50% Tilburg zonder werk I Speciale aktie oug pijnenburg Meuwe Iboeken ACCU’S 94.90 i III. Het geslacht van Galen deel zes: door de wol geverfd s korting Instellingen en stichtingen krijgen geld 1 1 ACCUCENTER Spoorlaan 175, Tilburg, 013-350045 Ill DE TILBURGSE KOERIER iktober 1983 pagina 10 Donderdag 27 oktober 1983 pagina 11 13-684911 MISTE!!! uikte kleding. 56.63.37 inisch fout SNEL SPECIALISEERD deeld. 56.63.37 Prijzen vanaf 25,- dus nu aktieprijs vanaf 12,50. maandag Denkcursiefje □aliseerde «jrte jurkjes F G. WITLOX Paperback, 2561 Wij komen vrijblijvend voor prijsopgave Ook ’s avonds Tel. 013/423423 na kantoor 013/331759 i lig hebben. Doublé hanger inch collier, eventueel met steen in diverse kleuren Rolscreen Nederland b.v. Boogschutterstr. 10, Tilburg Industrieterrein Oost (zijstraat Jules Verneweg) Showroom dag. geopend 's Zaterdags tot 13.00 uur Christie’s Amsterdam B.V. Aansluitend op de tentoonstelling Nieuw ijzer voor oude prijzen. Ook voor u. s te zal Rechtstreeks bij de fabriek Enorm voordelig ia^ NGEN EN BONT) tp boekhandel pillot Heuvelpleln, Tilburg Telefoon 013/426252-425218 Gé Lie, ERN. seerd in. en ye in re- juwelier horloger Heuyelstraat 61 - Tel. 013-434868 'goed, ir blijven luisteren naar Ledeboerstraat 50 Tilburg Tel. 013-684911 Bij de grootste, met de meeste keuze bent u het beste uit. trekpleister; we berijden graag een eenzijdig stokpaardje. Dat is best gt als we maar i elkaar, beiden stof aandragen voor een goed mengsel. Links-rechts, links-rechts, zo gaat het leven verder. Uitg. Elsevier Paperback, 422 blz.,f: 22.50 R” R” (44 ampère)Jóók zaterdaa °chtendopen! iaren bidden en hopen <Justr jke gebeurtenissen hun vernietigen. John Hay- «p, nde Amerikaan die zich ”e ll >rodinbloed laat voor- daan o. EyC nans, Luc van Hoek, Hans I Jesker, Ru van Rossem en Hans 'ummeren toch warm lopen voor 1 J iel zoals het Rode Kruis. Het fabriekscomplex van Brouwers aan de Korte Schijf- straat/Schoolstraat staat al ruim 8 jaar leeg te vervallen, een somber monument van ondernemersfalen midden in de stad. Inklusief BTW, gratis inbouw. Geschikt voor Ford Fiesta, Escort, Taunus, Granada, Capri (niet voor diesel en automaat) dus ;ntig. Terwijl overal de textielfabrieken moeten sluiten draait «De Horizon» nog prima. Daar heeft inmiddels wel een wisseling van de wacht plaats ge vonden. De oude Jan van Galen, bijge naamd de patriarch, is al jaren gepen sioneerd als directeur en heeft de dage lijkse leiding overgedragen aan zijn i zoons Henk, de technisch kundige rot- 1 zak die in de oorlog fout is geweest, en aan Frans, de sociaal voelende eco noom die tijdens dezelfde oorlog het verzet mede geleid heeft. onderdak vin- n de weinige kerkgebouwen die sluiting, sloop of verbouwing ge- u ..«iv.i gebleven. ar p onderg-1 als machtsfaviwi vu 111 xuui effend werd geïllustreerd door de raak van de eertijds gebouwen voor eredienst heid, daar werd al even t.. komende macht van de lustrfeerd wen: het raadhu geslooj grootst huisvest. Meer dan 125 Brabantse kunste naars hebben spontaan gereageerd op de oproep van het Rode Kruis Campag ne Comité in Oss om belangeloos kunstwerken af te staan die na een ten toonstelling geveild zullen worden t.b.v. Uitgedunde rijen De rijen van het kerkvolk, uitge dund tot een kleine elite, ook sociaal gezien, wederom een ware gideonsben- Een zoon van de duivel I Danny Fisher groeit op in de armoedige t Lower East Side in New York, waar mis- I daad en ontucht de voornaamste bronnen I van inkomsten zijn. I Tot zijn vrienden rekent hij Ronnie, het I hoertje; Maxie Fields, zijn leermeester, de I meedogenloze korting van de buurt en ex- I bokse Sam, die Danny bokskampioen wil I maken. In deze keiharde wereld weet Dan- I ny dank zij lef, handigheid en een flirtk stel I vuisten een plaatsje te veroveren. Als Dan- I ny verliefd wordt op een meisje dat niet in I «de business» zit, doet hij verwoede pogin- I gen om zich aan de onderwereld te ontwor stelen. Maar zijn oude vrienden laten hem I niet met rust - ze hebben hem nodig, nog I één keer. En het zal ook de allerlaatste keer I zijn... I Met Een kende debut reputatie a sche r macht Uitg. Manteau tionair proces pl Paperback, 208 blz.,f: 19,90 «machtsplaatje» v en ovérzichtelijk. imelijk in ht vaarwater gekomen te zijn nu de ge meenteraad maandagavond beslist heeft 80.000/ te willen uitkeren aan de stichting Goirkese Kerk, verdeeld over vier jaar. Met dat geld zal de kerk verder opgeknapt kunnen worden en mogelijk voor lange tijd behouden blij- het Rode Kruis, ven. Radicale verandering Twintig jaar later, in 1970 was het beeld radicaal veranderd: de textielin- istrie was praktisch geheel ten onder tan en zodbende ook de macht van textielbaronnen. Vrijwel parallel daarvan kalfde de invloed van de ka tholieke kerk af. Vooral de eenvoudige mensen voelden zich kennelijk al gene raties lang zozeer door priesters en an dere kerkelijke instellingen gekoeion- neerd, dat zij zich bij de eerste gelegen heid daartoe massaal van de kerk af wendden. de, konden gemakkelijk den in de weinige kerk voor sluiting, sloop of v spaard waren gebleven. Waar fie ondergang van kerk en fa briek als machtsfactoren in Tilburg treffend werd geïllustreerd door de af braak van de eertijds zo dominerende ist en bedrijvig- treffend de op lacht van de gemeente geïl- in de wisseling der gebou- oude, knusse en piepkleine luis van Henri van Tulder werd ipt, en de secretarie is nu in de ste kantoorkolos van de stad ge- Wolf In zijn nieuwe roman voert Gerard Reve een erg levenslustige en rumoerige jongen Wolf ten tonele. Wolf houdt van leven en vertier maar vooral van muziek en dansen. Als hij volwassen is, erft hij van zijn oom Victor een woonwagen en trekt de wijde we reld in om zijn hartewens, dansen en zingen, in vervulling te doen gaan. Steeds hoopt hij een jongen te ontmoeten, die met hem wil dansen, met hem meegaan en zijn broertje wil worden. Dit verlangen loopt op een te leurstelling uit als hij Broer en Zus ontmoet met wie hij verder reist. Zijn gevoelens voor Broer worden zwaar op de proef gesteld, zo dra hij Broer en Zus in een zondig samen zijn betrapt, en hij herinnert zich de raadsel achtige woorden van de waarzegster: De twee zijn geen familie. Een geheimzinnige heer springt voor hem in de bres en de waarzegster geeft Wolf ten tweede male raad: Het geluk komt van de zee. Zullen haar woorden opnieuw in vervulling gaan? Uitg.: Manteau I Paperback, 216 blz.,f: 24,50 drijven blijkt doorstaan. Dit verdienste van kwaaie Henk, i verder overigens weinig meezit. Mislukt huwelijk Zijn huwelijk met Truus van Brande- len is een faliekante mislukking en hun beider zoon Fran §ois (naar ome Frans) groeit op voor galg en rad. Het huwelijk tussen Frans en Irene daaren tegen verloopt harmonieus. Wel heeft hier een emotionele gebeurtenis plaats wanneer Agnes erachter komt dat ze niet de dochter van Frans en Irene is, maar van een joods echtpaar dat tij dens de oorlog is omgekomen in een Duits concentratiekamp. Maar ook dat komt allemaal weer goed, zodat er na ruim vijftienhonderd bedrukte pagina’s over het geslacht van Galen nog steeds een vereende intacte fabrikantenfamilie bijeenzi de glazen villa. dat een ander dan dat van I schouwburg, het pand or subsidie van gemeente als v< De andere kant De auteur Paul Koeck praatte met mensen wie iets zwaar op de maag ligt, omdat ze met een mening zitten die lijnrecht ingaat tegen de heersende trend. Zijn bandrecorder zoemde in villa’s, flats en boerderijen waar het Groot Ongenoegen broedt zonder een uitlaatklep 4e vinden, In welke progressieve krant of weekblad krijgt bijvoorbeeld een bonthandelaar de gelegenheid zijn marchanderen met zeehondevellen te verantwoorden? Waar kan een jager, een kolonist zijn gelijk kwijt? Paul Koeck zette voor het weekblad Humo een aantal van die meningen van de andere kant op een rij. Samen met hoofdredacteur Guy Mortier selecteerde hij voor deze uitgave de meest frappante ontmoetingen. De gemeenteraad van Tilburg heeft maandagavond het licht op groen gezet om verschillende instellingen en stich tingen financieel te ondersteunen. Voor een bedrag van 600.000.- werden er toezeggingen gedaan en besluiten ge nomen. VOOR MENEER ;ing van de revers an de nieuwe lijn, n of innemen van >n vernauwen van Korter of langer taken van zomen, I, verandering van ►del van de kraag, ering en al wat te iken heeft met uw colbert, roeken verwijden, i, langer of korter naken. Omslagen, lieuwe ritssluiting, euwe zakken enz. Voorspelling De patriarch, Jan, is president - commissaris van «De Horizon» houdt zo nog een waakzaam oogje het zeil. Tijdens de dankrede op de ceptie voor zijn gouden bruiloft, voor spelt Jan van Galen de ondergang van de Talburgse textiel. Deze voorspelling wekt allerwegen wrevel, vooral wanneer ze naar verloop van tijd uitkomt en «De Horizon» ook op langere duur een der weinige be drijven blijkt die de crisis hebben - is dan voornamelijk de kwaaie Henk, wie het De Borodins Na Liefde en eer, Oorlog en hartstocht en Noodlot en dromen van Leslie Arlen thans het vierde en laatste deel (Hoop en glorie) van deze grootse romancyclus die zich af speelt rondom het wel en wee van een Rus sische adellijke familie aan het begin van deze eeuw. Donkere wolken pakken zich samen bo ven het Europa aan het eind van de jaren dertig. Twee liefesparen bidden en hop»” dat de verschrikkelijke toekomst niet zullen v* man, de rijke, verwent op zijn blauwe Borodi- staan, maar pas in het Amerikaanse leger daarvan de betrekkelijkheid inziet, en zijn aanstaande vrouw Natasja, de beroemde ballerina die haar leven waagt voor de strijd tegen de nazi’s, zijn de hoofdpersbnen. Dan is er nog Svetlana Nej, de knappe onstuimi ge Borodin-beauty, die bijna ten onder gaat aan haar liefde voor een man die eigenlijk haar vijand zou moeten zijn: Paul von Has selt, een wilskrachtige SS-officier. Maar om zijn liefde voor Svetlana veilig te stellen zou hij zelfs zijn Führer ontrouw kunnen zijn... Uitg. Zuid-Holl. Uitg. My. Geb., 334blz.,f: 29,90 Links, rechts, links, rechts,., .Links of rechts geeft altijd een eenzijdige verlamming», een woord van Raymond Aron, de pas overleden Franse filosoof Het leven is nooit of-of, maar steeds en-en. Licht en donker, dag en nacht, warm en koud, droog en nat, de seizoenen rijgen zich aaneen. Zo is het ook met links en rechts. Ik kan erop marcheren: links-rechts, dan ga je pas echt vooruit, niet als je alleen maar links of rechts hinkt. Links is: streven naar verandering; rechts is: graag behouden. In het leven moeten beide dingen gebeuren. Er is voldoende in het leven mis, om naar verandering te streven. Er is voldoende goed en waarde vol, om te streven naar behoud. «De waarheid ligt in het midden», de harmonie van de uitersten. Nooit is iets helemaal wit of zwart. Het midden, het «grijze» lijkt geen Frans van der Burgt, Jan van Hurkmar- - 1 Joop Lit; van Zummeren toch warm 1 een goed doel zoals het Rode Kunsttentoonstelling De gemeente Oss heeft het Jan Cu- nencentrum gratis ter beschikking ge steld om van 22 oktober t/m 29 okto ber a.s. de kunstcollectie tentoon te stellen. De openingstijden zijn: ma., vr. van 10.00-17.00 uur, za., zo. van 14.00- 17.00 uur, donderdagavond van 19.00- 21.00 uur. Jeugdige werklozen Het grootste deel van dat bedrag, zo’n JT 380.000,-, gaat naar projecten voor jeugdige werklozen. Het betreft zeven projecten. Het Streekcentrum Onder de zeebodem bevindt zich een ver- voor Vorming en Opleiding krijgt waarloosde mijngang naar de rotskust van 166.750,-, de stichting Wijkburo Zuid-Engeland. Aan Jim de taak de mijn West-Werkt ontvangt 74.880,-. Het weer gebruiksklaar te maken voor de Baanlozensentrum toucheert 70.680,- schurkachtige praktijken van de smokke- de stichting Open Jongerencentrum aa'?l' voor Werkende Jongeren wordt met o5b“Trk tasten... De strijd die dsn tab.nl, Slokhassell mei 15.710.-. de süchung neemt zulke grimmige vormen aan dat de Open Jongerencentrum Noord zal mijn in een ware mijn des doods verandert. 14.290,- krijgen en de stichting Superspanning en avontuur van de bij- Woonwagenwerk 10.650,-. zonder populaire schrijver Hammond Innes. Uitg. Elsevier. Paperback. 256 blz.,f: 15,90 Grootste werkgever De gemeente is niet alleen de groot ste werkgever van de gemeente, daar naast ontvangen nog eens duizenden stadgenoten hun inkomsten in de vorm van een uitkering eveneens via de gemeente. Dat gebeurt dan weer door een aparte afdeling, de Sociale Dienst, die op haar beurt ook in een riant ogend kantoorgebouw is onder gebracht. Omtrent het resultaat van deze in grijpende verschuiving, van industrie stad naar Nederlands meest gedesin- dustrialiseerde stad, van arbeidersstad naar uitkeringstrekkersstad, geeft het laatste deel van Wim Hommans hexa- logie een soort beeld van binnenuit. Hierbij moeten we wel blijven be denken dat genoemd beeld alleen via fabrikantenogen wordt samengesteld, omdat Hornman nu eenmaal de tex tielfabrikantenfamilie van Galen de hoofdrollen in zijn boekenserie heeft toebedeeld. En fabrikantenogen zullen niet al te scherp gekeken hebben als het erom ging, de ondergang van de te- tielindustrie duidelijk te schetsen. Wisseling van de wacht Het verhaal dan nog maar even. Vijfentwintig jaar na de oorlog zijn dus omstreeks het begin der jaren ver' Kunstenaars helpen het Rode Kruis zal op 30 oktobef a.s. vanaf 14.00 uur de collectie geveild worden door Christie’s Amsterdam B.V. Ook zij hebben hun medewerking belangen- loos toegezegd, hetgeen betekent dat geen veilingkosten in rekening zullen worden gebracht. Tijdens de veiling zullen de kinderen van aspirant-kopers in een aparte ruimte creatief worden bezig gehouden. Nadere inlichtingen: de h. J. Don ders, de Vriesstraat 6, Oss, tel. 04120- 32097. Hoe dan ook, het laatste deel, het zesde wat vandaag aan de orde is, breekt als het ware met de continuïteit van de vorige vijf delen, die vatten tel kens de draad weer op waar het voor afgaande deel die had laten vallen. Ingrijpend Dit zesde deel slaat ineens een kwarteeuw over, het loopt niet door in de jaren veertig en vijftig, maar begint in de jaren zeventig. Ondertussen is er natuurlijk wel het een en ander ge beurd in Talburg, of anders wel in Til burg. De boekenserie van Hornman slaat dus in feite de hele periode 1945- 1970 over, een periode die voor Til burg van de grootst mogelijke beteke nis is, maatschappelijk gezien veel en veel ingrijpender dan de Duitse bezet ting, die je in dit licht eerder een inci dent zou kunnen noemen. Immers in die naoorlogse jaren vijf tig en zestig had in Tilburg een revolu tionair proces plaats: in 1950 was het van Tilburg duidelijk vu u.wzaviiwujk. De macht was hier voornamelijk in handen van de textiel fabrikanten, de katholieke kerk en - in veel mindere mate - van het gemeente bestuur dat in feite weer werd gedomi neerd door fabrikanten en kerk. Brabantse kunstenaars Gesteund door drie Brabantse kun stenaars t.w. Nico Molenkamp, I— ques Siegers en Marjan Taminij het Rode Kruis Campagne Comité Oss er in geslaagd een unieke collectie bij een te brengen. De collectie is enig in zijn soort omdat het zelden voorkomt dat op deze manier een goed beeld wordt verkregen van de hedendaagse Brabantse kunst in al zijn soorten zo als olieverven, aquarellen, pentekenin gen, keramiek en beelhouwwerken. Uniek is deze collectie ook omdat in deze tijd waar vooral kunst het, finan cieel gezien, zwaar moet ontgelden voor zovele kunstenaars, waaronder ting Noorderligt gesteld dat het stede lijk jeugd- en jongerenwerk ook regel matig van de ruimte gebruik moet kunnen maken. t ontvar Baanlozensentrum i de stichting voor Werkt 30.280,- Stokhassell en Jonj 14.290,- W oon wagenwer Noorderligt In Tilburg is een stichting in het le ven geroepen die de naam Noorderligt draagt en haar thuisbasis aan het in richten is in de voormalige bioscoop Noorderlicht aan de Veldhovenring. De stichting Noorderligt is druk bezig de voormalige bioscoop om te bouwen tot een soort kunst- en muziektheater publiek moet bereiken bijvoorbeeld de Stads- Voor het inrichten van mtvangt de stichting een 130.000,-. Wel heeft de voorwaarde aan de stich- Goirkese kerk De strijd om het behoud van de Goirkese kerk lijkt in een rustiger De ondergang van de textielindus trie in Tilburg viel vrijwel samen met de katastrofale aftakeling van het huwelijksleven. Als gevolg hiervan werden op 2 na alle tex tielfabrieken in de stad gesloten. Ook veel verloren hun nut door gebrek aan belangstelling van de kant van het kerkvolk. i zoon van de duivel zijn schok- ibuut, vestigde Harold Robbins zijn als schrijver van keiharde, realisti- romans waarin geld en honger naar it het leven bepalen. Deel zes van Wim Hommans boe kenstapel over «Talburg» is het laatste in de reeks die deze oud-Tilburger schreef over de verzonnen fabrikanten familie van Galen. Wie zin heeft, kan natuurlijk probe ren de werkelijke identiteit van de in de boekenreeks optredende personages achterhalen - maar waarschijnlijk i dat niet meevallen omdat de schrijver met opzet een deels verzonnen werke lijkheid op papier heeft gezet. Mijn des doods Jim Pryce komt vlak na de oorlog na de sertie uit het Engelse leger op illegale wijze zijn vaderland in. Door de omstandigheden gedwongen komt hij in contact met een smokkelbende waarvoor hij als mijnbouw- technisch ingenieur een levensgevaarlijk karwei moet opknappen. Onder de zeebodem be~~ J* - m r' i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 11