FRANS van AARLE 3 Zelf kaarsen maken boeiende bezigheid i 28 7 bingo Nieuwe i350 1 boeken 1 ‘t litzicht! Uw FOTOGRAAF FotografenGilde^) RATIS SS: moet kken NRIJSWIJ1 hoeken RT NEN SCHOKPRIJZENIN SCHOKBREKERS voor: I achter: OBAM SCHOKBREKERCENTER OVEN ITEERD J, DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 3 november 1983 pagina 19 /ember 1983 pagina 18 uur Spoorlaan 175, Tilburg, 013-350045 NATUURLIJK BIJ (Wilt Us.v.p. tijdig bespreken) Paperback, 2241 GOIRLE: Dorpsstraat 5 .angs ireng ITIKELEN een aan sting er de 12.00 uur ANP-nieuws, gevolgd door grammofoonmuziek. itwage leer da "Ar'-- 12.001 13.001 12.001 13.001 18.001 22.001 thonedische Quasimono in Baanlozencentrum Programma- weekoverzicht Dank zij goedkope apparatuur TILBURG: Korvelseweg 255 Broekhovenseweg 58 ipsa IEHS IEZH IEZH IE33 lEffl lEZa t niet, de ne- el van laken. nnaplein 14 rg oon 350017 'Qp boekhandel pillot Heuvelplein, Tilburg Telefoon 013/426252-425218 Elsevier f24,50 ■CERIJ afoon 671546 ani- huis Til- M/g. I Paperback, 352 blz., lie kleine traktatie in ie winter. Lekker n. Daar zorgt uw voor. Bij de grootste, met de meeste keuze bent u het beste uit. De kaarsen on. .taan door middel Er zijn variaties in allerlei vormen en FiestaI 351,-1294, Escort vorig typj 3>12,-| 191,- Escort nieuw typ- 3 48,-1278,- Taunus 1600 222,- 191,— Granada 222,- 281,- Sierra 391,- 216,— Transit 299,— 1272,— het verkop combiner »n orthof ok hierin ilgen. «U komt toch ZEKER ook wel naar mijn FOTO KIJKEN, want in KLEUR en op LINNEN ziet U mij in de etalage Uiig. Van Goor Jeugdboeken Geb., 147 blz.,f24,90 roemde voetbalvereniging f 7 november elke maan- igo bij Café De Markt, I uur. Besterdplein 36. via de FM-band Kanaal 4 Kanaal 3 Kanaal 4 Kanaal 1 Kanaal 4 of 3 uit de kapel van het St.-Elisabethziekenhuis. iek. Daarna continu muziek. Ziet U vanaf a.s. zaterdag onze speciale St.-Nicolaas Foto-etalages groep Quasimono op in centrum, Voltstraat 18, Vanavond om 20.30 u. treedt de pop- I in het Baanlozen- geheel 2, Tilburg. 6.00 uur 10.30 uur verzorgt de activiteiten- luitend grammofoonmu- rovember om 20 1 «De Lochten- een bingo, ten goede ie basisschool. Uitg. Manteau Paperback, 259 blz., f27,50 Op w niseert Paulus 1 van de aula van boslaan 1. ipen van 3ren met ipedische ide mode Uitg. Focus 'blz., f34,50 «WANDELBOS» Op maandag 7 november h Eej. en Gep. Vereniging «Wane haar tweede gezelligheids-binj J‘ 1 in voor haar houdt de andelbos» uu«, I.WVVUV gvz.viu^iiviMO-öing0 Van dit winterseizoen in Wijkcentrum «’t Kievietslaer» voor haar leden, vrienden en kennissen. Aanvang 14 uur. De deal THOMAS PALMER Met deze thriller die zich afspeelt rond de «cocaïne»-hoofdstad Miami heeft de 27-ja- rige Thomas Palmer in één klap internatio nale erkenning verworven. Miami is de grootste haven ter wereld... voor drugs. Ray Hula, de goedige eigenaar van een kleine re derij, heeft zich altijd verre gehouden van die lucratieve handel. En dat moet zo blij ven ook, vindt hij. Michael Cruz, Ray’s halfbroer, leeft er daarentegen van. Om de belangrijkste deal uit zijn carrière - duizend kilo pure cocaïne - te doen slagen, dwingt hij Ray mee te werken. Van de ene dag op de andere raakt Ray verstrikt in de bikkel harde wereld van de georganiseerde mis daad en wordt hij meegesleurd in een duize lingwekkende stroomversnelling. Drug smokkel is ernst, dodelijke ernst, en ama teurs gaan er onherroepelijk aan onder- Quasimono werd in opgericht door: Ad (slaggitaar/zang); Louis xofoon), Rob Rieter zang), Frans Lodewijkx (drums), Tini van Duuren (basgitaar' - (sologitaar). Na enbkele maanden stevig gewerkt te hebben, was een nderhalf uur du rend dansbaar nederlandstalig pro gramma daar. Enkele optredens in de try-out sfeer leverden positieve reacties op en mede hierdoor werd besloten het muzikale geheel in een stichtingsvorm te gieten en flink an de slag te' gaan. Origineel Autoflex, Koni principe, nastelbaar, levenslange garantie. Prijzen inkl. BTW, montage gratis! óók zaterdag-I (Égjjjb LÏShtend open! KASTEELHOEVE Op donderdagmiddag 10 november, an vang 14.00 uur, houdt de activftei- m-commissie weer haar bekende bin- go-middag in de Kasteelhoeve, Has- seltstraat 256. Zelf kaarsen maken, kan dat Gustaaf de Haas van Gildehand in Haarlem zegtja. Het is niet alleen een in teressante en ongevaarlijke werkwijze, maar het is aan trekkelijk voor allerlei groepen mensen. Ten eerste voor de kleinschalige werkprojecten, maar daarnaast is het ook geschikt als therapie voor diverse soorten patiënten en voor de hobbyisten. Wie dit oude ambacht wil gaan uitoefenen wordt volle- Uitg. Elsevier Paperback, 105 blz., f 18,90 Fotograferen buiten MICHAEL FREEMAN Fotograferen buiten bevat alle noodzake lijke kennis, die de fotograaf bij de hand dient te hebben: de effecten van filters en hoe daarvan gebruik te maken; belichtings mogelijkheden bij weinig licht of bij snel be wegende onderwerpen; beeldboeken van verschillende objectieven; kleurenkaarten en grijsschalen (o.a. voor het zonesysteem) enzovoort. Kortom, het helpt direct bij het oplossen van de vele problemen die met het maken van goede foto’s buitenshuis gepaard gaan. ZIGO Op woensdag 9 november a.s. orga niseert de feestcommissie van de voet balvereniging Zigo een bingo-avond in de zaal van ’tWit Paardje aan het Lijnsheike. In tegenstelling tot eerdere berichten is deze avond een week ver vroegd in verband met de op 16 no vember te spelen voetbalwedstrijd Ne- derland-Spanje. De aanvang van de avond is .om 20 uur. dig geholpen door Gildehand die de apparatuur levert, al le adviezen geeft bij de fabricage en ook voor de grond stoffen zorgt. Aardig is dat alle apparaten, die samen nog geen twee vierkante meter beslaan, gemakkelijk verplaatst kunnen worden. Daardoor zijn demonstraties mogelijk op beur zen, markten, braderieën, scholen en overal elders waar het oude ambacht de aandacht vangt. lid vereniging beroepsfoto grafen in nederland bfn De gevallen held AVERY CORMAN Joseph Farroni, een keurige Newyorker van Italiaanse afkomst, erft van zijn steen rijke oom Rocco niet meer dan een stapel papieren: Rocco’s memoires. Kwaad en te leurgesteld gooit Joseph het manuscript in een gangkast. Pas als hij merkt dat onge wenste bezoekers zijn huis overhoop hebben gehaald, kennelijk om het manuscript te be machtigen, zet Joseph zich aan zijn ooms laastste wens: het doornemen van de me moires. Na enkele bladzijden al ontdekt Jo seph dat Rocco bepaald geen brave burger was. Integendeel: Rocco Farroni was een gewaardeerd lid van de mafia... De gevallen held is een sprankelende ro man met elementen van werkelijkheid en fictie op de dunne scheidslijn tussen goed en kwaad. HUIZE ASSISIE De Dienst Rekreatie van Huize As- sisië te Udenhout, organiseert in de maand november nog 3 van de in to taal 5 ’open’ bingo-avonden. De opbrengst van deze avonden is ten behoeve van de aanschaf van nieu we uniformen voor de eigen drumband «de Postiljons». Deze bingo-avonden, die plaats zul len vinden op: 2, 9 en 16 november in de Foyer van Huize Assisië, aanvang 19.30 uur (zaal open om 18.30 uur), zijn voor iedereen toegankelijk. Elsevier Atlas van de wereld De gehele wereld in kaart, in woord en in cijfers. Met een alfabetisch register van ca. 25.000 aardrijkskundige namen. De atlas bestaat uit een aantal onderdelen die, (hoe wel onderling samenhangend) apart geraad pleegd kunnen worden. Met een geheel nieuwe carthografische opzet. De atlas wordt gecomplementeerd met handige tabellen over verkeer, handel, pro- duktie en wereldbevolking, met overzichten van internationale organisaties en met alge mene informatie over de fysisch-geografi- sche aspecten van de aarde. Per werelddeel is een tekst opgenomen met informatie over o.a. flora, fauna, bevolking en economie en tevens een landentabel' met staatsvorm, hoofdstad, oppervlakte en inwoners. De Be- neluxlauden krijgen extra aandacht. Van al le onafhankelijke landen zijn de vlaggen op genomen. Voor het grote publiek een ongekende bron van geografische informatie. Uitg. Elsevier Geb., 240blz., f 14,90 NOAD Op vrijdag 4 november is er bij NOAD weer een bingo met prachtige prijzen in de sfeer van St.-Nicolaas. De bingo begint om 20.30 u. De opbrengst is bestemd voor NOAD. Getracht wordt clichés op zowel muzikaal als tekstueel gebied zo veel mogelijk te vermijden zonder dat dit ten koste gaat van de herkenbaarheid. E 18 KNUT FALDBAKKEN Wat betekent vakantie voor de mensen? Is dat een droom over een blauwe zee of de zon boven de bergen? De onaangetaste idyl le die ons lokt? Het bezoeken van steden die we altijd al wilden zien? Of is vakantie ge woon een van de vele clichés die de con sumptiemaatschappij gebruikt om de stress, de commerciële speculatie en de teleurge stelde verwachtingen te verdoezelen? Alis Harare, een jonge gescheiden vrouw t een dochtertje van vier, is een van die vtie mensen die zich geen dure vakantie kunnen veroorloven. Op een zonnige dag krijgt ze langs de E 18 een lift van een vrachtwagenchauffeur met een scheve grijns en meer dan een scheve verhouding tot de maatschappij. Hun belevenissen laten op humoristische wijze zien wat vakantie bete kent in onze verbruiksmaatschappij. E 18 is een roman rond ons weinig realistische ge- luksmodel, onze armoede en de mythe van de welvaart. VERENIGINGEN TROUWLAAN De gezamenlijke verenigingen van de Trouwlaan gaan a.s. vrijdag weer starten met hun bingo’s. Vanaf 19.00 uur is de zaal open en om 20.00 uur wordt er begonnen. U wordt verwacht in het Buurthuis, Trouwlaan, Piet He- instraat 3a te Tilburg. w.s. Bovengeno houdt vanaf dagmiddag binj aan vang 14.00 Tel. 424015. Kaarsen waren al in de oudheid be kend. En van het begin af is het princi pe ongewijzigd gebleven een cilinder met een pit erin. Dat is alles. Maar de grondstoffen zijn radicaal veranderd. Aanvankelijk had men alleen hars en vet, later diverse wassen, warvan die van de bijen het meest in trek, maar ook het duurste was. In de tijd van Lo- dewijk XIV was het een privilege voor leden van de hofhouding die het res tant van de koninklijke kaars mochten hebben. Het was een eer - en geld waard, want men was niet zuinig met licht. Een ideale licl maar er was niet gentiende eeuw slaag chemie erin stearine (c palmitine en stearines Dat was schitterend. Koning Matthijsje op het onbewoonde eiland JANUSZ KORCZAK Voor alle lezers van acht tot tachtig die Koning Matthijsje de Eerste met veel plezier hebben gelezen, vertelt Janusz Korczak in Koning Matthijsje op het onbewoonde eiland hoe het verder gaat met de kinderko ning. Zullen zijn hervormingen ooit werke lijkheid worden of komt hij opnieuw in bot- I s sing met de wereld der volwassenen? ‘4 Nadat de plannen van koning Matthijsje I voor een kinderparlement internationaal de aandacht hebben getrokken, raakt de ko- I ning in moeilijkheden. Hij wordt afgezet en door een rechtbank veroordeeld tot het I vuurpeloton. Op het laatste moment wordt I dit vonnis omgezet in verbanning naar een I onbewoond eiland. Zal koning IVfatthijsje I zich opnieuw alleen voelen, zoals hij zich tussen alle grote mensen in het paleis alleen f voelde? Moet hij alle hoop laten varen of kan de vlag die hij voor alle kinderen in de wereld heeft bedacht, hem helpen in zijn eenzaamheid? Ontvangst via kanaal 1 (pastorale dienst kanaal 3) Aangesloten tehuizen Verzorgingscentrum Het Laar Verzorgingscentrum De Kievitshorst Verzorgingscentrum De Heikant Bejaardencentrum Ant. van Padua Verpleeghuis De Hazelaar Maria Ziekenhuis Programma-overzicht - de radioprogramma’s worden beurtelings vanuit de radio- karner van het Mariaziekenhuis en de radiostudio van het St.-Elisabeth- ziekenhuis uitgezonden. Telefoon 392628. Zaterdag 5 november Lichte grammofoonmuziek. Luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, felicitatierubriek, mede delingen en verzoekplaten. :htbron was het t anders. Pas in d igde de moderne (een mengsel lezuur) te ma DE LOCHTENBERGH Vrijdagavond 4 nove uur is er op basisschool bergh», Donisettistraat 76, De opbrengst komt geheel aan al de kinderen van de Toegang boven 16jaar. HERONYMUS A.s. maandag 7 november orgar seert V.V. Hieronymus een bing avond met prachtige prijzen. De avond wordt gehouden in het clubhi van Hieronymus, Jan Truijenlaan, T burg. Aanvang 20 uur. Tragiek De kaarsenindustrie die zich aan het ontwikkelen was ging eindelijk een grote toekomst tegemoet. De tragiek was dat tegelijk het electrisch licht op kwam en daarmee een eind aan het huiselijk en zakelijk gebruik. Tal van uitdrukkingen herinneren aan de oude tijden. Zo recht als een kaars, bijvoorbeeld. De kaarsenmaker stond in hoog aanzien en iedereen die een kast had beschikte daarin over een lange, smalle kaarsenlade. Vandaar dat schepen die op de binnenwateren extreem smal moesten zijn kaarseladen werden genoemd, bijvoorbeeld een kaarselade veer. Toch ging het aanvankelijk met de kaarsenfabriek nog redelijk goed. Tot in onze tijd eigenlijk. Er is over de ge hele wereld vraag naar, niet zozeer als praktische verlichting, maar als ro mantisch schijnsel bij het tafelen of als een element van sfeer. MISSIE-ONTW.-CENTRUM NOORDWEST Missie-Ontwikkeling-Centrum Noord-West organiseert op 10 en 24 november om 20 uur in Old Factory, Oude Langstraat 22, een Bingo-avond. De opbrengst komt ten goede aan de missionarissen van M.O.C. Noord- West. De beide bingo’s starten om 20.00 uur. Er zijn prachtige prijzen te winnen. Verdwenen Wel verdwenen is de echte kaarse- maker. En die komt terug, als Gustaaf de Haas zijn zin krijgt. Hij is er zelf al jaren door gefascineerd. Hinderlijk vond hij dat de apparatuur ervoor ner gens te koop was. Hij besloot die daar om zelf te ontwikkelen. Hij heeft nu een systeem ontwikkeld waarmee iedereen op een erg simpele manier zelf kaarsen kan maken door middel van onderdompelen. Dan ontstaat eigenlijk de typische gotische vorm. Kaarsenmaken heet in vaktermen tonken. Hoe gaat dat in zijn werk Allereerst moeten de grondstoffen er zijn. De basis is bijenwas, stearine of paraffine of een mengsel hiervan. Dat wordt gesmolten bij een tempei tuur van zestig tot tachtig graden C sius. Daaruit blijkt al de betrekkelij veiligheid. Water kookt bij honde graden, vet en olie bij honderdzeventig graden. Wie met kaarsen omgaat be hoeft niet bang te zijn zich te branden. Via zijn bedrijfje Gildehand heeft Gustaaf de Haas een vernuftige tonk- stoof geconstrueerd, waarmee op klei ne schaal zeer professioneel en effi ciënt gewerkt kan worden door een of meer personen. Doelmatig Verder behoren tot de uitrusting dompelrekjes, een afkoelmolen en een asmeltbak. Het klinkt ingewikkeld, maar het is in werkelijkheid zo doel matig uitgevoerd dat iedereen binnen een paar uur de techniek onder de knie kan krijgen en prachtige gotische kaar sen kan maken. Wie dat wil kan alleen witte kaarsen vervaardigen. Maar er kan ook in al lerlei kleuren worden gewerktrose, groen, geel, rood, blauw en zo verder. Die zijn onderling mengbaar, zodat erg exclusieve tinten kunnen ontstaan. En wat kost dat allemaal Wie i complete kaarsenmakersuitrust koopt moet rekenen op een uitgave van omstreeks 2.750 gulden, dus een afschrijving van nog geen éénvijftig per dag gedurende vijf jaar. Wanneer het budget beperkt is kan met een nog geringer aanschaffing begonnen wor den. En wat kan je er allemaal mee doen In de eerste plaats denkt Gustaaf de Haas aan alle mensen die op een kleinschalige maar professione le wijze bezig willen zijn. Er kan indi vidueel, maar ook in groepsverband gewerkt worden, zodat het kaarsenma ken ook geschikt is voor werkprojecten en andere bezigheidsactiviteiten. Er is keuze uit diverse formaten en allerlei kleurencombinaties. De kaars kan dan verder versierd worden met bijvoor beeld droogbloemen en paraffinedeco- raties, die men ook zelf kan maken. Kortom, het aantal mogelijkheden is alleen begrensd door de fantasie van de kaarsenmaker. B.C. PAULUS-BINGO Op woensdag 9 november a.s. orga- de basketbalvereniging B.C. weer een bingo-avond ten bate clubkas. Aanvang 20.00 uur, an St.-Pauluslyceum, Wandel- Veel belangstelling Voor de zo ontstane kaarsen is veel belangstelling, zegt Gustaaf de Haas. Ten eerste in de eigen kring, bij fami lieleden en kenissen, maar ook in de middenstand of de horeca kunnen ze i de man gebracht worden. En wie ie boer mee op wil heeft een gebied ter beschikking dat zich uitstrekt van tentoonstellingen tot scholen, demon straties bij speciale acties of in restau rants die wel eens iets bijzonders wil len. En niet te vergeten huishoud- en andere beurzen die er bij de vleet zijn. In een tijd waarin aangedrongen wordt op zinvolle en nuttige bezighe- den van honderdduizenden landgeno- ten is het Gildehandproject een aan- ve]e winst voor al degenen die een interes sante, professionele en boeiende activi teit om handen willen hebben. Wie er meer over wil weten kan op bellen 023-322414. 15.00 uur Tilburg Centraal - weekendprogramma met actualiteiten, sport in Mid- den-Brabant met de voorbeschouwing van de wedstrijd die eredivisie club Willem II dit weekend speelt, (jonge) Tilburgse musici spelen en praten over hun muziek, belangrijkste, gekste, leukste nieuws van de week - vraaggesprek met betrokkene(n) en muziek. 17.00 uur Grammofoonmuziek 18.00 uur Gebedsdienst vanuit de kapel van het St.-Elisabethziekenhuis. 18.30 uur Grammofoonmuziek. 22.00 uur Avondoverweging - aansluitend continu muziek. Zondag 6 november 6.00 uur Lichte grammofoonmuziek. 10.00 uur Plechtige eucharistieviering vanuit de aula van het St.-Elisabethzieken- huis met medewerking van het jongerenkoor «Koningshoeve» 11.00 uur Grammofoonmuziek. 22.00 uur Avondoverweging - daarna continu muziek. Maandag 7 november 6.00 uur Lichte grammofoonmuziek. 10.30 uur Luisterservice - Berichten uit Tilburg en omgeving, felicitatierubriek, mededelingen en verzoekplaten. 12.00 uur ANP-nieuws - gevolgd door grammofoonmuziek. 13.00 uur Gevarieerd programma van de activiteitenbegeleiding uit het Mariazie kenhuis. 14.30 uur Grammofoonmuziek. 18.00 uur Gebedsdienst vanuit d 18.30 uur Grammofoonmuzie 22.00 uur Avondoverweging. Dinsdag 8 november 6.00 uur Lichte grammofoonmuziek 10.30 uur Luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, felicitatierubriek, mede delingen en verzoekplaten. i uur ANP-nieuws gevolgd door grammofoonmuziek. uur Zonder Commentaar - gevarieerd programma. 16.00 uur Nog vele jaren - speciaal programma voor de wat oudere luisteraar met de vragenrubriek, actualiteiten, vraaggesprekken en muziek. 18.00 uur Eucharistieviering. 18.30 uur Grammofoonmuziek. 22.00 uur Avondoverweging met aansluitend continu muziek. Woensdag 9 november 6.00 uur Lichte grammofoonmuziek. 10.30 uur Luisterservice - anderhalf uur informatie uit Tilburg en omgeving, mu ziek, dagagenda, felicitatierubriek en verzoekplaten. 12.00 uur ANP-nieuws, aansluitend grammofoonmuziek. 13.00 uur Zonder commentaar - gevarieerd programma. 16.00 uur Kindertelefoon klankbeeld over de jongeren - en kindertelefoon in Til burg. 17.00 uur Grammofoonmuziek. 18.00 uur Eucharistieviering - daarna grammofoonmuziek. 22.00 uur Avondoverweging, gevolgd door continu muziek. Donderdag 10 november 6.00 uur Lichte grammofoonmuziek. 10.30 uur Luisterservice - regionaal nieuws, dagagenda, felicitatierubriek, mede delingen en verzoekplaten. i uur ANP-nieuws - gevolgd door grammofoonmuziek. i uur Vanuit de radiokamer van het Mariaziekenhuis ve--- begeleiding een gevarieerd programma (Aansluitend grammof ziek). i uur Eucharistieviering - daarna grammofoonmuziek. i uur Avondoverweging door Ds. J.A. van Boven. Vanaf 22.25 uur continu muziek. Vrijdag 11 november 6.00 uur Lichte grammofoonmuziek. 10.30 uur Luisterservice - regionaal nieuws, toeristische tips, felicitatierubriek, mededelingen en verzoekplaten. i uur ANP-nieuws. Daarna grammofoonmuziek. i uur Avondoverweging. Het programma wordt vannacht voortgezet met continu muziek. Inhoudelijk is het programma een ^heel van tekst en muziek waarin geen van beide overheerst. september ’82 ‘eksten zijn, zoals gezegd, neder- van Oorschot landstalig en hebben bij tijd en wijle Spaninks (sa een P°llt,eke inslag zonder dat er al te (synthesisers/ dogmatisch omgegaan .wordt met de (drums) Tini verschillende problematieken. ir) en Pim Feyen ingbaanOort. >elen. logelijk.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 19