s. ut Kerstmis 1983 xlGEN c - 5’ 5 I .111 1 I Veel kleur rondom de kerst Een Kerst verhaal Nieuwe opgravingen in het Heilige Land Heikes Mannenkoor met kerstnacht op t.v. Noot van de redactie Wacht zonder macht s LPOORT ecember 1983 pagina 8 Donderdag 22 december 1983 pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER zesc ;r in van deze coupon tg de voorraad strekt. 9TORS ig van deze coupon tng de voorraad strekt. ERTJE ig van de coupon ■MM Denkcursiefje - w G. Witlox. grilde i ren 50,- aan kNDEL kN eerde I van de >r onder komen de Fields - net samen voor hun lische ert eerlijke Franse brie t de 'tem bezoekers noordelijk hoe «kleding n inlevering htmuts (voor reld!) op brengen ren. kunnen nu recente ien, nl. de in de oude gen geven een extra s ;hem, de geboortepla e sfeer, het koor-concert en de nacht groot aantal bezoekers in de Kerstnacht wordt ger en met 28 december raad strekt. en met 24 december rraad strekt. Het jaar is bijna om. Sinterklaas is weer vertrokken en de Kerstman staat al voor de deur. Aan het brede planten- assortiment is echter niet te merken dat de winter met rasse schreden na dert. Het grote aanbod in bloemenwin kels, tuincentra, supermarkten en op de markt laat duidelijk zien dat het in huis bepaald geen winter hoeft te zijn. Een veelheid van kleuren en vormen kan het ook in de winter in huis gezellig maken. 1 Deze nieuwe opgravinger Ie Kerstviering in Bethlehe feestelijke bijzonder g spirituele dimensie aan de traditione- laats van Jezus, waar, mede door de atdienst in (en om) de basiliek op een - - :ht wordt gerekend. Archeologisch park Het gedeelte dat voor de is opengesteld, omvat het i zijgedeelte. Schetsen die laten zien de kerk er oorspronkelijk moet hebben uitgezien, alsmede een foto van de in scriptie zijn tentoongesteld. De zuid hoek van de Nea-Kerk kan worden be zichtigd in het archeologisch park bui ten de oude stadsmuur. Alhoewel de Byzantijnse Cardo De Nea-Kerk bevond zich aan de zuidkant van de Byzantijnse Cardo. De Cardo was een hoofdweg waarover veel verkeer ging. Vele Romeinen, By zantijnen en ook kruisvaarders hebben van deze weg gebruik gemaakt om Je ruzalem te bereiken. In de zuilengan gen, aan weerszijden van de weg, be vonden zich winkels. De recente op gravingen hebben de Byzantijnse Car do en de in de twaalfde eeuw door de kruisvaarders aangebrachte verbete ringen aan het licht gebracht. De Car do is gedeeltelijk weer herbouwd, com pleet met de enorme massieve zuilen en Byzantijnse straatstenen eiï geeft al dus een goede indruk van de situatie van weleer. In een van de wijken van de Cardo vindt men de oude en de mo derne tijd vermengd: hier zijn zeer veel winkels waar men vrijwel alles kan ko pen of het nu gaat om antiek, juwelen, kunst of mode. Voor verdere gewenste informatie bent u welkom bij: Israëlisch Natio naal Verkeersbureau te Amsterdam, tel. 020/ Hiernaast is ook de combinatie lila en wit overal te vinden. De Azalea is een echte nathals. Verwijder uitge bloeide bloemen met steeltjes en al. Azalea’s die nu binnen worden gezet kunnen eind mei in de tuin of op het balkon worden gezet. Tenslotte iets over de Cyclamen. Hoewel het hele jaar door te vinden, is de vraag naar deze bloeier toch in de cember op haar maximum. Cyclamen worden in ons land in velerlei kleuren geteeld. De meeste planten hebben bloemen met gave randen, maar ook Cyclamen met gefra njerde of gek roes de bloembaden zijn verkrijgbaar. Koel neerzetten en plantenvoedsel gebrui ken bevordert de bloei. Een vrouw en een man lopen op het einde van de middag in de rich ting van een alleenstaand huis. De man draagt een mitrailleur en een tas vol munitie. De hoogzwangere vrouw heeft over haar schouder een riem hangen waaraan een tiental handgranaten bevestigd zijn. Zo nu en dan klinken in de verte geluiden van beschietingen en ver weg zijn enkele rookpluimen te zien. Met zijn mitrailleur in de aan slag loopt de man naar het bouw vallige huis en trapt de deur open. Er blijkt niemand binnen te zijn. De man en de vrouw besluiten de nacht in het huis door te brengen. ’s Nachts bevalt de vrouw van een zoon, onder het onregelmatig gedreun van ontploffingen in de verre omgeving. Diezelfde nacht zien enkele rondtrekkende soldaten licht bran den in het bouwvallige huis. Van vier kanten besluipen zij het en doen een inval. De man heeft geen tijd om zijn wapen te grijpen: totaal overrom peld wordt hij ingesloten. Bij het zien van het kind ver dwijnt er bij de overvallers iets van hun krijgshaftige houding. Ze be sluiten de man, de vrouw en het kind te sparen maar nemen alle wapens mee. De man en de vrouw durven voorlopig het huis niet te verlaten en proberen de indruk te wekken dat er niemand in is. Geen licht, geen geluiden, geen teken van le- Enkele dagen later, rond zes uur 's avonds horen zij het geluid van naderende jeeps. De man en de vrouw met het kind verstoppen zich in een kleine ruimte die vroeger Wellicht is u de gelijkenis opge vallen in de strekking van de re dactionele artikelen op de voorpa gina van deze week. Onafhankelijk van elkaar zijn de redacteuren tot de conclusie gekomen dat met Kerstmis dit jaar geen enkel ander onderwerp be- langrijker kon zijn dan de hoop op vrede - en de angst voor het te loorgaan van de vrede. Vandaar deze twee teksten op de voorpagina - en geen andere. dere onderzoekingen door archeolo gen, eerst vrij recent ontdekt. Door het grote aantal opgravingen die sinds 1969 onder leiding van archeoloog- professor Nahman Avigad in het jood se gedeelte van Jeruzalems oude stad plaatsvonden, slaagde men erin een belangrijk deel van de enorme kerk (115 meter lang en 57 meter breed) te ontdekken. Dat het hier de in 543 in opdracht van keizer Justinianus ge bouwde Nea-Kerk betrof, werd beves tigd door een inscriptie, ontdekt bij ‘een tot een gewelf behorend waterre servoir. «Op wacht bij hun kudde», zo begint een kerstlied over de herders. Wachten» is een woord, dat een vaste plaats in de bijbel heeft. Wacht» is een woord van geduld, van bereidheid, klaar staan, zorg. De wegenwacht brengt je weer op gang, als je langs de weg bent vastgelopen. De zuster van de wacht staat klaar, om op een sein de zieke bij te staan. Een herder houdt de wacht en grijpt in, als er gevaar dreigt, en wijst de goede weide. De wacht betrekken is de taak van ieder, die de naam van Christus belijdt en beleeft. Hijzelf is in de wereld gekomen, om met ons samen de wacht te betrekken tot heil van diezelfde wereld. Jammer, dat in bepaalde tijden en bepaalde personen een machtsgevoel het wint van de wachtbereidheid, want macht is in lijnrechte tegenspraak met de wacht, die met Kerstmis is betrokken door Godzelf in onze wereld, hier en nu. Wacht zonder macht, daartoe roept Kerstmis ons op. ooit dienst deed als w.c. Ze horen dat de deur opengemaakt wordt en klakkende laarzen klinken kil op de tegels in het lege huis. Het geluid van stappen beweegt zich in de richting van de w.c. en de deur wordt opengerukt. Een donke re soldaat met een schietklaar ge weer staat voor de man, de vrouw en het kind. De soldaat doet een stap achter uit en roept zijn kameraden. Zij naderen. Een man met een ster op zijn borst, een soort medaille, wijst met de loop van zijn geweer naar de man in de w.c., gebaart hem op te staan en uit de w.c. te komen. De man staat op en stapt de ka mer in. De rechterwijsvinger van de man met de ster zèt kracht op de trekker van zijn geweer. Jankende knallen breken het le ven van de man, die krampend op de koude vloer valt. Vervolgens wenkt de man met de ster de vrouw de w.c. uit. De vrouw staat op en wankelt de kamer in, het kind in haar armen. De man met de ster legt zijn geweer weg en trekt het kind van de vrouw af. Zij krijst en valt de man met ster aan. Een vuistslag van he doet haar vallen. De man met de ster geeft het kind aan de donkere soldaat, knoopt zijn broek open en ver kracht de vrouw op de koude vloer van het bouwvallige huis. Dan is het de beurt aan de solda ten... Rond half zeven vertrekken zij het bouwvallige huis dat leeg lijkt te zijn, twee jeeps met vijf soldaten in uniform, waaronder een met een ster op de borst, als een soort me daille. Nachtmis Kwart voor twaalf ’s nachts is het plechtige en vreugdevolle hoogtepunt van de dag: dan begint de nachtmis in de geboortebasiliek die rechtstreeks naar het Plein van Manger en per sa telliet over de gehele wereld zal wor den uitgezonden. Pelgrims die toegang tot de kerk willen, moeten van te voren een toegangsbewijs aanvragen bij 1 Franciscaanse Pelgrim Kantoor, Po bus 186 te Jeruzalem. Vanuit Jeruzalem, Tel Aviv, Haifa en Netanya, de stad aan de Middel landse Zee, gaan speciale bussen naar de kerk. De straten, winkels en huizen van Jeruzalem zijn speciaal voor deze feestdag versierd en de cafés en restau rants zijn dag en nacht geopend, even als het postkantoor waar de pelgrims hun post kunnen laten voorzien van speciale kerststempels. Het informatie- kantoor van het Plein van Manger blijft tot na de nachtmis geopend. Ook in Jeruzalem, Nazareth en andere ste den in het land zullen speciale kerst diensten worden gehouden. Na de viering van Kerstmis door de katholieke en protestantse kerkgenoot schappen op 24 en 25 december, gaan de festiviteiten door met de orthodoxe kerkelijke beschouwingen op 6 januari en die eindigen op 18 januari met het Armeense kerkgenootschap. Pelgrims die dit jaar Kerstmis in het Heilige Land vieren, ontdekkingen bezoeken die betrekking hebben op een religieus verteder Byzantijnse Cardo en de overblijfselen van de Nea-Kerk, beide gelegen in stad van Jeruzalem. ulbr Een juist in de kerstperiode bijzon der populaire kamerplant is de kerst ster, ook wel Euphorbia pulcherrima of Poinsettia genaamd. Al in oktober was deze om zijn fraaie schutbladen bekend staande plant in de winkels te zien. Het gros van de aanvoer op de bloemenveilingen vindt echter deze maand plaats. De kerstster is verkrijg baar in de kleuren rood, wit en roze. Ook tweekleurige variëteiten behoren tot de mogelijkheden. Kerststerren verlangen een lichte standplaats, maar geen direct zonlicht. Het verdient aanbeveling een kerstster niet in de nabije omgeving van een ka chel of radiator te zetten. Hij houdt Kerstmis begint in het Heilige Land ’s middags om kwart vóór een, als de Latijnse Patriarch de mensen bij het klooster van Mar Élias, ten zuiden van Jeruzalem, begroet en zich vervolgens met zijn gevolg naar de Tombe van Rachel en het Plein van Manger be geeft voor de processie die vanaf de kerk van de Heilige Catharina vertrekt naar de ondergrondse grot die de naam Grotto draagt. Om vier uur ’s middags protestanten in Shepherds F even buiten de stad - s£ Kerst-avonddienst. ’s Avonds om half negen begint, onder zeer grote belang stelling, het Kerstkoor Assemblee (be staande uit koren vanuit de gehele we- het Plein van Manger met het van kerkelijke en kerstliede- kerk in 640 tijdens de verovering van Jeruzalem door de moslims werd be schadigd, bleef hij in gebruik tot in de negende eeuw. Om welke reden de kerk toen werd verwoest, blijft een raadsel. Deze basiliek, die in de oudheid werd verwoest, werd in de zesde eeuw in opdracht van de Keizer in Jeruza lem de Nea-Kerk (Nea nieuw) bou wen. Het bestaan en de vermoedelijke ligging van deze kerk werden bekend door de geschriften van de historicus Procopius en de kaart van Madeba, doch de ruïnes zijn, ondanks veel eer- Het Heikes Mannenkoor, aan gevuld met 25 dames, zal in de Heikese kerk om 24.00 u. de nachtmis muzikaal verzorgen. Het Heikes Mannenkoor en de 25 dames zullen daarvoor wor den bijgestaan door ongeveer 20 musici en de organist Johan Koch. Het geheel zal onder lei ding staan van Paul van Hoek. Het koor zal de «Messe de mi- nuit» van M.A. Charpentier uit voeren met o.a. «Minuit Chré tien» van M. Koekelkoren. Daarnaast zal het koor diverse meerstemmige kerstliederen zingen. Solisten zijn: de dames M. Schrijner en H. Simons en de heren L. v.d. Werf en M. v. Herwaarden. De nachtmis en de prestatie van het Heikes Mannenkoor, met zijn 180 jaar, een van de oudste koren van Nederland, zullen in de kerst nacht rechtstreeks op de televi sie te volgen zijn. Op kerstdag zal het koor dezelfde mis nog maals ten gehore brengen en wel om 11.00 u., wederom in de Heikese kerk. namelijk van vochtige lucht. Liefst be gieten met lauw water met daarin pot- plantenvoedsel. Een tweede echte «kerstplant» is de Azalea. Evenals de kerstster is deze tot de Rhododendrons behorende kamer plant in vele kleuren verkrijgbaar. Be kend zijn de rode, roze en witte varië teiten.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 9