Tilburg tegen HET BOS STERFT I CN De malaria van de biosfeer De ellende heeft 'O ICE AUTONOVA korting geen pas nodig Nieuwe boeken r tn Iden) nachthemden Leo v. lersel 4.95 9.95 9.95 4.45 dusters jmpagne mier .95 10.95 Mateus wijn wit of rosé, per fles 5.95 ?es15.45 ’’VOOR ONS BENT U GEEN NUMMER MAAR EEN KLANT MET EEN NAAM’.’ zsh1'- Donderdag 24 november 1983 pagina 29 DE TILBURGSE KOERIER >er 1983 pagina 28 was iets ongewoons aan de ACCU’S BANDEN en op alle bekende merken UITLATEN Kadett C Kadett D Ascona B Manta B lazen. dBNE NA ME NÖÖT NE TOYOTA 3 Foto: Paul le Blanc (wordt vervolgd) NOORWEGEN 56|^jfr Denkcursieije lelberg De toekomst Foto: Karin van Leengoed Foto: Leo van Boxtel DDRJllI^ FRANKRIJK 1487 ZWITSERLAND 139 [T0EG0SLAVIË 1079 ITALIË 1131 .17 G. Witlox 145785 72453 134857 50724 1360291 i 364456 Luchtvervuiling is een primaire oorzaak van de bossterfte, daarover zijn de specialisten het eens. DEOPEL-DEALER, WIE ANDERS. OPEL DIRECT-SERVICE EJEDTMEER: t natuur ;n valt. I Besterdplein 3 Tilburg Tel. 426584 :zond- n lon- Zie onze collectie demi sec, 5 rocher 31609 NEOFRI AND 2fM-J^^ I SPANJE 138 1^) jnten; id personeel. Bij de grootste, met de meeste keuze bent u het beste uit. i RFLGIË ?09 BONDSREPUBLIEK 15u] [OOSTÈNRUK^Tj öt de man aan i. Roger Damon 1 tem niet. «...Jij b< van het bio- bodem- /eelheden iers wor- len vroege r een nie smations Maar nu is kunnen u van een - net genre waa WEDEN 159 I Opel Freedom vanaf ,115,- (incl. montage en 3 j. volledige garantie) regen - tnwezig- en :he- t in 1981 uit t Zweden. In alarm, alogen de tun welvt i op a» /eet men be- t een niet te negatieve n vermin- POLEN zoals men- dvaarts- bos, alle ni- de at Ringbaan Oost 102a, Tilburg Tel. 013-434655 DENEMARKEN 120^^1 GROOT-BRITTANNIË 880|f^^) tp boekhandel pillot Heuvelplein, Tilburg Telefoon 013/426252-425218 peril 4 95 De cijfers in de cirkels ge ven aan voor hoeveel pro cent de neerslag van zwavel (in duizend tonnen geme ten in 1978) uit andere lan den afkomstig is. Bijvoor beeld de 204.000 ton die toen over Nederland uitre gende, kwam voor 76% uit andere landen. ^Autobedrijf Mi Lepelaar bv v/a 1 95,- v/aj 275,- f290,- v/a 290j- Ascona C v/a 330,- Overige modellen 40% KORTING (incl. montage en B.T.W.) jrste signalen van zure r“g“" - wordt zuur door de aanwezig- n de atmosfeer van zwavel- stofdioxyde en een aantal fotocl ische stoffen - kwam0" Verenigde Staten en un ste instantie werd dit a 'gebeurt als ecoloc opschrikken uit hu,, in alle sectoren en gerelativeerd. Nu we luchtvervuiling heeft rschatten, sluipende en r op het leefmilieu en welzijn. zo moeilijk wetenschappelijk v< krijgen op de bosster urlijk ook te maken me zo’n complexe le is, met een i tussen alle di Afgelopen maandagavond werd in café d’n Egelantier in de Boomstraat een fo toverslag van de vredesdemonstratie van 29 oktober in Den Haag gepresenteerd. Het fotoverslag is getiteld «Tilburg tegen» en heeft als ondertiteling «Midden Brabant demonstreert voor de vrede». Het fotoboek wordt uitgegeven door «de Stichting Uitgeverij Itseboek Tilburg», afgekort tot STUIT. snel en vakkundig; originele Opel-onderdelen; scherpe all-in prijzen; volledige garantie; 200 service-pur fabrieksgetrainc specifiek aangetast gebied is de Peel-regio, waar ernstige schade in de (bossen te zien is ze gaat gepaard met een ontreddering van het aquatische milieu. Met andere woorden, de zure regen verpest er het oppervlaktewater en belast de natuurlijke waterhuishou ding. Lokale puntbelastingen logisch milieu door lucht- en vervuiling, samen met de hoeve vuil die door de wind van eldc den aangevoerd, zijn daar te veel om maar eens wist hoe ze caar inwerken. Rond dit effect staan vrijwel niets o tens. Ook dat maakt het de onderzoekers van de bossterfte moeilijk. Hoe wordt de waslaag l op het blad als het ware kapotj vallen de bladeren vroegtijdig af mindert het assimilerend vermogen van de boom, neemt zijn groei af, ver zwakt hij om tenslotte te verdorren Hoe komt het dat de huidmondjes ave rij oplopen, een boom rechtstreeks ver giftigd wordt of indirect en geleidelijk geneutraliseerd te worder schadelijk te blijven. Eui zonder grenzen „u, ring wordt aan ieder geval niet opgehc te heeft ook geen pas nodij de Belgische grens oversch plateau van de Hc" 'r- bedenkelijke eer gebied te zijn, het Forstamt Euper Euregiokringen de tekenen van het onheil waren z van een groep sparren in het genwald, die begonnen we* 1 Deskundigen van de ur München die Grand Bois de Viels; ;en met hun erbarmelijke in de gaten. **in lac— «De toekomst heeft geen toekomst meer», Nog meer van die «opwekkende» kreten: «De toekomst is ook niet meer wat ze vroeger was». Een leerlinge bij een enquête in de krant: «Ik ben eigenlijk bang voor de toekomst, omdat je niet weet, of je die wel hebt». - De toekomstdat wat naar je toekomt, dat wat op je af komt. Ook de tijd voor Kerstmis draagt die naam: «Advent», wat letterlijk «toekomst» betekent: hét komt eraan. Hij komt er aan! Advent wil ons uitdrukkelijk voorhouden, dat er wel toekomst is, het is een tijd van uitzicht, vanhoop, een verlangen, dat het grote verlangen is ook van onze tijd, zoals van alle tijden: Vrede op aarde! te oktober, vanuit Tilburg en omliggende Nlet hopeloos zijn: ze komt, die vrede, trein en met de bus. In het verslag wordt we kunnen de toekomst maken, ook de vrede, "aagwaar- ik voor mezelf en wij voor ons allen. :men. Het p>e mens heeft zoveel zelf in handen gekregen, ook de schat van de vrede, die wel wel dragen in broze vaten, iegenen die ingete- mOgeUjk, maar breekbaar. Boekhandel, waar A.u.b.: wees er zuinig mee, voorzichtig! Zure vennen in de Kempen De Limburgse bossen zijn tot nog toe en voor zover te zien valt, onge schonden gebleven. Onderzoek van vennen, uitgevoerd door dr. Vange nechten van het Studiecentrum voor Kernenergie te Mol (België), wees ech ter uit dat daarmee iets aan de hand is dat met natuurlijke oorzaken niet te verklaren valt. De vennen bezitten een zeer hoge zuurtegraad. Vissen vind je er niet meer in. Zure regen veroorzaakt bovendien het vrijkomen van alumi nium en andere zware metalen in bo dems met een zeer lage neutralisatie- graad of -capaciteit, zeg maar onder gronden die kalkarm zijn. Die zware metalen vind je dan achteraf in ver hoogde concentraties. Dat is in enkele Limburgse vennen het geval voor alu minium, zelfs in vijfmaal hogere waar den aangetroffen dan in verzuurde Scandinavische meren met een verge lijkbare zuurtegraad. Dat geeft be paald te denken voor onze bossen die de laatste jaren veel aan groeiritme hebben verloren. De zure regen die hen bedreigt, komt, naar men ver moedt, vooral vanuit Noord-Frankrijk en het Ruhr-gebied aandrijven. De 380.000 ton zwaveldioxyde - om niet van andere stoffen te spreken - die in ons land de lucht worden ingeblazen, drijven weg over onze buurlanden. Zo bevuilen we eikaars nest. De bossterfte is een essentieel vraag stuk, een concreet geval van zware mi lieuschade waarmee de gemeenschap vrij plotseling werd geconfronteerd. De wetenschap in heel Europa is ge mobiliseerd om te pogen er een uitleg maakt het voor te vinden, maar dat is nog maar ssterfte ten dele gelukt. De ene conferentie na boven de andere, waar het kruim van ecolo- tgeëtst, 8en en bosbouwdeskundigen elkaar af, ver- treffen, wordt belegd om ervaringen en •mogen bevindingen uit te wissel, terwijl het kwaad van de bossterfte snel om zich heen grijpt. «Konferiert wird viel, den- noch stirbt der Wald», zo constateerde een beetje gelaten de Euregio-voorzit- ter dr. Fr. J. Antwerpes toen hij een conferentie te Maastricht opende, nu al weer enkele weken geleden. Niet dat er niets te leren viel. In ons land bijvoorbeeld poogt men de omvang van de kwaal te schatten via een zogeheten «vitaliteitsonder- zoek». Het is een methode die er in de praktijk op neerkomt gewone stand plaatseffecten te elimineren. Er zijn daarbij verschijnselen geconstateerd die verontrustend zijn, dezelfde in feite die enkele jaren geleden de bosbou wers in het Zwarte Woud en in de Beierse bossen uit een rustige slaap be gonnen te houden, hoewel ze toen nog niets vermoedden van het ware drama dat er zich nu afspeeltstervend bos over duizenden hectaren. De epide- mie-achtige verspreiding van de kwaal is kwantitatief haast niet bij te houden. Van de ene op de andere dag komen er I weer grote gebieden bij waar het verval I begint. Een J -- J- I Peel-r° I jbosse om, er was iets ongewoons aan de door het ontstaan van stofwisselings- hand. problemen, dat het jonge weefsel De eerste signalen van zure regen - wordt aangetast en dat zijn gevoelig- regen wordt zuur door de aanwezig- heid voor extreme situaties toeneemt heid in de atmosfeer van zwavel- en Heel precieze antwoorden kun je tot stikstofdioxyde en een aantal fotoche- nog toe nergens krijgen. Een bescha- mische stoffen - kwamen in 1981 uit digde kroon en een wortelstelsel dat de Verenigde Staten en uit Zweden. In niet in prima conditie verkeert, maakt eerste instantie werd dit alarm, zoals bomen brozer, extragevoelig voor wel meer'gebeurt als ecologen de men- droogte en windworp. Een stervend sen opschrikken uit hun welvaarts- bos, en zo zie je maar hoe de ene ellen- slaap, m alle sectoren en op alle ni- de aan de andere vastzit, is een bron veaus gerelativeerd. Nu weet men be- voor ongewenste ontwikkeling van in ter luchtvervuiling heeft een niet te sekten veranderingen in het bodem- onderschatten, sluipende en negatieve complex door verzuring moeten uitein- invloed op het leefmilieu en vermin- delijk ook hun invloed laten gelden op dert het welzijn. de toestand van het grondwater. Niet Dat het zo moeilijk is om een exacte voor niets beschreef het SPD-Europar- en wetenschappelijk verantwoorde kijk lementslid Frau Weber de bossterfte te krijgen op de bossterfte, heeft na- als de «malaria van de biosfeer». Een tuurlijk ook te maken met het feit dat prachtige vergelijking, maar ze helpt je een bos zo’n complexe levensgemeen- niet uit de ellende, schap of biotoop is, met een ingewik kelde samenhang tussen alle dieren en planten die je er vindt, tussen micro klimaat en bodem. De minste ingreep veroorzaakt een kettingreactie van ver anderingen (in slechte zin meestal), al valt dat op het eerste zicht niet te mer ken. De effecten komen later wel bo ven, op halflange of lange termijn. regen Het staat ieke dennen in de rtogenwald en het >rt hadden aan mag- cium. Het zwavelgehalte ;n lag anderzijds boven is van Wat als normaal wordt twd voor gezonde bomen. Hoe et tot zo’n situatie Als een re- vallen, is ze voor r (de concentratie geleidelijk af) en heeft ze oplossende en bijtende kracht die de beschermende waslaag van de bladeren of naalden vernielt. Daardoor kunnen die hun voedings stoffen (o.m. calcium en magnesium) niet meer bijhouden. Dat is het begin van de tragische verwikkelingen. De ca. 70 deelnemers aan een Eure- gio-conferentie (de Euregio omvat Bel gische, Nederlandse en Westduitse ge bieden rond Maas en Rijn) die te Maastricht gehouden werd, stelden met angst en teleurstelling vast dat het bos als leefgebied voor plant en dier, als ecologisch systeem voor de lucht en waterverzorging en ook als econo mische factor in heel Europa in gevaar is. Als beleidsverantwoordelijken voor een grensoverschrijdend bosgebied, verklaarden zij zich samen betrokken en ook aangesproken te voelen om het als levensbasis voor alle mensen te be houden. Er moet wat gedaan worden, nog wel zonder talmen. Uitstel van schadeherstel kan niet, zo meent men in Euregio-kringen. In eigen kring zul len trouwens initiatieven worden geno men om acties te voeren, ook preven tief. Want omdat het om een grens overschrijdend milieuprobleem gaat, moeten die bij voorkeur ondernomen worden in internationaal verband, in een Europese context en, waarom niet eigenlijk, in die van de Euregio. In die richting werd dan ook een dringend appèl gelanceerd naar alle beleidsver antwoordelijken om maatregelen te treffen teneinde de uitworp van scha delijke, luchtverontreinigende stoffen in grote mate te beperken. Die oproep Vraagtekens in overvloed werd vooral gericht tot de energiever- zorgende bedrijven, de industrie en de Een lucht vol vreemde stoffen Als motorvoertuigenbranche zij zijn im- de wetenschap i mers de grote vervuilers. Daaruit valt allemaal op elks af te leiden dat het buiten kijf staat dat synergetisch e" de vervuiling van de atmosfeer in es- dan vraagteke sen tie voor de bossterfte verantwoor- de onderz delijk is. Dat is voor alle onderzoekers moeilijk, inderdaad zo duidelijk als wat, zij het dat nog andere factoren, en dat alles in combinatie met elkaar, hun negatieve invloed laten gelden. Hoe dat precies in zijn werk gaat? W.H. Beaufort, hoofd van het Staatsbosbeheer in Lim burg, heft de armen wanhopig ten he mel «Vraag me niet», zo zegt hij, «hoe de luchtverontreiniging op de bo men in het bos nu precies inwerkt, ik weet het niet». Het gaat inderdaad om een zeer in gewikkeld proces. De wetenschap is uitgedaagd om de juiste mechanismen van dit boombederf te achterha De eerste tekenen Het fenomeen bossterfte is een vrij nieuw milieuprobleem waarmee men in onze «overbeschaafde» maatschap pij wordt geconfronteerd. De eerste tekenen die er op wezen dat er iets verontrustends aan de hand was in de natuur, heeft men waargeno men in het begin van de jaren zeventig. Er werden een aantal onverklaarbare verschijnselen geconstateerd zoals ster ke vergrassing op heidevelden en in bossen, het verdwijnen van bepaalde soorten paddestoelen, een sterke afna me van micro-organismen en water- bloei (eutrofiëring) in bepaalde vennen die, bij nader onderzoek, niet te wijten bleken aan een gewijzigd beheer. Kort- I Kostelijke lectuur voor 11 jaar en ouder. Uitg. v. Goor Paperback, 145 blz.,f 16.90 Het verleden spreekt Deze beklemmende roman van top- auteur Irwin Shaw, in de traditie van De Jordaches en Oogst van een leven, is een I nieuw hoogtepunt in het werk van deze I veelgelezen schrijver. Zaterdagnacht, drie uur in de morgen. Damon...zegt de man aan de andere t kant van de lijn. Roger Damon herkent de E schorre, grove stem niet. «...Jij bent de Da- mon die ik moet hebben. Literair agent Roger Damon is klaarwak ker. Wie was dat Een vervelende grappen maker of iemand die serieus genomen moest I worden Als Damon de volgende dagen opnieuw wordt lastig gevallen door de vast- I houdende beller gaat hij bij zichzelf te rade. Wie zou hem willen lastig vallen en belang- rijker nog waarom Deze vragen zijn het intrigerende uitgangspunt van Roger Da mons speurtocht naar zijn eigen verleden. Mede onder invloed van zijn vrouw en zijn compagnon Oliver laat Damon allerlei men sen uit zijn verleden in gedachten de revue passeren, zoals echtgenoten van vrouwen met wie hij intieme relaties heeft onderhou den een mafia-achtige neef van zijn vrouw en twee rancuneuze auteurs van wie hij een manuscript heeft geweigerd. Maar dan slaat het noodlot toe, vanuit een totaal onverwachte hoek... uit„ Elsevier Geb., 288 blz., f29.50 Aan het fotoboek is door veel mensen meegewerkt en het resultaat is van dien aard dat het boek een vergelijking met landelijke soortgelijke fotoverslagen met glans kan doorstaan. Het boek is op prima kwaliteit papier gedrukt en ziet er goed verzorgt uit. De foto’s geven een klein verslag van de voorbereidingen voor 29 oktober en dan niet alleen in Tilburg maar ook in Oisterwijk, Gilze, Goirle en Alphen. Dan volgt een fotoverslag van de 29ste plaatsen op weg naar Den Haag, met de trein en met de bus. In het verslag vervolgens ruime aandacht geschonken aan de demonstratie in Den Haag bij weer getracht is Midden-Brabanders op de zwart-witte korrel te nen.vi verslag eindigt met enkele foto’s die gemaakt zijn in de zaal van de Harmonie waar ’s avonds nog nagepraat en wat nagefeest werd. «Tilburg tegen» is in de boekhandels te koop en alleen die kend hebben op het boek moeten dit gaan halen bij de Vrije het boek overigens natuurlijk ook te koop is. Vertigo Met deze bundel heeft de Antwerpse dichter Leonard Nolens opnieuw het bewijs geleverd dat hij tot de beste hedendaagse dichters van ons taalgebied behoort. Vertigo bestaat uit drie cycli Exil (zeve nentwintig personages), Exit (voor een dode vriend, een verhaal in verzen) en Exodus (een persoonsbeschrijving van de utopie). In de titels van deze drie cycli ligt de duize lingwekkende weg besloten van een indivi du dat zijn ballingschap (1) tracht te door breken om via het gesprek met een dode (2) het contact met «het leven» te herstellen (3). Uitg. Manteau Paperback, 94 blz., f24.90 Aanrakingen Aanrakingen is een fascinerende roman, geschreven door Jan Meyers, over de oer- drang van de mens om de schaduw der een zaamheid af te schudden en ’erbij te horen’. ’Ik ben de laatste brontosaurus’. Aldus ka rakteriseert Peter Holt het isolement waarin hij is beland. Met de verbetenheid van een solitaire hond die aast op aansluiting bij een groep jaagt hij kansen op nabijheid na. Aanvankelijk gebeurt dat in een imaginaire sfeer waarin hij, kopschuw geworden door bittere ervaringen, niet het gevaar loopt door de mand te vallen. Dat is hem overko men bij zijn vrouw, de dominante Emmy, zijn leerlingen tijdens een blauwe maandag van een desintegrerend leraarschap en de bewoners van de buurt waar hij eerst met zijn woonboot lag, tot hij uit de gemeen schap werd verdreven. Uitg. Manteau Paperback, 162 blz., f 19.90 Tijd van stilte Tijd van stilte is een verhalenbundel waar in opgenomen de gelijknamige novelle, de novelle Ondergronds en het verhaal Dood vallen mocht ze. In Tijd van stilte volgen we een recher- cheur die tijdens het onderzoek van een moordzaak in een crisis raakt, omdat hij steeds meer de overtuiging krijgt dat hij zelf direct bij de moord betrokken is. Ondergronds laat ons meeleven met een ex-mijnwerker die nimmer de sluiting van de mijnen heeft kunnen verkroppen en op geheel eigen wijze een oplossing probeert te vinden voor het onrecht dat hem is aange- “T. doodvallen mocht ze maken we kennis met Leo op het moment dat hij een inrich ting moet verlaten om weer op zichzelf te gaan wonen. Zijn angst voor de buitenwe reld brengt hem ertoe alles opzij te zetten om toch maar in de inrichting te mogen blij ven. Met een sterk beeldend vermogen en een heldere stijl heeft Roeland Kerbosch de bei de novellen en het korte verhaal verweven tot een thematische eenheid die velen tot nadenken zal stemmen. Uitg Manteau Paperback, 124 blz., f 17.90 Schipper naast God Het is al weer acht jaar geleden, dat de laatste grote roman van Jan de Hartog ver scheen. Velen vroegen zich sindsdien af, wanneer er weer een nieuw boek van onze nationale èn internationale meesterverteller zou uit- - komen. Maar nu is het zover. Wij kunnen u nu aankondigen de ver- schijning van een nieuwe grote roman van de zee - het genre waarin Jan de Hartog ex celleert - Schipper naast God. Schipper naast God is een meeslepende bewogen roman die een bijzondere bijdrage levert aan de naam van Jan de Hartog als romanschrijver. Door de overtuigings kracht, de feilloze karaktertekening, de beeldende taal en de soms laaiende mense lijke emoties staat Schipper naast God op één lijn met beroemd geworden boeken als Hollands Glorie, De kapitein en Gods Geuzen. Uitg. Elsevier Geb., 338blz., f29.90 Joost Joost, of de domme avonturen van een slim jongentje, is geschreven door Peter van Gestel en geïllustreerd door Peter j Straaten. I Joost is een vrij klein jongetje van elf jaar. Zeer bijziend en met een wat hoge stem. Hij gaat gebukt onder zijn goede schoolresulta ten en voelt zich een uitzondering. Hij heeft ontdekt dat iemand met alleen maar negens en tienen op z’n rapport niet voor vol wordt aangezien. Niet door de onderwijzer, niet door de andere kinderen, niet door zijn va der en moeder. En de meisjes Die vinden hem een beetje mal. Ze letten niet op hem. Terwijl Joost zelf best op de meisjes let. Soms leert hij er toch eentje kennen. En dat ^beleeft hij opeens rare avonturen. In een groot donker huis bijvoorbeeld, waar een heel wit meisje woont. Of tijdens een fiets tocht, wanneer een meisje en Joost allebei tegelijk de weg kwijt zijn en samen verdwa- >en. Kostelijke lectuur voor 11 jaar i eve»ee»e^orae„ ren nu al cijfers om van te duizelen. Louter economisch gezien, gaat het in de BRD bijvoorbeeld om tientallen miljarden marken. Zo iets is uiteraard bij machte om de zelfs niet milieu vriendelijke CDU-prominenten wak ker te schudden. «Das Waldsterben» grijpt hen om emotionele redenen al naar de strot. Ze hebben al vast een nieuwe stichting leven ingeblazen. «Wald in Not» heet ze. En wie stelt voor zichzelf dan niet de beangstigende vraag wanneer, na de bomen, ook de mensen geel en bruin zullen, worden en verdorren Wat voor kapitalen moeten niet gesluisd worden naar het budget van de volksgez, heid om alle zieke luchtwegen en gen te verplegen Effecten van zure buiten kijf dat de zi« bossen van Herto° Croix-Scaille tekort nesium en calcic T Zij ontstaan enkel van de naalder opeenhoping van effecten met de grens an verbonden chemische reac- beschouï ties. Die ontwikkelden zich geleidelijk, komt het tot zo’n sim, in de loop van de tijd, met als gevolg genvlaag begint uit te een sluipende ontreddering van de toe- korte tijd zeer zuur stand van de bomen. In dat fenomeen neemt later ligt volgens hem de verklaring voor de een sterk schijnbare tegenstelling dat de bor beginnen ziek te worden en afster op een ogenblik dat de luchtv (door o.m. zwaveldioxyde) y Met andere woorden, we bet tol voor j met de k\ tiling idert. en en zo on- lijven. Euregio, streek i De milieuverloede- de douanekantoren in louden. Bossterf- Jigze heeft ehreden. Het loge Venen geniet de het eerste probleem- De heer Weissen van en luidde daarover in alarmbel. De eerste zijtakken et Herto- >egonnen weg te kwijnen, van de universiteit van in de zomer 1982 in het slsalm op ronde wa ren, kregen met hun geoefende ogen al snel de erbarmelijke toestand van de dennen in de gaten. «Tannensterben», zo luidde hun laconieke diagnose. Schijnbare tegenstelling Weissen hoef je ook niet te overtui gen van de verderfelijke invloed van de luchtvervuiling. «Duistere en ingewik kelde mechanismen» zijn de termen die hij hanteert. Wat hij nog meer te signaleren heeft De vervuiling van de grote beboste oppervlaktes in het door hem beschreven gebied is tegelijkertijd van relatief vrij jonge datum en tame lijk zwak. Schadelijke gevolgen, zo leerde hij uit eigen onderzoek, zijn bij na nooit specifiek voor de ene of de andere vervuiler. Zij ontstaan enkel door opeenhoping van effecten met daaraan verbonden chemische reac ties. Die ontwikkelden zich geleidelijk, met als gevolg van c it fenoi""*" voor uv jmen ïrven tvervui verminde^ «■v «widen, we oetalen nu de jaren zorgeloos omspringen kwaliteit van het leven. Hoe hoog de prijs wordt, is niet precies te bepalen. De aangerichte ravages leve- Mr BI Qrtnt

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 29