V X Wereld achter glas DE„SLEUTELZELF”GARAGE pop EN Afrikaanse formatie Zimba in’t Kijkhuis in noteAoV y I v. <- - 1250 750/^ Hemd van het lijf J De sterrenhemel in januari - IS OPEN EN METEEN EEN GROOT SUKSES. (t T' Aan 2.50 pa UUR NO.BTW brandgevaarlijk Elektra techniek? ar 1983 pagina 14 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 29 december 1983 pagina 15 Tel. 013/423423 na kantoor 013/331759 NVEGEN Zes planeten aan de ochtendhemel IN Tot slot nog enkele tips TOEAN AN jkheden jberij ïel vri JACHTHONDEN het Noord Oost West EENHOORN Oost West (Ruud Geerts) WATERSLANG ACHTERSTEVEN L.P. Top Tien 27 december ’83 Rechtstreeks bij de fabriek Enorm voordelig Het wordt druk in Rond het midden van Afgelopen dinsdag is de eer ste originele ”sleutel-zelf’ garage geopend. En het was meteen een drukte van jewelste. Het beste nieuws voor auto mobilisten sinds jaren larium wat' i eerst maat een goede juiste be- Rolscreen Nederland b.v. Boogschutterstr. 10, Tilburg Industrieterrein Oost (zijstraat Jules Verneweg) Showroom dag. geopend ’s Zaterdags tot 13.00 uur een f even numbers sn 4 TWJEUNCEN ibaar wc zijn leten Jupi- VOERMAN l een fijne ontspan- vrijetijdsbesteding, de igeres naakt voor de boren in ran band- -’--enal maar ook verkoop van e1' aanleggen var. is Baeten’s Bel 013-353^, gesprek. r -■ c7- Zuid shaft. Plaats het op een stevige :bruik bij een t Wij komen vrijblijvend voor prijsopgave Ook ’s avonds «•quarium, uailUlh op •s meer no- )aarvoor jurten voor-1 nden. Tegen scher- prijzen. --- Dostalstraat 46, Tilburg Noord (voormalig ANWB Technostation) 013-553 554. Openingstijden: mat/mvrij van 9.00 tot 23.00 uur, za van 9.00 tot 18.00 uur. in het nummer «Scarbo- icident». Veel nummers 5 tijd, dat Zim- ikelijk was, de de i en het systemen 8. 10. Spar Ook alle onderdelen voor grote en kleine beurten vo handen. Tegen sche»- P« DEN is in vege de it is een schoonmaken van binnenkant geen 1 e.d., maar filter- hinderlijke kras- ’n Brug huren: 12,50 per inklusief BTW. Geen gehannes met e sim pelweg een druk op de knop en u staat veilig onder uw auto te werken. Gereedschap huren: 2,50 per uur inklusief BTW. Gereedschap voor de meest voorkomende auto- klussen voor een knaak per uur. Speciaal gereedschap nodig? Ook dit kan. 'n Momentsleutel of kont-1-* hoekmeter huurt u voor 5, aqua- lingwater geiser of U een aar «vallende zegt). i de 1 jnbaar uit de richt teeld Boötes (Oss men. Wilt U eens wat meer weten over sterrenkundige zaken, over planeten, sterren en sterrenbeelden en over in strumenten om de sterren mee te bekij ken, schrijf dan eens voor gratis docu mentatie naar Stichting «De Koepel», Nachtegaalstraat 82 bis, 3581 AN Utrecht, tel. 030-311360. Daar kunt U ook een kaartje aanvragen voor het opsporen van de planeet Uranus. 1. Lionel Richie-Can’t slow down 2. Yes-90125 3. Paul Young-No parlez 4. Culture Club-Clour by r 5. Kinderen voor Kinderer 6. UB 40-Labour of Love 7. Michael Jackson-Thriller U 2-Life under a blood red sky Rolling Stones-Undercover indau Ballet-True Orwell of geen Orwell, ’t Kijkhuis luidt 1984 in ieder geval op onbezorg de, zonnige en swingende wijze in met de Afrikaanse formatie Zimba. Zimba is in 1974 ontstaan door de samenvoe ging van het duo Spangle and Haze en de uit Zaïre afkomstige conga-drum- mer Pecos Mamba. Van het duo tij- Spangle en Haze, oftewel Phil en Mar- groeien zij ga, is Marga de Nederlandse zang*arp' vlak en ne- en petcussioniste van Zimba en mwi de meeste arrangementen nummers. Phil Muti is gebc Zimbabwe en vervult de rol var leider, zanger en gitarist, maar bovenu. is hij een uitstekend entertainer. Hjer- Overdekt sleutelen: 7,50 per uur inklusief BTW. ”Pa pakt geen kou meer als ie aan het sleutelen is, hij rijdt 'm gewoon de "sleutel- zelf’-garage binnen.” «maar i. en de kc de ske... len.» De gebeurtenis en de mogelijk luchten hem op en beuren hem uit de nut. Hij zal zeker de royale uithangen. Je hebt mensen, die - als ze al eens bij toeval een hemd aan het lijft krijgen - het op slag willen weggeven. Een uniek mannetje, maar wie let daar nou op? K. Eiband het wikkelen en elektromotoren :an beveiligingssy s pakkie an. 53355 voor een vrijblijvend tüSÖJXO Wittebollestraat 20, Tilburg. Wat is nieuwjaar zonder oliebollen en wat is december zonder feestelijk eten? Aan oliebollen komt een frituur pan te pas en aan feestelijk eten vaak fonduen. Frituur- en fonduepannen kunnen echter nogal wat gevaren ople veren: 10 van de branden in wonin gen, waarvoor de brandweer moet uit rukken beginnen met een vlam in de pan en jaarlijks lopen 3.500 Nederlan ders brandwonden op door kokende olie. Frituurvet- of olie moet, wil de fri tuur goed lukken tegen de. 200° heet zijn. Vandaar dat brandwonden, die men oploopt door kokende olie, zo ernstig zijn. Vet en olie hebben daar naast de nare eigenschap dat ze spon taan in brand vliegen als hun tempera tuur boven een bepaalde waarde stijgt: dat is over het algemeen zo’n 300° C. Vandaar dat elektrische friteuses met een temperatuurregelaar de voorkeur verdienen. Bovendien moeten deze fri- titen zo plaatsen dat ze iger dienst doen en de in het aquarium ten schap, zoals in rugh Fair Ine. worden geschreven in de babwe nog niet onafhanl tijd onder Ian Smith. Wat Zimba brengt is ook educatief. Afhankelijk van de avond legt men het een en ander uit tijdens het optreden, iedereen is welkom om vragen te stel len over het gebruik van de Afrikaanse instrumenten die Zimba bespeelt. Zij kennen de geschiedenis van deze in strumenten en leggen het gebruik er van graag uit aan belangstellenden. Zij spelen twee lange, maar soms ook drie sets. De tweede set wordt ge speeld in louter Afrikaans folkloris tisch kostuum en begint met een Afri kaanse instrumental, genaamd «Afri can Lullaby», die uitloopt in een erg interessant ritmisch gedeelte. Muziek om op te dansen, je vingers te knippen, je ogen goed de kost te ge ven en onbezorgd het nieuwe jaar in te gaan. Wankele beweging Helaas worden er nog veel fondue pannen verkocht met een wankel on derstel. Levensgevaarlijk. Toch schui len de voornaamste gevaren van het fonduen in het spatten of morsen met de hete olie, de open vlam van een spi ritusbrander en het bij- en navullen van de brander. Te hete olie gaat ge makkelijk spetteren en kan op een ge geven moment in brand vliegen. De spiritusvlam is. moeilijk zichtbaar. Soms lijkt het of hij uit is en denkt men dat de brander moet worden bij gevuld. Maar ook als hij werkelijk uit is, is het bijvullen van een nog warme brander erg gevaarlijk. Een nog warme brander veroorzaakt in korte tijd een enorme hoeveelheid spiritusdamp en bij het opnieuw aansteken kan een be hoorlijke steekvlam ontstaan. Het beste is dus een electrisch fon- duestel. Gebruikt u nog een spiritus- stel, let er dan in elk geval op dat het onderstel stevig staat, dat de pan goe de handgrepen heeft (liefst twee); dat de pan een zo breed mogelijke bodem heeft en dat de zijkant van de pan naar binnen toeloopt. Tips over goede frituurgewoonten en goede fonduegewoonten zijn verza meld in de folder «Frituren en fon duen» in de serie «Kijk op veilig» van de Stichting Consument en Veiligheid, Postbus 5169, 1007 AD Amsterdam, tel. 020-736414. (Uit «Nederland Oké»). Frituren en fonduen leuk, gezellig, smakelijk en... tuurpannen tegenwoordig extra bevei liging hebben, die de stroom afsluit als de temperatuur te hoog oploopt, door dat bijvoorbeeld de thermostaat niet goed werkt. Let erop, als u zo’n pan koopt, dat deze een temperatuurrege laar en beveiliging heeft, dat hij boven dien twee stevige handgrepen heeft, een goed passend metalen deksel en een snoer van onbrandbaar materiaal (geen rubber, want dat wordt aange tast door vet). Mocht er toch brand ontstaan, dek dan de vlammende pan pjaa af met een metalen deksel en schuif het hebt deksel van u af op de pan, anders slaan de vlammen uw kant uit. Doe het gas uit, schuif de pan van de plaats, of haal de stekker uit het stopkontakt en laat de pan helemaal afkoelen. Blus nooit met water, want dat levert alleen maar een explosie van vuur nooit met een vlammende f want dan krijgt u de vlammen in uw gezicht en bovendien kunt u struike len. Kontroleer of het aquarium waterpas staat, zo niet neem dan eerst maatrege len, daardoor voorkomt u een schuine waterspiegel. Breng de achter- en zijwanden op de juiste maat, waardoor deze goed aan sluiten in de hoeken en als het ware klem staan tussen de bodem en boven lijst. Kontroleer de werking van de verlichting in de lichtkap. Als we zover zijn, dan komt de bo demsamenstelling aan de beurt. Voor de beginner is een bodem van ongewassen grof rivierzand, afgedekt met een 2-cm-dikke laag gewassen zand, ruimschoots voldoende. Men kan zo de noodzakelijke ervaring op doen met de plantengroei, zoals, groei- snelheid, vermeerdering door stekken en uitlopers, behandeling door inkor ten en «toppen». Bovendien loopt men met een zo eenvoudige bodemsamenstelling de minste kans op het zg. dichtslaan van de bodem, waardoor bederf kan ont staan. Later wanneer men wat meer erva ring heeft, kan het noodzakelijk zijn dat de aard en het karakter van de be lting een andere bodemsamenstel ling noodzakelijk maken. Zorg dat het zand niet boven de on derlijst van het aquarium uitkomt, dit is estetisch gezien minder fraai, en laat de bodem schuin naar achter toe oplo pen, waardoor de planten als het ware al trapeziumvormig ingeplant kunnen worden. Daarna kunnen we het rium vullen met gewoon leidin° op temperatuur gemaakt met g_. boiler, bijv. 24°. De bodem dekken we af met een stuk plastiek of karton, dat we wat ver zwaren, dit om het opdwarrelen van de bodemgrond door het water te voorko men. Nadat het aquarium is gevuld, kun nen we beginnen met het inplanten. Dat het combineren van aquarium- planten niet iedereen gemakkelijk af gaat, is bij het zien van veel huiska- meraquaria dikwijls duidelijk. Het is natuurlijk afhankelijk eisen die men aan zijn aqus Zijn die eisen hoog, dan aquarium, met name de nogal wat bewerking. Zijn hoog, dan vraagt het aquarium natuur lijk minder onderhoud. Gaan we er van uit dat u een mooi aquarium wilt hebben en u uw aqua riumhobby ziet als een fijne ontspan ning en een nuttige i» van snelgroeiende j enig inzicht en is geb; ing die men gaandeweg lot. oij het «toppen» altijd gebruik van die plaatsen op de stengel waar een worteltje te voor schijn komt. Een snelle beworteling komt de plant ten goede. Knijp nooit de planten af met uw vingers, maar snij de plant af met bijv, een scheer mesje, dit om beschadiging van de planten te voorkomen. Het is ook belangrijk om te weten dat aquariumplanten naast hun esteti- sche functie ook nog een biologische waarde bezitten. Zij immers nemen al lerlei stoffen op en geven er zuurstof voor in de plaats. Welke vissen Men is over het alg die vissen aan te set mooi of aantrekkelijk vindt en vooral in het begin laat men zich slechts zel den leiden door de biologische eisen die onze vissen stellen. Men kan zich januari 1984! de maand maar liefst zes verschillende plane te zien: Mercurius. Venus, Mars, Ji ter, Satumus en Uranus. dan is het goed mogelijk een aquarium op te zetten als «een tuin» onder wa ter, waarin naast een «uitgekiend» plantenbestand, mooie kleurige vissen zwemmen. Het is duidelijk dat het vis bestand zodanig wordt gekozen dat de bestaande beplanting geen geweld wordt aangedaan. Planten Als we aannemen dat bij bodemsamenstelling en de J lichting de planten redelijk goed zullen groeien, is het van belang deze groei te regelen en in stand te houden. Dit is alleen mogelijk als we door ervaring hebben geleerd onderscheid te maken tussen grote, middelgrote, kleine en heel kleine planten. Ook groeisnelheid, vorm en kleur spelen een grote rol en bepalen mede de plaats waar de plan ten het beste in het aquarium kunnen worden ondergebracht. Enkele voor beelden hiervan zijn: Guirlandevormende planten aan de achterwand, zijwanden en als randbe- planting. Solitaire plant ook als blikvang dieptewerking ii goede komen. Middelgrote planten in de midden partij van de beschikbare bodetnruim- te planten. Kleinere planten op de beschikbare ruimte voor in het aquarium. Het is vanzelfsprekend dat vele variaties mo gelijk zijn naar ieders persoonlijke smaak en fantasie. Niet alleen de af metingen en de groeiwijze van aqua riumplanten, maar meer in het bijzon der hun vorm en kleur zijn bepalend voor de plaats in het aquarium. Het is dan ook van groot belang de contras ten in vorm en kleur zoveel mogelijk te benutten, zodat men estetisch een zo fraai mogelijk resultaat bereikt. In dit verband is het van belang te weten dat het karakter van veel plan ten het beste uitkomt als we ze in een groep plaatsen en niet her en der door -j elkaar, waardoor een rommelig geheel lelijk van de ontstaat. Men plaatst soort bij soort larium stelt, dus niet van een soort links een plant, vraagt het achter een en rechts ook nog eens beplanting eentje. Mooier is alle planten van de- die minder zelfde soort dus in een groep bij elkaar --te planten. Het is ook van belang dat planten functioneel werken en dat zij dat blij ven doen. Dit kan alleen als de oplet tende eigenaar op tijd de uitlopers van planten weghaalt op die plaatsen waar zij niet behoren of nauwelijks zichtbaar zijn. Beschikken we over vol doende materiaal dan zal het niet moeilijk zijn om een mooi aquarium in te richten. Is het eenmaal een mooi aqu: dan is het de kunst het aquarii peil te houden en daarvoor is dig dan alleen materiaal. Da; nodig: liefde, geduld, inzicht en vol harding. Een goede kijk op het onder houd van de tuin onder water. De harde wind, die over het viaduct van de Ringbaan West veegt, haalt me verkleumd van de fiets. Dan maar het goedaardig eindje naar de Kwaadeind- straat te voet. Voor mij op het voetpad beult een oudere man zich af met een onduidelijke bagage van jutezakken en gereedschapskist. Als hij stopt om i uit te blazen en van last te verwisse len, haal ik hem in. «Zal ik even iets overnemen op de bagagedrager?» stel ik voor. «Ach», zegt hij gelaten, «het zal wel gaan, ik moet naar de Rooipanne en laat me dan toch begaan», terwijl zijn blik aan mijn fiets gehecht blijft. «Ik kan ze daar niet laten zitten met de kapotte boel. Heb ik gisteren beloofd. Maar vannacht hebben ze mijn fiets uit de schuur gejat. Wel geen nieuwe, maar zeker zo gaaf als die van U. Ik kreeg hem toen ik 65 jaar werd De kinderen hadden het geld bij elkaar gesappeld. De woorden komen er steeds verbrok- kelder uit, dan stokt het opeens, hij wendt zich af en begint tot mijn schrik geluidloos te huilen. Ik sta er ongelukkig en beschaamd bij. Links van ons raast het verkeer voor bij, daarboven strijkt een winterlucht een grijzig licht in mondjesmaat uit over huis en boom, die zich op voorhand al schijnen te bukken voor een aansluipen de grauwheid. «Waarom doet men zoiets?» klinkt het verbitterd. «Ja, waarom?» antwoord ik krachteloos. We stikken onderhand in de waaroms, beste man. Maar wij zullen toch door de tunnel moeten, spits roeden lopen, want veel is er lang en kort geleden mis gegaan, maar wij ko men er zeker weer bovenop. Terecht haalt de man zijn schouders op bij mijn op niets berustende hypothe se. Op de afrit naar de rotonde schakelt een dieselvrachtwagencombinatie, gela den met staalconstructies. Gütersloh Bautechnik. Uit het opengedraaide cabi- neraam wordt een witte zak naar buiten gekieperd, gevolgd door een klein rond pak en beide ploffen vlak bij ons neer. Een rol «Mandelkuchen» en een fors pad goed belegde boterhammen. Vol kom macht vollgesund staat er op de kleurige wikkel; in een wuivend koren veld dekt een Duitse mutti de tafel voor blij aanrennende kinderen met hond. «God geklaagd», hoor ik het mannetje mopperen. «Die knapen hebben zeker in een wegrestaurant zitten schransen en buffelen. Dubbele uitsmijters met een sloot koffie en dan keilen ze het gewone brood met koeken van thuis maar over de vangrail.» Terwijl hij alsmaar door moppert gaan mijn gedachten onwille keurig terug naar grauwe crisisbeelden van de jaren dertig, die prompt worden overstemd door recenter, veel gruwelij ker en schrijnender beelden van uitge putte en stervende kinderen rondom ons in de wereld. «Ik heb mijn middagboterham verge- hoor ik het mannetje zeggen, ik weet een betere bestemming koeken krijgen de kinderen, die op celterbaan bij de Rooipanne spe- Dat het houden van een aquarium in Nederland bijzonder in de belangstelling staat, wordt wellicht het best geïllustreerd met een voorzichtige schatting van het aantal mensen dat thuis een aquarium heeft. Bij deze schatting komen we tot om en nabij 300.000 liefhebbers die zich als nuttige en plezierige vrijetijdsbesteding een aquarium hebben aangeschaft. De aantrekkingskracht die uitgaat van de kleurige onderwaterwereld blijkt nog steeds aan hobby isten te winnen. Toch is het ook hier «niet alles goud wat blinkt», immers een aquarium wordt vaak in een opwelling en wat overhaast gekocht. Men beseft niet welke eisen de levende have zeker zal stellen. Niet zelden wordt de verzorging gebagatelliseerd, waardoor men de verwachte resultaten niet bereikt. Over het algemeen staat het Nederlands aquarium bekent als de «tuin onder water», met een keur van aqua riumplanten en een aangepast visbestand. -~\j dkiehoek\ z «KLEINE HOND \J OHION ’’ECASUS CKOTEHONDI Satumus is de planeet met die fraaie ringen. Behalve ringen, heeft Satumus ook een groot aantal satellieten of «manen». De ringen en de manen kunnen we alleen zien met een tele scoop. De maan van de aarde staat 26 januari in de buurt van Satumus. Iets verder naar rechts, eveneens het zuiden, vinden we, halverwe<’p hemel, nog de planeet Mars. Het oranje-kleurige sterpunt en straalt een rustig licht uit. Rechts daarvan staat een twinkelende ster die ongeveer even r is als de planeet. Dat is de ster Spica van het sterrenbeeld Maagd. De afstand tussen beide neemt iedere dag toe. Op 25 januari staat de maan - in de fase van zelschap van Mars en Spica, x Tenslotte is ook de planeet Uranus /Zichtbaar, althans met een verre- jXer. Op 10 januari 1984 staat hij vlak onder de zeer heldere f' 'r nus. Een detailkaartje van uvuiw- streek waarin Uranus staat, kunt U °p de aanvragen bij de Stichting «De Koe- schien pe|B ,n utrecht. Meteoren In de vroege ochtend van 4 januari 1984 kunt U een aantal meteoren ver wachten («vallende sterren» zoals de volksmond zegt). Ze behoren bij de zwerm van de Boötiden omdat ze iting van het ster- Jssenhoeder) ko- Wat hebben we zoal nodig? Technische hulpmiddelen: a) Een aquarium, indien mogelijk d aangepast aan de beschikbare ruimte P ant en aan het kamerinterieur. mg t b) Op het aquarium een goed pas sende lichtkap, met een doelmatige en veilige verlichting. c) Een verwarmingselement met thermostaat of een combinatie. d) Een thermometer, schepnetje. e) Eventueel een luchtpomp en/of filter, dit hangt af van diverse factoren als geaardheid van de vissen, enz. f) Achter- en/of zijwanden die het aquarium worden geplaatst. Verder een goede bodemsamenstel ling, aquariumplanten, eventueel wat mooie stenen of een grillig gevormd stuk «kienhout» en natuurlijk de vis sen en/of andere waterdieren zoals slakken, enz. Op 25 januari staat de maan - in ase van het laatste kwartier - in ge-’ Het aquarium chap van Mars en Spica. Laten we nu eens gaan kijken wat mslotte is ook de planeet Uranus we moeten doen als we alles hebben laar, althans met een verre- aangeschaft. Plaats het aquarium voor- 1 10 januari 1984 staat hij zichtig op een stevige tafel of onder- planeet Ve- stel, gebruik bij een volglazen aqua- i de hemel- rium een ondervulling van bijv, een tempexplaat om oneffenheden op te vangen. Dit voorkomt narigheid als u het aquarium met water gaat vullen en zonder goede ondervulling door de druk de bodem wel eens zou kunnen scheuren. Til het aquarium nooit aan hét lijstwerk op maar altijd van onder. Plant niet te dicht opeen en niet te diep. Laat het aquarium na het inplan ten een weekje rusten alvorens de vis sen er in los te laten. Overtuig u van te voren welke eisen uw vissen stellen. Breng uw vissen geleidelijk over in het aquarium, laat ze wennen aan het aquariumwater door de «druppelme- Voer doelmatig, niet te veel, maar ook niet te weinig. Geef uw aquarium wekelijks een on derhoudsbeurt, zowel in- als uitwen- or is dig. vol- Gebruik voor het sc de voorruit aan de b scheermesjes, staalwol watten, dit voorkomt 1 sen op uw voorruit. Heeft u na dit alles nog vragen? Dan kunt u zich richten tot Aquarium- ver. Ons Genoegen, of de Natuurhisto rische- en Aquariumvereniging Scala- re. Beide verenigingen stellen zich ten doel de aquarium- en terrariumliefheb- per berij op een hoger peil te brengen. Dit iwa- wordt onder meer gedaan door het houden van bijeenkomsten waar lezin gen worden gegeven door experts, het in stand houden van een eigen biblio theek met veel boeken op het gebied van onze liefhebberij enz., enz. Bezoek gerust eens geheel vrijblijvend een van onze bijeenkomsten waarvan de aan kondiging ook plaats vindt in dit blad, of neem kontakt op met een van de Ons Genoegen, tel. 01623-15073, Scalare Schoonhouden Dit onderhoud en de tijd die we daarvoor nodig hebben is afhankelijk van de hoeveelheid vissen, de soorten vissen en hun eigenschappen en de voedergewoonte van de bezitter. Het is goed van tijd tot tijd een deel van het water te verversen. Bijv, eenmaal maand een derde van het aquariums ter, dit geeft niet zelden een goede groeistimulans voor de planten. Hoe wel de afvalstoffen die door de vissen worden geproduceerd, voor de planten belangrijke voedingsstoffen bevatten al of niet na omzetting der bacteriën, is het noodzakelijk van tijd tot tijd de bodem eens af te hevelen om vervui ling van de luchtige poreuze bodem voorkomen. Deze bewerking geeft t vens de garantie dat f j f f ten, bijv. Cabomba, Myriophylm enz. niet met zweefvuil verstopt kun nen raken. Het is van groot belang dat het onderhoud zich ook uitstrekt tot nederige planten als algen die door hun groeiwijze ve< houden. Doordat het zweefvuil zich ophoopt en en doordringt tot op de plaatsen waar het mos en de algen zich «ivöben vastgehecht aan de wanden en ondergropd, ontstaat op die plaatsen vervilting d.w.z. er vormt zich een koek van zweefvuil tussen het fijne plantenweefsel. Op den duur wreekt zich dit euvel en zien we dat de algen en mossen loslaten van wanden, ste- ir op en ga nen, ondergrond e.d. doordat de pan lopen, hechtorgaantjes verstikken. Het is daarom aan te bevelen bij de wekelijk se onderhoudsbeurt ook de algen en mossen niet te vergeten. Ook hier moeten we het vuil weghe velen. Het varzorgen van de planten in het aquarium is niet moeilijk maar ver eist wel enig inzicht, waarbij het ka rakter van de plant een rol speelt. Guirlandevormende planten groeien over het algemeen snel en moeten t" dig worden ingekort, anders g----- teveel langs het wateroppervL» men daardoor te veel licht weg voor de andere planten. Ook het afstekken en wegnemen van bladeren en het «top pen» van snelgroeiende planten, ver eist enig inzicht en is gebaseerd op er- varing die men gaandeweg wel opdoet, bij wordt hij, behalve door Marga, ook Maak bij het «toppen» van de planten nog vocaal ondersteund door Tandi, J - -J- een Zuidafrikaanse zangeres. Zimba’s basgitarist komt uit de welbekende Burundi (Black). Momenteel bestaat Zimba uit tien mensen, waaronder twee blazers. Een van die twee is de Zuidafrikaanse saxspeler Sean Bergin. Zimba zingt over het algemeen in drie zuidelijk-Afrikaanse talen. De taal van de Shöna uit Zimbabwe, de taal van de matabili’s uit het zuiden van Zimbabwe (een stam die afstamt van de Zulus), en er wordt gezongen in echt Zulu. Verder nog wat nummers in het Ghanees en een recent nummer in de taal van de Mamba uit Zaïre. De nummers gaan hoofdzakelijk Igemeen geneigd over de radicale conflictsituatie in :haffen die men Zimbabwe en de veroordeling van het blanke minderheidsregime, maar ook over de identiteits- en taalconflicten van de nieuwe generaties, voortgeko men uit de zwarte en blanke gemeen- Om met de helderste te beginnen: Venus straalt als schitterende «och- tendster» aan de zuidoostelijke hemel. Hij staat vrij laag boven de horizon en valt onmiddellijk op. Hij komt dag na dag iets dichter bij de zon (gezien van af de aarde). De planeet Jupiter is van- ivvi af half januari ’s ochtends te zien, laag helder boven de zuidoostelijke horizon, in de Spica s buurt van Venus. Jupiter is lichtzwak- ker dan Venus, maar toch erg opval lend. Hij beweegt iedere dag een stukje verder van de zon, gezien vanaf de aar dde. Venus en Jupiter komen daarom in 5 *de loop van januari steeds dichter bij no„ elkaar te staan. Op 27 januari passeren ze elkaar. Dan is de samenstand zeer ..«-i. fraai aan de vroege ochtendhemel: twee van die heldere lichtbakens in het zuidoosten. En, als het zicht tot c~ oostelijke horizon vrij is, misse) links onder dit tweetal de kleine pla neet Mercurius. Mercurius is slechts een klein stipje vlak boven de kim in het ochtendglo ren. De beste tijd om hem waar te ne men is rond 7.30 uur. Mercurius is vanaf 9 januari beter zichtbaar. Op 3 januari staat de planeet dicht bij Jupi- schijt ter. Jupiter is het helderst van deze renbc twee. Na 27 januari zal het waarschijn lijk niet meer lukken Mercurius te zien. Voor het opsporen van'deze klei ne planeet bij de zon is een verrekijker altijd een welkom hulpmiddel. ’s Ochtends zijn nog meer planeten te zien in januari. t)at is o.a. Satumus., Hij is vrij helder (vergelijkbaar met een betrekkelijk heldere ster). Tegen zonsopgang staat de planeet in het zui den in het sterrenbeeld Weegschaal. dan ook beter vooraf oriënteren door in de literatuur na te gaan welke eisen de vissen stellen die u aan wilt schaf fen. Biologische eisen zijn bijv.: Welke ruimte hebben bepaalde vis sen nodig, moeten zij in scholen ge houden worden of als paartje, behoe ven ze schuilplaatsen, temperatuur van het water en ga zo maar door, want er zijn nog veel meer punten waarop u moet letten als u vissen aan gaat schaf fen. Lees daarom eerst een goed boek en ga na welke eisen u kunt verwezen lijken. Veel geliefde aquariumvissen, die eenvoudig te houden zijn en ook kleu rig zijn, zijn de Barbussoorten, de Te- tra’s en de Danio’s. Vooral de z.g. Neontetra’s en Kardinaaltetra’s zijn favorieten, ze vertonen schitterende kleuren als u er goed voor zorgt, ze tas ten het plantenbestand niet aan. Ver der staat de groep levendbarenden ook veel in de belangstelling. De verzorging van de vissen is over het algemeen niet moeilijk en het voedsel geeft ook weinig problemen. Levend voer zoals Daphnia’s (water vlooien) en muggelarven zijn volop te koop of kunt u zelf gaan scheppen in de vrije natuur. Daarnaast bestaan er veel goede soorten droogvoer. Voer niet te veel, want ook hier geldt «over daad schaadt». Éénmaal per dag zo veel als uw vissen in 10 a 15 minuten hebben opgegeten, sla ook gerust eens een dag over, dat kan geen kwaad voor uw vissen, dit is zelfs beter. Als gemiddelde temperatuur voor de meeste gezelschapsaquaria is 23 A 25°C. voldoende en kan zeer precies worden geregeld met de combinatie verwarming-thermostaat. Dit verloopt automatisch. werking geeft te- verenigingen, fijnbladige plan- 554318 of i, Myriophyllum 341313. .erstopt ■ot belang uitstrekt n en mossen, zeel vuil vast- raUURBKLBTW KRUURINKLKTW /f

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 15