane toezeggingen inzake wo ningbouw en medewerking van de ge meente in deze ten behoeve van de bewo ners. Kortom, zaken die eigenlijk gere geld en besproken hadden moeten wor den in gezamenlijk overleg. Helaas bleek er in die tijd een en an der te mankeren aan het gezamenlijk overleg, niet in de laatste plaats veroor zaakt door een tamelijke onbekendheid van gemeente (en rijk) met inspraak van bewoners in eigen woon- en omgevings- situaties. Lezers van nu moeten zich realiseren dat in die tijd politici en ambtenaren, werkzaam voor de bevolking langzaam aan een invloedrijke plaats verworven hadden in de samenleving en vrij zelf standig konden handelen. Burgers wa ren het echter niet altijd eens met de be sluiten die politici en ambtenaren na- Maandagavond. 23 januari 1984 het sneeuwt nog steeds. In grote vlokken dwarrelt de sneeuw naar beneden en legt alles onder een witte laag. De grau we winterkleuren verdwijnen en een stemmig wit komt ervoor in de plaats. Het is allesbehalve de meest gelegen tijd om over groen en groenvoorzienin gen te schrijven tijdens deze eerste sneeuw van het jaar 1984. Een bestuursapparaat zal zich deze weersomstandigheid weinig gelegen la ten, (misschien maar goed ook), want bij publieke werken en met name de af deling beplantingen, heeft men het plan het een en ander te gaan veranderen in zake het groen in Tilburg-Noord. In het voorjaar wil de gemeente na melijk in Tilburg-Noord wijzigingen aanbrengen in de groenvoorzieningen. Op diverse plaatsen daaf zullen de be plantingen worden vervangen of aan gevuld en een aantal speelruimtes zul len opnieuw worden ingericht. Over het algemeen komen de veran deringen er op neer dat diverse bomen gerooid gaan worden en vervangen worden door nieuwe. Dat rooien is volgens de afdeling beplantingen no dig vanwege ziekte, zwakte of ouder dom van de bomen. Bovendien staan een aantal bomen te dicht langs de be bouwing waardoor de bewoners weinig uitzicht en weinig licht in huis hebben. De nieuw te planten bomen komen in de plaats van de gerooide bomen of ter aanvulling van de bestaande beplan ting. Deze veranderingen gelden voor de volgende stratenMascagnistraat, Puccinistraat, Perosistraat, Strauss- laan, Beethovenlaan, Eilenbergstraat, Haydnstraat, Bachlaan en Debussy- laan. In de meente 1 waarin staat anderingen kunnen hut plannen van c op te nemen Ideologie Voor de ideologische aspecten van de Duitse expansiedrang had 99 van de bevolking geen belangstelling - en voor de militaire consequenties ervan: Nederland moest onderworpen wor den teneinde Frankrijk beter te kun nen aanvallen én omdat men de haven van Rotterdam nodig had - voor die militaire aspecten had de gemiddelde Nederlander weinig begrip. Voorbodes De eerste, weinig spectaculaire, voorbodes der Duitse bezetting had den dus bezit genomen van Tilburg. Spectaculair, als schouwspel dan, zou de volgende dagen worden toen voortdurende stroom van Duitse itairen, twee colonnes breed in zuidwestelijke richting door de stad Dit is het vierde artikel in een serie over de lotgevallen van het Hart van Brabant en zijn bewo ners gedurende de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Tilburg in de oorlog: een vlag, die overigens de lading niet helemaal dekt aan gezien het in de bedoeling ligt, ook het «oorlogsverleden» van Til- burgs direkte omgeving aan bod te laten komen. «Tilburg in de oorlog» wordt geproduceerd in samenwerking met de Gemeentelijke Archief dienst. Uw opmerkingen, aanvullingen of persoonlijke bijdragen blijven overigens welkom, bij de redactie van de Koerier, maar vooral bij de heren G. Kobes en R. Peeters van de archiefdienst. 'ren wel mogelijkheden tot con- dat bestuursapparaat door de Maar in die tijd van informatie overdracht en dalende conjunctuur was 'n informatie bijna totaal, tijdig en vormde een weer- Studentenflats Uit recenter jaren, de jaren zestig om precies te zijn, stammen de studen tenflats, wat later gevolgd door andere studenten- en dispuuthuizen. In prin cipe voldoen deze studentenwoningen aan de criteria die men aanlegt om te kunnen spreken van een woongroep: de bewoners beschikken alle over een privé-kamer, meestal een zit-slaapka- mer terwijler voorts per groep of groepje een of meer gemeenschappe lijke ruimtes ter beschikking staan: meestal een keuken, douches en soms ook een gemeenschappelijke huiska mer. Of de hier zojuist genoemde woning en woontypen nu al of niet tot het gen re «woongroepen» kunnen worden ge rekend, blijkt niet helemaal uit hét on- dezoek van Goessen en van de Kar. Tijd dus om die opkomende bevol kingsgroep eens in kaart te brengen. En welke instelling is beter toegerust om zo’n «kaart» door middel van een onderzoek samen te stellen dan het IVA, Instituut voor sociaal-weten- schappelijk onderzoek aan de Katho lieke Hogeschool Tilburg? Het IVA Heeft dit dan ook, in de personen van Bert Goessen en Piet van der Kar gedaan en haar bevindingen neergelegd in een raport van 83 blad zijden. Weliswaar is dat rapport, met de titel «Wonen in groepsverband in Tilburg - een inventarisatie» al in ok tober van het vorig jaar verschenen, maar pas gisteren - ’s ochtends om 10.00 uur - is het officieel «onthuld» door het aan te bieden aan wethouder P. van Hasselt van volkshuisvesting. Uitkomsten Wat terinj port wat verder beuren? waarom je biedt aan Minder ideaal Wel hoort daar in elk gev voormalige bejaardentehuis denburcht» waarin momenteel drie «groepen» zijn gehuisvest. De grote meerderheid van de Tilburgse woon groepen huist echter in ruimten die eigenlijk minder ideaal zijn voor bewo ning: vaak wat oudere panden die bo vendien oorspronkelijk in gebruik wa ren als winkel of als kantoor. Daar door zijn ze dikwijls niet berekend op de nieuwe (woon)functie, er ontbreken bijvoorbeeld grote keukens en goede sanitaire ruimtes. Lage inkomens Uit het IVA-onderzoek blijkt dat woongroepen in Tilburg voornamelijk «bemensd» worden door personen Vooral snel was het allemaal ge gaan: in de ochtend van 10 mei waren de Duitsers Nederland (en België) bin nengevallen en nog geen twee dagen later, eigenlijk de volgende zaterdag ’s avonds al, werd er om Tilburg niet meer gevochten. Zondagsmorgens trok er nog een enkele Nederlandse mili tair, haast symboisch per rijwiel, west waarts en pas enkele uren later ver schenen de eerste Duitse militairen, 1985 zou beginnen en zou eindigen in 1987. In totaal zouden daar 150 gen gebouwd gaan worden in de g dieerde sfeer... De bewoners verklaarden zich tevre den met deze toezeggingen, met de uitleg van „stadsburgemeester’’ dat de finan ciële positie van die stad nijpend was en dat van gemeentewege grote waarde ge hecht werd aan een positieve opstelling van de bevolking i.c. de buurt. Wel waren er tijdens die verzoenings bijeenkomst zo nu en dan over en weer verholen beschuldigingen te vernemen die echter meestal gesmoord werden door de burgemeester en geen afbreuk deden aan de intentieverklaringen va/t goede wil die beide partijen afgelegd hadden. Deze avohd vormde het begin van het einde van het feodale tijdperk: immers de avond had alle ingrediënten in zich Voor de laatste fase, de vervalfase van het feodale tijdperk: de fase van de in formatica geheten. In deze laatste fase noemd tijdpérk werd de i meer gecc r komstig zenders, v in de lett zin op te ven kfnmerk Hgs- doxvant wijzen. Deze par informatie o aan zichzelf... Hier, geachte ',e^. Recent onderzoek, uit 2714, heeft ons gel laatste deel van de fase 6btica de burocratisering toe een nader onderzoek te starten in al- geworden was zodat de le openheid en met overleg van de bur gers' naar de chemisch verontreinigde grond, veroorzaakt door eerder genoem de fabriek. Benevens dat werd de buurt op het terrein DroMoF jaarlijks 50 wo ningen gegund, waarvan de bouw in kstel

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1984 | | pagina 1