Kerstmenu 1983 >5 10.- 41.95 18.95 25.95 IKE 15.25 'ES MWWWW van chef-kok Martin Willemsen Een kerstfeest kan oergezellig zijn brasserie De tijd van sterren, and 1 1UND INDEL 55.- f’ ïlHéi Iw Donderdag 15 december 1983 pagina 21 IETILBURGSE KOERIER ber 1983 pagina 20 ‘I ■431900 witte port) Crêpes «Angelique» Héél véél kookpiezier en succes. Chefkok Martin Willemsen Pèches flambées «Délicieuse» 'jes meloentje (Cantaloupe) ter «Saint 1983 1923 verse champigni Wat drinkt men waarbij Prijs: f0 i een ia op 0 Petite Marmite de boeuf en tasse (Eigengemaakt kopje ossestaartsoep) 0 Crêpes «Angelique» (Dunne kruidenflensjes, gevuld met gerookte zalm) Q RSbe de Lapereau Roti «Saint Cloud (d la minute gebraden wild konijneruggetjes met cognac roomsaus) Pêches flambées «Délicieuse» Geflambeerde perziken) gemaakt i i. aan kle Rable de Lapereau röti Cloud». huisgemaak •liniun *je in ■heen strik. U zeef kjes I een. saus k de I jierstr. 92, 8a poort 013-366987 013-360228 Glas een goed adres voor behang en textiel- dbekleding in de jene- irier. tot 4 u ziet gaar is, met be te «ox- een n de een doek of keukenpapier goed droog te deppen. Symphonic la Bon Homme Noël. (Cocktailglas gevuld met diverse soorten kaas-fruit en Ik wens U allen prettige kerstdagen en een voorspoedig 1984 >ud papier, palkband ;enoeg is karton dat knippen. lig: i konijne- van een warme en leuk altema- J een eenvoudige tot hierdoor iet kunst- sneden en rtel en pe etjes gaat u nu in de boter ook geplette peper en tijm vervolgens er de bloem dit heel even op ’n lage pit (na- ïrziken bas- óp c it dit. met ue wijn tief. landt aan h ken) troens MENU2 Foie gras, gelée aux porto: verse ganzeleverpastei met portgelei Ravioli al Salmone: akte ravioli, gevuld met verse zalm een sauce Cardinale Consommé Noël: krachtige bouillon met Kerststerretjes Trou Normande: verfrissende champagnesorbet Dinde de Crémieu, farci Noël: filet van babykalkoen, gevuld met een pittige farce en frambozensaus of Turbot aux fines herbes: zie menu 1 Surprise Noël Café et Friandises Prijs: 79.- Vriendelijk willen wij U verzoeken, indien U hiervan gebruik wilt maken, Uw keuze uiterlijk een weekje van tevoren aan ons bekend te maken. Voor reserveringen: Brasserie «de Mallemolen» 013-430799^^^/^ een leine 3®. begint met de per uit te laten lekken erziken op in en hiernt WIJNKOPERIJ Vis: Witte droge wijn: b.v. witte Loire of Bourgogne Hors d’oeuvres: Witte ronde wijn, b.v. uit Bordeaux of Elzas. Lichte, koel geserveerde rode wijn Koud vlees: Witte of rode Beaujolais Macon Elzasser, Paté: Witte mollige wijn uit Rhone, Elzas of Bordeaux, Sauternes Wit vlees: Rode Beaujolais of Loire - Touraine - Elzasser Gevogelte Lichte Bourgogne - Macon - Beaujolais - Rode Loire of een Elzasser Rood vlees: Volle Bordeaux of Bourgogne. Voor stevig gekruid vlees en grill: Rhone Wild: Rhone de stevige wijnen uit Bordeaux en Bourgogne Dessert Zoete witte wijnen, b.v. Sauternes en Monbazillac, Champagne (Dunne kruidenflensjes gevuld met gerookte zalm) Flensjesbeslag (4 personen) Snufje peper 1 eetlepel gehakte peterselie ‘/z eetlepel ragfijn gesneden ui 16 eetlepel dille 6 P‘jPJes zeer klein gesneden bieslook Vingergreep tijm 1 theelepel pernod 200 gram gerookte zalm 100 gram gemalen Emmenthaler kaas echter niet zo gelukkig dan van mogelijkjheden om toch trdelig glas wijn op ta- ossestaartsoep in de koppen en zet op de rand ’n half plakje citroen. Serveer hierbij knappend, even in de oven warm gemaakt, stokbrood of soepstengels. (Geflambeerde perziken) 1 blik halve perziken op siroop. 100 gram roomboter 100 gram witte basterdsuiker - 1 glas jus d’orange 5 cl Grand Marnier (likeur) 4 bollen vanille-ijs 4 rozetten slagroom 4 kerstgarneringen (b.v. kerstkrans- jes, paddestoeltjes, kerstmannetjes^ pan schuimkransjes). rang Het wordt hoog tijd om weer kerstversiering te gaan maken met de kinderen. Natuurlijk, de glanzende ballen zijn onontbeerlijk, maar toch is het leuk om ook een aantal zelf gemaakte dingen in de boom te hebben hangen. Benodigdheden zijn: rood lint, een rol aluminium folie of gotrJ of plaksel en uiteraard potlood, schaar en karton. Jammer genoeg is gebruikt wordt voor dozen een beetje te dik voor de peuters om er in te de gesneden soorten kaas met het ge- schuim er af sche sneden fruit en verdeel dit in de vier bouillon de mooie coupes of wijnglazen. Giet hier- verbessen, op witte port zodat alles net onder Laat dit staat. De kiwi dun schillen en aan uur op ’n plakjes snijden. Garneer hiermee de dat het gevulde «kerstcocktails». Eventueel schep dit een klein groen takje aan de voet van hulp x het glas vastgezet met ’n dun rood tail». Verve a strikje zal de kerstsfeer zeker verhogen, doek passeren doek overblijft at Pétite Marmite de boeuf en tasse (Eigengemaakte ossestaartsoep) Hiervoor heeft u nodig: 1 ossestaart (±3 pond) 3 liter water 150 gr. ui 150 gr. wortel 150 gr. prei 150 gr. knolselder 6 geplette peperkorrels Zout - 3 blaadjes foelie Snufje tijm - l/z laurierblaadje 4 geplette jeneverbessen Iglasmadeira K0 gr. champignons (klein enmooi wit) 2 eieren Bestel tijdig bij uw slager de osse staart anders vist u waarschijnlijk ach ter ’t net. De staart op het «lid» aan stukjes snijden (om splintertjes te voorkomen). Leg deze stukjes in een kleine braadslee of koekepan en schuif ze in de oven (absoluut zonder boter). Als het vlees bruin begint te worden dit ’n keertje omdraaien. Wanneer ze jhelemaal op kleur zijn, voeg er dan de gewassen en aan stukjes gesneden prei- Symphonie A la Bon Père Noël. (Cocktailglas gevuld met diverse soorten kaas, fruit en witte port). 100 gr. Subenhara (kaas) 100 gr. Kernhemmer (kaas) 100 gr. Leidse kaas 1 klein oogjes meloentje (Cantaloupe) 1 Jona gold (appel) 1 kiwi Witte port. De drie soorten kaas koopt u in dik ke plakken of stukjes, zodat u ze met’ behulp van ’n vochtig gemaakt mes (lauw water) gemakkelijk aan kleine blokjes kunt snijden. Van het meloen- vlees, met behulp van ’n parisienne boortje, mooie bolletjes draaien of u kunt het vruchtvlees ook aan kleine blokjes snijden. Ook de Jona Gold wordt aan blokjes gesneden. Vermeng de gesneden soorten kaas met het ge beden fruit en verdeel dit in de vier „.vote coupes of wijnglazen. Giet hier- nn witte port zodat alles net onder De kiwi dun schillen en aan hiermee de Eventueel voet van iun rood Temperatuur bij het serveren van wijn: 5 - 10° C. Rosé, witte en zoete dessertwijnen, Champagne 10 -15° C. Lichte rode wijnen zoals Beaujolais rode Loire 15-20°C dij net matten van uw Volle rode oudere wijnen zoals Bordeaux Bourgogne Rhone gesties doen om wijt I zo optimaal mogelijk Bij het kerstfeest hoort iets bijzonders. Er is iets te vieren en iets vieren gaat gepaard met een lek kere maaltijd. Wat is er feestelijker dan zelf die maaltijd bereid te hebben en uw huisgenoten mee te laten genie ten van uw inspanningen die zeker gewaardeerd zullen worden. Een feestelijke maaltijd kunnen we beter een dineetje noemen. Uw chef-kok Martin Willemsen wil i in het onderstaande menu zijn diensten aanbieden om die Kerstmis van 1983 nog beter te laten slagen. Hij heeft voor u een menu samengesteld dat er zijn mag, een menu dat met recht een kerst- nenu genoemd mag worden. Veel succes toegewenst bij het voorbereiden en bij het bereiden van onderstaande «kunststukken». wijnen ie tijd jn te haler dagen. Is men zijn er tal een goed en voor fel te brengen. Wijnen zijn in iedere prijsklasse, dus voor iedere beurs te koop. Laten wij beginnen met de zó bekende Bor- deauxwijnén. Een geklasseerde wijn van een bekend Chateau is inderdaad prijzig, maar voor 10,- kunt U toch een goede Bordeaux van een midden klasse bekomen. la minute gebraden wild konijne- rug met cognac roomsaus) Voor 4 personen hebt u nodi 4 mooie, niet te kleine wild ruggetjes Peper - zout Tikkeltje mosterd 150 gram boter 100 gram prei 100 gram ui -100 gram wortel Paar peterseliestelen 8 bolletjes peper (geplet) - snufje tijm Afgestreken eetlepel bloem Beetje bouillon - paar druppels Wor- chestersaus Beetje witte wijn 1 borrel cognac 3 kleine augurken 10 zilveruitjes 1 kleine rode paprika - 1 dikke plak gekookte achterham van 100 gram '/z kopje slagroom Dit heerlijke en gemakkelijk van te voren klaar te maken tussengerecht be reidt u als volgt: Het flensjesbeslag maakt J‘ wijze zoals u dat al zo dikx hebt. Alleen moet u het bv niet te dik maken en zonde tuurlijk niet meer als voor 4 Als het beslag klaar is roert t hakte peterselie, gesneden *‘:slook, tijm en pernod c zrvan hele dunne flensjes, vooral niet te hard en te gaar. Leg in de flensjes een flinke plak gerookte zalm, bestrooi die met de gemalen Emmenthalerkaas en zet ze even in een warme oven. Laat ze goed heet worden en serveer ze dan in gezelschap van ’n glas Witte wijn. er een gaatje in maken en L weer het rode lint doen om het werkje op te hangen. Nog een leuke tip is om van een li- terpak aan de bovenkant 3 zijden kor ter af te knippen (tot ongeveer de helft van de hoogte), de vierde kant moet U zo lang mogelijk laten (wel het dak er van afknippen). Het pak kunt U dan bekleden met aluminium folie, doe er maar een ka- dootje in en buig de langere flap er overheen en maak dit vast met een ro de strik. U heeft nu een erg leuke en originele verpakking voor onder de kerstboom. Ik hoop dat ik u allen met deze suggesties van dienst ben geweest en mijn wens is natuurlijk dat het een heerlijk en culinair «kerstdiner» zal worden. Laat in een koekepan de boter uit bruisen. Hierin de. halve perziken aan beide zijden goed heet aanzetten tuurlijk niet te lang!). Nu de perzi een beetje opzij schuiven en de l jrdsuiker in de pan strooien. Laat 1 roerende tot caramel worden. Wan neer de suiker mooi goudbruin is, de i afblussen met een beetje jus d’o range en aan de kook laten komen (beetje inkoken). Vervolgens er de Grand Marnier bij schenken, de koe kepan wat schuin houden, en u zult wortel-ui en selderij aan toe. Nu nog even in de oven (hierdoor krijgt u een mooie bruine bouillon). Vervolgens alles in een soeppan !es doen. De braadslee uitspoelen, ook dit vocht in de soeppan doen, doe er 3 liter water op en laat het geheel aan de kook komen. U moet natuurlijk het opkomende r af scheppen. Nu gaan i de geplette peperkorrels, i, zout, foelie, tijm en laur it pannetje'ongeveer 3 1 klein pitje trekken. Als v vlees van de staart it dan zeer voorzichtig m van ’n schuimspaan uit de 'r “volgens de bouillon door een eren zeven). Wat er in de uw», u.erblijft aan groenten kunt u wegdoen. Ondertussen is het vlees wat afgekoeld. Haal dit van de beenderen af. Zet het nog warme vlees onder een «persje» (gewicht erop zetten) en laat het zo afkoelen. Hierna (volgende dag) kunt u er mooie vierkante blokjes van snijden. De 2 eieren hard koken, door midden snijden, de dooiers eruit halen (deze niet gebruiken) en alleen de eiwitten klein snijden. Vlak voor u de ossestaartsoep gaat nuttigen moet u deze op smaak brengen met ’n goed glas madeira. De rauwe champignons (kleintjes) aan zeer dunne plakjes snij den en in de gereedstaande warme soepkoppen doen. De kleingesneden eiwitten en de blokjes ossestaartvlees hebt u reeds in de bouillon even mee warm gemaakt. Schep nu deze verse zien hoe mooi de vlam in de pan slaat. (Dit kan natuurlijk ook in de huiska mer op een goede hete rechaud!). Zorg ervoor dat de coupes of de mooie dessertbordjes reeds klaar staan met de bollen vanille-ijs en de rozetten slagroom. Leg nu de warme perziken de bordjes en gameer het geheel ...ct een leuke, naar eigen fantasie ge kochte of zelf gemaakte kerstversie ring. Aperitief Wat het aperitief voor het eten be treft, zouden wij U willen voorstellen eens af te stappen van de sherry en de borrel, doch in plaats daarvan eens een Beaujolais Primeur te schenken. Op keldertemperatuur geschonken is deze lichte wijn een ideale aanloop naar de te schenken wijnen aan het kerstdiner. Wat het besluit van de maaltijd be treft, kunt U natuurlijk een Cognac, Armagnac of likeur serveren, maar probeer het eens met een port, ver krijgbaar in een groot gamma, van heel jong (redelijk van prijs) tot een echte oude «Vintage». Met noten en rozij- studentenhaver) lekker en heel Bourgognewij nen Bourgognewijnen zijn momenteel zeer prijzig doch de Beaujolais en Ma-" con, iets zuidélijker en officieel toch bij de Bourgogne horend, bieden een zeer goede verhouding prijs-kwaliteit. Overigens kan men nog verder naar het zuiden, naar het Rhónegbied. Men oude hoeft hier niet de alom bekende Cha- nen (stt teauneuf-du-Pape te kopen. Voor nog gezellig- Champagne Laten we meteen de oudejaarsavond bij de kop pakken. Natuurlijk is echte Franse champagne je van het, maar ook mindere góden kunnen heel aan trekkelijk zijn. Een Duitse sekt of een Luxemburgse mousserende wijn even als de voortreffelijke Crémant d’Alsace (alle mousserende wijnen waarbij het champagne-procédé is gevolgd) zullen het ook best doen. Net als champagne zijn deze zoet, half-zoet en droog te verkrijgen. Warme wijn Ook het schenken i is een voordelig Hiervoor kunt U iwijn nemen; deze wordt verhit het kookpunt (mag echter niet ko en hier trekt men in af: een ci- ischilletje, laurierblad, kruidnage len, pijpkaneel en een snufje nootmus kaat. Suiker naar smaak toevoegen. U zult bemerken dat met eenvoudi ge wijnen de maaltijden toch heel feestelijk kunnen zijn. GIJSBERT VAN BILSEN’S - WIJNKOPERIJ zal U graag bijstaan bij het maken van uw keuze en uw sug gesties doen om wijnen en gerechten c te combineren. In deze tijd, waar we allemaal een stapje terug moeten doen, wordt eerst bekeken op welke luxe artikelen bezuinigd kan worden, en helaas wordt «wijn» vaak als uiterst luxe beschouwd. Juist in de ze sombere tijden is een prettige sfeer in huis heel belangrijk, het geen vaak mede gecreëerd wordt door een goed glas wijn. Heeft mén nog een voorraadje mooie wijnen liggen dan is dit bij uit stek de tijd om die flessen te voor schijn te halen voor de komende feest- dager Niet getreurd echter, want daarvoor kan men oude melkverpakkingen ge bruiken. Uiteraard moet men het pak dan wel eerst afspoelen en drogen. Snijd het dan niet open in de lengte. Want men kan namelijk horizontaal reepjes van 1 - 116 cm knippen (wat dan al vierkantjes zijn) en deze met aluminium folie overtrekken en met «n rood lintje in de boom hangen. De folie hoeft er nog niet eens strak om te zitten want juist kreukels geven een leuk licht effect. Zo kan men ook en- fltjes, sterren, manen, enz. enz. uit ba melkkarton knippen, overtrekken, Als u dit gerecht met Kerstmis wilt serveren moet u al heel tijdig uw poe lier waarschuwen, zo dat hij een paar mooie niet al te kleine wild konijne ruggetjes voor u achter houdt. Deze ruggetjes moeten ontvliest worden en de ruggewervel langs beide zijden wat insnijden. Als u de ruggetjes gaat gebruiken moet u ze een half uurtje van tevoren bestrooien met een beetje peper en zout en insmeren met een tikkeltje pit tige mosterd. Laat vijftien minuten voor u dit recht gaat nuttigen, de boter in flinke koekepan (of in twee kleinere pannen) goed heet worden. Braad hierin de ruggetjes aan alle kanten mooi goudbruin aan. Neem ze nu uit de pan(nen) en houdt ze warm in een lauwe oven. De ruggetjes mogen nl. niet gaar worden, dus nog een beetje rosé, zodoende zijn ze botermals om te eten. lakt u op de De van tevoren klein gesne Lkwiils gedaan ëoed gewassen prei, ui en wort beslag vooral terseliesteeltjes gaat u nu in Ier zout, na- aanzetten, o- 4 personen, toevoegen, u er de ge- doorroeren, l ui, dille, gaar laten worden, door Bak minuten). Blus de pan af met vooral niet witte wiJn’ cognac en wat bouillon. Als de flensies de saus al gaat koken, (blijven roeren) ziet u zelf wel of deze nog wat dunner moet. Zo ja..., dan nog wat bouillon toevoegen. De saus afmaken met een paar druppels worchestersaus, peper en zout. Vervolgens de saus door fijne zeef passeren. De aan hele kk blokjes gesneden rode paprika even in de saus mee laten koken. De augurkjes aan hele kleine blokj snijden, en de zilveruitjes fijn hakke Ook deze garnituren kunt u in de sa,,c doen. Vervolgens kunnen er ook aan hele kleine blokjes gesneden ge kookte ham door geroerd worden. Maak het sausje af door er op het laatst de slagroom doorheen te roeren (met houten lepel!). Leg de warm gehouden ruggetjes op een voorverwarmde schotel en schep er een gedeelte van de cognac-roomsaus overheen. De rest serveert u er in een sauskom apart bij. Gameer de schotel verder af met b.v. halve peren gevuld met preisel- beerren, of niet al te gaar gekookte pruimedanten en met hier en daar een toefje peterselie met een paar plakjes sinaasappel. En voor de liefhebbers en grotere eters, kleine spruitjes, witlof, kleine aardappelcroquetten of aardap pelpuree. niet eens de helft van de prijs kan men een uitstekende Cótes-du-Rhóne of Cötes du Ventoux krijgen. Zoekt men een droge witte wijn voor bij de hors d’oeuvres dan is een witte Bourgogne of Chablis weliswaar ideal maar de prijzen zijn er ook naar. U kunt in het Loiregebied echter al ls dit toch nog te prijzig dan zijn er leraardigste vervangers vinden. Een uitwijkmogelijkheden genoeg. Tussen “Blanc de Blancs», een Touraine of het Bordeauxgebied en de Rhóne-val- Muscadet zullen het uitstekend doen, lei ligt een keur van wijngebieden met vaak zeer mooie wijnen. We denken hierbij aan o.a. Bergerac, Duras, Gaillac, Cahors, Coteaux de l’Arde- che, Costieres du Gard alsmede aan de wijngebieden aan de Middellandse Zee zoals Corbières, Minervois, Provence etc. Heuvel 48 - 5038 CS Tilburg Telefoon 013 - 43 07 99 Geachte Gasten, Maandag 26 december, tweede Kerstdag, bieden wij U op twee elde tijden, nl. om 16.00 uur en om 20.00 uur, de mogelijkheid naar eigen keuze, dus a la carte, Uw Kerstdiner samen te stellen. Daarnaast heeft de Chef twee menu 's geselectioneerd, die wij Uvan harte aanbevelen. MENUI Funghi trifolati: verse champignons, gestoofd in pittige tomatensaus Velouté aux Crevettes grises: romige crèmesoep met Hollandse garnaaltjes, asperges, afgemaakt met cognac. i trou Normande: verfrissende champagnesorbet Tarbot aux fines herbes: Tarbotfilet met 'n fijne kruidensaus, groene tagliatelle en Parijse worteltjes, of Filet du Porc farci la crème de Cognac: Gevuld varkenshaasje op de manier van de Chef. Surprise Noël Café et Friandises

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 21