4” r ,,/w/w !6?s mm e a fi fi a Probeer maar ’ns een goedkopere bouwmarkt te vinden. /I/W BOUMANS DE LORELEI Schrift- en schrijfmachinemuseum moet verhuizen ■■■■■■■■■■Eaiwaï e a ri n a Een vreemde bepaling ■Bit Peter van den Brakencentrum Er wordt gezocht naar andere huisvesting voor unieke collectie 4 1 Ki' - - Mil DETILBURGSE KOERIER iber 1983 pagina 6 Donderdag 1 december 1983 pagina 7 I VW cm Oude kerkje van Middelbeers Bel voor het dichtstbijzijnde Gamma-adres 03499-84994, tst 130. (Theo van Drunen) rel, Kinderen openen reisbureau Inaugurale rede prof. J. Vranken ia met reportages, inter net. 718 V ek, berich- /T stomerij Amerll 5032 AZ Tilburg tel(013) 630034 Tear Craft en handwerk produkten een programma Al dagagenda, toeristische en weekend- Geldlgt/m 3.12.1983 Programma- weekoverzicht passen, jbert nooit. recht. -zorgen. itoen. I I I I I I I I s zens, uit het •"tseum er dat 1 een ver- loorvaren Gab Smul- stentoonstel- "7 RSEL i TILBURG ien. Eiband Per draagtas Laar Kievitshorst Heikant operat ook te busrei ie aula van het St.-Elisabethzieken- nkoor Crescendo uit Haaren. oovi. toen met iet die nóg n te vinden lOOjaaroud. eer Van den P merkt op: «L’l geschiedenis hei aap, twee, wal «Ik doe dit komt heel ik nog t iroblemen en Berg laat het ons L’Histoire se repê- lerhaalt zich!» kou, van een verbetenheid en latenheid, onder een wind dc hemel. Perset Die h rekenkunc hoed. •Dan krijgt U», sprak de leraar vol overtuiging «iets minder dan een kwart mens..: ik heb het uit de boeken». Bertha bleef verbluft achter. We hebben haar nooit meer gezit K. Ei via de FM-band Kanaal 4 Kanaal 3 Kanaal 4 Kanaal 1 Kanaal 4 of 3 uit Tilburg en omgeving, felicitatierubriek. /-nieuws) j- --(jviteitenbegeleiding van het Maria- steraars verzoekplaten telefonisch tember .1982 had grote overzichtst isteel Hoensbroek. grote opdracht voor it vervaardigen van dio- maqueten en wandschilderin- ar het Bevrijdingsmuseum in Het schrift- en schrijfmachinemuseum op de hoek van de Philips Vingboonstraat en de Gasthuisring. Tentoonstellii ningen in het I centrum. Tu Br.) van Pet 1979 van 3 december 1983 t.e.m. nuari 1984. Het centrum is geop terdag en zondag van 14 tot 17 ti Openingstijden: za. 3 dec. 14.00 tot 18.00 uur en zo. 4 dec. 11.00 tot 18.00 uur. In septe ders een ling in Kas De laatste Smulders is het rama’s, tr,or,,,“‘ gen voor Groesbeek. Probeer maar ’ns een goedkopere bouwmarkt te vinden. Geldig t/m 3.12.1983 VANAF 19 NOVEMBER a*. KUNT U OOK UULU UW STOOMGOED INLEVEREN BIJ: K'MM-Printing IN WINKELCENTRUM DE BLAAK Probeer maar ’ns een goedkopere bouwmarkt te vinden. Bel voor het dichtstbijzijnde Gamma-adres 03499-84994, tst 130. Ge,d)gt/m 3J2.i983 Binnenkort is de invoerii wachten van het centrale Gi gensrecht Nieuw Bur~ de boeken 3, 5 en t. ming is op ruime scl maakt van rechtsvergelijking, is, met name in de eerste (gro werpen, ook verantwoording Tot op heden ontbreekt iii u landse literatuur sysl zoek naar de manier vens uit de buitenlandse rechtspraak en literatuur zijn meld en, vooral, hoe ze zijn ve selectief, alleen ter onder- ook in gemotiveerde afwij- Bel voor het dichtstbijzijnde Gamma-adres 03499-84994, tst 130. Verhuizing De heer Van den Berg over de aan staande verhuizing: «We hebben hier een unieke collectie. Zó uniek zelfs, dat ik regelmatig aanbiedingen Un buitenland krijg, om daar het musi te vestigen. Maar ik heb toch liever het museum met Tilburg geassocieerd blijft. We zoeken dus eigenlijk iemand, die geïnteresseerd is in het museum. Wij bieden als het ware het museum aan in ruil voor een huisvesting. En als dat niet lukt vóór 1 januari, dan mo gen we hier nog wel even blijven zitten hoor». heeft voor de jonge toe meer in petto, «r vanaf 16.00 -^dee'ld ende kinde- Het nieuwe APH zomer ’84-pro- ïformulier voor de gramma is uit en tevens een program ma met speciale reizen voor groepen, bejaarden, zieken en gehandicapten met rolstoel of liggend vervoer naar hiervoor extra uitgeruste verblijven in Spanje of Oostenrijk. ling schilderijen en teke- Peter van den Braken- [urfven 12 in Sterksel (N- eter van den Braken 1896 - n. 8 ja- jpend za- uur. De opening komstige reizigers nog Vrijdag 2 december is er uur, een speciale kinderac ijs gratis wordt uitgede ren een deelnamefor kindertekenwedstrijd kunnen afhalen. Voor de winnaar een gratis reis, samen met de ouders naar Spanje. De jury wordt gevormd door de afdeling publi citeit van de winkeliersvereniging van. Ontvangst via kanaal 1 (pastorale dienst kanaal 3) Aangesloten tehuizen Verzorgingscentrum Het L Verzorgingscentrum De Ki Verzorgingscentrum De 1« Bejaardencentrum Ant. van Padua Verpleeghuis De Hazelaar Maria Ziekenhuis meld en, voor en ingepasts. steuning of o:’: king. Betekenis Evenmin veel aandacht heeft getrok ken de vraag naar de betekenis van de ze in de wetsgeschiedenis vermelde en daarvan deel uitmakende rechtsverge lijkende gegevens bij de uitlegging en toepassing van de bepalingen van het Nieuw Burgerlijk Wetboek. In zijn rede illustreert de auteur de Het Schrift- en Schrijfmachinemu seum is sinds 1979 gevestigd in het voormalige fabrieksgebouw van Aeme Mutsaers aan de Philips Vingboons- straat 3 te Tilburg voor slechts 1 gul den! Deze ideale situatie kan niet blij ven voortduren. Het museum moet per 1 januari van het komende jaar gaan verhuizen. Er wordt naarstig gezocht naar een geschikt onderkomen. Eén gulden Toen het gebouw in 1979 leeg kwam, wilde de gemeente het verhuren aan een offset-bedrijf. Dat bedrijf was echter failliet nog voor het zich aan de Philips Vingboonsstraat gevestigd had. Menigeen zal zich nog kunnen herin neren, dat de fabriekshal toen door het offset-bedrijf aan het Schrift- en Schrijfmachinemuseum verhuurd werd voor het symbolische bedrag van 1 'JK fff' gulden. Maar die gulden is nooit be- taald, zoals ook sindsdien geen huur zu» »r nn. gemeente betaald is. Nu weet de gemeente wel, dat het museum de 75.000 gulden huur per jaar niet kan brengen. Het museum moet een andere oplossing zoeken. Op zaterdag 3 en zondag 4 december worden in het Oude Kerkje van Mid delbeers tekeningen, aquarellen en schilderijen van de Nijmeegse kunste naar Gab. Smulders geëxposeerd. Op 2 december 1983 zal professor mr. J.B.M. Vranken om 16.15 uur in de aula van de Katholieke Hogeschool zijn ambt aanvaarden als hoogleraar in het Privaatrecht, in het bijzonder het burgerlijk recht en het burgerlijk procesrecht aan de Faculteit der Rechtsgeleerdheid met het uitspreken van de rede Een vreemde bepaling Enige beschouwing omtrent art. 6.1.10.12 sub b NBW te maken met het minimale perso neelsbestand. Ook de huidige ruimte levert wat nadelen op. Die huur van 1 - niet betaalde - gulden is natuurlijk wel fijn. Maar de verwarming van het gebouw kost veel geld. Bovendi maakt die verwarming zoveel lawa dat het amper mogelijk is om rondl dingen te geven, of videobanden draaien. Al met al is het dus bewonderenswaar- dat dit unieke museum nog be- t. En dat is ongetwijfeld te danken de geestdriftige inzet van de heer den Berg. De 1 erk heel graag. 1 at bij kijken. Dar eens g. het verzamelen van pennen. Die verza- moeilijl meling groeide uit en werd tenslotte Maar jc een museum: het Schrift- en Schrijf- u machinemuseum. De heer Van den t Op Berg is 68 jaar. Maar zijn hobby heeft dus hem blijkbaar jong gehouden. Hij ziet er ih ieder geval jonger uit dan 68. Vo rig jaar heeft hij zijn gouden jubileum als directeur etc. van het museut- vierd. Hij denkt daar met tevreden,. aan terug, want niet alleen mocht het museum een jaartje langer in het ge bouw blijven zitten, ook kreeg de heer Van den Berg geld. En voor dat geld kocht hij een reeds lang begeerde an tieke typemachine, nu een pronkstuk uit de collectie. Studeren heer Van den Berg: heel graag. Maar er jij kijken. Dan bedoel de financiële prebier 'jkheden met de huisvestin ...aar je moet als conservator en rep rateur voortdurend studeren. Ik ht me door de jaren heen op allerlei ge bieden gespecialiseerd. Zo ben ik nu bezig met het repareren van oude vul pennen. Ik kwam tot de ontdekking, dat er zo ontzettend veel verschillen :um ge- zijn in systemen en maten, dat er wer- ienheid kelijk een aparte studie voor nodig is om een oude vulpen te repareren. Als een onderdeeltje van zo’n vulpen een halve millimeter afwijkt, dan werkt de hele pen al niet meer. Het is echt preci siewerk». Dat precisiewerk heeft echter een fa scinerende tentoonstelling tot gevolg gehad. In het museum zijn dingen te zien, die aan de grondslag liggen van onze moderne communicatie-syste- men. En er zijn overigens veel overeen komsten tussen toen en nu. Het mo derne bolletje met letters, of de schijf met letters, die nóg moderner is, zijn beide reeds te vinden op schrijfmachi nes van 1™ --J - De hee zien en te-dej De verloop vindt plaats d.m.v. 125 particuliere verkooppunten in Bel gië en Nederland, alsmede door onge veer 30 verkooppunten die gesitueerd zijn in winkels. Wilt u inlichtingen hebben over TEAR FUND of TEAR CRAFT dan kunt u bellen 03434- 56004-of u kunt langs gaan bij Chr. Boekhandel Manna, Kerkstraat 98, Oisterwijk, waar u een groot aantal TEAR CRAFT artikelen kunt bekij ken en de gratis kleurencatalogus kunt afhalen. grammofoonmuziek. vanuit de radiokamer van het Mariaziekenhuis geleiding. ft' waar wij in samenwerking met de LORELEI STOMERIJ en BOUMANS WASSERIJ zorg zullen dragen van de door U te laten reinigen ■V ip kledingstukken. MM-Printing wasserij ïring te ver- geschetste problematiek aan de hand deel vermo- van art.'6.1.10.12 sub b. NBW een Burgerlijk Wetboek - schuldenaar is niet bevoegd tot verre- 6. Bij de tótstandko- kening indien zijn verplichting :haal gebruik ge- strekt tot vergoeding van schade die jelijking. Daarvan hij opzettelijk heeft toegebracht. Het roene) ont- artikel is vrijwel letterlijk ontleend aan fgelegd. Pat- 393 BGB van de Bondsrepubliek CJtsland en bevat een voor het Ne derlandse recht nieuwe bepaling. Duitse wet De wetgever heeft zich hiervan ech ter onvoldoende rekenschap gegeven. Mede daardoor is het een bepaling ge worden die zich niet zonder slag of stoot in het stelsel van het privaat recht, zoals dat met het Nieuwe B.W. gestalte krijgt, laat inpassen. Boven dien is het een gemiste kans bij de be teugeling van het zich ten detrimente van andere crediteuren verwerven van voorrangsposities met een hoge ver- haalsprioriteit. In die zin is art. 6.1.10.12 sub b NBW een van oor sprong vreemde bepaling die, indien niet gewijzigd, ook in de hantering vreemd zal blijven. Het werk van Smulders omvat een groot aantal beeldende technieken, waaronder wandschilderkunst, tapijt- ontwerpen, glas in lood en beeldhouw kunst. Het laatste resulteerde in drie bronze beelden voor de N.S. Tevens maakte hij wandschilderingen voor de Kath. Universiteit van Nijmegen en de St.-Willibrorduskerk in Helenaveen. Onlangs Voltooide hij een aantal diora ma’s voor het Bijbelmuseum te Am sterdam. Problemen Toch is het allemaal niet zo mooi als het klinkt. Achter de coulissen zijn er heel wat problemen. Zo komen er be trekkelijk weinig bezoekers: ongeveer 2000 per jaar. Slechts een minderheid daarvan komt uit Tilburg. Verder krijgt het museum geen cent subsidie. Dat betekent, dat er nauwelijks iets speciaal georganiseerd kan worden. Andere musea kunnen mensen trekken met zogenaamde wisseltentoonstellin gen. Maar het Schrift- en Schrijfma chinemuseum kan dat om financiële redenen niet. Dat heeft dan ook weer Gouden jubileum De heer F.P.M. van den Berg is di recteur, oprichter, conservator, biblio thecaris, reparatuer, en wat al niet meer, van het museum. In de jaren vijftig volgde hij de M.O.-opleiding voor Schoonschrijven. Zijn hobby was Op 24 september 1978 werd de eer ste tentoonstelling van Peter van den Braken in het Centrum gehouden. Nu 5 jaar later een expositie van d,eze schilder, wiens werk bij velen, nog steeds in toenemende mate, waarde- ing ondervindt. Zijn naam is vooral verbonden aan zijn Brabants land. Bij voorkeur schilderde hij barre winterlandschappen, bij wijze vna spreken doorhuivert van een voelbare Uniek Wat is er dan zo uniek aan die col lectie? De heer Van den Berg somt het op: «Wij hebben de grootste collectie kantoormachines’ ter wereld, de groot ste collectie inktstellen ter wereld en de grootste collectie schrijfmateriaal ter wereld. Dat is toch uniek. Er ko men mensen van over heel de wereld speciaal naar hier». Er is in het museum nog meer te zien: 200 rekenmachines, 1400 ver schillende pennen, 800 vulpennen, 20 vulpotloden, allerlei sierpenhouders en andere oude attributen. Heel interes sant zijn de ouderwetse «schrijftucht- middelen». Dat zijn allerlei hulpmid delen om netjes te leren schrijven. En verder is het museum verleven digd met een oud schoolklasje, een oud typeklasje, een oud kantoortje en een uniek repratiekantoortje voor vul pennen. ding afgelegd. Pat in de Neder- Duit r'stematisch onder- r waarop de gege- wetgeving, ju verza- verwerkt De programma’s worden beurtelings vanuit de radiokamer van het Mariazieken huis en de radiostudio van het St.-Elisabethziekenhuis uitgezonden. Telefoon 39.26.26 39.26.28. Zaterdag 3 december 6.00 uur: lichte grammofoonmuziek 10.30 uur: luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, felicitatierubriek en ver zoekplat 12.00 ut 15.00 views, MeiwwuMem I**-* zoekplaten. 12.00 uur: ANP-nieuws gevolgd door grammofoonmuziek. 15.00 uur: Tilburg Centraal - actueel weekendprogramma - views, sportverslagen, radionieuwsdienst, berichten en muzie«. 17.00 uur: grammofoonmuziek 18.00 uur: gebedsdienst vanuit de kapel van het St.-Elisabethziekenhuis. 18.30 uur: grammofoonmuziek. 22.00 uur: avondoverweging. Aansluitend continu muziek tot morgenvroeg. Zondag 4 december 6.00 uur: lichte grammofoonmuziek 10.00 uur: plechtige eucharistieviering vanuit de 1-u huis; muzikale begeleiding verzorgt het jongerenkw. 11.00 uur: grammofoonmuziek. 22.00 uur: avondoverweging. Aansluitend continu muziek. Maandag 5 december 6.00 uur: lichte grammofoonmuziek. 10.30 uur: luisterservice - berichten ui*. Ti!b- dagagenda, mededelingen en verzoekplaten. 12.00 uur: grammofoonmuziek (vooraf ANP-ri- 13.00 uur: gevarieerd programma van de activii ziekenhuis. Tijdens de uitzending kunnen luist aanvragen (655.416). 14.30 uur: grammofoonmuziek in Sint-Nicolaassfeer. 1 18.00 uur: gebedsdienst. 18.30 uur: grammofoonmuziek. 22.00 uur: avondoverweging. Daarna continu muziek. Dinsdag 6 december 6.00 uur: lichte grammofoonmuziek. 10.30 uur: luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, f< ten en verzoekplaten. 12.00 uur: ANP-nieuws. Daarna grammofoonmuziek. 1 13.00 uur: Zonder Commentaar - gevarieerd programma. 16.00 uur: Nog Vele Jaren - programma voor de wat oudere luisteraar met actua liteiten, de vragenrubriek en muziek. 18.00 uur: eucharistieviering vanuit de kapel van het St.-Elisabethziekenhuis. 18.30 uur: grammofoonmuziek. 22.00 uur: avondoverweging. Aansluitend continu muziek. Woensdag 7 december 6.00 uur: lichte grammofoonmuziek. 10.30 uur: luisterservice - anderhalf uur informatie uit Midden-Brabant met mu ziek. de felicitatierubriek, dagagenda en verzoekplaten. 12.00 uur: ANP-nieuws - gevolgd door grammofoonmuziek. 13.00 uur: Zonder Commentaar - gevarieerd programma. 18.00 uur: eucharistieviering. 18.30 uur: grammofoonmuziek. 22.00 uur: avondoverweging. Daarna grammofoonmuziek. Donderdag 8 december 6.00 uur: lichte grammofoonmuziek. 10.30 uur: luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, felicitatierubriek, mede delingen en verzoekplaten. 12.00 uur: ANP-nieuws. Gevolgd door grammofoonmuziek. 13.00 uur: gevarieerd programma vanuit het Mariaziekenhuis van de activiteitenbegeleiding. 14.30 uur: grammofoonmuziek. 18.00 uur: eucharistieviering. 18.30 uur: grammofoonmuziek. 22.00 uur: avondoverweging door Ds. J.A. van Boven. Aansluitend continu mu ziek. Vrijdag 9 december 6.0<ÏAiur: lichte grammofoonmuziek 10.3Ó uur: luisterservice - regionaal ni tips, felicitatierubriek en verzoekplaten 42.00 uur: ANP-nieuws gevolgd door 13.00 uur: gevarieerd programma v?n - uitzending van de Activiteitenbegelei 14.30 uur: grammofoonmuziek. 18.00 uur: eucharistieviering. Vandaag, donderdag 1 december 1983 opent APH-reizen haar nieuwe kantoor aan de Korvelseweg te Tilburg. Een complete klas, gewapend met schaar, zal met het doorknippen van een lint het startsein geven voor dit nieuwe reisbureau. Een verlatenheid, waarin boerderij en staan, langs een weg met wagenspo ren, met scheef gezakte muren en een laag dak. Een uitgestorven verlaten hoeve met donkere holle ramen, die najaarsvlagen weerspiegelen en uitzien op een weg waarop dorre bomen gebo gen staan, voor de wind uit. Met zijn persoonlijke expressionisti sche aanpak, schiep Peter van den Bra ken zijn kunst zoals die is: herkenbaar en éénmalig, zijn landschappen, por tretten en bloemen vormen een boeiende nalatenschap waard om te worden gekoesterd. Eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. De organisatie TEAR FUND (The Evangelical Alliance Relief Fund), die dit jaar tien jaar bestaat en deelneemt aan diverse hulpprogramma’s in de derde wereld, heeft als onderdeel van haar werk de stichting TEAR CRAFT die zich bezighoudt met de import van handwerkprodukten uit deze landen. Ze neemt deze produkten af van coö peraties die garanderen dat de mensen die deze produkten vervaardigen hier een redelijke vergoeding voor ontvan gen. Totdat we haar op een kwade dag te rugzagen op de vis-afslag. Haar schelle stem stak mijn moeder en mij in de rug: Wie koopt er nou stokvis? Geen smaak of reuk en nog ongezond ook!». De. koopman verstijfde, taxeerde zc o de bemoeial en legde mijn moeder on verhoeds een merkwaardige rekensom ter oplossing voor: «Als U haar optelt bij een aap, mevrouw, de som deelt door ut krijgt U dan voor uitslag?» hogere en nooit meer gehoorde unde ging mijn moeder boven de Sjeloers Marktkooplui zijn doorgewinterde mensenkenners. Beroepspsychologen zouden eerst tussen de kramen stage moeten lopen om zich hun titel waardig te maken. Opvallend is ook de relatie koopman-publiek, taalgebruik en om gangsvormen zijn uniek en treft men nergens anders aan. «Lieve schat» en «mijn zoon» zijn aanspreekvormen die hij zich veelvuldig kan permitteren evenals het ongezouten •je moet toch eens langer uitslapen» te gen degene, die ongebreideld en kant- noch-wal zijn peultjes staat af te kam men. Op de markt zijn proza en poëzie te geef. Vroeger woonden wij naast een gif mengster van 'een buurvrouw, een wan delende beker vol roddel en afgunst, waar wij steeds rflet een boog omheenlie- pen. Maar Bertha - zo heette het mens - dook altijd daar op waar men haar niet verwachtte, nieuwsgierig en opdringerig kletserig en betweterig. Bertha spiegelde zich kennelijk voortdurend aan anderen, een kwelling voor zichzelf en kon ons, kinderen, overvallen met opgespaarde ongerijmdheden waar ze zich bijkans in verslikte: Wij hebben een mooier dit of dat - mijn kinderen leren veel beter dan jullie - wij gaan een dure reis maken naar...», enz. Het was ons ingehamerd niemand tot last te zijn dus zullen wij ongetwijfeld zwijgend haar het langdurig heen en weer toegewenst hebben. En mijn moeder? Zij was een eenvoudige, ingekeerde en zorgzame vrouw met een aversie tegen alle onwaarachtigheid, domheid en kouwe drukte. Zij wist op haar manier het lawaai-orgel op eerbie- v< dige afstand te houden. 1 We verhuisden om de een of andere reden want in de dertiger jaren bloeiden de bordjes «te huur» als paddestoelen in de herfst. Aanbod te kust en te keur. Bertha en haar rumoerige aanhang wa ren opeens verdwenen. We kwamen te recht in een privacy van ongekende rust en orde. de Korvelseweg. Op 2 en 3 december 1983 zijn er aantrekkelijke publiekacties met gratis reizen naar Spanje en gratis ski-bus- pendel retour en naar Oostenrijk. Een bezoek aan dit reisbureau is trouwens toch de moeite waard. Niet alleen wordt er een compleet pakket reizen van diverse Nederlandse tour- itors aangeboden, maar u kunt er terecht voor aantrekkelijke APH- eizen naar Oostenrijk en Spanje. dig stat aan Van K is W' I.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 7