je 3 h -mJ Tilburg bevrijd ?s 9 s s2 Het geslacht van Galen - deel vijfEindelijk wapperen weer de vlaggen 70 75 >95 S ■■PI Kijkhuis Verjaarsconcert Asterius RAS DA/VStHD OP DE GOLVEN NAAR LONDEN GROEIBRILJANT uit eigen atelier «D-day» in de Toren Wooltown Jazzband begeleidt driedaags arrangement Londen MET DE WOOLTOWN JAZZ BAND 1 '11 Jeugddoedelzakband «De Scotjes» tl DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 20 oktober 1983 pagina 15 iktober 1983 pagina 14 De reissom van de driedaagse trip naar 18.20 NOV. '83 Speciale Reizen Generaal Montgomery inspecteert de Scotjes. Dolle itredens. jt W band 1 45 led jzen. i. (Ralph Goossens) t ^s18u. i de het Jan, hele Gratis geleverd en geplaatst. uur tot la, L. Tower Hotel In Londen wordt overnacht in het luxe Op dinsdag 25 oktober is er een punk/ new-wave-avond in jeugd- en jongeren centrum de Toren in Berkel-Enschot, met een optreden van de punk-skingroep D- Dhting deed. Er i j als eenl 10% 64 :nzen heen op Duitsland e de verenigii :uit met Heuvelhof - Heuvelstraat 103 - Tilburg - Telefoon 013- 424333 vereniging leggen, dar staan. marcheerde zijn zwarte I en fabriek, akend. kwam Hen 5 gedachten bij het ver- geleid door, kan het an- Boekingen Voelt u er iets voor om deze unieke mee te maken, dan dient u op iv termijn contact op te nemen reisbureau Holland International. nu ook mee in de waar de Royal ion (waar- )ten is) als t op arrange- !ePte" De geschiedenis van blikken spek - zes jaar oud maken, en op 10 echte trommels. U kunt ook boeken bij: HOLLAND INTERNATIONAL REISBURO Tilburg, Spoorlaan 420, 013-431070^ Tilburg, Heuvelring 49, 013-321161 dag 20 november verzorgt touropera- e driedaagse weekendtrip naar Lon- :ie-gangers» van deze gecombineerde als op de avond van de 19de novem- Id op muziek van het Nederlandse Tilburg. We zijn alweer toe aan het bespreken van deel 5 der he- xalogie: de reeks van zes boe ken die Wim Hornman schreef over wei en wee van de Tal- burgse fabrikantenfamilie van Galen. Wie in plaats van Tal- burg de naam van ons eigen vredige provinciestadje leest het het niet helemaal maar wel grotendeels bij het rechte ein de. Inlichtingen/boekingen: Holland International Afd. Spec. Reizen/Eindhoven tel. 040-433977 Oproep Het jeugd- en jongerencentrum de Toren vraagt nog meer beginnende bandjes om te spelen op dinsdag avond. Heb je belangstelling, bel dan een keer of kom langs bij jeugd- en jongerencentrum de Toren, Eiken- bosch la te Berkel-Enschot, tel. 013/ W4 Great-Britain-reggae is het handels merk van deze band; ritme uit het zon- o nige Jamaica om het grauwe Birming- ren» in te z ham-Eng. wat op te fleuren. die de nieu\ Zij traden enige tijd geleden op als support-act van UB 40. Hun muziek lijkt daar ook een beetje op, maar is swingender en sneller. Kortom: prima reggae-muziek, met ska-invloeden en een vleugje rock. De aanvang van de avond is rond 22.30 uur. Magere jaren Na de eerste vijftien «vette jaren», begon toch de periode der «magere ja- *- zetten, ondanks alle moeite uwe voorzitter deed. Er wa ren oorzaken waartegen hij als eenling niet opgewassen kon zijn; want de wel vaart begon z’n weerslag te krijgen op de vrijetijdsbesteding van de mensen. De auto, de t.v., de brommer en de dis co begonnen hun tol te eisen van het verenigingsleven, en ook «De Scotjes» moesten een veer gaan laten. Het le denbestand liep achteruit, de opt dens werden minder frekwent. Ook n gebeurd was, Meden hiervan, en omdat ze vonden dat de band toch niet zó maar van het toneel kon ver dwijnen, hebben ze de koppen bij el kaar gestoken, en de vereniging werd heropgericht: dat was in 1978. Er kwa men nieuwe bestuursleden, en er werd campagne opgezet om nieuwe leden te werven. Maar mensen 8 voelden zich vaak toch nog wat jdoedelzakband. -„nel voor een an- r ofessionelere en commer ciëlere opzet gekozen. De leeftijds- -j eheven, en er kwam een -ling in senioren en junioren. In 1979 kwam het eerste optreden naar buiten toe: dat was het «Waarde- Speciale Londen-avond Voorafgaan aan de Londen trip met de Wooltown Jazzband zal op 12 novem ber in de Postelse Hoeve, alhier, een speciale avond georganiseerd worden waaraan diverse orkesten meewerken waaronder natuurlijk de Wool town Jazzband. Deze band is ontstaan uit een oude Tilburgse punkformatie DTP, depor ted tot paradise en de skin-band AGGRO 83. Het eerste optreden van D-day, nog onder de naam AGGRO 83, was op het new-wave-feest in een koffieshop, daarna onder de naam D- day op een buurtfeest. Het optreden begint tussen 21.00 uur en 22.00 uur. Het jeugd- en jongerencentrum de To ren is open van 20.00 uur tot 1.00 uur! Adres: Eikenbosch la, Berkel-En schot. Truus Henk is ook buitengewoon gechar meerd van ene Truus, ook al een fabri kantendochter en journaliste bij het plaatselijke, licht met de bezetter sym pathiserende dagblad. Vroeger is deze Truus hevig verliefd geweest op Henk’s jongere broer Frans, econo misch directeur van de Horizon. Maar bovenal is Henk goed fout ge weest: al jaren voor de oorlog liep hij over van bewondering voor Adolf Hit ler en diens ideeën terwijl hij als lo gisch gevolg daarvan lid was van de N.S.B. «Dolle Dinsdag» - Op 5 september 1944 meldde radio-oranje dat de Britse troepen Breda hadden bereikt. Door de bijkomende geruchten als zouden de geallieerden de 5 en grote rivieren al hebben overgestoken, ontstond er grote paniek bij de Duitse bezet- Om hun Nederlandse trawanten. Hier vluchten Duitsers in eigen tractions-avants en een natuurlijk gestolen Dodge over Heuvel en Bossche weg, in oostelijke richting. Op de foto zien we o.a slagerij van Kinderen en het balkon en inrijpoort van café Voskens. Helaas Vrij Radio-Oranje verkeerd ingelicht en duurde de bezetting nog voort... JjR installateur Dutch Pipes and Drums Vandaar dat men nu ook een naam verandering heeft gewild, omdat «De Scotjes» nu eenmaal, in deze nieuwe formule, «De Scotjes» niet meer zijn. De band heet nu dan ook «Dutch Pi pes and Drums». Veel oud-leden zijn nu ook teruggekeerd naar de band waar ze in hun jeugd in gespeeld heb ben, en men hoopt binnenkort een re ünie te kunnen organiseren. Hoewel dat op het moment nog «toekomstmuziek» is, streeft men er naar zo snel mogelijk in de hoogste graad van een «contest» te belanden. Voor inlichtingen kan men terecht B. Robben, Humperdinckstraat 2, burg, tel. 555418. Maagbloeding Tezelfdertijd klapt Jan van Galen, de patriarch, in elkaar en wordt getrof fen door een maagbloeding. Dank zij de goede zorgen van zijn dochter Joke en schoonzoon Jan-Jaap, respectieve lijk verpleegster en huisarts geneest de oude man echter voorspoedig en is weer op de been om de' groots opgezet te bruiloft bij te wonen die Henk orga niseert ter gelegenheid van zijn huwe lijk met Truus van Brandelen inder daad, u zegt het, de dochter van een Op donderdagavond 20 oktober a.s. zal in de zaal van ’t Kijkhuis, Koestraat 168, optreden de formatie «Reality». Londen is bijzonder laag gehouden. Deze bedraagt ƒ265,- per persoon waarin is begrepen de touringcarkos- ten in Nederland en Engeland, de overtocht Vlissingen-Sheemess v.v., tweemaal ontbijt (zaterdags aan boord en zondags in het hotel), de excursie in Londen, het vervoer naar en van Lon- dense jazzclub, een bed in een 4-per- soons economy hut en een overnach ting in het Tower Hotel op basis van accomodatie in een 2-persoonskamer. Indien men aan boord van de Olau Hollandia een bed in een 2-persoons binnenhut wenst, geldt een toeslag van ƒ28,- per persoon. Voor een 1-per- soonskamer in het Tower Hotel dient 45.- per persoon extra te worden be taald. De Schotten Enfin, ondertussen zijn de Schotten Talburg toch echt genaderd en het uur der bevrijding slaat. Omdat de Britten veronderstellen nog op veel tegenstand van Duitse kant te zullen stuiten voe ren ze eerst nog een hevig bombarde ment uit, dat echter alleen onder de feestende bewoners van Broekhoven een flink aantal slachtoffers eist. Henk, toch wel de hoofdpersoon in dit van Galen-deel moet op last van zijn vader enige tijd onderduiken om te ontkomen aan de vergeldingsdaden van de bevolking en dan met name van de Horizon-arbeiders die door Henk al die jaren zijn getreiterd en gekoeion- neerd. Henk dus af naar de onderduik- ruimte boven in de familie villa, terwijl Talburg het bevrijdingsfeest viert. Henk is technisch directeur van -'lenstoffenfabriek de Horizon, 1 iliebedrijf waarvan zijn vader Ja ïnaamd de patriarch de algehel ig heeft. ’.jpj E. Tot andere gedachten Ook tijdens de oorlog Henk van Galen ijerig in verradersuniform door stad ei en passant vele vijanden make Na drie jaar bezetting 1 langzamerhand tot andere en bood zijn diensten aan t zet. Dat verzet werd weer de familie van Galen, hoe ders, met pa als opperhoofd en zoon Frans en schoonzoon Jan Jaap als on- dercommandanten. Onmisbaar Omdat De Horizon echter vrijwel volledig voor de Duitsers produceerde - legeruniformen - waren de van Galens voor de bezetter onmisbaar en op grond van die eigenschap wist pa -van Galen de Talburgse Ortscomman- dant ervan te overtuigen dat Henk diende te worden vrijgelaten en met hem alle andere gijzelaars - heel toe vallig allemaal werknemers van de Ho rizon. ringsconcert voor de gemeente burg», dat op het Koningsplein gege ven werd. Door de steun van donateurs en van het zakenleven kon tussen 1979 en 1982 het geld verzameld worden voor nieuwe uniformen, nu met een origi neel puur Schots motief. Ook muzikaal heeft de band een verandering onder gaan: tegenwoordig wordt de echte, onvervalste Schotse muziek ten gehore gebracht. Men dingt z,“ officiële «contest», Scottish Pipe Band Associatie bij de band nu ook aangeslot jury de hoogste eisen stelt. «De Scotjes» begint in de Theresia-periode. Op pannen en den de kinderen drumbandje. Eén van hen is Gerard Mutsaers, die dan d is. Zijn vader, Bernard Mutsaers, wil het vriendenclubje wat officiëler 10 mei 1953 wordt dan de vereniging «De Scotjes» opgericht, met Het is de eerste, en op dat moment ook nog de enige jeugddrum- voor de Heikse band in Nederland. De naam die de band draagt is een herinnering aan de Schotse troepen die in 1944 Tilburg bevrijd hadden. In 1982 begeleidde deze band even eens een door Holland International georganiseerde reis naar de Ameri kaanse jazz-stad New Orlean, waar men met zeer veel succes optredens verzorgde in onder andere de hall, op de raderboot Mississippi, op de French Market en voor de Neder landse Club van New Orleans. Tevens werd muzikaal medewerking Verleend aan een liefdadigheidsbal, dat was ge organiseerd door het plaatselijk insti tuut voor de mensenrechten, een bal waarvoor veel grote internationale be- |t drijven als sponsor fungeerden. Reisprogramma De driedaagse reis naar de Engelse fdstad neemt op vrijdag 18 novem- een aan vang. Vanuit de diverse op- iplaatsen brengt een touringcar van land International de deelnemers naar Vlissingen. Hier worden zij om 9u. ’s avonds bij de Olau Terminal verwacht. Na het vervullen van doua neformaliteiten en het inchecke" zij aan boord van de Olau Hollandia. Dit schip is momenteel de grootst" veerboot die vaart tussen en Engeland. Het is pas ir stapel gelopen, is 152 meter I meter breed. Het eerste-klas schip heeft 7 dekken, is met airconditioning uitgerust en beschikt verder over een videoscoop, salon, bar, restaurants, binnen-zwembad, sauna, solarium, boetiek en supermarkt. Aan boord kan men voor eenvoudi- B snacks terecht in het zelfbedienings- :staurant, er echter is ook gelegenheid la carte te eten of deel te nemen aan een uitgebreid Captain’s Buffet. Tijdens de overtocht naar Londen, die 9 uur in beslag neemt, speelt tussen 11 uur ’s avonds en 2 uur ’s nachts de Wooltown Jazzband in de bar/lounge van het schip. Zaterdagmorgen tussen :n 7 uur kan er worden ontbeten. 7 uur is de aankomst in de Engelse havenplaats Sheemess gepland. Na de ontscheping worden de reisdeelnemers via het graafschap Kent naar Londen gebracht. Hier staat een rondrit door deze miljoenenstad op het programma, terwijl er voldoende tijd zal overblij ven voor winkelen. Niet opwekkend Maar Talburg - waar het ook moge liggen - blijft nog in de handen der be zetters. En erg opwekkend is dat niet, een bezetter die de vijand hoort nade ren in een vijandig gezinde stad zal de bewoners van die stad niet met flu len handschoenen aanvatten. Dat d de Duitsers dan ook niet. Voeg daarbij dat de stedelingen, bij het horen van bovenvermeld kanonge bulder de neiging tot het tonen van enige overmoed aan de dag leggen en alle elementen voor een tragedie vlak voor de bevrijding zijn aanwezig. Die lijkt zich dan ook af te gaa spelen wanneer een onderduiker i heilloze overmoed zich in de nabijheid van een Duitse patrouille waagt, door hen wordt gearresteerd doch ontvlucht J waarop de schietend «Grüne» niet de vluchteling maar zijn collega dodelijk raakt. In de periode van vrijdag 18 tot en met zondag tor Holland International een wel bijzondere c. den. Tijdens deze reis zullen de «kortevakantie-» bus/boottocht zowel op de beide overtochten a» ber in een Londense jazzclub worden onthaald dixie- en jazzorkest de Wooltown Jazzband uit T Najaarsconcert door de Egeridnderkappel «ASTERIUS» in het Hotel, café, restaurant de Weijenberu te Oisterwijk, aaruanp, 13.IM) uur n.m. Zij brengen een vernieuwd repertoire met zang en schuw, o.a. Ernst Mosch, James Last en Zuidamerikaans. oliehandelaar. Dit huwelijksfeest brengt Tilburgs oud-verzetsmensen weer aan het mor ren en het eind van het bedje is dat Henk wordt gearresteerd door de Poli tieke Opsporingsdienst. Op het eind van deel vier van de dubbeltrilogie over de van Galens ho- Itagi 1: ren we als het ware uit de verte reeds het kanongebulder der geallieerden in Jp Talburgs buitenwijken. De landing in Br Normandië is geslaagd en in snel tem po rukken de Amerikanen, Polen, Ca nadezen en Britten op in noordooste lijke richting. Zij naderen ook Bra bant, waar al op 18 september 1944 Eindhoven wordt bevrijd. Tower Hotel, dat naast de Towerbrid- ge aan de Theems ligt. Alle kamers van dit hotel beschikken voer bad/toilet/ airconditioning, kleurentelevisie en ra- r dio. Het continentale ontbijt wordt de andere de City- volgende ochtend op de kamers geser- >t Mississippi, op veerd. Verder is er gelegenheid in een van de in het hotel ondergebrachte res taurants maaltijden te gebruiken. Op de avond van de 19de november vindt er in een Londense jazzclub een optreden van de Wooltown Jazzband plaats. Na het ontbijt in het hotel wordt de slotdag van het driedaags a ment, zondag 20 november, de reis aanvaard. Om 11 uur ’s morg vertrekt het schip vanuit Engeland. Voor de derde en laatste maal zijn de muzikale begeleiders van de trip van 2 uur ’s middags tot 6 uur ’s avonds in de bar/lounge van de Olau Hollandia te beluisteren. De aankomst in Vlissingen is om 7 uur, waarna de thuisreis wordt aangevangen. vcken gaan Hollandia. Kosten zv grootste Nederland in 1981 van lang en 24 klas schip Gijzelaars Hierop arresteren de Duitsers tien willekeurige gijzelaars, en dreigen die voor zonsondergang te fusilleren als zich voor die tijd de ontvluchte arres tant niet heeft gemeld. En hier duikt, onvermijdelijk na rlijk, de familie van Galen weer op. wel in de persoon van Henk, de et- In het prilste begin kwam de band werd de leeftijd waarop men de band nog vooral op familiefeestjes, maar al moest verlaten verhoogd van 14 tot 16 snel kwam het ook tot straatoptredens. jaar, en later tot 18 jaar, het mocht niet Het enthousiasme voor de doedelzak- baten. Toen er nog slechts 4 a 5 leden 1d was groot: al snel waren er zo’n over waren, besloot het bestuur om de - leden. De contributie was in die tijd vereniging maar beter helemaal stil te I vijfentwintig cent per week. Het ver- leggen, dan zo kwijnend voort te be- I enigingsleven bloeide sowieso sterk in staan. Heroprichting P deropbouw, nog vóór de welvaart van Kort nadat dat dan de zestiger jaren. Geld voor uitgaan of hoorden een paar oud-, I tochtjes in het weekend was er niet. De I jeugddoedelzakband was een uitste- I kende bezigheid voor veel kinderen. I De vereniging had zelfs een kapelaan x erbij als geestelijk adviseur. En vóór er I op zondagen opgetreden werd, ging de I hele vereniging naar de vroegmis. een camp’™1’ I In die beginjaren had de vereniging jeugdleden te werv, natuurlijk niet zo veel geld, maar enke- van 18 voelden zich I le grote namen uit de Tilburgse textiel- te oud voor een jeugdde wereld hielpen de band aan stoffen Daarom werd toen al sne I voor de uniformen. Nu was de uitrus- dere, wat prof ting dan compleet. ciëlere opzet De band begon toen ook meer en grens werd opgei I meer naar buiten te komen. Ze speelde verdeling in senic f in allerlei steden door heel Nederland, vooral ook in Rotterdam. Tevens werd I er vaak over de grenzen heen opgetre den, bijvoorbeeld in Duitsland en Bel gië. De topjaren van de vereniging wa ren aangebroken. Hoogtepunten In deze eerste vijftien jaren vallen dan ook de twee absolute hoogtepun ten uit het bestaan van de band. Het eerste is het ere-optreden voor gene raal Montgomery, die in 1957 Tilburg bezocht. Dit optreden bracht «De Scotjes» tot in het internationale nieuws. Het tweede hoogtepunt wordt gevormd door de eerste experimentele opnamen voor de kleuren-t.v„ waar- voor «De Scotjes» uitgekozen werden vanwege hun bont-geruite uniformen. In 1968 werd de vereniging tragisch getroffen door het kort na elkaar over lijden van de secretaris en de voorzit ter. Gerard Mutsaers nam toen het voorzitterschap van z’n vader over, met een overgave en enthousiasme dat je zelden tegenkomt. Zo gaf hij bij voorbeeld doedelzakles, hoewel hijzelf het instrument niet kon spelen. W=- Toen de Duitsers echt moesten terugtrekken bij de nadering der geallieerde troepen, ®.n pasten ze de tactiek van de verschroeide aarde toe. Dit hield in dat zij probeerden de am’ hele infrastructuur van de gebieden die zij moestesn prijsgeven te vernietigen. In Til- ‘^en burg bliezen ze zo de Energiebedrijven op, de watertoren, de centrale werkplaats ei ln^ van NS en de telefooncentrale aan de Spoorbaan. Ook het spoorwegviaduct over de Ringbaan Oost moest het ontgelden. Mistroostig kijkt deze heer b; eer met glanzen de motorfiets toe... vreugde op bevrijdingsdag, 27 oktober 1944. Op de markt, kerk, rukt een blije menigte Duitse aanwijsborden van hun plaatsen. ho< ber sta, Ho tui En ter. 2

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 15