Tilburg is door Nederlandse soldaten bevrijd 1 eek EL piooirok WEERPRAOH1G NU 8.15 r tura eD - SS- Geen kermis toch nougat Midden- Concertreis naar Parijs 90 DEKBEDDEN ROSARIO CORDOBA Chain RIJSWIJK kampioen schappen Brabantse Blaas- en >1 •sel- PROFITEER VAN DEZE AANBIEDING! 76.90 Allici ,^S <Palthenette ©köppelmons w. - ler 1983 pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 3 november 1983 pagina 11 Montgomery’s stokpaard kostte duizenden levens jmber werd Antwc vrijding var september WU MAKEN 7 WEER PALTHE-MOOI! ^3 Foto’s Gemeentearchief Tilburg NAJAARSAANBIEDING 0 tivangrijl De geze 1-pers. 140x200 cm 98,- =f|D o 2-pers. 200x200 cm 129,- 1-pers. 140x200 cm 79,- 2-pers. 200x200 cm 109,- 8( Eg? Rode Kruis iplein 14 1350017 st. annaplein 16. tel. 430617 H Tilburg L Het Brabants Orkest nodigt eigen publiek uit biedt U elke maandag een nieuw speciaal menu voor een speciale prijs. Ilieerde nieuwe v meer voor de bij het I in Zo dis art suède eest 56 19 62 4 november. gestelde )m werd 1944 be- i gezichten en in c“ Irène-brigadisten op ongemakkelijke tp de Hilvarenbeel :t op te nemen met vereniging. (Tel. Twee Duitsers «krijgsbuit» van vlakbij Tilburg. Het hart van Tilburg is bevrijd! Schotse tanks voor de Heuvelse kerk op 27 oktober 1944. Het Brabants 17 en 19 nov»r Gaveau te Parijs, certen hebben gramma dat geleic Vandernoot. He woensdag 16 ook werkelijk te kunnen gebrui- provincies Zeeland en troepen te worden ont- Vrijdagavond wederom levende mu ziek in Hotel «De Ouwe Dit keer presenteert formatie «Che minnend publi De avond be De groep eigentijdse «1 mensmelt met verbeten i vier lachende positie: ekseweg, In haar vijftigjarig bestaan heeft de Vriendenclub S.O.S. een aanleiding ge zien om zich opnieuw in te zetten voor een goed doel en heeft gekozen voor het Jeugd Rode Kruis. Orkest treedt op 16, ivember op in de Salie trijs. De beide eerste con- vii een Beethoven-pro- 'rid wordt door André xlet programma op november is als volgt: sry, bevelhebber der gealli t westelijk front had echter ni ie onder andere voor Tilburg minder iden. 7G0AGÜ1 iolan w. 4 croica -'p donderdag 17 no- i september 1944-afgelo- ;n zijn. PALTHE stomerij hun z.s.m. contact organiserende i 04243-2318). Nu worden Duitsers a4 veewagens. Onder toez Britse Militaire Politie en lachende Nederlandse Spoorwegmensen worden Duitse krijgsgevangenen ingeladen op het goederenemplacement in Tilburg. S.O.S. hoopt van harte dat het met medewerking van het Tilburgse publiek ook het Jeugd Rode Kruis in een feest stemming kan brengen! gens hem al in pen had kunner Navrant Deze lang na de oorlog gedane uit spraak krijgt wel een buitengewoon navrante bijklank wanneer we beden ken wat Montgomery tegen de zin van vele stafgeneraals doordreef na de be- vrijding van Antwerpen: na die vierde r 1944 wijdt «Monty» alle hem ten dienste staande mankracht en materieel aan het in elkaar zettten van de operatie Market Garden die zou eindigen in de tragedie, bekend onder de naam «Slag om Arnhem». Hoe des astreus deze operatie verliep is o.m. uit het boek en de film «Een brug te ver» zeer be- genoegzaam bekend. Dat er door voorre aan Market Garden 1 j eens 27.663 v.i honderden burg de strijd om de Het einde van de Tweede Wereloorlog in West-Europa pen en oorlogsgoederen, wordt ingeluid met de geallieerde invasie in Normandie ken. dienden de Nederlandse op 6 juni 1944: de Langste Dag. De opmars der Ameri- Noord-Brabant van vijandelijke kaanse, Britse, Canadese en Poolse militairen verliep de daan. eerste maanden voorspoedig: Frankrijk en België waren Generaal Montgomer binnen de kortste keren van Duitsers gezuiverd en op 4 grondtroepen aan het september werd Antwerpen bevrijd. Om deze haven, na- plannen. Plannen, die tuurlijk uiterst belangrijk voor de aanvoer van verse troe- prettige gevolgen hadc. De kapellen zullen in de loop van de avond twee-maal optreden en door een deskundige juiy, bestaande uit musici en camavalsliefhebbers, beoordeeld worden op muzikaliteit, het show-ele ment en de kostumering. "bri- 1 Nederlandse infanteristen van de Prinses Irène-brigade rukken op in de richting van Tilburg. Op de achtergrond de molen van Hilvarenbeek. Ouverture Coriol Pianoconcert no. Symfonie no. 3 Er* Het programma op u vember is als volgt: Ouverture Egmont Pianoconcert nr. 3 Symfonie no. 7 Solist in het derde pianoconcert: Daniel Wayenberg. Het touringcarbedrijf dat Het Bra bants Orkest jaarlijks 15.000 kilometer door het land vervoert, KRAS-reizen uit Ammerzoden, heeft de suggestie gedaan eigen publiek uit Brabant mee te nemen. Het Brabants Orkest, dat in ’81 eens 2000 Brabanders meenam .naar de Rotterdamse Doelen, heeft en thousiast op het voorstel gereageerd en nodigt nu het publiek uit het concert op 16 november, of op 17 november in Parijs mee te maken. De touringcar- reis naar de Franse hoofdstad wordt .verzorgd door KRAS-reizen. He tpu- bliek betaalt 80,-per persoon voor de reis, logies ineen drie-sterrenhotel en ontbijt. De gereduceerde toegangs kaarten kosten dan nog 80 Franse francs, nog geen 20 gulden. Men kan mee op woensdag 16 november en te rugreizen op donderdag 17 november. Ook kan men op de donderdag vanuit Brabant naar Parijs, met de thuisreis op vrijdag 18 november. Voor nadere inlichtingen en boekin gen kan men terecht bij KRAS-reizen, Hogesteeg 1, 5324 AA Ammerzoden, telefoon 04199-3622. Vervolg van blz. 1 Op woensdag 9 november zullen ten behoeve van het Jeugd Rode Kruis op Archiei een drietal plaatsen in Tilburg, te we- De geschiedenis van S.O.S hangt ten de Heuvelstraat, de Westermarkt nauw samen met die van St.-Olof, de en het Wagnerplein, speciale Suske en overkoepelende vereniging, terwijl St.- Wiske-boekjes worden verkochte door Olofs verleden onlosmakelijke ver- leden van S bonden is met dat van de Hogeschool. De titel Tot 1969 bestoond Olof alleen uit Ho- geschool-studenten. Aanvankelijk al leen economie-studenten, later ook so ciologen, juristen, theologen en psy chologen. Vanaf 1969 konden ook niet-Hogeschoolstudenten lid worden van Olof. Dit alles had natuurlijk tot gevolg dat ook de samenstelling van S.O.S. in de loop der jaren veranderde. Het doel van S.O.S. bleef echter steeds «het be vorderen van de gezelligheid», zoals in oude paperassen van het omvangrijke schaffen v»" dispuutarchief valt te lezen. De gezel- zien van de ligheid heeft altijd een zeer belangrijke spullen, waa plaats ingenomen maar gelukkig kan vakantieweke men in datzelfde archief ook diverse aantekeningen aantreffen die getuigen van maatschappelijke betrokkenheid, op d 7o zijn er acties ondernomen door in- voor ividuele S.O.S.-ers (biji held en Engelandvaarde door S.O.S. als dispuut (door het vor men van een comité om in Tilburg I protest tegen de Russische inval Hongarije op gang te brengen) en door S.O.S. als onderdeel van Olof (diverse inzamelingacties, o.a. voor de restaura tie van de Kasteelhoeve). ken wordt er op de zevenentwintigste vanuit het zuiden een flink bombarde ment op de stad uitgevoerd waardoor in de laatste drie dagen voor de bevrij- ding 78 Tilburgers de dood vinden en nog eens rond de 250 gewond raken. Ook worden er zo’n 250 woningen in puin geschoten. Waar deze tragische vergissingen te wijten zijn aan gebrek kige communicatie tussen de onder grondse inlichtingendienst, de Britse «Intelligence» en de legerleiding - een ander opvallende beslissing van deze laatste instantie is tot op heden niet opgelost. Wij doelen hier op het feit dat de Prinses Irène-brigade, een uit Nederlanders bestaand onderdeel van he Britse leger dat op de dag voor de bevrijding door dappere strijd was doorgedrongen tot aan de Ley ter hoogte van de Hilvarenbeekseweg, dat deze Irène-brigade op de dag van de bevrijding werd teruggehaald uit de frontlinie en dat niet zij, maar de man nen van de 15de Schotse divisie onder generaal Barber als bevrijders hun in tocht mochten doen in het juichende Tilburg. Over deze en nog meer interessante onderwerpen voor de bij Tilburgs ge- hiedenis betrokken lezer gaat het ar- cel van kapitein Janse. Naast zijn bijdrage vindt u in de tweede aflevering van het tijdschrift «Tilburg» de tweede bijdrage van Ton Wagemakers over Tilburgse textielte- kens en een boeiend artikel van Marjan Rossen over «Het begin van de sociale woningbouw in Tilburg». Een rubriek boekbesprekingen completeert deze af levering van «Tilburg», dat u in de boekhandel kunt aanschaflen voor ƒ7,95. Wie op de hoogte wil blijven neemt natuurlijk een jaarabonnement. Dat krijgt u door 32,50 over te maken op de rekening van de Stichting tot Be houd van Tilburgs Cultuurgoed, AM- RO-bank rek. nr. 42.81-63.343. Zuppa cipolla gratinata Pizza della chef Lasagna Cannelloni Spaghetti bolognese Biccheri vino e Cappuccino f 1 7,ao p.p. PIZZERIA RISTORANTE ^Piusplein 6a, Tilburg telefoon 013-359288j Verzuim Immers, na de inname van Antwc pen verzuimt Montgomery de nog West-Vlaanderen verblijvende ste gedemoraliseerde Duitse troepen pas af te snijden. Hierdoor kunnen de ze, 15.000 man sterk, via Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland naar Noord-Brabant ontkomen, zich daar hergroeperen en op die manier het ge bruik van Antwerps haven door de geallieerden nog bijna drie maanden langer verhinderen. Ook Tilburg wordt hierdoor zes we ken later bevrijd dan feitelijk mogelijk was geweest. Als die bevrijding, op 27 oktober 1944,uiteindelijk dan toch plaatsheeft gebeurt dat telkens weer onder om standigheden die bij de argeloze be schouwer vraagtekens oproepen. Bombardement Broekhoven Ondanks het feit dat de Duitsers zich al uit Tilburg hebben teruggetrok- Zaterdag 12 november organiseert wij C.V. «De Pierewaaiers» te Moergestel de in café-restaurant «De Brouwer» de Middenbrabantse Blaaskampioen- schappen. Een zevental kapellen uit de De, bedoeling van de organisatie is regio zullen dan onderling strijden om met deze avond een eerste aanstoot te de prachtige wisselbeker, welke be- geven, om zo volgend jaar (midden de- schikbaar wordt gesteld, door CV. ce™ber 198j) een vijftiental orkesten «De Pierewaaiers». Daarnaast ligt er te laten strijden om de wisselbeker. nog een zeer interessant prijzenpakket Dle.avond-, dle om 19-°° uur aan* klaar; zelfs nummer 7 gaat nog met vang‘1S voor ledereen S™05 toeganke- een geldbedrag van honderd gulden üJk- naar huis. uwe Zwengel» de Oisterwijkse De deelnemende kapellen zijn: Die formatie «Chain» zich aan het muziek- original Oberelfpilskapelle, De Bólle- minnend publiek. kes, De Pieertjes, De Vipkus, De Dól- De avond begint om 21.30 uur. lekesblaosers en De Nissels. Op het al- De groep «Chain» brengt geheel lerlaatste moment heeft kapel nummer eigentijdse «Fusion-music» een sa- 7 wegens verplichtingen elders af moe- mensmelting van pop, jazz/rock, funk ten zeggen. Mochten er in de regio nog en latin. kapellen interesse hebben om deze «Chain» presenteerde zich op «Pa- plaats over te nemen dan verzoeken relpop83». Dit staat te lezen in een artikel van de hand van landmachtkapitein F.P.M. Janse. Dit artikel, met de titel «Tilburg 27 oktober 1944 - ’De zon derlingste bevrijding van een stad door infanterie’ - staat afgedrukt in de tweede aflevering van «Tilburg - tijd schrift voor geschiedenis, monumenten en cultuur». Het artikel van kapitein Janse, dat we eigenlijk vorige week, op de genendertigste verjaardag van Tilbu bevrijding, hadden willen besprek bevat een aantal interessante elemen ten voor wie in de gebeurtenissen van die dagen belang stelt. Vragen Aan de orde komen vragen als «Waarom werd Tilburg niet begin sep tember 1944 bevrijd?» - «Waarom die laatste zware beschieting - bij Broek hoven - van een militair ontruimde stad?» - «Waarom mocht de Irène-t gade geen zegevierende intocht in stad houden?» - en «Welke bijdrage leverde het Tilburgse verzet tijdens het bevrijdingsoffensief? Vragen die tot op de dag van van daag veel mensen bezig houden en waarop Janse een antwoord probeert te vinden. Dit artikel is overigens ontleend aan een boek over Tilburg in de Tweede Wereldoorlog, dat de auteur volgend jaar hoopt te publiceren. Eigenwijs De belangrijkste van de g vragen is natuurlijk: «Waaron Tilburg niet begin september 1! vrijd?». Het antwoord luidt: Montgo mery. De Engelse generaal die in de strijd tegen de Duitsers in Noord-Afri ka en Italië een grote faam had ver worven was niet alleen een w gaafd militair maar buitendien bijzon- Dat er door voorrang te verlenen der eigenwijs. aan Market Garden later die herfst In zijn memoires levert hij ook forse nog eens 27.663 geallieerde militairen kritiek op de geallieerde opperbevel- en honderden burgers de dood vonden hebber in het Westen, generaal Eisen- in de strijd om de bevrijding van mid itower, die volgens Montgomery ver- den- en west-Brabant en Zeeland, is zuimde de aanval voldoende te richten een bijkomende tragische bladzijde in op de vitale onderdelen van de Duitse de geschiedenis van de bevrijding van verdediging, waardoor de oorlog vol- (Nederland. -boekj,, leden van S.O.S. De titel van het boekje is «Beter voor Bert» en de prijs bedraagt 3,95. Het Jeugd Rode Kruis wil in samen werking met de afdeling Welzijnszaken van het Rode Kruis de integratie be vorderen tussen jongeren met en zon der handicap en ziet in het gezamenlijk op vakantie gaan een middel om aan deze gedachte inhoud te geven. De op brengst van de Suske en Wiske-actie zal gebruikt worden om dit te realise ren. Gedacht wordt o.a. aan het aan- van een aangepaste bus, voor- i de noodzakelijke kampeer- larmee jaarlijks regelmatig „vken georganiseerd kunnen worden. Bovendien zijn er naast de be staande jeugd- en jongerenvakanties de «J. Henry Dunant» plannen nomen door in- voor een aparte jeugd- en jongeren- jv. door verzets- week in een vaste landaccommodatie. Ier Guus Bom), Ook zal bij wijze van experiment de mogelijkheid worden bekeken van va kantieweken voor jongeren met een geestelijke handicap of sociale proble matiek. I - JBL.. "W

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 11