maar Maranatha gaat liïïï ir Maranatha, Werkgroep Kalkar bestaat tien jaar i: ÏEE 0 Jeugdige verkeers deelnemers opgepast 161° 4 li® „den Reslerd” Winkelcentrum De Blaak 19?B 19?B te l=9deqimstEi 98 winkeliers VERF-BEHANG Goeiemorgen Poels» Studenten pastoraat ter ziele Actie «Katterug» Ml :V" Tilburg in fragmenten mber 1983 pagina 30 Koerier Oplage 77.900 ex. MUNT- EN POSTZEGELHANDEL - elder lidden in u I die ikei, aan ae belendende Fietspaden zijn er niet voor niets: ook voor de jeugd. ingen iacteui Besterdplein 37 w Mode II Modemensen doen het steeds weer anders slagroom )GHURT KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. maandags vanaf 13.00 uur geopencH Vrijdag en zaterdag Parijse bollen 5 halen 4 betalen Maranatha met rechtsachter het gebouw van de theologische fakulteit. den», aldus de gemeentepolitie Til burg. J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Vijftien jaar wel en wee van een eigenwijs opvangcentrum Ipen- e on ding n de V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer den 100 jaar. de vemieuwir erlieden die S en de in de finan- latha. Nee Nee c het geit verenigc horen. Redactie-advertwtie-afdehng en administratie N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. e steun van de bisschop lingen wat resulteerde in e drooglegging van Maram gaat de politie extra ekwaat op te kunnen ing' alk marissen, maar iedereen; oude- n jongeren samen als vrijwilligers, itwoordelijkheid droegen voor het ipastoraat. ging de bisschop te ver, maar e katholieke hoger onderwijsin- ingen. i^MÜK enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in elke kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u muis lologie betref- t zeker snelle- n de kinder- luwproces van r genoeg. ïlle-kweekreaktor Nee, omdat er te zitten voor de ge- kATIS KADO'S 25,- die u in besteedt ont- waardebon, ter 5 Punten. -eïkXr hoe eid van deze I lelie, rake. in het boekje een inter- omen met de oprichter van Gerrit (pater) Poels. tje zal te koop zijn bij de ..andel en bij boekhandel motten en is ook te bestellen door overmaking van 14,25 (inclusief ver zendkosten) op girorekening 1857420 ten name van stichting Opvangcen trum Poels onder vermelding van «Goeiemorgen Poels». oostzijde van de Heuvelstraat niet lang ge- geen tien jaar na de vernieuwing, brandde het t van 145 brandweerlieden die Samen 32 stralen dit artikel verdient Holland Electro I voor alle onderdelen en gratis advies ^HANDYMAN I feW Tilburg k Stadhuisplein 271, Tel. 013 - 436877 De werkgroep Kalkar bestaat tien jaar. Het feit dat de werkgroep al tien jaar oud is, is voor de leden van de werkgroep geen reden tot feestvieren. Toch wil de werkgroep het bereiken van een decenium niet onopgemerkt voorbij laten gaan en heeft op 6, 7 en 8 oktober enkele aktiviteiten georganiseerd die vooral informatief zijn, maar waarin ook de ontspanning aan bod komt. Het programma kunt u ver derop in dit artikel lezen. We gaan nu kort in op de geschiedenis van de werkgroep Kalkar, welke mijlpalen er de laatste tien jaar bereikt zijn en de werkgroep waagt ook een blikje in de toekomst. __b’s huis heette en heet nog steeds Pieter Vree- 1878 in de volksmond herdoopt tot «het straatje omdat het fabrikantenhuis vanaf die datum tot aan de door Norbertus Brands. Deze Brands was ook de in het midden der zestiger jaren aan de andere kant verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhdut, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek fcop vtnt Tilburg .Een gemis. Besterdring 54,Tilburg Telefoon 013-430053 Nu kopen Is geld verdienen De katalogus van POSTZEGELS en MUNTEN is uit Met een verrassing bij aankoop. Maandag en dinsdag gesloten. Let op de etalage, doch ook binnen 1e dag enveloppen tot 60% korting, ook munten met grote korting, koop voor de a.s. feestdagen. mgelukken neer brok- echt aanpak- •Ig van al onze zoals voorlich- /erkt en het ging daarbij lijke van een basisgemeente stellii leen kerkelijk erkende ciële Met ingang van vandaag, donderdag 6 oktober, zullen in De Blaak, nabij in gang Zuid van het winkelcentrum «De Amer», zes kooplieden nieuwe stand plaatsen innemen. Iedere donderdag zullen zij van 14.00 tot 17.00 uur naai gerei, textiel, stoffen, lederwaren, vis, groenten en fruit verkopen. Gedurende 3*/2 jaar hebben aan de Zoom kraampjes gestaan, waar hoofd zakelijk consumptieve waren werden verkocht, ter overbrugging van de pe riode waarin er geen winkels in de Blaak waren. Deze standplaatsen ko men nu te vervallen. of iets van gelijke strekking was w luid dat een aantal Tilburgers, :nigd in de werkgroep Kalkar, liet m. Nee, omdat men bezwaar maakte en maakt tegen de mogelijk heid die de snelle-kweekreaktor Kal kar in zich heeft om gebruikt te wor den in verband met het produceren van kernwapens. Nee, omdat de technc’ fende kemreaktoren en 2 kweekreaktoren nog in schoenen staat. Een bout tien jaar zegt daarover Nee, omdat de snel veel te veel geld kost. veel risiko’s aan vast zitten voor de ge zondheid en veiligheid. Nee, omdat er geen juridische af spraken gemaakt zijn tussen Duitsland en Nederland. Nee tenslotte, omdat zo’n projekt niet alleen geweldig duur is, maar ook handen vol geld kost in Het bisdom Volgens Maranatha heeft bij de re cente ontwikkelingen het gebrek aan medewerking, respectievelijk tegen- Teveel? Wat wilde Maranatha en waar ligt het conflict met het bisdom? Beide vragen hebben alles te maken met el kaar. Maranatha hield zich jarenlang be zig met de vraag, hoe binnen een paro- chiestruktuur gestalte gegeven kon worden aan een pastoraal beleid t.a.v. studerende jongeren. Dat pastoraal be leid is in de loop der jaren door Mara- werking, van het bisdom een belangrij ke rol gespeeld. Dit speelt al vanaf 1978. Herhaaldelijk heeft Maranatha aangedrongen op gesprekken met het bisdom dat echter zeer traag op de uit nodigingen reageerde. Als het dan gesprekken kwam bepaalde het l dom waarover gepraat werd en r wie er van Maranatha gesproken werd. Vrije Zoals al vermeld was de druppel die Giar de emmer deed overlopen het feit dat een vakature zelfs niet tijdelijk opge vuld mocht worden. Eerst moest vol gens de bisschop het overleg afgerond zijn. Die mededeling hield volgens Mara natha het volgende in. «Bij de start van het nieuwe studiejaar ’83-’84 zou den de pastorale aktiviteiten slechts voor 60% uitgevoerd kunnen worden. Tegen de achtergrond van de toch al minimale personeelsbezetting achtte de ledenvergadering van Maranatha het niet langer verantwoord om de problemen voor zich uit te schuiven», .jaldus Maranatha. loger onderwijsinstellingen om niet Pastoor Wilfried Kok alle moeite te doen de belangstel- sten blijven verlenen z. -T te wekken en voorwaar- bouwperiode dat vra scheppen voor pastoraal werk hij ook zijn vertrek 1 studenten. Helaas moet op basis daarmee uit een vast kerke verband regelen met o.a. het Een woordvoerder van het bisdom gebreke ge- kon nog geen mededelingen over deze raad weten zaak doen. Vandaag, 6 oktober is er die een stafvergadering van het bisdom van in- waarbij de kwestie Maranatha op de r onder- agenda zou staan. Daarna kan Mara natha een bericht tegemoet zien. «Toch wel binnen veertien dagen», al dus de woordvoerder van het bisdom. «Dat is uitzonderlijk snel. Normaal moeten we zowat een jaar wachten op beantwoording van onze brieven», al dus een medewerkster van Maranatha. overeengekor tosten te betalen. kosten geraamd Nu, anno 1983, “en tot 6,5 i a betaalt dus daarvan en dat van 975.000.000,- jrlandse guldens Tentoonstelling Vanaf aanstaande maandag 10 ok tober, de dag dat de politie strenger gaat optreden, zal er een tentoonstel ling te zien zijn in het gemeentelijk in formatiecentrum over ongevallen met jongeren. Ook zal er daar een video- produktie vertoond worden over het onveilige verkeersgedrag van jongeren. Die tentoonstelling is voor iedereen vrij toegankelijk. De oprichting van de winkeliersver eniging «Onder de Katterug» heeft de gezamenlijke winkeliers aanleiding ge geven tot het organiseren van een aan tal acties. A.s. zaterdag ondermeer is er een gratis loterij door middel van een rad van avontuur. Dit staat te gebeuren van 13.00 tot 16.30 uur. De bonnen ven recht op een lot en die worden i :t gereikt op het Stadhuisplein en in de o. i. Heuvelstraat. Wij wensen de winke- goed is liersvereniging en de deelnemers veel succes. hier, net als humeur als igen, schijnt Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Fouten Uit een onderzoek van publieke werken is gebleken dat jonge verkeers deelnemers te veel bij verkeersonge lukken betrokken zijn en dat in een grote meerderheid van de gevallen aan hun eigen gedrag te wijten hebben. De politie spreekt van bravourgedrag in dit verband. Dat bravourgedrag uit zich in geen voorrang verlenen, geen vrije doorgang verlenen, door het rode stoplicht rij den, met zijn 3 en/of meer naast el kaar rijden en de bochten afsnijden. «Wij hebben voldoende gewaar schuwd, er zijn genoeg voorzieningen getroffen en we hebben genoeg infor matie en voorlichting gegeven», aldus een woordvoerder van de Tilburgse politie. «Nu kennen we geen pardon meer; als we een overtreding constate ren dan gaat de overtreder op de bon, zonder pardon». «We willen de verkeersory onder jeugdigen, die veel meer ken maken dan ouderen, ken. Een logisch vervolg voorgaande activiteiten z> ting en informatie is nu deze actie. In andere steden blijkt dat dat geholpen heeft. Wij willen de jeugdigen een ver- keersdiscipline aanleren waarmee zij hun voordeel kunnen doen want de verkèerssituaties zullen veiliger wor- Vanaf aanstaande maandag gaat de Tilburgse politie strenger optreden tegen jeugdige verkeersdeelnemers die in de fout gaan. Ze zullen er niet meer afkomen met een waarschuwing of een berisping maar meteen een bon krijj van 10,- tot 30,- al naar gelang de ernst van de verkeersfout. Teveel jongeren, zo tussen de twaalf en de achttien jaar, veroorzaken ongeluk ken op straat met hun fiets of bromfiets omdat zij zich niet of onvoldoende aan de verkeersregel houden. De hele komende week en de week na de herfstvakantie g -x J- personeel inzetten op de spitsuren van de scholieren om adekwaat op treden. tussen- V D heeft de >p 10 augustus 1965, nog g Jledig uit ondanks de inzet De bouwvallen werden geheel gesloopt en op de plaats daarvan verrees het koop- paleis in de vorm zoals u dat nu nog kent zeer uitgebreid op terrein dat was vrijge komen door de sloop van het al eerder genoemde fabrieksgebouw van Brands. Tij dens afbraak en wederopbouw vond het warenhuis tijdelijk onderdak in een noodge bouw aan de Schouwburgring, waarin nu nog Nul-Plus huist en in het voormalige Priba-gebouw, nu het Shopcenter. Momenteel is zowat de halve bezetting van de Heuvelstraat direct'of indirect on derdeel van het Vroom Dreesmann concern. Maar in uw warenhuis moet u wachten voor u wordt geholpen: steeds minder personeelsleden moeten hit elders, steeds meer werk verrichten, met een niet altijd even zonnig 1 voorspelbaar gevolg. Dat zoiets de klanten wel eens weg zou kunnen jag bij de beleidsmakers niet in het hoofd op te komen. Tilburg in Fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samenwerking met Ronald Peeters van de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd zullen er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen waarop een gedeelte van een gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het na-oorlogse stadsbeeld. Aan u, lezer, is vervolgens de opdracht uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijhoren. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die ter beschikking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de vier door die boekhandel uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te weten «Til burg in beeld 1865-1945», «Tilburg in beeld 1945-1980», «Tilburg van boven» en «Ge waart maar arbeider». Uw oplossing moet u uiterlijk op dinsdag 11 oktober a.s. voor 18.00 uur deponeren bij de burelen van de Tilburgse Koerier. Op de enveloppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». Vaak reageren lezers telefonisch met waardevolle opmerkingen en aanvullingen. Omdat de auteur van de «fragmenten» niet altijd op zijn redacteurszetel aanwezig is, willen wij u vriendelijk verzoeken uw reacties uitsluitend schriftelijk te geven. De winnaar krijgt van ons bericht. Wij wensen u ook deze keer veel genoegen en succes met het thuisbrengen van onderstaand Tilburg fragment. De winnares van vorige week is Jessica van Gorp, Groot Kraaivenstraat 25, 5051 EN Goirle. natha uitgewe om de vormin waarin niet funktionarissc ren en jongeren samen als vrijwilligers, Katholieke hoger verantwoordelijkheid droegen voor het studentenpastoraat. onderwijsinstellingen Dit ging de bisschop te ver, maar Over de rol van de katholieke hoger ook de katholieke hoger onderwijsin- onderwijsinstellingen merkt Marana- stellingen. tha het volgende op. «Juist Maranatha Maranatha spreekt van openlijke te- weet uit eigen ervaring, hoe moeilijk genwerking en gebrek aan daadwerke- het is om studenten en docenten aan te spreken op vragen van levensbeschou- welijkheid. Dit kan echter geen eks- kuus zijn voor besturen en andere ver antwoordelijke instanties van katholie ke hoger onderwijsinst zelf alle moeite te doen de belangst ling hiervoor te wekken en voorwaar den te scheppen voor pastoraal werk onder studenten. Helaas moet op basis van jarenlange ervaring worden gekon- stateerd dat de katholieke hoger on derwijsinstellingen hier in gebreke jgen variërend bleven zijn en nauwelijks raad met de verantwoordelijkheden voortvloeien uit de grondslag v~ of onvoldoende aan de stellingen voor bijzonder hoger wijs». k zal zijn dien- zolang de af raagt. Intussen zal uit Maranatha en celijk dienst el bisdom. Gemakkelijk hé. dat fragment van vorige week. Weer eens wat anders dan al die onoplosbare fotoflardjes van de laatste tijd. Gewoon een stukje gebouw met de naam erbovenop. Vroom en Dreesmann. Aan de Heuvelstraat. Inderdaad, lieve Ie- z zers. wij hebben hier de plaatselijke burcht van de rijke tak onzer familie vastgelegd - maar wanneer u als inzending alleen maar schrijft «Het warenhuis van V D aan de Heuvelstraat», dan, helaas kunnen wij uw antwoord niet goedkeuren, U moet er toch iets meer voor zoeken in oude albums alsmede uw geheugen teneinde in aan merking te komen voor de prijs van de week. Al ver voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog bezat het warenhuiscon cern Vroom en Dreesmann een vestiging in Tilburgs winkelcentrum, de Heuvel straat. Dat voor die tijd en voor plaatselijke begrippen enorme winkelpand is gedu rende de twintiger jaren gebouwd in de architectonische stijl van «De Amsterdamse school» - met o.a. als kenmerken veel spielerei met baksteen, betrekkelijk weinig glas in de gevels en veel indirect licht via een glazen koepel. Dat oude gebouw van V D vormde overigens ook weer een mijlpaal op weg naar de omschakeling woonstraat/winkelstraat. die voor de Heuvelstraat tot in de vijftiger jaren duurde. Voordat «uw warenhuis» er bouwde stond op deze kapitale plek het huis van Hendrik Vreede. een kleinzoon van de bekende Pieter Vreede, een I^ids textielfabrikant en politicus, die in 1790 te Tilburg neerstreek en daar een grote lakenfabriek oprichtte. Het steegje ten oosten van Vreede’: depad - al werd het in de jaren na van Brands» - eenvoudigweg 1 sloop van V D werd bewoond eigenaar van de fabriek die tot aan I van het Pieter Vreedepad stond. Maar nu eerst even terug naar onze rijke oudooms en hun nering. De «Amster damse school V D», op de begane grond voorzien van etalage-eilanden en ook overigens vee) uitstalruimte, waardoor de eigenlijke ingang wel een meter of tien van de straat lag, was het warenhuis zoals we ons dat vanuit onze jeugd herinnerern. Met veel marmer en een majestueus trappenhuis, gedomineerd door een enorme lift. Echt groot was het gebouw niet, het had behalve de parterre en een vrij kleine kelder maar één verdieping. Bovendien menen we ons te herinneren dat er in het midden een groot gat in de vloer van de etage zat, waardoor het gefilterde licht van uit het glazen (lak ook de begane grond kon bereiken. Ook deze winkel bezat, evenals bijvoorbeeld de oude Hema op de Heuvel een be schermende knusheid die maakte dat je je er als snotjoch van zo’n jaar of zeven, acht, opperbest thuisvoelde. Behalve meubels en alles wat daarmee te maken had herbergde de bovenverdieping nog een aantrekkelijke lunchroom, terwijl men in de kelder voor huishoudelijke ar tikelen terecht kon. Alle andere zaken, inclusief kleding, werden op de parterre ver kocht. Die V D ziet u hierboven dus niet, evenmin als het warenhuis waarin u heden ten dage uw boodschappen en sightseeing pleegt te doen. Op de foto, die waar schijnlijk is genomen in 1959 ziet u een tweetal fraaie Franse automobielen, een Peugeot 403 en een Citroen «traction avant». Laat u echter niet afleiden want cen traal op de foto staat wel degelijk het gebouw van V D. Niet het huidig gebouw en ook niet het oude. Ra, ra. hoe kan dat? Natuurlijk, heel simpel, er is op deze plaats de laatste halve eeuw nogal wat gebouwd in opdracht van Vroom en Dreesmann. In het midden der vijftiger jaren is er met de eerste V D wat gebeurd. Er staat ons iets bij over een brand. Men heeft toen besloten tot een zeer ingrijpende ver bouwing over te gaan. Wij herinneren ons nog dat die verbouwing in fasen is door gevoerd en dat de verkoop ondertussen gewoon doorging. Het resultaat daarvan ziet u hierboven: een op het oog compleet nieuw gebouw naar eigentijds ontwerp en uit gebreid met een tweede etage. Verder was de etalageruimte aanmerkelijk ingeperkt en was de winkel, aan de buitenkant onzichtbaar, uitgebreid met vroegere magazijnruimte van bcicuueuuc percelen. Maar deze I sierd. Al op l( gebouw volLj; bedienden. Doorgaan De politie houdt na die twee weken niet op met het verscherpt controleren, maar zal er mee door blijven gaan zo lang dat nodig is. Uit het onderzoek van publieke wer ken is ook op te maken op welke pun ten in de stad de meeste ongelukken gebeuren onder jeugdigen. Dat is on der andere bij de Heuvelpoort, op de Korvelseweg, Broekhovenseweg, in de Goirkestraat en de kruising Pius- straat/ Primus van Gilsstraat. De Tilburgse politie ziet het strenger optreden als laatste middel, een mid del dat zij liever niet zou hanteren. De stand van zaken is volgens de politie echter zo zorgwekkend geworden dat zij wel moet. rechtstreekse verkoop at fabriek worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Renoveer en isoleer voor eens en altijd het gebouw aan de Prof. Cobbenhagenlaan als basisgroep voortzetten. De ledenvergadering is tot dit besluit geko men na een jarenlang slepend overleg met het bisdom. De druppel die de emmer deed overlopen was het feit dat een vakature niet ingevuld mocht worden van de bisschop, zelfs niet tijdelijk. De bisschop vond dat eerst het overleg tussen Maranatha en het bisdom afgerond moest zijn; een overleg dat al dateert van 1978 en dat volgens Maranatha tegengewerkt wordt door datzelfde bisdom. Kalkar De naam Kalkar zal iedereen meer of minder bekend in de oren Hinken. U zult ongetwijfeld die naam wel eens op uw eindafrekening van de gemeen telijke energiebedrijven gelezen heb ben. Achter die naam staat dan een bedrag dat u moet betalen aan de energiebedrijven, want Nederland (en u dus ook financiert iets wat in Kal kar, in Duitsland, gebouwd wordt namelijk een zogenaamde snelle- kweekreaktor. Die snelle-kweekreaktor is bedoeld om op een versnelde manier kernsplijtingen tot stand te brengen. Tien jaar geleden werd begonnen met de bouw van die snelle kweekreak- tor. Nederland is overeengekomen 15 van de totale kosten te betalen. In 1973 werden die kosten geraamd op i ge- 1,5 miljard gulden. Nu, anno 1983, zijn uit- die kosten al gestegen tot 6,5 miljard gulden. Nederland betaalt dus als het- goed is 15 daarvan en dat komt neer op een bedrag van 975.000.000,- harde verband met beveiliging. of zachte Nederlandse guldens Lees verder op blz. 7 Vorige week woensdag 28 september heeft de ledenver gadering van de Vrijwilligersparochie Maranatha een ver reikend besluit genomen. Met overgrote meerderheid van stemmen heeft de ledenvergadering vastgesteld dat zij niet langer de verantwoordelijkheid kan dragen voor de opdracht tot studentenpastoraat zoals die door de bis schop van Den Bosch, Mgr. Bluyssen, aan die parochie is verstrekt. Een grote groep Maranatha-betrokkenen zal echter haar activiteiten buiten parochieverband en buiten Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van het opvangcentrum Huize Poels zal vanaf 7 oktober een boekje te koop zijn over die vijftien jaar van dat pvangcentrum. Het boekje geeft een lichtvoetig ver lag van het wel en wee van de tijdelij- e bewoners en gaat serieuser in op hoe Huize Poels in elkaar zit en hóe daar gewerkt wordt. De constante strijd om het voortbestaan wordt be licht en de verschillende initiatieven die vanuit het opvangcentrum onder nomen zijn om vele mensen de help**"- de hand te bieden. Bij dat laatste on derwerp komen namen als de sticht Blut, La Poubelle, de Polllepel en «c Pandjes ter spral Tenslotte is ir 1 tot view opgenor bis- Huize Poels: met Het boekje 'erd. Vrije Boekhar uv appel m het feit tijdelijk opge- rst moest vol-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1