o Help, de bieb verzuipt Het Tilburgs carnaval ’84 klinkt anders LK! as: T^elsjteaalisien 1 EN DENISSEN NDE EK VERF-BEHANG JANSSENS Sociale Dienst komt op voor uitkeringsgerechtigden De voorzieningen worden afgebroken - of grijpt de voorzienigheid in? Kamer van Koophandel VAN DAL 295,- «DE PAARDENSTAL» LEE TOWERS De Tilburgse Kruisvereniging DeTofe iber 1983 pagina 32 Koerier 2#’”' i administratie 1 Oplage 78.050 ex. M K'i' inn lagenlaan gegeven diericfytin- Is dit het ideale toekomstbeeld voor de minister... worden... nheid om .T.S., tel: open van BEGRAFENISONDERNEMING Bar Discotheek 1 Paardenstal, Rielseweg 801 idére.... "P “"'-ui. 1 85 - Tilburg - Den Bosch rotest KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. Vrijdag en zaterdag Bolussen Stichting tot bevordering van het Brabants karnavalslied Donderdag 10 november 1983 27e jaargang nr. 1337 Ook natuurzijden kleden Salonkleden, tafelkleden, balkleden VLOERBEDEKKING 4.000 m2 SHOWROOM Perzische tapijten Bochara KARPETTENSHOW 10 tot 20% KORTING Keuze uit duizenden stuks wer teger wordt in de Tilburgse g 80 andere (verenigin; jaren. Tijdens hun «>p._ Ie loop der jr- J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Nederlands idustrie B.V. Uitgave: De Til Dir. T. de I 5 halen 4 betalen Proef nu ook onze Roomfondant uit eigen keuken V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar. testen K NIEUWE AUTO HUREN? BELSBlldget: 013-433113 OBAM Tilburg bv Spoorlaan 175 eerst ons, gen, betrei eventueel king dus v met i van trouwens ,ji aangeziei. •e klein is g J abonnee Wilhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 unilie, zo- ’3, belt u il de zor- rafenis of Li over eefd. ie eig. regionale carnava roce- I. Al 's Maandags gesloten, donderdag koopavond maar w: 9,3% t“ centage minder ïlburgse Koerier bv Beer-Douwes Oprichter: J H G. de Beer ;rkt, twee uur meer als extra protest gen de regeringsmaatregelen. Maar om de cliënten van de Sociale Dienst niet de dupe te laten worden van hun actie, hebben op diezelfde dag tot consul r ;lde (grammofoon- ;~;ngsleven een in- d deze factoren itijd, die ons dient op de wederop*‘ .eologen onder hier corrigere" igeveer gegar... Z- Bezoek onze showroom X Voor ik mijn kinderwagen kies I ga ik naar baby-home voor een deskundig advies ^^Alleen Willem ll-straat 88-90 t de medewerkers 21.00 u. overge- gemeentelijke Sociale Dienst Tilburg hun betrokkenheid bet<M*nd bij de prote «ot deel van hun tijd het lezen van boeken, groten naar lenen lereen te- ipenba- tichting r”;ering nodel splaatsen ’s-Herto- van de Inmiddels heeft Iburg de periode erleefd, waarmee eigen identi- ivalsfeest. Bij 'n overlijden in uw famili wel 's nachts als overdag, eerst ons, wij nemen al d' ^“‘reffende de begra >1 crematie van u Enschotsestraat 238, nabij N.S.-pleln Tilburg, tel. 013-421904 bgg 320439 DONDERDAG KOOPAVOND Tevens verzorgen wij de begrafenis sen voor de protestantse begrafenis onderneming. Tel. 42.55.25, b.g.g. 43.33.70 Onze eigen vi. bliotheek Tilburg byen bij kamerlt de kaartenactie, waa aangespoord protest gen de bezuiniging naar Brabantse totaal aantal de actie in genoemd worder verschlj .i geheel Tilburg, Golrle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek die heilloze volksbewe blij- zich, daar me- bestand l Maar l rustige 1 boecken straat op te gaan. of beslist de Kamer dat het zó mag blijven dienen. Negentiende-eeuwse toestan den dus, veroorzaakt door een cultu reel wanbeleid dat alleen opgezet kan zijn door een groepje lieden waarvan de ene helft nooit een boek leest en de andere helft geld genoeg bezit om zelf een boekenverzameling aan te leggen. r Voordeliger uiï' met Tegels en .Sanitair van X ia9eS Zeer fijn geknoopt voor op tafel Maat 120 x 80 Uitzoeken Redactie-advertentie-aldeling en administratie N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Bijna traditiegetrouw is de laatste jaren aan artikel over de Tilburgse Openbare Bibliotheek in sombere termen ge steld er is het komend jaar wéér minder geld ter beschik- van de kant van rijk en gemeente. Daardoor kunnen er weer minder boeken worden aangekocht, moet men het nog minder personeel stellen, worden de openingstijden de bieb nog verder teruggebracht en zal de en een verruiming van de maatschap pelijke normen kwam de zoete zotheid binnen het bereik van Kees Kruik c.s. Het carnaval in Midden-Brabant kreeg toen de vrijheid van kerkelijke en we reldlijke overheden. Burgemeester Becbt en de toenmalige Deken van Til burg hebben hiertoe bijgedragen. De initiatiefnèmers van dit opr~ re carnaval (hier: de carnavalssti Tilburg) poogden de carnavalsvier in eigen stad of dorp volgens mo van traditionele carnavalspl (Limburg, Bergen op Zoom, ’s genbosch) binnen het bereik bewoners te brengen. F dit model ook in Tilt van kinderziektes over de basis gelegd is voor de teit van het region- RA’S n Kodak, ronen-flitser. goedkoop Terug naar vorige eeuw En toch moeten we deze rustigerds steeds meer ongelijk geven. Immers, als de overheid haar gang kan blijven gaan is de bibliotheek binnen een tien tal jaren weer wat ze zeventig jaar gele den ook was een instelling met een klein aantal leden uit de welgestelde kringen, waar de «gewone mensen» niet eens binnen durven te komen en waar ze trouwens ook nauwelijks wel kom zijn aangezien het boekenbezit gewoon te klein is geworden om een groot aantal abonnees te kunnen be- 11 november wordt in de Tilbur rijn raad en nog L_ worden dan voorafgaande jr kale kruitvat dat zich in de loop zijn. To zicht te ïn bieb, de Openbare Bi- trg, heeft aan dat lob- rleden meegedaan door tarbij lezers werden stbriefkaarten - te lingen - te versturen kamerleden. Met een 1 deelnemers van 2$00 kan Tilburg redelijk geslaagd ;n. Zo’n 30 tot 40 medewerkers van de ben afgelopen woensdag, gisteren dus, I van uitkeringsgerechtigden. De uitkeringsgerechtigden om 3'A% te gaan korten op de-- Dienst wilden zich, door middel van hun aanwezigheid, solidair verklaren met hun cliënten en mee protesteren tegen de voorgenomen regeringsmaatregel. Schrijven In een schrijve: burgemeester en burg vraagt van de geme aandavui zienlijke de uitker schrijver zij zich t met Later, veel later werd in onze stre ken nog steeds vastenavond gevierd op inmiddels traditionele wijze. Op de dag voor aswoensdag bakte moeder een vette taart met daarin een aantal bruine bonen en één witte boon. Dege- onde ne uit het (talrijke) gezin die de witte deelt boon in zijn taartpunt aantrof, had het vastenavond voor het zeggen en de ceremoniemeester uit. De ear ning, zoals wij die nu kunnen, g tot laat in de 20ste eeuw ta- BOUWMATERIALEN VAN DE VENNE VAN DER SLUIS NV Tilburg - Prinsenhoeven 20 Tel. 013-4310&1 - 431052 9 vestigingen in Nederland Aluminium - Kunststof Ramen Deuren Rolluiken „BOHACO" Besterdplein 4 - Tel. 366390 rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u muis Renoveer en isoleer voor eens en altijd De Sociale Dienst-medewerkers vra gen in hun schrijven aan het. college van B&W in het vervolg met kracht en bij voortduring bij de Centrale Over heid te protesteren tegen de voorgeno men korting op de uitkeringen. In een tiijgevoegde notitie maken de mede werkers het college duidelijk dat de minimuminkomens er alles bij elkaar niet 3'4% op achteruit zullen gaan maar een reële inkomensverlaging van tegemoet kunnen zien, een per- ge dat overeenkomt met 62,- vi per maand. Foegegeven, met kruikenbruiloft en blèr- en leuterconcours heeft het Tilburgs carnaval steeds duidelijker een eigen ge it gekregen. Nu echter staat een legertje getalenteerde mensen te trappelen om het carnaval van Tilburg en omstreken dat geven wat het al tientallen jaren mist. Wat dat is, zal uit deze en een aantal vc meer moeten gaan betalen: wellicht naast het abonnements geld een kwartje voor elk geleend boek. En dat terwijl een verhaal over de bibliotheek eigenlijk eerder in een soort juichstemming geschreven zou moeten worden. Immers, nog nooit in haar bestaan van bijna een driekwart eeuw is de bieb zo populair geweest bij jong en bij oud als momenteel het geval is. Twee uur extra De 30 tot 40 medewerkers van de Dienst hielden woensdagmiddag tus sen 14.00 u. en 16.00 u. een werkon derbreking en waren aanwezig op de demonstratieve bijeenkomst op het Stadhuisplein. /en aan het college vah a wethouders van Til- 80% van de medewerkers de gemeentelijke Sociale Dienst de lacht van het college voor de aan- e korting op de inkomens-van eringsgerechtigden. In hetzelfde ;n stellen de medewerkers dat nadrukkelijk solidair verklaren het protest van de uitkeringsge rechtigden. /an de jaren ’60 zing in de meeste a Noord-Brabant zinking r betere economie plus 6611 veroorzaakten een «gat markt» dat door Hilve dures met graagte opgevulu met al niet erg bevorderlijk eigen carnavalsgezicht van van Brabant. Niets van dit alles tref je aan in Ber gen op Zoom, dat een carnavalstradi- tie kent die teruggaat tot diep in de vo rige eeuw. Ook ’s-Hertogenbosch, waar het openbare carnaval in de 20-er jaren ontstond, laat zich nauwelijks beïnvloeden door muziek van boven de rivieren. Juist deze Hilversumse schlagers belemmeren de groei naar het eigen Brabantse carnavalsgezicht, waarmee we toe zijn aan de introduk- tie van een nieuw woord: na lucht-, bodem- en water- bestaat er nu ook Lees verder op blz. 7 Ontwikkelingen Het klinkt allemaal wat overdreven en somber wat we schrijven maar laten we de ontwikkelingen eens onder ogen zien elke maand komen er in Neder land duizenden werkloze mensen bij. gen Gezien het patroon van vrijetijdsbeste- niste ding valt te verwachten dat een groot deel ger deel van de mensen die niet meer wer- mensen ken een zeer groot deel van hun tijd allemaal, doorbrengen met het lezen van boeken, handhavii tijdschriften en kranten - die ze groten- zieningen deels niet zelf aanschaffen, mr- 1- op de bibliotheek, waar iede recht kan, van jong tot oud inclusief de buitenlanders die hier wonen en wer ken. Morgen actiedag Morgen, vrijdag 11 november, is er in Amsterdam een landelijke actiedag van de bibliotheken tegen de cultuu- rafbraak van Brinkman. De Tilburgse bieb doet aan deze ac tiedag op verschillende fronten mee natuurlijk is zij vertegenwoordigd in Amsterdam, maar ook in Tilburg is morgen het een en ander te doen. In de bibliotheek zelf, die evenals de filialen :t lenen in de De privé-onderneming Register voor Handel en In< zendt regelmatig een circulaire met een acceptgirokaart naar ondernemers met het verzoek om deel te nemen aan een nieuw uit te geven bedrijfsgids. Bij een aantal bedrijven schijnt de indruk ge wekt te zijn dat deze benadering van de Kamer van Koophandel is uitgegaan. Zulks is volstrekt onjuist. De Kamer van Koophandel is bij genoemde actie in het geheel niet betrokken. Die viereneenhalf vormen dus zo onj gebruikersgroep in menlijke sportbor menlijke omroepen bij elkaar, om nu m tuten te noemen die zichzelf ruim in de aandacht van het publiek brengen - kunnen op zo’n massale achterban bo gen. En als die achterban nu eens mas saal in het geweer kwam tegen de bar baarse voornemens van de rijksover heid om het komende jaar - na alle be zuinigingen van vorige jaren - wéér 25 th. minder geld voor de bibliotheek be schikbaar te stellen, dan, ja dan zou overheid natuurlijk meteen haar plannen inslikken, want een veging van miljoenen tegen ir kan geen regering lang tegen blijven. lezers zijn - in het algemeen - mensen die liever met een i in een hoecken zitten dan de miljoen mensen igeveer de grootste ons land. De geza- inden noch de geza- of alle vakbonden maar eens drie insti- Wat te doen De enige manier om in ons demo cratisch bestel regeringsplannen te ver ijdelen is, gelukkig, wanneer de volks vertegenwoordiging, de Tweede Ka mer dus, tegen dat plan stemt en daar mee het wetsontwerp verwerpt. De laatste hoop van de bibliotheken en natuurlijk ook van u en ons als le zers is gericht op die Tweede Kamer, waar vanaf volgende week dinsdag, 15 november, de begroting voor 1984 wordt behandeld van het ministerie waaronder ook de bibliotheken vallen, namelijk dat van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (W.V.C.) De acties die de gezamenlijke biblio theken sinds 22 september voeren te- i het «Verelendungsbeleid» van mi ter Brinkman is dan ook voor een ïricht op de kamerleden; de immers die in naam van ons dat Wel, over ondergang of ving van onze bibliotheekvoor- :n beslissen. presenteert Voorverkoop: Carte Blanche, Heuvel 16 België gratis de vraag naar de voorzieningen van de bieb wordt dus steeds groter zodat een gezond en redelijk beleid gericht zou moeten zijn op verdere uitbreiding van het bibliotheekwerkin plaats darvan is dat beleid nu alweer jaren gericht op stelselmatige afbraak van deze onmisbare welzijnsvoorziening. erwijl in de ons omringende lan- - ja, ook in 'België - het lidmaat- ip van de openbare bibliotheken is is en men pas over geld praat neer men de boeken te laat inle- draait Nederland, het zelfvoldane gidsland van Europa en de wereld, voor zijn eigen burgers de kraan lang zaam dicht. Vroeger Voor een beter begrip moeten we even terug in de tijd. Carnaval is een oud feest. Al voor de middeleeuwen vierde men feest bij het begin van het voorjaar als de dagen weer langer wer den en de eerste knoppen zich ver toonden in het gewas. Na de door hon ger en angst gekenmerkte wintertijd kreeg men weer meer zin in leven, eer der dan overleven, dus de mensen vier den feest. Tijdens de kerstening van onze vroegere voorvaderen werd door de kerk een religieuze (fraai gegeven aan deze voorjaars c.q. vruchtbaar- heidsfeesten. Het feest werd carnaval (carne vlees) of vastenavond ge noemd en was een laatste uitspatting voor de vastentijd, die ons diende voor te bereiden op de wederopstanding van de Heer. Theologen onder onze le zers mogen mij hier corrigeren, maar zo moet het ongeveer gegaan zijn in die tijden. Besterding 1Tilburg Hoek Veldhovenring Telefoon 013 420504 ooo 99, ooo 129, ooo 219, Muziek Een goed festiviteitenmodel alléén kan die eigen identiteit echter niet waarborgen. De carnavalsvierder in Tilburg en omstreken moet zich prettig kunnen voelen in dat gebeuren. Een van de voorwaarden hiertoe is goede muziek. Immers, een feest zonder mu ziek kan nauwelijks een feest genoemd worden. Het is dan ook de muzikale ondersteuning die een zeer groot ge- vi^lte van de sfeer bepaalt, waarin de carnavalsvierder zich lekker thuis kan voelen. Vooral in de muziek kan het plaatselijke carnaval haar eigen gezicht tonen: herkenbaar voor de autoch toon, onherkenbaar voor de buiten staander. Zoals gezegd kwam de openbare carnavalsviering in Midden-Brabant goed op gang in de jaren 60: een waarin media als radio en T.V. in opgang waren, de consumptiemarkt zich sterk ontwikkelde (gramm platen) en het vereniging zinking meemaakte. Al deze fa gebrek aan carnavalstraditie akten een «gat in de muziek- iat door Hilversumse pro ivuld werd. voor het het Hart De Tilburgse Kruisvereniging is een vereniging met ruim 30.000 leden. «.Het is een vereniging die tot doel heeft men sen helpen gezond te blijven of het zo snel mogelijk weer te worden. Dat is een veelomvattend doel en daarom laat het werk van de Kruisvereniging zich niet in een paar regels omschrijven. Er is altijd meer dan in het verhaal staat». De drie aangehaalde zinnen waren te lezen in onze krant van 7 januari 1982. Een aantal leden van de Tilburgse Kruisvereniging zal dit volmondig bea men na hun bezoek op de algemene le denvergadering van de Kruisvereniging op 20 oktober van dit jaar. Wat was namelijk het geval Op de ledenvergadering wilden zij tweetal onderwerpen besproken zien, maar kwamen er achter dat dat niet mo gelijk was. Die onderwerpen waren de gebrekkige huisvesting van het wijkge- bouw in de Reeshöf (op een bovenverdie ping moeilijk voor moeders met kinde ren in de wandelwagen, bejaarden en mensen die slecht ter been zijn) en het standpunt van de Kruisvereniging inza ke atoomwapens. Beide onderwerpen konden niet op de agenda geplaatst wor den, want dat had twee maanden gele den (twee maanden voor de algemene jaarlijkse ledenvergadering) dienen te gebeuren. Tja, daar zit je dan. J 12 dagen voor de ledenvergadering gele zen hebt dat er zo’n vergadering ging komen, terwijl het huishoudelijk regie- Enorme achterban ment voorschrijft dat de aankondiging voor de algemene jaarlijkse ledenverga dering 14 dagen van te voren moet ge beuren. Dan maar in de rondvraag, dachten de leden. Dat hadden ze ge dacht, ja 1 De rondvraag was volgens de voorzitter van het bestuur van de Til burgse Kruisvereniging niet de juiste weg om dat soort zaken ter sprake te brengen. Zo was de cirkel rond en de vergadering gesloten. De voorzitter van het bestuur van de Tilburgse Kruisvereniging tilde er niet zo zwaar aan. Hij zit al langer in het vak en vond het persoonlijk maar gela zer die afgelopen vergadering. En over atoomwapens, daar hoeft bij de Kruis vereniging niet over gesproken te wor den, want dat is niet de taak van de Til burgse Kruisvereniging. Maar mensen helpen gezond te ven, gezondheidszorg dus? *Och neer, alles is gezondheidszorg. In het verkeer vallen ook doden». Een verslag van de afgelopen algemene jaarlijkse le denvergadering van de Tilburgse Kruis vereniging verschijnt bij de volgende al gemene jaarlijkse ledenvereniging, vol gend jaar dus. Een vereniging met 30.000 leden zon der verenigingsblad en met een bestuur dat zich niet houdt aan het huishoudelijk reglement. Bent u ook lid En dat zal toch niet alleen liggen aan het enige jaren geleden genomen besluit, voortaan ook kasteelromans in ruime mate bij het boekenbestand in te lijven, en evenmin aan de gestaag Uit dijende collectie muziekcassettes. Vooral aan dit laatste verschijnsel kan de toename van het lezersbestand niet liggen want erg vaak worden de cassettes niet uitgeleend. Hoe dan ook, lezen is bijzonder populair, Nederland is eindelijk gealfabetiseerd. Landelijk is het aantal bibliotheek-abonnees in tien jaar tijd meer dan verdubbeld van 2 miljoen leden in 1972 tot 4,5 miljoen in 1982. Dit betekent dat vorig jaar een op de drie landgenoten, inclu sief kinderen onder de 6 jaar, lid was Zeker als je pas van de bibliotheek. dag op tuurlijk nsterdam, 'rnen het een en ander te doen. i.iOtheek zelf, die evenals de f' morgen gesloten blijft voor het van boeken, kunt u wel uw boeken leveren en vooral kunt u er van biebmensen te weten komen wat er nu precies allemaal aan de hand is. ’s Middags om half vijf biedt dan een delegatie van de bibliotheek een petitie aan, vergezeld van lezersreac ties op de bezuinigingsplannen, aan de Tilburgse wethouder van o.a. cultuur, H. Krosse. Want ook de gemeente Til burg draagt in beduidende mate bij aan de financiering van de bieb en ook de Tilburgse volksvertegenwoordiging - de gemeenteraad - beslist deze en de komende weken over bloei of wegkwij nen van de populairste en onmisbaarste culturele instelling van onze stadde bieb. Stadsschouwburg het startsein gegeven voor het carnaval 1984. De nieuwe ;ings)raden weten dan nog niet dat carnaval ’84 in Midden-Brabant anders zal >peningsspeeches zullen zij meer of minder bewust de lont steken in het muzi- jaren gevuld heeft met explosieven. De gevolgen hiervan zullen weids en lang hoorbaar boon in op v hing navalsvier bleef nog boe. Wereldse en kerkelijke overheden stonden een dergelijk feest (drinken, dansen, zingen: kortom leut) niet toe, pas onder het motto «Ledigheid is des dui- tijd veis oorkussen». Pas in het begin va werd de carnavalsvierir steden en dorpen van openbaar. Door een Morgen, prins met zi ien da.. kruitvat dat

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1